pavol54
04.09.11,15:24
Na potraviny by mala byť zvýhodnená DPH, tak aby nechodili ľudia na nákupy ku susedom. Nie som ekonóm, ale keď vidím v TV koľko ľudí nakúpuje v zahraničí, tak to musí byť strašné množstvo stratených peňazí pre rozpočet. Zvýšený záujem o naše potraviny by určite lepší ako vyvážanie € do PL, ČR alebo Rakúska. Možno by stálo za zváženie aj stanovenie maximalného rabatu pre obchodníkov, tak aby to neboli desiatky percent.
Tá rovná daň sa zdôvodňovala tým aby výrobcovia a pestovatelia sa neobohacovali, prax ukázala že na obohacovanie a podvody sú tu iné "kalibre"
pavol54
04.09.11,13:27
Prečítala som celú diskusiu od A po Z lebo ma táto téma zaujíma. Mám pár poznámok: Poľské potraviny nie sú nekvalitné sú lacnejšie, lebo poľskí poľnohospodári neplatia dane! U nás ? Prvé čo im po voľbách vadilo bola DPH z predaja z dvora, zrušili sa dotácie na mliečne automaty, zrušila sa červená nafta alebo zelená? Súbežne s tým, minister, ktorému by malo na tom najviac záležať, začal točiť o Tokaji, chce znížiť, alebo už znížil, slovenskú výmeru kde sa pestuje. Nedávno, zase mu vadí bryndza, vraj nezáleží na tom z čoho je vyrobená. Tak čo od nich očakávame??????
Na tržnicu chodievam rada a je to nutnosť, lebo v "škatuliach" málokedy nakupujem, ale naozaj mi vadia najmä tie rajčiny, lebo majú takú istú chuť ako zo škatúľ. Len jedného som objavila, ktorý má rajčiny ozajstné a je z blízkeho okolia. Teraz ma napadlo, že raz pri takejto návšteve trhoviska, dcére povedala, aha tieto rajčiny vyzerajú ako ozajstné, predavač to počul a tak na mňa zazrel až no. Tohto roku som na balkón vysadila dva korene rajčín, ale nie malé prťaté, ale riadne, úroda bola fajn a ešte aj sú, pre mňa manna nebeská. Ja chápem pestovateľov, že sa skôr orientujú na také čo vydržia dlhšie, no keď musím po prekrojení kus zeleného vyrezať, tak radšej nekúpim.
Pri tej bryndzi výnimočne nemáš pravdu, Šimon chcel aby sa vyrábala taká ako má byť teda aspoň 50%-ná, a nie šmejdy dovezené odkiaľsi ako bryndza.
Antea
05.09.11,07:02
Dobre píšeš.Ale všetko to dokáže zvrátiť len donemoty opakovaná celospoločenská diskusia.Treba o tom písať ,rozprávať v rádiach,televíziach,a búšiť do spotrebiteľov ,menovať zlých chváliť dobrých výrobcov a predajcov.Stále verím ,že nie sme tak sprostý národ,pojedači odpadkov zo západu a že aj tá slovenská malomeštiackosť sa dá potlačiť.O cene to nieje .Veď v Rakúsku predávajú neporovnateľne kvalitnejšie potraviny za tú istú cenu ,ako na Slovensku.:mad:
Áno médiá, tohoto by sa mali ujať verejnoprávne.....lebo ostatné. Len si pozri aké reklamy bežia v komerčných, čiže "koho chlieb ješ toho pieseň spievaj". U nich nepočuješ ani le o separovaní odpadu nič, tým by si neublížili, alebo áno?;človek nikdy nevie.
Antea
05.09.11,07:30
Pri tej bryndzi výnimočne nemáš pravdu, Šimon chcel aby sa vyrábala taká ako má byť teda aspoň 50%-ná, a nie šmejdy dovezené odkiaľsi ako bryndza.
No asi sme nepozerali to isté alebo kade vietor tade plášť, myslím p. minister. Lebo viem že slovenskí bryndiari sa veľmi rozčuľovali.
calawen
05.09.11,07:50
Úplne súhlasím, som stále na cestách a z času na čas mi príde chuť na dobré bryndzové halušky a plný očakávania si idem do nejakej reštaurácie tie halušky objednať a poväčšine to dopadne nemilým prekvapením. Keby nájdem kolibu alebo reštiku kde ich robia naozaj dobre s poriadnou bryndzou tak by som bol určite stály zákazník.

napr. Salaš Krajinka pri Ružomberku
katalóg
22.09.11,15:00
Na náš trh sa dostáva najmä čínsky cesnak. Aby neklíčil, chemicky sa ošetruje. Bežne je starý viac ako rok. Je aj menej silný.
Okrem toho čínsky cesnak zaťaží planétu jedným kilogramom oxidu uhličitého na kilogram cesnaku.
Nella_2
22.09.11,15:20
Na náš trh sa dostáva najmä čínsky cesnak. Aby neklíčil, chemicky sa ošetruje. Bežne je starý viac ako rok. Je aj menej silný.
Okrem toho čínsky cesnak zaťaží planétu jedným kilogramom oxidu uhličitého na kilogram cesnaku.

No s tým cesnakom ma riadne vytáčajú. Pozorujem už dlhšiu dobu, že zrazu je nejaký iný - nevonia tak, nemá takú silu, nevydrží tak dlho. Upozorňoval na to už dávnejšie Přemek Podlaha v relácii Receptár prima nápadov.
Keď chcete dochutiť jedlo týmto "mŕtvym" cesnakom z Číny, musíte dať oveľa väčšiu dávku, ale aj tak to nebude ono...
misoft
22.09.11,15:33
Pozorujem už dlhšiu dobu, že zrazu je nejaký iný - nevonia tak, nemá takú silu, nevydrží tak dlho. Toto môžem potvrdiť. Ja - našťastie - mám cesnak (som zásobovaný :D) zo záhradky - čiže domáci, pravý slovenský, chemicky neošetrený cesnak. A ten teda je - ako ďas! :D:D
Nella_2
22.09.11,16:07
tak ani nevieš, aký máš poklad
a podľa mňa ten čínsky šmejd nemá ani takú liečivú silu, ako ten náš
arizona
22.09.11,17:20
S tym cesnakom to nie je len u nas.
Nedavno som chcela kupit cesnak v AT, mali 3 druhy, v prvom momente som sa potesila, ze maju na vyber. Zial, vsetky 3 boli dovoz z Ciny :-(

Pred par dnami som citala clanok od jednej zeny, ktora sa jedovala, ze obehla cele mesto a snad vsetky potraviny so zdravou vyzivou,ale nikde nezohnala rozne slnecnicove, tekvicove atd. zrnka od slovenskych,prip. ceskych pestovatelov. Vsetko dovoz z Ciny.

Naco mame tu nasu urodnu a kvalitnu podu? Kde koncia u nas vypestovane potraviny?
220870
22.09.11,17:27
Treba to kúpiť a predajcovi otrieskať o hlavu ,narobiť v obchode bordel a hluk .Tak aby všetci vedeli čo za pomije predávajú.
misoft
22.09.11,19:37
Naco mame tu nasu urodnu a kvalitnu podu? Kde koncia u nas vypestovane potraviny? Ty to nevieš? Sa čudujem :D. Predsa sa to vyvezie za hranice, aby sa to vzápätí vrátilo, ale od iného "zahraničného" dodávateľa. Tam vyvezú nespracované, tam to ich pracovné sily (lacné) zošrotujú a sup sem.

BTW: Chvália sa Američan, Rus a Slovák na výstave, aké majú automaty.
Rus: Máme stroj, vysypeme do neho 10 ton zemiakov a za 5 minút vypadnú pekne očistené.
Vyskúšali - fungovalo to.
Američan: To je nič, mi do nášho stroja nasypeme 15 ton zemiakov a za 5 minút vypadnú hotové zemiakové hranolky.
Vyskúšali - fungovalo to.
Slovák: Ste padavky. Do nášho stroja nasypeme 20 ton zemiakov a za 5 minút vypadnú pekné hranolky, k tomu ešte predsmažené, zamrazené a zabalené.
Vyskúšali - a NIČ. O chvíľu vylezie zo stroja malý chlapík a vraví: J***m na to, ostatných to tam zasypalo a ja všetko sám robiť nebudem!
SamuelSK
01.10.11,21:41
Ma niekto tip kde dobre nakupovat?
Som sice z okolia TT, ale nerobi mi problem skocit do Rakuska ci Madarska, alebo Ceska za kvalitou (jedlo ktore sa nemusi spotrebovat do 24 hodin, i ked.. ak je to kvalitna ryba, preco nie?)

Mam uz **** dost tych humusov, co dostanem na kazdom rohu a este drahsie ako v zahranici.

Priklad: sunka z hypermarketov.
Zlozenie: 70% masa*, muka, muka, muka, 20% koze, 20% srsti, 20% obsah cier, muka, muka, voda.
vyrobca: slovakia, alebo iny narod
* (vysvetlenie hviezdicky) z 10% hmotnost.

TOTO sme do *** chceli ? slovač, toto ?

grrr

**** ma to stve, ze spolocnost ohrozuje moje zdravie, ( a to uz mozem **** tych ludi co budu palit nabytok v zime, lebo plyn je drahy)

no nic..

zistil som, ze v lidl existuje sunka (vakuovo balena) za takmer nizsiu cenu ako salama z humusmarketov, myslim ze znacka je Dulano , nasiel som nieco podobne aj v tescu, stale skusam ktore chuti lepsie atd.. podiel je 90-96% masa, preferujem hydinu.
prestal som kupovat maslo, kde je margarin, radsej tradicne. (pocul som ze znacka Minus-L je super, len sa tazko zhana)

samozrejme, kaslem na cenu, zdravie mam len 1, prevencia je nutna. (to je mi sum-a-fuk ci zaplatim teraz o 10centov viac za deka sunky, alebo potom 10centov za priplatok za antibiotika, ktore ma za**** a zdochnem o dekatdu skor, este to bude aj boliet a budem mat z toho hnacku!)

minule som kupil avivaz, a co? po**** ZBRNDA, niekto to ZRIEDIL!!!!! skoda ze som nevedel, kde som to kupil (boli to zasoby), odteraz otvaram avivaze v obchode a AK najdem zriedenu, docitate sa v novom case, ze neznamy pachatel oblial manazera obchodu, lebo bol nespokojny s avivazou (cestne slovo ze toto urobim a nebude to len topanka ale uces, hlava, kosela atd... lebo ma uz extremne se** ;) )

zelenina z retazcov chuti ako polystyren, ktory vymocia v odvare, sksute to, rozdiel nepoznate...

tak co s tym ?

revolucia ?

- ja som sa do nej uz zapojil. nekupujem sračky. a nadavam na predajcu, ktory ich predava. (spomenul som si, hehe, ako jeden ujo nadaval na tu tetku, viete kde su zachody na hlavnej stanici, 40centov za pouzitie, ale ani tie susicku ruk nefunguju poriadne, chlap mal sakra pravdu, a skoda ze som to neurobil aj ja (ja si tam fukam na ruky tak dlho, nech tu funguje alebo nie, jednoducho pokial len chcem, chcem sluzby za 40centov, alebo to mozem hodit niekam na schodisko a basta :D )

cize na zaver dlheho prispevku, este raz.

- ja som sa do nej uz zapojil. nekupujem sračky.

a toto si hdim aj do podpisu.

A idem si precitat 27 stran, aby som ziskal eskutocne cenne informacie, kde nakupovat bez ohrozenia zdravia.

Vdaka.

(PS: - ja som sa do nej uz zapojil. nekupujem sračky. )

PS: fuuu, ako ma zamrazilo, klikol som na formatovat odpoved, namiesto ODOSLAT, po precitan FORMATOVAT, som sa tak zlakol, ze 15 minutova praca pisatela vysla nazmar :D nastastie nie! ha! napisal by som to znovu a este chaotickejsie, ale napisal by som to)
SamuelSK
01.10.11,21:48
este jedna vec, vsimli ste si ako si nemenovane hypermarkety skladuju napoje VONKU NA PRIAMOM SLNKU A TO CELY DEN ?
SamuelSK
01.10.11,21:57
sakra, preco sme boli taki retardi a zakazali sekanie ruk?
ved by sme ani dvojprudove cesty nepotrebovali teraz, kedze 50-90% ludi by nemalo ruky.
a dialnica by konecne mohla ziskat spat odstavny pruh!

grrr
lujza.j
01.10.11,22:02
lujza.j
01.10.11,22:05
ja chodím do Lidla v Hainburgu, oproti na pumpe si načapujem plnú nádrž a spokojná idem dom.:) tu dokúpim už len to, čo je v daný čas lacnejšie ako v At.
katalóg
01.10.11,22:20
táto šunka z Lidla je super:http://zdravabasta.webnode.cz/products/sunka-z-veprove-kyty-znacky-twinner-200-g/
Tá šunka je výborná. Zloženie je veľmi dobré. Človek sa však nedozvie, akú kvalitu má mäso samotné. Aký chov, atď.
katalóg
01.10.11,22:33
Výsledky CEPTA monitoringu rezíduí pesticídov vzoriek potravín zakúpených v slovenských obchodných reťazcoch dňa 16. 06. 2010, ktoré boli analyzované v holandskom akreditovanom laboratóriu:


Číslo vzorky
Obchodný reťazec
Potravina
Krajina pôvodu
Rezíduá pesticídov


1.

TESCO

Hrozno

Maroko

procymidone, azoxystrobin, iprodione, myclobutanil, famoxadone, fenhexamid



2.

TESCO

Paradajky voľné

Slovensko

---



3.

TESCO

Paradajky, box

Španielsko

thiacloprid



4.

COOP-JEDNOTA

Paradajky

Španielsko

chlorpyrifos-methyl



5.

BILLA

Jahody

Španielsko

---



6.

BILLA

Paradajky voľné

Belgicko

hexythiazox, spinosad



7.

BILLA

Uhorky

Slovensko

---



8.

Kaufland

Paradajky

Španielsko

chlorpyrifos-methyl



9.

Kaufland

Uhorky

???

chlorpyrifos



10.

LIDL

Paradajky

Poľsko

Cyprodinil, fludioxonil, carbendazim, thiophanate-methyl




Procymidone – potenciálny karcinogén, reprotoxín a endokrinný disruptor (4x prekročený limit MRL) (www.epa.gov/oppsrrd1/REDs/procymidone_tred.pdf (http://www.epa.gov/oppsrrd1/REDs/procymidone_tred.pdf) 2005)

Chlorpyrifos a chlorpyrifos-methyl – inhibítor cholinesterázy a endokrinný disruptor
(http://www.pesticideinfo.org/Detail_Chemical.jsp?Rec_Id=PC33392 a
http://www.pesticideinfo.org/Detail_Chemical.jsp?Rec_Id=PC35494)

Thiophanate-methyl – potenciálny karcinogén, reprotoxín a mutagén
(http://www.pesticideinfo.org/Detail_Chemical.jsp?Rec_Id=PC34588)

Viac informácií na www.cepta.sk (http://www.cepta.sk/) a www.pan-europe.info (http://www.pan-europe.info/).



E
katalóg
01.10.11,22:45
katalóg
01.10.11,22:52
Čo sa v skutočnosti nachádza v našich nákupných košíkoch - http://www.zivica.sk/dychzeme/index.html 8.10.2011
katalóg
01.10.11,22:53
V Šamoríne.
SamuelSK
01.10.11,23:00
ja mam normalne chut sa prestahovat na vidiek a robit si vsetko sam, ved - konieckoncov, co potrebujem?
1. maso - neni problem
2. zeleninu - neni problem
3. ovocie - neni problem
trochu do toho zapojit techniku (sklenik, foliovnik?)

a aspon sa pokusim, nie?

nic nie je bez risku, a sakra, ak to takto mohlo fungovat starocia, preco nie aj dnes?

namiesto 1 zajaca budem chovat dvoch a druheho predam susedovy, za cenu adekvatnu aku som d toho investoval.

za predpokladu ze bude moj sused triezvy (nelakomy, nema klabkárd), v tom nevidim problem.

ja osobne by som "zlatom vyvazil" takeho suseda.

vedeli ste ze sa vyhodi tolko ton cerseho jedla, az si to nepamatam?

ze slovaci nemaju prachy na kvalitu, ze nemaju cas?

pche, isteze, a studenti sa stravuju v mekaci, na to prachy maju ze? :)

so zopar susedmi by som rad bol sused. ak nie fyzicky, tak aspon dialkovo :D (ved skocit 10-20km pre zdraveho a hotoveho zajaca nie je problem)
edit:
moji stari rodicia, pracovali za nizke mzdy. babka za velmi nizku, ak nie nizsiu ako najnizsiu.
dedo sa snazil to potiahnut aj za nu, 2 prace atd.
nemaju ani maturitu
dom si postavili SVOJPOMOCNE, TEHLU PO TEHLE!! za pomoci SUSEDOV.

ten dom tam stoji do dnes (!)

(ale uz byvaju v novom, pretoze rekonstrukcia by bola nakladna a nech doziju dostojne)

pytam sa,

na co su nam hypoteky? zaviazat svoju dusu bankam a potom nemat na riadny pozemok, ale na 300m2 a z toho dom 150m2 a z toho susedove tuje zvysok prekryvajuc moj pozemok)?
toto sme chceli?

bezny slovak zarobi 600eur, povedzme, ze to prikraslim, ale MUSIIIII mat kazdy rok NOVY MOBIL, a idealne taky 300eurovy. a samozrejme, nekonecno minut :)
(ja som hrdy na svoj 4rocny sony erikson, ktory ma tak doskrkany display ze az, ale just si nukupim novy, aj ked by som si mohol kupit zo zlata, naco mi je.. a mam 80volnych minut (to bolo najmenej) za 5eur mesacne.. bohate mi to staci, nekecam, dolezite veci vybavim do 1 minuty, a pochybujem ze bezny clovek vybavuje stovky veci mesacne, ale co uz)

musia mat lepsie auto ako sused.. ale do vymolu priamociaro.. ziadny cit s tym autom nema + nedava si pozor na parkoviskach, moje nove auto dosrkkali za prve 3 dni, dvere + lak umyselne. dakujem (ak by som ho chytil... eh, je sice sloboda prejavu, ale tu musim byt z pochopitelnych dovodov ticho :) )

nechapem ako mohlo ludstvo, nie len slovaci a cast z nich.. dospiet takto do takto ZMAGORENEHO stavu

vsimli ste si, ze nam ubudli vedomostne sutaze a nahradili jich 3,1415coviny najvyssieho stupna?
v tv...
mozete mi odpovedat"ale nejak sa odrelaxovat musim"
ale az takto HARDCORE ?

viete, ja si myslim ze pointa zmagorenia je takato:

dajme do tv vacsieho magora ako je divak, aby si pomasiroval EGO, ze existuje niekto hlupejsi ako on.

coskoro ale dojde herecke nadanie a nebude mozne imitovat tu hlupost obecenstva.

a aj ked davaju dobre relacie, preco o polnoci ?

existuje tolko veci, co ma STVE, a myslim si, ze skodi spolocenstvu.. a bolo by to jednoduche vyriesit.

ak ma nieco stve v mojej domacnosti, napr. bordel, tak sa chopim prace a budem makat dovtedy, dokym nebude moj ciel splneny, predsa, nie ? ked mi odpadne skridla, vymenim...

u nas, specialne u nas, sa velmi pomaly "upratuje"

lujza.j (http://www.porada.sk/member.php?u=160313) - dakujem za tip, skusim tu co najskor, vyborva vec do systemu obmienania sunky (aby som zas nemal stale jednu a tu istu)

OZAJ, napadlo mi (skor by som mal napisat napadlo MA :D ) ze co hovorite na kvalitu vody z vodovodu ?
zevraj je super, oc nehovorim ze nie je, ale moj pes ma par mesaicov misku na vodu, asi nejaku keramicku (nieco ako tanier) a je to take rsne z tej vody.
A ked som musel varit vodu, lebo netielka TUV, tak som zistil, ze mam cierne hrnce biele (seriozne),
to je CHLOR, ze ?
nedavno som cital, ze sa takmer stala tragedia, ked chlorova voda vytiekla do prirody.
moja otazka,
ako je mozne, ze chlor v prirode moze zabijat, ale v ludskom organizme nie ?
ved ked to umyvacka riadu nastavena na 45-65C nedokaze znicit, umyt, co to robi s crevami?

objednal som si destilator vody (ale neviem ci by reverzna osmoza nebola lepsia), zevraj chut tej vody je lepsia a je to zdravsie, no ale co mineraly vo vode? vie o tomto niekto viac ?
SamuelSK
01.10.11,23:15
ozaj, a co alergie, to len tak z nicoho nic prisli, vsak ze :D
tolko toho mam "na srdci" lebo v realnom svete sa malokto najde kto je ochotny na tomto "stracat" cas..
katalóg
01.10.11,23:43
V Zaježovej nemajú z ničoho problém.
SamuelSK
01.10.11,23:54
The grass was greener...

v lepsom to uz an inemohlo prist, to mi hralo prave v tomto momente v pozadi..
lujza.j
02.10.11,08:02
inak ja nekupujem skoro žiadne údeniny, pre seba iba:http://ladynet.sk/pre-gazdinky/skutocne-kvalitna-sunka/ tú mám doma stále, potom možno ešte údené kuracie alebo morčacie prsia. to sú veci, kde fakt vidno že je to z mäsa:) ale občas príde chuť na párky tak fajné sú z At-Lidla "frankfurtské párky" podiel "mäsa" 79%.
katalóg
02.10.11,11:32
220870
02.10.11,14:12
ja mam normalne chut sa prestahovat na vidiek a robit si vsetko sam, ved - konieckoncov, co potrebujem?
1. maso - neni problem
2. zeleninu - neni problem
3. ovocie - neni problem
trochu do toho zapojit techniku (sklenik, foliovnik?)

a aspon sa pokusim, nie?

nic nie je bez risku, a sakra, ak to takto mohlo fungovat starocia, preco nie aj dnes?

namiesto 1 zajaca budem chovat dvoch a druheho predam susedovy, za cenu adekvatnu aku som d toho investoval.

za predpokladu ze bude moj sused triezvy (nelakomy, nema klabkárd), v tom nevidim problem.

ja osobne by som "zlatom vyvazil" takeho suseda.

vedeli ste ze sa vyhodi tolko ton cerseho jedla, az si to nepamatam?

ze slovaci nemaju prachy na kvalitu, ze nemaju cas?

pche, isteze, a studenti sa stravuju v mekaci, na to prachy maju ze? :)

so zopar susedmi by som rad bol sused. ak nie fyzicky, tak aspon dialkovo :D (ved skocit 10-20km pre zdraveho a hotoveho zajaca nie je problem)
edit:
moji stari rodicia, pracovali za nizke mzdy. babka za velmi nizku, ak nie nizsiu ako najnizsiu.
dedo sa snazil to potiahnut aj za nu, 2 prace atd.
nemaju ani maturitu
dom si postavili SVOJPOMOCNE, TEHLU PO TEHLE!! za pomoci SUSEDOV.

ten dom tam stoji do dnes (!)

