peto111
18.05.11,12:01
Zdravim.
Mam problem, som dlhsie nezamestnany, som evidovany na urade prace, a vybavujem si davku v hmotnej nudzi. Kedze nic nevlastnim, ani auto, ani pozemok, a nepoberal som davku v nezamestnanosti, tak mi ju najskor pridelia.
Avsak, sucastou ziadosti je aj moznost poziadat o prispevok na byvanie.
Ja byvam v byte u mati, a platim jej za byvanie. Ona je vlastne najomca a zaroven vlastnik bytu, a ja som oficialne podnajomnik, moze z toho vzniknut pravo na prispevok na byvanie?
Pretoze mam moznost byvat aj u kamarata, ktory chce paradoxne odo mna menej, hoci samozrejme priestor je taky skor nudzovy, tak rozmyslam, ci nemam podpisat zmluvu s nim a byvat u neho.

Prosim, mohol by niekto poradit s tymito otazkami?
a) Mam pravo na prispevok na byvanie v niektorom z tychto pripadov?
b) Musi byt trvale bydlisko nahlasene na nehnutelnost, v ktorej byvam? Alebo staci prechodne? Alebo je to jedno a neposudzuje sa to, staci len najomna zmluva?

Vdaka.
veronikasad
18.05.11,10:05
Kolko máš rokov ? Matka je zamestnaná, alebo tiež poberá dávky v hmotnej núdzi ?
peto111
18.05.11,12:08
Kolko máš rokov ? Matka je zamestnaná, alebo tiež poberá dávky v hmotnej núdzi ?
Ano, matka je zamestnana. Ale, neplati mi nic, ani od nej peniaze nechcem ani nebudem pytat. Ja mam 29 rokov.
veronikasad
18.05.11,12:54
Ano, matka je zamestnana. Ale, neplati mi nic, ani od nej peniaze nechcem ani nebudem pytat. Ja mam 29 rokov.
Nepýtala som sa či ti platí. Len pokial by si mal menej ako 25 rokov, pre priznanie dávky v hmotnej núdzi potrebuješ súdom stanovené výživné od matky. A k príspevku na bývanie zrejme aj nájomnú zmluvu s matkou (a z toho jej potom vyplývajú ďalšie povinnosti voči DU a pod.) Rovnako to bude aj s prenájmom u kamaráta. Na podrobnosti sa spýtaj na UPSVaR.

Viac informácii o dávkach hmotnej núdzi a príspevku na bývanie nájdeš na webstránke UPSVaR :
http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
peto111
18.05.11,19:45
Nepýtala som sa či ti platí. Len pokial by si mal menej ako 25 rokov, pre priznanie dávky v hmotnej núdzi potrebuješ súdom stanovené výživné od matky. A k príspevku na bývanie zrejme aj nájomnú zmluvu s matkou (a z toho jej potom vyplývajú ďalšie povinnosti voči DU a pod.) Rovnako to bude aj s prenájmom u kamaráta. Na podrobnosti sa spýtaj na UPSVaR.

Viac informácii o dávkach hmotnej núdzi a príspevku na bývanie nájdeš na webstránke UPSVaR :

Aha, diky.
Ano, tam som si to precital, ale nepochopil som to, ci staci, ze som najomca v obytnom byte (podmienka: "nájom obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie"), alebo musim splnat aj tuto podmienku: "uhrádzanie nákladov spojených s bývaním za predchádzajúcich 6 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov alebo preukázanie uznania dlhu a dohody o splátkach".

