anelly
09.01.06,13:36
Konateľ a majiteľ v jednej osobe predal v septembri s.r.o. Dopracovala som sa k dvom spôsobom: .1. Spraviť mimoriadnu účtovnú závierku ku dňu predaja(podľa výpisu z OR), podaň daňové priznanie a odviesť daň alebo
2.spraviť mimoriadnu účtovnú závierku, nespraviť daňové priznanie ale počiatočné stavy dať kupujúcemu s.r.o., ktorý pokračuje v účtovaní , on si k 31.12.05 podá daň.priznanie a vypočíta alikvotnu čiastku dane predchádzajúceho majiteľa. Ktorý postup je prosím správny alebo existuje ešte ďalší??? Ďakujem za radu a pomoc.
Johanka
09.01.06,13:16
Ak som to dobre pochopila, tak predal obchodný podiel v s.r.o. Daňové priznanie podá s.r.o. za celé zdaňovacie obdobie 2005.
KEJKA
09.01.06,18:49
predaj sro - to znamená predaj obchodného podielu novému majiteľovi - spoločníkovi. Vo výpise z OR sa táto zmena prejaví ale činnosť sro pokračuje bez prerušenia. Otázka je len, či zostane spracovanie účtovníctva v rukách tej istej účtovníčky & odporúčam aby tak zostalo, treba dokončiť minimálne rok.
Takže žiadna mimoriadna uzávierka len v riadnom termíne.
DPFO podá prdávajúci sro - teda spoločník, ktorý ma z predaja príjem.
ajobs
09.01.06,19:03
predaj sro - to znamená predaj obchodného podielu novému majiteľovi - spoločníkovi. Vo výpise z OR sa táto zmena prejaví ale činnosť sro pokračuje bez prerušenia. Otázka je len, či zostane spracovanie účtovníctva v rukách tej istej účtovníčky & odporúčam aby tak zostalo, treba dokončiť minimálne rok.
Takže žiadna mimoriadna uzávierka len v riadnom termíne.
DPFO podá prdávajúci sro - teda spoločník, ktorý ma z predaja príjem.

A dodávam, že prevod obchodného podielu je možný aj za 0 Sk - teda bezodplatne.
Potom je aj DPFO rovná 0 Sk.
KEJKA
09.01.06,19:11
A dodávam, že prevod obchodného podielu je možný aj za 0 Sk - teda bezodplatne.
Potom je aj DPFO rovná 0 Sk.
prevod môže byť až do výšky vkladu do sro - aj vtedy bude nulová daň. Vklad sa od ceny OP odpočíta ako výdavok.:)
Johanka
09.01.06,20:05
Cena obchodného podielu nie je limitovaná pôvodnou výškou vkladu. Obchodný podiel , ktorý má v účte hodnotu napr. 200 tis. môžem ako spoločník predať aj za milión. Ak od nadobudnutia obch.podielu uplynulo viac ako 5 rokov, je príjem z predaja od dane osobodený. Ale to už sme mimo témy.:)
anelly
10.01.06,12:16
Ďakujem za vaše vzácne rady!
Gabca
10.03.06,11:23
Aj ja mam obdobny pripad, ale z pohladu nadobudatela, moj klient nadobudol cely podiel spolocnosti od prevadzajuceho, teda vo vyske 100%. cena je vo vyske splateneho vkladu t.j. 200 000,- Sk. prevod sa uskutocnil v 11/2005.
1.Ako to mam zauctovat?
2.prevadzajuci musi nadobudatelovi odovzdat cele ucto? ci mimoriadnu uzavierku? a moj klient poda DP?
Gabca
10.03.06,15:53
prosiiiim, neviem niekto poradit, precitala som tu vela prispevkov ohladom tohoto, ale neni mi to celkom jasne, vacsinou sa to prejednavalo z pohladu predavajuceho
Johanka
10.03.06,16:48
Nadobúdateľ je FO(občan) alebo PO(s.r.o. , a.s.)?
KEJKA
10.03.06,17:59
Aj ja mam obdobny pripad, ale z pohladu nadobudatela, moj klient nadobudol cely podiel spolocnosti od prevadzajuceho, teda vo vyske 100%. cena je vo vyske splateneho vkladu t.j. 200 000,- Sk. prevod sa uskutocnil v 11/2005.
1.Ako to mam zauctovat?
2.prevadzajuci musi nadobudatelovi odovzdat cele ucto? ci mimoriadnu uzavierku? a moj klient poda DP?

