Ninna
09.01.06,14:58
Dobrí ľudia poraďte nejaké usmernenie k zaokrúhľovaniu vypočítaného ročného koeficienta.Výpočtom som zistila hodnotu 0,9980 ? Ako sa s tým vysporiadať na konci roka?
Palino
09.01.06,14:26
V zákone o DPH je presne napísané takto:
§ 50
Pomerné odpočítanie dane
(1) Pomernú výšku odpočítateľnej dane podľa § 49
ods. 4 platiteľ vypočíta ako súčin dane a koeficientu vypočítaného
podľa odseku 2 a zaokrúhleného na dve desatinné
miesta nahor.
a ďalej
(4) Po skončení kalendárneho roka vypočíta platiteľ
spôsobom podľa odseku 2 koeficient z údajov z tohto
skončeného kalendárneho roka a vypočíta odpočítateľnú
daň za tento kalendárny rok. Rozdiel medzi odpočítanou
daňou v jednotlivých zdaňovacích obdobiach
a daňou vypočítanou podľa prvej vety vysporiada platiteľ
v poslednom zdaňovacom období kalendárneho
roka na ťarchu alebo v prospech štátneho rozpočtu.

Takže podľa mňa pre Teba platí koeficient 1,00.
Ninna
09.01.06,16:39
Aj program mi to tak vypočítal, len ma to mýli že aký význam mal pre mňa koeficient keď si spätne po zaokrúhlení mám uplatniť DPH v plnej výške.
ďakujem za odpoveď!
ALBO
10.01.06,07:45
Aj program mi to tak vypočítal, len ma to mýli že aký význam mal pre mňa koeficient keď si spätne po zaokrúhlení mám uplatniť DPH v plnej výške.
ďakujem za odpoveď!

No v priebehu roka platiteľ používa koeficient z minulého roka.To má logiku, lebo sa vychádza z výsledkov minulého roka, nič lepšie sa využiť nedá lebo neviete aké činnosti budete robiť v danom roku (väčšinou samozrejme viete, a koeficient sa skoro vôbec nezmení, ale sú firmy u ktorých sa mení, stačí ak urobia nejakú oslobodenú činnosť a koeficient im klesne). No a na konci roka sa koeficient prepočíta podľa údajov daného roka, aby to bolo reálne- spravodlivé). Je to akási forma zabezpečenia .
Obdobne je to aj v dani z príjmov, tam tiež platíte preddavky z minulého roka a po ukončení roka ich vysporiadate.
Ninna
10.01.06,07:57
Tak že z toho vyplýva pre mňa že budúci rok budem používať koeficient rovný 1 po zaokrúhlení? Daň si odpočítam v plnej výške po celý rok a na konci znova prepočítam?
Palino
10.01.06,08:31
Tak že z toho vyplýva pre mňa že budúci rok budem používať koeficient rovný 1 po zaokrúhlení? Daň si odpočítam v plnej výške po celý rok a na konci znova prepočítam?
Áno, presne tak.