misoft
30.04.12,17:43
Debničky sú úzkoprofilový tovar :D:D:D (ale v hyper-super-**ermarketoch ich majú, ale nedajú!)
osky
30.04.12,17:32
nakup Hofer:

zelena paprika kapia,balenie 2 ks-0,99e
cukrovy melon,kus-1,99e
banany,kg-1,29e
ladovy salat,kus-0,65e
biela spargla,zlacnena na polovicu,balenie 500g-0,97e
osky
30.04.12,17:40
nakup Zielpunkt:

bio zemiaky,rakuske,2 kg balenie-1,50e
Gösser naturradler,500ml-0,95e
pol kg chlieb,tmavy-1,59e
hrozno bilele,500g-2,29e
Wiesbauer sunka,100g-1,29e/bola akcia/
nektarinky,v baleni 6 ks-2,99e
osky
30.04.12,17:51
nakup Spar:

bio pommes frites,750g-2,49e
bio zemle slnecnicove,3 ks-1,52e
bio studentska zmes-susene plody,200g-2,59e
bio cokolada varova mliecna/my ju jeme ako normalnu/,200g-2,99e
bio tekvicove jadierka,surove,nesolene,200g-3.29e
papaja,polovicka/z tej obrovskej /-2,25e
bio jahody,250g-1,99e
bio jogurt,neochuteny-3,6 percentny,200g-0,39e
bio zerucha v skatulke-0,79e
hubatá
30.04.12,20:33
Osky toto papáte v apríli v Rakúsku (paprika, melón, banány, špargľa)? Vy nepapáte teraz jarnú reďkovku, cibuľku, rebarboru, chren, šalát, topinambury?
hubatá
30.04.12,20:37
Ja tu nič nevidím zdravé, aj keď sa to nazýva bio: pomes frites??, sušené plody??, papaja??, jahody?? žerucha v škatuľke?? Čo je z tohoto bio aj keď je to z Rakúska?
osky
01.05.12,18:34
presne taki zerichu v papierovej skatulke si pestujem osobne na okne,papaja bola len na skusku-ako chuti,preco by susene plody neboli zdrave???a tie hranolky-boli ine ako klasicky sajrajt,nemastne,hrubsie a mali ozaj zeiakovu chut
osky
01.05.12,18:35
bio je z toho vsetko a da sa tomu verit prave preto ze je to z rakuska
osky
01.05.12,18:37
ale hej,samozrejme ze mame aj redkovku aj cibulku,a spargla-je sezona,vsade jej je plno,da sa kupit priamo na poli kde ju pestuju,je velmi zdrava,takze ju mame skoro denne
osky
01.05.12,18:39
banay a melon boli na ranny kokteil,tie nedospestujeme v nasich koncinach...
Antea
02.05.12,05:40
http://www.aktuality.sk/clanok/204661/ohrozuju-nas-geneticky-modifikovane-plodiny/
Po minulotýždňovej informáciách spoločnosť Monsanto oznámila, že bude žalovať štát Vermont, pokiaľ schváli nový zákon, ktorý navrhuje nové označovanie geneticky modifikovaných potravín. Štát Vermont po tejto informácii pozastavil hlasovanie o tomto opatrení.
K tomuvýňatku z článku som našla
http://www.alternet.org/food/154855/monsanto_threatens_to_sue_vermont_if_legislators_p ass_a_bill_requiring_gmo_food_to_be_la
Antea
02.05.12,05:45
Akosi sa mi to podarilo odoslať, ale chcela som ešte doplniť.
Stále uvažujem nad tým, či je to naozaj len o potravinách, keď si firma môže dovoliť rozkazovať štátu, či to nie je naozaj o moci cez potraviny
Link o Vermonte som mala včera lepší , no neviem ho nájť a tiež moja angličtina je nulová.
Ešte dodám, že takto vyprodukované potraviny prinesú človeku úžitok, dajú mu pozitívnu energiu:
http://www.youtube.com/watch?v=Gco3HwwVgsU&feature=related
Antea
02.05.12,07:45
A nie ako toto - doporučujem len pre silnejšie povahy
http://www.youtube.com/watch?v=LRikvNVhofc&feature=related

Už nikdy neoznačím žiadneho človeka lichotivým prirovnaním, že je ako zviera. Zvieratá sa neznížia na úroveň človeka. Je mi z toho videa fyzicky zle.
osky
04.05.12,11:27
toto si nepozriem,volakedy som to uz pozerala-cez 2 prsty so zakrytymi ocami....hrozne,neludske,nedostojne!!!!!!!!!!!
220870
04.05.12,17:54
arizona
04.05.12,19:12
POROVNÁVALI SME KVALITU MÄSA U NÁS A V RAKÚSKU. ROZDIELY BOLI OBROVSKÉ :rolleyes::mad:http://www.pluska.sk/plus-7-dni/z-domova/porovnavali-sme-kvalitu-masa-nas-rakusku-rozdiely-boli-obrovske.html
lujza.j
04.05.12,19:31
http://www.porada.sk/image.php?u=180332&dateline=1287836302

hubatá (http://www.porada.sk/member.php?u=180332) 3 Days Ago #8355 Ja tu nič nevidím zdravé, aj keď sa to nazýva bio: pomes frites??, sušené plody??, papaja??, jahody?? žerucha v škatuľke?? Čo je z tohoto bio aj keď je to z Rakúska?










pre mňa je Bio, iba to čo by som si vypestovala na vlastnej záhradke.... inak je to podľa mňa vyplnená diera na trhu, marketingovo vytvorený moderný ošial na ktorý sa ľudia chytili.
osky
04.05.12,20:54
to by si nedovolili,kontroly su prisne a pokuty velmi vysoke
lujza.j
05.05.12,09:40
http://www.porada.sk/images/misc/unknown.gif

osky (http://www.porada.sk/member.php?u=97086) 12 Hours Ago #8891 to by si nedovolili,kontroly su prisne a pokuty velmi vysoke







myslím, že tu si každý robí čo chce takže niečomu ako sú kontroly neverím, ale to je môj problém je to vec názoru...nemám problém si kúpiť bio, ale nie som z toho výnimočne hotová...kupujem si bio jablčný ocot čo predáva dm...príde mi menej chemický.
na margo tých kontrol aj ked je to mimo bio.... aziati tu v gastro predajni predávajú larvy priadky morušovej pod názvom "morská uhorka":eek: http://nd01.jxs.cz/856/227/4836aee066_16791352_o2.jpglebo nato majú dovozné povolenie....takže asi tak;)
pavol54
05.05.12,10:11
A znova Poliaci.http://ekonomika.idnes.cz/inspektori-nasli-polske-zeli-se-zakazanou-kyselinou-mravenci-pb1-/ekonomika.aspx?c=A120504_181917_ekonomika_spi
lenže dnes každý blbec je uchvátený tým že môže kupovať čalamády a inú sterilizovanú zeleninu v plastových kýblikoch alebo pvc vrecúškach a tam to neide inak ako s konzervačnou látkou ja hovorím išli okolo lopatou sypali. sterilizovaná zelenina v klasických pohároch sa robí len s prírodnými konzervačnými látkami (ocot, soľ) a tepelnou úpravou nad 90o C
osky
05.05.12,15:14
no,ja nehovorim o sk,ale o at,myslim,ze rozdiely su velke
lujza.j
05.05.12,17:56
http://www.porada.sk/images/misc/unknown.gif

osky (http://www.porada.sk/member.php?u=97086) 2 Hours Ago #8968 no,ja nehovorim o sk,ale o at,myslim,ze rozdiely su velke







ja žijem tu....že sú rozdiely velké to ja viem....nejaký ten "piatok" tam už chodím na nákupy potravín, ale predpokladám že napr. bio banány a citrony nie su z At, to že pestovatelia musia spínať to či ono mi je jasné, ale či je to OK aj v takých prípadoch:rolleyes:
hubatá
05.05.12,18:45
Pre mňa je bio aktuálne čerstvé ovocie a zelenina pozberané včera na poli alebo v záhrade: t.j. nekupujem hrozno v máji, paradajky v decembri. Veď teraz jem aktuálnu zeleninu: pažítku, chren, šťavel, žihľavu, rebarboru, reďkovku, topinambury, začína hlávkový šalát, zelená cibuľka.... To je predsa jedno či na SK alebo v Rakúsku. Neviem prečo by som mala v Rakúsku považovať za bio: pommes frites, žeruchu v škatuľke, papáju, jahody ...... - veď to musí byť pestované v živných roztokoch, teraz to v záhrade ani na poli nedopestujem!!!!
220870
05.05.12,18:57
Za komančov sa neodporúčalo pestovať zeleninu vo fóliovníkoch .V súčasnosti sa požiera len zelenina z fóliakov.
arizona
05.05.12,19:09
Za komančov sa neodporúčalo pestovať zeleninu vo fóliovníkoch .V súčasnosti sa požiera len zelenina z fóliakov.
Zial, v sucastnosti je to neraz jedina mozost,ako sa vyhnut pliesnam z kyslych dazdov.
Ked si vypestujes vo foliovniku sam,doma v zahrade, vzdy je to chutnejsie,ako zelenina vypestovana vo foliakoch kdesi na pusti, v roznych vyzivnych roztokoch namiesto zeminy a v umelych podmienkach.
Nehovoriac o dobe zberu v nezrelom stave, preprave cez pol zemegule a dozrievani pod "roznymi ziarivkami"...:rolleyes::mee:
pavol54
06.05.12,06:52
Za komančov sa neodporúčalo pestovať zeleninu vo fóliovníkoch .V súčasnosti sa požiera len zelenina z fóliakov.
lenže medzi tou zeleninou bola izolačná vrstva niekoľko kubíkov vzduchu, ale na druhej strane fóliovník je zatiaľ najlepšia ochrana pred poškodením rastlín spôsobeným tvrdým žiarením ktoré preniká cez ozónovú dieru tak si vyber. A len tak pre poriadok v myslení nikto nevykrikuje že nápoje z plastových fliaš, najmä tie ktoré boli vystavené dlhodobo teplote nad 40oC sú zdraviu škodlivé lenže viete si predstaviť koľko obyčajnej vody sa načapuje do plastových fliaš(podotýkam takmer tej istej ako ide z vodovodu) aký je za tým ohromný biznis obchodníkov najmä tých čo národ naučili piť takúto vodu a aký že je už len biznis z pár redkvičiek prirýchlených vo fóliovníloch?
osky
06.05.12,18:19
papaja nebola bio-chcela som ju vykusat,o mas proti zeruche v skatulke-je zelena,zo semienok,pestujem ju dalej...pommes frites su mrazene,no je fakt ze treba preferovat sezonne druhy ovocia a zeleninky.
lujza.j
07.05.12,19:35
220870
10.05.12,16:51
Kam sa podeli vitamíny.Zrejme z umelých hnojív nevznikajú.
lujza.j
10.05.12,17:56
Kam sa podeli vitamíny.Zrejme z umelých hnojív nevznikajú.
sme 10rokoch od posledného "merania" už to je asi čistá bieda:(
misoft
10.05.12,18:01
To tam budú už isto len samé nuly!
osky
10.05.12,18:18
teda,to je bieda.smutne.
Antea
10.05.12,18:31
220870
10.05.12,18:34
Ak by to šlo geometrickým radom tak banány sú už dávno za mínusom a po mínuse ,v pluse ,lebo v matematike následuje po mínus 00 a plus.:D.Ale skôr mi tam pasujú tie dve nuly.
Antea
10.05.12,18:35
srska
10.05.12,18:39
A pridám ešte tieto chutné rajčiny
http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=SjyRwewXn1Iaspoň nie sú zaprášené:)
220870
12.05.12,11:28
myara
13.05.12,06:46
kopretinka
13.05.12,07:14
http://www.sme.sk/c/6371336/v-peknych-obchodnych-regaloch-je-aj-hniloba.html#ixzz1ujKETk3F
neprehliadnite poslednú vetu,hlavne tí,čo chodia nakupovať do Rakúska (pretože iba tam je kvalita podľa nich)

"...na potraviny po termíne, plesnivé či zoschnuté ovocie a zeleninu autori textu narazili aj v rakúskom Hainburgu – v Spare, Penny Markte, Zielpunkte aj Hoferi."
takže dobrú chuť ku kvalitným rakúskym potravinám :D
kopretinka
13.05.12,07:15
myara
13.05.12,07:28
neprehliadnite poslednú vetu,hlavne tí,čo chodia nakupovať do Rakúska (pretože iba tam je kvalita podľa nich)

"...na potraviny po termíne, plesnivé či zoschnuté ovocie a zeleninu autori textu narazili aj v rakúskom Hainburgu – v Spare, Penny Markte, Zielpunkte aj Hoferi."
takže dobrú chuť ku kvalitným rakúskym potravinám :D

suhlasim, uz viackrat sa mi stalo, ze v Hainburgu mali horsi vyber zeleniny/ovocia ako u nas
vcera sme tak kupili jahody v Spare, a doma sme zistili, ze su plesnive, takze sme ich komplet cele hodili do kosa...tak ma napadlo, ze v tychto obchodoch uz robi vela Slovakov, ci to nie je ten dovod, ze "kvalitou" sa nam pomaly priblizuju :)
buchač
13.05.12,07:38
suhlasim, uz viackrat sa mi stalo, ze v Hainburgu mali horsi vyber zeleniny/ovocia ako u nas
vcera sme tak kupili jahody v Spare, a doma sme zistili, ze su plesnive, takze sme ich komplet cele hodili do kosa...tak ma napadlo, ze v tychto obchodoch uz robi vela Slovakov, ci to nie je ten dovod, ze "kvalitou" sa nam pomaly priblizuju :)

...may............prečítaj si ešte raz , čo si napísala .....a zamysli sa .....

...čas uplynul , dal som Ti imaginárnu minútku ...;)


NEMALO by to červené byť správne - presnejšie napísané ....už kupuje ....???
...lebo silne pochybujem , že v pozíciách managerov by nejakého slováka zamestnali rakúšania ...
No to doplňovanie regálov sa zíde lacná sila , takže to nie je o robote ale o objednávkach a o tých odpisoch , čo sa vyhodí do kontajnera a čo nie ....

...presvedčíš ma o opaku ????.........nemyslím si .....:rolleyes:
lujza.j
13.05.12,08:10
suhlasim, uz viackrat sa mi stalo, ze v Hainburgu mali horsi vyber zeleniny/ovocia ako u nas
vcera sme tak kupili jahody v Spare, a doma sme zistili, ze su plesnive, takze sme ich komplet cele hodili do kosa...tak ma napadlo, ze v tychto obchodoch uz robi vela Slovakov, ci to nie je ten dovod, ze "kvalitou" sa nam pomaly priblizuju :)
prepáč koho je chyba, že si si kúpila plesnivé jagody?:rolleyes:
myara
13.05.12,08:27
...may............prečítaj si ešte raz , čo si napísala .....a zamysli sa .....

