MimiSami
21.05.11,11:57
Chcela by som sa spýtat či nebol niekto na testoch z úradu práce čo žiadajú dotáciu? Bola by som rada keby mi aspon zašlete otázky ak ich niekto vie. Mna to ešte len čaká teraz v stredu v leviciach. Dakujem.
masa27
21.05.11,18:11
Nemusis sa obavat testov, su tam jednoduche otazky napr. kolko mesiacov musis byt evidovana na upsvar a das a,b,alebo c, potom co to znamena DPH,
kolko % je DPH, tam musis z 20tich otazok spravit 10 aby si presla na obhajobu, ktora trva tiez max 10minut.Otazky sa zohnat nedaju, maju ich len pracovnici UPSVR, u nas zatial kazdy spravil testy cize niet sa coho bat,
ked ides podnikat zakladne veci musis vediet, zivnostensky zakon, obchodny
zakonnik a pod.
Drzim palce:)
Bobka 1010
29.05.11,07:57
Môže mi niekto pomôcť s testom pre úpsvar
masa27
29.05.11,11:27
A co by ste chceli pomoct s testom?
s.r.o.
29.05.11,12:31
testy sú celkom jednoduché horšie je to prezentovať pred komisiou ten podnikatelský zámer ale podla mna je to iba taká formalita málo kedy sa stane že to niekto neurobí netreba sa toho báť
Bobka 1010
29.05.11,12:44
Asi z čoho sú otázky v teste a otázky komisie
s.r.o.
29.05.11,12:59
otázky v teste sú tie ktoré ste sa učili keď ste chodili na ten kurz
Bobka 1010
30.05.11,04:23
Kurz s testom trval 3 hodiny a dostali sme osvedčenei o školení. Právnik tam dával otázky na ktoré ľudia odpovedali a potom sme robili test, čiže žiadne školenie.
peta1014
12.10.11,09:50
ahoj aj mna to caka v stredu ale v humennom ......tak vam drzim palce ....ja by som tiez potrebovala poradit
peta1014
12.10.11,09:51
a ako dlho pred tou komisiou budeme su tam tazke otazky??dakujem
Galka26
19.10.11,13:34
Nemusis sa obavat testov, su tam jednoduche otazky napr. kolko mesiacov musis byt evidovana na upsvar a das a,b,alebo c, potom co to znamena DPH,
kolko % je DPH, tam musis z 20tich otazok spravit 10 aby si presla na obhajobu, ktora trva tiez max 10minut.Otazky sa zohnat nedaju, maju ich len pracovnici UPSVR, u nas zatial kazdy spravil testy cize niet sa coho bat,
ked ides podnikat zakladne veci musis vediet, zivnostensky zakon, obchodny
zakonnik a pod.
Drzim palce:)


Tie otázky sú VOLNE dostupné na stránkach jednotlivých UPSVaR, mám ich stiahnuté. Ktokoľvek ich potrebuje, napíšte mi mail do SS.

S p.

G.
peta1014
22.10.11,07:50
bola by som rada keby ste mi mohli napisat tie otazky ja nic nemozem najst dakujem......
Galka26
23.10.11,16:38
bola by som rada keby ste mi mohli napisat tie otazky ja nic nemozem najst dakujem......

Petka, nenapisali ste mi postu. Poslem Vam ich, ved uz aj mate asi po termine :(
monickah6
24.01.12,16:52
Chcela by som poprosit ak je to este mozne zaslat tie testy na podnikanie. Caka ma to v NZ. Mail sa mi este neda poslat do SS , pretoze som tu nova a nemam 15 prispevkov.
Dakujem pekne za ochotu.:)
marekknaze
04.02.12,10:48
prosím vás mohli by ste mi poslať tie otázky dik :) ja ich nemôžem najst :(
Galka26
04.02.12,11:23
Nech sa páči.
monickah6
05.02.12,16:52
Tie otázky sú VOLNE dostupné na stránkach jednotlivých UPSVaR, mám ich stiahnuté. Ktokoľvek ich potrebuje, napíšte mi mail do SS.

S p.

G.

