milanz
20.05.11,08:52
Potreboval by som poradiť pri správnom postupe výpočtu ceny TÚV.
1.spočíta sa spotreba v jednotlivých bytoch a určí sa normatívny ukazovateľ spotreby tepla podľa priemerného počtu osôb v byte za rok.
2.spočíta sa spotreba v celom objekte a určí sa normatívny ukazovateľ spotreby tepla podľa priemerného počtu osôb v dome za rok.
Z.Z.č328 2005-príloha č.2
Ďakujem za vysvetlenie.
Milan
Zitulda
14.06.11,14:29
posúvam
Julian
14.06.11,18:22
Potreboval by som poradiť pri správnom postupe výpočtu ceny TÚV.
1.spočíta sa spotreba v jednotlivých bytoch a určí sa normatívny ukazovateľ spotreby tepla podľa priemerného počtu osôb v byte za rok.
2.spočíta sa spotreba v celom objekte a určí sa normatívny ukazovateľ spotreby tepla podľa priemerného počtu osôb v dome za rok.
Z.Z.č328 2005-príloha č.2
Ďakujem za vysvetlenie.
Milan

Neviem či sa podľa tejto prílohy vypočítava cena cena TÚV. Skôr sa stanovuje hospodárnosť zdroja.

Podľa mňa táto príloha slúži ako podklad na stanovenie hospodárnosti výroby TÚV pre prípad prípravy v mieste spotreby a mimo miesta spotreby.

Ľudovo povedané pri veľkej spotrebe (nad 16 m3/obyv. a rok.) TÚV/ obyvateľa na výrobu 1 m3 by zdroj tepla v mieste spotreby mal spotrebovať 0,27 GJ a pri spotrebe napr. 10 m3/obyv. a rok by to malo byť 0,335 GJ/m3.
Obdobne je to pri príprave mimo miesta spotreby. Tam sú vyššie hodnoty, čo predstavuje vlastne straty na dĺžke trasy.

Čiže ak je veľká odchýlka (+) spotreby tepla od normatívu, tak zdroj je nehospodárny a treba niečo robiť.
Pre Tvoj prípad by som sa priklonil k 2. alternatíve, ale opakujem že netýka sa to výpočtu ceny teplej vody. Tá Ti vyjde zo spotreby (plyn, el. energia, prehliadky atď.) zdroja v mieste spotreby. Pri výrobe mimo miesta spotreby cenu dostaneš vo Fa od výrobcu.

Je to logické; čím menšia spotreba vody, tým väčšie náklady na jej prípravu (teplá voda cirkuluje v potrubí a vlastne "vykuruje" priestor šachty - straty vo vedení).