maminka1
20.05.11,21:06
vie mi prosim niekto poradit, planujeme kupu pozemku, ale asi meter od hranice pozemku konci vzdusne elektricke napatie, je tam stlp, z ktoreho su vyvedene kable do zeme, pod pozemkom vsak nejdu, idu dalej za pozemkom.

energetici mi povedali ze je tam ochranne pasmo 4 metre a nesmie sa tam stavat. 4 mestre nie su vela, len by ma zaujimalo, ci si myslite, ak niekto viete, ci to nie je nebezpecne alebo t nejako neposobi na zdravie ludi...

dakujem pekne
Oliwa
20.05.11,19:42
Taký pozemok by som nekupovala... Prečo ho predchádzajúci majiteľ predáva - nechce sa ho zbaviť náhodou práve kvôli tomu ochrannému pásmu? A čo cena pozemku? Je nízka, normálna, vysoká, zaujímavá? Čo v budúcnosti, ak náhodou budete chcieť predať pozemok Vy? Nikdy nevieš, čo život prinesie, aj keď teraz ho nekupuješ s tým úmyslom - že raz predať... Nezabudni na oplotenie - musí byť za ochranným pásmom, inak Ti stavbu neskolaudujú, a neskolaudovaný dom - hotová katastrofa... Ochranné pásmo v podstate znamená, že v prípade potreby tam môžu elektrárne hocikedy vstúpiť - požiar, blesk, bežná údržba, prekládka... Ak by si tam mala napr. betónový plot, pekne krásne Ti ho môžu zbúrať a Ty nemôžeš ani ceknúť... lebo sa jedná o ochranné pásmo. O tom sú celé reportáže mladých rodín v satelitných mestečkách na Žitnom ostrove, ktorým obce rozpredali ornú pôdu a až pri kolaudácii zistili, že majú v blízkosti v zemi ventily na vodné zdroje - zásobárne pre obyvateľstvo... A problém riešia najvychytenejší právnici a nemôžu doriešiť - lebo je diera v legislatíve...
maminka1
20.05.11,19:44
Taký pozemok by som nekupovala... Prečo ho predchádzajúci majiteľ predáva - nechce sa ho zbaviť náhodou práve kvôli tomu ochrannému pásmu? A čo cena pozemku? Je nízka, normálna, vysoká, zaujímavá? Čo v budúcnosti, ak náhodou budete chcieť predať pozemok Vy? Nikdy nevieš, čo život prinesie, aj keď teraz ho nekupuješ s tým úmyslom - že raz predať...

a nekupovala preco?
Oliwa
20.05.11,19:55
Prepánajána - pre všetky dôvody, ktoré som Ti uviedla v príspevku... Nepíšeš síce, o aký veľký pozemok sa jedná, ale 4 m sú spravidla dosť... To akože ich plánuješ odkúpiť od majiteľa, no nebudeš ich môcť užívať - chápeme sa?
maminka1
20.05.11,19:58
sorry oliwa, neprecitala som si cely pirspevok, no v podstate mas pravdu, volala som energetikom, ti mi povedali ze je na 4 metre sa nesmie postavit stavba, ze plot aj murovany byt moze, to ci nam ho mozu zburat keby sa nieco stalo neviem...
ten pozemok je dlhy okolo 35 metrov, pritom ten stlp je cca 1,5 metra za pozemkom, takze na nasomochranne pasmo 2,5 metra...
Oliwa
20.05.11,20:34
No predchvíľou si písala že asi meter ;)... To je fuk. Ale ďakujem pekne, 2,5mx35m dĺžka pozemku... ako to je zapísané na LV? Vidím, že si založila 3 témy, ktoré zrejme bezprostredne súvisia - je tam aj ten stĺp zapísaný ako vecné bremeno /ktoré si povinná strpieť/, alebo sú to nejaké ďalšie?
Len volať energetikom nestačí... Treba sa tam osobne vybrať a hovoriť s kompetentnými.
PS: Prečo si myslíš, že murovaný plot nie je stavba?