(ale uz byvaju v novom, pretoze rekonstrukcia by bola nakladna a nech doziju dostojne)

pytam sa,

na co su nam hypoteky? zaviazat svoju dusu bankam a potom nemat na riadny pozemok, ale na 300m2 a z toho dom 150m2 a z toho susedove tuje zvysok prekryvajuc moj pozemok)?
toto sme chceli?

bezny slovak zarobi 600eur, povedzme, ze to prikraslim, ale MUSIIIII mat kazdy rok NOVY MOBIL, a idealne taky 300eurovy. a samozrejme, nekonecno minut :)
(ja som hrdy na svoj 4rocny sony erikson, ktory ma tak doskrkany display ze az, ale just si nukupim novy, aj ked by som si mohol kupit zo zlata, naco mi je.. a mam 80volnych minut (to bolo najmenej) za 5eur mesacne.. bohate mi to staci, nekecam, dolezite veci vybavim do 1 minuty, a pochybujem ze bezny clovek vybavuje stovky veci mesacne, ale co uz)

musia mat lepsie auto ako sused.. ale do vymolu priamociaro.. ziadny cit s tym autom nema + nedava si pozor na parkoviskach, moje nove auto dosrkkali za prve 3 dni, dvere + lak umyselne. dakujem (ak by som ho chytil... eh, je sice sloboda prejavu, ale tu musim byt z pochopitelnych dovodov ticho :) )

nechapem ako mohlo ludstvo, nie len slovaci a cast z nich.. dospiet takto do takto ZMAGORENEHO stavu

vsimli ste si, ze nam ubudli vedomostne sutaze a nahradili jich 3,1415coviny najvyssieho stupna?
v tv...
mozete mi odpovedat"ale nejak sa odrelaxovat musim"
ale az takto HARDCORE ?

viete, ja si myslim ze pointa zmagorenia je takato:

dajme do tv vacsieho magora ako je divak, aby si pomasiroval EGO, ze existuje niekto hlupejsi ako on.

coskoro ale dojde herecke nadanie a nebude mozne imitovat tu hlupost obecenstva.

a aj ked davaju dobre relacie, preco o polnoci ?

existuje tolko veci, co ma STVE, a myslim si, ze skodi spolocenstvu.. a bolo by to jednoduche vyriesit.

ak ma nieco stve v mojej domacnosti, napr. bordel, tak sa chopim prace a budem makat dovtedy, dokym nebude moj ciel splneny, predsa, nie ? ked mi odpadne skridla, vymenim...

u nas, specialne u nas, sa velmi pomaly "upratuje"

lujza.j (http://www.porada.sk/member.php?u=160313) - dakujem za tip, skusim tu co najskor, vyborva vec do systemu obmienania sunky (aby som zas nemal stale jednu a tu istu)

OZAJ, napadlo mi (skor by som mal napisat napadlo MA :D ) ze co hovorite na kvalitu vody z vodovodu ?
zevraj je super, oc nehovorim ze nie je, ale moj pes ma par mesaicov misku na vodu, asi nejaku keramicku (nieco ako tanier) a je to take rsne z tej vody.
A ked som musel varit vodu, lebo netielka TUV, tak som zistil, ze mam cierne hrnce biele (seriozne),
to je CHLOR, ze ?
nedavno som cital, ze sa takmer stala tragedia, ked chlorova voda vytiekla do prirody.
moja otazka,
ako je mozne, ze chlor v prirode moze zabijat, ale v ludskom organizme nie ?
ved ked to umyvacka riadu nastavena na 45-65C nedokaze znicit, umyt, co to robi s crevami?

objednal som si destilator vody (ale neviem ci by reverzna osmoza nebola lepsia), zevraj chut tej vody je lepsia a je to zdravsie, no ale co mineraly vo vode? vie o tomto niekto viac ?
Chlor sa z vody odparuje stačí naliať do pohára a nechať dve min postáť.Ak by sa voda nechlorovala obsahovala by veľké množstvo baktérií.Voda vo vodovodoch je povrchová voda nie zo studní, alebo priamo z prameňov.To čierne na hrnci je soľ.Respektíve minerály rozpustné vo vode.Skúste povariť minerálku uvidíte....:D
Slovač na záhradách prestala makať preto ,že zlenivela.Teraz už nie sme pracovitý ,ale hnilý a tučný od chemických zlúčenin, ktoré sa pridávajú do žrádla zvieratám.Práca na záhrade.Je to veľmi pracné a málo výnosné.S tými domami máte pravdu.Kedysi sa stavalo z rozumom .Ako stavbárovi mi veľakrát dvíha žlč ,keď vidím ,ako si absolútna väčšina stavebníkov nechá nablázniť hlavy nezmyslami ,ktoré sa za každú cenu snažia implementovať do svojich domov,aj keď majú na krkoch milionove hypotéky.Ľudia v tomto štáte totálne osprostely.Asi to budú mať z tých televízií.Ja som tento rok pozeral tv dokopy možno 5 hodín a žijem, absolútne mi to nechýba.Skôr naopak získal som určitý nadhľad až odpor k TV.Keď z času na čas počúvam zapnutý TV tak nechápem ,ako môže niekto pozerať a počúvať tie nezmysli.Je to úplne primitívne ,ako svojho času ,keď som počúval farára na omši(na nejakej svadbe)znelo mi to ako keď šaman niekde v ďžungli oblbuje hlavy svojim súkmeňovcom.Tak ,ako je primitívna komunistická ideológia výstupy komunistických demagógov na rôznych zjazdoch strán, tak je to aj s reklamov, alebo tv .Všetci sa snažia o svoju pravdu aj keď všetci vieme ,že im ide len a len o naše peniaze a aj tak to kúpime.Čo už ?Tak ako to povedal Einstein.Nie som si istý či má vesmír hranice ,ale ľudská sprostosť ich určite nemá.
Práve som sa vrátil z bordellandu v TO.Mali krásne 15 cm dlhé zelené banány,oduševnelý zákazníci kupovali ,ako odušu.A mali v akcii 12° Budvar za 0,55€ tak som kúpil 5 bedničiek.:D:D:DHrdzavú chlórovú vodu piť nebudem:---
pavol54
02.10.11,14:34
S niečím s tebou ako stavbárom súhlasím s niečím nie, ale s tými banánmi si sa trocha sekol, najlepšie je kúpiť banány zelené ale nesmú byť prehriate, dať ich do vrecka s jablkom kvôli etylénu, počkať týždeň kým zožltnú a tak šťavnaté sladké si ešte nejedol.
SamuelSK
02.10.11,15:49
A treba odrezat spicku bananu? Pocul som ze je to ohnisko moznej nakazy (od exotickych komarov)
ja som cely zivot o tomto ale ani len netusil, a zijem.. tak neviem.. (a mozno som prekonal nieco, ktove :D )
durisovad
02.10.11,16:11
Odbornici hovoria, ze sa ma jest ovocie, ktore sa urodi doma. Banany sa u nas neurodia a preto je asi bezpecnejsie ich vobec nejest. Mame dost dobrych jablk, hrusiek, sliviek a ineho ovocia. Banany by sme mali nechat cernochom a opiciam.
Katy a R
02.10.11,16:35
...

objednal som si destilator vody .....

.. toto mi nedalo .... neviem si predstaviť, žeby si naozaj pil destilovanú vodu !!!!! .. to už by musel byť smäd :D
korela
02.10.11,16:46
Chlor sa z vody odparuje stačí naliať do pohára a nechať dve min postáť.Ak by sa voda nechlorovala obsahovala by veľké množstvo baktérií.Voda vo vodovodoch je povrchová voda nie zo studní, alebo priamo z prameňov.To čierne na hrnci je soľ.Respektíve minerály rozpustné vo vode.Skúste povariť minerálku uvidíte....:D
Slovač na záhradách prestala makať preto ,že zlenivela.Teraz už nie sme pracovitý ,ale hnilý a tučný od chemických zlúčenin, ktoré sa pridávajú do žrádla zvieratám.Práca na záhrade.Je to veľmi pracné a málo výnosné.S tými domami máte pravdu.Kedysi sa stavalo z rozumom .Ako stavbárovi mi veľakrát dvíha žlč ,keď vidím ,ako si absolútna väčšina stavebníkov nechá nablázniť hlavy nezmyslami ,ktoré sa za každú cenu snažia implementovať do svojich domov,aj keď majú na krkoch milionove hypotéky.Ľudia v tomto štáte totálne osprostely.Asi to budú mať z tých televízií.Ja som tento rok pozeral tv dokopy možno 5 hodín a žijem, absolútne mi to nechýba.Skôr naopak získal som určitý nadhľad až odpor k TV.Keď z času na čas počúvam zapnutý TV tak nechápem ,ako môže niekto pozerať a počúvať tie nezmysli.Je to úplne primitívne ,ako svojho času ,keď som počúval farára na omši(na nejakej svadbe)znelo mi to ako keď šaman niekde v ďžungli oblbuje hlavy svojim súkmeňovcom.Tak ,ako je primitívna komunistická ideológia výstupy komunistických demagógov na rôznych zjazdoch strán, tak je to aj s reklamov, alebo tv .Všetci sa snažia o svoju pravdu aj keď všetci vieme ,že im ide len a len o naše peniaze a aj tak to kúpime.Čo už ?Tak ako to povedal Einstein.Nie som si istý či má vesmír hranice ,ale ľudská sprostosť ich určite nemá.
Práve som sa vrátil z bordellandu v TO.Mali krásne 15 cm dlhé zelené banány,oduševnelý zákazníci kupovali ,ako odušu.A mali v akcii 12° Budvar za 0,55€ tak som kúpil 5 bedničiek.:D:D:DHrdzavú chlórovú vodu piť nebudem:---
Zdroje pitnej vody na Slovensku
Najkvalitnejším zdrojom pitnej vody je podzemná voda. V SR sú na odber pre pitnú vodu využívané podzemné
(82,2 %) a povrchové (17,8 %) vody. Najväčšou prirodzenou zásobárňou podzemnej vody v SR a v strednej Európe je
Žitný ostrov s využiteľným množstvom cca 20 400 l.s-1.
V Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji sú na zásobovanie pitnou vodou využívané iba podzemné vodárenské zdroje.
V ostatných krajoch sú na zásobovanie obyvateľov pitnou vodou využívané podzemné i povrchové zdroje vody.
http://www.vuvh.sk/download/VaV/Vystupy/Letak-SK_web.pdf
katalóg
02.10.11,17:20
.. toto mi nedalo .... neviem si predstaviť, žeby si naozaj pil destilovanú vodu !!!!! .. to už by musel byť smäd :D
http://www.strava.sk/showdoc.do?docid=3936
katalóg
02.10.11,17:26
Odbornici hovoria, ze sa ma jest ovocie, ktore sa urodi doma. Banany sa u nas neurodia a preto je asi bezpecnejsie ich vobec nejest. Mame dost dobrych jablk, hrusiek, sliviek a ineho ovocia. Banany by sme mali nechat cernochom a opiciam.
Súhlasím, len dosť dobre nechápem, prečo iba černochom a opiciam.
Ovocie a zeleninu najlepšie z okruhu do 50 km od bydliska. Ja som rada ak zistím, či má tovar aspoň slovenský pôvod.
SamuelSK
02.10.11,18:03
.. toto mi nedalo .... neviem si predstaviť, žeby si naozaj pil destilovanú vodu !!!!! .. to už by musel byť smäd :D

Toto:
http://www.ebay.co.uk/itm/New-Brand-Water-Distiller-Pure-Water-Purifier-Filter-UK-/150538558419?pt=UK_BOI_Medical_Lab_Equipment_Medic al_Equipment_Instruments_ET&hash=item230ccc1bd3
SamuelSK
03.10.11,16:10
inac neviete kde sa da kupit maso?
cital som tu ze na HSH, ale stazovali ste sa ze smrdi, a ze to bolo asi tym, ze bolo len chladene.
nemaju aj mrazene? nevyriesilo by to ten problem.

alebo mate ine miesta kde sa da odoberat kvalitne maso ?
Chokma
03.10.11,16:27
inac neviete kde sa da kupit maso?
cital som tu ze na HSH, ale stazovali ste sa ze smrdi, a ze to bolo asi tym, ze bolo len chladene.
nemaju aj mrazene? nevyriesilo by to ten problem.

alebo mate ine miesta kde sa da odoberat kvalitne maso ?

Ak mas volny mrazak, tak sa ti oplati kupit si cele prasiatko. U nas je napr. aj moznost rozobratia - opali sa prasa, prepili na polky, ak chces, chyti sa krv a mozes robit zabijacku. Robievame aj vyrobky - s tym zaciname od 26. 10.
220870
03.10.11,16:28
U nás je voda z Duchonky a Nemečiek,povrchová.bŕŕŕ.
trisestri
03.10.11,17:18
A ze zemiaky nejdu na odbyt na trhovisku sa cudujem,ved tie v hypermarketoch niekedy uplne smrdia a maju aj flakaty povrch obcas.
Experti predpokladaju velku krizu a to ze prinuti nasich ludi opät pestovat zeleninu a ovocie a chovat uzitkove zvierata.Uvidime.
Chokma
03.10.11,17:35
A ze zemiaky nejdu na odbyt na trhovisku sa cudujem,ved tie v hypermarketoch niekedy uplne smrdia a maju aj flakaty povrch obcas.
Experti predpokladaju velku krizu a to ze prinuti nasich ludi opät pestovat zeleninu a ovocie a chovat uzitkove zvierata.Uvidime.

Vies co, ze ludom toto nie vzdy vadi? Ja som v hlavnej sezone nasej zeleniny videla jednu pani kupovat v markete papriku balenu v sietke v akcii (vies si predstavit aka bola), brala viac baleni, vypadalo, ze ide zavarat alebo co. A to nasu dvojkovu brali na leco za nejakych 0,20 E, asi sa niekomu zdala cena stale prilis vysoka. Neviem, co stala ta polohnila v sietkach. :)

Mali sme jarmok, na viacerych miestach burcak a samozrejme, ze osy a musky tiez zavitali, ked zavonali. Len na jedno miesto nie - tam kde predavali dovozove ovocie - mali tam vymalovane hrozno priamo na slnku. Ziadna muska naokolo. Ked k nam prinesie niekto hrozno, hned ho prikryvame, lebo v momente su na nom osy a spol. Neviem, ci som sa nad tym zamyslala len ja s rodinou, lebo s tym robime alebo aj ini ludia. Mozno to niektorym dokonca vyhovovalo a aj chvalili, ze pozrite - ani musky na tom nemaju... :confused::cool:

A to o obnove chovov a pestovani som citala v Zivote. Uvidime...
katalóg
03.10.11,18:10
inac neviete kde sa da kupit maso?
cital som tu ze na HSH, ale stazovali ste sa ze smrdi, a ze to bolo asi tym, ze bolo len chladene.
nemaju aj mrazene? nevyriesilo by to ten problem.

alebo mate ine miesta kde sa da odoberat kvalitne maso ?
V Bratislave sa dá kúpiť na centrálnom trhovisku čerstvá hydina a potom asi na farmách?
Ako je to s mäsom s predajom z dvora, vie niekto?
katalóg
03.10.11,18:14
Aký máte názor na zverinu, kde sa dá kúpiť dnes? Z môjho pohľadu je to mäso predovšetkým nechemizované, je to tak?
katalóg
03.10.11,18:28
Vies co, ze ludom toto nie vzdy vadi? Ja som v hlavnej sezone nasej zeleniny videla jednu pani kupovat v markete papriku balenu v sietke v akcii (vies si predstavit aka bola), brala viac baleni, vypadalo, ze ide zavarat alebo co. A to nasu dvojkovu brali na leco za nejakych 0,20 E, asi sa niekomu zdala cena stale prilis vysoka. Neviem, co stala ta polohnila v sietkach. :)

Mali sme jarmok, na viacerych miestach burcak a samozrejme, ze osy a musky tiez zavitali, ked zavonali. Len na jedno miesto nie - tam kde predavali dovozove ovocie - mali tam vymalovane hrozno priamo na slnku. Ziadna muska naokolo. Ked k nam prinesie niekto hrozno, hned ho prikryvame, lebo v momente su na nom osy a spol. Neviem, ci som sa nad tym zamyslala len ja s rodinou, lebo s tym robime alebo aj ini ludia. Mozno to niektorym dokonca vyhovovalo a aj chvalili, ze pozrite - ani musky na tom nemaju... :confused::cool:

A to o obnove chovov a pestovani som citala v Zivote. Uvidime...

Neštardantné triedenie plodov v Dobrých jablkách v Dunajskej Lužnej. http://www.youtube.com/watch?v=W5jDSNF5sY4&feature=related
Toto video som tu už v téme uviedla keď bola úroda čerešní. Boli prvotriedne, v Bille stáli 6 eur. Po zhliadnutí videa sa ani nečudujem, pretože ovocie prechádza cez viacero rúk, vrátane kúpeľa na technologickej linke. Triedili sa podľa veľkosti.
Tiež by ma zaujímalo, či v tom kúpeli bola nejaká ošetrujúca chémia.
Ale nechápem, prečo sa hneď priživia a prispôsobia svoje ceny smerom nahor iní malí pestovatelia, trhovníci na týchto vysokých cenách, pretože táto firma má úplne iný prístup k pestovaniu a aj k samotnému zberu.
Chokma
03.10.11,19:23
Neštardantné triedenie plodov v Dobrých jablkách v Dunajskej Lužnej. http://www.youtube.com/watch?v=W5jDSNF5sY4&feature=related
Toto video som tu už v téme uviedla keď bola úroda čerešní. Boli prvotriedne, v Bille stáli 6 eur. Po zhliadnutí videa sa ani nečudujem, pretože ovocie prechádza cez viacero rúk, vrátane kúpeľa na technologickej linke. Triedili sa podľa veľkosti.
Tiež by ma zaujímalo, či v tom kúpeli bola nejaká ošetrujúca chémia.
Ale nechápem, prečo sa hneď priživia a prispôsobia svoje ceny smerom nahor iní malí pestovatelia, trhovníci na týchto vysokých cenách, pretože táto firma má úplne iný prístup k pestovaniu a aj k samotnému zberu.

Video som pozerala este za ceresnovej sezony a je fajn, ze ludia vidia, ze s niecim su naklady a ine ako si myslia. Uz si nepamatam, ale myslim, ze je tam zachyteny len cas zberu. Viem, ze niektori mali hlasky, ze taka ceresna vyrastie zadarmo a ze niekto ju dokonca neosetril, takze si odpustil dalsie naklady a mal to aj zdravsie. Ono nielen zber a triedenie nieco stoji. Myslim si, ze hlavne je nieco dopestovat. Zber, cela ta ceremonia, co je na videu zachytena je len criepok z celeho kolobehu, co s tym sady maju.
Vies, kazdy sa inak chova, ak je na strane pestovatela, predavajuceho a inak, ked je na strane kupujuceho. U nas sa to tu stretava a niekedy sme len ocitymi svedkami. Poviem ti napr., ze k nam pridu ludia, co krutia nosom nad cenou, no zaroven, ak by mali oni priniest svoj dopestovany tovar, za tu cenu by ho nedali. Jednoducho - kazdy si viac ceni plody svojej prace a kazdy vidi svoje - zo svojho uhlu pohladu.

Pamatam si, ze svojho casu som sa aj ja rozculovala, ked nasi odberatelia tlacili cenu nasho karfiolu dolu, pretoze vraj "v sklade" dostavali dovozovy zlty a maly karfiol lacnejsie (zakaznici pozeraju velmi casto len na cenu). To, ze oni ten nas predavali za trojnasobok ceny, ktorej dali nam, to bolo v poriadku. Ale aj tak chceli este lacnejsie.