...čas uplynul , dal som Ti imaginárnu minútku ...;)


NEMALO by to červené byť správne - presnejšie napísané ....už kupuje ....???
...lebo silne pochybujem , že v pozíciách managerov by nejakého slováka zamestnali rakúšania ...
No to doplňovanie regálov sa zíde lacná sila , takže to nie je o robote ale o objednávkach a o tých odpisoch , čo sa vyhodí do kontajnera a čo nie ....

...presvedčíš ma o opaku ????.........nemyslím si .....:rolleyes:

nie, myslela som pracujem nie kupuje
preco by tam nemohol robit aj nejaky Slovak na vyssej pozicii?
myara
13.05.12,08:28
prepáč koho je chyba, že si si kúpila plesnivé jagody?:rolleyes:

v prvom rade nieco take vobec nema byt vystavene, a samozrejme ze by som ich nebola kupila, keby to bolo vidno
priznam sa, ulakomila som sa na 1/2 cenu :)
kopretinka
13.05.12,08:30
v prvom rade nieco take vobec nema byt vystavene, a samozrejme ze by som ich nebola kupila, keby to bolo vidno
priznam sa, ulakomila som sa na 1/2 cenu :)
nuž,prečo bola 1/2 cena? lebo im asi končila záruka.....takže....
myara
13.05.12,08:44
nuž,prečo bola 1/2 cena? lebo im asi končila záruka.....takže....

s tymto tvrdenim nemozem suhlasit, lebo 1/2 zlava neopravnuje nikoho k tomu, aby predaval plesnive ovocie
mam velmi dobru skusenost s ceresnami, ktore som tiez kupila za 1/2, a boli v 100% stave
buchač
13.05.12,08:52
suhlasim, uz viackrat sa mi stalo, ze v Hainburgu mali horsi vyber zeleniny/ovocia ako u nas
vcera sme tak kupili jahody v Spare, a doma sme zistili, ze su plesnive, takze sme ich komplet cele hodili do kosa...tak ma napadlo, ze v tychto obchodoch uz robi vela Slovakov, ci to nie je ten dovod, ze "kvalitou" sa nam pomaly priblizuju :)

nie, myslela som pracujem nie kupuje
preco by tam nemohol robit aj nejaky Slovak na vyssej pozicii?
...ja viem , ako si to myslela ...len pochop , ako to ja myslím ...

Slovák ???...na vyššej pozícii...???...žeby rakúšanom príkazy dával ...???...nemyslíš vážne !!!
Naopak to funguje , že u nás rozkazujú cudzí ...no inak nie ....


v prvom rade nieco take vobec nema byt vystavene, a samozrejme ze by som ich nebola kupila, keby to bolo vidno
priznam sa, ulakomila som sa na 1/2 cenu
...kto povedal , že nemá...????
TY ????

...no holt ,nie som natoľko bohatý , aby som lacné veci kupoval ....tak sa vraví....či ..???
Alebo kúpim , čoby aj nie....povedzme nejakú konzervu s prešlou dobou ...lenže tá vydrží aj rok - dva po tej záruke ...
trisestri
13.05.12,08:56
v niektorych pripadoch by sa dalo skor vypustit prve pismeno zo slova potraviny
buchač
13.05.12,08:57
suhlasim, uz viackrat sa mi stalo, ze v Hainburgu mali horsi vyber zeleniny/ovocia ako u nas
vcera sme tak kupili jahody v Spare, a doma sme zistili, ze su plesnive, takze sme ich komplet cele hodili do kosa...tak ma napadlo, ze v tychto obchodoch uz robi vela Slovakov, ci to nie je ten dovod, ze "kvalitou" sa nam pomaly priblizuju :)


s tymto tvrdenim nemozem suhlasit, lebo 1/2 zlava neopravnuje nikoho k tomu, aby predaval plesnive ovocie
mam velmi dobru skusenost s ceresnami, ktore som tiez kupila za 1/2, a boli v 100% stave
...ešte naposledy ...

Včera ...
Doma...
Zľava ...
Oprávnenie ....

Preboha ....jedno slovo oponuje druhému ....

Len záver .......TY si nepozrieš tovar pred vložením do vozíka - košíka ......:confused:
myara
13.05.12,09:00
...ešte naposledy ...

Včera ...
Doma...
Zľava ...
Oprávnenie ....

Preboha ....jedno slovo oponuje druhému ....

Len záver .......TY si nepozrieš tovar pred vložením do vozíka - košíka ......:confused:

a predstav si, ze pozriem, len to nebolo vidno, lebo tie plesnive boli pekne v strede balenia
tebe sa to nemoze stat, kedze zrejme vidis aj do stredu :)
srska
13.05.12,09:00
v prvom rade nieco take vobec nema byt vystavene, a samozrejme ze by som ich nebola kupila, keby to bolo vidno
priznam sa, ulakomila som sa na 1/2 cenu :)ja sa tiež ulakomím ale len ak tak na whisky alebo metaxu:)
buchač
13.05.12,09:05
a predstav si, ze pozriem, len to nebolo vidno, lebo tie plesnive boli pekne v strede balenia
tebe sa to nemoze stat, kedze zrejme vidis aj do stredu :)
....jááááááj ....zasa niekto osobne berie môj názor ....

Takže inak Ti poviem .......

Manželka bola X rokov managerka v jednom supermarkete .......moje myšlienkové pochody som sa od nej naučil a ver , že sa bolo čo učiť ....

- odkiaľ brať tovar z regála
- čo si všímať tu alebo tam
- kde je aká cenovka .......lebo ceny sa začínajú ...." od " ......
- keď sú akcie , tak sa ich radšej nezúčastňovať .....myslím potraviny ....

......chceš viac ????.......aj tak nedám .....;)
korela
13.05.12,09:14
a predstav si, ze pozriem, len to nebolo vidno, lebo tie plesnive boli pekne v strede balenia
tebe sa to nemoze stat, kedze zrejme vidis aj do stredu :)
Ja súhlasím, ani po 50% zľave sa tam nemali nachádzať poškodené jahody. Hygiena, hotovo. Zneužitie.

Minulý rok som sa stretávala počas celej zimy v tržnici na Trnavskom mýte, že každá brokolica vo všetkých stánkoch bola plesnivá. V tom čase v obchodoch stála cca 1 euro, tam dvojnásobok. Brokolica sa rýchlo pod fóliou zaparí a chytí pleseň.
Najviac mi prekáža tá arogantnosť predávajúcich, dobre vedia čo vystavujú a predávajú. Zneužívajú starých a slabých ľudí, ako som spozorovala, v týždni sa ich tam pohybovalo dosť veľa.
To nie je o zľavách, ale o totálnej bezohľadnosti. Tržnica zaplnená stánkami iba z polovice. Vraj drahé nájomné.
korela
13.05.12,09:19
....jááááááj ....zasa niekto osobne berie môj názor ....

Takže inak Ti poviem .......

Manželka bola X rokov managerka v jednom supermarkete .......moje myšlienkové pochody som sa od nej naučil a ver , že sa bolo čo učiť ....

- odkiaľ brať tovar z regála
- čo si všímať tu alebo tam
- kde je aká cenovka .......lebo ceny sa začínajú ...." od " ......
- keď sú akcie , tak sa ich radšej nezúčastňovať .....myslím potraviny ....

......chceš viac ????.......aj tak nedám .....;)
Pre istotu ešte lepšie ako z regála vyčíhať vyskladňovača, brať z debničiek, kým sa nepomieša so starým tovarom.
Prašť jak uhoď.
misoft
13.05.12,09:21
...a niektoré aj desiatky rokov (KDP - buchy poznáš to - po našom kádéčká), niektoré aj storočie (Scottove konzervy)
misoft
13.05.12,09:26
- odkiaľ brať tovar z regála viem, ale nepoviem, poznám to
- čo si všímať tu alebo tam aj to niekedy viem
- kde je aká cenovka .......lebo ceny sa začínajú ...." od " ...... treba hľadať, kto hľadá, nájde potrebné informácie
- keď sú akcie , tak sa ich radšej nezúčastňovať .....myslím potraviny ....tak tomu sa vyhýbam, ale "čierni" ich s radosťou kupujú - dlabanec, ako dlabanec, hlavne že bachor je plný, bo pivo i čučo odčerpalo z množstva LÓVE
;)
misoft
13.05.12,09:28
Trhovníci sú iná "kapitola", ako obchody - na tržnici môžeš aj vidieť
buchač
13.05.12,09:29
....ja mám aj iné postupy ......lenže to je už o niečom inom.... :-)....
srska
13.05.12,09:29
;)misoft - koľko času stráviš v obchode ak chceš nakúpiť plný vozík?:eek:
korela
13.05.12,09:33
Nechápem, to je normálna budova pod strechou a v teple. Ak je plesnivý tovar je jedno či v tržnici, alebo v obchode. Aj tak kupujú vo veľkoobchode, ja som sa ešte nestretla so slovenskou brokolicou nikdy. Ani na normálnom trhu.
korela
13.05.12,09:37
Mňa si sa síce nepýtal, ale dlho. Nemám rada nakupovanie. A už som vo fáze, kedy nakupujem iba základné potraviny, žiadne polotovary.
korela
13.05.12,09:40
Česi nám za socíku závideli BA centrálne trhovisko. Vždy si nakúpili ak sa tu ocitli na služobných cestách. Praha nemala takýto trh. Takže vzácnosť. Dnes už ani trh nie je trhom.
lujza.j
13.05.12,09:53
Česi nám za socíku závideli BA centrálne trhovisko. Vždy si nakúpili ak sa tu ocitli na služobných cestách. Praha nemala takýto trh. Takže vzácnosť. Dnes už ani trh nie je trhom.
to možno bolo ešte vtedy ked trh bol na mieste terajšieho Istropolisu ...... no a nejaké roky ešte na Miletičke, ale to som bola ešte decko a trávila som "prázdniny" u babky čo bývala na Steinerke....
pavol54
13.05.12,11:22
s tymto tvrdenim nemozem suhlasit, lebo 1/2 zlava neopravnuje nikoho k tomu, aby predaval plesnive ovocie
mam velmi dobru skusenost s ceresnami, ktore som tiez kupila za 1/2, a boli v 100% stave
však ak je za polovičnú cenu Slováci kúpia a ešte k tomu v Rakusku s prepačením tam aj h...o inak vonia.
pavol54
13.05.12,11:27
ja áno ale len v sezóne
lujza.j
13.05.12,11:31
však ak je za polovičnú cenu Slováci kúpia a ešte k tomu v Rakusku s prepačením tam aj h...o inak vonia.
Palino, ale to predsa aj tu...hlavne nech to je v akcii, poprípade + niečo zadarmo:D nevadí, že sa nakoniec z toho vykluje, že to nebolo "zadarmo"....
ivuliatko
13.05.12,13:10
Niečo o chlebe (ak to tu už bolo, vymažem)
hubatá
13.05.12,13:43
Mne stále nie je jasné prečo kupujete jahody vtedy keď ešte nie je sezóna .........
hubatá
13.05.12,13:46
Začiatkom mája predsa jahody nie sú ani v Rakúsku ani na SK v predajniach v prirodzenej forme, ešte sú zelené, tak načo preboha kupujete teraz jahody čo sú zaručene vypestované zo živných roztokov a nie zo záhrad alebo polí, veď počkajte do júna!
220870
13.05.12,19:51
Ak ste z Trnavy tak asi nepoznáte svinstvo(chlieb) zvané Topec.Ja sa ľuďom čudujem ,že to kupujú.Neviem či sú tak hladný poviživený , chudobný,alebo nemajú chuť.
Niečo o chlebe (ak to tu už bolo, vymažem)
TomasHC
14.05.12,12:48
SamuelSK
14.05.12,14:17
Nj, ale nic v zlom, ale prejdem k pointe
Cad, najviac deti, najmenej zradla.
Kde nastala chyba ?
k teme:
ja uz pravidelne chodim minat svoje slovenske ojra a vydavaju mi rakusacke ojra, a veziem domov krasne kvalitne masko, kvalitnu a pravu ryzu (nie szmesky pre svine typu SOS alebo BASK), zelovoc (ale stale nie lepsi ako Hujer mal), a este aj auticko sa krasne napije z kvalitneho benzinu a lacnejsieho o 12 centov..
dokonca aj tasku na smeti radsej tam kupim, lebo tie z Tesca sa mi neraz dotrhali, este predtym ako som to stihol ku kontaineru.

Dakujem, neprosim.

ozaj a to robi mesacne cca 400eur, cize 80eur DPH by mohol mat stat zo mna, ak by sa viac zaujimal o kvalitu a nesral si do vlastneho.. ou je..

a to som len 1 kvapôcka v jazierku...

dufam ze som nasral akcionarov Tesca (a inych, kaslem na zoznam, proste kazdy), hold, sami si za to mozu :D
Gapo
14.05.12,15:02
neprehliadnite poslednú vetu,hlavne tí,čo chodia nakupovať do Rakúska (pretože iba tam je kvalita podľa nich)

"...na potraviny po termíne, plesnivé či zoschnuté ovocie a zeleninu autori textu narazili aj v rakúskom Hainburgu – v Spare, Penny Markte, Zielpunkte aj Hoferi."
takže dobrú chuť ku kvalitným rakúskym potravinám :D
Absolútna pravda, ale treba si uvedomiť výraz "NARAZILI", to nie je pravidlo ako u nás. U nás treba NARAZIŤ na dobré a kvalitné, to je trochu o inom.
Nechodím tam každý deň, ale ak sa pritrafí, dva tri krát do mesiaca. Samozrejme aj tam si dobre prezriem tovar. Mne sa zatiaľ plesnivý tovar nepodarilo kúpiť. Samozrejme nikoho nenahováram na to aby tam chodili, lebo čím viac našincov tam kupuje, tým sa aj kvalita môže zhoršovať, čo oni nie sú učenlivý ???
A rozhodne tá kvalita je tam o poznanie iná aj v Bille napr.
kopretinka
14.05.12,15:12
Nj, ale nic v zlom, ale prejdem k pointe
Cad, najviac deti, najmenej zradla.
Kde nastala chyba ?
k teme:
ja uz pravidelne chodim minat svoje slovenske ojra a vydavaju mi rakusacke ojra, a veziem domov krasne kvalitne masko, kvalitnu a pravu ryzu (nie szmesky pre svine typu SOS alebo BASK), zelovoc (ale stale nie lepsi ako Hujer mal), a este aj auticko sa krasne napije z kvalitneho benzinu a lacnejsieho o 12 centov..
dokonca aj tasku na smeti radsej tam kupim, lebo tie z Tesca sa mi neraz dotrhali, este predtym ako som to stihol ku kontaineru.