Ochranné pásma vedení a zariadení technickej infraštruktúry

Ochranné pásma vodohospodárskych vedení a zariadení

Na ochranu verejných vodovodov a verejných kanalizácií pred poškodením sa vymedzuje podľa § 19 zákona č. 442/2002 Z.z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách a o zmene a doplnení zákona č. 276/2001 Z.z. o regulácii v sieťových odvetviach pásmo ochrany :

1,5 m na obidve strany od vonkajšieho obrysu potrubia pri verejnom vodovode a verejnej kanalizácii do priemeru 500 mm,
2,5 m pri priemere nad 500 mm.

Ochranné a bezpečnostné pásma energetických zariadení

Ochranné a bezpečnostné pásma energetických zariadení stanovuje zákon č.70/1998 Z.z. o energetike a o zmene zákona č.455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov.

Ochranné pásma elektroenergetických zariadení
Na ochranu elektroenergetických zariadení sa podľa §19 uvedeného zákona zriaďujú ochranné pásma v rozsahu :

10 – 35 m obojstranne od krajného vodiča u vonkajších elektrických vedení pri napätí od 1 kV až nad 400 kV,
1 – 3 m obojstranne u kábelových elektrických vedení,
30 m od objektu alebo oplotenia elektrickej stanice,
10 m od konštrukcie transformovne z VN na NN.

Vieš konkrétne, ktoré z týchto zariadení je "Tvoj" stĺp? Čo Ti povedali ujovia či tety po telefóne? Ak je to naozaj len kábelové elektrické vedenie, tak by to mali byť 1 - 3 m obojstranne, že? Takže to by tie cca 4 m mohli byť... Preveriť, overiť a ešte raz preveriť... Ak je to dedina, tak stavebné povolenie bude vydávať obecný úrad, ak mesto - stavebný úrad... informovať sa, aby neboli problémy pri vydaní stavebného povolenia a následne pri kolaudácii...
maminka1
20.05.11,20:59
olliwa - ci je to 1 alebo 1,5 metra presne neviem, nemerala som s metrom, ja hovorim meter, manzel 1,5...vyber si...1,3?

neviem aky to je stlp, pan energetik pozeral do svojej mapy s ich sietamia povedal, ze je tam ukoncene vzdusne vedenie a zakopane dalej do zeme - ale to je uz za pozmekom

pred vytvorenim toho pozmeku na stavebny pozemok to bola orna poda a vzdusne vedenie islo cez tuto parcelu, ale kvoli vytvoreniu parcely na stavebny pozemok bolo toto vzdusne vedenie zrusene a zakopane do zeme.
tak si myslim, ze ked uz vytvarali stavebny pozemok, tak nemali dovod ho tam davat, keby tam malo zasahovat ochranne pasmo, asi by do toho prachy nevrazali...- to je ale len moj nazor...

neviem ako je zaklasifikovane presne, ale pravdepodobne sa pojdem spytat a vyoytam si nejaku oficialnu spravu. to mi povedal ten enrgetik, ze murovany plot tam byt moze...
ano zalozial som tri temy, v ktorej v jednej z nich je vecne bremeno, ale ako sme uz aj s danushkou pisali, pravdepodobne je to vecne bremeno na tych druhych parceliach ktore im uklada povinnost pustit nas na parcelu c 1. lebo tie parcely 2,3,4 su vlastne pristupove cesty k parcele c. 1.
bono9
22.05.11,09:36
... dámy, nehnevajte sa, ale robíte s komára somára.
Čítal som to len zbežne, ale nebolo spomínané napätie toho vedenia. Ak ide okolo 0,4kV tak nevidím nikde žiadny problém, ak 22kV tak to nie je žiadny horor pokiaľ nemáte 2-árový pozemok.
Čo by kto chodil na váš pozemok. Elektrika nie je voda, keď každú tuhšiu zimu praskne trubka. Keď sa kábel zakope pravdepodobnosť, že sa bude sním manipulovať v budúcnosti je veľmi malá a ak áno tak sú povinný vám to dať do pôvodného stavu.
Ak vám dajú stavebné povolenie, tak dom skolaudujete pokiaľ závažne neporušíte projekt.
Čo sa týka zdravia:D, to by vám 22kV muselo ísť pod vankúšom.Potom by to bolo škodlivé:D. Niektorý moji kolegovia robia už cez 30 rokov na trafostanici 12-hodinové zmeny a sú zdravý ako rybičky.

