cddonald1
19.05.11,12:59
Čaute,

potreboval by som radu ohľadne sprístupnenia pozemku. Máme stavebný pozemok, ktorý nemá prístupovú cestu. Na túto cestu potrebujeme kúsok zo susediaceho pozemku, ktorý nám tento kúsok nechce predať. Chcem sa spýtať, či neexistuje nejaký zákonný predpis o možnosti sprístupnenia pozemku? ďakujem
Chobot
19.05.11,11:09
Čaute,

potreboval by som radu ohľadne sprístupnenia pozemku. Máme stavebný pozemok, ktorý nemá prístupovú cestu. Na túto cestu potrebujeme kúsok zo susediaceho pozemku, ktorý nám tento kúsok nechce predať. Chcem sa spýtať, či neexistuje nejaký zákonný predpis o možnosti sprístupnenia pozemku? ďakujem

Neexistuje. Musíš sa s ním dohodnúť alebo súdiť. Ak súd uzná, že máš právo na prístup, tak ho zaviaže vecným bremenom prechodu cez jeho pozemok.

A ako si získal ten pozemok? Keď si ho nadobudol, bol tam nejaký prístup? Ako teraz chodíš na ten pozemok? Prečo si vlastne mal záujem o ten pozemok bez prístupu?

Takéto a podobné otázky budú zaujímať aj sudcu, keď má spravodlivo rozhodnúť v spore.
dan501
19.05.11,11:13
Neexistuje. Ak nemáš prístupovu cestu tak to nie je stavebný pozemok, ale záhrada, lúka,orná pôda,ostatná plocha . Stavebný pozemok to bude až tam budeš mať cestu. Ostáva ti len presvečiť suseda. Ostava ešte jedna možnosť v schválenom územnom pláne obce by musela byť cesta cez susedov pozemok a obec by ho vo verejnom záujme vyvlastnila aale o tejto možnosti pochzbujem, sused sa môže súdiť aj 10 rokov, najlepšie sa je dohodnúť.
cddonald1
19.05.11,11:37
Vďaka za radu, predtým to bol dlhý pozemok, ktorý sa rozdelil na dve polovice. Z jednej strany bol vchod na pozemok a z druhej strany chýbal kúsok k ceste (v prepočte asi 8m2). Prvú polovicu zdedil brat, ktorý pozemok predal a nestaral sa oto čo bude s druhou stranou. Ja som zdedil druhú stranu a chcel by som začať staviať. Chceli sme sa zo susedmi dohodnúť, ale oni sú tvrdohlavý a nechcú počuť žiadne riešenie, ni finančné, ani kúsok pozemku za vačší kúsok pozemku.
lienocka001
19.05.11,11:46
Vďaka za radu, predtým to bol dlhý pozemok, ktorý sa rozdelil na dve polovice. Z jednej strany bol vchod na pozemok a z druhej strany chýbal kúsok k ceste (v prepočte asi 8m2). Prvú polovicu zdedil brat, ktorý pozemok predal a nestaral sa oto čo bude s druhou stranou. Ja som zdedil druhú stranu a chcel by som začať staviať. Chceli sme sa zo susedmi dohodnúť, ale oni sú tvrdohlavý a nechcú počuť žiadne riešenie, ni finančné, ani kúsok pozemku za vačší kúsok pozemku.


chybu si urobil ked ste dedili tie pozemky mali ste si tam dohodnut pravo prechodu po tej bratovej casti
teraz neurobite nic... jedine sa dohodnut so susedmi inak sa tam stavat neda tahate za kratsi koniec.... kompenzaciu s vami nech riesi vas brat
vratnik
19.05.11,12:00
To ste spravili obrovsku chybu. Mali ste pri rozdeleni parcely vytvorit pristupovu cestu na druhy pozemok, resp. zriadit vecne bremeno. Tym, ze parcela nema pristupovu cestu je znehodnotena. Tento sused vam pristup nikdy neodsuhlasi, on chce mat ticho resp. lacno odkupit vas diel. Skuste hladat pristupovu cestu cez ine pozemky - dohodou, odkupenim. Ak vy mate pozemok z juhu, tak by som tomu susedovi na hranicu parcely nasadil japonske topole - maju rocny prirastok 1 m.
cddonald1
19.05.11,12:04
ďakujem
Chobot
19.05.11,12:07
Vďaka za radu, predtým to bol dlhý pozemok, ktorý sa rozdelil na dve polovice. Z jednej strany bol vchod na pozemok a z druhej strany chýbal kúsok k ceste (v prepočte asi 8m2). Prvú polovicu zdedil brat, ktorý pozemok predal a nestaral sa oto čo bude s druhou stranou. Ja som zdedil druhú stranu a chcel by som začať staviať. Chceli sme sa zo susedmi dohodnúť, ale oni sú tvrdohlavý a nechcú počuť žiadne riešenie, ni finančné, ani kúsok pozemku za vačší kúsok pozemku.

Pozemok sa rozdelil pred tým, že sa parcely zdedili? Alebo ste spolu zdedili pozemok a potom ste si ho rozdelili? Lebo ak si dedil, tak si mal právo dediť z oboch parciel polovicu. Jedine, že by ste sa ako dediči dohodli na inom rozdelení dedičstva, než podľa zákona. Potom ale je to tvoja chyba, že si súhlasil s tým, že zdedíš pozemok bez prístupovej cesty. Vtedy si sa o to asi nezaujímal a teraz sa ti to vypomstilo. Mal si vtedy namietať, že nechceš mať tak rozdelené pozemky. Pokiaľ je to len pole bez stavby, tak to bude ťažké získať prístup cez susedov pozemok. Keby si tam mal dom a predtým si chodil cez bratov pozemok, tak by si mal väčšie šance získať právo prechodu. Aj tak to ale nie je stratené, len musíš na súde argumentovať, že predtým si chodil cez bratov pozemok na svoju parcelu a predajom ti to bolo znemožnené. Brat to mal kupujúcemu pri predaji povedať, že cez ten pozemok chodíš na svoju parcelu.
cddonald1
19.05.11,12:20
Vďaka. No zle som sa vyjadril, pozemok sa najprv rozdelil a potom rodičia ho na nás prepísali.
Chobot
19.05.11,13:54
Vďaka. No zle som sa vyjadril, pozemok sa najprv rozdelil a potom rodičia ho na nás prepísali.

Tak rodičia spravili pri delení chybu, že nemysleli na prístup k tvojmu pozemku. Potom aj ty si to mohol riešiť, kým to vlastnil tvoj brat. Teraz to bude ťažšie.

A z druhej strany nie je možný prístup?