Dakujem, neprosim.

ozaj a to robi mesacne cca 400eur,toľko ja ani nezarobím cize 80eur DPH by mohol mat stat zo mna, ak by sa viac zaujimal o kvalitu a nesral si do vlastneho.. ou je..

a to som len 1 kvapôcka v jazierku...

dufam ze som nasral akcionarov Tesca (a inych, kaslem na zoznam, proste kazdy), hold, sami si za to mozu :D

takže tak
pavol54
14.05.12,15:46
Nj, ale nic v zlom, ale prejdem k pointe
Cad, najviac deti, najmenej zradla.
Kde nastala chyba ?
k teme:
ja uz pravidelne chodim minat svoje slovenske ojra a vydavaju mi rakusacke ojra, a veziem domov krasne kvalitne masko, kvalitnu a pravu ryzu (nie szmesky pre svine typu SOS alebo BASK), zelovoc (ale stale nie lepsi ako Hujer mal), a este aj auticko sa krasne napije z kvalitneho benzinu a lacnejsieho o 12 centov..
dokonca aj tasku na smeti radsej tam kupim, lebo tie z Tesca sa mi neraz dotrhali, este predtym ako som to stihol ku kontaineru.

Dakujem, neprosim.

ozaj a to robi mesacne cca 400eur, cize 80eur DPH by mohol mat stat zo mna, ak by sa viac zaujimal o kvalitu a nesral si do vlastneho.. ou je..

a to som len 1 kvapôcka v jazierku...

dufam ze som nasral akcionarov Tesca (a inych, kaslem na zoznam, proste kazdy), hold, sami si za to mozu :D
môžem sa spýtať v akom obore robíš?
Antea
14.05.12,15:58
Ak ste z Trnavy tak asi nepoznáte svinstvo(chlieb) zvané Topec.Ja sa ľuďom čudujem ,že to kupujú.Neviem či sú tak hladný poviživený , chudobný,alebo nemajú chuť.
No vidíš, a taký musíme jesť aj v Nitre. Neviem prečo prestal Nitrazdroj brať z nitrianskej pekárne.
kopretinka
14.05.12,16:12
No vidíš, a taký musíme jesť aj v Nitre. Neviem prečo prestal Nitrazdroj brať z nitrianskej pekárne.
nemusíš,môžeš si piecť doma a ani pekárničku nepotrebuješ
Antea
14.05.12,16:30
nemusíš,môžeš si piecť doma a ani pekárničku nepotrebuješ
Však aj pečiem, len nie vždy sa mi chce
TomasHC
14.05.12,16:38
Palec hore - oni si asi neuvedomujú, že keď to blbo nastavia na Slovensku, tak prídu aj o DPH...
TomasHC
14.05.12,16:40
Holt, niekto musí dorovnávať slovenský priemer ;)
SamuelSK
14.05.12,18:28
môžem sa spýtať v akom obore robíš?



IT.. ale nie je to uz ziadne terno, mnoho mladikov sa snazi dosiahnut to co "my stara skola" bez prace/studia (programovanie)
ale toto posadnutie s rakuskom mam len preto, ze na jedlo nemam nastavene ziadne financne limity.. (inac som domased, raz rocne si dam predlzeny vikend s kamratmi tak 1000km od domova..), mam taku teoriu, ze najdolezitejsia je strava :) (ale uprimne, dost ma to stve (serie som uz dnes pisal vela krat), ze tu pod nosom mam kuracie prsia za 3-4eura kg a v rakusku su za 10-12eur/kg a smrdia rovnako.. neviem ako dlho to vydrzim)
osky
14.05.12,18:55
co sa tyka rakuska-treba pozerat,ci je to ozaj vyrobok rakusky,alebo dovezeny.a pozerat datumy.vsetky reklamy v telke nas upozornuju na rakusku kvalitu,nikto nereklamuje-kupte si co sme doviezli z inych krajin.a na svoju rakusku kvalitu si davaju preto pozor.
je len vynimkou,ak sa najde nieco zle vo vyrobkoch domacich.napriek tomu,uz som to tu mnohoraz pisala,neznamena ze ked je to kupene v rakusku,nemoze to byt zavadne.
tovar treba obzerat a kontrolovat.
osobne vsak naozaj potvrdzujem,ze o takom sortimente a tej kvalite co je tu,sa nam na slovensku moze iba snivat.zial.
korela
14.05.12,19:14
co sa tyka rakuska-treba pozerat,ci je to ozaj vyrobok rakusky,alebo dovezeny.a pozerat datumy.vsetky reklamy v telke nas upozornuju na rakusku kvalitu,nikto nereklamuje-kupte si co sme doviezli z inych krajin.a na svoju rakusku kvalitu si davaju preto pozor.
je len vynimkou,ak sa najde nieco zle vo vyrobkoch domacich.napriek tomu,uz som to tu mnohoraz pisala,neznamena ze ked je to kupene v rakusku,nemoze to byt zavadne.
tovar treba obzerat a kontrolovat.
osobne vsak naozaj potvrdzujem,ze o takom sortimente a tej kvalite co je tu,sa nam na slovensku moze iba snivat.zial.
Slováci majú nový Tuzex?
osky
14.05.12,19:16
nerozumiem,co si otazkou myslela.aky tuzex??
pavol54
14.05.12,19:20
IT.. ale nie je to uz ziadne terno, mnoho mladikov sa snazi dosiahnut to co "my stara skola" bez prace/studia (programovanie)
ale toto posadnutie s rakuskom mam len preto, ze na jedlo nemam nastavene ziadne financne limity.. (inac som domased, raz rocne si dam predlzeny vikend s kamratmi tak 1000km od domova..), mam taku teoriu, ze najdolezitejsia je strava :) (ale uprimne, dost ma to stve (serie som uz dnes pisal vela krat), ze tu pod nosom mam kuracie prsia za 3-4eura kg a v rakusku su za 10-12eur/kg a smrdia rovnako.. neviem ako dlho to vydrzim)
Veď ja tiež pre istotu nekupujem nejaké slovenské IT produkty. Si predsa s nimi nazaprzním počítač
SamuelSK
14.05.12,19:49
Presne viem kam mieris Pavol, no ako by si to riesil na mojom mieste ?
Tesco nie - to je aj tak dovoz a je to absolutne zbytocny medziclanok (prostrednik, nie ten prst) medzi mnou a napr farmarom..
Jedine sa spolahnut priamo na farmara.. To beriem, lenze potrebujem istoty :D

Ozaj a chcel som este jedno.. V rakusku sa mi zda ze nemaju take pravidlo ako "kedy bolo toto maso zabalene" alebo tento produkt vyrobeny, ci si ot miesam s USA? Myslim ze my (na Slovensku) to mame lepsie riesenie, lenze ten nazisel, sorry, Brusel nam toto pravo chce zobrat (povinnost datumu kedy bolo nieco zabalene/vyrobene).

Osobne kupujempodla toho, lebo expiraciu si tam moze natetovat akukolvek...
arizona
14.05.12,20:50
co sa tyka rakuska-treba pozerat,ci je to ozaj vyrobok rakusky,alebo dovezeny.a pozerat datumy.vsetky reklamy v telke nas upozornuju na rakusku kvalitu,nikto nereklamuje-kupte si co sme doviezli z inych krajin.a na svoju rakusku kvalitu si davaju preto pozor.
je len vynimkou,ak sa najde nieco zle vo vyrobkoch domacich.napriek tomu,uz som to tu mnohoraz pisala,neznamena ze ked je to kupene v rakusku,nemoze to byt zavadne.
tovar treba obzerat a kontrolovat.
osobne vsak naozaj potvrdzujem,ze o takom sortimente a tej kvalite co je tu,sa nam na slovensku moze iba snivat.zial.
Spomenula som si na casy, ked som ja vlacila pred 20. rokmi do Rakuska slovensku hydinu a syry. Vsetci susedia sa sli potrhat,vychvalovali,aku tu mame kvalitu, nechcelo sa im verit!
Dnes, zial, ja nosim na Slovensko rakuske vyrobky...:mee::mad:

Nechapem,preco Slovensko pristupilo na podmienky Bruselu oznacovat vyrobky znackou "vyrobene v EU" ! To sa niekto hanbi oznacit svoj vyrobok???? Alebo ma zle svedomie?
V Rakusku nemusim lustit drobnucke pismenka a hladat skadial vyrobok pochadza. Staci mi jasne viditelna vlajocka Rakuska. Viem, ze to nie je podvod. Kvalita takto oznacenych vyrobkov zatial nikdy nesklamala.
TomasHC
15.05.12,07:17
Môj človek, ešte aj z fachu :)
deli.
15.05.12,09:14
my ostattní rozumieme. Tí, čo žijeme a bývame na Sk aj ďalej ako v BA...
misoft
15.05.12,10:35
Nechapem,preco Slovensko pristupilo na podmienky Bruselu oznacovat vyrobky znackou "vyrobene v EU" ! To sa niekto hanbi oznacit svoj vyrobok???? Alebo ma zle svedomie?
V Rakusku nemusim lustit drobnucke pismenka a hladat skadial vyrobok pochadza. Staci mi jasne viditelna vlajocka Rakuska.
Ja sa pre "istotu" pozerám na toto:
http://img.mediacentrum.sk/images/gallery/400/1375330.jpg
Gapo
15.05.12,11:03
V Billovi som chcel kúpiť paradajky, dovoz z Nemecka, ale mi ich nechceli predať, že nesmia, pretože sú plesnivé všade aj vnútri. Boli to posledné tri balíčky pol kilové. Ktovie kôlko ľudí si na nich už "pochutilo". Ale na vzhľade nebolo nič vidieť.
pavol54
15.05.12,14:42
Ja sa pre "istotu" pozerám na toto:
http://img.mediacentrum.sk/images/gallery/400/1375330.jpg
ale len u mliekárov alebo aj inde?
pavol54
16.05.12,17:52
Zaujímalo by ma koľko sa v priemere minie na potraviny na človeka za rok
korela
16.05.12,17:59
Zaujímalo by ma koľko sa v priemere minie na potraviny na človeka za rok

Údajne človek zje za život cca 70 t potravín. Dá sa odvodiť?
myara
16.05.12,18:16
misoft
16.05.12,18:22
Jajca, syry, moloko, bryndza, tvaroh, smotana, kvašne mľiko
misoft
16.05.12,18:24
A ešči aj dajaka hydina
lujza.j
16.05.12,18:34
http://www.lidl.sk/cps/rde/xchg/lidl_sk/hs.xsl/20657.htm
šampón, prášok, ústnu vodu mám doma.
Dáša_
16.05.12,18:39
Zaujímalo by ma koľko sa v priemere minie na potraviny na človeka za rok

ak ti to pomôže máme doma presné záznamy za tuším dva či tri posledné roky :) Teda, sú tam len tie potraviny, čo kupujeme, teda všetko čo ide na stravu vrátane stravovania v škole, obedov v reštaurácii. Sú potraviny, v ktorým sme sebestační, aj keď ich nie je veľa, ale sú.
myara
16.05.12,18:41
ak ti to pomôže máme doma presné záznamy za tuším dva či tri posledné roky :) Teda, sú tam len tie potraviny, čo kupujeme, teda všetko čo ide na stravu vrátane stravovania v škole, obedov v reštaurácii. Sú potraviny, v ktorým sme sebestační, aj keď ich nie je veľa, ale sú.

ja som si robila taketo zaznamy asi 3 mesiace, vysla mi zavratna suma za mesiac, tak som s tym radsej prestala :)
lujza.j
16.05.12,18:42
Dáša_
16.05.12,18:45
ja som si robila taketo zaznamy asi 3 mesiace, vysla mi zavratna suma za mesiac, tak som s tym radsej prestala :)

môj manžel je tabuľkový fanatik :) my máme doma všetko v tabuľkách :) Ja som každý rok slávnostne začínala a vždy som vydržala do cca 10-teho januára :)
Darina1234
16.05.12,18:59
Ja to povazujem za zbytocne....
Dáša_
16.05.12,19:05
Ja to povazujem za zbytocne....

priznam sa, že ja podľa toho, čo mi hlasi :) upravujem svoje nakupne zvyklosti. A dávam viac pozor.

A za posledné roky aj ovela viac o tom, čo jeme, premýšľam.
pavol54
17.05.12,03:03
ak ti to pomôže máme doma presné záznamy za tuším dva či tri posledné roky :) Teda, sú tam len tie potraviny, čo kupujeme, teda všetko čo ide na stravu vrátane stravovania v škole, obedov v reštaurácii. Sú potraviny, v ktorým sme sebestační, aj keď ich nie je veľa, ale sú.
si milá ale inú spotrebu má kojenec, inú produktívny človek a inú dôchodca, inú mestský človek inú dedinský, mňa by zaujímala nejaká štatistická hodnota
avalik
17.05.12,03:44
si milá ale inú spotrebu má kojenec, inú produktívny človek a inú dôchodca, inú mestský človek inú dedinský, mňa by zaujímala nejaká štatistická hodnota


Prehľad čistých príjmov a výdavkov súkromných domácností podľa ekonomickej aktivity prednostu domácnosti v roku 2010 (http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=38058)

a tu su aj ine socialne statistiky: http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=4575
220870
17.05.12,04:05
http://dolezite.sk/Uzasne_fotky_toho_co_svet_ji_161.html
Pravdu povediac najviac ma na tých fotkách zaujalo to že Japonec má 1,8m širokú miestnosť a všetci sa tam zmestia.Slovenskú domácnosť nedali.Asi preto ,že by to bola škaredá fotka .Kýbel pomija s nápisom Tesco,zdochnuté spracované kurence z Nemecka a vedľa na zmeskách vypasené Slovenské prasa s Franúzkym geneticky upraveným pôvodom .V TV v pozadí s uškereným hranatým ksichtom.
Dáša_
17.05.12,04:12
Prehľad čistých príjmov a výdavkov súkromných domácností podľa ekonomickej aktivity prednostu domácnosti v roku 2010 (http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=38058)

a tu su aj ine socialne statistiky: http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=4575

tuším sú naše domáce výsledky presne podľa tejto tabuľky :)
Dáša_
17.05.12,04:46
lujza.j
19.05.12,16:11
lubko6394
19.05.12,16:41
Dnešný poznatok.
Na trávnik som si zohnal ovce. Ponúkol som im jablko, šalát, kaleráb a suché rožky - všetko z obchodu - nežrali. Manželka pretrhávala mrkvu a reďkovku - žrali. Čo to vlastne žerieme my ?
220870
19.05.12,17:10
Niektoré zvieratá nebudú žrať uvädnutúé rastliny.
pavol54
19.05.12,17:26
Dnešný poznatok.
Na trávnik som si zohnal ovce. Ponúkol som im jablko, šalát, kaleráb a suché rožky - všetko z obchodu - nežrali. Manželka pretrhávala mrkvu a reďkovku - žrali. Čo to vlastne žerieme my ?
moja mačka mrtvu myš nežerie len tú čo si uloví (živú)čerstvú, ale keby hladovala možno by klesla tak hlboko že by si ju dala, to isté aj s tvojimi ovcami tie čo sú v ZOO by ten sortiment zbaštili
lubko6394
19.05.12,17:28
Niektoré zvieratá nebudú žrať uvädnutúé rastliny.

