karolína444
19.05.11,07:23
Ahojte, prosím Vás o radu: chceme zakúpiť do školy zabezpečovací systém "elektronický vrátnik", ktorý bude zároveň slúžiť na telefonickú komunikáciu v rámci školy. Cena je do 1900 eur vrátane montáže, dopravy. Tento výdavok bude kapitálový - technické zhodnotenie 713003 alebo bežný výdavok na položke 633003? Ak by to mali byť kapitály, tak to nemôžeme zakúpiť, lebo nemáme pridelené finančné prostriedky na kapitálové výdavky.
Ďakujem za pomoc.
moska
19.05.11,08:26
Podľa mňa je to kapitálový výdavok. Ja by som to dala samostatne, nie ako technické zhodnotenie. Technické zhodnotenie vlastne čoho? Budovy? To asi nie, nie je to súčasť budovy. Dá sa to odpojiť... . Neviem prečo máte problém s kapitálovými. Jedine ak so zriaďovateľom nevychádzate. Zriaďovateľ vám môže dať kapitálovú dotáciu. Jasné, že z prenesených kompetencií to uhradiť nemôžete. Ale nech vám teda preklasifikuje originálne kompetencie. Nech vám teda dá menej na originály a ostatné kapitálky. Všetko sa dá, len treba chcieť.
GabiZ
19.05.11,08:34
V tomto prípade nejde o technické zhodnotenie, nakoľko pri technickom zhodnotení majetku ide o zásadnú zmenu jeho technických parametrov, zmenu účelu a využiteľnosti tohto majetku. Typickým technickým zhodnotením majetku je jeho rekonštrukcia a modernizácia, pričom pod rekonštrukcou majetku sa rozumejú zásahy do majetku, ktoré majú za následok zmenu jeho účelu alebo technických parametrov. Modernizáciou sa rozumie rozšírenie vybavenosti majetku o také prvky, ktoré pôvodný majetok neobsahoval.T.j. o technické zhodnotenie majetku by išlo vtedy, ak by ste zabezpečovací systém kúpili aj spolu s novými bezpečnostnými dverami. Tu by už išlo o stavebné úpravy, ktoré zvyšujú a rozširujú jeho použiteľnosť, zhodnocujú ho kvalitatívne aj kvantitatívne (zvyšujú jeho hodnotu).
karolína444
19.05.11,10:13
So zriaďovateľom vychádzame veľmi dobre, ale obec so 195 obyvateľmi má problém zabezpečiť financovanie originálnych kompetencií, teda o ponížení originálnych a ich presune na kapitály nemôžeme uvažovať.
Ďalšiu ponuku máme na 1600 eur, zaoberám sa položkou 633003- telekomunikačná technika. Ak by to mohol byť bežný výdavok, tak to uhradím z prenesených. Ale chcem si byť istá, že pri zaradení do bežných výdavkov to bude správne, aby som potom pri kontrole nemala veľký problém, že to mali byť kapitálové výdavky 713002. Poraďte prosím.
moska
19.05.11,10:49
Robí sa to všelijako. Pokiaľ by ste mali v majetku takýto zabezpečovací systém, tak by sa dala fa urobiť na opravu a údržbu a vtedy by to išlo z bežných. Akože je starý a treba ponaťahovať nové káble... Ale ak ho nemáte, tak je to kapitálka. Proste ak to chcete ako bežný výdavok, tak musíte mať na fa uvedené niečo iné. Napr. my sme v roku 2002 dostali delimitáciou do majetku budovu/cez prevod správy od zriaďovateľa/. Ale v tejto budove je schované všeličo. Napr. tam môže by schovaný takýto systém. No a budem sa tváriť, že som ho opravovala. Ale zasa si treba dať pozor či to nie je na opravu veľa.
Ak by ste to mali do 1700 tak by som to dala ako 633003. Len treba zasa pozrieť ako máte urobenú smernicu. Lebo niekto dáva aj na 028 a to sú tiež kapitálky, aj keď sú do 1700 €. Len ich tlačte na nižšiu sumu. A neviem ako je to z verejným obstarávaním.
IVETA N
05.10.11,16:11
už som to písal v inej téme ,ale potrebujem na to súrnu odpoveď ako by ste to riešili Vy , ktorý v tejto sfére pracujete dlhšie. PO zriadená mestom urobila asfaltovanie a dala si vypracovať geologický prieskum a technickú dokumentáciu .Ide vytvorit tkzv.ZBERNÝ DVOR,,účtovníčka zriadovateľa t.j.mesta povedala , že nemôže prísť k preplatenie z kapitálovych fondov nakoľko to nespadá pod kapitalové výdavky . Ako by ste to riešili vy poraďte mi prosím Vás súrne to potrebujem.

Ďakujem
IVETA N
stefania71
10.07.12,04:56
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť, obec ide do miestneho parku kúpiť lavičky, drevenú hojdačku, smetné koše z z dreva,
celková suma je 1650,00 eur. Vo vnútornej smernici máme stanovené je majetok zakúpený od 1000,00 eur sa považuje sa drobný dlhodobý majetok.
Mám pochybnosti , či tieto drevené výrobky v súhrnnej sume 1650,00 môžem považovať za kapitálový výdavok, keď jednotlivé položky napr. lavičky stoja 1 ks 250,00 eur, kôš 150,00 eur atď. nesplňajú kritérium pre dlhodobý hmotný majetok, alebo do môžem považovať za napr. obecný mobiliár a zaradiť v súhrnnej sume 1650,00 eur.