Ano viem, ze musi byt platna najomna zmluva. U kamarata by to vychadzalo menej, nejak 600 eur za 6 mesiacov, a niekde som zapocul, ze pokial je najomne do nejakej sumy za 6 mesiacov, je odprostene od dani? Ci zle som pocul, a s niecim si to mylim? Takisto este musim zistit, ci je mozne mat trvale bydlisko stale doma, alebo by som ho musel presunut ku kamaratovi. Alebo, ci by stacilo prechodne. Alebo, ci by netrebalo nic presuvat. Chcem to zistit dopredu, predcim poziadam o tu davku. Aj tak som to zistil prilis neskoro, ze take nieco existuje a usli mi stovky eur za posledne mesiace. Co uz, ja mam peniaze viacmenej nahaku, aj tak za par rokov vsetky stratia hodnotu. Ale teraz nejake potrebujem aspon na jedlo a tak, na ryzu som si uz zvykol (treba kupovat Basmati, ta sa neobje nikdy a chuti dobre aj samotna na masle, nie tie hnusne lacne biele, to je jak blato), ale aj ta nieco stoji. :-)
veronikasad
19.05.11,05:50
Aha, diky.
Ano, tam som si to precital, ale nepochopil som to, ci staci, ze som najomca v obytnom byte (podmienka: "nájom obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie"), alebo musim splnat aj tuto podmienku: "uhrádzanie nákladov spojených s bývaním za predchádzajúcich 6 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov alebo preukázanie uznania dlhu a dohody o splátkach".

Ano viem, ze musi byt platna najomna zmluva. U kamarata by to vychadzalo menej, nejak 600 eur za 6 mesiacov, a niekde som zapocul, ze pokial je najomne do nejakej sumy za 6 mesiacov, je odprostene od dani? Ci zle som pocul, a s niecim si to mylim? Takisto este musim zistit, ci je mozne mat trvale bydlisko stale doma, alebo by som ho musel presunut ku kamaratovi. Alebo, ci by stacilo prechodne. Alebo, ci by netrebalo nic presuvat. Chcem to zistit dopredu, predcim poziadam o tu davku. Aj tak som to zistil prilis neskoro, ze take nieco existuje a usli mi stovky eur za posledne mesiace. Co uz, ja mam peniaze viacmenej nahaku, aj tak za par rokov vsetky stratia hodnotu. Ale teraz nejake potrebujem aspon na jedlo a tak, na ryzu som si uz zvykol (treba kupovat Basmati, ta sa neobje nikdy a chuti dobre aj samotna na masle, nie tie hnusne lacne biele, to je jak blato), ale aj ta nieco stoji. :-)



Suma oslobodená od dane pri nájomnom v roku 2011 je 500€ ročne.
Stačí platná nájomná zmluva, nemusíš mať u neho trvalý pobyt.

mimotemyTaký mladý chalan a taký smutný pohľad na svet. Pozri von oknom - ako krásne svieti slnko ...Dúfam, že sa v živote chceš uplatniť aj inak, ako čakaním na dávky v hmotnej núdzi.
Zitulda
19.05.11,06:25
Nedá mi ...ale mimotemy to táto doba a niekto spôsobuje, že mladý človek ak nemá zamestnanie (možná, že ho aj hľadá, ak nie je lajdák alebo sa mu nechce, lebo za malý plat sa mu neoplatí - nie je sprostí:D) Radšej sa utieka na dávky hmotnej núdze, život ho prestáva baviť, od mamy radšej preč a pýtať si príspevok na bývanie...prečo neskúmam a nepýtam sa
Iba toľko mladý muž...nebuď smutný -život nie je med lízať a smej sa, hľadaj si prácu, aj keď za minimálny plať. Držím Ti palce aby si ho našiel a nerozširoval rady bezdomovcov.
Ak cítiš sarkazmus, áno je tu malá dávka schovaná za slovami. Tak prosím prepáčte mi. Naši zákonodarci by mali uzákoniť, že mladý zdravý človek je povinný pracovať hoci aj za minimálny plat, aby nezlenivel, nestal sa pohodlným že aj bez práce sa mu dostanú koláče.
peto111
19.05.11,07:51
Suma oslobodená od dane pri nájomnom v roku 2011 je 500€ ročne.
Stačí platná nájomná zmluva, nemusíš mať u neho trvalý pobyt.

Diky, diky, fiha, nemyslel som ze to bude az tak malo. To sa zmenilo na rok 2011?



mimotemyTaký mladý chalan a taký smutný pohľad na svet. Pozri von oknom - ako krásne svieti slnko ...Dúfam, že sa v živote chceš uplatniť aj inak, ako čakaním na dávky v hmotnej núdzi.

