accad
09.01.06,14:07
Aký dopad na DPH slovenského subjektu (registrovaný platiteľ DPH) má faktúra vystavená Veterinárnou a farmaceutickou univerzitou Brno (DIČ:CZ) za hospitalizáciu a ošetrenie koňa na klinike v Brne.
Faktúra je vystavená bez DPH s odvolávkou: Osvobozeno od DPH dle § 57 Zák.č.235/2004 Z.z.
Jana Acsová
09.01.06,15:08
Aký dopad na DPH slovenského subjektu (registrovaný platiteľ DPH) má faktúra vystavená Veterinárnou a farmaceutickou univerzitou Brno (DIČ:CZ) za hospitalizáciu a ošetrenie koňa na klinike v Brne.
Faktúra je vystavená bez DPH s odvolávkou: Osvobozeno od DPH dle § 57 Zák.č.235/2004 Z.z.No pozrela som si zákon o DPH platný v ČR (teda prvotnú verziu) platnú k vstupu do únie na úvod do problematiky a zistila som, že § 57 sa týka poskytovania oslobodených činností, konkrétne sa jedná o "výchovu a vzdelávanie" ...

Pripnem link na zákon 235/2004:
http://www.mvcr.cz/sbirka/2004/sb078-04.pdf

Ak všeobecne služby poskytnuté univerzitou možno považovať za výchovno-vzdelávacie služby, v tom prípade by sa Vás netýkali žiadne povinnosti ako prijímateľa tohto plnenia.
accad
09.01.06,17:25
Ak všeobecne služby poskytnuté univerzitou možno považovať za výchovno-vzdelávacie služby, v tom prípade by sa Vás netýkali žiadne povinnosti ako prijímateľa tohto plnenia.

Tiež som pozerala na znenie zákona a § na ktorý sa faktúra odvoláva. Mám povinnosť ako odberateľ skúmať, či sa dodávateľ odvoláva na správny § v zmysle zákona platnom v danom členskom štáte a či jeho činnosť spadá pod tento §?
Jana Acsová
09.01.06,17:36
Ak
Tiež som pozerala na znenie zákona a § na ktorý sa faktúra odvoláva. Mám povinnosť ako odberateľ skúmať, či sa dodávateľ odvoláva na správny § v zmysle zákona platnom v danom členskom štáte a či jeho činnosť spadá pod tento §?Úprimne povedané mám za to, že vedia čo robia ... a sú tam aj odseky týkajúce sa súvisiacich služieb. Služba má vždy miesto dodania v ČR, t.j. nevyplývajú vám žiadne povinnosti týkajúce sa dodanenia. Mohlo by sa iba stať, že chybnú fakturáciu by dodávateľ opravil v budúcnosti. Ale viacmenej si myslím, že dodávateľ postupoval správne ... Aj my máme v zákone "oslobodené sú aj dodané služby úzko súvisiace s výchovnými a vzdelávacími službami", t.j. mám za to, ak klinika slúži vzdelávaniu budúcich veterinárnych lekárov a ďalšie vzdelávanie už vyštudovaných lekárov ... tak je to to služba oslobodená. Skúsme im dôverovať .-)