Iveta Matlovičová
09.01.06,13:46
Nemám jasno ohľadom výšky odvodov do ZP a SP u poberateľov čiast. invalidného a invalidného dôchodku. Na nich sa vzťahuje zákon o minim. mzde, kde v prípade ČID je výška MM v sume 5 175 Sk (čo je 75% z 6 900 Sk) a v prípade ID vo výške 3 450 Sk (50% z 6 900 Sk).
V prípade ak títo in.dôchodcovia pracujú na základe Pracovnej zmluvy, napr. aj 3 hodiny denne, poberajú mesačný plat vo výške 3 000 Sk, je treba odvádzať odvody na ZP z VZ vo výške 5 175 Sk (3 450 Sk) alebo 6 900 Sk? Patrí im doplatok do minimálnej mzdy 5 175 Sk (3 450 Sk) alebo 6 900 Sk?
A ak by pracovali na plný úväzok a mali mesačný plat vo výške 3500 Sk, majú nárok na doplatok do MM, teda
- u plného invalida, doplatok by bol: 0, pretože 3450 + 3500 = je záp.
- u čiastočného invalida by bol: 1 675 Sk, lebo 5 175 - 3 500 = 1 675 Sk?

Prosííím o radu. Ďakujem pekne
ajobs
09.01.06,17:39
Nemám jasno ohľadom výšky odvodov do ZP a SP u poberateľov čiast. invalidného a invalidného dôchodku. Na nich sa vzťahuje zákon o minim. mzde, kde v prípade ČID je výška MM v sume 5 175 Sk (čo je 75% z 6 900 Sk) a v prípade ID vo výške 3 450 Sk (50% z 6 900 Sk).
V prípade ak títo in.dôchodcovia pracujú na základe Pracovnej zmluvy, napr. aj 3 hodiny denne, poberajú mesačný plat vo výške 3 000 Sk, je treba odvádzať odvody na ZP z VZ vo výške 5 175 Sk (3 450 Sk) alebo 6 900 Sk? Patrí im doplatok do minimálnej mzdy 5 175 Sk (3 450 Sk) alebo 6 900 Sk?
A ak by pracovali na plný úväzok a mali mesačný plat vo výške 3500 Sk, majú nárok na doplatok do MM, teda
- u plného invalida, doplatok by bol: 0, pretože 3450 + 3500 = je záp.
- u čiastočného invalida by bol: 1 675 Sk, lebo 5 175 - 3 500 = 1 675 Sk?

Prosííím o radu. Ďakujem pekne

Minimálna mzda v plnej výške sa vzťahuje iba na zamestnancov, ktorí robia v 40-hodinovom pracovnom režime. Ak máš nejakých zamestnancov na kratší pracovný úväzok, upraví sa VZ podľa dĺžky úväzku.

Ak by pracovali na plný úväzok, museli by zarobiť aspoň 6900 Sk.
malina
10.01.06,22:55
Percentuálne zníženie minimálnej mzdy v § 2 zákona č. 90/1996 je iba o tom, že zamestnanec poberajúci plný invalidný dôchodok má minimálnu mzdu zníženú na 3450 Sk, lebo má príjem aj v invalidnom dôchodku. Ak pracuje za mesačnú mzdu v minimálnej výške len 3 hodiny denne, jeho mesačná mzda je 1294 Sk (3450 x 3/8). Odvody sa počítajú z tejto mzdy, nárok na doplatok nie je.

§ 2 zákona č. 90/1996 o minimálnej mzde

(1) Výška minimálnej mzdy je
a) za každú hodinu odpracovanú zamestnancom 39,70 Sk,
b) za mesiac 6 900 Sk pre zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou,
c) 75% súm uvedených v písmenách a) a b), ak ide o zamestnanca, ktorý je požívateľom čiastočného invalidného dôchodku, a o mladistvého zamestnanca staršieho ako 16 rokov,
d) 50% súm uvedených v písmenách a) a b), ak ide o zamestnanca, ktorý je požívateľom invalidného dôchodku, invalidného zamestnanca mladšieho ako 18 rokov a o zamestnanca mladšieho ako 16 rokov.
(3) Zamestnancovi odmeňovanému mesačnou mzdou, ktorý má dohodnutý kratší týždenný pracovný čas 2) (2) § 49 Zákonníka práce: Zamestnancovi v pracovnom pomere na kratší pracovný čas patrí mzda zodpovedajúca dohodnutému kratšiemu pracovnému času.) alebo neodpracoval v mesiaci všetky pracovné dni, patrí minimálna mzda vo výške zodpovedajúcej odpracovanému času.
Jozef Mihál
11.01.06,06:33
Od 1.1.2004 sa poberatelia ČID, ktorí ešte "po novom" neboli prehodnocovaní, považujú za poberateľov ID (§ 263 ods.1 a 2 zákona 461/2003 o soc.poistení).