Neboj, ja som pozitivny, teda este nie az tak, ako by som chcel, ale stale viac a viac, pracujem na tom. :-) Bolo to mimo temy, to treba pisat do ekonomiky.
peto111
19.05.11,08:27
Ak cítiš sarkazmus, áno je tu malá dávka schovaná za slovami. Tak prosím prepáčte mi. Naši zákonodarci by mali uzákoniť, že mladý zdravý človek je povinný pracovať hoci aj za minimálny plat, aby nezlenivel, nestal sa pohodlným že aj bez práce sa mu dostanú koláče.
Mile rad, hlada sa zamestnavatel, ktory nieje hyena a nepozera len na stav svojho uctu, ale zalezi mu aj na okoli, ludoch a vie ocenit ludsku pracu. Ktory si svoj podnik zalozil nie preto, aby mal do 3 rokov tucne prachy a mohol sa valat na luxusnej jachte so stetkami, ale preto, aby mal pracu ktora ho bavi, a ponukol ju aj ludom a pripravil pre nich dostojne podmienky, v ktorych mozu pracovat. Bol dost mudry na to, aby si do fungujuceho koletivu nepustil rozbijacov, hyeny, intrigarov, odsavacov energie, a ritolezcov, co sa tlacia hore, a sam nedovolil pretlacat takych ludi na vyhriate miesta na zaklade znamosti. To preto, aby sa tam dalo vobec pracovat, a nie bojovat s vlastnymi nervami o prezitie a tvarit sa, ze popritom akoze pracujem. Mal ideu, a nacuval aj zamestnancom, aby to mohli tahat spolu na jednej lodi a zvazil kazdy dobry napad, bez toho, aby sa zamestnanec citil ako blbec, ked nieco navrhne. Nerobil si so zamestnancov otrokov a nestal nad nimi ako diktator, alebo na nich neposielal takych ludi... ale nechal im volnost a doveru, pretoze v pozitivnej atmosfere si kolektiv, z ktorych odstranil hore uvedenych ludi, clovek pracu vazi a bude dobrovolne pracovat aj bez dozoru, dokonca rad. Pre takeho kludne aj za minimalnu mzdu. Bohuzial, na slovensku sci-fi, a nemyslim si, ze kecam. Ti, co nesli za prachmi cez mrtvoly uz davno skrachovali, v tejto krize uz duplom.
veronikasad
19.05.11,08:30
Peto, mám takého šéfa už 8 rokov (som živnostník).

Neskúsiš to aj ty ? Vieš aký je to dobrý pocit, keď šéf ráno nepozerá na hodinky, že som prišla neskoro do práce ?
peto111
19.05.11,08:53
veronika, ja si tu davku vybavujem nie preto, aby som nepracoval, ale aby som mohol pracovat. Pretoze tazko sa mi bude hladat praca, ked vacsinu casu musim obiehat obchody, kde maju najlacnejsiu ale pritom jedlu ryzu. (hoci aj take skusenosti sa zijdu :-)) Som rad, ze mas taku pracu, verim, ze taki su, len je ich strasne malo, a vzdy to clovek zisti az po par tyzdnoch/mesiacoch, bohuzial, ked sa netrafi, stoji ho to vzdy nervy alebo nejake negativne skusenosti. Ja sa teraz z takej skusenosti davam dokopy, lebo ani v najhorsom horore som necakal, ze to bude az take zle, a to sa odzrkadli aj na zdravotnom stave, ale hlavne na psychike, ktora si neustale kladie zaludnu otazku... najdem nieco lepsie, alebo skocim z kaluze do blata?
Ale, mam to uz za sebou, a uz je mi stale lepsie a lepsie, navyse, co ta nezabije, to ta posilni. Teraz som ovela mudrejsi nez predtym, a naucilo ma to, ze je dolezite, pre koho clovek pracuje. Nemoze sa na pracu pozerat len tak, ze treba nejake prachy a je jedno, kde sa robi. Ale, vieme ako to je, ze zivotna situacia vacsinu ludi nakoniec donuti urobit to. Dnes, je dokonca tazke aj si vobec aspon taku zdieracsku pracu najst, co len odzrkadluje sebecky stav spolocnosti. Preco si ludia prachy nerozdelia tym, ze si podelia pracu... zobereme 2 ludi na polovicny uvazok, ako jedneho na plny, kym druhy nech hladuje. To je podla mna zdrava spolocnost, nie ze par ludi sa vala v luxuse, kym inym ubuda vobec moznost pracovat.
Ale darmo o tom rozpravat, ked to nieje koren problem, ten lezi uz v samotnom navrhu financneho systemu. Prave to kto pochopi, tak hned mu svitne, ze tu ziadna spravodlivost ani existovat nemoze. Tym padom uz priamo system podnecuje k sebeckosti, a historia sa zase bude opakovat.
veronikasad
19.05.11,09:02
Peťo, chápem ťa. Za svoj život som tiež zažila všelijakých zamestnávatelov. S tým posledným šéfom som najspokojnejšia...

