melonig
19.05.11,23:34
Ahojte,

zaujíma ma, či niekto z Vás už absolvoval všetky peripetie získania hygienického certifikátu na výrobky z kozmetického priemyslu. Z odpovede kompetentných viem, ktoré zákony je potrebné dodržiavať a ako postupovať, mätie ma len niekoľko vecí a s tými potrebujem poradiť.

Pri výrobe handmade vecí nemám možnosť používať iné priestory ako domácu kuchyňu, v zákone sa však píše, že priestory mať musím. Je aj nejaký iný spôsob ako to vyriešiť?

Máte skúsenosti aj s laboratóriami, ktoré vykonávajú hodnotenie výrobkov? Aké sú cenové relácie?

Vďaka za každú maličkosť k tejto téme.
Mon66
28.05.11,10:32
Tak toto je večná téma na ktorú aj ja hľadám odpovede. Zatiaľ sú len rozporuplné... Ak by som robila mydlá z hotovej kupovanej hmoty, potrebujem tiež povolenie z hygieny? Taká hmota predsa už musí mať potrebné certifikáty ak sa u nás predáva.
melonig
20.06.11,17:34
takže po strastiplnom patrani hore dole :D zaklad je toto:

ak clovek vyraba kozmeticke pripravky aj z mydlovej hmoty cistym odliatim do formy, podlieha vsetko rovnako zakonu ako aj ine kozmeticke pripravky povedzme od velkej firmy. Cize postup je asi takyto: najprv si treba zistit na urade hygieny, ci vyhovujete ako osoba, treba mat bud vzdelanie so zameranim na chemiu, zdravotnicku skolu alebo farmaciu, kozmeticky a kadernici tiez vyhovuju. Potom treba mat doklad o priestoroch, kde dane veci budeme vyrabat (vyhovujuce podla zakonov), dat si na vyrobok urobit analyticky rozbor (cena jedneho je cca 220 eur a na Slovensku takyto rozbor vykonava iba jedna firma), potom treba precitat a splnit nasledujuce veci, ktore su na stranke regionalnych uradoch zdravia

link napisem asi na poziadanie, kedze mi to nedovoli server :D alebo si pozrite na strankach regionalnych uradov zdravia

samozrejme, zivnost (ale to je v tomto pripade asi najjednoduchsia vec)

Rozbor vyrobku sa robi bud ako jeden vyrobok a ten sa bude vyrabat, alebo ak sa napriklad meni vo vyrobku iba vona alebo farba, je potrebne tento vyrobok dat testovat ako skupinu vyrobkov, ale je to vlastne ako jeden vyrobok, iba nahadzu do misky z kazdeho kusok :D mozno cena je ina, ale to sa treba informovat.
Takze zatial tolko :D ked nadobudnem dost sil a najdem priestory alebo sposob ako ich splnit, potom dam vediet, co sa mi podarilo nazivo v tejto oblasti porobit :D
Snad som niekomu pomohla ...
Mon66
20.06.11,17:46
No teda, klobuk dole... asi to chcelo riadne pevne nervy :D
Ja som tiez zistovala, najpr mi na hygiene po telefone povedali ze nic netreba, ked je to z kupovanej hmoty... a na mailovy dotaz ma odkazali na vyhlasku o vyrobe kozmetiky, co je vlastne cele to ...:mad:... co aj pises, melonig:)
Tak veru neviem, ci toto zvladnem. Tebe drzim palce - vsetkych desat:)
Daj este o sebe vediet.
Gina Er
20.06.11,17:50
tak to by ma teda zaujímalo,či ľudia,čo takto vyrábajú mydlo a predávajú napr na Fleri,spĺňajú tieto požiadavky....a či majú aj živnosť...
Mon66
20.06.11,17:58
Veď je to celé blbosť, podľa mojej mienky. Nepoviem, keby som tú mydlovú hmotu doma varila, ok, beriem. Ale predsa všetky u nás zakúpené komponenty ktoré by som do mydla dala - vôňa, farbivo atď - predsa už raz museli prejsť kontrolou na nezávadnosť. :mad::mad::mad::mad:
Gina Er
20.06.11,18:01
Veď je to celé blbosť, podľa mojej mienky. Nepoviem, keby som tú mydlovú hmotu doma varila, ok, beriem. Ale predsa všetky u nás zakúpené komponenty ktoré by som do mydla dala - vôňa, farbivo atď - predsa už raz museli prejsť kontrolou na nezávadnosť. :mad::mad::mad::mad:
a čo myslíš,z čoho by mal štát príjem? veď niekde tie prachy musia nahrabať!:mad:
Mon66
20.06.11,18:05
Je to bohovská pomoc malým podnikateľom:mad: No buď sa na to vykašlem, alebo skúsim boj s veternými mlynmi:D Ale asi si budem musieť doplniť vzdelanie:D:D:D
Gina Er
20.06.11,18:07
Je to bohovská pomoc malým podnikateľom:mad: No buď sa na to vykašlem, alebo skúsim boj s veternými mlynmi:D Ale asi si budem musieť doplniť vzdelanie:D:D:D
predbežne informuj,veľmi ma to zaujíma....veľa šťastia a pevné nervy!