Lavenda2010
19.05.11,06:58
Dobrý deň,prosím Vás o pomoc-názor (nie citáciu zákona),nakoľko nie som si 100% istá.V písomnom hlasovaní som dala otázku, či súhlasia so šporením na vyvložkovanie komínov po 10€/mesiac.Na odhlasovanie je potrebná nadpolovičná väčšina alebo dvojtretinová???V prípade, že bude písomné hlasovanie danej otázky platné, môžem týchto 10€ automaticky priradiť do FÚaO-navýšiť alebo je potrebné ďalšie hlasovanie s otázkou ako sa ide šporiť (či FÚaO-ľahšie riešenie alebo samostatný šporiaci účet-na ktorý mi nemusia tí čo nesúhlasili posielať peniaze). Ďakujem veľmi pekne.
verkaz
19.05.11,09:26
Keď to bolo odsúhlasení nadpolovičnou väčšinou, je to platné.
Na hlasovacom lístku ste mohli uviesť akou formou to bude, takže na najbližšej schôdzi si to dohodnite, lebo je to potom dosť nejasné.
Mária27
19.05.11,09:46
Podľa mňa je to zvýšenie príspevkov do fondu a upresnenie plánu údržby a opráv.
Jozef Štora
19.05.11,10:15
Stačí nadpolovičná väčšina hlasov všetkých vlastníkov za a je to odsúhlasené. Spôsob platby jednoznačne ako príspevok do fonfu opráv, žiadne zvláštne účty nezakladajte, zo zákona sa na údržbu prispieva na účet fonfu údržby a opráv. Tí, čo nesuhlasili majú smolu, musia platiť taktiež. Je to princíp tzv. parlamentnej demokracie. Ak sa im nepáči, nech sa obrátia na súd so zrušením hlasovania ale neuspejú. Hlavne tú platbu treba každému dať do zálohového predpisu a potom je aj vymáhateľná ak by niekto odmietol platiť.
Lavenda2010
19.05.11,18:53
Ďakujem.V nedeľu sa to dúfam dorieši.
Llívia
20.05.11,04:11
Dobrý deň,prosím Vás o pomoc-názor (nie citáciu zákona),nakoľko nie som si 100% istá.V písomnom hlasovaní som dala otázku, či súhlasia so šporením na vyvložkovanie komínov po 10€/mesiac.Na odhlasovanie je potrebná nadpolovičná väčšina alebo dvojtretinová???V prípade, že bude písomné hlasovanie danej otázky platné, môžem týchto 10€ automaticky priradiť do FÚaO-navýšiť alebo je potrebné ďalšie hlasovanie s otázkou ako sa ide šporiť (či FÚaO-ľahšie riešenie alebo samostatný šporiaci účet-na ktorý mi nemusia tí čo nesúhlasili posielať peniaze). Ďakujem veľmi pekne.


...Spôsob platby jednoznačne ako príspevok do fonfu opráv, žiadne zvláštne účty nezakladajte, zo zákona sa na údržbu prispieva na účet fonfu údržby a opráv. ...Prispieva podľa veľkosti spoluvlastíckeho podielu (§ 10 ods. 1 zákona o vlastníctve bytov).
Lavenda2010, máte všetky byty rovnako veľké?
Lavenda2010
20.05.11,04:41
Nie, 9 bytov je 1i, 6 bytov je 3i.Ono by tých 10 € bolo vo FÚaO,ale nehýbalo sa s nimi,vzali by sa iba na vložkovanie cca o 3 roky. Pripočítanie do FÚaO je ľahšie,lebo keď nebudú platiť dám im to do vyúčtovania.Keď nebudú platiť na nejaký šporiaci účet neviem ako to budem vymáhať.Vložkovanie prikazuje zákon,peniaze nemáme,stavebko sa bralo pred 2 rokmi len na zateplovanie a strechu.Postupné šporenie je jednoduchšie ako dať veľkú sumu naraz,ale 7 vlastníci nemajú záujem ani o toto.Ďakujem všetkým za záujem pomôcť mi.
Jozef Štora
20.05.11,05:11
neries ci maju zaujem, po pravoplatnom hlasovani maju povinnost a ta je vymozitelna. kludne nech sa spravaju ako chcu, bud tvrda...
Llívia
20.05.11,19:16
neries ci maju zaujem, po pravoplatnom hlasovani maju povinnost a ta je vymozitelna. kludne nech sa spravaju ako chcu, bud tvrda...

Pozor na takú podstatnú, rozhodujúcu maličkosť ;):

Nie, 9 bytov je 1i, 6 bytov je 3i...