Poslete mi prosím Vás tie otázky, testy z UPSVaR pre Nové Zámky
ani ja ich neviem nájsť :( Ďakujem.:)
Galka26
06.02.12,04:26
Veď som ich sem včera zavesila. Iné nemám.
marleau
06.02.12,05:17
Trošku mimotemy ,ale zaujímalo by ma ,aké testy robia zahraniční "investori" na Slovensku.Keď si spomeniem,čím všetkým musí človek prejsť,by si vybavil viazanú živnosť napríklad v Rakúsku,tak hneď mi jasné,že štát ide u nás proti svojim.
Galka26
06.02.12,05:29
Nerozumiem. Teraz akože robia obštrukcie v Rakúsku či u nás na Slovensku podľa teba? Neviem, ako je to v zahraničí, ale je pochopiteľné, že keď ti štát má dať dotáciu, najprv si ťa preverí, či vôbec niečo o podnikaní vieš..
NoxoN
26.07.12,20:13
Galka26
Mohol by som Vás poprosit o zaslanie pribliznych otazok na e-mail

new.better.future@gmail.com (https://www.google.com/profiles)
Budem Vam strasne vdacny
Dakujem
mondes
26.07.12,20:38
Veď si pozri príspevok č. 16 od Galky26. Tam máš tie otázky.
patriss
07.09.12,16:28
galka26 ---mne niejde to nijako otvoriť,,,v žiadnom programe,,,velmi by som potrebovala tie otazky,,,nedalo by sa mi poslať mailom,prosim(mimochodom,,tie otazky su aktualne)dik,,....
mondes
07.09.12,18:52
Veď si daj do Googlu:

"písomný test na overenie praktickej prípravy a odborných vedomostí žiadateľa o príspevok pred začatím prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti alebo samostatnej zárobkovej činnosti v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku"

- bez úvodzoviek a ti nájde dokonca otázky na rok 2012, aj keď sú to rovnaké, ale predsa len nejaké zmeny tam boli :-))
patriss
08.09.12,09:06
našla som ,,ale ved to su 100 otazok,,,dosť je to tažke,,,nemyslite? ved niekedy taketo neboli?
Katy a R
08.09.12,09:37
tak sa do toho nepúšťaj, ak je ti toto ťažké !
anna41
02.12.12,16:58
testy na dotáciu z úradu práce sú velmi tazké!!!z 20-treba na 16 dobre odpovedat!komisia trvá len 5 az 10-min v pohode ale testy:( ja uz to mám zasebou ale z 25-tich sme spravili len 8-mi .v máji nám hovorili ze staci 11 správnych odpovedi ale uz v novembri 16 ,takze vzdy tazsie ale kto dobre premysli otázky urcite sa mu podari do toho!!!
MMM26
22.03.14,11:44
Dobry den
Chcel by som sa opytat ci niekto nema vypracovane otazky na ten zaverecny test na ten prispevok , ked to niekto ma vypracovane poprosil by som na mail pomozete mi velmi dakujem . peu206@centrum.sk
MiChAeLoKGB
12.10.14,19:32
Zdravím,

v stredu ma čakajú testy, prečítal som si tie zákony a vypracoval niektoré otázky, no stále mi ich pár chýba, alebo si nie som istý. Aby by bol niekto ochotný ich prebehnúť a skontrolovať či sú správne a doplniť/opraviť otázky označené červenou, bol by som rád.

Vďaka.
avalik
12.10.14,20:38
Zdravím,

v stredu ma čakajú testy, prečítal som si tie zákony a vypracoval niektoré otázky, no stále mi ich pár chýba, alebo si nie som istý. Aby by bol niekto ochotný ich prebehnúť a skontrolovať či sú správne a doplniť/opraviť otázky označené červenou, bol by som rád.

Vďaka.

13.
§ 7
Platenie poplatkov

(1) Poplatky sa platia kolkovými známkami,6) v hotovosti, platobnou kartou, poštovým poukazom alebo prevodom z účtu v banke alebo v pobočke zahraničnej banky. Kolkovými známkami a v hotovosti sa môžu platiť poplatky, ak v jednotlivom prípade neprevyšujú sumu 300 eur. V hotovosti a platobnou kartou možno platiť poplatky prostredníctvom technického vybavenia právnickej osoby so 100 % majetkovou účasťou štátu (ďalej len „prevádzkovateľ systému“), ak má na to správny orgán vytvorené podmienky.

