konevalova100
20.05.11,13:51
Dobry den prajem , chcela by som sa Vas na nieco opytat : v jednej firme som pracovala presne rok a pol a potom som s nimi rozviazala pracovny pomer na sest mesiacov bola som dobrovolne nezamestnana . Po siestich mesiacoch 01.05. 2011 som nastupila opat do prace do tej istej firmy a uzavreli so mnou zmluvu na dobu urcitu do konca roka 2011 so skusobnou dobou na tri mesiace . Vcera som sa dozvedela krasnu novinku, ze som tehotna a neviem co robit . Chcem sa opytat ak to oznamim mojmu zamestnavatelovi ma pravo rozviazat so mnou prac. pomer, pretoze som v 3 mesacnej skusobnej dobe alebo si to mam rasej nechat pre seba a pockat kym prejdu prve tri mesiace ? Mam sedavu pracu, takze by nemala ohrozit moje tehotenstvo. Co robit ? Pracovat chcem .... dakujem
Tweety
20.05.11,11:56
Dobry den prajem , chcela by som sa Vas na nieco opytat : v jednej firme som pracovala presne rok a pol a potom som s nimi rozviazala pracovny pomer na sest mesiacov bola som dobrovolne nezamestnana . Po siestich mesiacoch 01.05. 2011 som nastupila opat do prace do tej istej firmy a uzavreli so mnou zmluvu na dobu urcitu do konca roka 2011 so skusobnou dobou na tri mesiace . Vcera som sa dozvedela krasnu novinku, ze som tehotna a neviem co robit . Chcem sa opytat ak to oznamim mojmu zamestnavatelovi ma pravo rozviazat so mnou prac. pomer, pretoze som v 3 mesacnej skusobnej dobe alebo si to mam rasej nechat pre seba a pockat kym prejdu prve tri mesiace ? Mam sedavu pracu, takze by nemala ohrozit moje tehotenstvo. Co robit ? Pracovat chcem .... dakujem
Dilema, ale radšej to oznám to až po SD, pretože v SD je možné skončiť PP kedykoľvek bez udania dôvodu.
vieraaaa
20.05.11,12:16
Keď zamestnávateľovi neoznámiš počas skúsobnej doby, že si tehotná, tak s Tebou môže ukončiť pracovný pomer na konci roka, nakoľko ako píšeš, máš pracovnú zmluvu na dobu určitú a tá končí aj počas tehotenstva.
Tweety
20.05.11,12:19
Keď zamestnávateľovi neoznámiš počas skúsobnej doby, že si tehotná, tak s Tebou môže ukončiť pracovný pomer na konci roka, nakoľko ako píšeš, máš pracovnú zmluvu na dobu určitú a tá končí aj počas tehotenstva.
Ak sa PP nepredlži, skončí dobou určitou tak, či tak.
brčko
20.05.11,12:26
asi by bolo to lepšie oznámiť až po 3mesiacoch, lebo ozaj je velké riziko, že skončia s tebou pp v skúš.dobe, aj ked česť výnimkám, ak by to neurobili.