Pekný deň.
maminka1
22.05.11,12:01
... dámy, nehnevajte sa, ale robíte s komára somára.
Čítal som to len zbežne, ale nebolo spomínané napätie toho vedenia. Ak ide okolo 0,4kV tak nevidím nikde žiadny problém, ak 22kV tak to nie je žiadny horor pokiaľ nemáte 2-árový pozemok.
Čo by kto chodil na váš pozemok. Elektrika nie je voda, keď každú tuhšiu zimu praskne trubka. Keď sa kábel zakope pravdepodobnosť, že sa bude sním manipulovať v budúcnosti je veľmi malá a ak áno tak sú povinný vám to dať do pôvodného stavu.
Ak vám dajú stavebné povolenie, tak dom skolaudujete pokiaľ závažne neporušíte projekt.
Čo sa týka zdravia:D, to by vám 22kV muselo ísť pod vankúšom.Potom by to bolo škodlivé:D. Niektorý moji kolegovia robia už cez 30 rokov na trafostanici 12-hodinové zmeny a sú zdravý ako rybičky.

Pekný deň.


bobo prosim ta co to znamena ta 22kV? lebo pravdepodobne je to to, aspon co som to nafotila a moj ujo sa do toho trochu vyzna, povedal ze je to 22-ka. ako daleko od 22 samusi stavat, resp byvat? lebo rave je to na vychodnej strane, kde by sme mali mat izby, ale od toho stlpa mame v tom smere pozemok dlhy 35m, kolmo na to je vsak uzky. no dom chceme dat pravdepodobne blizsie k tomu stlpu. tak by ma zaujimalo kolko od neho...
vdaka...
fetya
22.05.11,17:12
22 kv - ked vidis len 3 kable-najjednoduchsie povedane. Zvacsa betonovy stlp, na nom zelezny traverz, velke porcelanove izolanty, tie drzia 3 droty.
maminka1
22.05.11,19:35
22 kv - ked vidis len 3 kable-najjednoduchsie povedane. Zvacsa betonovy stlp, na nom zelezny traverz, velke porcelanove izolanty, tie drzia 3 droty.


ano vyzera to velmi podobne...ma to tri droty...

myslite ze je to nebezpecne tam byvat pri tom??? prosim o vase skusenosti nazory, ja som taketo veci nikdy neriesila, neviem ako sa k tomu postavit, mame sa vyjadrit uz ku kupe, resp,. nekupe...
tienik
22.05.11,20:46
Zdravim, tak 400V vedenie to nie je, tam je ochranne pasmo mensie. Bude to to 22kV vedenie.
Co sa tyka bezpecnosti, tak nejakych 15-20 metrov od neho je jeho vplyv na okolie prakticky nemeratelny. Pre vsetkych vystrasenych - nechcite ani vediet kolko 6 a 22kV kablov mame tahanych hore dole po mestach. Vsak vsetci chceme svietit, varit, kurit, nie?

Ja byt vami, zvazim par veci:

1) mozem stavat na druhom konci pozemku, alebo to bude tesne 4m od vedenia?
2) nebude mi vadit ten vyhlad?
3) viem vyriesit pozemok tak, aby sa mi pri najhosom zmestilo dnu nakladne auto (zeriav, plosina) ak by nahodou bolo treba dojst k stlpu? (neviem aka je situacia vedenia, ale pre info - pri poruchach sa musi dostat technika ku stlpom, nie niekam do stredu rozpatia) ak stlp nie je na vasom pozemku, a ani nie nejak tesne vedla - viac menej mate po starostiach.

Idealne, hodte dake foto a budeme mudrejsi
bono9
23.05.11,06:27
bobo prosim ta co to znamena ta 22kV? lebo pravdepodobne je to to, aspon co som to nafotila a moj ujo sa do toho trochu vyzna, povedal ze je to 22-ka. ako daleko od 22 samusi stavat, resp byvat? lebo rave je to na vychodnej strane, kde by sme mali mat izby, ale od toho stlpa mame v tom smere pozemok dlhy 35m, kolmo na to je vsak uzky. no dom chceme dat pravdepodobne blizsie k tomu stlpu. tak by ma zaujimalo kolko od neho...
vdaka...