(2) Poplatky možno platiť aj prostredníctvom integrovaného obslužného miesta alebo akreditovaného platcu podľa osobitného predpisu.6ab)
ref: http://www.zakonypreludi.sk/zz/1995-145/znenie-20140901#p7

17. áno, dá sa aj poštou - nie je to v zákone zakázané

20. najneskôr deň vopred

§ 57 (3) Ak v oznámení podľa odseku 1 písm. g) nie je uvedený neskorší deň, živnostenské oprávnenie zanikne dňom nasledujúcim po dni doručenia oznámenia o ukončení podnikania živnostenskému úradu. Oznámenie o ukončení podnikania možno vziať späť najneskôr v deň, ktorý predchádza dňu zániku živnostenského oprávnenia.

26. SR, EU

39. Ten ktorý nie je uvedený v § 47 ZZ :)

54.
§ 17
(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa
h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo, ktorý vedie daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 11 v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane

1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,

2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,

69. spojenie peňažných a nepeňažných prostriedkov a schopností viacerých podnikateľov


82. ročné zúčtovanie zdravotného poistenia vykonáva ten komu to ukladá zákon - tuším od r. 2012 to robia ZP samé

97. áno
MiChAeLoKGB
12.10.14,22:24
Vďaka, u tej 82 so to hľadal a tiež som našiel u VZP že oni to robia sami, no v zákone som o tom nenašiel nič, preto som netušil čo tam dať.

U 17.: Áno, v zákone o tom nie je ani zmienka, no keď podávaš žiadosť o živnosť, musí to byť opečiatkované atď. Nemusíš nič podpisovať priamo u nich keď im to dávaš? Preto som tam zaváhal.

A 20.: No v zákone sa píše deň pred ak to chceš stiahnuť. No ak prestaneš podnikať, nemáš povinnosť im to ohlásiť a zrušiť živnosť (teda ak ti nevadí platiť 200€ mesačne), či?

Inak, ostatné sú správne? Ja len pre istotu, či som niekde nespravil chybu.

Ešte raz vďaka.
avalik
13.10.14,06:15
k 17. - kde je napisane, ze to musi byt opeciatkovane? peciatku kedy to doslo tam daju aj v podatelni po otvoreni zasielky ;)

k 20. skoncenie podnikania nastane az ked ti to zapisu do ZR SR - a to ti nezapisu spatne, vzdy musis oznamit vopred kedy skoncis - do skoncenia poslednej zvnosti si stale podnikatel - so vsetkymi povinnostami voci uradom



uz si nepamatam, tie ostatne som ani necitala, ale tusim v 5. mas chybu - pozri este raz zakon, FO sa nezapisuje povinne do OR,

a este asi v 6. nieco bolo
MiChAeLoKGB
13.10.14,11:46
Hmmm, to je tiez pravda. Jak pojdem na testy, tak sa zastavim na informaciach a pre istotu sa na to spytam :D

No to viem ze mozes, lenze v otazke je, do kedy som POVINNY im ohlasit ukonvenie. No ja tu povinnost nemam, ci?

Ano, v 5 bola chyba, zapisom do OR to vznika len tym co sa podla osobitneho predpisu musia zapisovat do OR, inak je to dnom ohlasenia alebo datumom na ohlaseni.

Pri 6 nevidim chybu. Vypis zo zivnn. registra vydavaju zivnostenske urady (takto to je v zakone).
avalik
13.10.14,12:22
Výpis ti vydajú aj na pošte alebo u notára, ... - Integrované obslužné miesto

§ 7 (2) Integrované obslužné miesto môže prevádzkovať orgán verejnej moci alebo poštový podnik poskytujúci univerzálnu službu.

305/2013 Z. z.Zákon o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente)
veronikasad
13.10.14,12:36
43, Dotáciu na samostatne zárobkovú činnosť nevypláca Živ. úrad, ale UPSVaR
MiChAeLoKGB
13.10.14,12:46
veronika: Vďaka, netuším čo ma to napadlo tam dať živnostenský úrad :D

Avalik: aha. Dobré vedieť :)

Prikladám teda upravený dokument (to s poštou som nechal červenou, no je tam Áno a to o ročnom zúčtovaní netuším či to robia samé zo zákona alebo len ak sa im chce).
veronikasad
13.10.14,12:56
veronika: Vďaka, netuším čo ma to napadlo tam dať živnostenský úrad :D

Avalik: aha. Dobré vedieť :)

Prikladám teda upravený dokument (to s poštou som nechal červenou, no je tam Áno a to o ročnom zúčtovaní netuším či to robia samé zo zákona alebo len ak sa im chce).
Nechce sa mi to čítať celé, len tak letmo som to prebehla. Chyby máš v týchto otázkach

