trisestri
21.05.11,14:07
Bryndza nie je bryndza,žinčica z kravskej srvátky,umelé ovocie a zelenina, dopovanie hydiny, krmenie prasat kostnou múčkou a výsledkom sú nechutné umeliny-je ešte možnost zohnat na SK ,zdravé a kvalitné potraviny? Nechápem prečo nechránime aj pravne svoje výrobky /však mame patenty EU,inde sa uplatnujú žaloby o poškodenie dobrého mena výrobku -išlo by to myslím u bryndze a ovčích syrov/Kam to všetko povedie,?
misoft
21.05.11,13:35
Lebo máme "múdrych" mocipánov, tak to povedie "do stratena" - teda to, čo bolo originálne naše, tak toto tu už nebude (budú tu poľsko-maďarsko-ukrajinsko-čínske náhražky).
jar88
21.05.11,13:42
Ak o tom ešte nevieš, tak "Slovenská bryndza" už je chránená v EU.
lujza.j
21.05.11,14:50
Ak o tom ešte nevieš, tak "Slovenská bryndza" už je chránená v EU.

zadávateľ témy mal asi na mysli, že to čo sa predáva v obchodoch nie pravá bryndza vyrábaná z ovčieho mlieka.
http://sk.wikipedia.org/wiki/Bryndza
osky
21.05.11,15:39
suhlasim pravdaze s touto temou,vsetko co v zadani odznelo je pravda.len si polozme otazku,preco to naozaj tak je!!!!!!!!!

Lidl-akcia!!!!bezme,nech sa nam este nieco ujde,
bacha,v Tescu je to este lacnejsie......................................... ...co vam to pripomina.nie ste to nahodou aj vy?!
väcsina z nas totiz pozera na ceny/co teda neodsudzujem,viem ake su platy na slovensku.../ a nevnima,ze tym ze kupujeme lacnejsie zahranicne potraviny,okradame vlastne samy seba,lebo ak nase vyrobky su o nieco drahsie , stoja v regaloch nepovsimnute..
a tak,postupne,nasi pekari,mliekari,mäsiari,cukrari....pomaly ale isto prechadzaju na trend zo zahranicia-nahrady.
potom moze byt uz aj nas vyrobok trochu lacnejsi a tito sa nemusia bat nezamestnanosti.ale odnesie si to samozrejme kvalita.
my len somreme.ale ked pride na slovensko napr.moj muz-rakusak,nechce nase syry,nasu bryndzu,korbaciky,nase cokolady ani kupovane zakusky-je mi z toho vzdy do placu.

nedavno som bola na slovensku a navstivili sme salas,uz som to tu pisala.to bola bryndza!!!a syry,korbace,mnam,mnam,moj muz sa nevedel dojest a ja som mu konecne mohla ukazat,co je to Slovensko.okrem dobrych kvalitnych vyrobkov aj nadherne kroje,hory,tradicie.....dobre ze to este nevymizlo!!!
ale do obchodov sa taketo vyrobky nedostanu,lebo musia byt balene,musia mat dostatocnu trvanlivost....potom to straca na chuti.ale moj muz konecne pochopil,co je to pravy slovensky vyrobok.
keby sme kupovali nase vyrobky,pozdvihli by sme aj ich uroven a lacne zahranicne nahradky nebudu mat sancu.
musela som sa vydat do rakuska a vidiet ako si tu oni vychvaluju a udrzuju to svoje,nic nechcu zo zahranicia!!!!!
veru,musela som sa sem vydat,aby som pochopila,ze vlast je vlast!!!!!!!!!!!!
ale slovac svoju rodnu hrudu len kritizuje,nic jej nepomoze!!!
ked prilozime ruku k dielu vsetci,aj politici budu musiet rozmyslat inak.
ked pridem na slovensko,hladam len nase vyrobky!!!!!!!!!!!!!!
Ajk&
21.05.11,15:50
Nielen Rakúšania nechcú nič cudzie, ale ani Gréci, Maďari, Španieli, Taliani ..... lebo keď sa doma vyrábajú potraviny tak nielenže sú čerstve, rýchlo spracované, ale aj pri výrobe potravín sa uživí prácou 2/3 obyvateľstva. Aj u nás bola v každom okrese výroba potravín, kde našli ľudia zamestnanie a nemuseli robiť podradné práce s vysokoškolským vzdelaním kade-tade po svete. Ale vieš prečo je to tak? Mrkni sa do obchodnéh registra kto je v správnych radách veľkých nákupných centier a hneď ti je jasné prečo musíme dovážať drahé syry z Grécka, víno zo Španielska, rajčiny z Talianska, hoci by stačili aby boli z Dunajskej Stredy.
jar88
21.05.11,15:53
zadávateľ témy mal asi na mysli, že to čo sa predáva v obchodoch nie pravá bryndza vyrábaná z ovčieho mlieka.
http://sk.wikipedia.org/wiki/Bryndza
Možno si si to nevšimla, ale ja som písal o "Slovenskej bryndzi" a zámerne som ten názov dal do uvodzoviek.
Tá Slovenská bryndza nie je náhražkou vyrobenou z kravského mlieka, ale bryndzou s presne určenou tradičnou receptúrou a s presne určeným minimálnym množstvom ovčieho mlieka. (neviem, nepamätám sa presne, ale malo by to byť viac, ako 50%) Pritom na obale nebude možné uvádzať názov "Slovenská" bryndza a naviac bude uvádzané množstvo ovčieho mlieka.
durisovad
21.05.11,16:05
Najpravejsiu slovensku bryndzu si clovek moze vyrobit len sam z praveho ovcieho syra kupeneho na salasi od bacu. Aj tzv.prava slovenska bryndza ma min. 50 % kravskeho syra a ktovie kolko je doplnenej slanej vody a este kadejakych pridavnych latok. A co sa tyka ostatnych potravin, zdrave maso, mlieko, zeleninu a zemiaky kupis len od gazdu, ktoremu sa divas na prsty, aby bolo zrejme, cim krmi zvierata a cim hnoji pole.
Ajk&
21.05.11,16:07
Keby som mala kontrolovať v predajni takto každý výrobok, tak to by som musela chodiť po predajni s notbukom. To kedy by som nakúpila? Radšej preto chodím do malých predajní kde nemajú také hangáry a musia preto voziť tovar denne. Preferujem slovenské výrobky a môžem sa vykašľať na všelijaké akcie v OC aby som jedla odpad z celej EÚ, lebo keď to donesiem domov a nezje sa to v ten deň tak to splesnivie a zosmradne. Ja som ešte dobré mäso v OC nekúpila: páchne, ako keby bolo to mäso už vyklepané, scvrkne sa pri pečení - no voľačím je to napustené aby sme necítili smrad, ale to čerstvé mäso nie je.
verkaz
21.05.11,18:22
Bohužiaľ a to sa týka väčšiny potravín, že ani nevieme, čo kupujeme
(na čo nám postačujú peňaženky).
lujza.j
21.05.11,18:30
Bohužiaľ a to sa týka väčšiny potravín, že ani nevieme, čo kupujeme
(na čo nám postačujú peňaženky).