Pozor na tú ryžu, aby ti nenarástli šikmé oči ...(všetkého veľa škodí)
veronikasad
19.05.11,09:14
veronika, ja si tu davku vybavujem nie preto, aby som nepracoval, ale aby som mohol pracovat. Pretoze tazko sa mi bude hladat praca, ked vacsinu casu musim obiehat obchody, kde maju najlacnejsiu ale pritom jedlu ryzu. (hoci aj take skusenosti sa zijdu :-)) Som rad, ze mas taku pracu, verim, ze taki su, len je ich strasne malo, a vzdy to clovek zisti az po par tyzdnoch/mesiacoch, bohuzial, ked sa netrafi, stoji ho to vzdy nervy alebo nejake negativne skusenosti. Ja sa teraz z takej skusenosti davam dokopy, lebo ani v najhorsom horore som necakal, ze to bude az take zle, a to sa odzrkadli aj na zdravotnom stave, ale hlavne na psychike, ktora si neustale kladie zaludnu otazku... najdem nieco lepsie, alebo skocim z kaluze do blata?
Ale, mam to uz za sebou, a uz je mi stale lepsie a lepsie, navyse, co ta nezabije, to ta posilni. Teraz som ovela mudrejsi nez predtym, a naucilo ma to, ze je dolezite, pre koho clovek pracuje. Nemoze sa na pracu pozerat len tak, ze treba nejake prachy a je jedno, kde sa robi. Ale, vieme ako to je, ze zivotna situacia vacsinu ludi nakoniec donuti urobit to. Dnes, je dokonca tazke aj si vobec aspon taku zdieracsku pracu najst, co len odzrkadluje sebecky stav spolocnosti. Preco si ludia prachy nerozdelia tym, ze si podelia pracu... zobereme 2 ludi na polovicny uvazok, ako jedneho na plny, kym druhy nech hladuje. To je podla mna zdrava spolocnost, nie ze par ludi sa vala v luxuse, kym inym ubuda vobec moznost pracovat.
Ale darmo o tom rozpravat, ked to nieje koren problem, ten lezi uz v samotnom navrhu financneho systemu. Prave to kto pochopi, tak hned mu svitne, ze tu ziadna spravodlivost ani existovat nemoze. Tym padom uz priamo system podnecuje k sebeckosti, a historia sa zase bude opakovat.
Možno predsa len svitne na lepšie časy. Pozri § 49a) Novely Zákonníka práce, ktorý schválila vláda a bude predmetom rokovania parlamentu
http://www.rokovania.sk/File.aspx/ViewDocumentHtml/Mater-Dokum-132557?prefixFile=m_