Uvädnutá bola tá mrkva a reďkovka, tie ostatné, pre mňa na konzum pripravené boli šťavnaté.
220870
20.05.12,07:17
220870
22.05.12,08:46
aktaK
22.05.12,09:03
preboha, ináč kolko sa dozivaju priemerne poliaci? myslím vzhladom na tie potraviny. ci tie kvalitne si nechavaju doma a ten odpad vyvazaju, ci co?
pavol54
22.05.12,09:43
Znova tie Poľské ošípané.http://www.aktuality.sk/clanok/206959/v-ryzi-nasli-olovo-bola-z-polska/
Poliaci pestujú ryžu?
220870
22.05.12,10:33
Nie pridávajú do nej olovo a predávajú ju ďalej.Zvyšuje to jej hmotnosť.Vážne.Zrejme tá tá čvarga nakúplia v indočíne podradný tovar za babku prebalili do pekných sáčkov a disrtibuovala na Slovesku.
Poliaci pestujú ryžu?
pavol54
22.05.12,10:42
Nie pridávajú do nej olovo a predávajú ju ďalej.Zvyšuje to jej hmotnosť.Vážne.Zrejme tá tá čvarga nakúplia v indočíne podradný tovar za babku prebalili do pekných sáčkov a disrtibuovala na Slovesku.
V čomkoľvek som schopný tých poliakov obviniť z lapajstva, ale tú ryžu doviezli aj my dovezieme šmejd a prebalíme a vyvezieme do sietí, ale s tým musí niekto súhlasiť a niekto niekomu hubu zapchať, oči zakryť, neverím že by si siete nepreverili čo predávajú skôr ich zaskočila neovplyvnená kontrola. ale to ni nie to poliaci (alebo slováci ak je problém v našej baliarni) Ja som chcel ponúknuť do predaja nejaký sušený produkt, toľko certifikátov a rozborov pýtali že som to nechal a to by neohrozilo pol národa. Ja vždy hovorím :ZA AKÝMKOLVEK PROBLÉMOM JE OBCHOD
korela
22.05.12,11:01
Poliaci pestujú ryžu?
Asi pred siedmimi rokmi stála ryža aj s dovozom z Ázie 2 Sk/kg. Pre baliareň.
pavol54
22.05.12,14:18
Nie pridávajú do nej olovo a predávajú ju ďalej.Zvyšuje to jej hmotnosť.Vážne.Zrejme tá tá čvarga nakúplia v indočíne podradný tovar za babku prebalili do pekných sáčkov a disrtibuovala na Slovesku.
Ešte trocha siahnem do tvojho oboru. Myslím si že ti môže byť jedno kto ti predá kvádre od výrobcu v Seredi, hlavná vec že ti predloží pevnostný atest najmä vtedy si dáš na to pozor keď staviaš bytovku.
To isté je aj s obchodníkmi zo siete potravín oni mali atest veľmi dobre vedeli čo kupujú, a keď nie tak sú obyčajní hlupáci a zamestnávateľ by mal tvrde voči nim postupovať. lenže oni sú mimo ale poliaci sú čvarga
TomasHC
22.05.12,16:57
Konečne by sa mohol obmedziť import sračiek a podporiť miestna výroba tradičných potravín...
220870
22.05.12,17:06
Už som to tu viackrát písal.S poliakmi som kedysi dávno obchodoval .Odvtedy sa polským výrobkom a všetkému na čom je len písané po Polsky vyhýbam.
pavol54
22.05.12,17:38
Konečne by sa mohol obmedziť import sračiek a podporiť miestna výroba tradičných potravín...
kto to zorganizuje?
TomasHC
23.05.12,05:54
kto to zorganizuje?

Ministerstvo poľnohospodárstva, regióny, VÚC, obce... V kultúrnej Európe to bežne funguje tak, že fungujú tržnice kde sa mimo klasického predaja prevádzkuje aj barterová výmena - individuálny hospodári pestujú rôzne plodiny, každý niečo iné, potom si to podľa uváženia môžu vymeniť, predať... Veľa druhov plodín, nie len obmedzený výber kde sa zohľadnila odolnosť proti škodcom, trvanlivosť a pod. Proste udržanie biodiverzity, zachránenie druhov... Stačí schopný starosta obce a v sobotu ráno môžu vyložiť z dedinského kulturáku 20 stolov, urobiť minitržnicu, každý dopestuj niečo iné, nemusí každý pestovať všetko...
220870
23.05.12,07:47
V Holandsku vraj bežné.
TomasHC
23.05.12,11:08
220870: Aj vo Francúzku (Provensálsko)
bjuty smis
23.05.12,12:52
ja v tom tiež nevidí až taký problém...
všetci vidíme, že s polska sa valí škandál za škandálom - kurence, krmivá , ryža, sol v masových aj rybacích konzervách, listéria v syroch, bačo viac, ta chamrad nám začala pančovať aj našu bryndzu !!!....
jedine štátna veterinárna kontrola či ako sa im nadáva to ešte nezbadala....
ináč by predsa musela začať aspon na pol roka robiť masívne kontroly polských výrobkov, abysi jerzy aj strašek uvedomili, že slovensko nie je velkochov ošípaných...
asedma
25.05.12,16:56
avalik
25.05.12,17:38
Dáša_
27.05.12,10:32
lujza.j
30.05.12,16:33
Chokma
30.05.12,18:06
Znama robila v istom zariadeni na obcerstvenie a hovorila, ze tam bezne pridavali indulonu do oleja na hranolky, vraj sa menej prepaloval olej. neviem, neskusala som :)))))
trisestri
31.05.12,11:56
niekedy su tie praktiky hypermarketov priam komicke-napr namarinuju nie prilis cerstve mäso a hodia na to aspon 2 nasobok povodnej ceny alebo napisu ze podporuju kvalitu z nasich regionov a to je asi takych 15 poloziek z vyse 10000 v predaji a tie marketingove nazvy -domace,gazdovske,doma udene,farmarske,sedliacke,tradicne a pod
korela
31.05.12,13:55
Česi znepokojení stavom potravín na trhu idú robiť opatrenia pre ochranu spotrebiteľa, v krátkom čase ich potravinárska komora spúšťa web - mala by sa volať nejakostní potraviny.
http://www.foodnet.cz/slozka/?jmeno=Z%C3%A1kladn%C3%AD+informace&id=13
pavol54
01.06.12,15:48
Ministerstvo poľnohospodárstva, regióny, VÚC, obce... V kultúrnej Európe to bežne funguje tak, že fungujú tržnice kde sa mimo klasického predaja prevádzkuje aj barterová výmena - individuálny hospodári pestujú rôzne plodiny, každý niečo iné, potom si to podľa uváženia môžu vymeniť, predať... Veľa druhov plodín, nie len obmedzený výber kde sa zohľadnila odolnosť proti škodcom, trvanlivosť a pod. Proste udržanie biodiverzity, zachránenie druhov... Stačí schopný starosta obce a v sobotu ráno môžu vyložiť z dedinského kulturáku 20 stolov, urobiť minitržnicu, každý dopestuj niečo iné, nemusí každý pestovať všetko...
Vieš o tom že už máme "domáce melóny" napr., pri ceste ich dnes predávajú ako poľnohospodársky prebytok a bez ERP takže.....
ivuliatko
02.06.12,17:52
lujza.j
02.06.12,18:21
trisestri
02.06.12,19:13
bodaj by boli cenou nase potraviny konkurenciaschopne,ked napr nemaju na rozdiel od okolitych krajin narok na zlavu zo spotrebnej dane na naftu.
pavol54
03.06.12,05:01
bodaj by boli cenou nase potraviny konkurenciaschopne,ked napr nemaju na rozdiel od okolitych krajin narok na zlavu zo spotrebnej dane na naftu.
na konkurencieschopnosť nemá vplyv nafta ale odberatelia (teda ich nákupcovia)
Dáša_
03.06.12,05:44
na konkurencieschopnosť nemá vplyv nafta ale odberatelia (teda ich nákupcovia)

Pavol54 a prosim ťa, ako mám ja, bežný spotrebiteľ rozoznať, ktoré ovocie a zelenina je slovenská a ktorá z maďarského veľkoskladu?
Kupovala som jahody - trhový predaj. Čo ma ale prekvapilo, bolo spôsob, ako ich mali uložené. Nespomínam si, žeby som už niekedy videla uložené v jednej vrstve v nizkej debničke. Pôvodne som chcela u nich kúpiť aj paradajky, ale nejak ma ten pohľad na to balenie odradil. A ako rozoznám domáce paradajky? Už sa predávajú aj domáce? Alebo sú to stále španielské?
Indeed
03.06.12,05:48
Asi by som kupoval zeleninu podľa toho ako vyzerá a ako chutí, či ako vonia

a vobec by ma nezaujímalo aká vlajočka je pri nej zapichnutá.....

Aj teraz som si kupil pekné paprikové PÁRKY , aj chutné sú
a za 3,30 v AKCII ,

natlačím sa a je pokoj....
Indeed
03.06.12,06:10
no ale tie parky vyzerali lepšie ako chutili... ale napravila to horčica
lujza.j
03.06.12,08:11
hubatá
03.06.12,08:24
Samozrejme, ten čo na tom zarobí a nie ten čo sa v obchode narobí (napr. dokladač tovaru).
hubatá
03.06.12,08:26
My gazdinky: budeme nakupovať potraviny v rodinných domoch a v záhradkárskych osadách. A môžu sa čudovať nad prázdnymi hyperbordelmi! Kto chce podrobne vedieť ako na to nech sa páči e-mail: jvg@zoznam.sk
hubatá
03.06.12,08:32
Presne tak: stačí aj oznamovacia tabuľa pred OÚ, kde sa aj návštevník môže dozvedieť kam má ísť na čerstvé OZ, mäso, kto mu urobí plot, kto mu zavedie elektriku. A je pod nadvládou EÚ, po kamiónovej doprave potravín a výrobkov zo zahraničia!
hubatá
03.06.12,08:37
Pavol54 a prosim ťa, ako mám ja, bežný spotrebiteľ rozoznať, ktoré ovocie a zelenina je slovenská a ktorá z maďarského veľkoskladu?
Kupovala som jahody - trhový predaj. Čo ma ale prekvapilo, bolo spôsob, ako ich mali uložené. Nespomínam si, žeby som už niekedy videla uložené v jednej vrstve v nizkej debničke. Pôvodne som chcela u nich kúpiť aj paradajky, ale nejak ma ten pohľad na to balenie odradil. A ako rozoznám domáce paradajky? Už sa predávajú aj domáce? Alebo sú to stále španielské?

Ale Dáška: stačí vedieť že u nás v júni ešte z voľnej prírody paradajky, tekvica, uhorky, jablká, hrušky, slivky predsa ešte nemôžu byť!!! Teraz o tomto čase máme akurát: špenát, pažítku, reďkovku, rebarboru, kôpor, cibuľku ....... Takže nekupovať!
myara
03.06.12,08:42
Pavol54 a prosim ťa, ako mám ja, bežný spotrebiteľ rozoznať, ktoré ovocie a zelenina je slovenská a ktorá z maďarského veľkoskladu?
Kupovala som jahody - trhový predaj. Čo ma ale prekvapilo, bolo spôsob, ako ich mali uložené. Nespomínam si, žeby som už niekedy videla uložené v jednej vrstve v nizkej debničke. Pôvodne som chcela u nich kúpiť aj paradajky, ale nejak ma ten pohľad na to balenie odradil. A ako rozoznám domáce paradajky? Už sa predávajú aj domáce? Alebo sú to stále španielské?

Ale Dáška: stačí vedieť že u nás v júni ešte z voľnej prírody paradajky, tekvica, uhorky, jablká, hrušky, slivky predsa ešte nemôžu byť!!! Teraz o tomto čase máme akurát: špenát, pažítku, reďkovku, rebarboru, kôpor, cibuľku ....... Takže nekupovať!

jahody takto balene, maju aj v Bille, ale su zo Spanielska, vraj lepsie vyzeraju ako chutia
myara
03.06.12,08:43
lujza.j
03.06.12,08:56
http://www.protivna-blondyna.cz/2012/06/blafy-aneb-hlavne-ze-je-to-levny.html
pizza je pre mňa len to čo mi urobia "pred očami" a upečú v pizza peci na drevo....
brrr.....mrazená:eek:
myara
03.06.12,09:00
pizza je pre mňa len to čo mi urobia "pred očami" a upečú v pizza peci na drevo....
brrr.....mrazená:eek:

tiez to vobec nejem, je to hnus
ale aj tak je to sila, kolko sunky tam je
lujza.j
03.06.12,09:04
tiez to vobec nejem, je to hnus
ale aj tak je to sila, kolko sunky tam je
pre mňa je drzosť už to že to vôbec predávajú /a nie len pri tej pizzi/..... nechce sa veriť že je norma na takýto humus....ale ved tu si každý tú svoju normu kúpi-zaplatí:(
myara
03.06.12,09:15
pre mňa je drzosť už to že to vôbec predávajú /a nie len pri tej pizzi/..... nechce sa veriť že je norma na takýto humus....ale ved tu si každý tú svoju normu kúpi-zaplatí:(

tu je clanok presne o tom http://www.sme.sk/c/6391125/neverte-jahodam-na-obale.html
Chokma
03.06.12,10:16
Ale Dáška: stačí vedieť že u nás v júni ešte z voľnej prírody paradajky, tekvica, uhorky, jablká, hrušky, slivky predsa ešte nemôžu byť!!! Teraz o tomto čase máme akurát: špenát, pažítku, reďkovku, rebarboru, kôpor, cibuľku ....... Takže nekupovať!