pravda!!! darmo si kúpim slovenský jogurt, keď môže byť vyrobený s poľského mlieka. načo nacapia na kura slovenský výrobok, keď nik nevie ani nie je možné zistiť či to kura má naozaj slovenský pôvod. a to je asi u všetkých potravín.
jar88
21.05.11,18:58
pravda!!! darmo si kúpim slovenský jogurt, keď môže byť vyrobený s poľského mlieka. načo nacapia na kura slovenský výrobok, keď nik nevie ani nie je možné zistiť či to kura má naozaj slovenský pôvod. a to je asi u všetkých potravín.
Napadlo ťa niekedy, zamyslieť sa nad príčinou, prečo to tak je?
To čo tu svorne kritizujete, je len následok niečoho a len záväzkom, že budete kupovať slovenské potraviny, to neodstránite. Naviac na to nemáte ani finančne, lebo skoro všetko, čo dokážete zarobiť, odovzdávate štátu.
No a tak vám nezostáva nič iné, ako kupovať drahý šunt v Tescu. Kto chce kam, pomôžme mu tam:D.
lujza.j
21.05.11,19:03
Napadlo ťa niekedy, zamyslieť sa nad príčinou, prečo to tak je?
To čo tu svorne kritizujete, je len následok niečoho a len záväzkom, že budete kupovať slovenské potraviny, to neodstránite. Naviac na to nemáte ani finančne, lebo skoro všetko, čo dokážete zarobiť, odovzdávate štátu.
No a tak vám nezostáva nič iné, ako kupovať drahý šunt v Tescu. Kto chce kam, pomôžme mu tam:D.

mne nie, ja si idem nakúpiť do At
bettylou
21.05.11,19:09
Príde jeden v Segede do mäsiarne a pýta sa
- Máte maďarskú salámu?
- Predsa všetky sú maďarské, ktorú si prajete?
:D
osky
21.05.11,19:12
"mimo temy"

je hrozne ako sa za par rokov nasa krajina doslova potopila.
moj muz vravi,ze sme lenivi,nie sme nauceni tolko robit a co ja viem co este.
faktom je,ze hoci tu sa zarobi dobre,treba sa poriadne narobit.
ako vravi moj muz-rakusky styl je styl citronu-poriadne vystavit,vyzmykat a vyhodit....no,ked to uz povie on,asi vie o com hovori.
ale musim uznat,nech je akokolvek,nemusim obracat kazdu korunu a furt premylsat ci si mozem to ci ono kupit.
praca je odmenena,a najviac to robi 13.1 14.plat.
dostanete na vianocne sviatky i na letnu dovolenku.
jednoducho ked podate vykon,mate pravo na oddych.