Musím pridať celý odkaz, lebo sa to nejako zle zobrazuje (klikni na vlastný materiál)
http://www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx/BodRokovaniaDetail?idMaterial=19586
Ajk&
19.05.11,09:45
Mám taký návrh vážení:
vyhodiť zo správnych rád, z menežmentu bánk a z vedúcich funkcií vo veľkých obchodných centrách cudzích zahraničných odborníkov, ktorí sú "odborníkmi" len preto - aby nás zdierali. Čo tak dať príležitosť tomuto chlapcovi, ktorý napriek tomu že je šikovný, zdravý, vzdelaný - musí byť na sociálnej dávke? A nemyslím si že je sám, veľmi veľa našich mladých, šikovných a vzdelaných ľudí odchádza za podradnou robotou - do zahraničia kde sú obyčajní gastarbeiteri, ponižovaní nízkymi platmi. Myslíte že by nemohol on a jemu podobní riadiť nejakú našu banku, veľké nákupné centrum alebo byť členom správnej rady???? :eek::eek::eek:

Ak chce tu začať robiť účtovníka - tak musí mať najprv pracovný nástroj a tým je - počítač. Kde naň vezme, hádam nie zo sociálnej dávky?
veronikasad
19.05.11,09:50
Poznáš správnych ľudí na správnych miestach - alebo to vieš zariadiť sám ?

A čo sa týka prac.nástroja - na ten mu prispeje Úrad práce. Len aby ten pracovný nástroj vedel využívať - to už záleží od jeho šikovnosti (a znovu aj známostí na správnom mieste).
Ajk&
19.05.11,10:23
Poznám:
vrátiť krajinu tomuto ľudu, aby si ju mohol budovať podľa svojich predstáv a nie podľa predstáv pár vyvolených a ich rodín. Je hanbou tohto štátu že nám tu všetkým musí otvoriť oči mladý chlapec, ktorý by si mal užívať po dovolenkách peniaze ktoré si zarobí v zamestnaní, nemal by sa v jeho veku vôbec starať o politiku ale o baby, nemal by mať existenčné problémy so založením rodiny.
Hanba tohto štátu je aj to že mu má nejaký poondiaty úrad prispieť mizernou sumou na to čo je dnes samozrejmosťou v rodinách zbohatlíkov pre ich dieťa alebo vnuka čo chodí do škôlky.
Na tých stretnutiach s p. ministrom, tam nemôžte dať do pléna vzorku tohto chlapca a nech niekto skúsi vyžiť z jeho príjmu? To načo prelievate peniaze raz tam, potom onam všelijakými zmenami v zákone, ktoré aj tak nič nevyriešia ak neodstránite prapríčinu: vysokú nezamestnanosť.
felix1
20.05.11,22:48
Poznám:
vrátiť krajinu tomuto ľudu, aby si ju mohol budovať podľa svojich predstáv a nie podľa predstáv pár vyvolených a ich rodín. Je hanbou tohto štátu že nám tu všetkým musí otvoriť oči mladý chlapec, ktorý by si mal užívať po dovolenkách peniaze ktoré si zarobí v zamestnaní, nemal by sa v jeho veku vôbec starať o politiku ale o baby, nemal by mať existenčné problémy so založením rodiny.
Hanba tohto štátu je aj to že mu má nejaký poondiaty úrad prispieť mizernou sumou na to čo je dnes samozrejmosťou v rodinách zbohatlíkov pre ich dieťa alebo vnuka čo chodí do škôlky.
Na tých stretnutiach s p. ministrom, tam nemôžte dať do pléna vzorku tohto chlapca a nech niekto skúsi vyžiť z jeho príjmu? To načo prelievate peniaze raz tam, potom onam všelijakými zmenami v zákone, ktoré aj tak nič nevyriešia ak neodstránite prapríčinu: vysokú nezamestnanosť.