Hubi, uhorky a rajciny uz mozu byt slovenske - z folie. Na melony si este treba dobre pockat. My uz mame hluboviny ako brokolicu, karfiol, kalerab a salat mame od vymyslu sveta ako bezne nevidiet v zahradach, ale to je bezpredmetne, to sa na trh nedostane, lebo ludia by aj tak neverili, ze je to slovenske. Pamatam si ako nam minule nas odberatel hovoril, ze ludia neverili, ze karfiol je slovensky, lebo taky krasny velky a biely sa iste na Slovensku nepodari dopestovat. A houby. Bol nas. Takze ono univerzalne pravidlo nejestvuje. Ale myslim si, ze taku intenzivnu vonu ako ma nasa domaca zelenina ta dovozova nikdy mat nebude. Salat vonia krasne korenisto a rovnako inzenzivne chuti, nie ako ten s celofanovou chutou... Inak, minuly tyzden putoval od nas karfiol a brokolicka do Prievidze na trh, tak ak nahodou niekto kupil, tak pozdravujem. :D

Len dodam - nekupovat (lebo mozno to nie je slovenske) nie je riesenim ani pre nas pestovatelov. Zazili sme to, ked bola afera minuly rok s uhorkami, nekupovalo sa nic a bolo to hrozne.

115865115866115867115868


A ked ste uz tu pizzu spominali... :) (aj rukola je nasa, aj sunka a vajka, az na tie olivy :P.)

115869
lujza.j
03.06.12,10:36
poznám.....
Chokma
03.06.12,11:20
Napadla mi este jedna vec. Brokolica, karfiol - ked ich mame doma na chladku uz dva dni, su povadnute. Krasne kompaktne su len ten prvy den. Ked som minuly rok u nas na jarmoku videla stanok s ovocim ako namalovanym, cudovala som sa, ze tam nie je ani musky. Krasne hrozno a ani muska, nektarinky ako z casopisu, tiez ziadna haved. Dovozovy tovar nie je cerstvy preto, ze by k nam putoval v chladiarenskych boxoch, on sa po zbere konzervuje chemicky. Takze dlhsie vydrzi akoby cerstvy. Castokrat mozete vidiet mrkvu, vo vnutri je uz sucha, ale zvonka vypada krasne, napr. A tak je to s ostatnym. Preto ma vie rozculit, ak tu niekto frfle nad makkymi rajcinami, nad zvadnutou mrkvou a pod. Salat takisto rychlo vadne, ak nie je hlub vo vode. Ved si skuste vytrhnut mrkvu a nechajte ju doma. Dokonca aj v chladnicke nevydrzi s vnatou v takom cerstvom stave ako sa javi niektori tovar na trhu. A tie jahody... tiez mozete vyskusat, kolko vam po obrati vydrzia za akych podmienok.
trisestri
03.06.12,11:27
Hubi, uhorky a rajciny uz mozu byt slovenske - z folie. Na melony si este treba dobre pockat. My uz mame hluboviny ako brokolicu, karfiol, kalerab a salat mame od vymyslu sveta ako bezne nevidiet v zahradach, ale to je bezpredmetne, to sa na trh nedostane, lebo ludia by aj tak neverili, ze je to slovenske. Pamatam si ako nam minule nas odberatel hovoril, ze ludia neverili, ze karfiol je slovensky, lebo taky krasny velky a biely sa iste na Slovensku nepodari dopestovat. A houby. Bol nas. Takze ono univerzalne pravidlo nejestvuje. Ale myslim si, ze taku intenzivnu vonu ako ma nasa domaca zelenina ta dovozova nikdy mat nebude. Salat vonia krasne korenisto a rovnako inzenzivne chuti, nie ako ten s celofanovou chutou... Inak, minuly tyzden putoval od nas karfiol a brokolicka do Prievidze na trh, tak ak nahodou niekto kupil, tak pozdravujem. :D

Len dodam - nekupovat (lebo mozno to nie je slovenske) nie je riesenim ani pre nas pestovatelov. Zazili sme to, ked bola afera minuly rok s uhorkami, nekupovalo sa nic a bolo to hrozne.

115865115866115867115868


A ked ste uz tu pizzu spominali... :) (aj rukola je nasa, aj sunka a vajka, az na tie olivy :P.)

115869

podla vone by som spoznal ze to nase,ten dopyt sice mierne ale rastie a myslim ze este pojde hore,len fakt problem z tym rozlisovanim je to tazke,ked na trhu je dost aj takych ze nakupia v akcii a potom to ponukaju ako svoje
klobasa,syr,zelenina,vajicka,slanina a mame gazdovsku pizzu ani olivy netreba:)
pavol54
03.06.12,11:37
Pavol54 a prosim ťa, ako mám ja, bežný spotrebiteľ rozoznať, ktoré ovocie a zelenina je slovenská a ktorá z maďarského veľkoskladu?
Kupovala som jahody - trhový predaj. Čo ma ale prekvapilo, bolo spôsob, ako ich mali uložené. Nespomínam si, žeby som už niekedy videla uložené v jednej vrstve v nizkej debničke. Pôvodne som chcela u nich kúpiť aj paradajky, ale nejak ma ten pohľad na to balenie odradil. A ako rozoznám domáce paradajky? Už sa predávajú aj domáce? Alebo sú to stále španielské?
zo sedliackej logiky: drobný pestovateľ neinvestuje do novej debničky, obchodník by mal mať aj na tomto tovare meno autora (teda pestovateľa) zvykove na Slovensku sa jahody produkujú na samozber a tam nie sú jedna ako druhá. Ale ak sa niekto dá na falšovanie bankoviek, tak nie je problém pozmeniť obal to isté platí pre rajčiny a iný tovar
To máš to isté ako mám poznať keď u mäsiara pýtam kilo zadného stehna a on mi rypne ako laikovi predné, tebe by to nedal lebo vie že gazdinka tomu rozumie, má skúsenosť.
Chokma
03.06.12,13:26
presne o tom pisal pavol, ked hovoril o melonoch pri ceste, dobra reklama, ze z dvora, houby z dvora - z Kauflandu :D
wagner
03.06.12,16:12
Ale Dáška: stačí vedieť že u nás v júni ešte z voľnej prírody paradajky, tekvica, uhorky, jablká, hrušky, slivky predsa ešte nemôžu byť!!! Teraz o tomto čase máme akurát: špenát, pažítku, reďkovku, rebarboru, kôpor, cibuľku ....... Takže nekupovať!

Tak v júni sa vo voľnej prírode dá dopestovať už všeličo a to bývam v 400 m/nad morom. V budúci týždeň už budú cukety a hrášok, rajčiny a paprika zo záhrady asi za dva týždne.Z fóliovníka už oberám uhorky a papriku. Na to že bola dlho zima a prízemné mrazy, je to skorá úroda.
korela
03.06.12,16:51
Známy, majiteľ večierky, kupuje v akcii čo sa dá v Lidli, ... je to tak.
pavol54
03.06.12,17:44
podla vone by som spoznal ze to nase,ten dopyt sice mierne ale rastie a myslim ze este pojde hore,len fakt problem z tym rozlisovanim je to tazke,ked na trhu je dost aj takych ze nakupia v akcii a potom to ponukaju ako svoje
klobasa,syr,zelenina,vajicka,slanina a mame gazdovsku pizzu ani olivy netreba:)
Mňa neštve vynachádzavosť trhovníka ale slepota a nevšímavosť majiteľa pozemku na ktorého sa takýto predaj organizuje veď každý cm2 niekomu patrí a pochopiteľne samosprávy.
Tweety
04.06.12,15:11
220870
04.06.12,16:38
trisestri
06.06.12,17:59
vedel som ze je chutovy rozdiel medzi domacim kralikom a tym cinskym ale ze az taky.mnam ten od slovenskeho farmara,vyborna chut neporovnatelna s tou cinskou umelou.
avalik
06.06.12,18:25
Ajk&
06.06.12,18:32
Stále hovorím: ľudia vykašlite sa na supermarkety, bioobchody - je to podvod! Nájdite si dodávateľov v blízkej dedine (babky, chudobnejšie rodiny, čistotní rómovia) dáte zarobiť našim ľuďom ktorí sú blbou politikou bez práce a veľmi radi si privyrobia. Stačí si len dohodnúť že raz za týždeň - dva sa zastavím a nakúpim si v záhrade (na poli) to čo práve rastie a nemusím špekulovať nad tým či je to zo Španielska, či je to plné éčiek a hnojív. Jednoducho títo ľudia nemajú na to aby kupovali hnojivo, akurát maximálne striekajú žihľavou vošky alebo ručne oberajú mandelinky. Vďačne vám predajú aj z toho čo im behá po dvore: kurence, zajace, ak chovajú kozu tak z mlieka, syra, vajíčka. Ak sa stanete ich pravidelnými odberateľmi tak máte nielen plný mrazák na zimu, ale vám vďačne predajú aj zo zabíjačky mäsa, jelítok, slaninky, klobásky. Len treba aby vedel že má odberateľa, aby ten obyčajný človek vedel že to predá a že sa mu oplatí viac zasiať, zasadiť alebo vychovať o jedno prasiatko viac. Ak sa najete v sézóne ovocia a zeleniny od jarných ríbezlí až po jesenné domáce hrozno, už len váš organizmus prežije zimu na zemiakoch, kyslej kapuste, cibuli, šípkach, cvikle, chrene, jablkách, hruškách od toho istého človeka z jeho pivnice. Určite vďačne predá gazdiná aj zaváreniny ........
korela
07.06.12,13:22
Carrefour má červenú papriku za 5,39 eur/kg.
lujza.j
08.06.12,17:11
ak má niekto rád jablkový strik, odporúčam..... v At Lidl
http://www.supermarktcheck.de/img/product/picture/large_c7d0af77f7b05bebc8a022d1cc621100.jpg

Kalorien und Produktinfos zu Freeway Apfelschorle
- Fruchtgehalt: 60% - Ohne Zuckerzusatz - Wasser und Apfelaft aus Apfelsaftkonzentrat - Ohne Zusatz von Konservierungsstoffen - Pfandflasche - +0,25 EUR Pfand. Hergestellt von: MEV Mitteldeutsche Erfrischungsgetränke Vertriebsgesellschaft mbH, Langendorfer Str. 23, D-06667 Weißenfels


Variante
Fruchtgehalt: 60 %


Inhalt
1.5 L


Hersteller/Marke
Freeway Lidl (http://www.supermarktcheck.de/lebensmittel/index/producer_id:2880/)


Verpackung
Pet-Flasche


Kalorien von Freeway Apfelschorle
26 Kcal
107 kJ
220870
08.06.12,18:12
Kde sa sťažovať ako podať podnet na klamlivú reklamu ktorá beží v slovenskom rozhlase,na Tesco?
misoft
08.06.12,18:17
avalik
08.06.12,19:05
Kde sa sťažovať ako podať podnet na klamlivú reklamu ktorá beží v slovenskom rozhlase,na Tesco?

http://www.soi.sk/sk/Kontakt.soi
Dáša_
12.06.12,11:59
zaujímavý článok, hovorí sa aj o domácih potravinách, aj o prehnaných zákonoch u nás
http://aktualne.atlas.sk/sefkuchar-zidek-gulas-musim-po-troch-hodinach-vyhodit/showbizz/domace/
Tweety
15.06.12,09:21
avalik
15.06.12,09:35
korela
15.06.12,09:43
Dlhodobo je najčistejšia cibuľa, medzi najviac znečistené patria jahody......
http://www.benevita.sk/index.php/sk/1215.html

Z článku
Špinavá 12-tka, čistá 15-tka (http://www.benevita.sk/index.php/sk/1215.html) MUDr. Jana Kelová


Špinavá 12-tka:
Zeler Broskyne Jahody Jablká Čučoriedky Nektarínky
Sladká paprika Špenát Listové šaláty Čerešne Zemiaky Hrozno (import) Čistá 15-tka:
Cibuľa Avokádo Sladká kukurica Ananás Mango Hrášok Špargľa
Kiwi Kapusta Baklažány Melon žltý Melón červený Grapefruit
Sladké zemiaky Melón medový
bettylou
15.06.12,10:12
aj šalát
KoxXxo
15.06.12,19:51
lujza.j
15.06.12,19:55
Zapojte sa do súťaže: nájdi salmonelu (http://ekonomika.sme.sk/c/6419687/hladaju-sa-nelegalne-vajcia.html)
mimotemyaká je hlavná cena:D
pivko
15.06.12,19:59
mimotemyaká je hlavná cena:D
Šak shudnutie neeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
ivuliatko
15.06.12,20:06
mimotemyaká je hlavná cena:D

Rekondičný pobyt na infekčnom oddelení :D
lujza.j
15.06.12,20:09
mimotemy ešte nás tu s niečim prekvapia....lebo ja som už v stave, že sa nečudujem....
220870
15.06.12,20:10
No nekupte to za tú cenu.
Antea
17.06.12,06:39
Verím, že k takémuto v EÚ a samozrejme následne aj na Slovensku, nikdy nepríde, hoci už sa šírili nejaké reči o zákaze zabíjať doma chované zvieratá. Asi by sme mali byť aktívnejší, keď by to chceli na nás ušiť, lebo je to hrozné. No človek nikdy nevie, najskôr toto a potom ničiť malé farmy. Európania by sa proti takýmto praktikám rázne postaviť. Tu sa nejedná len o likvidáciu fariem a znemožnenie podnikania v poľnohospodárstve, ale aj o nás ostatných, keď budeme prinútení jesť tie ich s...čky a potom kupovať ich lieky.http://www.zlo.cz/end-of-liberty-konec-svobody.php
Toto video je aj o inom, tak som nevedela kde to by bolo vhodnejšie zaradiť
korela
17.06.12,06:52
Ešte som to nevidela, ale stále to bude o tom istom, a to manipulácii. Na Zemi žijú slobodným životom asi už iba neobjavené kmene.
ivuliatko
18.06.12,15:08
gardenia
18.06.12,15:30
pavol54
18.06.12,16:06
http://aktualne.atlas.sk/zelenina-a-ovocie-su-plne-pesticidov-preukazala-analyza/slovensko/spolocnost/
to je síce pekné ale stavím sa 1000 : 1 že radšej kúpiš zeleninu nadopovanú pesticídmi a inými látkami (lebo oko vidí )
Slayer666
18.06.12,21:20
Rozhovor s Romanom Vaňkom

http://www.lidovky.cz/rozhovor-s-romanem-vankem-dc0-/dobra-chut.asp?c=A120615_162328_dobra-chut_glu

