carry
18.05.11,19:18
Dobry den,
ocitla som sa v dost nezvycajnej situacii. Trosku objasnim. Standardne sa na konci roka odpisuju stavy vody. Nas predseda nam hodil do schranky listok, ze do takeho a takeho datumu mu mame nahlasit vodu (on si to nasledne skontroluje). Cca 2-3 dni pred tymto datumom som teda prisla nahlasit stav a on mi povedal, ze vodu uz u mna bol odpisat (byva mi tam bratranec, ktory mu otvoril, aby urobil odpis, ale nie je vlastnikom bytu) a protokol o odpise SV ma spravca. Samozrejme protokol zostal pri mojom mene nepodpisany a ja som si nemohla skotrolovat spravnost odpisu SV. Teraz mi prislo vyuctovanie a vo vyuctovani je stav vody o vyse 40 kubikov vyssi ako bol realny stav, ked som bola odpisovat vodu ja 31.12.2010. Taky stav vody vodomer nedosahuje ani k dnesnemu dnu a myslim, ze este potrva niekolko mesiacov, kym sa k nemu dopracujeme. Bola som za spravcom, ktory mi povedal, ze mam 2 moznosti, dat reklamaciu, ale mam pocitat s tym, ze to bude brat tak ako keby som stav vody nenahlasila (ja som pritom bola v termine stav vody ohlasit) a budem platit 1,5 nasobok podla spotreby celej bytovky. Alebo sa spise protokol, ze mam "predplatenu" vodu a buduci rok zaplatim za vodu tym padom menej. Len neviem, ci ma to neznevyhodni a v konecnom dôsledku si tu vodu budeme musiet aj tak buduci rok zaplatit a to vsetci ( tento rok aj zateplujeme, takze vody sa dost spotrebuje aj zo spolocneho vodovodu)Ja by som chcela aby mi urobil vyuctovanie s realnym stavom k 31.12. 2010, ale zda sa, ze na to môzem zabudnut. Co mi poradite?
Okrem toho sa chcem opytat, citala som, ze kazdy majitel bytu by mal mat kopiu zmuvy SVB so spravcovskou spolocnostou. Mne spravca povedal, ze zmluvu nepotrebujem a neda mi ju, lebo je to mandatna zmluva????? A dokonca si ani nepamatam, ze by som ju niekedy podpisovala. Mame aj novu vlastnicku bytu a tej tiez nedal nic podpisat, ani jej ju neukazal k nahliadnutiu. Vraj kupou bytu s nou musi automaticky suhlasit a nepodpisuje sa nic. Zda sa mi to byt nanajvys cudne. Je teda mozne, aby zmluvu podpisal len spravca s predsedom a ten de facto rozhodol o podmienkach za nas vsetkych?
Dakujem za kazdu radu
Jozef Štora
18.05.11,19:32
Ak ste SVB, nemozete mat zaroven zmluvu o vykone spravy preto je to naozaj mandatna zmluva. tu za vas vsetkych podpisal v sulade so zakonom ako statutar predseda SVB. Dat ti ju vsak minimalne k nahliadnutiu musi, na to mas narok zo zakona. Co sa tyka vody, je zname ze pravda je len to, co je na papiery. Takze ak nemas podpisane, nemas pravdu aj ked ju mas. Avsak kedze nemas vadny vodomer, nemozu ti neuznat tvoju spotrebu. Im sa proste nechce opravit vyuctovanie to je cely problem. Kazdopadne stav vodomerov pisomne podaj teraz a ziadaj vyuctovanie v tomto zmysle. termin spracovania je do 31.5. takze nech makaju a nevymyslaju. Co sa tyka 1,5 nasobku je to nezmysel to nech ani neskusaju.
verkaz
27.05.11,08:42
K nahliadnutiu do mandátnej zmluvy máš zo zákona právo, tak ako je to v príspevku 2. Nedaj sa správcom ani predsedom odbiť.
Požiadaj písomne o opravu spotreby vody vo vyúčtovaní. Aj po odovzdaní vyúčtovania je termín na reklamácie. Malo by to byť uvedené na vyúčtovaní.
Daj to písomne so stavom k 31.12.2010 a aktuálnym stavom teraz.
Ak by ti to neopravil, kontroluj si spotrebu a musí sa to odzrkadliť v spotrebe za rok 2011.
Nová vlastníčka bytu je povinná zo zákona pristúpiť k spoločenstvu - je to vec predsedu alebo správcu.
Odporúčam robiť si pre seba kontrolu a odpisovať spotrebu vody častejšie.