Ak ma niekto chut pracovat je urcite potrebne ho podporit. Nie darovat ale pozicat mu na realizaciu jeho zameru !!! Inak to dopadne ako dotacie polnohospodarstva v EU. Je normalne aby ten kto doraba potraviny mal tie existencne problemy ako ich ma u nas polnohospodar v tmto case? Akekolvek ROZDAVANIE financii deformuje ekonomiku. A aka hanba tomuto statu ??? Chces platit vyzsie dane ktore bez moznosti kontroly ako ich rozdaju svojim kamaratom sucasni, minuli, alebo buduci ,, spasitelia,, tototo naroda v parlamente? A nezamestnanos riesena vladou ? Ako to ma akakolvek vlada riesit centralne pri snahe odborov zvysovat minimalnu mzdu ? Je riersenie jedno pracovne miesto s dotaciou 125000.-EUR ? ( auto priemysel ). V priemyslnych krajinach (SRN) ma skoro kazda dedina malu prevadzku. Minimalne naklady na prepravu zamestnancov, mala narocnost na specializaciu / vzdelanie davaju sancu na slusne prezitie obyvatelstva.
To co sa zda nasincovi luxus je tam standard rovnako ako je pre nasinca nas zauzivany standard luxus oproti ( z nasho pohladu ) zalostnemu postaveniu obyvatela Ťumenskej obasti pripadne Afganistanu ...
Jedinu dotaciu ktoru povazujem za uzitocnu je zaplatit ,,nasincom,, 14 dnovu cestu po mimodovolenkovych miestach EU. Mozno by sa cas nasich snilkov zobudila. A TO NAJHLAVNEJSIE : LEN MALA CAST OBYVATELSTVA V DE, A, alebo CH SI KUPI VYROBOK VYROBENY MIMO SVOJEJ KRAJINY !!!
Stale tam plati NAJSKOR hladam v meste, potom v regione, potom v celej krajina az POTOM v zahranici.Nasinec NEMA problem kupit si v obchode Francuzsky syr alebo Madarsku salamu dovezenu cez dovozcu z Prahy... Pokial toto nedoriesime nemame nadej na uspech:(
Ajk&
21.05.11,03:49
Presne toto som napísala: vrátiť nám späť krajinu, aby sme my mali prácu a nie aby mladí ľudia živorili na podpore, alebo museli robiť gastarbeiterov v cudzine. To čo je za vládu ktorá dovolí, aby nás tu zdierali cudzí manažéri, členovia správnych rád alebo riaditelia veľkých OC - čo naši mladí šikovní ľudia by nemohli riaditeľovať veľkému obchodnému centru, byť v správnej rade banky? Cudzí sú tu nastrčení len na to, aby zisky odviedli k nim a nie aby sme my z toho niečo mali. Podľa mňa je nezamestnanosť umelo vytváraná aby na nás mal niekto bič. Hneď je veľké halóoo keď nejaká firma príde s prácou pre 100 ľudí, ale to že po roku skrachuje, nevyplatí ľuďom mzdu, ukradne nám úrodnú zem na ktorej postavila nejakú búdu (akože výrobnú halu), vezme príspevky z ÚPSVaR na mzdy - to kde si v ktorej inej krajine môže dovoliť?
Predsa len tam kde jej to vláda dovolí.
peto111
25.05.11,15:45
Suma oslobodená od dane pri nájomnom v roku 2011 je 500€ ročne.
Veronika, vedela by si prosim aj nejaky link na oficialny zakon, kde je to potvrdene cierne na bielom?
veronikasad
25.05.11,15:49
Veronika, vedela by si prosim aj nejaky link na oficialny zakon, kde je to potvrdene cierne na bielom?
§ 9 Zákona o dani z príjmu

Príjmy oslobodené od dane

1) od dane je oslobodený príjem

...
podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,
peto111
25.05.11,16:06
Dakujem velmi pekne.
peto111
31.05.11,15:11
Tak z prispevku na byvanie nakoniec nic nebude. Ze vraj nestaci mat prenajatu izbu v rodinnom dome alebo byte, ale treba byt najomca celeho bytu, teda bytovej jednotky, alebo rodinneho domu.
Treba samozrejme najomnu zmluvu, vypis z danoveho, ze je vsetko v poriadku, a v pripade bytovky nejake potvrdenie od spravcu domu.
V pripade rodinneho domu, ktovie ci este nieco treba.
peto111
14.06.11,14:59
Som si vsimol, ze coraz viac zamestnavatelov zamestnava na dohodu. Mi to pripada, akoze si napisu ze 10 hodin na tyzden, ale zamestnanec pracuje aj 20 alebo 30 a oni maju pod kontrolov, ci mu budu platit zdravotne, socialne, davat nejake gastrace atd... aby sa asi vyhli vyssim poplatkom. Mi to pripada ako zneuzivanie situacie. Nieco na sposob - Lebo kto cekne, pracu nedostane, a klbko hladujucich zobere hociake otroctvo...