Takisto krutim hlavou, ak si niekto mysli, ze dovozovy tovar by mal byt automaticky drahsi ako domaci, pretoze ach, ta draha doprava az sem k nam! :) Akoby jedinym urcujucim nakladom bola doprava. To by potom aj cinske tricka, ktore prisli az hen z dalekej Ciny museli byt drahsie ako tie, co vyjdu z nasich odevnych firiem.

Este k tomu zberu a triedeniu - u nas to funguje uplne jednoducho, oberu to rucne nasi brigadnici, otec to donesie domov a my, co sme doma to pekne preberieme, navazime. Nemyslim si, ze by bol nas tovar menejcennejsi ako ten, ktory prejde roznymi mechanizmami. A hlavne si myslim, ze hlavna cast nakladov bola vynalozena pri jeho dopestovavani. ;-)

Otazka na zaver: Zda sa ti cena rajcin 0,30/1kg vela? :) Alebo za 2-3 kg biely karfiol 0,50? alebo za velke zdrave a chutne zemiaky rucne triedene, neobuchane kombajnom 0,20/1kg?
misoft
04.10.11,15:05
Otazka na zaver: Zda sa ti cena rajcin 0,30/1kg vela? Beriem! :) Alebo za 2-3 kg biely karfiol 0,50 Beriem!? alebo za velke zdrave a chutne zemiaky rucne triedene, neobuchane kombajnom 0,20/1kg? Dupľom beriem.
;)
pavol54
04.10.11,15:17
A ze zemiaky nejdu na odbyt na trhovisku sa cudujem,ved tie v hypermarketoch niekedy uplne smrdia a maju aj flakaty povrch obcas.
Experti predpokladaju velku krizu a to ze prinuti nasich ludi opät pestovat zeleninu a ovocie a chovat uzitkove zvierata.Uvidime.
Ako sa to myslí bolo ukázané v plnej nahote v poslednej lampárni, keď zazobaní paštékári zobrali slovným útokom suseda chovateľa lebo im vadili muchy a nejaká háveď čo sa vždy zdržujú okolo chovaného dobytka.
trisestri
04.10.11,16:59
Otazka na zaver: Zda sa ti cena rajcin 0,30/1kg vela? Alebo za 2-3 kg biely karfiol 0,50? alebo za velke zdrave a chutne zemiaky rucne triedene, neobuchane kombajnom 0,20/1kg?
okrem zemiakov o takych cenach mozme snivat-paradajky na trhovisku nesli pod 60 centov a karfiol pod euro
Chokma
04.10.11,17:18
Tak u nas to zrejme bolo nieco ako Modre z neba.
Nella_2
05.10.11,05:23
Včera dávali v správach, že je veľká úroda nadrozmerných zemiakov a nevedia, čo s nimi, lebo ich obchody nechcú brať. :eek:
Že ich budú musieť ponúknuť napr. poľovníkom pre kŕmenie zveri. To sme na tom tak dobre? ...a vraj kríza!!!
Letko
05.10.11,05:25
Veľké zemiaky - menej práce pri ich príprave :) Ja mám radšej veľké ako malé.
Letko
05.10.11,06:02
S niečím s tebou ako stavbárom súhlasím s niečím nie, ale s tými banánmi si sa trocha sekol, najlepšie je kúpiť banány zelené ale nesmú byť prehriate, dať ich do vrecka s jablkom kvôli etylénu, počkať týždeň kým zožltnú a tak šťavnaté sladké si ešte nejedol.

Najlepšie je ísť do Afriky a tam priamo zo záhradky si kúpiť banán dozretý na strome. S banánmi kúpenými u nás sa to nedá porovnať.
Chokma
05.10.11,17:50
Včera dávali v správach, že je veľká úroda nadrozmerných zemiakov a nevedia, čo s nimi, lebo ich obchody nechcú brať. :eek:
Že ich budú musieť ponúknuť napr. poľovníkom pre kŕmenie zveri. To sme na tom tak dobre? ...a vraj kríza!!!


Naaa tak prednedavnom sa vyslovili, ze ryza bude draha, tak si vcul vsetci robia asi zasoby ryze a co tam po krumplach...
Chokma
05.10.11,17:51
Najlepšie je ísť do Afriky a tam priamo zo záhradky si kúpiť banán dozretý na strome. S banánmi kúpenými u nás sa to nedá porovnať.

Len nie vsetkym sa nam oplati vylet do Afriky. Ja mam aj tak radsej tie jablka, tak mam po probleme.
trisestri
05.10.11,17:57
podla mna je hriech plytvat zemiakmi,potravinami vseobecne.
Chokma
05.10.11,17:57
Veľké zemiaky - menej práce pri ich príprave :) Ja mám radšej veľké ako malé.

Myslim si, ze to tak je u velkej vacsiny ludi, len novinari sa nas snazia presvedcit o inom...
Minule som osupala jeden zemiak (Agriu) a mali sme prilohu pre celu rodinu.
Chokma
05.10.11,18:01
podla mna je hriech plytvat zemiakmi,potravinami vseobecne.

Situacia sa netyka len zemiakov, ktore su tento rok mimoriadne lacne a krasne. Napr. taka cibula po minule roky isla za 0,30 - 0,40 E a teraz nam ju nas dodavatel ponuka za 0,12 a sam hovori, ze to ide na h... pomaly a este aj za jaku cenu.
trisestri
05.10.11,18:01
ta to uz porozdavali vsetku muku?-ked teraz v spekacikoch som natrafil na varenu ryzu,azda ne preto bude drahsa,ze ju zacali pridavat namiesto muky do vyrobkov-to co za novinka na trhu?
trisestri
05.10.11,18:04
Situacia sa netyka len zemiakov, ktore su tento rok mimoriadne lacne a krasne. Napr. taka cibula po minule roky isla za 0,30 - 0,40 E a teraz nam ju nas dodavatel ponuka za 0,12 a sam hovori, ze to ide na h... pomaly a este aj za jaku cenu.

a ja by za taku cenu bral po stovke kil-vsak bandurky su na vela jedal vhodne a cibule u nas ide habadej-nechapem ze za taku cenu to nejde na dracku-ta co jedia Slovaci -pizzu a lasagne namiesto placiek,zemiakovej baby a inych zemiakovych jedal?
SamuelSK
05.10.11,21:19
hehe, 2 miliardy ludi nema co do ust dnes vecer, ale mame prebytok jedla :D

tento svet je uz odsudeny ... a bodaj by tomu tak bolo cim skor

i ked osobne by som mal co stratit, rad by som povedal poriadne nahlas "ja som vam to hovoril"

trhovy predaj masa a inych je fajn, ale ani tam nemam istotu, ze ma neklame a neberie to z obchodu, alebo ze mu nedava steroidy... okradni brata, to je dnesne heslo..

nedavno som zobral z tesca zemiaky, len tak pre zmenu namiesto ryze a co som doma nasiel? vsetko islo do kosa, to boli bielaky a nie zemiaky.. same flaky a humus.. seriozne, ani psovi by som to nedal..

uz ma to nebavi, asi budem jest polystyren..
katalóg
05.10.11,21:58
U hydiny je tak markantný rozdiel vzhľadu kože a svalstva, že nemôže prísť k omylu ani náhodou. Že nie je z domáceho chovu.
Letko
06.10.11,03:08
Ale ľudia sú leniví. Mám na záhrade tri jablone plné neošetrovaných jabĺk. Všetkým vravím - choďte si naoberať. Oni si radšej idú do obchodu kúpiť ako keby mali zdvihnúť zadok a ísť trochu do prírody. Takže chyba je už tu. A tak jablká ostávajú pre mňa a čo nezjeme, spadne na zem a tam to zhnije. Keďže bývam v bytovke, nemám vhodné podmienky na ich zimné skladovanie.
220870
06.10.11,03:55
Jablká čo nezjedia deti a červíci sú výborné do súdka.Stačí pridať trochu cukru.
Chokma
06.10.11,05:40
hehe, 2 miliardy ludi nema co do ust dnes vecer, ale mame prebytok jedla :D

tento svet je uz odsudeny ... a bodaj by tomu tak bolo cim skor

i ked osobne by som mal co stratit, rad by som povedal poriadne nahlas "ja som vam to hovoril"

trhovy predaj masa a inych je fajn, ale ani tam nemam istotu, ze ma neklame a neberie to z obchodu, alebo ze mu nedava steroidy... okradni brata, to je dnesne heslo..

nedavno som zobral z tesca zemiaky, len tak pre zmenu namiesto ryze a co som doma nasiel? vsetko islo do kosa, to boli bielaky a nie zemiaky.. same flaky a humus.. seriozne, ani psovi by som to nedal..

uz ma to nebavi, asi budem jest polystyren..

Hladaj v novinach alebo na nete v casti inzercia, je viacero inzeratov, v ktorych ludia ponukaju, ci uz zemiaky, co copestovali alebo aj ako som uz spominala bravcove polovicky, hovadzie stvrtky. Jasne, ze mozes natrafit na vselico, ale mozno sa ti podari to nejako vyselektovat a najdes niekoho, s koho produktom budes spokojny. Urcite je to lepsia cesta ako kupovat v Tescu. A peniazky pojdu prvoproducentovi.

V hypermarkete sa napr. tiez stava, ze aj napriek tomu, ze tam byva napisana varna skupina, su tam zemiaky roznych varnych skupin, odrod a ked ich spolu varis, nevznikne jednoliaty produkt, jedna je surova, druha rozvarena, kazda ina farebne. Minule sme jednemu panovi vysvetlovali prave tie varne skupiny, co znamenaju, lebo si povedzme tak, ze kedysi boli zemiaky a hotovo, neriesila sa varna skupina. Mali sme take s ruzovou supkou, varna skupina B - BC a nik nechcel verit, ze to nie su zemiaky na salat, ale ze su vhodne na kasu, lebo v minulosti bolo zauzivane, ze ruzove su na salat.
Chokma
06.10.11,17:41
Tak ja vam neviem, ale... hydinove parky su bravcove alebo hovadzie (ani slovo o soji, ci muke), krizenec dogy a asi labradora je cistokrvny... ta uroven nasich televiznych novin je nizsia ako tych, co sme nacvicovali na program pre rodicov a profakov v ramci stuzovej. :)))
buchač
06.10.11,17:53
Jablká čo nezjedia deti a červíci sú výborné do súdka.Stačí pridať trochu cukru.
...doplním len to...

...že jabka takéto svedčia o tom , že neboli nejak obzvlášť ošetrované chémiou...stačí napadnuté časti vyrezať a ako prvé skonzumovať...

Takéto sú najchutnejšie , hlavne ak deckám na mesiačiky narežete.......teda ja som niekedy ani nestíhal čistiť pri telke ...
pavol54
06.10.11,17:58
Veľké zemiaky - menej práce pri ich príprave :) Ja mám radšej veľké ako malé.
Tie veľké zemiaky nenarástli v piesku z dažďovej vody a vzduchu. Čím väčší zemiak tým väčšie množstvo stimulátorov rastu, voda, vzduch a teplota sú podporné vplyvy. Že by sa napríklad tí mentálne zaostalí investigatívni novinári za merali na rozbor jeho kvality na to nie sú vybavení.
pavol54
06.10.11,18:04
...doplním len to...

...že jabka takéto svedčia o tom , že neboli nejak obzvlášť ošetrované chémiou...stačí napadnuté časti vyrezať a ako prvé skonzumovať...

Takéto sú najchutnejšie , hlavne ak deckám na mesiačiky narežete.......teda ja som niekedy ani nestíhal čistiť pri telke ...
divil by si sa, ale dávno sme už za tou dobou kedy sa tvrdilo že červivé jablko je zdravšie, zdravé sú jablká z tých stromov, na ktorých rastú aj červivé(lebo boli nestriekané), ale samotné červivé jablko je z dôvodu jeho vlastnej obrany proti škodcovi ktorým bolo napadnuté karciogénne a nestačí aby si ho vykrojil.
Chokma
06.10.11,18:05
...len dodam, ze tento rok sa urodili celkom schopne aj u mojej kamaratky na severe Slovenska a ich zahrada videla hnojenie asi len, ked sa ta isli vycikat. :)
katalóg
06.10.11,18:29
divil by si sa, ale dávno sme už za tou dobou kedy sa tvrdilo že červivé jablko je zdravšie, zdravé sú jablká z tých stromov, na ktorých rastú aj červivé(lebo boli nestriekané), ale samotné červivé jablko je z dôvodu jeho vlastnej obrany proti škodcovi ktorým bolo napadnuté karciogénne a nestačí aby si ho vykrojil.
To platí v prírode všeobecne? Pýtam sa úplne vážne. A čo človek a parazity?
katalóg
06.10.11,18:46
Dnes som videla po prvýkrát v Bille kura z Vodňan, české, stálo cca 4 eurá/kg. Bolo vychudnuté na rozdiel od obvyklých v našich obchodoch a malo vcelku normálnu žltú farbu. Poznáte ich niekto? Akej sú kvality?
Nella_2
07.10.11,04:43
Tie veľké zemiaky nenarástli v piesku z dažďovej vody a vzduchu. Čím väčší zemiak tým väčšie množstvo stimulátorov rastu, voda, vzduch a teplota sú podporné vplyvy. Že by sa napríklad tí mentálne zaostalí investigatívni novinári za merali na rozbor jeho kvality na to nie sú vybavení.
Tak v našej rodine nikto nepoužíval žiadne stimulátory rastu a zemiaky sa urodili obrovskéééé.
Proste bol taký rok.
pavol54
07.10.11,11:25
Tak v našej rodine nikto nepoužíval žiadne stimulátory rastu a zemiaky sa urodili obrovskéééé.
Proste bol taký rok.
Takže rástli v sterilnom piesku a čistou vodou boli polievané, žiadne hnojivo žiadny humus.
pavol54
07.10.11,11:28
To platí v prírode všeobecne? Pýtam sa úplne vážne. A čo človek a parazity?
rozviň jednoduchú otázku nepochopil som čo sa pýtaš.
katalóg
07.10.11,14:18
http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: pavol54 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/168724-potraviny-post1864819.html#post1864819)
divil by si sa, ale dávno sme už za tou dobou kedy sa tvrdilo že červivé jablko je zdravšie, zdravé sú jablká z tých stromov, na ktorých rastú aj červivé(lebo boli nestriekané), ale samotné červivé jablko je z dôvodu jeho vlastnej obrany proti škodcovi ktorým bolo napadnuté karciogénne a nestačí aby si ho vykrojil.


rozviň jednoduchú otázku nepochopil som čo sa pýtaš.

Skôr sa spýtam ešte na to, kde si zobral informáciu o škodlivosti jabĺčka,a iste sa to vzťahuje i na ostatné ovocie a zeleninu. Táto informácia ma zaujala. Koľko sa o tom vie?
Že by sa bránil likvidácii červík a ako, chápem, ale čo si môže vytvárať v rámci svojej obrany ovocie?

Ja som tento jav preniesla na ľudí. Červ = parazit v ľudskom organizme. Tam sa tiež niečo deje.
pavol54
07.10.11,14:56
http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: pavol54 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/168724-potraviny-post1864819.html#post1864819)
divil by si sa, ale dávno sme už za tou dobou kedy sa tvrdilo že červivé jablko je zdravšie, zdravé sú jablká z tých stromov, na ktorých rastú aj červivé(lebo boli nestriekané), ale samotné červivé jablko je z dôvodu jeho vlastnej obrany proti škodcovi ktorým bolo napadnuté karciogénne a nestačí aby si ho vykrojil.



Skôr sa spýtam ešte na to, kde si zobral informáciu o škodlivosti jabĺčka,a iste sa to vzťahuje i na ostatné ovocie a zeleninu. Táto informácia ma zaujala. Koľko sa o tom vie?
Že by sa bránil likvidácii červík a ako, chápem, ale čo si môže vytvárať v rámci svojej obrany ovocie?

Ja som tento jav preniesla na ľudí. Červ = parazit v ľudskom organizme. Tam sa tiež niečo deje.

Túto informáciu som obdržal od prednášajúceho z SPU Nitra ovocie je plod a strom sa ho zrejme snaží nejak brániť. Čo sa týka ľudského plodu nepostrehol som že by sa v nedonosenom plode objavil nejaký parazit ale myslím že ak by došlo k takejto extrémnej situácii by sa s ním telo matky tvrdo vysporiadalo, ale okrajovo som zaznamenal že embryá si budujú imunitu na niektoré alergie a nemoci, ale pretože matkou nebudem tak ma to veľmi nezaujalo. Výsledok výskumu o červivom ovocí za socializmu
SamuelSK
07.10.11,16:23
ja som zas pocul, ze ak to napadne cerv, tak to musi byt zdrave :)

alebo to bolo na vodu? ze tam kde je Bobor, tam je voda cista? :D
katalóg
07.10.11,19:06
Túto informáciu som obdržal od prednášajúceho z SPU Nitra ovocie je plod a strom sa ho zrejme snaží nejak brániť. Čo sa týka ľudského plodu nepostrehol som že by sa v nedonosenom plode objavil nejaký parazit ale myslím že ak by došlo k takejto extrémnej situácii by sa s ním telo matky tvrdo vysporiadalo, ale okrajovo som zaznamenal že embryá si budujú imunitu na niektoré alergie a nemoci, ale pretože matkou nebudem tak ma to veľmi nezaujalo. Výsledok výskumu o červivom ovocí za socializmu
Ja som vychádzala iba z tvojej prvotnej informácie a pochopila som to tak, že iba jablko samotné si vytvára ochranu. Ako vidím, tak je to celá veda, že vlastne strom si chráni svoj plod. Neviem či to mám ešte ďalej rozvádzať, ale to strom zaregistruje červíkov v jednotlivých plodoch a k nim vysiela pomoc? Veľmi zaujímavé...Čo obsahujú vlastne tie plody, kde sa vyšle "záchranársky team"?
Takže sa to nedá stiahnuť ako príklad na vzťah červ a človek, hoci je to veľmi podobné. Tam totiž tiež vzniká obrana, ale aktivitu skôr vyvíja práve parazit. To je na veľa...
katalóg
07.10.11,19:45
a ja by za taku cenu bral po stovke kil-vsak bandurky su na vela jedal vhodne a cibule u nas ide habadej-nechapem ze za taku cenu to nejde na dracku-ta co jedia Slovaci -pizzu a lasagne namiesto placiek,zemiakovej baby a inych zemiakovych jedal?
Globalizujeme sa.
U nás sa nevarila fučka, ale keď som jedla po prvýkrát v CZ v školskej jedálni - asi to boli škubánky ak to nie je fučka, tak je to veľmi podobné, boli s makom a maslom a bolo to fantastické jedlo. Ja som sa išla zblázniť od dobroty a všetci ostatní boli nešťastní.
Tento článok mi pripomenul ...http://www.rozhlas.cz/radiowave/vevlastnistave/_zprava/ve-vlastni-stave-syndrom-skolni-jidelny--958474
trisestri
09.10.11,07:18
http://blog.tyzden.sk/demokracia/2011/10/08/farmari-varuju-zemiakov-je-dost-ale-su-velke/ -zaujala my myslienka odskodnovania dobrej urody,to je uz fakt mimo mojho chapania.
durisovad
09.10.11,07:26
Gazda, od ktoreho kupujeme pravidelne zemiaky, sa tesi, ze sa mu urodili velke. A my sa tesime tiez, ze na halusky a babu nemusime supat 20 malych ale stacia dva velke. Narod je akosi nespokojny so vsetkym. Moja babicka na taketo hovorievala : na vas len hladu a polskych vsi....
trisestri
09.10.11,07:44
ja mam rad väčšie zemiaky,ale nejde ani tak o velkost ako ich kvalitu-nech su pekne a čiste,nie ako tie polske smradlave a cele niečim povyhadzovane, dajakymi flakmi,vsak v Bille je niekedy az smrad pri zelenine.
pavol54
09.10.11,08:05
http://blog.tyzden.sk/demokracia/2011/10/08/farmari-varuju-zemiakov-je-dost-ale-su-velke/ -zaujala my myslienka odskodnovania dobrej urody,to je uz fakt mimo mojho chapania.
Ten článok bol hodný inteligenta na úrovni novinára a ty si kde počul o odškodňovaní niečo to bol len výmysel novinára aby niekomu podvihol adrenalín skôr by som sa divil prečo už nepíše niečo o odškodňovaní bánk za to že nezmyselne chceli ryžovať. tam dáme každý pekný balík peňazí lebo pestovateľ nepracuje s fiktívnymi plodinami ako bankár s fiktívnymi peniazmi a keď to nevyjde zvolá európsky samit aby ho ľudia odškodnili.
trisestri
09.10.11,08:36
Ten článok bol hodný inteligenta na úrovni novinára a ty si kde počul o odškodňovaní niečo to bol len výmysel novinára aby niekomu podvihol adrenalín skôr by som sa divil prečo už nepíše niečo o odškodňovaní bánk za to že nezmyselne chceli ryžovať. tam dáme každý pekný balík peňazí lebo pestovateľ nepracuje s fiktívnymi plodinami ako bankár s fiktívnymi peniazmi a keď to nevyjde zvolá európsky samit aby ho ľudia odškodnili.