Tým pádom sa na nich vzťahuje minimálna mzda 3450 Sk (pri práci na plný úväzok).
Iveta Matlovičová
11.01.06,13:46
Ďakujem všetkým za info. Potrebovala som si v tom urobiť jasno, nakoľko do Potvrdení o zdaniteľnej mzde pribudol riadok č. 10 "Označenie mesiacov, v kt. sa na priznanie daňového bonusu zohľadnila nižšia min.mzda" a to sa týka práve tých invalidných. Takže, pochopila som správne, že ČID má nárok na vyplatenie daňového bonusu ak jeho príjem je min. 50% z 5175 Sk a u plného 50 % z 3450 Sk ? Ak by títo inval. dôchodcovia dosiahli príjem 6900 a viac, samozrejme mali by nárok na bonus. ale do Potvrdenia by sa u čísla mesiacov už nezadávali ?!
P. Mihál vy spomínate, že je ČID budú prehodnocovaní, t.z. že po novom, po prehodnotení všetkyých, budú už len invalid. dôchodcovia, ktorí budú s pokesom schopnosti do a nad 70 % ?

Príjemný zvyšok dňa
ajobs
11.01.06,14:45
Ďakujem všetkým za info. Potrebovala som si v tom urobiť jasno, nakoľko do Potvrdení o zdaniteľnej mzde pribudol riadok č. 10 "Označenie mesiacov, v kt. sa na priznanie daňového bonusu zohľadnila nižšia min.mzda" a to sa týka práve tých invalidných. Takže, pochopila som správne, že ČID má nárok na vyplatenie daňového bonusu ak jeho príjem je min. 50% z 5175 Sk a u plného 50 % z 3450 Sk ? Ak by títo inval. dôchodcovia dosiahli príjem 6900 a viac, samozrejme mali by nárok na bonus. ale do Potvrdenia by sa u čísla mesiacov už nezadávali ?!
P. Mihál vy spomínate, že je ČID budú prehodnocovaní, t.z. že po novom, po prehodnotení všetkyých, budú už len invalid. dôchodcovia, ktorí budú s pokesom schopnosti do a nad 70 % ?

Príjemný zvyšok dňa

Začnem od konca:
idea prehodnocovania invalidných dôchodkov je taká, že po prehodnotení vzniknú 3 skupiny invalidných občanov -
1. invalidní občania, ktorých miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť oproti zdravým občanom je 40% a menej - nemajú nárok na poberanie invalidného dôchodku,
2. invalidní občania, ktorých miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť oproti zdravým občanom je 41-70% - majú nárok na poberanie invalidného dôchodku podľa miery tohto poklesu,
3. invalidní občania, ktorých miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť oproti zdravým občanom 71% a viac - majú nárok na poberanie invalidného dôchodku vo výške 100% vypočítaného priemerného osobného mzdového bodu.

Prvej časti otázky pravdu povediac, nerozumiem, pretože sa tam spomína daňový bonus, a neviem, čo tým myslíš ? Daňový bonus je predsa viazaný na daň a vyživované dieťa, nie na invalidný dôchodok.
Jozef Mihál
11.01.06,16:24
...do Potvrdení o zdaniteľnej mzde pribudol riadok č. 10 "Označenie mesiacov, v kt. sa na priznanie daňového bonusu zohľadnila nižšia min.mzda" a to sa týka práve tých invalidných. Takže, pochopila som správne, že ČID má nárok na vyplatenie daňového bonusu ak jeho príjem je min. 50% z 5175 Sk a u plného 50 % z 3450 Sk ?
Tóno v predošlom príspevku výstižne charakterizoval invalidných dôchodcov "po prehodnotení".

Takže k "Potvrdeniam".

Podľa môjho názoru sa do riadku 10 uvádzajú mesiace, v ktorých sa u zamestnanca na účely posúdenia nároku na daňový bonus brala do úvahy suma minimálnej mzdy 4875 Sk (od 1.10.06 suma 5175) a 3250 Sk (od 1.10.06 suma 3450 Sk).

Aká suma minimálnej mzdy zamestnancovi prislúcha, viď môj vyšší príspevok, viď zákon o minimálnej mzde a viď § 33 a § 35 ods. 5 ZDP.