áno - klient, ktorý nadobudol podiel v sro, je jej majitelom. Aj keby len spolumajitelom, nič by to nemenilo na veci. Ak je aj konateľom, tak musi prevziat aj cele učto za roky dozadu. Najdolezitejsia je RUZ2004, aby si si vedela skontrolovat počiatočné stavy 2005, všetky doklady a ak sa účto spracúvalo priebežne, tak aj účtovníctvo 2005. To účtovníctvo treba komplet za rok 2005 aj dokončiť a DPPO podať za sro za cely rok.
Odporúčam audit, minimálne však inventúry všetkých účtov - čo preberá, aby sa nedostal do neriešiteľného sporu s inštitúciami, dodávateľmi.
To, že sa stal majiteľom sa v sro zaúčtuje len na 411 - že sa zmení meno spoločníka. Ale zväčsa sa meno spoločníka priamo na 411 neuvádza.
Gabca
11.03.06,14:41
ano je majitelom aj konatelom, spolocnost ktoru kupil v novembri 2005 bola zalozena v juni 2005. Takze to ucto sa tyka len roku 2005, mal predavajuci povinnost urobit mimoriadnu zavierku? alebo sa musi prebrat vsetko co mali v uctovnictve od juna do novembra dokladovo, to znamena, ze vsetky doklady aj fyzicky, nielen papierovo?
Johanka
11.03.06,15:00
Mimoriadnu netreba robiť, lebo v rámci účtovníctva sa nič nememí, s.r.o. pokračuje ďalej. Treba urobiť inventúru účtov, aby si vedela čo obsahujú jednotlivé zostatky na účtoch.
blondy
02.12.09,20:17
Cena obchodného podielu nie je limitovaná pôvodnou výškou vkladu. Obchodný podiel , ktorý má v účte hodnotu napr. 200 tis. môžem ako spoločník predať aj za milión. Ak od nadobudnutia obch.podielu uplynulo viac ako 5 rokov, je príjem z predaja od dane osobodený. Ale to už sme mimo témy.:)
vyťahujem staršiu poradu, a potrebovala by som na ňu aktuálnu odpoveď, je táto info správna?
lebo v zákone som našla
§8 ods. 1) písm. f) zákona o dani z príjmov medzi ostatné zdaniteľné príjmy patrí :
(f) príjmy z prevodu účasti (podielu) na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva,
A k tomu ešte §8 ods. 7, kde je uvedené, že čo je výdavok v tomto prípade. :
(7) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. f) sa za výdavok považuje vklad alebo obstarávacia cena podielu.

v mojom prípade firma založená v 11/2004, predaj podielu v 12/2009. Je to teda oslobodené od dane alebo nie?
a kde nájdem oporu v zákone??
Andyke
02.12.09,22:21
Od 1.1. 2004 sa ruší oslobodenie príjmov dosiahnutých z predaja obchodného podielu fyzických osôb, ak ide o obchodné podiely nadobudnuté po 1.1.2004.
Pri predaji postupuješ tak ako si uviedla v Tvojom príspevku.
blondy
03.12.09,07:18
Od 1.1. 2004 sa ruší oslobodenie príjmov dosiahnutých z predaja obchodného podielu fyzických osôb, ak ide o obchodné podiely nadobudnuté po 1.1.2004.
Pri predaji postupuješ tak ako si uviedla v Tvojom príspevku.
Ďakujem ... dobre som si myslela ... ale právnik tvrdil niečo iné...