apo
19.05.11,09:22
Inštaloval som aktualizáciu účtovného softu Pohoda a je tam daná nová možnosť odpočítať DPH až po uhradení faktúry.

Pýtal som sa prečo zaviedli takúto možnosť, keď vstupom do EÚ sa táto podmienka nároku na odpočet dane zrušila.

Dostal som odpoveď, že je to požiadavka klienta, ktorá má oporu v zákone o DPH.


:rolleyes:Je neviem o takom ustanovení. Alebo som niečo prehliadol?

Ďakujem.

apo
Tweety
19.05.11,07:44
Inštaloval som aktualizáciu účtovného softu Pohoda a je tam daná nová možnosť odpočítať DPH až po uhradení faktúry.

Pýtal som sa prečo zaviedli takúto možnosť, keď vstupom do EÚ sa táto podmienka nároku na odpočet dane zrušila.

Dostal som odpoveď, že je to požiadavka klienta, ktorá má oporu v zákone o DPH.


:rolleyes:Je neviem o takom ustanovení. Alebo som niečo prehliadol?

Ďakujem.

apo
Akože nevieš, napr. pri JCD, odpočet dph je možné uplatniť až po úhrade. Táto povinosť z zákone stále je.
Doplním znenie prísl. §49
2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.
apo
19.05.11,07:48
Áno JCD je až po zaplatení.

Takže táto funkcia je veľmi užitočná pre dovozcov z tretích zemí.

Ďakujem Tweety

apo
srska
19.05.11,07:52
Akože nevieš, napr. pri JCD, odpočet dph je možné uplatniť až po úhrade. Táto povinosť z zákone stále je.
to je ale zahraničná faktúra nemusí byť v danom momente uhradená (je len súčasťou jcd pri colnom konaní). apo sa pýtal na odpočet dph až po uhradení faktúry.
srska
19.05.11,07:55
a v pohode je táto možnosť - úhrada dph colnému orgánu a jej odpočet dávno ošetrená.