viem ze taka tlacovka polnohospodarov bola,kde sa stazovali ze nevedia predat zemiaky lebo su velke a hypermarkety ich nechcu,lebo su velke a ze asi ich bud zaoru,alebo daju lesnej zveri-nic v zlom,hypermarkety nie su jedina moznost ako predat urodu,myslim ze pekne zemiaky ludia po sidliskach by pokupili, jeden cas pred par rokmi,/v centre zas pestovatel predal kopec jahod,malin,ceresni,lahodkovej kukurice,sliviek/tak sa u nas predavalo pod blokmi rovno z traktora-nic v zlom,ale ked Poliaci tu vedia svoje mäso ponukat ces ambulantny predaj,niekedy namiesto vyhovoriek treba konat a hladat moznosti a formy predaja mimo marketov,ak odmietaju zobrat kvalitny tovar za dobru cenu,vyhadzovat urodu je luxus a hriech.
A nikde netvrdim ze suhlasim z rozdavanim penazi bankam a nezodpovednym firmam-ale nieco aj z agrodotaciami nie je v poriadku,ked parkrat sme mohli sledovat ako dobytok kapal a niekto nanho bral peniaze,alebo neviem preco by dakto mal brat peniaze ak urodu nepreda,ale znici-polnohospodarstvo je drina a preto by nic nemalo vyjst navnivoc-dotacie by mali podporovat polnohospodarov v tom aby sa vsetka uroda co najefektivnejsie dostala k spotrebitelovi a schasnovala,takisto aby bolo kryte riziko vplyvov nepriazne pocasia.
pavol54
09.10.11,08:56
viem ze taka tlacovka polnohospodarov bola,kde sa stazovali ze nevedia predat zemiaky lebo su velke a hypermarkety ich nechcu,lebo su velke a ze asi ich bud zaoru,alebo daju lesnej zveri-nic v zlom,hypermarkety nie su jedina moznost ako predat urodu,myslim ze pekne zemiaky ludia po sidliskach by pokupili, jeden cas pred par rokmi,/v centre zas pestovatel predal kopec jahod,malin,ceresni,lahodkovej kukurice,sliviek/tak sa u nas predavalo pod blokmi rovno z traktora-nic v zlom,ale ked Poliaci tu vedia svoje mäso ponukat ces ambulantny predaj,niekedy namiesto vyhovoriek treba konat a hladat moznosti a formy predaja mimo marketov,ak odmietaju zobrat kvalitny tovar za dobru cenu,vyhadzovat urodu je luxus a hriech.
A nikde netvrdim ze suhlasim z rozdavanim penazi bankam a nezodpovednym firmam-ale nieco aj z agrodotaciami nie je v poriadku,ked parkrat sme mohli sledovat ako dobytok kapal a niekto nanho bral peniaze,alebo neviem preco by dakto mal brat peniaze ak urodu nepreda,ale znici-polnohospodarstvo je drina a preto by nic nemalo vyjst navnivoc-dotacie by mali podporovat polnohospodarov v tom aby sa vsetka uroda co najefektivnejsie dostala k spotrebitelovi a schasnovala,takisto aby bolo kryte riziko vplyvov nepriazne pocasia.

súhlasím s tebou že treba všetko zúžitkovať, ale ak sú moje náklady napr 10 a obchod povie že mi dá za to 5 + doprava, tak sadnem a počítam, (ale o tých nákladoch sme sa bavili už nespočetne krát), my donekonečna porovnávame neporovnateľné, poliakov, rakúšanov, číňanov, ale len podľa konečných cien ale nikto ešte neprišiel a nepovedal títo majú také náklady a a majú ich vykompenzované tak a tak, na základe toho je výsledná cena taká aká je.
Chokma
09.10.11,09:57
viem ze taka tlacovka polnohospodarov bola,kde sa stazovali ze nevedia predat zemiaky lebo su velke a hypermarkety ich nechcu,lebo su velke a ze asi ich bud zaoru,alebo daju lesnej zveri-nic v zlom,hypermarkety nie su jedina moznost ako predat urodu,myslim ze pekne zemiaky ludia po sidliskach by pokupili, jeden cas pred par rokmi,/v centre zas pestovatel predal kopec jahod,malin,ceresni,lahodkovej kukurice,sliviek/tak sa u nas predavalo pod blokmi rovno z traktora-nic v zlom,ale ked Poliaci tu vedia svoje mäso ponukat ces ambulantny predaj,niekedy namiesto vyhovoriek treba konat a hladat moznosti a formy predaja mimo marketov,ak odmietaju zobrat kvalitny tovar za dobru cenu,vyhadzovat urodu je luxus a hriech.
A nikde netvrdim ze suhlasim z rozdavanim penazi bankam a nezodpovednym firmam-ale nieco aj z agrodotaciami nie je v poriadku,ked parkrat sme mohli sledovat ako dobytok kapal a niekto nanho bral peniaze,alebo neviem preco by dakto mal brat peniaze ak urodu nepreda,ale znici-polnohospodarstvo je drina a preto by nic nemalo vyjst navnivoc-dotacie by mali podporovat polnohospodarov v tom aby sa vsetka uroda co najefektivnejsie dostala k spotrebitelovi a schasnovala,takisto aby bolo kryte riziko vplyvov nepriazne pocasia.

Okrem toho, ze absolutne suhlasim s prispevkom Pavla, este dodam:
- podla mna je sprostost, ze sa nepredava, lebo zemiaky su velke
- chcela by som vediet, co tak ludia namiesto tych krumpiel jedia
- predavame priamo z dvora a je to mizeria, cena je 0,20 Ecka; samozrejme, ze niektori ludia pridu a robia zasoby, ale globale je to o nicom (nie je odbyt na ine trhy - nie cez markety, ale trhovnikov, jednoducho zemiaky ani na klasickych trhoch nejdu)
- chovame aj osipane a presne ako pavol nacrtol s tymi nakladmi, ak by sme mali predat za nizsie, oplati sa nam prehnat zemiaky cez osipane, viac ziskame - neskrmime tolko obilia, ktore je pri sucasnych cenach osipanych, pre nas drahe
- moj otec prave vzdy nadava na dotacny system, absolutne neucinny, podporuje neschopnych a huby si natlcu prave ti nespravni... takze asi tolko...
- a o novinaroch sa uz vyjadrovat skutocne nejdem, ti uz potrepali nadmieru... to su chujovia, ktori sa nicomu nerozumia, vlastne ano, rozumia - vedia neskutocne dobre trepat, ci uz hubou alebo pismenkami
trisestri
09.10.11,10:51
Okrem toho, ze absolutne suhlasim s prispevkom Pavla, este dodam:
- podla mna je sprostost, ze sa nepredava, lebo zemiaky su velke
- chcela by som vediet, co tak ludia namiesto tych krumpiel jedia
- predavame priamo z dvora a je to mizeria, cena je 0,20 Ecka; samozrejme, ze niektori ludia pridu a robia zasoby, ale globale je to o nicom (nie je odbyt na ine trhy - nie cez markety, ale trhovnikov, jednoducho zemiaky ani na klasickych trhoch nejdu)
- chovame aj osipane a presne ako pavol nacrtol s tymi nakladmi, ak by sme mali predat za nizsie, oplati sa nam prehnat zemiaky cez osipane, viac ziskame - neskrmime tolko obilia, ktore je pri sucasnych cenach osipanych, pre nas drahe
- moj otec prave vzdy nadava na dotacny system, absolutne neucinny, podporuje neschopnych a huby si natlcu prave ti nespravni... takze asi tolko...
- a o novinaroch sa uz vyjadrovat skutocne nejdem, ti uz potrepali nadmieru... to su chujovia, ktori sa nicomu nerozumia, vlastne ano, rozumia - vedia neskutocne dobre trepat, ci uz hubou alebo pismenkami

No a prave tu je pes zakopany,otazka nakladov,to nie je iba v polnohospodarstve,mali sme obycajny stanok a nadavali nam ze cigarety su vraj drahe,ale my sme mali ani nie 10% rabat a z toho najomne mestu, odvody, poplatky,pasky do pokladne a naklady na jej udrzbu,adminstrativne naklady,energie atd-novinari pakaz,lebo mnohe fakty odignoruju,miesto toho by skor mali sirit osvetu,lebo je hanba ak niekto si mysli ze tovar dostatane podnikatel zadarmo-treba sa zodpovednych opytat preco su vysoke naklady napriklad na energie, administrativu, najom atd, ako sa privatizovalo ako sa rozhoduje o cenach na regulacnom urade, preco obce a mesta stanovuju vysoke najmy a poplatky,ja chapem polnohospodarov,ti niektory poctivy funguju aj bez dotacii, len my to pride divne ze sa stazuje na odbyt a napriklad u nas na jarmoku nebol ani jeden predajca ovocia zeleniny,male trhoviska sa boria s odbytom,ale na trhoviskach vo velkych mestach su ine odbytove moznosti.V Bratislave idu na odbyt domace produkty,nejaky dopyt je aj v Kosiciach aj inde.Neviem kde je problem,lebo este pred par rokmi kvalitne zemiaky po 9 sk/30centov/ by isli na dracku.Co sa tyka zivocisnych produktov, chybaju siete spracovatelov a predajcov a zosuladenie cenovej urovne,ale je pravda ze je cast spotrebitelov co chodia kupovat inde,pricom by boli schopny zaplatit domacu kvalitu,su ludia co maju prijem a sanuju ich minut doma,ale je aj vrsta ludi ktory by aj chceli kupit,ale musia sa riadit svojim prijmom.
A jeden postreh mimo,zaujimave ze u nas na vychode mame drahsie niektore produkty ako v hlavnom meste,kde su väčšie prijmy a kupna sila.
Chokma
09.10.11,11:19
A ked sme tu uz o krumplach vypravali, tak my sme dnes robili chipsy z nasich Agrii - nastruhate na stuhaku na uhorky a po jednom pustate do rozpaleneho ohna, rychlo vyberat. Su paradne. Tie v obchode sa mozu schovat. Vyskusajte. :)
Chokma
09.10.11,11:24
No a prave tu je pes zakopany,otazka nakladov,to nie je iba v polnohospodarstve,mali sme obycajny stanok a nadavali nam ze cigarety su vraj drahe,ale my sme mali ani nie 10% rabat a z toho najomne mestu, odvody, poplatky,pasky do pokladne a naklady na jej udrzbu,adminstrativne naklady,energie atd-novinari pakaz,lebo mnohe fakty odignoruju,miesto toho by skor mali sirit osvetu,lebo je hanba ak niekto si mysli ze tovar dostatane podnikatel zadarmo-treba sa zodpovednych opytat preco su vysoke naklady napriklad na energie, administrativu, najom atd, ako sa privatizovalo ako sa rozhoduje o cenach na regulacnom urade, preco obce a mesta stanovuju vysoke najmy a poplatky,ja chapem polnohospodarov,ti niektory poctivy funguju aj bez dotacii, len my to pride divne ze sa stazuje na odbyt a napriklad u nas na jarmoku nebol ani jeden predajca ovocia zeleniny,male trhoviska sa boria s odbytom,ale na trhoviskach vo velkych mestach su ine odbytove moznosti.V Bratislave idu na odbyt domace produkty,nejaky dopyt je aj v Kosiciach aj inde.Neviem kde je problem,lebo este pred par rokmi kvalitne zemiaky po 9 sk/30centov/ by isli na dracku.Co sa tyka zivocisnych produktov, chybaju siete spracovatelov a predajcov a zosuladenie cenovej urovne,ale je pravda ze je cast spotrebitelov co chodia kupovat inde,pricom by boli schopny zaplatit domacu kvalitu,su ludia co maju prijem a sanuju ich minut doma,ale je aj vrsta ludi ktory by aj chceli kupit,ale musia sa riadit svojim prijmom.
A jeden postreh mimo,zaujimave ze u nas na vychode mame drahsie niektore produkty ako v hlavnom meste,kde su väčšie prijmy a kupna sila.

Minuly rok bol skvely na zemiaky - isli po spominanych 0,30 E a o takomto case sme uz nic nemali. Ale to aj ludia kupovali na dracku, nielen ti nasi trhovnici, ktori to posuvali dalej.

S tymi trhoviskami - napr. jeden nas trhovnik nemoze predavat vo svojom meste, vsetok priestor skupil jednotlivec. Ked sa bol stazovat na mestskom zastupitelstve, ze co je to za trh, kde len jeden predava, nepochodil. Keby ste poculi tie machinacie, co sa deju na trhoch medzi predajcami. Napr. ked nasi zacinali chodievat na trhy, tak spominali, ze sa tam aj ludia vyhrazali navzajom, ze gumy prepichovali a ze hovorili, ze ak sem niekto bude chodit tak tak dopadnu nie jeho gumy, ale on... A neslo o to, ze by niekto kazil ceny... Nevravim, ze je to vsade takto, ale aj to o niecom hovori.
trisestri
17.10.11,10:54
do matky,kladky ta ja vsade propagujem nase potraviny aj nasich bacov a oni my predaju taku bryndzu ze po tyzdni splesnivie,nebola otvorena a bola skladovana pri deklarovanej teplote a ma este takmer 10 dni do datumu spotreby,anciasa im Produktagro plus Kochanovce.
Nella_2
20.10.11,11:20
Tak vraj kečup v obchodoch sa nevyrába z paradajok. A ja sa čudujem, že moje deti nemajú rady paradajky, pričom kečup zbožňujú. Už viem prečo - lebo ten kečup k paradajke ani nepáchol.:rolleyes::eek::mee::(:mad:

http://vas.cas.sk/clanok/4867/zase-sme-naleteli-zabudnite-na-paradajky-tymto-nas-oblbuju-v-kecupoch.html
Tweety
20.10.11,11:23
Tak vraj kečup v obchodoch sa nevyrába z paradajok. A ja sa čudujem, že moje deti nemajú rady paradajky, pričom kečup zbožňujú. Už viem prečo - lebo ten kečup k paradajke ani nepáchol.:rolleyes::eek::mee::(:mad:

http://vas.cas.sk/clanok/4867/zase-sme-naleteli-zabudnite-na-paradajky-tymto-nas-oblbuju-v-kecupoch.htmlRýchlo ich zbav závislosti na ňom, paradajka je stokrát zdravšia.
Nella_2
20.10.11,11:35
Rýchlo ich zbav závislosti na ňom, paradajka je stokrát zdravšia.
Ja viem, len ako??
Tweety
20.10.11,11:38
Ja viem, len ako??
Tak, že nebudeš kupovať kečup, ale do jedálnička zaradíš paradajky. Deťom je potrebné zmenu vysvetliť.
Nella_2
20.10.11,11:45
ale pubertiakom to už nevysvetlím :D... syn sa ešte dá prehovoriť a zje nejakú tú paradajku, ale dcéra ani omylom :mee:
Tweety
20.10.11,11:47
Ak ho nebudeš mať v zásobe, tak sa budú musieť prispôsobiť,či?
pavol54
20.10.11,11:48
Ja viem, len ako??
sezóna na výrobu vlastného kečupu už skončila, a tie pesticídy sa myslíš ako dostali do paradajok? pravidelným nanášaním na rajčiny proti chorobám.
arizona
20.10.11,12:18
este jeden kecupovy na dnes http://ekonomika.idnes.cz/kecupy-v-testech-propadly-obsahuji-jedy-z-plisni-a-pesticidy-p51-/ekonomika.aspx?c=A111020_112546_ekonomika_fih

...a to vsade pocuvame,ako su vsetky potraviny pod hyg. prisnou kontrolou ! hmmm...

Pamatam si,ako som pred rokmi robila vo velkom potr.distribucnom sklade. Vsetko jedlo pre zvierata /konzervy,granule/ nesmeli byt skor distribuovane,pokym sa nezobrali vzorky a neprisli testy z vysk.ustavu, ze su nezavadne a mozu ist do predajni.

Asi prejdem na zvieraciu stravu :-/ , tam sa take nieco nemoze stat...
Chokma
20.10.11,12:50
1. Keby to bolo z jablka, cibule, muky, mrkvy... to by bolo este dobre.
2. To je jedno, ze tam nie su rajciny, hlavne, ze je lacny. (pohlad vacsiny kupujucich a tomuto nazoru sa prisposobila vyroba)
3. K tej strave pre zvierata - nase macky napr. nezozeru viacere druhy suchych salam, co sme kupili; ujo, co sefoval kedysi v istej velkej konzervarni, tak rozpraval, ze napr. na 1000 kg pecenovej pastety islo 50 kg pecene (aj ta vraj bola zelena, ze ju museli vykrajovat) a ze doniesol tu pastetu domov a dal psovi a ten ju nechcel...).

;)
pavol54
20.10.11,13:07
este jeden kecupovy na dnes http://ekonomika.idnes.cz/kecupy-v-testech-propadly-obsahuji-jedy-z-plisni-a-pesticidy-p51-/ekonomika.aspx?c=A111020_112546_ekonomika_fih

...a to vsade pocuvame,ako su vsetky potraviny pod hyg. prisnou kontrolou ! hmmm...

Pamatam si,ako som pred rokmi robila vo velkom potr.distribucnom sklade. Vsetko jedlo pre zvierata /konzervy,granule/ nesmeli byt skor distribuovane,pokym sa nezobrali vzorky a neprisli testy z vysk.ustavu, ze su nezavadne a mozu ist do predajni.

Asi prejdem na zvieraciu stravu :-/ , tam sa take nieco nemoze stat...

Mňa učili v politickej ekonómii alebo v M-L filozófii že v zahnívajúcom kapitalizme má domáce zviera väčšiu hodnotu ako človek tak čo sa čuduješ.
pavol54
20.10.11,13:11
1. Keby to bolo z jablka, cibule, muky, mrkvy... to by bolo este dobre.
2. To je jedno, ze tam nie su rajciny, hlavne, ze je lacny. (pohlad vacsiny kupujucich a tomuto nazoru sa prisposobila vyroba)
3. K tej strave pre zvierata - nase macky napr. nezozeru viacere druhy suchych salam, co sme kupili; ujo, co sefoval kedysi v istej velkej konzervarni, tak rozpraval, ze napr. na 1000 kg pecenovej pastety islo 50 kg pecene (aj ta vraj bola zelena, ze ju museli vykrajovat) a ze doniesol tu pastetu domov a dal psovi a ten ju nechcel...).

;)lAle to nie o normách ale najmä o svedomí "Veď ja to jesť nebudem"
Chokma
20.10.11,15:10
lAle to nie o normách ale najmä o svedomí "Veď ja to jesť nebudem"

Jeden pribeh (bajka?) hovori o celej rade zvierat pocnuc mysou, konciac prasatom. Neviem ho uz podrobne zreprodukovat, ale v principe tam ide o to, ze mys bola v svrabe a vsetky zvierata na dvore sa od toho distancovali frazou "Mna sa to netyka", napokon problem mysi spustil cely rad akcii, pri ktorych boli zabite vsetky zvierata na dvore a jedine mys zostala nazive. Dokaz toho, ze fraza "mna sa to netyka" je dost casto nepravdiva. ;)
Tiez si myslim, ze to nie je o normach, takisto spravodlivost nie je o zakonoch. Clovek najde vzdy sposob ako ich obist... kecup alebo kecupova omacka, koho to zaujima? :) Este som nikoho v obchode nevidela, zeby studoval etiketu, kolko coho tam je. Kazdy sleduje len cenu a v tom lepsom pripade si to prepocita aj na gramaz a tvari sa, ze sa nedal oklamat. Keby boli vedla seba dva kecupy (alebo kecupova omacka) a rozdiel by bol v 10 centoch, stavim sa, ze lacnejsi prevazi. :)
Nella_2
20.10.11,15:16
Jeden pribeh (bajka?) hovori o celej rade zvierat pocnuc mysou, konciac prasatom. Neviem ho uz podrobne zreprodukovat, ale v principe tam ide o to, ze mys bola v svrabe a vsetky zvierata na dvore sa od toho distancovali frazou "Mna sa to netyka", napokon problem mysi spustil cely rad akcii, pri ktorych boli zabite vsetky zvierata na dvore a jedine mys zostala nazive. Dokaz toho, ze fraza "mna sa to netyka" je dost casto nepravdiva. ;)
Tiez si myslim, ze to nie je o normach, takisto spravodlivost nie je o zakonoch. Clovek najde vzdy sposob ako ich obist... kecup alebo kecupova omacka, koho to zaujima? :) Este som nikoho v obchode nevidela, zeby studoval etiketu, kolko coho tam je. Kazdy sleduje len cenu a v tom lepsom pripade si to prepocita aj na gramaz a tvari sa, ze sa nedal oklamat. Keby boli vedla seba dva kecupy (alebo kecupova omacka) a rozdiel by bol v 10 centoch, stavim sa, ze lacnejsi prevazi. :)
Určite nemáš pravdu. Ja nakupujem tie veci, ktoré mám osvedčené, že nám doma chutia, že sú od slovenských výrobcov (samozrejme nie všetky, ale väčšinou sa snažím slovenské, max. české) ... aj keď sú možno drahšie ako nejaké šmejdy zo zahraničia. Napr. mliečne výrobky (jogurty, mlieko...) vyhľadávam len slovenské a aj to sa snažím z najbližšej mliekarne. Podobne je to so šunkou - nevyberám hneď tú najlacnejšiu, i keď v prípade šunky som v posledných týždňoch zhrozená - neviem si vybrať, vo viacerých obchodoch (nie hypermarketoch) majú v poslednom čase všetky také nejaké čudne sfarbené, "nazelenalé", štruktúrou vôbec nevábne... neviem, čo sa deje, normálne je problém zohnať kvalitné bežné potraviny.
Chokma
20.10.11,15:25
Určite nemáš pravdu. Ja nakupujem tie veci, ktoré mám osvedčené, že nám doma chutia, že sú od slovenských výrobcov (samozrejme nie všetky, ale väčšinou sa snažím slovenské, max. české) ... aj keď sú možno drahšie ako nejaké šmejdy zo zahraničia. Napr. mliečne výrobky (jogurty, mlieko...) vyhľadávam len slovenské a aj to sa snažím z najbližšej mliekarne. Podobne je to so šunkou - nevyberám hneď tú najlacnejšiu, i keď v prípade šunky som v posledných týždňoch zhrozená - neviem si vybrať, vo viacerých obchodoch (nie hypermarketoch) majú v poslednom čase všetky také nejaké čudne sfarbené, "nazelenalé", štruktúrou vôbec nevábne... neviem, čo sa deje, normálne je problém zohnať kvalitné bežné potraviny.

