vladan
09.01.06,15:49
ahojte,
neviem si rady s jednou zapeklitou situáciou ... chystáme sa zrealizovať obchod a to nasledovne:
- nakúpime devízy, ktoré následne predáme nášmu obchodnému partnerovi, obchod by mal byť za účelom dosiahnutia zisku (z našej strany) a ušetrenie na kurze (pre obchodného partnera), všetko sa to bude diať bezhotovostne, čiže z účtu na účet a medzi slovenskými sro-čkami.
Otázka: môžme to zrealizovať? V predmete podnikania takéto bezhotovostné obchody s devízovými hodnotami nemáme (máme tam však sprostredkovateľskú činnosť), takýto obchod bude výnimočný, teda príležitostný (odhad päť obchodných operácií).
vopred ďakujem za postrehy
Denda
09.01.06,15:05
Vladi zatiaľ len toľko, skús si pozrieť prílohu:)
vladan
09.01.06,15:09
Vladi zatiaľ len toľko, skús si pozrieť prílohu:)

devízový zákon som už trošku pozerala ... v našom prípade by sa jednalo o § 2 písm. l) ... licenciu nepotrebujeme, aspoň som to nenašla ... mne išlo v prvom rade o to, či tento obchod môžem vykonať z pohľadu živnostenského zákona, resp. obchodného zákonníka ... devízový zákon už potom budem šprtať ;)
Chobot
09.01.06,15:43
devízový zákon som už trošku pozerala ... v našom prípade by sa jednalo o § 2 písm. l) ... licenciu nepotrebujeme, aspoň som to nenašla ... mne išlo v prvom rade o to, či tento obchod môžem vykonať z pohľadu živnostenského zákona, resp. obchodného zákonníka ... devízový zákon už potom budem šprtať ;)

No, mne sa to nezdá. §2 ods. l) je len definíciou bezhotovostného obchodu, na ktorý podľa §6 ods. 6) treba mať devízovú licenciu. Akokoľvek sa na to pozerám, vždy to jenou nohou uhýba smerom k devízovému zákonu a k licencovaniu devízového miesta. Sprostredkovateľská činnosť v náplni činnosti asi na to stačiť nebude. Všetky bezhotovostné obchodovania s devízovými prostriedkami podľa DZ si vyžadujú povolenie.

To, čo chcete urobiť, je už obchodovanie s dev. prostriedkami. Keby ste to 1x príležitostne nakúpili alebo predali nelicencovaného subjektu, možno možno... Ale 5 x vykonaná transakcia? Predpokladám, že ten Váš obchodný partner asi nemá devízové povolenie.

Takže z môjho pohľadu to nie je realizovateľné.
Denda
09.01.06,15:50
Ešte dopĺňam, že zároveň tieto obchody chcete uskutočnovať aj so zámerom dosahovania zisku /podnikanie/ ,tak že pre mňa ďalšia pochybnosť, že nepotrebujete licenciuhttp://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif
vladan
10.01.06,11:00
ďakujem za reakcie, ten devízový zákon ešte budem študírovať, ale aj mne sa zdá, že z toho biznisu nič nebude ... ešte raz dík všetkým, keby dačo, ozvem sa