spiel
09.01.06,16:41
Spolocnost A, z pohladu ktorej budem popisovat uvedenu situaciu nakupuje od dodavatela C z Ciech mineralne oleje (naftu a benzin) v rezime pozastavenia dane a uskladnuje ich v danovom sklade na uzemi SR, ktoreho majitelom je firma B. Odtial sa postupne predava odberatelom uz do danoveho volneho obehu, teda spravca alebo majitel danoveho skladu firma B je povinna vypocitat a odviest spotrebnu dan z mineralnych olejov na tento vyskladneny tovar a refakturuje tuto dan jeden krat mesacne spolocnosti A.
Na jednej strane mam faktury za dodany tovar z Ciech od dodavatela C a na druhej strane raz mesacne spotrebnu dan refakturavanu od majitela danoveho skladu. Spolocnost A je aj opravnenym prijemcom registrovanym pre spotrebnu dan z mineralnych olejov.

Problem 1: spolocnost A zaskladnuje tovar uz aj so spotrebnou danou aj ked na tuto spotrebnu dan este namaju ziadny doklad. spotrebna dan je fakturovana podla toho ako je tovar vydavany zo skladu. Nakolko musi spolocnost A fakturovat predany tovar priebezne a fakturu za spotrebnu dan dostane az po skonceni mesiaca, musi zaskladnit tovar aj s touto danou. Je tento postup spravny? Nie je vykazovanie tejto este nevyrubenej spotrebnej dane na sklade skreslovanim uctovnictva?
A ako vyriesit tuto otazku z pohladu uctovnictva, aby sa stav v uctovnictve rovnal skladovej evidencii?
Nakolko k spotrebnej dani nemam doklad, iba viem jej vysku, mal by som uctovat 131xxx/326xxx ako nevyfakturovanu dodavku?

Problem 2: spolocnost A je povinna vypocitat a odviest DPH z dodaneho tovaru z Ciech. Podla zakona o DPH tvori zaklad dane pre DPH vsetko co tvori protihodnotu. Mam dodanit len sumu ktora je na fakture od spolocnosti C za dodany tovar, alebo sa do zakladu dane ma zahrnut aj spotrebna dan?

Problem 3: vyplyva nejaka povinnost pre spolocnost A v suvislosti s vyssie uvedenym obchodom a spotrebnou danou? Viem ze ma povinnost podat danove priznanie pre spotrebnu dan z mineralnych olejov aj ked bude nulove.