Nella, nepovedala som, ze neexistuju ludia, ktori davaju pradnost osvedcenemu a pod., ale moj nazor je, ze vacsina sa predsalen pozera na cenu. Vacsina, nie vsetci. ;) Dokazom su aj tu temy a prispevky, napr. o nakupoch v Polsku, alebo ked mal niekto dohodnute marhule za 40 centov a zrazu sa tu dozvedel, ze niekto predava za 30, hned presedlal, pritom ich este ani nevidel, teda nevedel, ci su mensie alebo proste kvalitativne odlisnejsie, takisto zemiacky z Lidlu, su lacnejsie, co tam po varnej skupine a celkovej kvalite, za tu cenu, kto by nekupil. :)
Nella_2
20.10.11,15:31
Nella, nepovedala som, ze neexistuju ludia, ktori davaju pradnost osvedcenemu a pod., ale moj nazor je, ze vacsina sa predsalen pozera na cenu. Vacsina, nie vsetci. ;) Dokazom su aj tu temy a prispevky, napr. o nakupoch v Polsku, alebo ked mal niekto dohodnute marhule za 40 centov a zrazu sa tu dozvedel, ze niekto predava za 30, hned presedlal, pritom ich este ani nevidel, teda nevedel, ci su mensie alebo proste kvalitativne odlisnejsie, takisto zemiacky z Lidlu, su lacnejsie, co tam po varnej skupine a celkovej kvalite, za tu cenu, kto by nekupil. :)

To máš pravdu, že ešte stále veľa ľudí sa riadi len cenou - čo najlacnejšie vajcia (ale že akú majú veľkosť, to neriešia)... teraz mi napadla hlávková kapusta, tiež sa snažíme kúpiť na nakladanie kvalitnú slovenskú, najradšej priamo z družstva. V hypermarketoch majú kadejaké lacné (z Poľska...), ale ja to nechcem.;)
pavol54
20.10.11,15:33
Pred pár rokmi som predával konzervy zo štátnych hmotných rezerv, tieto som preberal v jednom mäsokombináte, skutočne to bola kvalita, aj pekné kúsky mäsa tam boli, pýtal som sa riaditeľa prečo nie sú tak kvalitné tie isté ich konzervy v predajniach. a dostal som odpoveď : To je vec objednávateľa výrobku, štát si stanovil normu a my sme mu stanovili cenu akceptoval ju, ak si obchodník stanoví cenu my mu prispôsobíme zloženie výrobku,akceptoval ho
Chokma
20.10.11,15:37
To máš pravdu, že ešte stále veľa ľudí sa riadi len cenou - čo najlacnejšie vajcia (ale že akú majú veľkosť, to neriešia)... teraz mi napadla hlávková kapusta, tiež sa snažíme kúpiť na nakladanie kvalitnú slovenskú, najradšej priamo z družstva. V hypermarketoch majú kadejaké lacné (z Poľska...), ale ja to nechcem.;)

Z hypermarketu by ti pravdepodobne ani nevykysla. Je zakonzervovana po vyrezani, podobne aj zemiaky z dovozu - nebudu preto klicit.
Dnes sme boli v NR a tusim v Ivanke pri Nitre som videla lany kapusty.
pavol54
20.10.11,17:44
Z hypermarketu by ti pravdepodobne ani nevykysla. Je zakonzervovana po vyrezani, podobne aj zemiaky z dovozu - nebudu preto klicit.
Dnes sme boli v NR a tusim v Ivanke pri Nitre som videla lany kapusty.
Na druhej strane norma nedovoľuje predávať klíčiace zemiaky, takže ten neostop je asi nutný.
Chokma
20.10.11,18:02
Na druhej strane norma nedovoľuje predávať klíčiace zemiaky, takže ten neostop je asi nutný.

ja len aby sa ludia necudovali, ze im normalne u nas kopane krumple, ktore si supnu do pivnice do jari aj klicia. :) lebo aj to sa stava... moji stari rodicia to riesili jednoduchym odklickovanim.
trisestri
23.10.11,08:24
Ako hypermarkety si robia nehorazne drzo marketing z pojmu slovensky, zistili ze narasta dopyt po slovenskych produktoch,tak nielen v letakoch uvadzaju ze napriklad teraz akciove zemiaky za 1 euro su slovenske,pricom je na nich evidentne vidno ze su vzhladom a kvalitou take iste ako dovazaju z Polska-neverim ze by zrazu u nas zacali pestovat take skaplave zemiaky a je to nehoraznost a arogancia duplom,ked im nasi ponukali krasne a velke zemiaky za velmi vyhodnu cenu a tych prikladov je viacej.
katalóg
23.10.11,12:15
Nie je to síce z tohto roku, ale v podstate je to jedno.
Išlo o polský výrobok.
Prosím vás, ako cestou sa dostane do mäsa laktóza?
Natlakovaním, "pácovaním"?
http://www.bezlepkovadieta.cz/rss/2609-3/laktoza-v-drubezim-mase
katalóg
23.10.11,12:26
Z hypermarketu by ti pravdepodobne ani nevykysla. Je zakonzervovana po vyrezani, podobne aj zemiaky z dovozu - nebudu preto klicit.
Dnes sme boli v NR a tusim v Ivanke pri Nitre som videla lany kapusty.
Dá sa vôbec niektorá zelenina kúpiť v obchode, ktorá by nebola chemicky ošetrená po zbere?
pavol54
23.10.11,12:34
ja len aby sa ludia necudovali, ze im normalne u nas kopane krumple, ktore si supnu do pivnice do jari aj klicia. :) lebo aj to sa stava... moji stari rodicia to riesili jednoduchym odklickovanim.
Inak moje už klíčia tie čo som vyberal v júli, najzdravšie opatrenie je chladiť ich, najlepšie je ak si niektorí " chytráci" kúpia na jar v obchode pekné zemiaky a nasadia ich nevediac že sú ošetrené neostopom, ony síce začnú klíčiť ale až 6 mesiacov po ošetrení. Pred pár rokmi som kupoval pri Žiline na jar zemiaky a všetky odklíčovali tesne pred tým ako mi ich balili, agronóm družstva vysvetlil, že ak nemajú zvnútra černať tak sa môžu odklíčkovať len raz, tesne pred spotrebou.
pavol54
23.10.11,12:42
Ako hypermarkety si robia nehorazne drzo marketing z pojmu slovensky, zistili ze narasta dopyt po slovenskych produktoch,tak nielen v letakoch uvadzaju ze napriklad teraz akciove zemiaky za 1 euro su slovenske,pricom je na nich evidentne vidno ze su vzhladom a kvalitou take iste ako dovazaju z Polska-neverim ze by zrazu u nas zacali pestovat take skaplave zemiaky a je to nehoraznost a arogancia duplom,ked im nasi ponukali krasne a velke zemiaky za velmi vyhodnu cenu a tych prikladov je viacej.

Ak by som dodávať zemiaky do siete za takú cenu aby ich predávali po 0,1€/kg, dám nohy na stôl a ani sa nepohnem, lebo obchod s niektorou sieťou funguje tak, že tá má svojho centrálneho dodávateľa, majúceho svoj zisk, ktorý zháňa tovar vo veľkom kde sa dá, po nabalení je to už slovenský výrobok.
pavol54
23.10.11,12:54
Dá sa vôbec niektorá zelenina kúpiť v obchode, ktorá by nebola chemicky ošetrená po zbere?
zelenina sa po zbere nedá ošetrovať, dokonca pestovateľ vedie evidenciu chemického ošetrovania v priebehu vegetácie s vyznačením dátumu posledného ošetrenia pred zberom. Niektoré druhy rastlinnej produkcie sa musia ošetriť pred dlhodobým uskladnením proti škodcom, respektíve ich zárodkom v nich, aj tam sa sleduje dátum použitia pred vyskladnením. Napr obilie sa ošetruje jednorazove tou istou účinnou látkou aká bola používaná v Birkenau a inde. Jablká dlhodobo odobratím kyslíku z okolia a pridaním CO2. S tým by som hlavu vôbec nezaťažoval, horšie je to koľko reziduí pesticídov zostáva trvale v plodoch z použitia pesticídov v priebehu pestovania, ich použitia sa vďaka aktivitám ľudstva už vylúčiť nedá.
220870
10.12.11,06:15
hubatá
10.12.11,07:17
Je to preto že OC tlačia na výrobcov aby boli vždy k dostatku aj také potraviny ktoré sú sezónne, pretože zákazník chce kúpiť paradajky alebo uhorky aj v decembri. Keď si teraz v zime pozriete na známych stránkach aké recepty teraz gazdinky ponúkajú tak je vám zle: všade paradajky, šampiňóny, paprika, kukurica ....... A len veľmi málo ľudí na Slovensku má záhradu z ktorej by tieto potraviny mala v zásobe namrazené, lebo vraj sa to neoplatí. Radšej ide kúpiť do hypermarketu otravu. Sme na vine my zákazníci že si nevieme uvedomiť že keby sme jedli teraz v zime to čo sa v zime urodí na SK tak by sme jedli len zásoby z pivníc: mrkva, petržlen, gigant, topinambury, chren a kyslú kapustu. Z ovocia by to boli len jablká, hrušky a ..... kompóty.

A regále v supermarketoch by museli vyzerať ako predajne Ovocia-zeleniny za socializmu: poloprázdne.

Vie mi niekto povedať ako je zásobovaný supermarket napr. v Kapskom meste? Majú tam slovenskú kyslú kapustu? No lebo my ich banány, pomaranče, mandarínky v supermarketoch máme.

Kto je tu ten "kroviak"?
trisestri
10.12.11,08:12
no a v tescu jak obabravaju z mletym mäsom,vyzera riadne lakavo a az doma zakaznik zisti ze je to nejaka sikovna finta,mäso aj po uprave a dochuteni nema ziadnu chut,oni maju na to finty aby to vyzeralo skvelo,napr vyprat v hypermangane
hubatá
10.12.11,13:33
Mleté mäso si robím sama doma, lebo nepredpokladám že pred pomletím by sa nejaký pracovník namáhal a umyl by ho. Pri spracovávaní prešli toľkými rukavicami, toľkokrát obchytkané, pošmýkané, oblezené muchami.... Pomelú určite aj všelijaké odpady do toho. Okrem toho vidím tam veľa mastného (biele) a keď urobíš napr. fašírky, tak sa ti tučné vytopí a zostane ti len ofrcok fašírky.
lujza.j
10.12.11,14:24
pre boha! mleté mäso z obchodu:eek::eek: v živote som to nekúpila, ani NIKDY nekúpim!!
220870
10.12.11,15:13
Ale nášmu kocúrovi to chutí.
lujza.j
10.12.11,15:24
Tonko, len vieš prvotný predaj je myslený pre človeka:) ale teraz ked budem vidieť že má niekto v košíku mleté mäsko tak budem pamätať, že je to možno pre kocúrika:)
220870
10.12.11,15:50
Ešte žije a už je to rok ,chudáčisko.Ktovie ,ako by to zviera reagovalo ,keby malo trochu rozumu a vedelo by, že je to z odpad kauflandu.:D
hubatá
10.12.11,16:28
Ja som bola minule zhrozená z témy "Ako varíte ryžu" - myslela som že nejaká neskúsená kuchárka chce zopár receptov ako urobiť dobrú nezlepenú ryžu ...... ale ako vyšlo v diskusii najavo - pýtala sa či UMYŤ pred varením ryžu! Tú ryžu ktorá sa k nám vozí z Ázie, na lodiach kde sú myši, potkany, hádžu ju lopatami možno chorí ľudia. Myslím že niektoré potom ani mäso neumývajú: či visí na háku alebo je vákuovo balené kura, rezne tak ho bez umytia šmaria do hrnca. Čo asi pojeme potom v reštikách, fastoch, mekáčoch kde prakticky žiadna ŠOI-ka sa nedostane?:eek:
220870
10.12.11,16:44
Ryžu treba umyť to viem aj ja kuchársky antitalent.Ale za cisára pána nepoznali príbor ani ruky si neumývali aj tými rukami jedli aj s prasatami v chllievoch spávali a žili.;)Stačí pozrieť na našich indiánov.Ale potravinám produktom ktoré nie sú zabalené v original obaloch a nepoznám ich v Hypermarketoch nekupujem.Visačka ktorá uvádza ,že je to produkt vyrobený pre reťazec ,nekúpim ani pre toho kocúra.
pivko
10.12.11,16:50
Ja som bola minule zhrozená z témy "Ako varíte ryžu" - myslela som že nejaká neskúsená kuchárka chce zopár receptov ako urobiť dobrú nezlepenú ryžu ...... ale ako vyšlo v diskusii najavo - pýtala sa či UMYŤ pred varením ryžu! Tú ryžu ktorá sa k nám vozí z Ázie, na lodiach kde sú myši, potkany, hádžu ju lopatami možno chorí ľudia. Myslím že niektoré potom ani mäso neumývajú: či visí na háku alebo je vákuovo balené kura, rezne tak ho bez umytia šmaria do hrnca. Čo asi pojeme potom v reštikách, fastoch, mekáčoch kde prakticky žiadna ŠOI-ka sa nedostane?:eek:
Nestresuj:D V Thajsku som prežil dokopy cca 2 roky života , ryža je tam naj naj najlepšia na svete , mám ryžovy hrniec + rýžu z Thajska ,ale nikdy sa mi ju nepodarí uvariť tak aby chutila ako tam.
lujza.j
10.12.11,16:56
Ryžu treba umyť to viem aj ja kuchársky antitalent.Ale za cisára pána nepoznali príbor ani ruky si neumývali aj tými rukami jedli aj s prasatami v chllievoch spávali a žili.;)Stačí pozrieť na našich indiánov.Ale potravinám produktom ktoré nie sú zabalené v original obaloch a nepoznám ich v Hypermarketoch nekupujem.Visačka ktorá uvádza ,že je to produkt vyrobený pre reťazec ,nekúpim ani pre toho kocúra.

no mňa ked mama učila variť ryžu, síce naozaj som sa ju naučila variť až sama teda aby nebola zlepená;) tak moja mama ešte ryžu pred umývaním "prefúkala" zobrala sa hrsť ryže z misky a potom sa púšťala späť do misky a popri tom ako padala späť tak som do nej fúkala, že aby sa vyfúkali možné chlpy:eek: ktoré tam pohli byť z vreca v ktorom ryža bola. teraz to už nerobím.
lujza.j
10.12.11,16:58
Nestresuj:D V Thajsku som prežil dokopy cca 2 roky života , ryža je tam naj naj najlepšia na svete , mám ryžovy hrniec + rýžu z Thajska ,ale nikdy sa mi ju nepodarí uvariť tak aby chutila ako tam.

pivčo, to je aký?:)
pivko
10.12.11,17:12
pivčo, to je aký?:)
Normálny , na varenie ryže , dá sa kúpiť už aj na Slovensku , len asi 3x drahšie ako v Thajsku.
pivko
10.12.11,17:16
pre boha! mleté mäso z obchodu:eek::eek: v živote som to nekúpila, ani NIKDY nekúpim!!
Máš pravdu , ale keď pozriem do košíkov v Auchane v Miškolci tak všetci Slováci to tam kupuju. Ja jedine ak mlete , tak od mojho masiara Imra ktorý automaticky/nielen mne/ pred mletím maso umyje.
lujza.j
10.12.11,17:58
Máš pravdu , ale keď pozriem do košíkov v Auchane v Miškolci tak všetci Slováci to tam kupuju. Ja jedine ak mlete , tak od mojho masiara Imra ktorý automaticky/nielen mne/ pred mletím maso umyje.

mala som kamošku /zomrela mi vo februári:mee:/ mäsárku, tiež iba od nej, takže už som bez mletého. prežijem aj bez fašírky aj ked ju lúbim, ale nie je v mojom stravovacom režime:D takže iba od mojej maminy;) mimotemy mne sa vždy "lúbilo" ako predávala mäso a nie len onaale určite každý mäsár, ked si dal človek ukázať kus mäsa vždy ukázala tak, aby tú mastnotu čo na ňom bola nebolo vidno;) nech sa nikto neurazí, ale ja to proste nechápem ako niekto môže kúpiť mleté mäso, som asi divná:D
lujza.j
10.12.11,18:00
Normálny , na varenie ryže , dá sa kúpiť už aj na Slovensku , len asi 3x drahšie ako v Thajsku.

pivčo, to akože totok? http://www.google.sk/search?q=hrniec+na+ry%C5%BEu&hl=sk&site=webhp&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&ei=16vjTszUEYnpOfvihboE&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&sqi=2&ved=0CCQQ_AUoAQ&biw=1366&bih=667

j (http://www.google.sk/search?q=hrniec+na+ry%C5%BEu&hl=sk&site=webhp&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&ei=16vjTszUEYnpOfvihboE&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&sqi=2&ved=0CCQQ_AUoAQ&biw=1366&bih=667)a varím ryžu iba v jednom hrnci, je to taký tefalácky, moji hovoria, že je vyni...vyni:) a to sú teda fajnoví ako vred na....
pivko
10.12.11,18:23
Ano ten
lujza.j
10.12.11,18:32
pivko
10.12.11,19:15
Tak veru a bez dobrej fašírky sa žiť nedá.
Antea
12.12.11,08:43
V novembri a na začitku decembra som chodila na brigádu upratovať - v noci, istý nemenovaný reťazec. Hnus a najmä tá zelenina ako smrdí takým skladom či čím, ale ženy čo tam so mnou chodili, len pozerali aká je akcia. No nečudujem sa, keď majú len príležitostný príjem a doma dve deti. Ale aj tak si myslím, že nemusia kúpiť všetko čo vidia. Jaj ešte aj téglikový puding, no ani čudovať sa nestačíš. Im môžeš vysvetľovať, že lacné jogurty sú o ničom, nech si radšej doma urobia, že nech kupujú slovenské výrobky, ale takých ľudí je bohužiaľ veľa, veľa, veľa.
U nás na trhoch predávajú výrobky z mangalice - dôverujem, že áno. Sú síce svinsky drahé, ale aj tak som kúpila klobásišťo, slaninišťo a šunčišťo. Tá úžasná vôňa, ako tu niekde bolo napísané fetujem. Zato tlačenku si robíme doma, aj tie kože tam musia ísť, nie ako do párkov či kde. Klobásy by sme tiež len údiť nemám kde, v byte sa to nedá.
trisestri
12.12.11,09:23
V novembri a na začitku decembra som chodila na brigádu upratovať - v noci, istý nemenovaný reťazec. Hnus a najmä tá zelenina ako smrdí takým skladom či čím, ale ženy čo tam so mnou chodili, len pozerali aká je akcia. No nečudujem sa, keď majú len príležitostný príjem a doma dve deti. Ale aj tak si myslím, že nemusia kúpiť všetko čo vidia. Jaj ešte aj téglikový puding, no ani čudovať sa nestačíš. Im môžeš vysvetľovať, že lacné jogurty sú o ničom, nech si radšej doma urobia, že nech kupujú slovenské výrobky, ale takých ľudí je bohužiaľ veľa, veľa, veľa.
U nás na trhoch predávajú výrobky z mangalice - dôverujem, že áno. Sú síce svinsky drahé, ale aj tak som kúpila klobásišťo, slaninišťo a šunčišťo. Tá úžasná vôňa, ako tu niekde bolo napísané fetujem. Zato tlačenku si robíme doma, aj tie kože tam musia ísť, nie ako do párkov či kde. Klobásy by sme tiež len údiť nemám kde, v byte sa to nedá.

tie vyrobky z mangalice nemaju nahodou na trhu na Trnavskom myte?
Antea
12.12.11,09:32
tie vyrobky z mangalice nemaju nahodou na trhu na Trnavskom myte?

