dadika22
20.05.11,10:38
Dobrý deň,
prosím poraďte mi. Odberateľ z Rakúska, platiteľ DPH k nám doniesol svoj materiál, z ktorého sa mu u nás skompletizoval výrobok, t. j. budeme mu fakturovať službu, ktorá bola vykonaná na Slovensku. On si následne tento výrobok sám vyvezie do Rakúska. Ako mám túto službu posúdiť? Fakturujem s DPH alebo bez DPH?
dadika22
20.05.11,12:27
prosím, nikto mi neporadí?
Ester plus
20.05.11,13:09
Nie som odborník na DPh ale skúsim, snáď sa ešte niekto pridá. Dôležité je určiť miesto dodania služby lebo tam vzniká daňová povinnosť a uplatní sa sadzba dane platná v danom štáte. Ak poskytovateľ aj príjemca služby sú zdaniteľné osoby (inými slovami podnikatelia) v takom prípade je pri poskytnutí služby miesto v tom ČŠ, kde má príjemca služby svoje sídlo, resp. miesto podnikania t.j. § 15 ods.1., ak nie je možné použiť niektorú z výnimiek uvedenú v § 16. Teda faktúru vystavíte bez DPH a odberateľ si ju samozdaní vo svojej štáte sadzbou dane platnou pre tento štát.
jeso
23.05.11,05:32
súhlasím s Ester plus

* oprava hnuteľného majetku - § 15 - fakturujete bez DPH - nakoľko osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.
- uvedená dodávka nejde do DP DPH ,ale ide do SV

nezabudnite na faktúre uviesť - odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme DPH v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 ktorej je služba dodaná.
ZuziT
23.05.11,20:14
Prosím o radu - firma-registrovaná pre DPH v SR vykonáva stavebné a montážne práce na nehnuteľnosti v ČR pre firmu registrovanú pre daň v ČR.
Ak to chápem správne, posudzuje sa to podľa par. 16 - takže slovenská firma vyfakturuje bez DPH. Toto plnenie nepôjde do daňového priznania k DPH a neposiela sa ani súhrnný výkaz? ďakujem za odpoveď
KEJKA
23.05.11,20:29
aj mne to takto vychádza, máš pravdu
ZuziT
23.05.11,20:30
ďakujem za rýchlu odpoveď
vaneta
24.05.11,09:05
Som SZČO, svoje služby faktúrujem do Českej republiky, t.z. že celý rok faktúrujem iba českej zdaniteľnej osobe. Nie som platcom DPH, ale som zaregistrovaný na podanie súhrnného výkazu-štvťročne. Teraz som zistil, že za posledných 12 mesiacov som prekročil výšku obratu na platiteľa DPH. Mám podať žiadosť o platiteľa DPH, keď môj jediný príjem aj tak budem faktúrovať bez DPH, pretože faktúrujem do čiech a vychádza mi to tak, že služby, ktoré poskytujem, budem naďalej uvádzať v súhrnnom výkaze a do daňového priznania k dph nepôjdu????
KEJKA
24.05.11,09:35
ak tvoje služby vchádzajú do sledovania obratu pre účely registrácie DPH, tak sa zaregistruj. Pozri presne, z čoho treba počítať obrat.
vaneta
24.05.11,12:39
No veď práve. Definícia obratu začína v § 4 ods. 9, že na účely zákona obratom sa rozumejú príjmy (výnosy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku ..... a SZČO predsa dodáva služby s miestom dodania v ČR. Iné služby nefaktúruje, je to jediný zdroj príjmov.... Tieto služby asi nie sú predmetom dane v SR, uvádzajú sa len v súhrnnom výkaze... a domnievam sa, že teda nevstupujú ani do obratu na účely DPH.
OPRAVTE MA PROSÍM, AK UVAžUJEM NESPRáVNE.
blondy
24.05.11,13:59
Potrebujem poradiť, dodávateľ neplatca DPH v SK fakturuje službu (sprostredkovanie) nepodnikateľom (súkromným osobám) do ČR. Je v tomto prípade potrebné aby sa dodávateľ zaregistroval sa podľa paragr 7a?
Daniela81
24.05.11,14:22
prosim o pomoc, uz som sa pytala vo viacerych temach a precitala vsetko mozne, cim dalej sa viac stracam :confused:

Posudila som zdanitelny obchod spravne podla §15 ods.1 - ked:
- fakturujeme zasielatelske sluzby + mytny poplatok + sluzby spojene s prepravou zahranicnemu platcovi DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) v inom clenskom state EU i so sidlom v zahranici v EU
- dodanie sluzby je v ramci SR
- sme tiez platci DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) (faktura s nulovou DPH)
- tieto zdanitelne obchody davam alebo nedavam do danoveho priznania DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html)?
- ak nejdu do priznania, davam ich do suhrnneho vykazu? ak ano, na kolky riadok?

vopred dakujem
Daniela81
24.05.11,19:20
prosim o pomoc, uz som sa pytala vo viacerych temach a precitala vsetko mozne, cim dalej sa viac stracam :confused:

Posudila som zdanitelny obchod spravne podla §15 ods.1 - ked:
- fakturujeme zasielatelske sluzby + mytny poplatok + sluzby spojene s prepravou zahranicnemu platcovi DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) v inom clenskom state EU i so sidlom v zahranici v EU
- dodanie sluzby je v ramci SR
- sme tiez platci DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) (faktura s nulovou DPH)
- tieto zdanitelne obchody davam alebo nedavam do danoveho priznania DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html)?
- ak nejdu do priznania, davam ich do suhrnneho vykazu? ak ano, na kolky riadok?

vopred dakujem
nikto neporadi? :(
DušanČ
24.05.11,20:18
V danom prípade sa nejedná o prepravu medzi členskými štátmi, ale len v rámci Slovenska. Preto by som fakturoval zahraničnému odberateľovi z iného členského štátu zasielateľské služby + vedľajšie služby vrátane slovenskej DPH 20 %.
Faktúra patrí do DP k DPH. Do súhrnného výkazu by som ju neuvádzal.
Daniela81
25.05.11,05:47
V danom prípade sa nejedná o prepravu medzi členskými štátmi, ale len v rámci Slovenska. Preto by som fakturoval zahraničnému odberateľovi z iného členského štátu zasielateľské služby + vedľajšie služby vrátane slovenskej DPH 20 %.
Faktúra patrí do DP k DPH. Do súhrnného výkazu by som ju neuvádzal.
vdaka za reakciu dusan. o medzinarodnu prepravu sa jedna, akurat my si fakturujeme len slovensky usek.. neviem ako to lepsie popisat. a zakaznik ma sidlo v CR.. preto fakturujem bez DPH s tym, ze na fakturu davam i odvolavku na cl. 193 196 smernice..
akurat som si nie ista, ci som obchod posudila spravne podla §15 ods. 1 a ci sa taketo obchody davaju do danoveho priznania DPH alebo do suhrnneho vykazu.. :(
Daniela81
25.05.11,07:06
.. pekne prosim o nazor (vid prispevok 13)
blondy
26.05.11,07:06
Potrebujem poradiť, dodávateľ neplatca DPH v SK fakturuje službu (sprostredkovanie) nepodnikateľom (súkromným osobám) do ČR. Je v tomto prípade potrebné aby sa dodávateľ zaregistroval sa podľa paragr 7a?
posúvam ... :)
Katarína Cigánová
26.05.11,08:50
Potrebujem poradiť, dodávateľ neplatca DPH v SK fakturuje službu (sprostredkovanie) nepodnikateľom (súkromným osobám) do ČR. Je v tomto prípade potrebné aby sa dodávateľ zaregistroval sa podľa paragr 7a?
registrácia podla §7a zákona o DPH je pri poskytovaní služby podla §15 odst.1 .
Ty podla všetkého poskytuješ službu podla §15 odst.2 , príp. §16 - / neviem presne o akú službu sa jedná. /
V tomto prípade sa podla §7a neregistruješ.
blondy
27.05.11,05:41
registrácia podla §7a zákona o DPH je pri poskytovaní služby podla §15 odst.1 .
Ty podla všetkého poskytuješ službu podla §15 odst.2 , príp. §16 - / neviem presne o akú službu sa jedná. /
V tomto prípade sa podla §7a neregistruješ.
Ide konkrétne o sprostredkovanie práce, poradenstvo. Ďakujem za reakciu