misurka
30.08.04,08:17
Prosim o radu:)
Je problem, ak blok z registr.pokladne s datumom 1.8.04 zauctujem az 30.8.04, pretoze mi ho moj sef dal az vtedy.Je problem s odpoctom DPH, ak blok napr. z jula dostanem od neho az nakonci augusta, mozem si DPH odpocitat aj v auguste? Ako riesite tieto veci, myslim, ze takych neporiadnych sefov je viacej!!!
ZuzanaA
30.08.04,06:29
Podľa mňa to nie je problém. A to nemôžež ten doklad ktorý ti dá šéfko 30.8. zaúčtovať normálne 1.8.? Či účtuješ hneď priebežne a program ti už neumožňuje doúčtovanie a prečíslovanie? Lebo ja si v pohode môžem účtovať dátumy ako chcem a potom si to dám len prečíslovať. A ak sa stane, že doklad je dokonca zabudnutý mesiac alebo viac, tak ho jednoducho zaúčtuješ do mesiaca v ktorom ti bol doručený a aj DPH si uplatníš v tom mesiaci doručenia.
Čo sa týka neporiadnosti šéfov, tak ja stále po skončení mesiaca im pripomeniem nech prehľadajú všetky vrecká, peňaženky, skrinky v autách a iné.. Ale ako hovorím, nie je problém v rámci mesiaca si to zaúčtovať správne.
janaGT
30.08.04,06:54
ja účtujem priebežne, takže ak sa mi do rúk dostane starý doklad, musím ho naúčtovať dňom kedy ho obdržím, lebo program mi síce dovolí dostať sa spätne do iného mesiaca, môžem aj doúčtovať s iným dátumom, ale doklady mi potom neprečísluje. Takže bolo by asi dosť blbé keby som mala doklad z
1.8. číslo 8001 a ďalší z toho dátumu až napr. 8025. Takže radšej doúčtujem s iným dátumom - dátumom obdržania.
emily
30.08.04,09:23
Prosim o radu:)
Je problem, ak blok z registr.pokladne s datumom 1.8.04 zauctujem az 30.8.04, pretoze mi ho moj sef dal az vtedy.Je problem s odpoctom DPH, ak blok napr. z jula dostanem od neho az nakonci augusta, mozem si DPH odpocitat aj v auguste? Ako riesite tieto veci, myslim, ze takych neporiadnych sefov je viacej!!!
S dokladmi v rámci mesiaca problém nie je. Ale keď to prechádza cez mesiac, tak to problém je. Učtovali sme ich v deň doručenia a pri kontrole nám to vytkli. Zaúčtovaný môže byť v deň obdržania, ale do DPH musí isť podľa dátumu na doklade z RP. Ale nie je to jednotné. Bol to názor prešovského DÚ a museli sme ho rešpektovať, aj keď sme vysvetľovali , že sa vlastne sami poškodzujeme, lebo si žiadame nadmerný odpočet neskôr.
Veľa síl do boja s nezmyslami!!!!!
Luckasari
30.08.04,10:06
v minulosti (teda stary zakon o DPH), platila este podmienka zauctovania, takze ak bol doklad zauctovany neskor, a bola to posledna podmienka, ktoru som splnila, aby som si narokovala odpocet, tak som si odpocitala neskor - nik proti tomu nemohol namietat
v sucasnosti uplatnujeme odpocitanie podla usmernenia MF SR vo FS 08/2004
- ked mam doklad do podania danoveho priznania v beznom mesiaci, ak nemam, tak v nasledujucom mesiaci
Katty
30.08.04,10:28
s DPHčkovými blokmi to môže byť problém pretože je fakt, že osoba/fy ten doklad mala hneď v 07 keďže je to napr. doklad z ERP... len ho zabudla predložiť účtovníčke, takže je to vlastne vina na strane zamestnanca či už šéfa alebo obyčajného človiečika...takže ak to DÚ vytkne tak účt.jednotka nemá v ruke žiadny argument, ktorým by dokázala že doklad v tom čase nemohla mať... je to trošku o inom ako pri faktúre pri ktorej viem "preukázať" že mi prišla po termíne podania DP atď...
emily
30.08.04,10:47
s DPHčkovými blokmi to môže byť problém pretože je fakt, že osoba/fy ten doklad mala hneď v 07 keďže je to napr. doklad z ERP... len ho zabudla predložiť účtovníčke, takže je to vlastne vina na strane zamestnanca či už šéfa alebo obyčajného človiečika...takže ak to DÚ vytkne tak účt.jednotka nemá v ruke žiadny argument, ktorým by dokázala že doklad v tom čase nemohla mať... je to trošku o inom ako pri faktúre pri ktorej viem "preukázať" že mi prišla po termíne podania DP atď...
Pri kontrole išlo presne o to, čo hovorí Katty. Pri faktúrach, ktoré chodia poštou je to iné.
ANNA
30.08.04,12:10
Súhlasím s Katty , že dokazovanie nie je ľahké. Pred mesiacom mi skončila kontrola z DÚ, a takýto bloček vyhodili. Na šťastie suma DPH bola 26,- Sk. Samozrejme do zápisu a doplatenie, ale penále sa do takejto výšky nevyrubuje. Odvtedy to považujem za neuplatnené a aj pri faktúrach. Iba pri faktúrach zaslaných poštou a doložených s obálkou s dátumom dávam do DPH v tom mesiaci kedy prišli. V niektorých príspevkoch tu je rozoberané, že do DPH v mesiaci, kedy to prišlo do učtárne. S tým nesúhlasím. Ale záleží aj na tom akú evidenciu má firma zaužívanú. Ale keď niekto nosí faktúru v kufríku mesiac a odovzdá ju neskoro, to je predsa jeho chyba a nárok nie je. A môže to byť aj šéf, lebo pri kontrole by som mu ťažko vysvetlila, že to bol práve on čo odovzdal neskoro doklad.
Katty
30.08.04,12:32
možné riešenie: ak by sa taký doklad vyskytol tak DPH naúčtovať na nedaň. náklad, alebo čiastku DPH zhmotniť danému zamestnancovi a žiadať o preplatenie, v tom prípade naúčtovať ako pohľadávku voči zamestnancovi 335 (aspoň si na to dá nabudúce pozor..)
Jamka
30.08.04,12:36
asi by ná šéfovia rýchlo zrušili, keby sme im naúčtovali neuplatnenú DPH. Radšej Ti nariadia urobiť dodatočné DP, keď ja niekoľko krát!!!! Škoda, že to takto do......vrbili v zákone o DPH. Mohlo to platiť len na konici roka. A v priebehu roka to mohlo bežať podľa toho, kedy zaradím doklad do účtovníctva.... snívajte s nami!!!!
Katty
30.08.04,12:43
Jamka ale ako hovorím čiastku DPH daj do nedaň. a keby mali šéfovia nejaké blbé reči na konci roka že prečo im ponižuješ náklady tak im vysvetli že si za to môžu sami.
Je dobré pripomínať na konci mesiaca, aby predložili všetky bloky a potom keď si na to zvyknú budeš mať pokoj..
Jamka
30.08.04,13:02
ale ja nemám problém, ja som len reagovala na vyššie uvedené príspevky... :-)
Katty
30.08.04,13:12
jasné to malo byť misurke :D
Luckasari
30.08.04,20:13
ja by som napriek vsetkym tu uvedenym prispevkom rada podotkla, ze vyslo usmernenie MF SR vo FS 08/2004 a to plati pre faktury, za faktury sa od 01.05.2004 povazuje aj doklad ERP, takze s DPH by nemal byt problem, plati to iste ako pre faktury dosle postou - DPH odpocitavam, ked mam doklad do podania danoveho priznania, ked ho nemam, tak DPH odpocitam v nasledujucom mesiaci