Ak s tebou skončia pp do 90dní od vzniku pp, tak sa ti bude rátať materské z minima.
vieraaaa
20.05.11,12:34
Ak sa PP nepredlži, skončí dobou určitou tak, či tak.
Majka, súhlasím s Tebou, ja som nechcela tým povedať, že to má hneď oznámiť, chcela som iba upozorniť, že PP na dobu určitú končí aj počas tehotenstva.
Katy a R
20.05.11,12:36
.. ešte doplním Gabiku .. ak by také niečo hrozilo, je ešte možnosť DNP (ale čas beží)
záleží aj od toho, aký máš VZ v zamestnaní.:confused:
brčko
20.05.11,14:06
ak si tehotná do 8tt. a nástup na md vychádza ešte na rok 2011 (pôrod predpokladám v dec.2011 alebo jan.2012, tj. sleduje sa nem.poistenie v obd. cca 1/2010-1/2012), tak vzhladom k tomu, že ti do 30.11.2010 trvalo nem.poistenie vkuse 3roky (tj.máš v obd. dva roky pred pôrodom cca 10-11mesiacov ukončeného. nem.poistenia) a teraz ti zamestnanie tráva od 1.5.(1mesic), tak ak si tehotná do 8tt, asi by som sa prihlásila na dnp a to bud z rozdielu maxima a tvojho platu v zamestnaní, alebo ak by bolo riziko ukončenia pp pred tými 90dnami vysoké, tak z úplného maxima 1116,75eur. Ale určite do 8tt (podstatný je nástup na md až po uplynutí 26týž. po prihlásení na dnp, no najneskôr 6týž. pred očakávaným termínom pôrodu a neporodiť pred uplynutím 26týž) a ešte počas trvania pp (ak by vzniklo dnp po ukončení pp, tak zo zamestnaia by nárok na materské nevznikol).


v takom prípade ti vznikne nárok na materské z oboch nem.poistení.
Ak zanikne pp do 90dní, tak "predpokladám" zo zamestnania materské z minima (bude trvať napr. 1mes.+ 8mes z ukončeného np= 9mesiacov tj. cca 270dní , predpokladám aj ked by bolo zamestnanie už ukončené, je možné predchádzajúce ukončené np prirátať?? no to by chcelo overiť na sp cez poradnu!!! netvrdím iste)
+ z dnp ti vznikne nárok na materské rátané z vym.základov v rozh. období (v čase súbehu pp+dnp to bude rozdiel maxima a vz z pp, ak sa prihlásiš z maxima a za obdobie po ukončení pp to bude maximum, no najviac vz, z ktorého sa prihlásiš)
dnp ti bude trvať napr. od napr. júna do dec.=7mes. +2mesiace z ukončeného np)

kontrola: z ukončeného np sa zoberie 7mes. pre jedno np a 2mes. pre druhé np, tj. spolu 9mesiacov a ty máš cca 10-11mesiacov, tj. je to ok.

no samozrejme treba dobre prerátať, môj výpočet je len orientačný a ak sa chceš prihlásiť na dnp z vyššieho vz, tak do 8tt a počas trvania pp (ak chceš nárok aj zo zamestnania v ochr. lehote)
a overiť na sp, čo som písala.
Mila123
20.05.11,16:21
Brčko, ak mi to dobre počíta, na DNP sa musí prihlásiť, keď ešte nie tehotná, nakoľko nástup na MD je cca 6 týždňov pred plánovaným pôrodom a dobrovoľne poistená, aby mala vyplácané dávky musí byť 270 dní.....alebo sa mýlim????
veronikasad
20.05.11,16:49
Brčko, ak mi to dobre počíta, na DNP sa musí prihlásiť, keď ešte nie tehotná, nakoľko nástup na MD je cca 6 týždňov pred plánovaným pôrodom a dobrovoľne poistená, aby mala vyplácané dávky musí byť 270 dní.....alebo sa mýlim????
dobre ti to počíta, ale do 270 dní poistenia sa započítava aj predch.ukončené nem.poistenie (aj zo zamestnania) v posledných 2 rokoch. Ak si pozorne prečítaš prvý príspevok, práve o takýto prípad tam ide.
konevalova100
21.05.11,06:31
Ahojte necakala som take rychle odpovede... ste super ...DNP si uz platim cc. 2 roky vkuse aj ked som bola dobrovolne nezamestnana ...
konevalova100
21.05.11,06:39
Ahojte necakala som take rychle odpovede... ste super ...DNP si uz platim cc. 2 roky vkuse z maxima aj ked som bola dobrovolne nezamestnana ...
konevalova100
21.05.11,07:05
DNP si platim dva roky z maxima aj pocas doby , ked som bola dobrovolne nezamestnana
konevalova100
22.05.11,13:58
No tak to je aktualna otazka aj pre mna. Dakujem pani Janulinka