KONECNE niekto na plnu hubu povedal, ze vyplody tejto pseudokreativity by mali byt zakazane! To som si myslel, ze som jediny, komu pri letmom pohlade na niektore podobne slovenske stranky vrie krv v zilach.
misoft
18.06.12,21:48
Kua - v mnohom má pravdu. Niet nad poctivý gulášik (a podobné dobroty) z poctivými prísadami (žiadne "pasírované chemické sra*ky).
osky
20.06.12,16:54
volakedy som na nete objavila video o potravinovom kodexe.tam sa tiez spominali tieto zakazy o vlastnom chove doma,ci pestovani zeleniny.chystaju to na nas.
osky
20.06.12,17:31
ani som to nedopozerala,stacil mi kusok-to je normalne hrozne,co sa v amerike deje...
korela
23.06.12,08:48
Keby niekto nevedel, čo je separát v mäsových výrobkoch.
http://video.idnes.cz/?c=A120611_151033_ekonomika_neh&idVideo=V120608_103758_tv-zpravy_zkl
myara
23.06.12,09:18
KONECNE niekto na plnu hubu povedal, ze vyplody tejto pseudokreativity by mali byt zakazane! To som si myslel, ze som jediny, komu pri letmom pohlade na niektore podobne slovenske stranky vrie krv v zilach.

ja tiez nechapem, ze matky davaju take humusy detom
Slayer666
23.06.12,09:55
ja tiez nechapem, ze matky davaju take humusy detom

Mam jednu knihu, vola sa to ze Z turcianskej kuchyne ci tak nejako, stala ma asi 2€, je tam podrobny popis toho, ako sa turcianska kuchyna vyvijala, vselico z turcianskej kultury a hlavne je tam plno receptov, ktore su chutne, lacne a hlavne je to skutocne jedlo, ktore ma ''dusu''. To asi myslel Vanek, ked povedal, ze sa staci pozriet do starych regionalnych knih. Urcite aj dalsie slovenske a ceske regiony su takto popisane a tie knihy nie su nijako drahe. A dokonca je na nete plno starych kucharok z public domain, ktore su zadarmo. Su takisto plne skvelych, poctivych jedal. Nakoniec sam som jednu taku temu tu na fore zalozil, je tam dost starych knih, z ktorych sa da varit cely zivot - slovenske, ceske, polske, slovinske, ruske... Cize to nie je o tom, ze si nemoze financne dovolit dobre varit, neda sa na nic vyhovarat.
Dáša_
23.06.12,10:05
Mam jednu knihu, vola sa to ze Z turcianskej kuchyne ci tak nejako, stala ma asi 2€, je tam podrobny popis toho, ako sa turcianska kuchyna vyvijala, vselico z turcianskej kultury a hlavne je tam plno receptov, ktore su chutne, lacne a hlavne je to skutocne jedlo, ktore ma ''dusu''. To asi myslel Vanek, ked povedal, ze sa staci pozriet do starych regionalnych knih. Urcite aj dalsie slovenske a ceske regiony su takto popisane a tie knihy nie su nijako drahe. A dokonca je na nete plno starych kucharok z public domain, ktore su zadarmo. Su takisto plne skvelych, poctivych jedal. Nakoniec sam som jednu taku temu tu na fore zalozil, je tam dost starych knih, z ktorych sa da varit cely zivot - slovenske, ceske, polske, slovinske, ruske... Cize to nie je o tom, ze si nemoze financne dovolit dobre varit, neda sa na nic vyhovarat.

Ja mám teraz rozčítanú knihu Ľudová strava na Horných Kysuciach. Recepty sú aj tam, aj keď treba povedať, že tieto recepty sú veľmi skromné. Je to hlavne o kašiach a rôznych verziach placiek, pagáčov, osúchov. A aj o kapuste. Chystám sa pár receptov aj vyskúšať.
Darina1234
23.06.12,10:13
Ja velmi rada varim, ze tak sa to u nas vola čier, rozvarim si nadrobno pokrajane zemiaky, posolim, a vmiesam hladku muku, nalejem na hlboke taniere, polejem rozprazenym maslom, po spapani casti tejto porcie s maslom, nalejem este sladke alebo kysle mlieko, mnam
220870
25.06.12,14:02
Ďalší čriepok z moziaky súčasného poľnohospodárstva a toho čo sa do nás snažia natlačiť nenažrané korporácie..http://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/718-priroda-vraci-uder-brouci-lacne-zerou-geneticky-modifikovanou-kukurici-od-monsanta
pavol54
25.06.12,17:15
Ďalší čriepok z moziaky súčasného poľnohospodárstva a toho čo sa do nás snažia natlačiť nenažrané korporácie..http://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/718-priroda-vraci-uder-brouci-lacne-zerou-geneticky-modifikovanou-kukurici-od-monsanta
Ukáž mi jedinú dobrú vec čo prišla z USA.
Dáša_
25.06.12,17:43
Ukáž mi jedinú dobrú vec čo prišla z USA.

zemiaky, paradajky, paprika ....
220870
25.06.12,18:20
To sú všetko plodiny z južnej ameriky nie USA.
bjuty smis
26.06.12,06:17
tak potom morka :)
zachránili europu pred hitlerom..
trisestri
27.06.12,09:30
pavol54
27.06.12,17:13
tak potom morka :)
zachránili europu pred hitlerom..
ale sa súbežne balili na oboch stranách, do vojenskej záchrany sa vrhli vtedy keď už bolo všetko takmer rozhodnuté
pavol54
27.06.12,17:29
http://www.chcemzdravojest.sk/blog/ecka-v-potravinach-predlzuju-zivotnost-skracuju-zivot/
prečo používam vo výrobe umelé sladidlo (E)? pretože najneškodnejie z nich cukralóza nahradí 700 kg cukru 50/ 800 € je parádny rozdiel a prečo ten cukor nepoužívam lebo kupujete lacnejšie šmejdy a môj drahší by nikto nekúpil.
Príklad z dneska oslovil ma jeden odberateľ že mi zaplatí za 1 kg zemiakov ručne zberaných 0,15€ t..j. 4,5 Sk/kg pretože, poliaci ponúkajú takú cenu ale že by tam išiel ale je to ďaleko a jemu stačí 500 kg. Tak som mu povedal že zuby umývam zadarmo (nepochopil). Veď tí ynteligenti obchodnícki by neváhali kupovať zadarmo a potom sa búria že musia platiť až 25% daň po novom, nenažranci nech aj 80% bude viac na podpory ak si ľudia nezarobia lebo pri nízkych mzdách sami pôjdu na UP.
Chokma
27.06.12,17:42
ja len cakam na prispevok v novinach o tom ako su zemiaky tento rok drahe - vid. minuly rok... som zvedava, ci by ich za tych 15 centov isiel vobec zbierat, o dopestovani nehovorim.
trisestri
27.06.12,19:29
prečo používam vo výrobe umelé sladidlo (E)? pretože najneškodnejie z nich cukralóza nahradí 700 kg cukru 50/ 800 € je parádny rozdiel a prečo ten cukor nepoužívam lebo kupujete lacnejšie šmejdy a môj drahší by nikto nekúpil.
Príklad z dneska oslovil ma jeden odberateľ že mi zaplatí za 1 kg zemiakov ručne zberaných 0,15€ t..j. 4,5 Sk/kg pretože, poliaci ponúkajú takú cenu ale že by tam išiel ale je to ďaleko a jemu stačí 500 kg. Tak som mu povedal že zuby umývam zadarmo (nepochopil). Veď tí ynteligenti obchodnícki by neváhali kupovať zadarmo a potom sa búria že musia platiť až 25% daň po novom, nenažranci nech aj 80% bude viac na podpory ak si ľudia nezarobia lebo pri nízkych mzdách sami pôjdu na UP.
vsak v obchodoch su za 50 - 60 centov co je viac ako trojnasobok,vsak by pri takej cene mali vykupovat aspon po 35-40 centov
pavol54
27.06.12,19:43
vsak v obchodoch su za 50 - 60 centov co je viac ako trojnasobok,vsak by pri takej cene mali vykupovat aspon po 35-40 centov

zistil som že obchodníci pracujú s opticky väčším číslom napr 25 je viac ako 7,5 nie lenže jedno sú centy druhé koruny v júni keď boli koruny nikto ani nemrkol ak bola cena od producenta 10 Sk a dnes idú zošalieť ale pred cena bola vtedy okolo 18 - 20 korún
60 -12 = 48 /25 je marža 52 % že sa málo predáva tak musia pridať na marži ? nech tie obchody zavrú
ivuliatko
27.06.12,20:25
Dáša_
28.06.12,04:44
prečo používam vo výrobe umelé sladidlo (E)? pretože najneškodnejie z nich cukralóza nahradí 700 kg cukru 50/ 800 € je parádny rozdiel a prečo ten cukor nepoužívam lebo kupujete lacnejšie šmejdy a môj drahší by nikto nekúpil.
Príklad z dneska oslovil ma jeden odberateľ že mi zaplatí za 1 kg zemiakov ručne zberaných 0,15€ t..j. 4,5 Sk/kg pretože, poliaci ponúkajú takú cenu ale že by tam išiel ale je to ďaleko a jemu stačí 500 kg. Tak som mu povedal že zuby umývam zadarmo (nepochopil). Veď tí ynteligenti obchodnícki by neváhali kupovať zadarmo a potom sa búria že musia platiť až 25% daň po novom, nenažranci nech aj 80% bude viac na podpory ak si ľudia nezarobia lebo pri nízkych mzdách sami pôjdu na UP.

stále si myslím, že vy prvovýrobcovia si musíte zriadiť vlastnú predajnú - predajno/výkupnú sieť. Lebo inak sa vám bude vždy zdať, že obchodníci na vás zarábajú. Asi aj zarábajú, ale prečo by ste radšej nezarabali vy?
Chokma
28.06.12,05:49
stále si myslím, že vy prvovýrobcovia si musíte zriadiť vlastnú predajnú - predajno/výkupnú sieť. Lebo inak sa vám bude vždy zdať, že obchodníci na vás zarábajú. Asi aj zarábajú, ale prečo by ste radšej nezarabali vy?

Ja nevidim problem v tom, ze na nas zarabaju. Je normalne, ze ak robi nejaku pracu, ze ju nerobi zadarmo a ze z nej musi zit. Hacik je v onej nenazranosti. Poviem priklad. Davame momentalne karfiol, 1 ks 50 centov. Dostavaju ho tak do predajne v nasom meste, dalej trznici, ktori ho predavaju na trhu a dostava ho tak aj ten, co ho dalej rozvaza, ci uz hore trznikom alebo aj do Madarska. V predajni ho davaju po 80 centov, na trznici bol 1,30 a v onom Madarsku 80 centov za kg (karfiol mame od 2 kg). Vobec mi nevadi, ze my ako vyrobcovia mame na tom menej ako ti dalsi, pokial nie je nieco poriadku v spravani. Ked mi sem pride trznik vycitat, ze vsetci okolo neho ten karfiol maju a ako sme si dovolili dat ho aj druhemu trznikovi a ze mu zostali az 3 ks (berie nejakych 50). Preco nedal nizsiu cenu? Keby dal nizsiu, predal by viac, aj nam by sa viac minulo. Ma tento clovek pravo ist vycitat nam, od ktorych ho berie po 50 a predava po 1,30, ze mu ostali 3 kusy? Vzdy budu taketo pripady, ci vlastnu predajnu mame (mimochodom aj tam treba platit zamestnanca a ostatne, takze sa nepredava zadarmo) alebo nie. Predavame aj doma, co je ako vlastna predajne, ale jednoducho doma sa nepreda vsetka produkcia. Musi sa to riesit aj inak a riesi sa to ako som popisala vyssie. Nejde o to, aby niekto na nas nezarabal, ale aby nebol nenazrany a rovnako aj kupujuci, aby poznali mieru. Ja vas neprosim, aby ste kupovali u tych za horibilne sumy, lebo to su prave ti, co zdieraju vsetkych, ale aby ste boli ochotni dat to, za co ten tovar stoji, za co bol vyprodukovany, aby ten, co vyraba dostal svoje, aby nesiel pod realne naklady, aby nemusel do tovaru davat sr.cky a vedel z toho aj vyzit.
bjuty smis
28.06.12,06:03
ale sa súbežne balili na oboch stranách, do vojenskej záchrany sa vrhli vtedy keď už bolo všetko takmer rozhodnuté

to si si asi poplietol z pražským povstánim...
Dáša_
28.06.12,06:12
Ja nevidim problem v tom, ze na nas zarabaju. Je normalne, ze ak robi nejaku pracu, ze ju nerobi zadarmo a ze z nej musi zit. Hacik je v onej nenazranosti. Poviem priklad. Davame momentalne karfiol, 1 ks 50 centov. Dostavaju ho tak do predajne v nasom meste, dalej trznici, ktori ho predavaju na trhu a dostava ho tak aj ten, co ho dalej rozvaza, ci uz hore trznikom alebo aj do Madarska. V predajni ho davaju po 80 centov, na trznici bol 1,30 a v onom Madarsku 80 centov za kg (karfiol mame od 2 kg). Vobec mi nevadi, ze my ako vyrobcovia mame na tom menej ako ti dalsi, pokial nie je nieco poriadku v spravani. Ked mi sem pride trznik vycitat, ze vsetci okolo neho ten karfiol maju a ako sme si dovolili dat ho aj druhemu trznikovi a ze mu zostali az 3 ks (berie nejakych 50). Preco nedal nizsiu cenu? Keby dal nizsiu, predal by viac, aj nam by sa viac minulo. Ma tento clovek pravo ist vycitat nam, od ktorych ho berie po 50 a predava po 1,30, ze mu ostali 3 kusy? Vzdy budu taketo pripady, ci vlastnu predajnu mame (mimochodom aj tam treba platit zamestnanca a ostatne, takze sa nepredava zadarmo) alebo nie. Predavame aj doma, co je ako vlastna predajne, ale jednoducho doma sa nepreda vsetka produkcia. Musi sa to riesit aj inak a riesi sa to ako som popisala vyssie. Nejde o to, aby niekto na nas nezarabal, ale aby nebol nenazrany a rovnako aj kupujuci, aby poznali mieru. Ja vas neprosim, aby ste kupovali u tych za horibilne sumy, lebo to su prave ti, co zdieraju vsetkych, ale aby ste boli ochotni dat to, za co ten tovar stoji, za co bol vyprodukovany, aby ten, co vyraba dostal svoje, aby nesiel pod realne naklady, aby nemusel do tovaru davat sr.cky a vedel z toho aj vyzit.

vies, ked my ostatní ani vlastne nevieme, kolko by to malo stát. A kde to máme kupovať, aby to bolo dobre. Poviem príklad, už cca mesiac u nás predávajú v meste stánkari. Jahody som kupovala od tych, čo to zrejme zbierali. Takže tam som našla toho správneho, predával iba jahody.

