Terezia13
20.05.11,09:51
Koľko dní má nárok zamestnanec vo verejnej správe, keď nie sú na OcÚ odbory a má odpracované viac ako 20 rokov? Ak čerpá 30 dní, koľko hodín musí byť týždenný pracovný čas 40 hodín alebo 37,5 hod.?
jankasm
20.05.11,07:57
Koľko dní má nárok zamestnanec vo verejnej správe, keď nie sú na OcÚ odbory a má odpracované viac ako 20 rokov? Ak čerpá 30 dní, koľko hodín musí byť týždenný pracovný čas 40 hodín alebo 37,5 hod.?

Odbory musia byť len pre skrátenie pracovnej doby. Nárok na D má po odpracovaní 15 rokov po dovŕšení 18 rokov 30 dní, bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú odbory, či je 37,5 alebo 40 hod týždenný pracovný čas.
Terezia13
20.05.11,08:17
niektorí práve vo verejnej správe musia mať 40 hodinový pracovný týždeň, že len tak je nárok na dovolenku tých 30 dní dovolenky, keď nie sú odbory.:(
Kde by som našla niečo k tomu? Všade je uvedených 30 dní dovolenky, ak má zamestnanec odpracované určité roky
jankasm
20.05.11,08:46
niektorí práve vo verejnej správe musia mať 40 hodinový pracovný týždeň, že len tak je nárok na dovolenku tých 30 dní dovolenky, keď nie sú odbory.:(
Kde by som našla niečo k tomu? Všade je uvedených 30 dní dovolenky, ak má zamestnanec odpracované určité roky

No keď nie sú odbory, tak musia mať 40 hodinový pracovný týždeň. Ale s nárokom na 30 dní dovolenky toto nesúvisí. Kukni kolektívnu zmluvu.

http://www.unipo.sk/public/media/10185/Kolekt%C3%ADvna%20zmluva%20vy%C5%A1%C5%A1ieho%20st up%C5%88a%20VS%202011.doc

Pracovné podmienky a podmienky zamestnávania

1. V podnikovej kolektívnej zmluve, ak to príslušný právny predpis umožňuje, možno skrátiť pracovný čas zamestnanca na 37 a ½ hodiny týždenne, u zamestnanca, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke na 36 a ¼ hodiny týždenne a u zamestnanca, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke, na 35 hodín týždenne.

2. Základná výmera dovolenky je päť týždňov. Dovolenka vo výmere šiestich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku. Dovolenka učiteľov vrátane riaditeľov škôl a ich zástupcov, učiteľov materských škôl vrátane riaditeľov týchto škôl a ich zástupcov, asistentov učiteľov, majstrov odbornej výchovy a vychovávateľov je deväť týždňov v kalendárnom roku.
Terezia13
20.05.11,09:25
ďakujem ďakujem ďakujem!!!
toto som potrebovala vedieť, že to musí byť v kolektívnej zmluve tej organizácie, v ktorej majú zamestnanci 37,5 hodinový týždenný pracovný čas. Nestačí na to, že ide OcÚ podľa Vyššej kolektívnej zmluve. Tak?
jankasm
20.05.11,11:40
ďakujem ďakujem ďakujem!!!
toto som potrebovala vedieť, že to musí byť v kolektívnej zmluve tej organizácie, v ktorej majú zamestnanci 37,5 hodinový týždenný pracovný čas. Nestačí na to, že ide OcÚ podľa Vyššej kolektívnej zmluve. Tak?

Nie celkom, asi sa nechápeme.
Kolektívna zmluva vyššieho stupňa, ktorú som Ti priložila, tá platí pre všetkých, bez rozdielu či majú alebo nemajú odbory a vlastnú kolektívnu zmluvu. Takže dovolenka 30 dní patrí všetkým, aj tým čo to nemajú vo vlastnej kolektívnej zmluve, pretože to hovorí kolektívna zmluva vyššieho stupňa.
Čo sa však týka pracovného času, ten môžete mať upravený na 37,5 hodiny týždenne len vo vlastnej kolektívnej zmluve, takže musíte mať odbory, ak nemáte tak pracovný čas máte 40 hodín týždenne.