stlienka
20.05.11,12:33
Môj manžel bude mať súd ohľadom zverenia svojho syna do striedavej starostlivosti. Ide o to, že jeho právnik má v tom čase iné pojednávanie, na ktorom musí byť. Môžem ho zastupovať ja ako manželka? Nemám skončené právo, ale minulý rok ma naň prijali, ale som ho musela prerušiť, lebo som išla na materskú dovolenku. Chcem to vedieť preto, lebo boli by sme neradi, ak by sa pojendávanie odročilo, a ak by tam manžel musel byť sám.
GabiZ
20.05.11,10:48
Zákon č. 99/1963 Zb. v znení neskorších predpisov Občiansky súdny poriadok:

Zástupcovia účastníkov na základe plnomocenstva

§ 24

Účastník sa môže dať v konaní zastupovať zástupcom, ktorého si zvolí. Ak nejde o zastupovanie podľa § 26, môže si účastník zvoliť za zástupcu len fyzickú osobu. V tej istej veci môže mať účastník súčasne len jedného zvoleného zástupcu; to neplatí, ak ide o zastúpenie podľa § 25 (zastupovanie advokátom).

§ 27

(1) Účastník sa môže dať zastúpiť aj ktoroukoľvek fyzickou osobou spôsobilou na právne úkony. Tento zástupca môže konať jedine osobne.

(2) Súd rozhodne, že zastúpenie podľa odseku 1 nepripúšťa, ak zástupca zrejme nie je spôsobilý na riadne zastupovanie, alebo ak ako zástupca vystupuje v rôznych veciach opätovne.

§ 28

(1) Zástupcovi, ktorého si účastník zvolil, udelí písomne alebo ústne do zápisnice plnomocenstvo buď pre celé konanie alebo len pre určité úkony.

(2) Plnomocenstvo udelené pre celé konanie nemožno obmedziť. Zástupca, ktorému bolo toto plnomocenstvo udelené, je oprávnený na všetky úkony, ktoré môže v konaní urobiť účastník.

(3) Odvolanie plnomocenstva účastníkom alebo jeho výpoveď zástupcom sú voči súdu účinné, len čo mu ich účastník alebo zástupca oznámili; voči iným účastníkom konania sú účinné, len čo im ich oznámil súd.

Manželka môže manžela zastupovať iba na základe plnomocenstva podľa § 27 Občianskeho súdneho poriadku. Súd však vždy posudzuje spôsobilosť účastníkom zvoleného zástupcu a môže rozhodnúť, že zastúpenie nepripúšťa. Dôvodom môže byť to, že splnomocnenec zrejme nie je spôsobilý riadne zastupovať (napríklad nie je schopný orientovať sa v bežných procesných situáciách, prípadne včas a v náležitej forme robiť právne úkony).
Súd rovnako nepripustí zastúpenie, ak daná osoba vystupuje v rôznych veciach na tomto alebo aj na inom súde opätovne. Tieto skutočnosti bude súd skúmať individuálne.
Eva10
20.05.11,10:58
Ak tam manžel príde a bude súhlasiť s konaním v neprítomnosti právneho zástupcu odročovať sa nebude.
Musel by vypovedať plnomocenstvo udelené právnikovi a udeliť tebe. V civilnom procese nemôže byť viac zástupcov. Ak budeš na súde vystupovať ako splnomocnený zástupca, už nikdy v tom procese nemôžeš vypovedať ako svedok (napríklad o osobných pomeroch).
GabiZ
20.05.11,11:02
Ak tam manžel príde a bude súhlasiť s konaním v neprítomnosti právneho zástupcu odročovať sa nebude.
Musel by vypovedať plnomocenstvo udelené právnikovi a udeliť tebe. V civilnom procese nemôže byť viac zástupcov. Ak budeš na súde vystupovať ako splnomocnený zástupca, už nikdy v tom procese nemôžeš vypovedať ako svedok (napríklad o osobných pomeroch).


Evka práve som to chcela doplniť, lebo to je veľmi dôležitá informácia, na ktorú som predtým neupozornila.