Dakujem za akukolvek radu.
Excise Duty
09.01.06,18:30
Tak tomu sa povie prepletenec. Nie je to také jednoduché a už to beží alebo to len plánuješ? Najprv napíš, kto je v sprievodných dokumentoch uvedený v kolónke 7 a aké je miesto určenia v kolónke 7a. Kto si ponecháva druhý diel sprievodného dokumentu a kto necháva potvrdzovať sprievodné dokumenty colnému úradu a odosiela tretí diel dodávateľovi? Ako si dohodnutý s prevádzkovateľom daňového skladu? Skladuje tvoj tovar spolu so svojim tovarom alebo oddelene. Problém je v tom, že tovar je tvoj ale daňový sklad ho má v držbe a ako ho potom vykáže v evidencii podľa § 35 alebo § 36 (neviem, či je to podnik na výrobu minerálnych olejov alebo iba sklad minerálnych olejov) a ako preukáže colnému úradu nadobudnutie tohto minerálneho oleja, ktorý mu fyzicky prevyšuje papierový stav zásob. A čo povieš colnému úradu, keď sa ťa opýta, prečo podávaš negatívne daňové priznania na spotrebnú daň, keď tebe ako oprávnenému príjemcovi vzniká daňová povinnosť dňom prevzatia minerálneho oleja, budú sa ťa pýtať, kde máš ten minerálny olej, lebo u teba by sa mal objaviť v evidencii podľa § 38.
spiel
10.01.06,13:22
Spolocnost B je prevadzkovatelom skladu mineralneho oleja, ktory je danovym skladom, teda vedie evidenciu prevzateho tovaru a vydaneho tovaru z tohoto skladu. Ten tovar si tam uskladnuju rozne firmy v rezime pozastavenia dane a podla potreby vyskladnuju pri predaji. Podla mojich informacii je povinny viest evidenciu, podat danove priznanie a zaplatit spotrebnu dan prevadzkovatel danoveho skladu.
Spominane sprievodne dokumenty som nevidel, podla informacii dokumenty su urcene danovemu skladu.
Excise Duty
10.01.06,14:16
Predpokladám, že ti je jasný rozdiel medzi prevádzkovateľom daňového skladu a oprávneným príjemcom, a že prevádzkovateľ daňového skladu môže v pozastavení dane tovary podliehajúce spotrebným daniam vyrábať, spracovávať, prijímať, skladovať a odosielať v rámci celého daňového územia Spoločenstva vrátane vlastného daňového územia, kým oprávnený príjemca smie v pozastavení dane takéto tovary iba prijímať a aj to iba z iných členských štátov. Preto prevzatím tovaru vzniká oprávnenému príjemcovi daňová povinnosť. Alfou a omegou pri preprave tovarov podliehajúcich spotrebným daniam je povinné používanie sprievodných dokumentov, ktoré musia vždy sprevádzať prepravovaný tovar. Preto dodávateľ okrem faktúry posiela príjemcovi tovaru aj druhý až štvrtý diel sprievodného dokumentu. Ak existuje obchodný vzťah medzi dodávateľom C a príjemcom A, potom i v sprievodnom dokumente je uvedené v kolónke 4 registračné číslo pre spotrebnú daň príjemcu A, v kolónke 5 číslo faktúry určenej príjemcovi A, v kolónke 7 adresa príjemcu A a v kolónke 7a miesto, kam bude tovar skutočne dodaný, ak toto miesto nie je totožné s adresou príjemcu. Príjemca tovaru A musí na rubovej strane sprievodného dokumentu odsúhlasiť dodávku tovaru, čím vlastne potvrdzuje jeho prevzatie a tretí a štvrtý diel predložiť miestne príslušnému colnému úradu, od tohto momentu colný úrad vie, že príjemcovi A vznikla daňová povinnosť a v nasledujúcom mesiaci bude od neho očakávať platbu dane. Predloženie týchto dielov sprievodného dokumentu nie je možné odkladať napríklad s cieľom oddialiť platbu dane, pretože príjemca A musí najneskôr do 15. dňa nasledujúceho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom tovar prijal, 3 diel sprievodného dokumentu potvrdený svojim správcom dane odoslať dodávateľovi A. Sprievodný dokument je teda tým dokladom, na základe ktorého sa vypočíta spotrebná daň, faktúra od dodávateľa C je z pohľadu spotrebnej dane irelevantná, tá slúži pre účely samozdanenia v prípade DPH. Je len samozrejmé, že oprávnený príjemca na rozdiel od prevádzkovateľa daňového skladu zahrnie pri samozdanenia do základu pre výpočet DPH aj spotrebnú daň. Pokiaľ ide o uskladňovanie tovaru príjemcu A v daňovom sklade B, to jednoducho nejde, lebo je to tovar príjemcu A, z ktorého vznikla a musí byť zaplatená spotrebná daň, teda taký tovar je už vyňatý z režimu pozastavenia dane, zákon však nepripúšťa skladovanie tovarov uvedených do daňového voľného obehu v priestoroch, v ktorých sa skladujú tovary v režime pozastavenia dane. Pri ich vyskladňovaní mimo režim pozastavenia dane by potom tieto tovary opäť podliehali zdaneniu a nakoniec by tento tovar bol zdanený dvakrát.
jeso
08.03.07,14:01
asi tomu nerozumiem,
chcem sa vrátiť k tejto téme , ešte v roku 2002 sme kúpili naftu od Slovenskej firmy a následne sme ju predali dalej inej Slovenskej firme - bola som povinná dávať nejaké hlásenia -počítať spotrebnú daň atd.
Dakujem za skorú odpoveď
jeso
08.03.07,14:11
nik nezareaguje "
jeso
08.03.07,14:40
potrebujem súrne odpoved mám kontrolu z colnice
dík
Excise Duty
08.03.07,16:31
asi tomu nerozumiem,
chcem sa vrátiť k tejto téme , ešte v roku 2002 sme kúpili naftu od Slovenskej firmy a následne sme ju predali dalej inej Slovenskej firme - bola som povinná dávať nejaké hlásenia -počítať spotrebnú daň atd.
Dakujem za skorú odpoveď


V roku 2002 platil zákon č. 239/2001 Z. z. o spotrebnej dani z minerálnych olejov v znení neskorších predpisov. Nepíšeš, či ste naftu nakúpili v pozastavení dane alebo v daňovom voľnom obehu v zmysle príslušných ustanoveni citovaného zákona, ani to či sa nákup uskutočnil od daňového skladu, neuvádzaš ani to, aké bolo v čase platnosti uvedeného zákona postavenie vašej firmy (daňový sklad? registrovaný obchodník?). Ak išlo o nákup nafty v daňovom voľnom obehu, bola už táto nafta zdanená. Preto pri jej ďalšom predaji nebolo potrebné už túto naftu zdaniť, potvrď, či to bolo naozaj tak.
jeso
09.03.07,11:46
Bol to nákup z firmy Oktan as Kežmarok -podľa mna nákup nafty v danovom volnom obehu , od firmy máme len kúpnu zmluvu a došlú faktúru žiadne iné doklady
postavenie našej firmy -neboli sme registrovaný obchodník / ak myslíš registráciu na colnici /