Ale ostatná zelenina - to fakt nedokážem rozoznať. Napríklad paradajky. Raz som kúpila výborné. Teraz som dva krát vyslala do toho istého stánku manžela a doma nemôžem ani nahlas povedať, že priniesol umelohmotné. Z toh istéh stánku. Ako mám ja rozoznať, že toto nie je niekto, kto to nakúpil vo veľkoobchode? OK, možno podľa sortimentu - mali hrášok, cibuľu, mrkvu, čerešne, jahody, marhule... No dobre, mali aj melóny a tie ešte možno u nás nie sú. Ani kukurica.

Keby ste si prvovýrobcovia urobili organizáciu, ktorá by vykupovala a predavala, zároveň hovorila, že toto je naozaj zo slovenska a nechodíme do veľkoskladov, tak by som sa nemusela starať, či kupujem dozreté na poli, alebo niekde v hydroponickom roztoku. nemusela by som sa obávať, že sú to poľské jahody pozbierane na zatopených poliach po záplavach (minulý rok), alebo z maďarského veľkoskladu paradajky pestované na španelskych "púštnych poliach" bez chuti.

Ja by som chcela proste nakupovať od niekoho, komu môžem veriť a nemusím rozmýšľať nad rôznymi marketingovými úskokmi. zároveň verím, že ceny by bola spravodlivejšia aj ku vam aj ku nám
Chokma
28.06.12,06:41
vies, ked my ostatní ani vlastne nevieme, kolko by to malo stát. A kde to máme kupovať, aby to bolo dobre. Poviem príklad, už cca mesiac u nás predávajú v meste stánkari. Jahody som kupovala od tych, čo to zrejme zbierali. Takže tam som našla toho správneho, predával iba jahody.

Ale ostatná zelenina - to fakt nedokážem rozoznať. Napríklad paradajky. Raz som kúpila výborné. Teraz som dva krát vyslala do toho istého stánku manžela a doma nemôžem ani nahlas povedať, že priniesol umelohmotné. Z toh istéh stánku. Ako mám ja rozoznať, že toto nie je niekto, kto to nakúpil vo veľkoobchode? OK, možno podľa sortimentu - mali hrášok, cibuľu, mrkvu, čerešne, jahody, marhule... No dobre, mali aj melóny a tie ešte možno u nás nie sú. Ani kukurica.

Keby ste si prvovýrobcovia urobili organizáciu, ktorá by vykupovala a predavala, zároveň hovorila, že toto je naozaj zo slovenska a nechodíme do veľkoskladov, tak by som sa nemusela starať, či kupujem dozreté na poli, alebo niekde v hydroponickom roztoku. nemusela by som sa obávať, že sú to poľské jahody pozbierane na zatopených poliach po záplavach (minulý rok), alebo z maďarského veľkoskladu paradajky pestované na španelskych "púštnych poliach" bez chuti.

Ja by som chcela proste nakupovať od niekoho, komu môžem veriť a nemusím rozmýšľať nad rôznymi marketingovými úskokmi. zároveň verím, že ceny by bola spravodlivejšia aj ku vam aj ku nám

ono take nieco existuje, aspon u nas tu dole, mi do jednej takej predajne davame, kde vyzaduju vylucne slovensky tovar, nejde o market, aj tam je iste lobing a my ho v buducnosti ako rodina iste pocitime, aj tam sa vmesti len isty obnos tovaru a prave oni ho predavaju lacnejsie ako ti ostatni, pritom naklady maju dovolim si povedat na predaj vyssie... ale ako hovorim, vzdy bude jestvovat aj predaj mimo nich, mimo takejto siete.

aplikujme si to na vsetky potraviny. dajme tomu maslo, ak niekomu predlozis maslo, maslenko a masielko (rozdiely su nam zname) a kupujuci kupi lacnejsiu verziu a bude sa stazovat, ze je to sajrajt a obvinovat kohosi, ze mu nedal, co chcel, tak cosi nie je v poriadku. nech sa ti, co si radsej kupia kecupovu omacku namiesto kecupu a masielko namiesto masla, nestazuju, ze maju vselijake primesy... oni by chceli kupovat kecup za cenu tej omacky, ale to jednoducho nejde. a ze tu skoncilo par konzervarni, resp. ze nabehli na sajrajtovu vyrobu je normalny dosledok. 15 centov nakupna cena zemiakov? je to v poriadku? a to je pociatok sezony. po com by mali ist na jesen? ze ludia nemaju peniaze, ze sa im dvihli zivotne naklady... to iste plati pre domacich vyrobcov - zivotne a vyrobne naklady su taktiez vyssie, takze ono to nejde tak, ze podme lacno kupovat a vy lacno predavajte a zite si z coho chcete... Dasa, to nehovorim na tvoje triko, ale vo vseobecnosti opisujem situaciu. Napriek vynimkam, musim povedat staru znamu overenu pravdu, ze ludia kupia aj h.... ak je lacne. A preto sa vsetci topime v s....
Dáša_
28.06.12,06:52
ono take nieco existuje, aspon u nas tu dole, mi do jednej takej predajne davame, kde vyzaduju vylucne slovensky tovar, nejde o market, aj tam je iste lobing a my ho v buducnosti ako rodina iste pocitime, aj tam sa vmesti len isty obnos tovaru a prave oni ho predavaju lacnejsie ako ti ostatni, pritom naklady maju dovolim si povedat na predaj vyssie... ale ako hovorim, vzdy bude jestvovat aj predaj mimo nich, mimo takejto siete.

aplikujme si to na vsetky potraviny. dajme tomu maslo, ak niekomu predlozis maslo, maslenko a masielko (rozdiely su nam zname) a kupujuci kupi lacnejsiu verziu a bude sa stazovat, ze je to sajrajt a obvinovat kohosi, ze mu nedal, co chcel, tak cosi nie je v poriadku. nech sa ti, co si radsej kupia kecupovu omacku namiesto kecupu a masielko namiesto masla, nestazuju, ze maju vselijake primesy... oni by chceli kupovat kecup za cenu tej omacky, ale to jednoducho nejde. a ze tu skoncilo par konzervarni, resp. ze nabehli na sajrajtovu vyrobu je normalny dosledok. 15 centov nakupna cena zemiakov? je to v poriadku? a to je pociatok sezony. po com by mali ist na jesen? ze ludia nemaju peniaze, ze sa im dvihli zivotne naklady... to iste plati pre domacich vyrobcov - zivotne a vyrobne naklady su taktiez vyssie, takze ono to nejde tak, ze podme lacno kupovat a vy lacno predavajte a zite si z coho chcete... Dasa, to nehovorim na tvoje triko, ale vo vseobecnosti opisujem situaciu. Napriek vynimkam, musim povedat staru znamu overenu pravdu, ze ludia kupia aj h.... ak je lacne. A preto sa vsetci topime v s....


ale ja nekupujem to, čo je najlacnejšie. ja hľadám. Aj preto som pred dvoma týždňami kúpila domáce mäso z mladého byka - predaj z dvora. Preto kupujem také mlieko. V živote u nás doma neprekročilo prah žiadne masielko ani iné podobné odrby. Dva krát v živote som kúpila heru a raz ceru. Obeoje vydržalo v chladničke rok bez ujmy :) potom šlo do koša.

netreba sa vždy len vyhovárať, že zákazníci chcú to najlacnejšie. Treba proste aktívne vyhľadávať tých zakazníkov, ktorí chcú kvalitnejšie. ja by som strašne rada išla ku tebe nakupovať, lenže má to malý háčik - 2,5 hodiny cesta. Nárazovo si viem taký nákup predstaviť, ale to skôr také veci ako marhule, broskyne...

Je teda pravda, že si sama dosť vecí aj dopestujem, zemiaky nekupujem, cibuľu mám kvalitnú. Tento týždeň konečne u nás začala cukynova sezóna, mam vlastné jablká .... A ten zvyšok chcem kupovať kvalitnejší. Ale stále narážam na to, že to nerozoznám. Stále ma niekto dobehne.

Ja by som chcela od vas nakupovať, aj keď by to malo byť iba 2x do týždňa. Keby som vedela, že prídete, ja kúpim, to čo zrovna ponúkate. A za 3 dni kúpin znova.
Chokma
28.06.12,07:21
ale ja nekupujem to, čo je najlacnejšie. ja hľadám. Aj preto som pred dvoma týždňami kúpila domáce mäso z mladého byka - predaj z dvora. Preto kupujem také mlieko. V živote u nás doma neprekročilo prah žiadne masielko ani iné podobné odrby. Dva krát v živote som kúpila heru a raz ceru. Obeoje vydržalo v chladničke rok bez ujmy :) potom šlo do koša.

netreba sa vždy len vyhovárať, že zákazníci chcú to najlacnejšie. Treba proste aktívne vyhľadávať tých zakazníkov, ktorí chcú kvalitnejšie. ja by som strašne rada išla ku tebe nakupovať, lenže má to malý háčik - 2,5 hodiny cesta. Nárazovo si viem taký nákup predstaviť, ale to skôr také veci ako marhule, broskyne...

Je teda pravda, že si sama dosť vecí aj dopestujem, zemiaky nekupujem, cibuľu mám kvalitnú. Tento týždeň konečne u nás začala cukynova sezóna, mam vlastné jablká .... A ten zvyšok chcem kupovať kvalitnejší. Ale stále narážam na to, že to nerozoznám. Stále ma niekto dobehne.

Ja by som chcela od vas nakupovať, aj keď by to malo byť iba 2x do týždňa. Keby som vedela, že prídete, ja kúpim, to čo zrovna ponúkate. A za 3 dni kúpin znova.

1. Pisala som, ze to nepisem na tvoje triko, ale drviva vacsina sa tak sprava. Aj tie krumple - zase pisem o vacsine zakaznikov - budu povedzme za 10-15-20 centov. Tie najlacnejsie budu samy drotovec. Ver mi, ze ludia sa za nimi pojdu zabit. :) Nepisem o tebe, pisem vsak o vacsine. A nestazujem sa. Ja s tym totiz nic nespravim. Kazdy ma slobodu volby. My si uz so svojim tovarom poradime, ci uz sa nam ho podari predat tym, co mame za cenu realnych nakladov alebo ho radsej skrmime nasim prasiatkam, tie nam to vratia v inej podobe. :) Kombinovane polnohospodarstvo ma svoje vyhody. Ze prasatka budu jest lepsie ako ludia? Nas to trapit nebude. Malo by? Nam sa naklady a praca vratia lepsie takto ako predat pod onych 15 centov.

2. Mame aj zakaznikov, ktori chcu kvalitny tovar a my im ho davame (ako aj ostatnym - tym, co frflu a stale im je malo, pisala som o nich vyssie) za prijatelne ceny (aj o tych som pisala vyssie - nam za ten karfiol staci 50 centov, ak sa preda vacsina urody). Nevyhovarame sa, len popisujeme situaciu, ktora na trhu je - ako sa sprava vacsina. To zas nie je vycitka. Ak ja nebudem mat na najomne, plyn, ci elektriku, kupim si lacnejsiu verziu, pochopitelne.
Pisala som o viacerych nasich odberateloch, nech mate aj vy kupujuci predstavu ako to funguje a ako mnohi reaguju, co za co dostavaju... Nestazujem si, prave naopak. Tento rok nebude bombovy, ale vsetko pomaly odchadza, co je fajn. Mame stalych odberatelov a aj par vernych zakaznkov jednotlivcov. Aktivny pristup je potrebny na oboch stranach. Niektorym jednoducho vyhovuje neosobny hypermarket, akcie a vsetko pod jednou strechou. Inym zas vyhovuje nas pristup. Vzdy tu bude variabilita a je normalne, ze kazdy si moze vybrat.

3. To ako si pisala, ze 2x do tyzdna kupis - tak funguje jeden nas odberatel, ma tak naucenych ludi. Nam vobec nevadi, ze si nahodi nejake peniazky na vrch. Ved aj my, keby sme to chceli niekde nosit, nebudeme to nosit zadarmo, pripadne musime na jeho miesto niekoho dat a aj ten to robit zadarmo nebude. On ma pochopenie pre nase naklady, my pre jeho a ludia vedia, ze ma nas tovar. Asi tak. Ale zarucit takyto system pre cele Slovensko nevieme. My sme mala ryba. A velke ryby, to je zas marketing o inom...

4. Vzdy tu bude niekto, kto bude klamat, ci uz trhovnici, ze maju domaci tovar a bude odkial si z Afriky. Alebo aj v marketoch a roznych sietach, ci uz si ich vyrobime sami alebo zahranicni investori... to mas ako ked si vytvarame zakony. Chceme spravodlivost, ale ta nam unika a vzdy bude. Moj nazor.
Chokma
28.06.12,07:26
ja nevycitam ludom, co vsetci nejdu kupovat k nam... to je nerealne. ale ver mi, nesedime, necakame pokial sa niekomu uraci k nam prist a nelamentujeme. vsetko, co pisem nie je staznost, ale popis situacie.
Chokma
28.06.12,07:32
To umyvanie zubov som nepochopila ani ja, ale bolo mi vysvetlene :D a pisem si ho do slovnika oblubenych fraz medzi "podam mu teplu ruku a poviem, ze tu nie je vzduch pre dvoch"
Dáša_
28.06.12,08:18
1. Pisala som, ze to nepisem na tvoje triko, ale drviva vacsina sa tak sprava. Aj tie krumple - zase pisem o vacsine zakaznikov - budu povedzme za 10-15-20 centov. Tie najlacnejsie budu samy drotovec. Ver mi, ze ludia sa za nimi pojdu zabit. :) Nepisem o tebe, pisem vsak o vacsine. A nestazujem sa. Ja s tym totiz nic nespravim. Kazdy ma slobodu volby. My si uz so svojim tovarom poradime, ci uz sa nam ho podari predat tym, co mame za cenu realnych nakladov alebo ho radsej skrmime nasim prasiatkam, tie nam to vratia v inej podobe. :) Kombinovane polnohospodarstvo ma svoje vyhody. Ze prasatka budu jest lepsie ako ludia? Nas to trapit nebude. Malo by? Nam sa naklady a praca vratia lepsie takto ako predat pod onych 15 centov.

2. Mame aj zakaznikov, ktori chcu kvalitny tovar a my im ho davame (ako aj ostatnym - tym, co frflu a stale im je malo, pisala som o nich vyssie) za prijatelne ceny (aj o tych som pisala vyssie - nam za ten karfiol staci 50 centov, ak sa preda vacsina urody). Nevyhovarame sa, len popisujeme situaciu, ktora na trhu je - ako sa sprava vacsina. To zas nie je vycitka. Ak ja nebudem mat na najomne, plyn, ci elektriku, kupim si lacnejsiu verziu, pochopitelne.
Pisala som o viacerych nasich odberateloch, nech mate aj vy kupujuci predstavu ako to funguje a ako mnohi reaguju, co za co dostavaju... Nestazujem si, prave naopak. Tento rok nebude bombovy, ale vsetko pomaly odchadza, co je fajn. Mame stalych odberatelov a aj par vernych zakaznkov jednotlivcov. Aktivny pristup je potrebny na oboch stranach. Niektorym jednoducho vyhovuje neosobny hypermarket, akcie a vsetko pod jednou strechou. Inym zas vyhovuje nas pristup. Vzdy tu bude variabilita a je normalne, ze kazdy si moze vybrat.