na slovensku zarobite malo,a preto väcsina sa hodi radsej na nezymestnanecke-poznam vela takych ktori tvrdia ze robit sa neoplati...
stracame sa v priepasti z ktorej nevieme von.politici nepomozu,aj ked to mozno podaktori aj myslia dobre,v tlacenke ktoru vyvinu ti druhi,sa zadusia.
a potom sa cudujeme kolko mame nadorov,ochoreni z obezity....ved je to vsetko z tej nezdravej,nekvalitnej stravy.
nakoniec sa budeme musiet rozhodnut,ci pojdeme do prace alebo zostaneme doma a budeme chovat hydinu a dobytok.
osky
21.05.11,19:14
Príde jeden v Segede do mäsiarne a pýta sa
- Máte maďarskú salámu?
- Predsa všetky sú maďarské, ktorú si prajete?
:D

normalne by som oznacila zabavne,ale teraz mi to pride skor smutne.do placu.
osky
21.05.11,19:16
mne nie, ja si idem nakúpiť do At
ale toto tiez nie je riesenie.ceny su sice uz podobne,takmer rovnake,ale z vychodu nemozu ist do AT a takto upadne aj ten posledny pracovny trh,ktory este na SK mame.:mee:
jar88
21.05.11,19:21
mne nie, ja si idem nakúpiť do At
Ty si myslíš, že kvalita potravín je daná obalom, alebo nedaj bože cenou?
------------------------------
Božia prostota.:D
------------------------------
Nákupná cena predávaných potravín, je len zlomok, tebou platenej ceny.
trisestri
21.05.11,19:24
a ešte k tomu ani nie je jedoznačne značenie,niekedy bolo made in slovakia,teraz vyrobene pre lidl,tesco atd a ešte aj trhoviska viac sú o vietnamských hanrach ako o domácich potravinách,jarmoky detto-aj kolib a salašov je málo,dopyt im zašal stúpat./ale aj úroven marketingu,propagacie je nízka-to nie iba nezaujem spotrebitela,svoje nevieme spropagovat,to je všeobecný problém/
lujza.j
21.05.11,19:49
Ty si myslíš, že kvalita potravín je daná obalom, alebo nedaj bože cenou?
------------------------------
Božia prostota.:D
------------------------------
Nákupná cena predávaných potravín, je len zlomok, tebou platenej ceny.

:eek::eek::eek::eek:
lujza.j
21.05.11,19:56
ale toto tiez nie je riesenie.ceny su sice uz podobne,takmer rovnake,ale z vychodu nemozu ist do AT a takto upadne aj ten posledny pracovny trh,ktory este na SK mame.:mee:

ja netvrdím, že je to riešenie to určite nie!keby som nebývala v BA, asi by to nebolo reálne, pokiaľ tam nakúpim to čo nakupujem tu lacnejšie nevidím dôvod, aby som tie výrobky kupovala tu, navyše sú vyrábané pre A/DE/CH.tak isto aj s PHM.
jar88
21.05.11,20:15
ja netvrdím, že je to riešenie to určite nie!keby som nebývala v BA, asi by to nebolo reálne, pokiaľ tam nakúpim to čo nakupujem tu lacnejšie nevidím dôvod, aby som tie výrobky kupovala tu, navyše sú vyrábané pre A/DE/CH.tak isto aj s PHM.
Nedaj sa vysmiať.
Vraj vyrobené pre A/CH/DE a dokonca aj PHM..hi, hi, hi:---
--------------------------------------------------------
Dobre máš prepláchnutý ten aparát medzi ušami.:cool:
osky
21.05.11,21:06
Nedaj sa vysmiať.
Vraj vyrobené pre A/CH/DE a dokonca aj PHM..hi, hi, hi:---
--------------------------------------------------------
Dobre máš prepláchnutý ten aparát medzi ušami.:cool:

na rakuskych vyrobkoch je vzdy napisane ,kde presne to vyrobene bolo.dokonca na mäse je presne napisane z akeho plemena,chovu....
ak to tam nie je napisane,mozeme si byt isti,ze to nie je kvalita z rakuska-ako to domaci nazyvaju a tym padom to moze byt aj nieco podradnejsie.
celkovo vsak plati.ze aj ked si v rakusku kupim ten najlacnejsi-najpodradnejsi vyrobok,este vzdy je na tom ovela kvalitnejsie ako vyrobky u nas,ktore ani nie su najlacnejsie na nasom trhu.
tot moja skusenost...
Ajk&
22.05.11,04:20
Osky a ty sa môžeš 100 % spoľahnúť že výrobca neklame, že nepodplatil toho správneho úradníka aby si tú svoju kvalitu mohol dať vytlačiť na obal výrobku?
arizona
22.05.11,04:28
Osky a ty sa môžeš 100 % spoľahnúť že výrobca neklame, že nepodplatil toho správneho úradníka aby si tú svoju kvalitu mohol dať vytlačiť na obal výrobku?
Ta "kvalita" nie je len udaj na obale. Kvalitny vyrobca je hrdy na svoj vyrobok a ked chce predavat vo velkej konkurencii, tak si nemoze svoju kvalitu pokazit,lebo ludia prestanu kupovat.Ak si raz pokazi meno, tak si ho tazko ziska spat.
pavol54
22.05.11,05:04
mne nie, ja si idem nakúpiť do At
to koho podporuješ? Predstav si že tvoj produkt nikto nekúpi, s tým že si to pôjde kúpiť, alebo nechať urobiť niekam inam, stačí aj do susedného mesta. Si predstav že ti niekto povie že tvoju prácu nechce če budeš robiť asi sa posťahuješ do stanu.
pavol54
22.05.11,05:13
Ta "kvalita" nie je len udaj na obale. Kvalitny vyrobca je hrdy na svoj vyrobok a ked chce predavat vo velkej konkurencii, tak si nemoze svoju kvalitu pokazit,lebo ludia prestanu kupovat.Ak si raz pokazi meno, tak si ho tazko ziska spat.
Ty si myslíš že Nemci sú takí poctivci? A tá dioxínová aféra to nebola náhoda? Toho marazmu bolo okolo 200 ton čo bol odpad z inej výroby vhodný len na mazanie kolies, kam sa podelo 250000 ton koncentrátov do ktorých bol primiešaný, a ktoré sa len pridávajú do kŕmnych zmesí? A to hnilé mäso ktoré lifrovali na slovenský trh?
220870
22.05.11,06:04
Ty si myslíš že Nemci sú takí poctivci? A tá dioxínová aféra to nebola náhoda? Toho marazmu bolo okolo 200 ton čo bol odpad z inej výroby vhodný len na mazanie kolies, kam sa podelo 250000 ton koncentrátov do ktorých bol primiešaný, a ktoré sa len pridávajú do kŕmnych zmesí? A to hnilé mäso ktoré lifrovali na slovenský trh?
Jednotlivec špina sa všade nájde.Ale aspoň vieme ako a čo sa predáva v Nemecku.Tie na pohľad krásne pobalené kurence kačice atd čo sa objavili v "našich" obchodných reťazcoch.Boli evidentne neporovnateľné s tým čo predávajú naši výrobcovia hydiny.
arizona
22.05.11,06:08
Ty si myslíš že Nemci sú takí poctivci? A tá dioxínová aféra to nebola náhoda? Toho marazmu bolo okolo 200 ton čo bol odpad z inej výroby vhodný len na mazanie kolies, kam sa podelo 250000 ton koncentrátov do ktorých bol primiešaný, a ktoré sa len pridávajú do kŕmnych zmesí? A to hnilé mäso ktoré lifrovali na slovenský trh?
Ty hovoris o Nemecku.Predosle prispevky sa tykali Rakuska;):)
arizona
22.05.11,06:22
to koho podporuješ? Predstav si že tvoj produkt nikto nekúpi, s tým že si to pôjde kúpiť, alebo nechať urobiť niekam inam, stačí aj do susedného mesta. Si predstav že ti niekto povie že tvoju prácu nechce če budeš robiť asi sa posťahuješ do stanu.
pavol54, ver ,ze ja,aj vela inych ludi by radsej kupilo nas,slovensky vyrobok.
Ale priznam sa, ze posledne roky uz mam problem nieco ozaj slovenske kupit.Mam pocit, ze hladam ihlu v kope sena...
Najst v regaloch prave slovenske vyrobky,vyrobene naozaj na SK je takmer nemozne.

A som znechutena aj z toho, ze nase zakony a nasi zakonodarcovia podporuju,aby slov. vyrobky splynuli s podradnymi a dovezenymi z neviem odkial.
Spominam si napr. na nedavnu aferu s kurencami v jednom obch. retazci,kde kurence boli bohvie odkial,ale boli prebalene a s oznacenim, ze sa jedna o slov. vyrobok. Minister sa vyjadril,ze retazce tymto ziaden zakon neporusili!:eek::rolleyes::confused::mad:

Tak potom kde sme??? Ked si chcem kupit slovensky vyrobok a podporit slov.ekonomiku, tak vlastne takouto kupou nevedomky podporim iba spekulantov,ktori vedome klamu zakaznikov.
Kupit slov.vyrobok,znamena ja to, ze chcem,aby slovaci mali pracu.Ale oni chudaci dostanu vypovede,lebo sa slov.hydinarne a slov.chovy pomaly zanikaju a namiesto nich dovezieme hydinu z Ciny,ci Polska. Staci prebalit,oklamat... A zakaznik s dobrym pocitom , ze kupuje slov.vyrobok zaplati...


Taktiez oznacenie "vyrobene v EU" je dobre iba na to, aby sa upratal "bordel" nevieme odkial...

