majko 15
17.05.11,20:05
Chcem sa opýtať čo je to na kontra latách strecha je pokrytá hliníkovým plechom a to biele v prílohe môže byť čo?Je to ako prášok keď to škrabem.
Oliwa
17.05.11,20:46
Žeby holubí trus...? ;):)
misoft
17.05.11,22:53
Holubie "hov***ka vyzerajú trochu ináč - hnusnejšie :cool::eek:
vladoziak
18.05.11,02:39
povlak z oxidacie hlinika?Tak ako med ma po case medenku tak aj hlinik casom oxiduje
majko 15
18.05.11,12:01
Nie holubí trus to nieje :D A nie je to závažné na latách?Ako sa tomu dá zabrániť aby to také hnusné nebolo čím sa to má natrieť?Je to fakt stej oxidácie?
vratnik
18.05.11,12:23
Mne to pripada ako zoschnuta biela plesen.
Zitulda
18.05.11,12:33
Mne to pripada ako zoschnuta biela plesen.
Súhlasím a ako je vidieť tak na drevených častiach krovu nemáš protipliesňový náter a ani náter proti škodcom.No ak som dobre videla a ak si dobre myslím, je to starší dom (ochrana sa pred rokmi nerobila:).
majko 15
18.05.11,12:51
Ano je to starší dom.Prikladám ešte jedno foto.Nie nie je tam žiaden náter.Co sa stým dá teda robiť?Ked to dám dole tak je to také sypké je také ako jemní bieli prášok.Foto je robené zblízka v skutočnosti je to malá vrstva asi tak do 1mm
andiablo
18.05.11,14:05
daj ostrejšiu fotku ale pripada my to ako huba alebo pleseň
vratnik
19.05.11,04:47
Chcelo by to kupit rozprasovac a plesen postriekat protiplesnovym pripravkom (nie zosuchat ale postriekat), napriklad dobre je aj Savo. Potom by som ponatieral krov a stresne laty prostriedkom proti hubam napr. Bochemitom. Mozno plesen vznikla ako zostatkova voda pri rekonstrukcii strechy. Dobre by to bolo skontrolovat na jesen, ci z plechu nekondenzuje voda.
220870
19.05.11,16:11
Pri hlníkových plechoch by som bol s chémiou max opatrný a nepoužíval ju ak to nieje bezpodmienečne nutné.
majko 15
19.05.11,18:15
Pri hliníkových plechoch by som bol s chémiou max opatrný a nepoužíval ju ak to nieje bezpodmienečne nutné.A čo stým spraviť mozem použiť to Savo a potom to natriet tím prípravkom Bochemitom.?
220870
19.05.11,18:26
Neviem čo tá biela hmota je.Ak je pod strechou vlhko alebo sa tam cez zimu zráža vlhkosť ktorá kondenzuje na plechoch tak vám savo ani bochemit nepomôžu.Chémia je veľmi agresívna na hlinník ,môže ho trvalo poškodiť .Preto som písal že s chémiou veľmi opatrne.Plech je ochránený proti chémii len z exteriéru(čiastočne proti kyslým dažďom).Sú známe prípady keď po prelete práškovacieho lietadla zostal hliníkový plech deravý ako ementál.
Vo vašom prípade došlo k neodbornej montáži plechovej strechy .Pod plech musí ísť fólia a strecha musí byť zároveň poriadne odvetraná čo asi podľa fotografií vôbec nieje.
Ako som písal neviem isto či je to plieseň ale podobné pliesne na dreve vznikajú ale len vtedy ak je drevo riadne zvlhnuté (premáčané), a následne rýchlo vyschne.
Možno bolo kedysi dávno natreté vápnom (starý ľudia to niekedy robievali).Mohlo sa stať že drevo navlhlo a vytlačilo zo seba zbytky starých vápenných náterov.
Odporúčam očistiť mechanicky a sledovať či sa biely povlak objavuje znova.