Ako sa tvorí fond opráv? :rolleyes:
Lavenda2010
21.05.11,18:18
FÚaO sa tvorí podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu.V súčasnosti majú 1i byty menšiu sumu,3i väčšiu.Keď navýšime o 10€ tie sumy budú rozdielne,len ja si to budem musieť ustriehnuť,aby mi na FÚaO ostávala určitá čiastka určená len na vložkovanie.Ďakujem Llívia za tvoje pripomienky,ako aj za názory iných.Snáď zajtra budú susedia ochotní a niečo vyriešime.Už sa Vám niekomu stalo,že sa niektorý sused obrátil na súd?
Llívia
22.05.11,10:33
FÚaO sa tvorí podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu.V súčasnosti majú 1i byty menšiu sumu,3i väčšiu.Keď navýšime o 10€ tie sumy budú rozdielne,len ja si to budem musieť ustriehnuť,aby mi na FÚaO ostávala určitá čiastka určená len na vložkovanie.Ďakujem Llívia za tvoje pripomienky,ako aj za názory iných.Snáď zajtra budú susedia ochotní a niečo vyriešime.Už sa Vám niekomu stalo,že sa niektorý sused obrátil na súd?
Príklad:
1-izbový byt, 20 m2, platba do FO 1 EUR/m2 = 20 EUR
Po navýšení o 10 EUR: 20 + 10 = 30 EUR = 1,50 EUR/m2

3-izbový byt, 60 m2, platba do FO 1 EUR/m2 = 60 EUR
Po navýšení o 10 EUR: 60 + 10 = 70 EUR = 1,17/m2

Podľa mňa, aj keď ste si zvýšení príspevok o 10 EUR schválili, nie je to správne - pozri prepočet hore.
Komíny sú spoločnými zariadeniami, ich údržba sa platí z FO, prečo by sa na ich údržbe menšie byty mali podieľať väčšou čiastkou?
Lavenda2010
22.05.11,11:11
Llívia máš pravdu za m2 bude pri 1i byte a pri 3i byte rôzna cena, konkrétne o 0,08€ viac u 1i bytu.Ja sama mám 1i byt.Ale čo mám robiť.Šetriť musíme,ináč nevyvložkujeme.Vieš poradiť iné riešenie,keďže na FÚaO nemáme dostatok peňazí?Z toho čo tam je idem platiť revízie,kúpu potrebných vecí a musíme si niečo nechať pre prípad nečakaných situácií.
vila
22.05.11,14:34
Ak máš cenovú kalkulácia na túto opravu: skús ju rozpočítať na vlastníkov bytov podľa veľkosti bytu (tak ako platby do FOaÚ) a možno sa poskladáte v hotovosti. My sme tak opravili strechu. Tým, čo nemali možnosť zaplatiť svoju čiastku sme zabezpečili úver z banky a ten budú splácať 15 rokov. (z 22 vlastníkov zaplatili 19 v hotovosti).
Lavenda2010
23.05.11,09:04
Vila:tohto roku vložkovanie určite nebudeme robiť.Proste nám to nevydá.A tohto ročná CP nebude platná ani o rok,ani neskôr.Včera na zhromaždení sme sa dohodli,našla som podporu viacerých vlastníkov bytov a nebytových priestorov.Už platíme stavebko,s ďalším úverom by to bolo ťažšie.A ten čo nechcel minule zvýšiť FÚaO,nebude chcieť (môj názor) ani úver (aj ten treba platiť).
Ďakujem za každý názor a radu.
Llívia
23.05.11,10:33
Llívia máš pravdu za m2 bude pri 1i byte a pri 3i byte rôzna cena, konkrétne o 0,08€ viac u 1i bytu.Ja sama mám 1i byt.Ale čo mám robiť.Šetriť musíme,ináč nevyvložkujeme.Vieš poradiť iné riešenie,keďže na FÚaO nemáme dostatok peňazí?Z toho čo tam je idem platiť revízie,kúpu potrebných vecí a musíme si niečo nechať pre prípad nečakaných situácií.
Nezvyšovať paušálne o 10 EUR, ale podľa m2, tak ako sa má tvoriť FO podľa zákona. Tak by nikto nemohol rýpať, že zvýšená platba je nesprávne vyrátaná.
Ale najviac sa mi páči riešenie, ktoré napísala Vila.
sito
16.10.11,15:58
Dobrý deň,prosím Vás o pomoc-názor (nie citáciu zákona),nakoľko nie som si 100% istá.V písomnom hlasovaní som dala otázku, či súhlasia so šporením na vyvložkovanie komínov po 10€/mesiac.Na odhlasovanie je potrebná nadpolovičná väčšina alebo dvojtretinová???V prípade, že bude písomné hlasovanie danej otázky platné, môžem týchto 10€ automaticky priradiť do FÚaO-navýšiť alebo je potrebné ďalšie hlasovanie s otázkou ako sa ide šporiť (či FÚaO-ľahšie riešenie alebo samostatný šporiaci účet-na ktorý mi nemusia tí čo nesúhlasili posielať peniaze). Ďakujem veľmi pekne.

