imajo
19.05.11,11:51
Dobry den,

Chcel by som sa opytat, na natacanie deti v triede na kameru staci suhlas skoly alebo aj rodicov?
Myslim, ze asi staci suhlas skoly. Tito ludia (islo u cudzich statnych prislusnikov), co prisli tocit do skoly, by sa ale nemali dotykat deti, napr. aj pohladkanie. Chcem podat staznost na skolu, tak chcem vediet ci tam zahrnut a kamerovanie bez suhlasu rodicov, alebo na to stacil suhlas skoly.

Dakujem.
Marian
Chobot
19.05.11,11:30
Dobry den,

Chcel by som sa opytat, na natacanie deti v triede na kameru staci suhlas skoly alebo aj rodicov?
Myslim, ze asi staci suhlas skoly. Tito ludia (islo u cudzich statnych prislusnikov), co prisli tocit do skoly, by sa ale nemali dotykat deti, napr. aj pohladkanie. Chcem podat staznost na skolu, tak chcem vediet ci tam zahrnut a kamerovanie bez suhlasu rodicov, alebo na to stacil suhlas skoly.

Dakujem.
Marian

O čo ti ide????:eek::eek::eek:

Že by sa nemali dotýkať detí? Ty si iný paranoik! Prečo by sa nemohli dotknúť detí? Myslíš že mali lepru? Alebo že to boli úchyláci? Alebo prečo bolo dôležité, že to boli cudzí št. príslušníci? čo si tým chcel naznačiť?

A to filmovanie - otázne je, na aký účel to bolo. Ak to bola nejaká inšpekcia alebo nejaká výmenná stáž učiteľov, tak nevidím dôvod, prečo by nemohli natočiť pre dokumentárne účely priestory školy s deťmi. Pokiaľ tým nezasiahli do oprávnených záujmov fyzickej osoby, môžu sa vyhotoviť obrazové záznamy.

Nie je ľahké určiť hranicu, kedy to už zasahuje do oprávnených záujmov, ale ak na videu bolo vidieť decká ako behajú na chodbe, tak je to v pohode. Keby si zobrali tvojho syna do triedy a robili by s ním rozhovor o škole a to by nakrúcali, tam by sme už mohli povedať, že treba si vyžiadať súhlas.

Tu sú ustanovenia Obč. zákonníka, ktoré to upravujú:


(1) Písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením.

(2) Privolenie nie je potrebné, ak sa vyhotovia alebo použijú písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky, zvukové alebo obrazové a zvukové záznamy na úradné účely na základe zákona.

(3) Podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy sa môžu bez privolenia fyzickej osoby vyhotoviť alebo použiť primeraným spôsobom tiež na vedecké a umelecké účely a pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Ani také použitie však nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby.
imajo
19.05.11,12:18
Ok, dakujem.

S tymi cudzincami som myslel, ze urcite neslo o nejaku slovensku alebo miestnu televeziu, tiez nemam nejake blizsie info.
Natacany bol asi priebeh hodiny.
A ohladom dotykania, tak ked sme sa jej pytali ze co jej urobil, tak mi to prislo ozaj uchylne, keby to bolo pohladkanie po vlasoch tak ma to tak nenahneva.
Toto nebolo prvy krat co spravili v skole chybu (resp. prave toto nemozme brat ako chybu skoly) a to tam chodi este len prvych osem mesiacov, preto mozno prehnana reakcia.

Este raz dakujem, pojdem najprv presne zistit ze o co islo, ze ci o tom skola vobec vedela a neslo len o nejaku akciu jednej ucitelky