Chcem sa opytat, aky je rozdiel medzi pracou na dohodu a skratenym prac. pomerom.
Dost casto sa dava praca na dohodu akoze 10 hodin na tyzden, a skrateny prac. pomer 20. Ale pritom, je mozne na dohodu pracovat aj 40 hodin tyzdenne?
Je medzi tym rozdiel, ze skrateny prac. pomer je vlastne to iste co trvaly, len menej hodin, cize zamestnavatel musi vsetko zaplatit (socialka, zdravotne, PN, narok na dovolenku, stravne listky ak sa robi viac ako 4 hodiny, skusobna doba) kdezto pri dohode vlastne nemusi nic (resp. co je povinny pri dohode)? Cize, to by davalo zmysel, preco sa tak vyhybaju skratenemu prac. pomeru.
veronikasad
14.06.11,15:08
Som si vsimol, ze coraz viac zamestnavatelov zamestnava na dohodu. Mi to pripada, akoze si napisu ze 10 hodin na tyzden, ale zamestnanec pracuje aj 20 alebo 30 a oni maju pod kontrolov, ci mu budu platit zdravotne, socialne, davat nejake gastrace atd... aby sa asi vyhli vyssim poplatkom. Mi to pripada ako zneuzivanie situacie. Nieco na sposob - Lebo kto cekne, pracu nedostane, a klbko hladujucich zobere hociake otroctvo...

Chcem sa opytat, aky je rozdiel medzi pracou na dohodu a skratenym prac. pomerom.
Dost casto sa dava praca na dohodu akoze 10 hodin na tyzden, a skrateny prac. pomer 20. Ale pritom, je mozne na dohodu pracovat aj 40 hodin tyzdenne?
Je medzi tym rozdiel, ze skrateny prac. pomer je vlastne to iste co trvaly, len menej hodin, cize zamestnavatel musi vsetko zaplatit (socialka, zdravotne, PN, narok na dovolenku, stravne listky ak sa robi viac ako 4 hodiny, skusobna doba) kdezto pri dohode vlastne nemusi nic (resp. co je povinny pri dohode)? Cize, to by davalo zmysel, preco sa tak vyhybaju skratenemu prac. pomeru.
Charakteristiku prac.pomeru na kratší pracovný čas nájdeš v § 49 Zákonníka práce

§ 49
Pracovný pomer na kratší pracovný čas
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť v pracovnej zmluve kratší pracovný čas, ako je ustanovený týždenný pracovný čas.

(2) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť zmenu ustanoveného týždenného pracovného času na kratší týždenný pracovný čas a zmenu kratšieho týždenného pracovného času na ustanovený týždenný pracovný čas.

(3) Kratší pracovný čas nemusí byť rozvrhnutý na všetky pracovné dni.

(4) Zamestnancovi v pracovnom pomere na kratší pracovný čas patrí mzda zodpovedajúca dohodnutému kratšiemu pracovnému času.

(5) Zamestnanec v pracovnom pomere na kratší pracovný čas sa nesmie zvýhodniť alebo obmedziť v porovnaní s porovnateľným zamestnancom zamestnaným na ustanovený týždenný pracovný čas.

(6) Pracovný pomer na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako 15 hodín týždenne, môže zamestnávateľ alebo zamestnanec skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Výpovedná doba je 30 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď.

(7) Na pracovný pomer na kratší pracovný čas podľa odseku 6 sa nevzťahujú ustanovenia § 62, § 64 ods. 1 písm. a), b), d) a e), § 73, § 74 a § 240 ods. 8.