Nie, v Nitre, ale hovorili, že len počas "vianočného mestečka"
babi2
12.12.11,10:13
tie vyrobky z mangalice nemaju nahodou na trhu na Trnavskom myte? Majú ich v tej tržnici, čo je na mieste bývalej Ikea, pri Kuchajde
220870
06.01.12,05:28
arizona
06.01.12,06:21
Sice cesky clanok, ale myslim, ze u nas je to o tom istom...:mee:
Indeed
06.01.12,06:53
mala som kamošku /zomrela mi vo februári:mee:/ mäsárku, tiež iba od nej, takže už som bez mletého. prežijem aj bez fašírky aj ked ju lúbim, ale nie je v mojom stravovacom režime:D takže iba od mojej maminy;) mimotemy mne sa vždy "lúbilo" ako predávala mäso a nie len onaale určite každý mäsár, ked si dal človek ukázať kus mäsa vždy ukázala tak, aby tú mastnotu čo na ňom bola nebolo vidno;) nech sa nikto neurazí, ale ja to proste nechápem ako niekto môže kúpiť mleté mäso, som asi divná:D

Zase netreba byt až taký fajnovy... Ak by si pomlela čisté stehno,bez kuska mastneho, tak budeš mat pocit , že ješ piliny...

Inak ja bežne kupujem mleté mäso z Kauflandu v balíčkoch a nevidim v ńom žiadny problém.

Skor by som videl problem v zložení tej fašírky, koĺko % je v nej mäsa a koĺko strúhanky.

Nie ako robila moja svokra, že fašírka bola takmer celá zo struhanky , múky a vajec , mäsa tam bol tak nanajvýš 30 %.
myara
06.01.12,07:00
Zase netreba byt až taký fajnovy... Ak by si pomlela čisté stehno,bez kuska mastneho, tak budeš mat pocit , že ješ piliny...

Inak ja bežne kupujem mleté mäso z Kauflandu v balíčkoch a nevidim v ńom žiadny problém.

Skor by som videl problem v zložení tej fašírky, koĺko % je v nej mäsa a koĺko strúhanky.

Nie ako robila moja svokra, že fašírka bola takmer celá zo struhanky , múky a vajec , mäsa tam bol tak nanajvýš 30 %.

to fakt kupujes mlete maso? ved ani netusis, co je v nom vsetko pomlete, nejde ani tak o to, ze kolko % tvori maso, ale skor, ake stare bolo to maso, urcite nemelu cerstve maso, ktore by mohli predat
pivko
06.01.12,07:02
mleté by som ja v obchode nikdy nekúpil.preto kupujem o mojeho masiara ktorý maso predomnou umyje a pomelie.
Indeed
06.01.12,07:05
Fakt kupujem mlete mäso aj čuchám ku nemu, nesmrdelo ešte nikdy, dokonca ani pachuť tam žiadna nie je.

Zase netreba si mysliet, že v reťazcoch nie je žiadna kontrola.

Treba rozlíšit čo je skutočnost a čo umelo vyvolana hysteria .

Najnavštevovanejší obchodný reťazec s najvyššími tržbami - Kaufland.
arizona
06.01.12,07:20
Ja tiez kupujem mlete maso u nas v Bille. Este sa nestalo, ze by bolo pokazene, ci smradave. Spolieham sa na svoj nos .-)

Ale zasadne by som nekupila rozne tie masa,ci klobasky "akoze" okorenene,ci v roznych pacoch,lebo tam sa skontrolovat cerstvost masa cuchom neda.
hubatá
06.01.12,07:29
Už som to tu niekoľkokrát písala::)
Každý by si mal nájsť svojho farmára na dedine: zájsť si k nemu raz za 1-2 týždne, dať do špajze, chladničky zeleninu, mäso, mäsové výrobky. Ja to tak robím už roky s jednou 65 ročnou babkou a roky ignorujem Tesco, Lídl, Kaufland. Babka vie že prídem v sobotu poobede, dá mi igelitový sáčok (som sama), naoberám si čo chcem, nakopem si čo chcem, natrhám si čo chcem. Za igelitku zeleniny alebo ovocia mi ráta bez váženia, bez prepočítavania jednotnú cenu: 3 €. Od jari do jesene chodím do záhrady, v zime kupujem z jej pivnice: zemiaky, mrkvu, kaleráb, kyslú kapustu, topinambury, chren, cviklu, cibuľu, cesnak, jablká, predá aj zaváraniny alebo mäso a mäsové výrobky z mraziaka. Chová ešte aj kozu, sliepky, zajace. Tak si kúpim aj kozie mlieko, tvaroh (syry nerobí ale si ich môžem urobiť ja doma z mlieka), sliepku si rozdelím na porcie a zamrazím, to isté so zajacom. Ona má príjem k dôchodku, ja mám kvalitnú zeleninu, vidím ako babka žije, aká je hygiena, vidím že hnojí len veľmi málo (lebo nemá z dôchodku na herbicídy) bobkami od zajacov alebo slepačincami. Ako bonus vždy dostanem za horčičák domáceho ribizľového vína s domácim koláčom, posedíme, poklebetíme. Ak vezmem so sebou vnučku, pohrá sa so zvieratkami, vybehá sa. Myslíte že by mala také líčka z nákupu v OC ako keď prídeme domov z nákupu od babky? Keby to takto robili všetky rodiny tak by veľké obchodné reťazce zbankrotovali, my by sme nemali takú nezamestnanosť a nepotrebovali by sme toľko lekárov a ich chémiu na alergény. Všetko toto závisí od žien, matiek, gazdiniek od ich myslenia a pohodlnosti. Ja dnes ak idem do OC som unavená z behania po celej predajni, nervózna z rady pri pokladni. Ľutujem maličké detičky hrajúce sa v zvírenom prachu v detskom kútiku a mamičky popíjajúce kávu a tajne fajčiace na WC. Všetci sa nudia v predajni kde sa vystrieda niekoľko tisíc ľudí v nevetraných, zafajčených priestoroch. Ja tu kupujem len cukor, múku, kávu, drogériu aj to nie v špičke, lebo sa mi nechce stáť v rade pri pokladni.
GAZDINKY SPOJME SA!
Ignorovaním hypermarketov zabezpečíte svojej rodine zdravie, nebude sa ničiť slovenská príroda kamiónovou dopravou potravín zo zahraničia a zabezpečíte prácu slovenským nezamestnaným. Veď toto predsa robia všetky krajiny, alebo dovážame aj ich umelo vyrobenú mozzarelu, hydroponicky pestované banány, pomaranče, citróny?
myara
06.01.12,07:30
ja teda neoblubujem jedla z mleteho masa, ale moja mama aj babka vzdy mleli maso doma na mlynceku, myslim, ze to je najvacsia istota
a co sa tyka malych masiarstiev, tak tym tiez velmi neverim, kedze moj bratranec robil masiara v masiarstve, ktore bolo v BA na Odborarskom nam. v Avione, tusim sa to volalo Zezulka, a neraz nam rozpraval, ako tam maso macali v roznych chemikaliach, aby bolo cervene, a vyzeralo ako cerstve
myara
06.01.12,07:31
Už som to tu niekoľkokrát písala::)
Každý by si mal nájsť svojho farmára na dedine: zájsť si k nemu raz za 1-2 týždne, dať do špajze, chladničky zeleninu, mäso, mäsové výrobky. Ja to tak robím už roky s jednou 65 ročnou babkou a roky ignorujem Tesco, Lídl, Kaufland. Babka vie že prídem v sobotu poobede, dá mi igelitový sáčok (som sama), naoberám si čo chcem, nakopem si čo chcem, natrhám si čo chcem. Za igelitku zeleniny alebo ovocia mi ráta bez váženia, bez prepočítavania jednotnú cenu: 3 €. Od jari do jesene chodím do záhrady, v zime kupujem z jej pivnice: zemiaky, mrkvu, kaleráb, kyslú kapustu, topinambury, chren, cviklu, cibuľu, cesnak, jablká, predá aj zaváraniny alebo mäso a mäsové výrobky z mraziaka. Chová ešte aj kozu, sliepky, zajace. Tak si kúpim aj kozie mlieko, tvaroh (syry nerobí ale si ich môžem urobiť ja doma z mlieka), sliepku si rozdelím na porcie a zamrazím, to isté so zajacom. Ona má príjem k dôchodku, ja mám kvalitnú zeleninu, vidím ako babka žije, aká je hygiena, vidím že hnojí len veľmi málo (lebo nemá z dôchodku na herbicídy) bobkami od zajacov alebo slepačincami. Ako bonus vždy dostanem za horčičák domáceho ribizľového vína s domácim koláčom, posedíme, poklebetíme. Ak vezmem so sebou vnučku, pohrá sa so zvieratkami, vybehá sa. Myslíte že by mala také líčka z nákupu v OC ako keď prídeme domov z nákupu od babky? Keby to takto robili všetky rodiny tak by veľké obchodné reťazce zbankrotovali, my by sme nemali takú nezamestnanosť a nepotrebovali by sme toľko lekárov a ich chémiu na alergény. Všetko toto závisí od žien, matiek, gazdiniek od ich myslenia a pohodlnosti. Ja dnes ak idem do OC som unavená z behania po celej predajni, nervózna z rady pri pokladni. Ľutujem maličké detičky hrajúce sa v zvírenom prachu v detskom kútiku a mamičky popíjajúce kávu a tajne fajčiace na WC. Všetci sa nudia v predajni kde sa vystrieda niekoľko tisíc ľudí v nevetraných, zafajčených priestoroch. Ja tu kupujem len cukor, múku, kávu, drogériu aj to nie v špičke, lebo sa mi nechce stáť v rade pri pokladni.
GAZDINKY SPOJME SA!
Ignorovaním hypermarketov zabezpečíte svojej rodine zdravie, nebude sa ničiť slovenská príroda kamiónovou dopravou potravín zo zahraničia a zabezpečíte prácu slovenským nezamestnaným. Veď toto predsa robia všetky krajiny, alebo dovážame aj ich umelo vyrobenú mozzarelu, hydroponicky pestované banány, pomaranče, citróny?


toto je mimo temy, ale pobavilo ma, ze 65 rocna babka :) moja mama ma 63, a teda ako babka mi vobec neprijde
220870
06.01.12,07:34
Jedli ste už niekedy fašírku z čerstvého mäsa z doma chovaného prasaťa?Ja mám žalúdok dobrý kľudne môžem vypiť pol litra piva ,na to liter mileka a zapiť pol litrom piva a nepose...sa.Ale ak som zjedol klobásu párku ,alebo podobný sajrajt z Tesca tak ma bolí žalúdok,nieje to schopný spracovať ,väčšinou sa povrcám ak nie tak posere..
hubatá
06.01.12,08:00
;)
A prečo si ľudia mäso neumyjete doma a nepomeliete na fašírku na mäsovom mlynčeku č. 5??? Stojí myslím okolo 5 €.

Budete sa mi asi smiať, ale ja na hovädziu polievku kupujem kvalitné mäso: močing (ak dostanem), alebo predné. V nedeľu je z neho kvalitná polievka a v pondelok keď vytiahnem ten smiešny mlynček č. 5 a idem ho mlieť na fašírku, tak mi asistuje vnučka a kradne mi ho z misky. Spapá všetko aj ten rôsol z močingu alebo tlsté. Niekedy mi nezostane už ani na tú fašírku.
Nejedli ste ešte fašírku z vareného hovädzieho mäsa? Skúste a neobanujete: a ešte ako ušetríte, lebo máte vlastne 2 x obed (v nedeľu polievku a v pondelok omáčku od výmyslu sveta s fašírkou). Uvarené hovädzie môžte k omáčke aj udusiť na cibuľke a paprike.
Indeed
06.01.12,10:38
GAZDINKY SPOJME SA!
Ignorovaním hypermarketov zabezpečíte svojej rodine zdravie, nebude sa ničiť slovenská príroda kamiónovou dopravou potravín zo zahraničia a zabezpečíte prácu slovenským nezamestnaným.

Bóžinku, aká NAIVITA .
hubatá
06.01.12,10:54
A v čom je to naivita?
Indeed
06.01.12,10:58
,že kupovaním vyrobkou na ktorých je slovenska vlajočka, zabezpečíš prácu slovenským nezamestnanym.

Ja ked vidim tu vlajočku tam, alebo niekto zdorazńuje , že sa jedná o SLOVENSKÝ vyrobok, hned spozorniem.

Slovensky vyrobok, je tak akurat nejaky syr, či žinčica vyrobený doma, a kupeny od ruky pri ceste.

To čo sa predáva v supermarketoch nie je čisto slovensky vyrobok, vždy je tam nejaka cudzia učasť.
Indeed
06.01.12,10:59
a kamiony budu dláviť slovenské cesty tak, či tak..
hubatá
06.01.12,11:02
Nečítala si stranu dopredu: hovorím o predaji od súkromných osôb, nie o výrobkoch vo veľkom: veď my nemáme žiadnu svoju slovenskú výrobu potravín. Máme my niekde vôbec nejakú továreň okrem krachujúcich automobiliek?
Opakujem: hovorím o nakupovaní potravín od súkromných osôb ktoré ich musia vyrobiť vlastnými rukami a ja ako kupujúca vidím čo kupujem.
Indeed
06.01.12,11:05
nečitala , ja som chlap..
hubatá
06.01.12,11:08
Prepáč chlap.
Indeed
06.01.12,11:18
ako som sa mal vyjadriť , že "male" ako je to v pase ?

Inak som Laco.

ale to skalní o mne vedia...
hubatá
06.01.12,11:30
Mrkni: veď ja som tu služobne mladšia len o pár mesiacov, tak tiež sa môžem počítať už medzi skalnú ........
misoft
06.01.12,12:37
mimotemy
http://www.beruska8.cz/smajlici/smajlici2/70.gif

veď ja som tu služobne mladšia len o pár mesiacov, tak tiež sa môžem počítať už medzi skalnú
Padol som na riť a oprskal monitor od smiechu -vraj "služobne" - mladšia.

Kua - tak ja som potom služobne skoro veterán
http://www.beruska8.cz/smajlici/smajlici2/113.gif

Toto by stálo za výrok týždňa na Porade - služobne mladšia. Alebo podnet pre Richarda: delenie členov podľa doby registrácie na služobných nováčikov, služobne mladších .... on by to už nejako podelil.
220870
26.01.12,17:29
Toto rád pozerám.Ja by som najradšej ten zhorený vždy v obchode vyberám ten najpripečenejší.Aj sa slinky zbihajú nad takou dobrotou slanina s chlebom..:):---
http://tv.sme.sk/v/23227/chlieb-z-hypermarketu-skuste-radsej-tento.html






(http://tv.sme.sk/v/23227/chlieb-z-hypermarketu-skuste-radsej-tento.html)
hubatá
26.01.12,17:46
@misoft - ty už máš nárok na vernostný príplatok k Vianociam ...... (ktorý si komanči vzali so sebou hehe!)
misoft
26.01.12,21:07
http://www.celysvet.cz/skin/smile/s11900.gif
To už boli Vianoce? A kedy?
http://www.beruska8.cz/smajlici/smajlici2/117.gif

ty už máš nárok na vernostný príplatok k Vianociam ...... (ktorý si komanči vzali so sebou hehe!) .... keby len ten príplatok, ale oni - kua - zobrali aj ten nárok (na rok - a je to - bisťu - už veľa rokov - hádam aj štvrťstoročie)
korela
16.02.12,23:05
korela
17.02.12,00:11
Dovolím si odporučiť film a zároveň skonštatovať, že iba jednotlivci postupne môžu zvrátiť celý systém výroby potravín. To čo tu stále hubatá dookola neúnavne vypisuje a nabáda k nákupu zdravých domácich potravín.

15.2. o 23.45 vysielala ČT2
Nasytíme celý svět - Pravidla Evropské unie ro potravinářský průmysl pomalu vytlačují jakýkoli lidský rozměr v zemědělské práci.
Dĺžka 95 min.

Reálie nakrútené na hranici etiky. Výborný dokument.
Dnes je schopná Zem uživiť 12 miliárd ľudí, napriek tomu zomierajú na hlad a ľudia z podvýživy prichádzajú o zdravie.

Film som zachytila až asi v polovici.
Našla som ho celý http://probuzeni.blogspot.com/2012/02/nasytime-cely-svet-we-feed-world.html, je predabovaný do CZ.
Trailer http://www.essen-global.de/filminfo_trailer.html
O tvorcoch, rozhovor s nimi www.essen-global.de (http://www.essen-global.de/)

Nasytíme celý svět - We feed the Worldhttp://1.bp.blogspot.com/-CU9fci_aruI/TzgXHq6YU8I/AAAAAAAACIs/cNShQH-VSuI/s400/we-feed-the-world-poster.jpg (http://1.bp.blogspot.com/-CU9fci_aruI/TzgXHq6YU8I/AAAAAAAACIs/cNShQH-VSuI/s1600/we-feed-the-world-poster.jpg)
Pravidla Evropské unie pro potravinářský průmysl pomalu vytlačují jakýkoli lidský rozměr v zemědělské práci.


Jak dnes vypadá zemědělec, který na náš stůl dodává ty nejlepší produkty? Pokud se nám vybaví romantické obrázky, kde jsou lidé v bezprostředním kontaktu s přírodou, snímek Nasytíme celý svět nás definitivně vyvede z naivního omylu. V dokumentu rakouského režiséra Erwina Wagenhofera totiž žádné nostalgické obrázky nenajdeme. Estetizované kompozice záběrů strojů při práci působí spíš ironicky. Pravidla Evropské unie pro potravinářský průmysl se snahou o zaručení nezávadnosti produktů pomalu vytlačují jakýkoli lidský rozměr v zemědělské práci. Finanční náročnost výrobních změn ruinuje malovýrobce a ty, kteří se ještě drží, nutí nasazovat vysoké ceny, takže nemohou konkurovat levnému zboží dováženému z Asie nebo z Jižní Ameriky. Erwin Wagenhofer ukazuje jak evropské zemědělce, potýkající se s absurdními nařízeními, tak vykořisťované obyvatele chudých zemí, na jejichž práci vydělávají nadnárodní koncerny. Začarovaný kruh uzavírá mluvčí firmy Nestlé, pro něhož je argument velkého počtu pracovních míst neprůstřelným alibi pro cokoli.


"Ideální dokument, pokud chcete zjistit něco bližšího o velkovýrobě potravin. Jaké jsou rozdíly mezi rybami vylovenými soukromými rybáři s malými loďkami oproti "hromadnému" lovu velkými loďmi? Proč se vyplatí státům celé Evropy a velké části Asie dovážet skleníková rajčata z Almerie, přestože sami mají dobré podmínky pro jejich pěstování? Jak vypadá zemědělství v Rumunsku, po Francii druhé zemi Evropy v produkci zemědělských produktů? Jak se v Evropě chovají a následně zpracovávají kuřata? A věděli jste, že jeden metr čtvereční Amazonského pralesa v Brazílii se dá bez problémů koupit za 1 cent? Amazonie je protkaná sójovými plantážemi, sója se dováží jako krmivo do Evropy a například Rakouská pšenice se místo toho pálí pro získání energie (a pak nám vyčítají Temelín)... Odpovědi na tyto otázky jsou mnohdy docela šokující a stojí za to je znát, stejně jako některé "úžasné" názory šéfa největšího světového potravinového koncernu Nestlé... " Galadrielhttps://mail.google.com/mail/images/cleardot.gif
korela
19.02.12,21:18
Rada by som si zadovažovala pre rodinu suroviny systémom debničkový predaj. Nie kvôli horeuvedenému príspevku. Ako mám na to ísť?
Môžem osloviť bývalú kolegyňu, dohodnúť sa na množstve a vyplatiť buď zálohovo, alebo i inak, aby som mala istotu, že dohoda sa dodrží.
Alebo mi poradíte iné riešenie?
Skúšala som na konci jesene predaj z dvora, ale našla som čiastkové - ak ovocie, nebola zelenina a pod. Ja si to predstavujem komplexne. Najlepšie s donáškou na týždeň.
Už nie som ochotná kupovať v obchodoch zvädnutý a pomiešaný tovar, prechemizovaný a aj predražený.
Plus suroviny na zaváranie, hlavne paradajky. Ovocie menej.
Chokma
20.02.12,09:01
Rada by som si zadovažovala pre rodinu suroviny systémom debničkový predaj. Nie kvôli horeuvedenému príspevku. Ako mám na to ísť?
Môžem osloviť bývalú kolegyňu, dohodnúť sa na množstve a vyplatiť buď zálohovo, alebo i inak, aby som mala istotu, že dohoda sa dodrží.
Alebo mi poradíte iné riešenie?
Skúšala som na konci jesene predaj z dvora, ale našla som čiastkové - ak ovocie, nebola zelenina a pod. Ja si to predstavujem komplexne. Najlepšie s donáškou na týždeň.
Už nie som ochotná kupovať v obchodoch zvädnutý a pomiešaný tovar, prechemizovaný a aj predražený.
Plus suroviny na zaváranie, hlavne paradajky. Ovocie menej.

Toto je problem, hlavne, ak chce niekto na jesen ceresne. Ale urcite je problem aj v tom, ze vacsina pestovatelov je zamerana na nieco, a je to svojim sposobom spravne - lebo je to predpokladom toho, aby nerobili nic polovicato a boli doma v tom svojom. Preto hypermarket vyhovuje vacsine - lebo ponuka cely komplex veci, nielen zeleniny, ovocia.