Ale staci, aby obch. retazec urobil akciu a ludia kupia,ved sa to oplati !!!:mad:
marleau
22.05.11,06:40
Nakupoval som x-krát v nemecku a tam sa obchody takisto delia na typ zákazníka - bohatý a chudobný.
Snáď nebudú na Slovensko vyvážať v akože dobrej cene tovar aký predávajú v obchodoch pre bohatých?
jar88
22.05.11,06:42
Ta "kvalita" nie je len udaj na obale. Kvalitny vyrobca je hrdy na svoj vyrobok a ked chce predavat vo velkej konkurencii, tak si nemoze svoju kvalitu pokazit,lebo ludia prestanu kupovat.Ak si raz pokazi meno, tak si ho tazko ziska spat.
Nemáš pravdu.
Žiadny výrobca nie je hrdý na kvalitu. Každý je hrdý na ziskovosť a podiel na trhu. Každý výrobca vyrába rovnakou a hlavne odskúšanou technológiou. Ak by nevyrábal, tým najrentabilnejším spôsobom, zaručene by vypadol z trhu.
V ďalšom rade je balenie, marketing a logistika a to určite nesúvisí s kvalitou samotného produktu.
No a v neposlednom rade je daňová optimalizácia firiem a dotačná politika EU. Kto v tom nevie chodiť, ide z kola von. Pritom môže byť najlepší a najkvalitnejší na svete.
------------------------------------------
Ale najhlavnejším problémom predaja nekvalitných výrobkov, je neschopnosť zákazníka posúdiť kvalitu samotného produktu. Bežný spotrebiteľ nevie posúdiť kvalitu mäsa, múky, rýb, topánok, oblečenia, súčiastok, elektroniky a podobne.
Zatiaľ platí, že kvalita je daná obalom, cenou, krajinou pôvodu, značkou a ochrannou známkou a podobne. Pritom to nemá s kvalitou priamy súvis. Je to obchodný trik na hlupákov. Tu naozaj platí to staré obchodnícke porekadlo, vždy sa nájde hlúpy, čo kúpi.
------------------------------------------
A ešte jedna poznámočka na margo kupujúcich "odborníkov".
Len školený tuniak, môže byť Calvo.
Pritom žiadny tuniak predávaný v obchodnej sieti, nebol ulovený na udicu. Všetky tuniaky sú lovené veľkými sieťami a než sa dostanú z vody, zdochnú a také zdochnuté (jasné že aj s vnútornosťami) idú do solanky. Po dvoch týždňoch sa dostanú do prístavu a až následne sa prepravujú do spracovateľského závodu. Kde je asi kvalita a čerstvosť si domyslite sami. (Že by naozaj záležalo na tom, či ta konzerva skončí v AT/DE/CH alebo v Tescu na Slovensku?) Naozaj si myslíte, že je cena obsahu konzervy rozdielna?
pavol54
22.05.11,07:41
pavol54, ver ,ze ja,aj vela inych ludi by radsej kupilo nas,slovensky vyrobok.
Ale priznam sa, ze posledne roky uz mam problem nieco ozaj slovenske kupit.Mam pocit, ze hladam ihlu v kope sena...
Najst v regaloch prave slovenske vyrobky,vyrobene naozaj na SK je takmer nemozne.

A som znechutena aj z toho, ze nase zakony a nasi zakonodarcovia podporuju,aby slov. vyrobky splynuli s podradnymi a dovezenymi z neviem odkial.
Spominam si napr. na nedavnu aferu s kurencami v jednom obch. retazci,kde kurence boli bohvie odkial,ale boli prebalene a s oznacenim, ze sa jedna o slov. vyrobok. Minister sa vyjadril,ze retazce tymto ziaden zakon neporusili!:eek::rolleyes::confused::mad:

Tak potom kde sme??? Ked si chcem kupit slovensky vyrobok a podporit slov.ekonomiku, tak vlastne takouto kupou nevedomky podporim iba spekulantov,ktori vedome klamu zakaznikov.
Kupit slov.vyrobok,znamena ja to, ze chcem,aby slovaci mali pracu.Ale oni chudaci dostanu vypovede,lebo sa slov.hydinarne a slov.chovy pomaly zanikaju a namiesto nich dovezieme hydinu z Ciny,ci Polska. Staci prebalit,oklamat... A zakaznik s dobrym pocitom , ze kupuje slov.vyrobok zaplati...


Taktiez oznacenie "vyrobene v EU" je dobre iba na to, aby sa upratal "bordel" nevieme odkial...

