dykeer
18.05.11,11:17
Dobrý deň,
poprosil by som o analýzu nároku na predčasný dôchodok:

Pohlavie: žena
Dátum narodenia: 17.2.1954
Stav: Vydatá
Počet detí: 2

Vzdelanie: 1960 - 1969 ZDŠ, 1969-1973 Stredná pedagogická škola
Zamestnania:
27.8.1973 - 31.7.2004 - Školská správa
1.8.2004 - 31.8.2004 - Úrad práce
1.9.2004 - trvá - Školská správa

Kedy je možné požiadať o predčasný dôchodok a aký je postup. Ak chýbajú nejaké údaje, rád ich doplním.
Ďakujem
veronikasad
18.05.11,09:20
tu nájdeš kalkulačku na výpočet dôchodkového veku

http://www.socpoist.sk/informativny-vypocet-odchodu-do-dochodku/15075s?

o predčasný SD môže požiadať ak ti do dovršenia dôchodkového veku chýba menej ako dva roky.
dykeer
18.05.11,09:26
Áno, len by ma zaujímal ten postup žiadania. Lebo som počul niečo také, že najskôr treba ukončiť pracovný pomer a až potom sa dá požiadať. Respektíve, že treba požiadať presne 2 roky pred nárokom, lebo potom sú už iné podmienky...
veronikasad
18.05.11,09:32
Áno, len by ma zaujímal ten postup žiadania. Lebo som počul niečo také, že najskôr treba ukončiť pracovný pomer a až potom sa dá požiadať. Respektíve, že treba požiadať presne 2 roky pred nárokom, lebo potom sú už iné podmienky...
Aby ti priznali PSD, v prvom rade musíš splniť podmienku výšky dôchodku, aby si nepadol "do sociálnej siete".
Od 1.1.2011 platí novela zákona o sociálnom poistení - nie je možný súbeh dôchodku a zamestnania, predčasný dôchodca sa musí rozhodnúť či bude poberať dôchodok alebo pracovať.

Ako to funguje v praxi pri nových žiadostiach - to ti povedia na najbližšej pobočke SP.

O PSD nemôžeš požiadať skôr ako dva roky pred vznikom nároku. Za každých celých 30 dní ti dôchodok krátia o 0,50 %. Dátum, odkedy chceš požiadať treba konzultovať v SP - jeden deň ti môže urobiť zníženie o 0,50¨%. (čím neskôr požiadaš, tým bude krátenie nižšie)
Andyke
18.05.11,09:45
Na Tvojom mieste by som nepožiadala o predčasný star.dôchodok. Veď prácu máš a to je hlavné.
Ak by si stratila prácu, tak sa zaevidovať na úrad práce a pol roka máš nárok na dávky v nezamestnanosti.
Až po uplynutí tejto doby by som požiadala o PSD. Nebudú Ťa toľko penalizovať.
dykeer
18.05.11,10:17
Ide o moju mamu a ver tomu, že tých 38 odučených rokov na ZŠ jej bohate stačilo.
veronikasad
18.05.11,10:22
Ide o moju mamu a ver tomu, že tých 38 odučených rokov na ZŠ jej bohate stačilo.
súhlasím. Pri tejto profesii by nemal byť problém so zamietnutím žiadosti z dôvodu príjmu. Pošli ju do SP, aby si zistila vhodný termín.

Ale pracovať na prac.zmluvu - ak sa nezmení zákon - už nebude môcť.
Rovnako - ak by pracovala na dohodu - od 1.1.2012 nebude mať nárok na mesačnú nezd.časť základu dane. Môže si uplatniť len rozdiel medzi ročnou NČZD a vyplateným dôchodkom v ročnom zúčtovaní dane alebo DP.

dôchodkový vek dosiahne 17.8.2011.