3. To ako si pisala, ze 2x do tyzdna kupis - tak funguje jeden nas odberatel, ma tak naucenych ludi. Nam vobec nevadi, ze si nahodi nejake peniazky na vrch. Ved aj my, keby sme to chceli niekde nosit, nebudeme to nosit zadarmo, pripadne musime na jeho miesto niekoho dat a aj ten to robit zadarmo nebude. On ma pochopenie pre nase naklady, my pre jeho a ludia vedia, ze ma nas tovar. Asi tak. Ale zarucit takyto system pre cele Slovensko nevieme. My sme mala ryba. A velke ryby, to je zas marketing o inom...

4. Vzdy tu bude niekto, kto bude klamat, ci uz trhovnici, ze maju domaci tovar a bude odkial si z Afriky. Alebo aj v marketoch a roznych sietach, ci uz si ich vyrobime sami alebo zahranicni investori... to mas ako ked si vytvarame zakony. Chceme spravodlivost, ale ta nam unika a vzdy bude. Moj nazor.

vieš, ja keď toto tvoje čítam, vždy mi je ľúto, že je to ku vám tak ďaleko. A vždy sa zasnívam, aké by to bolo úžasné, keby sa našiel niekto, kto by s takymto tovarom chodil aj ku nám a mohla by som mu veriť.

A je fajn, ak sa vám podarí predať tak, aby ste boli spokojni a pestovali aj na´dalej, aby ste sa toho nevzdávali.
pavol54
28.06.12,08:58
to si si asi poplietol z pražským povstánim...nepoplietol
pavol54
28.06.12,09:49
vieš, ja keď toto tvoje čítam, vždy mi je ľúto, že je to ku vám tak ďaleko. A vždy sa zasnívam, aké by to bolo úžasné, keby sa našiel niekto, kto by s takymto tovarom chodil aj ku nám a mohla by som mu veriť.

A je fajn, ak sa vám podarí predať tak, aby ste boli spokojni a pestovali aj na´dalej, aby ste sa toho nevzdávali.
Pekná myšlienka ale nepredstaviteľný logistický problém, najhoršie že to tu už bolo Jednota aj Zelenina mali svoje výkupne večer sa vykúpilo v noci sa previezlo ráno sa rozdelilo a cez deň sa rozviezlo do predajní a ceny zeleniny boli primerané, a aj napriek tomu vyrastala konkurencia trhovníkov ktorí si sami vozili tovar na tržnice. lenže nebol výkup nepestovalo sa nepestovalo sa nebola výkupňa takže čo bolo skôr vajce alebo sliepka. ( kto určí: nákupnú cenu kto predajnú čo s tovarom kde klesla kvalita, od koho kedy vykúpiť atď... )
trisestri
28.06.12,10:01
Pekná myšlienka ale nepredstaviteľný logistický problém, najhoršie že to tu už bolo Jednota aj Zelenina mali svoje výkupne večer sa vykúpilo v noci sa previezlo ráno sa rozdelilo a cez deň sa rozviezlo do predajní a ceny zeleniny boli primerané, a aj napriek tomu vyrastala konkurencia trhovníkov ktorí si sami vozili tovar na tržnice. lenže nebol výkup nepestovalo sa nepestovalo sa nebola výkupňa takže čo bolo skôr vajce alebo sliepka. ( kto určí: nákupnú cenu kto predajnú čo s tovarom kde klesla kvalita, od koho kedy vykúpiť atď... )

idealne by bolo keby v kazdom regione a na kazdom trhovisku bola dostatocna ponuka domacich potravin,alebo aspon sezonneho ovocia a zeleniny-v malom daco podobne mame,ale casto predajna prazna,pestovatel nevie dostatocne pokryt dopyt,pravdepodobne nema ani potrenbne skladove priestory,ma velmi neochotne a neschopne predavacky,nejak mu neviem ci zamestnanci alebo kto zle triedia tovar,co je volne,tak si viem vytriedit,ale minule v baleni jahod boli aj nahnile aj zelene a ine nekvalitne kus bez cenoveho odlisenia balenia a aj tak si samy pestovateia podkopavaju doveryhodnost a odbyt.-takze daco v zakaznikoch,daco v kvalite a schopnostiach personalu a zamestnancov pestovatela-mame vela nezamestnanych,ale chyba kvalitna pracovna sila.
Dáša_
28.06.12,10:12
Pekná myšlienka ale nepredstaviteľný logistický problém, najhoršie že to tu už bolo Jednota aj Zelenina mali svoje výkupne večer sa vykúpilo v noci sa previezlo ráno sa rozdelilo a cez deň sa rozviezlo do predajní a ceny zeleniny boli primerané, a aj napriek tomu vyrastala konkurencia trhovníkov ktorí si sami vozili tovar na tržnice. lenže nebol výkup nepestovalo sa nepestovalo sa nebola výkupňa takže čo bolo skôr vajce alebo sliepka. ( kto určí: nákupnú cenu kto predajnú čo s tovarom kde klesla kvalita, od koho kedy vykúpiť atď... )

náhodou som o tejto veci dost uvažovala a jedine, čo mi v tom bráni, takže mám celkom premyslené aj čo s nepredaným tovarom so zníženou kvalitou, ceny je vždy vec dohody... Všetko sa dá, len treba nájsť strany, ktoré sa chcú dohodnúť
pavol54
28.06.12,11:46
náhodou som o tejto veci dost uvažovala a jedine, čo mi v tom bráni, takže mám celkom premyslené aj čo s nepredaným tovarom so zníženou kvalitou, ceny je vždy vec dohody... Všetko sa dá, len treba nájsť strany, ktoré sa chcú dohodnúť
ja som to aj partikulárne realizoval ale nahrabala sa predavačka a ja som mal spústu nepredaného tovaru. ceny sa veľmi hýbali a vždy hýbu a to je komplikované
František Buxanto
28.06.12,18:09
František Buxanto
28.06.12,18:14
Rozprával som sa s jedným farmárom a ten mi hovoril ako vznikajú poľské kurence: V Číne sa na loď naložia vajíčka, krmné zmesy a ultrafialové lampy. Počas plavby sa vyliahnu a vyžerú sa kŕmnymi zmesami. Keď sa loď v Poľsku vylodí, má množstvo poľských kureniec.
arizona
28.06.12,18:46
http://www.facebook.com/ChcemZdravoJest
Vcera zalozena stranka a dnes uz reklama???
pavol54
29.06.12,03:53
že nie je bodík smiešne
misoft
29.06.12,08:37
"Šikovný" to chlapec - lenže tu sa reklamy asi nerobia, že?
lujza.j
29.06.12,21:12
220870
30.06.12,16:22
alaya1
30.06.12,16:41
Niekedy mam chut zivit sa
zo stlpa, ako Kronerova, v tej rozpravke-)
220870
30.06.12,17:44
Skúste to radšej takto.Nádherný dokument o Kube a ľudskosti ktorá tam panuje .Ak sa niečo zázračné nestane tak toto nás zrejme čaká a neminie.http://vimeo.com/41758983
Niekedy mam chut zivit sa
zo stlpa, ako Kronerova, v tej rozpravke-)
deli.
01.07.12,15:41
veľmi pekné, odporúčam pozrieť celé!
220870
02.07.12,18:38
Už to tu určite v rôzny podobách určite je opakovanie matka múdrosti.http://www.osud.cz/nazorne-co-je-zasadite-co-kysele
František Buxanto
03.07.12,05:57
Vcera zalozena stranka a dnes uz reklama???

Ak chce človek niečo zmysluplné podporiť, hneď sa ozývajú ľudia, ktorí vidia za všetkým zisk a reklamu.
Slayer666
03.07.12,08:03
Tiez nechapem, preco niektori citite potrebu pomaly akykolvek odkaz na inu webovu stranku oznacovat za reklamu. Pripada mi to smiesne. Ta skupina na FB ma rovnake zameranie ako tato tema. V nej sa mozu napr. objavit ine informacie, ako v tejto teme, navyse spoja sa tak dve nazorovo pribuzne komunity. V com je problem?
bettylou
03.07.12,11:21
Ďalší čriepok z moziaky súčasného poľnohospodárstva a toho čo sa do nás snažia natlačiť nenažrané korporácie..
http://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/718-priroda-vraci-uder-brouci-lacne-zerou-geneticky-modifikovanou-kukurici-od-monsanta
cit článok: ... "tak nedávný výzkum kanadských vědců zjistil, že pesticidy použité na geneticky modifikovaných (GM) plodinách a v některých případech s geny použitými k tvorbě GM plodin jsou schopny přežít i v našem zažívacím traktu, vstoupit do krevního řečiště a v případě těhotných žen se objevit i ve vyvíjejících se plodech. Tyto výzkumy odporují opakovaným tvrzením od Monsanto a EPA, že GM plodinami může být poškozen pouze hmyz." to akože pesticídy sú živé, že dokážu prežiť?? :confused::cool:
bettylou
03.07.12,11:21
žuvačky.. cc
Antea
03.07.12,14:43
Ďalší čriepok z moziaky súčasného poľnohospodárstva a toho čo sa do nás snažia natlačiť nenažrané korporácie..http://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/718-priroda-vraci-uder-brouci-lacne-zerou-geneticky-modifikovanou-kukurici-od-monsanta
Je jasné, že GMO potraviny sú len o biznise a ovládnutí sveta cez potraviny a príroda nás aj tak slušne povedané prekabáti. Ale sami sme si na vine keď sa nedodržujú osevné postupy, striedanie pladín, a stále sa pestuje na ton istom láne rovnaká plodina. Konkrétne u tohoto škodcu je to tak, že sa nedokáže pohybovať horizontálne, takže stačí striedať plodiny a je po probléme. Toto nie je z mojej hlavy, ale učí sa to na SPU. A tak je to asi zo všetkým. Lány až tam kde okom ani nedovidí, o nič nemôžte oprieť zrak, nie sú tam stromy, kríky, nemajú sa kde schovať a hniezdiť vtáci, tak potom čo čakáme. A v súkromí to isté, samá zámková dlažba, vykosený trávnik, žiadna kopa "odpadu" v záhrade kde by sa mohli schovať ježkovia, jašterice, žiadna užitočná kvitnúca burina, na ktorej sa pristaví včela, všetko dobre, že nie sterilné.
Toto je už trochumimotemy, ale všetko so všetkým súvisí.
pavol54
03.07.12,17:24
Je jasné, že GMO potraviny sú len o biznise a ovládnutí sveta cez potraviny a príroda nás aj tak slušne povedané prekabáti. Ale sami sme si na vine keď sa nedodržujú osevné postupy, striedanie pladín, a stále sa pestuje na ton istom láne rovnaká plodina. Konkrétne u tohoto škodcu je to tak, že sa nedokáže pohybovať horizontálne, takže stačí striedať plodiny a je po probléme. Toto nie je z mojej hlavy, ale učí sa to na SPU. A tak je to asi zo všetkým. Lány až tam kde okom ani nedovidí, o nič nemôžte oprieť zrak, nie sú tam stromy, kríky, nemajú sa kde schovať a hniezdiť vtáci, tak potom čo čakáme. A v súkromí to isté, samá zámková dlažba, vykosený trávnik, žiadna kopa "odpadu" v záhrade kde by sa mohli schovať ježkovia, jašterice, žiadna užitočná kvitnúca burina, na ktorej sa pristaví včela, všetko dobre, že nie sterilné.
Toto je už trochumimotemy, ale všetko so všetkým súvisí.
To že sa vedci poriadne švacli s vytvorením geneticky modifikovaných organizmov, sa už začína ukazovať aký je ich mozoček maličký hlúpučký a nastavený len na jeden problém a nie sú schopní vnímať svet komplexne tak ako bol stvorený. práve že nové generácie škodcov sa začínajú pohybovať v konzumácii rastlinného spektra nie len horizontálne ale aj vertikálne teda rastlina ktorá bola doteraz pre ne tabu alebo si ju nevšímali sa do nej po GMO transformovaní s chuťou púšťa. naopak na postreky sa stávajú rezistentnými až ma prešla hrôza keď mi to len tak na pol úst povedal dnes jeden odborník. Každého kto chce meniť prirodzené štruktúry rastlín a živočíchov, by ho mal niekto poriadne šľahnuť po gebuli a potom na doživotie zavrieť do blázninca.
220870
03.07.12,17:32
cit článok: ... "tak nedávný výzkum kanadských vědců zjistil, že pesticidy použité na geneticky modifikovaných (GM) plodinách a v některých případech s geny použitými k tvorbě GM plodin jsou schopny přežít i v našem zažívacím traktu, vstoupit do krevního řečiště a v případě těhotných žen se objevit i ve vyvíjejících se plodech. Tyto výzkumy odporují opakovaným tvrzením od Monsanto a EPA, že GM plodinami může být poškozen pouze hmyz." to akože pesticídy sú živé, že dokážu prežiť?? :confused::cool:
Prežiť zrejme znamená že tam zostanú.Nie sú to živé organizmi podobne ,ako ortuť.Len nedávno priznali že geneticky upravili novorodencov.K čomu je to dobré? evidentne len biznis a kopy dolárov.
pavol54
03.07.12,19:00
Prežiť zrejme znamená že tam zostanú.Nie sú to živé organizmi podobne ,ako ortuť.Len nedávno priznali že geneticky upravili novorodencov.K čomu je to dobré? evidentne len biznis a kopy dolárov.
k čomu je to dobré? aby vyrobili nových nenáročných magorov na prácu a pod poprípade na násilie.......
bjuty smis
04.07.12,07:26
ked vidím, kto a ako u nás vládne , kolko má voličov, tak som si istý, že nás genetický upravajú už dávno......však aj slopta to priznal....
arizona
04.07.12,11:32
Pozrite si zoznam obchodov, v ktorých našli nedostatky

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6438981/pozrite-si-zoznam-obchodov-v-ktorych-nasli-nedostatky.html#ixzz1zelQ7WTg
220870
04.07.12,13:11
osky
04.07.12,16:27
veru,ale my mame taku zahradu-vyjdem a mam tam vsetko co chcem,ako na luke.aj jezkovi sme urobili skrysu a chodi pravidelne,skorce a drozdy su u nas stale,zial,obzeru vzdy vsetky ceresne.a vcely,ci lienky,mame tiez,len tych mravcov sa nemozeme zbavit.