maminka1
18.05.11,10:13
ahojte poradaci, ospravedlnujem sa vopred, ak tato tema bola uz zalozena...
chcela by som vediet, co vsetko treba skontrolovat vopred pred kupou pozemku. mame jeden vyhliadnuty, je to v dobrej stvrti a je nam divne, ze ho este nikto nekupil.
za pozemkom je jeden jeden elektricky stlp, ktorym konci nejake vedenie, ale nie je to uz na pozemku.
kde sa mam spytat, ci nejdu nejake rozvody alebo nieco pod pozemkom?
mam si tam zavolat aj napr. projektanta, bude ten pozemok vediet posudit?

dakujem za akekolvek rady...
KEJKA
18.05.11,08:16
musela by si si obehať elektrárne, plynárne.....
alebo íst na príslušný OU, MU opýtať sa ako ho vedú - či sa tam dá stavať.
Či nie je v pláne tadiaľ v budúcnosti stavať napr. cestu alebo?
maminka1
18.05.11,08:19
dakujem a neda sa to niekde vycitat z jedneho papiera, zeby tam bolo napr vsetko zakreslene? nejaky uzemny plan ci ako sa to vola?
vratnik
18.05.11,08:22
Pozrite si na LV titul (vydrzanie) a datum nadobudnutia, mozno bol problem s dedenim, mozno pozemok majitel kupil pred 5 rokmi a cakal aby nemusel platit dan z prijmu. Nie je pozemok uzky? Ak ano, nie je problem s jednym zo susedov s umiestnenim stavby? Pri podzemnych vedeniach by som skontroloval ci cez danu parcelu nevedie vedenie u kazdeho zvlast - vodari, telekomunikacie, elektrika, plyn. Stavebny pozemok je investicia zivota, tak je spravne ak ste spozorneli. Pozemok riadne preklepte. Ak ho kupujete cez realitku, spytajte si ho odkedy ho maju v ponuke. Nebolo by odveci popytat sa susedov nalavo a napravo. Ak je tam nejaky zadrhel, tak vam hned povedia aky.
maminka1
18.05.11,08:29
pozemok je atypicky, to je pravda, ale nam vyhovuje jeho atypickost, nam sa paci.
zatialnema ani jednych susedov, jeden sused vraj kupil pozemok iba ako investiciu, tam sa zatial nestavia a z druhej strany - z tej uzsej je asi v strede ten stlp, tak predpokladam, ze do buducna sa tam stavat ani nebude a dalej je uz len hlavna cesta (cca 120metrov). pytali sme sa susedov oproti, ti nic nevedia, oni ho najprv chceli kupit, ale bol pre nich velky.
kupujeme ho priamo od majitela, od ktoreho kupili aj ti susedia oproti, oni uz maju postavene - tam je vsetko ok.
skusim ist na tie jednotlive stanice - plyn, elektrika a tak...bude im tam stacit cislo parcely z katastra?
vratnik
18.05.11,08:36
Mozno majitel cakal ako sa vyvynie situacia na realitnom trhu a predava az teraz. Pre siete im treba kopiu z katastralnej mapy. Napr. vodari mi povedali hned ako im vedu siete.
dana9
18.05.11,08:36
mna napada ci nahodou nebude problem s tym el. stlpom, ci vas pozemok nebude zasahovat do nejakeho ochranneho pasma, co by obmedzovalo moznost stavby

skuste sa informovat na elektrarnach
Ajk&
18.05.11,08:39
Zlé pozemky (napr. vlhké) majú tendenciu predávajúci predať v lete, aj zeleň niečo zakryje nejakú tú chybičku. Som toho názoru že pozemok a vôbec aj dom treba kupovať na jeseň alebo v zime. Vtedy je všetko možné vyskúšať: prístupové cesty, vlhkosť, spodné vody, kúrenie. Ak je tam nejaké vedenie treba sa opýtať prečo nie je na LV - môže to niekedy spôsobiť problémy, čo ak tam sú nejaké siete od viacerých susedov.....
Zitulda
18.05.11,08:41
Predpokladám, že nemáš zatiaľ žiadne výkresy z pozemku, ale najlepšie je zájsť na obecný úrad, ten má stavebný úrad a má mapy,výkresy aj územný plán by mali mať spracovaný.Tam zistíš či je pozemok v územnom pláne zahrnutý pre (možná, že ako výhľad zatiaľ) možnú výstavbu rodinných domov, alebo iba ako zahradkársku lokalitu. Ak je pozemok ako roľa, s tým sú problémy, lebo, keby si chcela stavať to Poľnohospodársky štátny fond vo výnimočných prípadoch dáva výňatok z pôdneho fondu (ak áno tak iba pod plochu RD), ale za určitých pravidiel.
Ináč je potrebné vedieť všetko o inžinierských sieťach ako napr.-prístupové kominukácie, vodovod, elektrické vedenia, kanalizácia plyn prípadne telefón. Najhlavnejšie je zistiť či sa na pozemku nenachádzajú podzemné vedenia a káble. Ak áno, info o tom kde a aké sú na pozemku získaš tam, ako písala Kejka, na základe písomných žiadostí.
Dúfam, že som trochu pomohla.:)
maminka1
18.05.11,08:46
Zlé pozemky (napr. vlhké) majú tendenciu predávajúci predať v lete, aj zeleň niečo zakryje nejakú tú chybičku. Som toho názoru že pozemok a vôbec aj dom treba kupovať na jeseň alebo v zime. Vtedy je všetko možné vyskúšať: prístupové cesty, vlhkosť, spodné vody, kúrenie. Ak je tam nejaké vedenie treba sa opýtať prečo nie je na LV - môže to niekedy spôsobiť problémy, čo ak tam sú nejaké siete od viacerých susedov.....

prosim a ako vyskusam vlhkost, pripadne spodne vody, kurenie?
nieje niekto kto sa tomu rozumie? stavebny inzinier? lebo ja som v tomto aj s manzelom laik, my sme zdravotnici
TomasHC
18.05.11,09:40
No tak kúrenie sa pozemku asi moc netýka :D
vratnik
18.05.11,10:30
Vlhkost, zamokrenie nie je az taky problem, pozemok sa da odvodnit. Teraz na zamokrenych miestach kvitne zlte zaruzlie, rastie lopuch. Ak by bola dobra cena, tak to by som nevidel ako problem.