Jednorázové poplatky, ani iný spôsob šetrenia do FOaÚ zákon nepripúšťa!

Je treba odsúhlasiť preddavky v súlade zákonom 182/1993, §10. odsek 1. Tie musia všetci vlastníci!
Jozef Štora
16.10.11,16:56
Jednorázové poplatky, ani iný spôsob šetrenia do FOaÚ zákon nepripúšťa!

Je treba odsúhlasiť preddavky v súlade zákonom 182/1993, §10. odsek 1. Tie musia všetci vlastníci!

Ja mám za to, že to nie je celkom tak, lebo § 10 uvádza :
(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.
čo znamená, že je stanovený postup platenia ale nie jeho periodicita (je určený len minimálny počet vkladov a to 12 za rok) a neustanovuje vysloveny zakaz mimoriadnych vkladov najmä s ohľadom na ústavnú zásadu, že každý môže konať čo zákon nezakazuje. Preto je bežné, že vlastníci si odsúhlasia mimoriadne vklady v konkrétnej veľkosti na jednotku spoluvlastníckeho podielu. Ako správca to uznávame a navyše považujeme za rozumnejšie získanie finančných prostriedkov ako úver. Chcem ale tiež deklarovať, že samostatné sporenia na zvlášť účtoch, kvoli napr. vodomerom, sa mi zdajú riadny nezmysel.
sito
16.10.11,17:14
A odsek 2 uvádza:

(2) Príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv domu sú
a) mesačné preddavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov,
b) príjem za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku,
c) výnosy z účtu domu vedeného v banke,
d) príjmy z výťažku exekúcie bytu alebo nebytového priestoru alebo z dobrovoľnej dražby bytu alebo nebytového priestoru, vo výške pohľadávok voči vlastníkovi bytu zo zákonného záložného práva, ktoré vzniklo podľa tohto zákona,
e) zmluvné pokuty a úroky z omeškania vzniknuté použitím prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv domu,
f) príjmy z predaja spoločných nebytových priestorov, spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu, ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.

Nevidím mimoriadne vklady vlastníkov. Ak chce niekto od niekoho 1 000 - 3 000 E a niekto ich nemá, nedá. Ak ho dajú na súd, majú právo zvýšiť mesačné preddavky, tie musí uhrádzať. Ale naraz?

Šetrenie na vodomery, PRVN a iné spoločne zariadenia v byte? Na čo? Sa predsa hradia z FOaÚ, ten je spoločný! Na spoločné veci.
Miichaela
20.10.11,14:08
Dobrý deň, máme problém pri používaní peňazí z fondu opráv. V bytovke je 13 bytov, z toho dva menšie podkrovné bez pivníc. Vyčlenili sme im priestor zo spoločných priestorov na postavenie pivníc - súhlasili sme všetci. No predseda zrazu navrhol, že im ich aj postavíme zo spoločných peňazí. Moja rodina a ešte dve s tým samozrejme nesúhlasíme. Nebudeme predsta zo spoločných peňazí, ktoré sú vo fonde opráv niekomu prispievať na súkromnú pivnicu. Keď sme odkupovali byty, tiež sme riadne zaplatili aj za pivnicu a nikto nám na ňu neprispel. Podľa mňa s takýmto používaním € by museli súhlasiť úplne všetci, či ?
sito
20.10.11,14:14
Ako to? Boli pristavené, alebo boli a od začiatku nemali tie pivnice?
Miichaela
20.10.11,14:17
Dva podkrovné byty boli postavené podľa projektu, no nevyšlo miesto na pivnice - tak to boli dlhé roky byty bez pivníc. Teraz sme im v kočikárni vyčlenili miesto - nevyužíté. Keď sa byty odkupovali do osobného vlastníctva, my ostatní sme si pekne zaplatili aj za pivnice. A nevidím dôvod, prečo by sme im teraz mi mali dávať na pivnice € z fondu opráv, kam sa všetci skladáme. Zdá sa mi to nefér. Preto by som zvedavá na reakcie.
sito
20.10.11,14:41
V tom prípade môžu byť radí, že ste im odsúhlasili spoločný priestor. Stále to bude spoločný priestor, vlastnícky vzťah by musel byť zapísaný na katastri. Až potom by to bola ich pivnica. Tiež by som nesúhlasil.