prikladam oznamenia

http://www.finance.gov.sk/mfsr/mfsr.nsf/976ec0027178d08ac1256b15004f187c/4ca0bc5b3d3fcefac1256eaf0042582c?OpenDocument
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/dph_po_1_5_2004/data/vyklad222.doc
misurka
31.08.04,05:07
Dakujem vam vsetkym za odpovede, myslim, ze DPH z napr. julovych blockov do augustoveho odpoctu davat pre istotu nebudem, ale nauctujem ju ako nedanovy naklad. Mojho sefa neustale upozornujem, aby si na tieto veci daval pozor, ale bohuzial je to stale o tom istom.
Katty
31.08.04,06:31
Luckasari,

s tým usmernením je to síce pravda ale aj keď sa doklad z ERP považuje za faktúru, tak daňovej kontrole nemáš ako dokázať že si ten doklad neobdržala v deň vystavenia (čo je v prípade ERP vylúčené, pretože nezaplatím predsa za niečo na čo nemám papier a ak nezaplatím tak mi nikto nevystaví doklad z ERP....) a že Ti ho posielali poštou a prišiel povedzme až v auguste, jednoducho tu ide o neschopnosť zamestnanca a to sa dá riešiť iba interne buď postihom alebo nedaň.nákladom. To je môj názor
ANNA
31.08.04,06:56
Katty s tým plne súhlasím. A myslím, že časom sa dajú pracovníci naučiť, aby odovzdávali doklady načas.
Beata
31.08.04,09:12
Ja by som sa pridala k názoru Luckasari. Zákon hovorí jasne o tom, kedy je možné faktúru odpočítať. Faktúrou sa rozumejú aj bločky z ERP, hoci je pravda, že bloček z ERP mi vystaví pokladníčka len pri úhrade, ale zákon predsa nerieši to, kedy zaplatím. A ak je možnosť pri klasických faktúrach, aby som DPH odpočítala vtedy, alebo vtedy, tak prečo by to neplatilo aj pri blokoch z ERP?!
Katty
31.08.04,09:53
Beata
ale prijatie faktúry máš podchytené napr. v knihe došlej pošty alebo pri prevzatí osobne podpisom prevzal + dátum atď, pri ERP dokladoch to asi neokecáš,neviem je to na daňovákoch či uznajú alebo nie, ale myslím že skôr nie...