39. rodné číslo

74. len zdravotné poistenie. Povinná registrácia v soc.poisťovni vzniká až po prekročení limitu (12-násobok min.vymer.základu) do 8.7. nasl. kal.roka

82. RZZP robí prísl. ZP sama, z podkladov, ktoré dostane z DU (z DP živnostníka za predch. kal.rok)
83 ak poistné nebolo zaplatené (neviem či viac, alebo aspoň) 3 mesiace, živnostník dostane len neodkladnú starostlivosť

93, UPSVaR
avalik
13.10.14,13:18
66. Akým dokladom preukazuje občan so zdravotným postihnutím invaliditu a percentuálnu mieru poklesu jeho schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť na účely zákona o službách zamestnanosti?

Preukazom ZŤP - nesprávna odpoveď

Správna odpoveď je v zákone č. 5/2004 o službách zamestnanosti:

§ 9
Občan so zdravotným postihnutím

(1) Občan so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je občan uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu.14)

(2) Občan so zdravotným postihnutím preukazuje invaliditu a percentuálnu mieru poklesu jeho schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť z dôvodu telesnej poruchy, duševnej poruchy alebo poruchy správania rozhodnutím alebo oznámením Sociálnej poisťovne alebo posudkom útvaru sociálneho zabezpečenia podľa osobitného predpisu.16)
avalik
13.10.14,13:30
73. Aká inštitúcia zabezpečuje výber daní?

Ministerstvo Financií Slovenskej Republiky - nesprávna odpoveď



Daňový poriadok

§ 4
Správca dane a osoby zúčastnené na správe daní

(1) Správcom dane je daňový úrad, colný úrad a obec.
MiChAeLoKGB
13.10.14,16:53
U tej 39 si myslím že budú možnosti ABCD a jedna z nich bude niečo čo tam nepatrí. Ale vďaka.

66. Vďaka, tam som si to len tipol. Musím ten zákon prečítať znova.

73. No, toto som hľadal v zákone, ale asi v inom ako som mal (či som to našiel na googli?).

83. Takže to som mal správne s tým "Nie"?

93. Stým živnostenským úradom som sa pomýlil, jak som to vypĺňal som nejako stále myslel na ten úrad a napísal ho tam namiesto ÚPSaR :D Vďaka.

Čím viac to tu opravujeme, tým viac sa bojím že to nespravím :D

Inak, nebol tu niekto nedávno (toho roku) na testoch? Či sú tie otázky rovnaké, alebo úplne iné.
MiChAeLoKGB
14.10.14,05:48
Ok,

takže som si písal s paní na úrade práce a povedala mi že žiadosť na živnostenský úrad sa dá dať len osobne.
avalik
14.10.14,06:45
Ok,

takže som si písal s paní na úrade práce a povedala mi že žiadosť na živnostenský úrad sa dá dať len osobne.

Aká žiadosť? O čo chceš žiadať ŽÚ? Živnosť sa ohlasuje a nie žiada. Pokiaľ v zákone nie je uvedené, že toto ohlásenie musí podať osobne žiadateľ, tak je to možné urobiť aj poštou (ako každé iné podanie v rámci správneho konania) - dokonca je možné živnosť ohlásiť aj elektronicky - https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agenda/_elektronicke-ohlasenie-zivnosti

PS: Nie všetky informácie, ktoré ti poskytnú na úradoch sú úplné (správn), vždy je potrebné sa riadiť zákonom. V prvom rade Ústavou

Čl. 2

(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.

(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.
MiChAeLoKGB
14.10.14,08:48
Ja som jej písal ohlásenie, len tuto som spravil chybu. Toto je z mailu čo som jej písal/dostal od nej:

Moja otázka:


Zdravím,

vďaka za informáciu. Mám jednu drobnú otázku na ktorú som nejako nikde nenašiel odpoveď (v zákone sa to nespomína):
Dá sa živnosť ohlásiť živnostenskému úradu aj poštou, alebo to ide len osobne?

Vďaka.


Jej odpoveď:


Len osobne

S pozdravom
......
MiChAeLoKGB
15.10.14,07:39
Takže mám po testoch. Niektoré otázky mi nesadli ale prešiel som.
Niekto písal že je potrebné mať 16 z 20, čo nie je pravda. Stačí 11 z 20.