(8) (6) Zamestnávateľ informuje zrozumiteľným spôsobom zamestnancov a zástupcov zamestnancov o možnostiach pracovných miest na kratší pracovný čas a na ustanovený týždenný pracovný čas.

......
Ak je so zamestnávatelom uzatvorený akýkolvek druh dohody (DoVP, DoPČ, DoBPŠ), dohodár nie je nemocensky, dôchodkovo ani zdravotne poistený. nemá nárok na dovolenku, v prípade nemoci na nemocenské, ani na stravné lístky. Neplatí pre neho minimálna mzda.

Zamestnávatel platí za dohodára len úrazové a garančné poistenie (spolu 1,05% z vyplatenej odmeny).

Ak je dohodár evidovaný na UP, jeho príjem je limitovaný sumou 136,61€ mesačne, platitelom zdr.poistenia je štát.

Ak nie je evidovaný, musí sa prihlásiť v ZP ako samoplatitel a sám si platiť preddavky na zdr.poistenie.
peto111
14.06.11,15:22
Charakteristiku prac.pomeru na kratší pracovný čas nájdeš v § 49 Zákonníka práce

§ 49
Pracovný pomer na kratší pracovný čas
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť v pracovnej zmluve kratší pracovný čas, ako je ustanovený týždenný pracovný čas.

(2) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť zmenu ustanoveného týždenného pracovného času na kratší týždenný pracovný čas a zmenu kratšieho týždenného pracovného času na ustanovený týždenný pracovný čas.

(3) Kratší pracovný čas nemusí byť rozvrhnutý na všetky pracovné dni.

(4) Zamestnancovi v pracovnom pomere na kratší pracovný čas patrí mzda zodpovedajúca dohodnutému kratšiemu pracovnému času.

(5) Zamestnanec v pracovnom pomere na kratší pracovný čas sa nesmie zvýhodniť alebo obmedziť v porovnaní s porovnateľným zamestnancom zamestnaným na ustanovený týždenný pracovný čas.

(6) Pracovný pomer na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako 15 hodín týždenne, môže zamestnávateľ alebo zamestnanec skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Výpovedná doba je 30 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď.

(7) Na pracovný pomer na kratší pracovný čas podľa odseku 6 sa nevzťahujú ustanovenia § 62, § 64 ods. 1 písm. a), b), d) a e), § 73, § 74 a § 240 ods. 8.

(8) (6) Zamestnávateľ informuje zrozumiteľným spôsobom zamestnancov a zástupcov zamestnancov o možnostiach pracovných miest na kratší pracovný čas a na ustanovený týždenný pracovný čas.

......
Ak je so zamestnávatelom uzatvorený akýkolvek druh dohody (DoVP, DoPČ, DoBPŠ), dohodár nie je nemocensky, dôchodkovo ani zdravotne poistený. nemá nárok na dovolenku, v prípade nemoci na nemocenské, ani na stravné lístky. Neplatí pre neho minimálna mzda.

Zamestnávatel platí za dohodára len úrazové a garančné poistenie (spolu 1,05% z vyplatenej odmeny).

Ak je dohodár evidovaný na UP, jeho príjem je limitovaný sumou 136,61€ mesačne, platitelom zdr.poistenia je štát.

Ak nie je evidovaný, musí sa prihlásiť v ZP ako samoplatitel a sám si platiť preddavky na zdr.poistenie.

Diky, dava to zmysel, ze je mrte vyhodnejsie zamestnat na dohodu.
Co sa potom strhava z brutto mzdy dohodara, okrem urazoveho a garancneho ..iba dan sa zaplati?
veronikasad
14.06.11,15:24
Diky, dava to zmysel, ze je mrte vyhodnejsie zamestnat na dohodu.
Co sa potom strhava z brutto mzdy dohodara, okrem urazoveho a garancneho ..iba dan sa zaplati?
úrazové a garančné poistenie platí zamestnávatel (nestrháva sa zo mzdy dohodárovi).
Ak má dohodár podpísané vyhlásenie, zdaňuje sa mu 19 % len príjem nad 296,60€