Neviem, odkial si, ale nasa rodina funguje nasledovne - sme zamerani na zeleninu - zaciname hlubovinami - karfiolom, brokolicou, kapustou, kelom, postupne prechadzame na rajciny, papriku, atd. - prakticky az do jesene. Rajciny na kecup je dobre zhanat v auguste, popripade este v septembri, vtedy je ich najviac, je najlepsia cena a su aj najkvalitnejsie. Co sa tyka ovocia, tak v nasom okoli su zahradkari, ktori nam nahlasia svoje prebytky a v tom pripade vieme ponuknut aj ich tovar. Funguje to tak, ze ty das vediet, o co mas zaujem a na kedy by si tovar chcela - zeleninu ti vieme zabezpecit a ak je ponuka ovocia, tak vieme ponuknut aj to. Vsetko samozrejme zavisi od sezony, ako som napisala - hladat ceresne na jesen je nezmysel a ono sa s tym casto stretavame, ze ludia sa obycajne spamataju az po funuse... Co sa tyka ovocia, mavame ceresne, marhule, slivky a hrusky... Ale donasku nerobime. Jedine, zeby si bola zblizka. ;)
korela
22.02.12,12:23
Toto je problem, hlavne, ak chce niekto na jesen ceresne. Ale urcite je problem aj v tom, ze vacsina pestovatelov je zamerana na nieco, a je to svojim sposobom spravne - lebo je to predpokladom toho, aby nerobili nic polovicato a boli doma v tom svojom. Preto hypermarket vyhovuje vacsine - lebo ponuka cely komplex veci, nielen zeleniny, ovocia.

Neviem, odkial si, ale nasa rodina funguje nasledovne - sme zamerani na zeleninu - zaciname hlubovinami - karfiolom, brokolicou, kapustou, kelom, postupne prechadzame na rajciny, papriku, atd. - prakticky az do jesene. Rajciny na kecup je dobre zhanat v auguste, popripade este v septembri, vtedy je ich najviac, je najlepsia cena a su aj najkvalitnejsie. Co sa tyka ovocia, tak v nasom okoli su zahradkari, ktori nam nahlasia svoje prebytky a v tom pripade vieme ponuknut aj ich tovar. Funguje to tak, ze ty das vediet, o co mas zaujem a na kedy by si tovar chcela - zeleninu ti vieme zabezpecit a ak je ponuka ovocia, tak vieme ponuknut aj to. Vsetko samozrejme zavisi od sezony, ako som napisala - hladat ceresne na jesen je nezmysel a ono sa s tym casto stretavame, ze ludia sa obycajne spamataju az po funuse... Co sa tyka ovocia, mavame ceresne, marhule, slivky a hrusky... Ale donasku nerobime. Jedine, zeby si bola zblizka. ;)
Ďakujem, ozvem sa.
220870
22.02.12,12:46
U nás (Bošany)chodí predávať jeden pestovalteľ z NZ.Pravidelne každú sobotu .Kupujem len u neho na týždeň dopredu. .
Dáša_
22.02.12,13:08
Toto je problem, hlavne, ak chce niekto na jesen ceresne. Ale urcite je problem aj v tom, ze vacsina pestovatelov je zamerana na nieco, a je to svojim sposobom spravne - lebo je to predpokladom toho, aby nerobili nic polovicato a boli doma v tom svojom. Preto hypermarket vyhovuje vacsine - lebo ponuka cely komplex veci, nielen zeleniny, ovocia.

Neviem, odkial si, ale nasa rodina funguje nasledovne - sme zamerani na zeleninu - zaciname hlubovinami - karfiolom, brokolicou, kapustou, kelom, postupne prechadzame na rajciny, papriku, atd. - prakticky az do jesene. Rajciny na kecup je dobre zhanat v auguste, popripade este v septembri, vtedy je ich najviac, je najlepsia cena a su aj najkvalitnejsie. Co sa tyka ovocia, tak v nasom okoli su zahradkari, ktori nam nahlasia svoje prebytky a v tom pripade vieme ponuknut aj ich tovar. Funguje to tak, ze ty das vediet, o co mas zaujem a na kedy by si tovar chcela - zeleninu ti vieme zabezpecit a ak je ponuka ovocia, tak vieme ponuknut aj to. Vsetko samozrejme zavisi od sezony, ako som napisala - hladat ceresne na jesen je nezmysel a ono sa s tym casto stretavame, ze ludia sa obycajne spamataju az po funuse... Co sa tyka ovocia, mavame ceresne, marhule, slivky a hrusky... Ale donasku nerobime. Jedine, zeby si bola zblizka. ;)

Priznám sa, že už som minulé leto špekulovala - v lete idú moje obchody slabšie a tak mám priestor. Kúpiť registračku, ísť ku tebe v sobotu, nedelu. nakupiť zeleninu a potom v pravidelnych intervaloch obchádzať dediny na okoli. Tak, aby si zvykli, že som tam vždy v pondelok o 15.-tej, alebo v utorok o 18-tej hodine. Celé leto, kým je zelenina a ovocie v záhrade.
lebo priznám sa, kupovala som u nás v takom stánku, ale po istých skúsenostiach som presvedčená, že on to kupoval vo veľkosklade, akurát to bolo o hodne drahšie ako vedľa v lidli...

Uvidíme, ako bude toto leto...
220870
22.02.12,16:47
lujza.j
22.02.12,19:27
ja som predvčerom vyhodila rajčiny čo som kúpila v decembri,nikto ich nejedol a nejak ubehli tieto mesiace a rajčiny v chladničke sa vôbec nezmenili:eek: neboli mäkké,plesnivé iba miesto od stonky bolo čierne.
arizona
22.02.12,20:20
marleau
22.02.12,20:25
Smutne citanie :mee::rolleyes:
http://aktualne.atlas.sk/potravinari-biju-na-poplach-stat-onedlho-nebude-schopny-uzivit-ludi/ekonomika/slovensko-a-ekonomika/
Hlavne,že šikmooký pýta za jedno pracovné miesto 30 litrov na 2 roky.
To aj ja dokážem zamestnávať ľudí tak,že výplatu budú dostávať od štátu.Za tie peniaze by som ich zamestnal v poľnohospodárstve,mali by sme kvalitnejšie aj lacnejšie potraviny a nemuseli by sme sa ponižovať šikmookým stavaním diaľnic až do záchodu firmy...
korela
22.02.12,21:41
Priznám sa, že už som minulé leto špekulovala - v lete idú moje obchody slabšie a tak mám priestor. Kúpiť registračku, ísť ku tebe v sobotu, nedelu. nakupiť zeleninu a potom v pravidelnych intervaloch obchádzať dediny na okoli. Tak, aby si zvykli, že som tam vždy v pondelok o 15.-tej, alebo v utorok o 18-tej hodine. Celé leto, kým je zelenina a ovocie v záhrade.
lebo priznám sa, kupovala som u nás v takom stánku, ale po istých skúsenostiach som presvedčená, že on to kupoval vo veľkosklade, akurát to bolo o hodne drahšie ako vedľa v lidli...

Uvidíme, ako bude toto leto...
Hej, čo je na trhu z veľkoskladov, je evidentné na prvý pohľad. Okrem toho, že tovar je nesezónny.
korela
22.02.12,21:43
Hej, Slováci jedia najmenej vlastných potravín, kam ďaleko to všetko zašlo
korela
22.02.12,21:50
ja som predvčerom vyhodila rajčiny čo som kúpila v decembri,nikto ich nejedol a nejak ubehli tieto mesiace a rajčiny v chladničke sa vôbec nezmenili:eek: neboli mäkké,plesnivé iba miesto od stonky bolo čierne.
Pred pár rokmi sme našli v zabudnutej taške z Billy asi 2 kg zelenej papriky (po Vianociach). Nemali sme miesto v chladničke, klasickú komoru nemáme, tak improvizujeme. Na naše prekvapenie bola prvotriedna, ale za ten čas krásne sčervenela sama od seba.
Vie mi to niekto vysvetliť? Ja som si vždy myslela, že farba papriky závisí od odrody.
Chokma
23.02.12,05:09
Pred pár rokmi sme našli v zabudnutej taške z Billy asi 2 kg zelenej papriky (po Vianociach). Nemali sme miesto v chladničke, klasickú komoru nemáme, tak improvizujeme. Na naše prekvapenie bola prvotriedna, ale za ten čas krásne sčervenela sama od seba.
Vie mi to niekto vysvetliť? Ja som si vždy myslela, že farba papriky závisí od odrody.

Rozlisuje sa technicka a botanicka zrelost. Niektore odrody su v technickej blede zelene, biele, zlte, tmave zelene, no v botanickej zrelosti dozrievaju do cervena, ine do oranzova... Na jedenie je paprika vhodna, ked sa krasne leskne, je tvrda a "zvoni". Ale napr. osivo v nej este nie je zrele - to az ked prejde do tej onej botanickej zrelosti.
lubko6394
23.02.12,05:57
No a ja som zase narazil na problém cukru v sirupe. Dlho mi trvalo kým som nenašiel v Lidli sirup s cukrom, bez tých izo... , býval v takej plastovej 0,7l fľaše. Už ho ale nemajú- asi vyradený zo sortimentu. Žena priniesla asi z Billy náhradu, zloženie : cukor a alebo izoglukóza,... Kde majú nejaký sirup len s cukrom ? Prosííííííííím.
220870
23.02.12,07:36
No a ja som zase narazil na problém cukru v sirupe. Dlho mi trvalo kým som nenašiel v Lidli sirup s cukrom, bez tých izo... , býval v takej plastovej 0,7l fľaše. Už ho ale nemajú- asi vyradený zo sortimentu. Žena priniesla asi z Billy náhradu, zloženie : cukor a alebo izoglukóza,... Kde majú nejaký sirup len s cukrom ? Prosííííííííím.


Trochu drahé ale vyborné.Predávajú aj med ,víno,ovocie a zeleninu zo svojich polí.Ja tam chodím na ich šťavy a jablká.
http://www.fructop.sk/stavy-a-susene-ovocie

Tu je presne pomenovaný problém.Dotácie majú naši poľnohospodári polovičné oproti západu.Tomuto nedokážu konkurovať.Len prežívajú ,ako žobráci.Viem ako fungujú farmy v Rakúsku ako sa o nich štát stará a my dávame peniaze na nejaký skurvený smasung .Pritom tý ľudia majú pod nohami úrodnú pôdu a mohli pracovať na nej .miesto toho z nich urobil Kórejský otrokár otrokov .Makajú tam v monotónnej polohe odnevidím donevidím.Ak si to dobre pamätám tak naše poľnohospodárstvo je schopné zamestnať 100 000 ľudí.Len musia mať tie isté dotácie čo iný producenti z EU.Súdruhovia Dzurinda , Mikloš ,Fico, tadiaľto vedie cesta .Čo ste vy chrapúni urobili preto ,aby to tak bolo.
http://www.brejle.net/svet-kolem-me/zakon-o-zachovani-prasete/
220870
23.02.12,11:56
Dáša_
23.02.12,17:25
korela
23.02.12,18:57
http://www.stream.cz/video/664554-peklo-na-taliri-rozbor-detske-pastiky


Výsledok kontroly pražských hypermarketov.Hnus a hypermarkety.http://ekonomika.idnes.cz/prazsti-prodejci-potravin-podvadeji-vic-nez-kdy-driv-zasne-i-inspekce-1e0-/ekonomika.aspx?c=A120223_1737905_praha-zpravy_sfo
Toto a všetko ostatné spolu s Konštiakom a ostatnými ľuďmi okolo úpravy (výroby) potravín, dokážu zastaviť iba ľudia svojou ignoráciou v obchodoch. Zastaviť odbyt. Keby len postupne klesal, dostali by signál.
Naši emigranti ušetrili na potravinách tým že nevarili z polotovarov, 50% financií určených na stravu.
Bežné paštéty, šunky, párky u nás už dávno nie, klobásky akurát do vianočnej kapustnice. A plno iných potravín.
Návrat o 50 rokov späť. Nie je problém. Keď sa pozerám na tovar ľuďom pri pokladniach, nechápem. Platia za mŕtve potraviny. Ja čiastočne tiež za zelovoc. :-(
korela
23.02.12,18:59
Prečo Fructop nemá ešte celé Slovensko pokryté?
220870
23.02.12,19:38
220870
24.02.12,11:37
Slovenské potraviny.
http://jarmilahal.blog.pravda.sk/
trisestri
24.02.12,11:55
misoft
24.02.12,12:08
Aj ja dúfam, lebo Mecom mal veľmi dobrú povesť s kvalitou výrobkov.
korela
26.02.12,10:39
Zdravotné poisťovne sú akcionármi sietí rýchleho občerstvenia
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=647&Itemid=30
lujza.j
28.02.12,19:21
arizona
01.03.12,13:17
Pochutili si aj Slováci na výrobkoch konzervovaných chemikáliou určenou na údržbu ciest?
http://www.pluska.sk/spravy/ekonomika/potravinovy-skandal-klobasy-roky-plnili-posypovou-solou.html
220870
01.03.12,15:21
Pochutili si aj Slováci na výrobkoch konzervovaných chemikáliou určenou na údržbu ciest?
http://www.pluska.sk/spravy/ekonomika/potravinovy-skandal-klobasy-roky-plnili-posypovou-solou.html
Samozrejme,sajrajt z Poľska je tu neuveriteľne obľúbený.
korela
01.03.12,15:34
Aj keby boli neviem aké lacné, tak nekupujem potraviny z PL už len kvôli Černobyľu. Mali väčší spad ako my.
Rovnako ani z Ukrajiny. Marianna má pšeno, alebo ľanové semeno, v princípe niečo, čo kupujeme.
Má tam krajinu pôvodu Ukrajinu, nekúpim.
Mám veľmi rada, ak sa na etikete dočítam, že krajina pôvodu EÚ. Alebo aj mimo EÚ? Ako toto mohli schváliť....
arizona
01.03.12,15:53
Aj keby boli neviem aké lacné, tak nekupujem potraviny z PL už len kvôli Černobyľu. Mali väčší spad ako my.
Rovnako ani z Ukrajiny. Marianna má pšeno, alebo ľanové semeno, v princípe niečo, čo kupujeme.
Má tam krajinu pôvodu Ukrajinu, nekúpim.
Mám veľmi rada, ak sa na etikete dočítam, že krajina pôvodu EÚ. Alebo aj mimo EÚ? Ako toto mohli schváliť....
Suhlasim...
Ale zial, vdaka povolenym prebalovaniam vyrobkov a hlavne masa,hydiny,masovych vyrobkov sa to nemame ako dozvediet skadial maso,ci ine vyrobky pochadzaju...:mad:

Tiez ma oznacenie "vyrobene v EU" privadza do zurivosti, radsej sa takym vyrobkom vyhybam...su mi podozrive :rolleyes:
Gapo
01.03.12,16:39
Mám veľmi rada, ak sa na etikete dočítam, že krajina pôvodu EÚ. Alebo aj mimo EÚ? Ako toto mohli schváliť....
Nuž asi preto aby sme nevedeli odkiaľ ten šmejd pochádza a nemohli si vybrať.
Naše solivary sme si zrušili a soľ dovážame aj z Poľska, že posypovú, čo na tom, máš demokraciu, môžeš cestovať, tak drž hubu a krok. Tak si to myslia tí naši mocní. Čo tam po tom že jeme otravy, oni určite nie, buďme si istý.
arizona
01.03.12,18:18
Aj tak je to s tou solou dost nejasne. V TV hovorili, ze ista partia podvodnikov skupovala tuto posypovu sol,ktoru nasledne prebalovala a vrecia distribuovali ako beznu potravinarsku sol stovkam odberatelom.Trvalo to minimalne 10 rokov.
To za celych 10r nikto,komu sa dostala ta sol do ruk nezbadal hned na prvy pohlad, ze to nie je bezna potravinarska sol? Nielen na pohlad,ale aj na cuch? :eek::eek::confused:
Neveriiiim!!!!

Ked sa posledne roky dostava na povrch, co za rozne svinstva sa uplne legalne, pridava do jedal pre ludi,asi zacnem verit na tie konspiracne teorie, ze tych par vyvolenych, co drzia v rukach cely svet chcu dosiahnut preriedenie ludstva ...a samozrejme este predtym zarobit na drahych liecbach a liekoch pre chorych...:rolleyes:

Dnes uz mozeme asi len snivat o starych,dobrych a zdravych potravinach a vyrobkoch,ktore sme mali prv... :mee:
Darina1234
01.03.12,18:21
dnes musime zrat svinske potraviny, nase nam neboli dost dobre, brusel prikazal a hotovo, otravte nas
220870
01.03.12,18:26
220870
01.03.12,18:27
dnes musime zrat svinske potraviny, nase nam neboli dost dobre, brusel prikazal a hotovo, otravte nas
Zato nemôže Brusel.Za to môže naša sprostosť.
SamuelSK
01.03.12,18:43
paranoja ? :---:D
SamuelSK
01.03.12,18:45
haha, napadlo mi, budeme odolni ako nikdy predtym :D

konspiracie sa potom stanu irelevantnymi, pretoze nasa odolnost na humus a otravu bude taka super, ze nas nezabije nic :D
arizona
01.03.12,18:48
mna uz asi chyta chi,chi
ivuliatko
01.03.12,18:53
pivko
01.03.12,18:55
Aktualne info. Už týždeň som v Krakowe tak že to sledujem. Soľ použilo doteraz podľa vyšetrovania cca 40 firiem hlavne oblasti z Wielkopolska i Dolnego Śląska.Najviac soli spotrebovali firmy ktoré vyrábajú rybie konzervy.
Tak že u nás sa neni čoho báť.
Zmena už je to 88 výrobcov.
http://www.tvn24.pl/12690,1736633,0,1,500-ton-podejrzanej-soli-w-88-zakladach,wiadomosc.html
korela
01.03.12,19:03
haha, napadlo mi, budeme odolni ako nikdy predtym :D

konspiracie sa potom stanu irelevantnymi, pretoze nasa odolnost na humus a otravu bude taka super, ze nas nezabije nic :D
Keby si bol biochemikom, tak to možno aj beriem.
Prežijú potkany.
ela77
01.03.12,19:13
ale ich rybie konzervy sú aj u nás
korela
01.03.12,19:42
Zsolt Simon chcel zaviesť minulý rok v obchodoch tabule hanby.
Zostalo to iba pri myšlienke?

Tento príspevok by tam patril.
Roky som počúvala od niektorých žien, prečo nechodím k Achbergerovi na mäso.
Asi pred tromi rokmi som naletela a kúpila v lete krásne čerstvé morčacie prsia. Hneď 4 kg.
Doma rozbalené mäso malo pod blankami aj po svalstve "piliny". Ani po opláchnutí vodou
sa piliny nedali z blaniek vybrať. Vydýchala som sa, zavolala im, zoberú ho späť.
Takže, bolo to mäso zo Španielska, a aby zvládlo cestu, tak sa mäso cestou morilo v nejakom
roztoku. Boli horúčavy, netuším koľko stupňov bolo v nákladnom priestore. Ale čo mohli byť tie
drobné piliny? Pri vystavení mäsa ich nebolo vidno.
Som typ čo nenechávam veciam voľný priebeh ak je to potrebné, ale podnes neviem prečo
som s tým mäsom neišla hneď na hygienu.
Vôbec netušíme čo jeme, nemusia byť produkty ani spracované ako hotový produkt alebo polotovar.
Aj bioprodukty majú svoje aférky.
Fakt len vypestovať svoje.
220870
02.03.12,19:31
haha, napadlo mi, budeme odolni ako nikdy predtym :D

konspiracie sa potom stanu irelevantnymi, pretoze nasa odolnost na humus a otravu bude taka super, ze nas nezabije nic :D

Dobre zasolené a zaúdené dlhšie vydrží.Počul som v rádii koľko chemikálii to obshovalo ,skoro toľko čo jedna cigareta.:cool:
220870
03.03.12,13:34
Jeden z najkrajších fotoblogov ,aké som kedy na nete videl.To sa dnes už len tak nevidí .Len ho nepozerajte hladný.:)
http://www.modrastrecha.sk/fotoblog/mrkvakatka/album/album-na-zjedenie/7305349/
220870
05.03.12,17:56
pavol54
05.03.12,18:32
Nedemokratická republika USA.
http://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/297-iowa-schvaluje-zakon-ktery-umozni-utajeni-krutych-praktik-v-tovarnach-na-zpracovani-masa
Fuj aké je to nehumánne ukazovať zabíjanie zvierat, o čo krajšie je pozerať na násilnú smrť ľudí ale to nesmú byť homosexuáli ani farební kvôli netolerancii. Kedže človek sa nedá kúpiť ani predať, tak nemá hodnotu(už pomaly aj u nás), ale také zviera chúďa musí byť obeťou nejakého homo sapiensa.
pivko
05.03.12,19:11
Pozerám panelák a napchávam sa syrovými niťami z Bialky Tatranskej, kúpil som tradične pri návrate z Polska 1,5 kg.
lujza.j
05.03.12,19:16
tak dobrú chuť....:)
ivuliatko
06.03.12,16:21
V piatok som kúpila 10 vajíčok za 1,09 € a dnes som sa chystala kúpiť ešte 10. Rovnaký výrobca, rovnaký obchod ako v piatok, cena: 1,69 € ... To je zvýšenie o 55%!!! Nemám slov (okrem nepublikovateľných vulgarizmov najhrubšieho zrna) :mad:
misoft
06.03.12,16:31
Skončila akcia, dostali novú "várku"
trisestri
07.03.12,08:17
vajicka isli hore kvoli smernice z EU,takze docasne sa cast vajicok musela stiahnut z trhu,takze isli hore kvoli ich nedostatku na trhu
trisestri
07.03.12,08:18
dufajme ze to tak nie je,ze je koniec domacich potravin na trhu http://www.aktuality.sk/clanok/202663/slovenskym-potravinam-zrejme-zvonia-do-hrobu/
arizona
07.03.12,08:34
V piatok som kúpila 10 vajíčok za 1,09 € a dnes som sa chystala kúpiť ešte 10. Rovnaký výrobca, rovnaký obchod ako v piatok, cena: 1,69 € ... To je zvýšenie o 55%!!! Nemám slov (okrem nepublikovateľných vulgarizmov najhrubšieho zrna) :mad:
To sa deje aj u nas kazdorocne pred velkou nocou.
Po velkej noci zas idu ceny dolu...
Tweety
07.03.12,09:05
To sa deje aj u nas kazdorocne pred velkou nocou.
Po velkej noci zas idu ceny dolu...

