brnbolec
18.05.11,10:22
Dobry den,

poprosila by som o radu: momentalne som tehotna v 7.mesiaci a poberam davky v nezamestnanosti zo zahranicia az do 20. jula 2011. Termin porodu mam 12.augusta. Na poslednej poradni u lekara ma sestricka informovala, ze od 1.jula mozem nastupit na MD, ale vzhladom k tomu, ze som nezamestnana a ani som si neplatila DNP, ja matersku nedostanem, az rodicovsky prispevok ked sa nam narodi babo. Moja otazka preto znie, ci sa musim hlasit na SP s papiermi ohladne MD ked vlastne ziadne peniaze nedostanem, a vlastne este do 20.jula budem poberat podporu v nezamestnanosti. Informujem sa len preto, aby som "nahodou" neprisla o tuto podporu nakolko na SK je vsetko mozne:mad:
Dakujem za odpovede!
brčko
18.05.11,09:18
a už ste si zistovala, či nárok nemáš? ale pri okienku sa to neoplatí, tam určite nemajú také vedomosti a skúsenosti s nárokom so zahraničím. Boli tam od tuším mája 2010 zmeny.

Na tvojom mieste napíšem cez stránku soc.poistovne do poradne. Niečo sa mi zdá, že som čítala, že je to už inak, ak splnaš pomienku aspon 270dní nem.poistenia dva roky pred skutočným pôrodom (zo zahraničia) a až do nástupu na md (6týž. pred očak. termínom) si poberala podporu zo zahraničia. No myslím záleží na presných údajoch, napr. kedy presne PP skončil, kolko trval a či si bola v čase ukončenia PP už tehotná. Preto uved v otázke všetky údaje. Nádej zomiera posledná.

Ak by ti nárok nevznikol, tak sa dá získať nárok na materské len z minima (čo ale môže znamenať za istých okolností viac pre teba) ak máš dostatok dní nem.poisteia zo zahraničia, čo ale asi bude treba dokladovať.

A ešte tolko, že ak nebudeš mať nárok na materské, tak ta vyradia z evidencie uchádzačov o zamestnanie až dnom pôrodu (kedy splnaš aj podmienku riadnej star. o dieťa, tj. vznikne ti dnom pôrodu nárok na rodič.príspevok), tj. ak ti už neuplynula doba poberania podpory do zahraničia, tak ju môžeš poberať až do pôrodu. T.j. ak by nárok na mateské zo zahraničia nevychádzal, tak by bolo na uváženie, či sa oplatí prihlásiť na Dnp a poberať materské z minima.

a nezabudni do 45dní po pôrode si podať prihlášku na SP, aby si bola dôch.poistená štátom odo dna pôrodu. Urob si kopiu na nechaj na nu potvrdiť prevzaatie soc.poistovnou a založ k zápočtovým listom do dôchodku, človek nikdy nevie pri takom kolose (resp. moje nedobré skúsenosti)
brnbolec
18.05.11,13:30
Dakujem za odpoved:)

obratila som sa dnes na Socialnu poistovnu ohladne materskej, po splneni podmienok ohladne nemocenskeho poistenia ktore mi uviedli a ktore nastastie splnam a po predlozeni tlaciva E104 z Irska by mi mal vzniknut narok na materske:)

Este raz dakujem za odpoved a prajem pekny zvysok dna;)
brčko
18.05.11,15:37
Tak fajn a nemohla by si napísať, aké podmienky musíš splniť, aby sme do budúcna vedeli?
Tak hlavne to z irska treba vybaviť, lebo to býva niekedy problém a trvá to dlho (čo sme mali v rodine jeden prípad, no pre nárok na podporu, nie materské)
brnbolec
18.05.11,16:02
takze moja situacia: pracovala som v Irsku od r. 2007, tehotna som od novembra 2010..v januari 2011 mi skoncil pracovny pomer, vzhladom k tomu, ze som mala zmluvu na dobu urcitu a poziadala som si v irsku o podprou v nezamestnanosti. Tu som do aprila poberala v Irsku a od polovice aprila som si dala transfer na slovensko a budem ju poberat az do 20.jula 2011.
zo socialnej poistovne som dostala takuto odpoved:

Osoba, ktorá naposledy vykonávala zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie, a ktorá má bydlisko v Slovenskej republike, má v rámci ochrannej lehoty nárok dávku materské podľa právnych predpisov Slovenskej republiky, ak poberá dávku v nezamestnanosti podľa právnych predpisov Slovenskej republiky.
+ musi mat za posledne dva roky min. 270 dni nemocenske poistenie...to znamena, ze teraz este potrebujem si vyziadat z Irska ked mi skoncia davky formular E104, ktore hovori o suhrne nemocnenskeho poistenia za cele obdobie, ktore som v Irsku. Este musim vyzistit, ci mozem na MD nastupit aj 3 tyzdne pred porodom, resp. ako postupovat, kedze na matersku sa nastupuje 6 tyzdnov pred porodom...to este potrebuje vyzistit...Snad mi budes mozno este v tej poslednej veci vediet pomoct.
brčko
18.05.11,16:25
takze moja situacia: pracovala som v Irsku od r. 2007, tehotna som od novembra 2010..v januari 2011 mi skoncil pracovny pomer, vzhladom k tomu, ze som mala zmluvu na dobu urcitu a poziadala som si v irsku o podprou v nezamestnanosti. Tu som do aprila poberala v Irsku a od polovice aprila som si dala transfer na slovensko a budem ju poberat az do 20.jula 2011.
zo socialnej poistovne som dostala takuto odpoved:

Osoba, ktorá naposledy vykonávala zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie, a ktorá má bydlisko v Slovenskej republike, má v rámci ochrannej lehoty nárok dávku materské podľa právnych predpisov Slovenskej republiky, ak poberá dávku v nezamestnanosti podľa právnych predpisov Slovenskej republiky.
+ musi mat za posledne dva roky min. 270 dni nemocenske poistenie...to znamena, ze teraz este potrebujem si vyžiadat z Irska ked mi skoncia davky formular E104, ktore hovori o suhrne nemocnenskeho poistenia za cele obdobie, ktore som v Irsku. Este musim vyzistit, ci mozem na MD nastupit aj 3 tyzdne pred porodom, resp. ako postupovat, kedze na matersku sa nastupuje 6 tyzdnov pred porodom...to este potrebuje vyzistit...Snad mi budes mozno este v tej poslednej veci vediet pomoct.

ty poberáš podporu z Irska (transfer na sk) a nie z Sk?!
To som si nepamätala, že je tam rozdiel odkial sa podpora poberá. To myslím môže vec meniť??!! To by som si overila a ešte doplnila otázku na SP, či transfer podpory z Irska je to isté ako poberanie dávky v nezam. podla právnych predpisov SR. To sa mi nezdá.

Nástup na md neskôr ako 6týž. pred očak. dnom pôrodu? Je to tiež nie lahlá otázka. Nárok na materské vzniká v obd. 6-8týž. pred očak. termínom pôrodu ale pri uplatnení nároku v ochrannej lehote vzniká nárok presne 6týž. pred oč. term.pôrodu. Aj som chcela napísať, že neskoršie požiadanie o materské bude možné, no neviem, teraz aj pochybujem. Stretla som sa s tým len v prípade, ak mamička ostala pracovať dlhšie (mala vym.základ zo zamestnania, preto nemala nárok na materské očas tejto doby), no nestretla som sa s tým pri dobrov.poistení a ani pri uplatnení nároku v ochrannej lehote.

pozri si zákon o sociálnom poistení § 48 +50
Takže toto je tiež otázka na SP
brnbolec
18.05.11,16:46
zajtra skusim vyzistit este raz vsetko dopodrobna na socialnej poistovni a urcite sa potom podeli o dalsie infosky. V mojej otazke, ktoru som dnes smerovala na socialnu poistovnu som uviedla, ze teraz poberam davky zo zahranicia-teda transfer davok z irska, ale na zaklade nejakych smernic EU ohladne socialnych davok atd...by to slo. Zatial dakujem za pomoc:)
brnbolec
20.05.11,06:40
Zdravim,

takze nieco som vcera vyzistila na SP tak prikladam informacie:

v zmysle zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeného lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 34. týždňa od vzniku nároku na materské. Nárok na materské sa posudzuje spravidla k začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeného lekárom. Poistenkyňa si nárok na materské uplatňuje na tlačive Žiadosť o materské, ktoré vystavuje ošetrujúci lekár - gynekológ.


Nárok na výplatu materského alebo jeho časti sa premlčí, uplynutím troch rokov odo dňa, za ktorý materské alebo jeho časť patrili. Z uvedeného vyplýva, že zákon o sociálnom poistení neukladá presný termín, kedy si má poistenkyňa požiadať o dávku materské, tzn. že vo Vašom prípade si môžete požiadať o materskú dávku aj 3 týždne pred pôrodom.


V prípade, že Vám nárok na dávku materské vznikne z ochrannej lehoty jej výška sa vypočíta z tzv. pravdepodobného denného vymriavacieho základu, ktorý sa vypočíta ako jedna tridsatina normálnej mzdy zodpovedajúcej miestu Vášho bydliska na území Slovenskej republiky (normálna mzda je priemerná mesačná hrubá mzda zamestnanca v hodspodárstve v Slovenskej republiky, ktorá sa stanovuje podľa regiónu a klasifikácie zamestnaní). Výšku normálnej mzdy zisťuje pobočka Sociálnej poisťovne.


Na záver poznamenávame, že nárok na materské v tzv. ochrannej lehote vzniká poistenkyni šesť týždňov pred očakávaným dňom porodu.


Z toho mi vyplyva, ze bude najlepsie poziadat o matersku tych 6 tyzdnov pred porodom, len stale som nedostala odpoved, aj ked som sa ich 2x pytala, ci mozem sucasne posledny mesiac brat aj podpru aj matersku. Osobne si myslim, ze nie.

Brcko: vies mi poradit na zaklade uvedenych info zo SP ako si vyratam tu matersku. Som z bratislavskeho kraja, ale neviem aku profesiu budu zohladnovat, ci to co som robila naposledy, alebo to co som vystudovana /pedagog/...

Dakujem
veronikasad
20.05.11,07:12
brnbolec, nemôžeš brať súčasne materské a dávku v nezamestnanosti

§ 106
Na začiatok

Poistenec nemá nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti za dni, počas ktorých

a) má nárok na výplatu nemocenského,
b) má nárok na výplatu ošetrovného,
c) má nárok na výplatu materského,
d) sa mu vypláca rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu.45b)