Ale staci, aby obch. retazec urobil akciu a ludia kupia,ved sa to oplati !!!:mad:
Pre mňa ako výrobcu potravín je podstatné to čo chce odo mňa obchodník a ak ten pri mojej ponuke krúti hlavou zľava doprava tak k tebe sa moje výrobky vôbec nedostanú. Potom lacnejšie je doviezť kamión šmejdu stovky km ako pár prepraviek kvalitnej zeleniny ekonomika nepustí. Schválne koľko stojí bežne napr. červená cibuľa? Pred dvoma rokmi ju odo mňa ako slovenského pestovateľa nechcel nikto ani za 5 korún potom 17 centov tak šla do kompostu. Takže záver Vy ako spotrebitelia ste postavení pred tovar ktoré Vám ponúknu obchodníci
lujza.j
22.05.11,07:49
Nedaj sa vysmiať.
Vraj vyrobené pre A/CH/DE a dokonca aj PHM..hi, hi, hi:---
--------------------------------------------------------
Dobre máš prepláchnutý ten aparát medzi ušami.:cool:

mimotemy som rada že ty ho mááááááš v poriadku:eek: každý si svoje komplexy kompenzuje inak:D:D:D
durisovad
22.05.11,07:49
Vcelku s tebou, Pavol, suhlasim. Lenze clovek, ktory zaraba menej ako je priemer, bude hladiet predovsetkym na cenu. Sem na trhovisko chodia predajcovia z juzneho Slovenska, ich tovar je urcite kvalitnejsi ako ten, ktory ponukaju v supermarketoch, ale je neumerne drahy. Bezny clovek si to nemoze dovolit kupit.
arizona
22.05.11,08:01
Pre mňa ako výrobcu potravín je podstatné to čo chce odo mňa obchodník a ak ten pri mojej ponuke krúti hlavou zľava doprava tak k tebe sa moje výrobky vôbec nedostanú. Potom lacnejšie je doviezť kamión šmejdu stovky km ako pár prepraviek kvalitnej zeleniny ekonomika nepustí. Schválne koľko stojí bežne napr. červená cibuľa? Pred dvoma rokmi ju odo mňa ako slovenského pestovateľa nechcel nikto ani za 5 korún potom 17 centov tak šla do kompostu. Takže záver Vy ako spotrebitelia ste postavení pred tovar ktoré Vám ponúknu obchodníci
To je na tom to smutne!
Davnejsie som rada nakupovala ovocie a zeleninu napr. na trznici .Ale aj tam uz je malo takych,ktori predavaju svoje vyrobky. Asi 80% je tam dovezeneho tovaru,nakupeneho vo velkoskladoch.

Pritom na SK je vela zeleniny a ovocia,pre ktore mame dobre podmienky na pestovanie . Jablka, zemiaky,hrusky,slivky,cesnak,cibula atd,atd.
Tie je problem kupit,lebo v hypermarketoch ,ale uz aj na trznicich je iba ponuka dovezeneho a vypestovaneeho pod sklenikami u umelovytvorenych podmienkach.:mee:
To som mala aj ja na mysli,ked som v predoslom prispevku pisala,ze najst slovensky vyrobok,ci polnohosp.produkt je ako hladanie ihly v kope sena...
pavol54
22.05.11,08:02
Vcelku s tebou, Pavol, suhlasim. Lenze clovek, ktory zaraba menej ako je priemer, bude hladiet predovsetkym na cenu. Sem na trhovisko chodia predajcovia z juzneho Slovenska, ich tovar je urcite kvalitnejsi ako ten, ktory ponukaju v supermarketoch, ale je neumerne drahy. Bezny clovek si to nemoze dovolit kupit.
Veď o tom hovorím vždy je to ekonomike. Cena výrobku u pestovateľa, cena za dopravu, cena za predajné miesto, cena za mzdu a odvody, plus riziko nepredania plus minimálny zisk sa rovná predajná cena. Už si sa pýtala koľko stojí trhové miesto? Inak tiež som tak začínal a nikdy viac mám len jedno zdravie
pavol54
22.05.11,08:08
To je na tom to smutne!
Davnejsie som rada nakupovala ovocie a zeleninu napr. na trznici .Ale aj tam uz je malo takych,ktori predavaju svoje vyrobky. Asi 80% je tam dovezeneho tovaru,nakupeneho vo velkoskladoch.

Pritom na SK je vela zeleniny a ovocia,pre ktore mame dobre podmienky na pestovanie . Jablka, zemiaky,hrusky,slivky,cesnak,cibula atd,atd.
Tie je problem kupit,lebo v hypermarketoch ,ale uz aj na trznicich je iba ponuka dovezeneho a vypestovaneeho pod sklenikami u umelovytvorenych podmienkach.:mee:
To som mala aj ja na mysli,ked som v predoslom prispevku pisala,ze najst slovensky vyrobok,ci polnohosp.produkt je ako hladanie ihly v kope sena...
Keď som v 95 začínal pestovať všade okolo polia s malými pestovateľmi, obraz dnešného dňa všade okolo lány obilia, kukurice, repky. Prečo asi?
Lepšie je ísť do nokie, suzuki, peugeotu, babkám do rakúska zadky utierať, každý potrebuje z niečoho žiť, v najhoršom prípade isť na úrad práce.
lujza.j
22.05.11,08:11
Pre mňa ako výrobcu potravín je podstatné to čo chce odo mňa obchodník a ak ten pri mojej ponuke krúti hlavou zľava doprava tak k tebe sa moje výrobky vôbec nedostanú. Potom lacnejšie je doviezť kamión šmejdu stovky km ako pár prepraviek kvalitnej zeleniny ekonomika nepustí. Schválne koľko stojí bežne napr. červená cibuľa? Pred dvoma rokmi ju odo mňa ako slovenského pestovateľa nechcel nikto ani za 5 korún potom 17 centov tak šla do kompostu. Takže záver Vy ako spotrebitelia ste postavení pred tovar ktoré Vám ponúknu obchodníci