Terazky budú už len drahšie, je to preto, lebo už im vylepšili klietky, nemali vhodné chovné aj nosné prostredie. Bolo to aj v médiách, je to tak, ako písali trisestri.
wagner
07.03.12,10:57
Terazky budú už len drahšie, je to preto, lebo už im vylepšili klietky, nemali vhodné chovné aj nosné prostredie. Bolo to aj v médiách, je to tak, ako písali trisestri.
Ale najmä preto, že poliaci sem nemôžu dovážať - ich sliepky nemajú vhodné podmienky na chov. Aj u nás v jeden deň stálo 30ks - 3,49, na druhý deň 5,49. Ešte že si chovám sliepky. Nemusím zažívať takéto šoky.
220870
07.03.12,17:36
richard8888
07.03.12,17:47
To co budeme jest ? sol 2 trieda ... teraz vajicka to je sila :(
pivko
07.03.12,17:54
To co budeme jest ? sol 2 trieda ... teraz vajicka to je sila :(
kde si bol 5 rokov? dnuka? alebo spiaci nick?
ivuliatko
07.03.12,18:08
kde si bol 5 rokov? dnuka? alebo spiaci nick?

mimotemy Možno je ako ja ;) Stáva sa, že človek zabudne heslo. Ale už ste videli debila, čo zabudne svoje prihlasovacie meno? Toľko k môjmu trojročnému pasívnemu členstvu... :D :D :D
220870
07.03.12,19:33
Umieranie v hojnosti.Niečo o potravinách.Nič pre slabšie povahy.Ale mali by ste si to pozrieť všetci.Je v tom veľký kus pravdy.
http://ac24.cz/dokumenty/zivotni-prostredi/11-dying-in-abundance-umirani-v-hojnosti
pavol54
07.03.12,20:06
Terazky budú už len drahšie, je to preto, lebo už im vylepšili klietky, nemali vhodné chovné aj nosné prostredie. Bolo to aj v médiách, je to tak, ako písali trisestri.
Tie vajíčka to je len "špička toho ľadovca" útok únie na našich poľnohospodárov sa deje frontálne
rozdiel vo vstupoch na pestovanie - nižšia je len mzda ostatné všetko je už vyššie ako v starých krajinách
dotácie na plochu - asi štyrikrát nižšie ako v starých krajinách
využívanie eurofondov - tak komplikované že nemáš reálnu šancu ich dostať, ale tu hospodáriace zahraničné firmy áno (napríklad na objekt ktorý chceš postaviť musíš mať ISO, ISO nedostaneš kým nemáš nejaký objekt postavený.
cestný zákon - v starých krajinách môže prevádzkovať poľnohospodár po cestách 3. triedy techniku bez špz u nás už nie
a dalo by sa menovať ďalej, takže akú šancu má náš pestovateľ vyrábať lacnejšie potraviny?
pivko
08.03.12,15:38
bjuty smis
08.03.12,17:19
Tie vajíčka to je len "špička toho ľadovca" útok únie na našich poľnohospodárov sa deje frontálne
rozdiel vo vstupoch na pestovanie - nižšia je len mzda ostatné všetko je už vyššie ako v starých krajinách
dotácie na plochu - asi štyrikrát nižšie ako v starých krajinách
využívanie eurofondov - tak komplikované že nemáš reálnu šancu ich dostať, ale tu hospodáriace zahraničné firmy áno (napríklad na objekt ktorý chceš postaviť musíš mať ISO, ISO nedostaneš kým nemáš nejaký objekt postavený.
cestný zákon - v starých krajinách môže prevádzkovať poľnohospodár po cestách 3. triedy techniku bez špz u nás už nie
a dalo by sa menovať ďalej, takže akú šancu má náš pestovateľ vyrábať lacnejšie potraviny?

milý pavol...
dotácie v starých krajinách nie sú 4,ale cca 2.-násobné....
eurofondy čerpá azda každý farmár, čo poznám.....odkial sa tu vyrojilo to more nových traktorov, z nálepkou zástavy eú ???
evidentne nemáš ani šajnu, čo je to ISO....aký objekt máš mať postavený ???
naši farmári majú obrovskú výhodu, že je u nás proti starým krajinám "velkovýroba", je rozdiel, ked dostane hansi dotáciu 56o .-na 15 ha, u nás jano 200.- na 500.- ha...
a tie mzdy by som nepodcenoval...je roziel platiť traktoristovi 400 alebo 1400 evri....
naši farmári môžu čerpať aj z fondov, do ktorých nemajú farmári zo starých krajín prístup.......???
viem, je to velmi zjednodušené, ale tvoj príspevok bol 10 krát jednoduchší....
220870
08.03.12,17:30
milý pavol...
dotácie v starých krajinách nie sú 4,ale cca 2.-násobné....
eurofondy čerpá azda každý farmár, čo poznám.....odkial sa tu vyrojilo to more nových traktorov, z nálepkou zástavy eú ???
evidentne nemáš ani šajnu, čo je to ISO....aký objekt máš mať postavený ???
naši farmári majú obrovskú výhodu, že je u nás proti starým krajinám "velkovýroba", je rozdiel, ked dostane hansi dotáciu 56o .-na 15 ha, u nás jano 200.- na 500.- ha...
a tie mzdy by som nepodcenoval...je roziel platiť traktoristovi 400 alebo 1400 evri....
naši farmári môžu čerpať aj z fondov, do ktorých nemajú farmári zo starých krajín prístup.......???
viem, je to velmi zjednodušené, ale tvoj príspevok bol 10 krát jednoduchší....
Ste úplne mimo.Rakúsky farmár dostane raz toľké dotácie z EU ako Slovenský .....plus cca polovicu z tejto sumy ešte od Rakúskej vlády.Potrebuje opraviť maštal opraví štátny úrad potrebuje semená dostane ich od štátu za polovičnú cenu ,nevie predať svoje výrobky ,všetko odkúpi štát za výrobnú cenu plus oprávnený zisk 10-15%.Dotácie sú 4 násobné pavol minimálne 54 má pravdu a v bohatých štátoch určite podstrelil výšku dotácie.
bjuty smis
08.03.12,17:45
prvou vetou potvrdzuješ môj príspevok, pavol nemal pravdu....
poslednou vetou prebíjaš svoje vlastné tvrdenie.....
tak ako to je ???
ja viem, že majú vyššie dotácie...ale tebou uvedený prípad nie je štandart...to sem hned hod, ako si štátný tajomník záhumenský zo smeru vyplatil milionové dotácie ako príklad, že kolko berú slovenskí farmári...
pavol54
08.03.12,18:29
milý pavol...
dotácie v starých krajinách nie sú 4,ale cca 2.-násobné....
eurofondy čerpá azda každý farmár, čo poznám.....odkial sa tu vyrojilo to more nových traktorov, z nálepkou zástavy eú ???
evidentne nemáš ani šajnu, čo je to ISO....aký objekt máš mať postavený ???
naši farmári majú obrovskú výhodu, že je u nás proti starým krajinám "velkovýroba", je rozdiel, ked dostane hansi dotáciu 56o .-na 15 ha, u nás jano 200.- na 500.- ha...
a tie mzdy by som nepodcenoval...je roziel platiť traktoristovi 400 alebo 1400 evri....
naši farmári môžu čerpať aj z fondov, do ktorých nemajú farmári zo starých krajín prístup.......???
viem, je to velmi zjednodušené, ale tvoj príspevok bol 10 krát jednoduchší....
podľa mňa 560/139 na ha je cca štvrtina ja viem čo mi prišlo na účet
ak si myslíš že neviem čo je ISO 9001 tak neviem čo som robil vtedy, keď som v roku 2008 pripravoval projekt PRV 2007 2013 kde bolo hodnotiace kritérium 40 bodov za ISO zo 100 možných a to som jednal nie s nejakým hej ty počkaj ale certifikačnou agentúrou SGS , lenže ak má niektorá firma 4000ha tak má robiť na koňoch a máš predstavu koľko taký traktor stojí a vieš o tom že všetky eurofondy (ak máš podľa účtovníctva zodpovedajúci hospodársky výsledok) sa realizujú formou refundácie 40/60 pre tých čo nevedia o čom to je , najprv zoženieš banku ktorá ti za úrok cca 8% +sadzba euribor a predložené účtovníctvo. Ak si stratový zabudni na eurofondy, zabudni na úver z banky
takže stačí aby prišiel niekto z beneluxu alebo iného štátu založil sro, banka v jeho vlasti ho podporí, a ide vo veľkom štýle myslíš že pre mňa alebo ktoréhokoľvek z nás menších by bolo problém to rozbehnúť vo veľkom štýle? Vždy však narazíme na tri problémy nedostatok peňazí, peňezí a penízkú.
bjuty smis
08.03.12,18:39
podľa mňa 560/139 na ha je cca štvrtina ja viem čo mi prišlo na účet
ak si myslíš že neviem čo je ISO 9001 tak neviem čo som robil vtedy, keď som v roku 2008 pripravoval projekt PRV 2007 2013 kde bolo hodnotiace kritérium 40 bodov za ISO zo 100 možných a to som jednal nie s nejakým hej ty počkaj ale certifikačnou agentúrou SGS , lenže ak má niektorá firma 4000ha tak má robiť na koňoch a máš predstavu koľko taký traktor stojí a vieš o tom že všetky eurofondy (ak máš podľa účtovníctva zodpovedajúci hospodársky výsledok) sa realizujú formou refundácie 40/60 pre tých čo nevedia o čom to je , najprv zoženieš banku ktorá ti za úrok cca 8% +sadzba euribor a predložené účtovníctvo. Ak si stratový zabudni na eurofondy, zabudni na úver z banky
takže stačí aby prišiel niekto z beneluxu alebo iného štátu založil sro, banka v jeho vlasti ho podporí, a ide vo veľkom štýle myslíš že pre mňa alebo ktoréhokoľvek z nás menších by bolo problém to rozbehnúť vo veľkom štýle? Vždy však narazíme na tri problémy nedostatok peňazí, peňezí a penízkú.

do roku 2020 to bude :
. "Na jeden hektár pôdy pôjdu na Slovensku (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=1591&pr=0.02&w_id=198&tstamp=1331235260&pid=785&cd=62def52298269b6ab10f2ca62703a0d5&f=1) dotácie vo výške 230 eur. V Rakúsku dostanú poľnohospodári na jeden hektár až 519 eur,"
a to až neznamená, že to dostane kažsý hansi automaticky...

prepáč, nechcem sa ťa dotknúť s tým ISO-kludne aj 9001- ale aj z tohto vidím, že nevieš, čo je to...aké budovy musíš mať postavené ?? :)))

nespochybnujem, že to majú farmári ťažké....ale kto nemá ??
pavol54
08.03.12,18:52
do roku 2020 to bude :
. "Na jeden hektár pôdy pôjdu na Slovensku (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=1591&pr=0.02&w_id=198&tstamp=1331235260&pid=785&cd=62def52298269b6ab10f2ca62703a0d5&f=1) dotácie vo výške 230 eur. V Rakúsku dostanú poľnohospodári na jeden hektár až 519 eur,"
a to až neznamená, že to dostane kažsý hansi automaticky...

prepáč, nechcem sa ťa dotknúť s tým ISO-kludne aj 9001- ale aj z tohto vidím, že nevieš, čo je to...aké budovy musíš mať postavené ?? :)))

nespochybnujem, že to majú farmári ťažké....ale kto nemá ??







ty si myslíš že poľnohospodárstvo sú len traktory? to sú aj objekty napríklad na skladovanie produkcie, to nie je výroba áut kde súčiastky na pás idú priamo z kamiona a hotové stoja na asfaltovej ploche. Vidím že si niečo o poľnohospodárstve počul. Inak dotácia na plochu ide ak nespravíš prieser automatickypre všetkých v danom štáte rovnako(zatiaľ) ako napr. rodinné prídavky na dieťa. Pouč že ma čo že to tá norma ISO 9001 je pre začiatok sa porozprávajme o nižšom stupni riadenia napr HACCP a o tom si dúfam niečo počul Hazard Analysis And Critical Control Points
bjuty smis
08.03.12,19:18
ty si myslíš že poľnohospodárstvo sú len traktory? to sú aj objekty napríklad na skladovanie produkcie, to nie je výroba áut kde súčiastky na pás idú priamo z kamiona a hotové stoja na asfaltovej ploche. Vidím že si niečo o poľnohospodárstve počul. Inak dotácia na plochu ide ak nespravíš prieser automatickypre všetkých v danom štáte rovnako(zatiaľ) ako napr. rodinné prídavky na dieťa. Pouč že ma čo že to tá norma ISO 9001 je pre začiatok sa porozprávajme o nižšom stupni riadenia napr HACCP a o tom si dúfam niečo počul Hazard Analysis And Critical Control Points

nie , nemyslím si to...zástavka eu veje nad celými farmami, nad bitúnkami, nad spracovatelskými linkami...

aj ked sme na porade, nechcem ťa poučovať, ale ked chceš poradiť( lebo v tomto naozaj tápaš)
haccp nie je žiadne nižšia forma riadenia, je to - alebo bola to -( odkial si to pre boha vytiahol ? :)) lebo už nie je asi 6 rokov aktuálna- norma - štandart - bezpečnosti a potravin - ohladom zdravia spotrebitelov .ale -už je dávno nahradená normou iso 22000..
iso 9001 je manažment riadenia kvality....
Chokma
10.03.12,17:22
220870
12.03.12,14:52
220870
13.03.12,05:57
220870
14.03.12,07:17
A ďalší dôvod prečo si dávať v obchodoch pozor na to čo nahádžeme do košíkov.Voda ochutená ropou tak, aby mala chuť mlieka.
http://aktualne.atlas.sk/slovensky-potravinovy-skandal-rajo-muselo-stiahnut-z-pultov-stovky-litrov-mlieka/slovensko/spolocnost/
sanny237
14.03.12,07:30
No fantázia, odteraz si budem odkladať úplne všetky pokladničné bloky, aby som vedela, kde som kúpila nejaký odpad.

V prípade, že takéto mlieko majú zákazníci ešte doma, vylievať ho však nemusia. Predajcovia sú pripravení aj na takéto prípady. Stanová preto odporúča vrátiť tento výrobok do predajne, kde bolo zakúpené.
lujza.j
14.03.12,09:20
trisestri
14.03.12,12:24
a to Rajo je aj drahe ako keby ponukali top kvalitu a tu zrazu taky skandal
este ma zarazili aj niektory tatransky hotelieri,ked sa prevalil skandal s potravinami v Polsku,vysvitlo ze mnohy z nich chodili tam nakupovat,tak ja vysolim za jedlo velke prachy a oni my ponuknu taky isty smejd aky sa da kupit v kazdom markete,potom nech sa cuduju ze maju prazdne hotely,ludi si pridu zalyzovat a kaslu im na ich predrazene smejdy-a tu je pes zakopany,takisto aj na trhoviskach a vsade inde ponukaju smejdy za predrazene ceny ako kvalitu,pod znackou domace ako marketingovy tahak sa ponukaju cudzie odpady az na par vynimiek-ak chcu slovensky producenti znovu ziskat doveru,musia v prvom rade najst cestu ako oddelit smejdarov a spekulantov od poctivych producentov a dodavatelov aj ked to vobec nie je jednoduche
Chokma
14.03.12,13:19
a to Rajo je aj drahe ako keby ponukali top kvalitu a tu zrazu taky skandal
este ma zarazili aj niektory tatransky hotelieri,ked sa prevalil skandal s potravinami v Polsku,vysvitlo ze mnohy z nich chodili tam nakupovat,tak ja vysolim za jedlo velke prachy a oni my ponuknu taky isty smejd aky sa da kupit v kazdom markete,potom nech sa cuduju ze maju prazdne hotely,ludi si pridu zalyzovat a kaslu im na ich predrazene smejdy-a tu je pes zakopany,takisto aj na trhoviskach a vsade inde ponukaju smejdy za predrazene ceny ako kvalitu,pod znackou domace ako marketingovy tahak sa ponukaju cudzie odpady az na par vynimiek-ak chcu slovensky producenti znovu ziskat doveru,musia v prvom rade najst cestu ako oddelit smejdarov a spekulantov od poctivych producentov a dodavatelov aj ked to vobec nie je jednoduche

My sme isty cas mali iny problem s mliekom. Kupovali sme trvanlive plnotucne, znacku vam uz teraz nepoviem. Vsetko bolo ok, az zrazu - mozno tiez nejaka defektna varka - bola taka, ze polka litru mlieka malo normalnu konzistenciu, tzn. tekutu, a zvysok bol husty ako ked vam mlieko zkysne, lenze kysle nebolo - bolo otvorene v ten den. Neviem, aky proces tam mohol nastat. Zmenili sme znacku. Chodime nakupovat raz za tyzden, preto trvanlive. Ale priznam sa, rada by som presla na netrvanlive v sklenenych flaskach, kde bola hore smotana. Pamatate?
ivuliatko
14.03.12,14:09
Pred 2 rokmi som bola na festivale "Svetový deň mlieka", kde bolo všeličo pre deti, filmy, súťaže. Aj prednáška nejakej lekárky a tá deťom radila, aby nekupovali nízkotučné mliečne výrobky, lebo niektoré cenné látky v mlieku sú rozpustné v tukoch. Vraj v najhoršom prípade polotučné, ale určite nie odtučnené.
lujza.j
14.03.12,14:27
Pred 2 rokmi som bola na festivale "Svetový deň mlieka", kde bolo všeličo pre deti, filmy, súťaže. Aj prednáška nejakej lekárky a tá deťom radila, aby nekupovali nízkotučné mliečne výrobky, lebo niektoré cenné látky v mlieku sú rozpustné v tukoch. Vraj v najhoršom prípade polotučné, ale určite nie odtučnené.
nekupujem už dávno, ani mlieko ani syry..to aká voda je odtučnené mlieko pekne vidieť ked niekto pije kávu z mliekom, ked sa dá 3,5-kové mlieko, tak to je iná kávička-lahodnejšia...
Dáša_
14.03.12,14:34
My sme isty cas mali iny problem s mliekom. Kupovali sme trvanlive plnotucne, znacku vam uz teraz nepoviem. Vsetko bolo ok, az zrazu - mozno tiez nejaka defektna varka - bola taka, ze polka litru mlieka malo normalnu konzistenciu, tzn. tekutu, a zvysok bol husty ako ked vam mlieko zkysne, lenze kysle nebolo - bolo otvorene v ten den. Neviem, aky proces tam mohol nastat. Zmenili sme znacku. Chodime nakupovat raz za tyzden, preto trvanlive. Ale priznam sa, rada by som presla na netrvanlive v sklenenych flaskach, kde bola hore smotana. Pamatate?

nemáš na blízku automat? Lebo tam su aj sklenene fľašky, aj smotana navrchu
arizona
14.03.12,14:54
My sme isty cas mali iny problem s mliekom. Kupovali sme trvanlive plnotucne, znacku vam uz teraz nepoviem. Vsetko bolo ok, az zrazu - mozno tiez nejaka defektna varka - bola taka, ze polka litru mlieka malo normalnu konzistenciu, tzn. tekutu, a zvysok bol husty ako ked vam mlieko zkysne, lenze kysle nebolo - bolo otvorene v ten den. Neviem, aky proces tam mohol nastat. Zmenili sme znacku. Chodime nakupovat raz za tyzden, preto trvanlive. Ale priznam sa, rada by som presla na netrvanlive v sklenenych flaskach, kde bola hore smotana. Pamatate?
Mne sa to stalo nedavno. Bolo to plnotucne mlieko Pilav (alebo tak nejak) v cervenej krabici. Kupila som cely karton,ani som ho neminula. Mlieko zostalo huste,akoby zrazene,bolo horke a malo divnu vonu.
Schvalne som si chcela zapamatat nazov,aby som ho viac nekupila...:mad:
trisestri
15.03.12,09:36
osky
15.03.12,12:45
http://jurajspanik.blog.sme.sk/c/293245/Po-kecup-do-Rakuska.html

pravda pravduca.
ked som sa sem vydala,mala som tendenciu nakupovat doma co sa dalo-ked sme uz boli na Slovensku.
ceny vsak rapidne stupli a kvalita klesa stale.
a tak,nekupujeme uz skoro nic.
idem vyslovene na take veci ako su bompari,okruhle piskoty,bebe keksiky a nase znacky napolitanok ci Figaro cukroviniek.
prinesiem to nase,slovenske,pre tych co mam rada.ako darcek.ale inak je to des.neviem kam to nase malebne Slovensko speje.
vsetko na co sme mohli byt hrdi,sme uz rozpredali alebo nechali schatrat.