Tak to je jednoduché. Stavať môžete 10m od krajného vodiča (izolantu) stĺpa. Ale pozor myslí sa tým najbližšia časť budovy. Ak staviate bungalov, musíte vyše metra pripočítať pre veľké previsy strechy.

...ochranné pásmo pod zemou je 1m...
maminka1
23.05.11,06:40
dakujem za rady, asi sem fakt hodim foto, to bude najlepsie...
a teda je tam ochranne pasmo 10m? dobre chapem?

tienik odpovede na tie otazky, ktore "sme si dali" su:
1. nechcem stavat hned vedla stlpu, ale asi okolo tych 10 metrov, tam by sme radi postavili napr pristresok pre auto, je to SV strana
2. vyhlad mi vadit nebude, izby budu na juhovychod, prip. juh, ak tam bude vyhlad, bude len zo spalne a to az tak nevadi, tam sa zdrziavame najmenej
3. co s atyka toho zeriavu to bude asi problem, ale stlp nepatri do nasho pozemku, je len vedla cca 1-1,5m od neho a z druhej strany bude prijazdova cesta, takze by sa dalo asi tadial.

este ma napadla jedna vec, ci s nou nemate niekto skusenost - neda sa poziadat energetikov, ci by to nemohli zakopat do zeme? alebo ako by sa dalo postupovat pripadne pri tychto veciach? resp. kto by to financoval potom???
dakujem za odpovede.
tienik
23.05.11,06:44
No vidis, celkom sa to rozmotava :-)

Ak ta poloha je taka, ze dom je k danemu vedeniu otoceny garazou, tak je to viac menej v pohode. Tak ci tak, idealne by bolo mat daky nacrt a overit si to na rozvodnych zavodoch. To 22kV vedenie sme zatial totiz len hadali, tak nech mas 100% istotu.

k pristupu, ak je tam cesta okolo, nie je problem. Da sa to pekne laicky odhadnut, po cestach jazdy velna nakladakov - takze ak ste uz po tej ceste videli daky prejst, nebu mat problem ani elektrikari.

Zakopat vedenie sa da, preco nie. Ale plati, ze naklady znasa ten, kto prekladku vyvolal - takze vsetko na vas ucet.
maminka1
23.05.11,06:47
teraz neviem, ci ma vobec zmysel pytat sa na cenu ohladom toho zakopania stlpu? asopn nejaky ten odhad? ja nemam tusenie...
maminka1
23.05.11,06:49
No vidis, celkom sa to rozmotava :-)

Ak ta poloha je taka, ze dom je k danemu vedeniu otoceny garazou, tak je to viac menej v pohode. Tak ci tak, idealne by bolo mat daky nacrt a overit si to na rozvodnych zavodoch. To 22kV vedenie sme zatial totiz len hadali, tak nech mas 100% istotu.

k pristupu, ak je tam cesta okolo, nie je problem. Da sa to pekne laicky odhadnut, po cestach jazdy velna nakladakov - takze ak ste uz po tej ceste videli daky prejst, nebu mat problem ani elektrikari.

Zakopat vedenie sa da, preco nie. Ale plati, ze naklady znasa ten, kto prekladku vyvolal - takze vsetko na vas ucet.


este co sa tyka tej cesty, zatial nie je este dobudovana, - zrovna ten koniec, a nakladiaky tade urcite chodit nebudu, lebo to bude slepa ulica kvoli obytnej zone...
maminka1
23.05.11,18:14
tu su fotky stlpa, ta druha skrina je "nasa" pripojka - ta druha od fotografa...
bono9
23.05.11,19:04
.. chodte aj s náčrtom domu na pozemku k správcovi siete pre vyjadrenie a máte istotu. Podľa fotiek to vyzerá v pohode, pokiaľ by podzemné vedenie neišlo stredom pozemku a vy by ste nemohli dodržať ochranné pásmo 1m.