Napr. máte zamestnanca, ktorý je celý rok 2005 čiastočný invalid, ešte neprehodnotený po novom. Viď vyšší príspevok, jeho minimálna mzda je 3250 (3450) Sk. Daňový bonus ste mu v jednotlivých mesiacoch priznali vtedy, ak jeho zdaniteľný príjem bol najmenej 1625 (1725) Sk. Ak mal aspoň toľko, bonus dostal, ak nemal, bonus nedostal.

Do "Potvrdenia" uvediete mesiace 1 až 12.

Inak povedané, tie mesiace, kedy mu prislúchala nižšia minimálna mzda, ako štandard, teda mesiace, v ktorých aspoň deň bol:
- mladší ako 18 rokov,
- poberateľ "prehodnoteného" inv.dôchodku plného alebo kráteného,
- poberateľ "neprehodnoteného" inv.dôchodku alebo "neprehodnoteného" čiast.inv.dôchodku.
Iveta Matlovičová
12.01.06,06:34
Skontaktovala som sa s Daňovým úradom a je to s tou MM presne tak. Tóno, to prehodnotenie som si potom našla v zákone o sociálnom poistení, § 263, nevieš odkedy to je účinné, resp. je nejaký dátum, kt. ohraničuje dokedy sa má u všetk. inval. uskutočniť prehodnotenie?
Jozef Mihál
12.01.06,07:00
§ 263 zákona 461/2003 je účinný od 1.1.2004.
Prehodnotenie sa uskutočnuje systémom pomaly ďalej zájdeš, v súčasnosti - po dvoch rokoch prehodnocovania - to absolvovala asi polovica existujúcich invalidov.
Iveta Matlovičová
12.01.06,07:30
p. Mihál, Váš príspevok - pomaly ďalej zýjdeš - ma potešil, aspoň sa mi zlepšila nálada:))
Simonab
12.01.06,07:36
p. Mihál, Váš príspevok - pomaly ďalej zýjdeš - ma potešil, aspoň sa mi zlepšila nálada:))


Nápodobne už rok čakám na rozhodnutie. Zatiaľ som vyžobrala len potvrdenie o tom koľko by to malo byť ( kvôli UPSVaR ). Povedali, že rozhodnutie pošlú dodatočne ( prešlo pol roka a stále nič ). Ale ako píše pán Mihál - pomaly ďalej zájdeš.:D :D :D
ajobs
12.01.06,13:52
Skontaktovala som sa s Daňovým úradom a je to s tou MM presne tak. Tóno, to prehodnotenie som si potom našla v zákone o sociálnom poistení, § 263, nevieš odkedy to je účinné, resp. je nejaký dátum, kt. ohraničuje dokedy sa má u všetk. inval. uskutočniť prehodnotenie?

Doplním Jožka Mihála,že pôvodný úmysel SP bol prehodnotiť do 2 rokov ( do 31.12.2005 ) všetkých invalidných dôchodcov.
Avšak tempo prehodnocovania sa spomalilo aj z 2 iných dôvodov:
1. v roku 2005 sa očakávalo prijatie novely zákona o SP, ktorá mala "zmäkčiť" kritériá na priznávanie invalidných dôchodkov, čo by spôsobilo Sociálnej poisťovni opätovný nápor žiadostí o ID tých invalidov, ktorým bol tento dôchodok odňatý, alebo znížený stupeň miery postihnutia,
2. od leta 2005 leží na Ústavnom súde SR návrh skupiny poslancov na vyslovenie nesúladu s Ústavou tých častí zákona o sociálnom poistení, ktoré sa týkajú prehodnocovania invalidných dôchodkov pre tzv. retroaktivitu celého procesu. ÚS o tom zatiaľ nerokoval, takže aj v tomto prípade sa čaká.
Jankaaa
16.01.08,13:57
Vie mi niekto prosím poradiť ako je to s inval.dôchodcom /70 ročným/, ktorý nebol prehodnocovaný. Pýtam sa ohľadom odvodov do soc. a zdrav.poisťovne. Platím za neho zníž 7 a 2 %?
Iveta Matlovičová
16.01.08,20:27
1.) na ucely ZP plati polovicne sadzby
2.) na ucely SP plati od 1.1.2008 do vsetkych fondov s vynimkou poistenia v nezamestnanosti, plati poistne aj na invalidne poistenie z dovodu solidarnosti, dobre nie ?
Jankaaa
17.01.08,07:03
Tak to teda je. Ďakujem.