mojproblem
18.05.11,21:13
ahojte,

chcela by som vas poprosit o radu.
S bývalym priatelom som si kupila pred 4 rokmi byt na hypoteku, s podielovym, 50% vlastnictvom. Do zariadenia som v tej dobe investovala 200 000,-Sk a dalsich 100 000,-Sk predstavovala zaloha za byt predavajucim.
Po urcitych nezhodach som sa rozhodla odstahovat, a asi 2 rok byvam sama, a zaroven od tej doby nesplacam hypoteku. Kedze sme s byvalym dlhsiu dobu skusali byt predat, ale neuspesne, rozhodli sme sa ze na neho prepisem svoju polovicu, a teraz sa pytam ci mam nejaky legitimny narok z jeho strany na vratenie minimalne tych financii, ktore som do bytu investovala (300 000,-SK) ?
Prosim poradte. Dakujem
Mária27
18.05.11,20:37
Ak na neho prepíšeš svoj podiel, tak ti samozrejme vráti všetko, čo si investovala do bytu, tiež to, čo si splatila z hypotéky. Z hľadiska investícií sa mi to zdá jasné, zostane mu celá nehnuteľnosť. Otázkou je, ako ste spolu hospodárili, či má niektorý z vás resty tam.
mojproblem
19.05.11,06:03
ja to vidim presne rovnako, ale on argumentuje tym, ze som si dva roky neplnila zavazky a tym padom mi je ochotny vratit sumu ponizenu o sumu, kt som mu vraj dlzna na splatkach za hypoteku.. ale ja som ten byt neuzivala a on ani raz nenamietal proti plateniu celej hypoteky.. Ako to je v takomto pripade? Ma nato pravo?
Dakujem
Mária27
19.05.11,06:28
Keby si mu aj tie splátky úveru doplatila, v konečnom dôsledku by ti ich musel vrátiť - zvýšiš mu o to hodnotu tvojej polovice bytu. Veď ty mu ju vlastne predávaš, či daruješ? Ponúkneš mu ako spoluvlastníkovi cenu za svoj podiel, ak to do 2 mesiacov nezaplatí, môžeš to predať inému (nie lacnejšie).
Pravdou je, že ceny nehnuteľností išli v posledných dvoch rokoch dole, to chce asi využiť. Nehnuteľnosť sa totiž oceňuje hodnotou v čase vyporiadania spoluvlastníctva. Ale ceny sú dohodou, ak neberie, nemusíš mu to predať vôbec.

Môžeš tvrdiť, že ste sa o užívaní nehuteľnosti ním a aj o ďalšom splácaní úveru ním dohodli. Ak bude tvrdiť, že ste sa tak nedohodli, potom pýtaj od neho náhradu za to, že byt užíval sám, teda aj tvoj podiel. K tomu ti prikladám judikatúru, pozri na konci odôvodnenie Najvyššieho súdu SR.
mojproblem
19.05.11,09:22
Dakujem ti velmi pekne!