ja som to brala len ako tovar -nákup nafty a zároveň predaj nafty / nebola to červená nafta !!!/ -naftu som už nezdaňovala spotrebnou daňou

dík za odpoved a pomoc
Excise Duty
09.03.07,13:21
Bol to nákup z firmy Oktan as Kežmarok -podľa mna nákup nafty v danovom volnom obehu , od firmy máme len kúpnu zmluvu a došlú faktúru žiadne iné doklady
postavenie našej firmy -neboli sme registrovaný obchodník / ak myslíš registráciu na colnici /


ja som to brala len ako tovar -nákup nafty a zároveň predaj nafty / nebola to červená nafta !!!/ -naftu som už nezdaňovala spotrebnou daňou

dík za odpoved a pomoc

Z daňového hľadiska nie je problém, lebo sa obchodovalo už so zdaneným minerálnym olejom, problém bude asi v porušení ustanovenia § 17 zákona č. 239/2001 Z. z.
jajkach
02.07.07,10:49
dobrý deň, chcela by som sa opytat:
mali by sme zacat obchodovat s min.olejom - motor.naftou /nákup v SR a predaj v Srbsku/, čiže mali by nám asi vracať spotr.daň z min. oleja. No ja by som sa chcela opytat, kde a či sa vobec treba registrovať za platitela spotreb.dane z MO. Colníci ma poslali na dan.úrad, ze vsetky registracie robia tam, je to vsak hlupost, lebo vsetko okolo spotr.dani uz maju predsa colnici. Na colnom urade uz sme zaradeny do evidencie obchodnikov s min.olejom.
Dakujem za odpoved.
Excise Duty
02.07.07,18:17
dobrý deň, chcela by som sa opytat:
mali by sme zacat obchodovat s min.olejom - motor.naftou /nákup v SR a predaj v Srbsku/, čiže mali by nám asi vracať spotr.daň z min. oleja. No ja by som sa chcela opytat, kde a či sa vobec treba registrovať za platitela spotreb.dane z MO. Colníci ma poslali na dan.úrad, ze vsetky registracie robia tam, je to vsak hlupost, lebo vsetko okolo spotr.dani uz maju predsa colnici. Na colnom urade uz sme zaradeny do evidencie obchodnikov s min.olejom.
Dakujem za odpoved.

V prvom rade, spotrebné dane nepoznajú pojem "platiteľ" a preto ani neexistuje nijaká registrácia platiteľa. Zaradenie do evidencie obchodníkov s minerálnym olejom podľa ustanovenia § 25a zákona č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov slúži predovšetkým ku kontrole obehu niektorých daňovo zvýhodnených minerálnych olejov, tieto sú definované v ustanovení § 11 ods. 2 uvedeného zákona. Motorová nafta nachádzajúca sa už v daňovom voľnom obehu ale nie je nijakým daňovo zvýhodneným minerálnym olejom, preto je možné bežne s ňou obchodovať bez akejkoľvek registrácie či zaradenia v evidencii obchodníkov s minerálnym olejom. Dodávka motorovej nafty zo Slovenska do Srbska je vývozom do tretieho štátu. Na základe uskutočneného vývozu je možné uplatniť vrátenie dane, a to podľa ustanovenia § 15 ods. 2 písm. c) spôsobom podľa ods. 6 písm. b), vrátenie dane treba uplatniť na miestne príslušnom colnom úrade. Pokiaľ ide o colníkov, k tým sa radšej nebudem vyjadrovať.
jajkach
03.07.07,08:54
ďakujem za odpoveď,
ja som to tiež tak pochopila, no colníci ma poslali na daň.úrad, aby sme sa zaregistrovali za platiteľa spotr.daní tam, že oni majú na starosti všetky registrácie.
Ešte sa chcem opýtať, aké doklady mi treba, aby bol tento vývoz do tretích krajín uznaný. Stačí potvrdená CMR pri, tovar opustil územie EÚ. V zákone je totiž spomenuté, že colníci môžu chcieť preukázať dodanie tovaru aj iným dokladom, akým?
Excise Duty
04.07.07,05:24
ďakujem za odpoveď,
ja som to tiež tak pochopila, no colníci ma poslali na daň.úrad, aby sme sa zaregistrovali za platiteľa spotr.daní tam, že oni majú na starosti všetky registrácie.
Ešte sa chcem opýtať, aké doklady mi treba, aby bol tento vývoz do tretích krajín uznaný. Stačí potvrdená CMR pri, tovar opustil územie EÚ. V zákone je totiž spomenuté, že colníci môžu chcieť preukázať dodanie tovaru aj iným dokladom, akým?

K tej registrácii platiteľa je škoda niečo hovoriť, treba to jednoducho ignorovať a tým to končí. Pokiaľ ide o doklady, treba si pozorne prečítať ustanovenie § 15 ods. 2 písm. c).