dobrý príklad, červená cibuľa /moja obľúbená/ 0,5kg= 0,99e v Bille/možno už je aj za viac/, v At je za tú cenu 1kg,
je to do:mee:
pavol54
22.05.11,08:15
dobrý príklad, červená cibuľa /moja obľúbená/ 0,5kg= 0,99e v Bille/možno už je aj za viac/, v At je za tú cenu 1kg,
je to do:mee:
Dám krk na to že výrobca je ten istý. Komu patrí Billa? Aj úroky v rakúskych bankách sú v rakúsku nižšie ak v ich dcérach na slovensku.
lujza.j
22.05.11,08:24
Dám krk na to že výrobca je ten istý. Komu patrí Billa? Aj úroky v rakúskych bankách sú v rakúsku nižšie ak v ich dcérach na slovensku.

táto cena kg bola z At Lidl, ale to je fuk;),
na tvojom mieste by som bola tiež nasrdená na takých ako som ja, že aj cibuľu aj zemiaky kupujem v At a aj xy iných vecí, ale v tomto smere som egoista ide mi o moju peňaženku.
jar88
22.05.11,08:49
Veď o tom hovorím vždy je to ekonomike. Cena výrobku u pestovateľa, cena za dopravu, cena za predajné miesto, cena za mzdu a odvody, plus riziko nepredania plus minimálny zisk sa rovná predajná cena. Už si sa pýtala koľko stojí trhové miesto? Inak tiež som tak začínal a nikdy viac mám len jedno zdravie
Inými slovami si tu vlastne napísal, že si schopný dopestovať kvalitné potraviny za dobrú cenu, ale nemáš možnosť ich dostať na trh.
Popísal si, že konečná cena sa skladá z viacero položiek. Pritom nemáš žiadnu možnosť väčšiu časť tých položiek, nejako ovplyvniť. Z toho vyplýva, že to čo ty sám ovplyvňuješ svojim umom (základnú výrobnú cenu očistenú o neovplyvnitelné náklady) je zanedbateľná položka.
---------------------------------------------------
No a v konečnom dôsledku nastáva situácia, že o tvojom podnikaní nerozhoduješ ty a tvoje schopnosti, ani záujem a potreby zákazníka, ale byrokrat prostredníctvom zákonov a nariadení.
pavol54
22.05.11,08:58
Zákonom sa nedá nariadiť odbyt, aj tak sa obíde, ako sa obchádzal, ani cenová politika sa nedá riadiť zákonom. Inak vo všetkých nákupných organizáciách pre siete robia Slováci nie Rakúšania, Nemci a tí si možno balia kapsy lebo určujú cenovú politiku, aj v sieťach robia len Slováci aj tam sa určuje cenová politika. Byrokrat by mohol zasiahnuť tak, aby stanovil pre obchod maximálnu prirážku a to by sa nám krásne očistil trh od medziobchodov a ešte viac by sa zlacneli šmejdy. Hneď by sa stratili nabaľovacie medzistupne.
trisestri
22.05.11,10:41
osky
22.05.11,18:02
Ty si myslíš že Nemci sú takí poctivci? A tá dioxínová aféra to nebola náhoda? Toho marazmu bolo okolo 200 ton čo bol odpad z inej výroby vhodný len na mazanie kolies, kam sa podelo 250000 ton koncentrátov do ktorých bol primiešaný, a ktoré sa len pridávajú do kŕmnych zmesí? A to hnilé mäso ktoré lifrovali na slovenský trh?

nemci mozno nie,ale rakusaci urcite,pozorujem to na kazdom kroku.nemyslim si,ze je to tu take hrozne ako na slovensku.oni si svoju kvalitu strazia.
trisestri
23.05.11,09:00
v sobotu bolo na jojke že niekto našiel v tlačenke obsah bravčoveho žaludka,fuj hnus a technolog firmy na to že bohužial stava sa-škoda že nezverejnia meno takej firmy ktorej sa to stava,lebo stáva sa že také firmy by mali spotrebitelia poslat ku dnu-v amerike by asi tolko museli zacvakat za rozne ujmy,že aj jeden zakaznik by ich mohol poslad ku dnu
pavol54
23.05.11,13:09
v sobotu bolo na jojke že niekto našiel v tlačenke obsah bravčoveho žaludka,fuj hnus a technolog firmy na to že bohužial stava sa-škoda že nezverejnia meno takej firmy ktorej sa to stava,lebo stáva sa že také firmy by mali spotrebitelia poslat ku dnu-v amerike by asi tolko museli zacvakat za rozne ujmy,že aj jeden zakaznik by ich mohol poslad ku dnu
Škoda že poškodený nebol eskimák, oni zase považujú obsah žalúdka ulovených sobov za najväčšiu delikatesu. Inak majú zlú technológiu, ak by ten žalúdok bol obrátený naopak tak sa to nemôže stať.
Indeed
24.05.11,01:55
Ja pridam jednu moju osobnu skusenost:

kupil som o.i. viazaničku redkoviek v nemeckom LIDL-i

napočítal som tam 15 ks redkoviek

z akeho dovodu obsahuje viazanička redkoviek na Slovensku len 9-10 ks ???
220870
24.05.11,03:55
Ja pridam jednu moju osobnu skusenost:

kupil som o.i. viazaničku redkoviek v nemeckom LIDL-i

napočítal som tam 15 ks redkoviek

z akeho dovodu obsahuje viazanička redkoviek na Slovensku len 9-10 ks ???
Na Slovensku sa to robí tak že si kúpiš jednu viazaničku ,vložíš do igelitového vrecka a ošklbeš ešte z jednej viazaničky všetky reďkovky a dáš si ich do toho vrecúška.Platíš len za jednu viazaničku.Toto by Nemčúr nikdy neurobil.Ja zeleninu a ovocie v Lidloch,Tescách a podobných Bordellandoch nekupujem .Je to hnus.
Ajk&
24.05.11,07:29
Ja vôbec u nás nevidím to čo v Česku volajú "bedničkový prodej": t.j. objednám si telefonicky u farmára debničku rôzneho ovocia a zeleniny dajme tomu v piatok a mám na celý týždeň doma z čoho variť. Takže viete od koho kupujete, či naozaj má roľu (záhradu) s týmto sortimentom. Zákazník si môže k nemu osobne prísť kúpiť (ale aj sám naoberať) to čo potrebuje z jeho dvora. Stáva sa akýmsi rodinným dodávateľom ovocia a zeleniny, nezriedka aj mäsa, alebo syra a mlieka. Mne sa toto veľmi páči.
arizona
24.05.11,10:21
katalóg
24.05.11,10:56
http://tvnoviny.sk/sekcia/spravy/ekonomika/slovaci-ani-nevedia-ake-vyrobky-kupuju.html#comment
Vďaka. Osobne čakám dlho na zmenu potravinového tovaru. Sem-tam sa mihne podobná správa, ale nič prevratné sa nestane.
Trpím ak si musím v jednom obchode kúpiť zeler z FR, kaleráb z NL, mrkvu z CZ a to som rada, že je aspoň z CZ.
Kto ste videli na pultoch nejakú zeleninu z HU? Ja si ani nepamätám. Dováža sa k nám a ak nie, tak prečo? HU vidím max. biopotraviny, chlieb, možno mäso. Ale zeleninu nikdy.
Ja si vždy pozerám pôvod krajiny potravín.
Čo mi len pripomína tá ilustračná fotografia..., hrozné. To sme dospeli.
Indeed
24.05.11,11:01
Vďaka. Osobne čakám dlho na zmenu potravinového tovaru. Sem-tam sa mihne podobná správa, ale nič prevratné sa nestane.
Trpím ak si musím v jednom obchode kúpiť zeler z FR, kaleráb z NL, mrkvu z CZ a to som rada, že je aspoň z CZ.
Kto ste videli na pultoch nejakú zeleninu z HU? Ja si ani nepamätám. Dováža sa k nám a ak nie, tak prečo? HU vidím max. biopotraviny, chlieb, možno mäso. Ale zeleninu nikdy.
Ja si vždy pozerám pôvod krajiny potravín.
Čo mi len pripomína tá ilustračná fotografia..., hrozné. To sme dospeli.

Tak chod zeleninu nakupiť do HU.

Aký problém ?
trisestri
24.05.11,12:57
bettylou
24.05.11,13:54
http://www.salaskrajinka.sk/sk/ponuka/vyroba.html

to domáce maslo v ich ponuke je tiež ovčie ? :D:---:confused:
trisestri
25.05.11,12:05
to domáce maslo v ich ponuke je tiež ovčie ? :D:---:confused:

a možno od barana,dostal ako prezent od dajakej kravy :):D:---
katalóg
25.05.11,12:07
Tak chod zeleninu nakupiť do HU.

Aký problém ?
Ty si mi neodpovedala, ty si si zarýpla.
Chcela by som docieliť, aby som mala v jedálničku iba potraviny zo svojho regiónu. To znamená samozrejme zo Slovenska, alebo blízkeho okolia. A tam spadá aj Maďarsko. Ja som skutočne nevidela z ovocia a zeleniny v reťazcoch nič, okrem hore spomínaného.
Včera mali v Tescu bielu reďkovku. Dala sa skrútiť do kruhu. Tento odpad si skutočne nemusíme kupovať.
arizona
25.05.11,12:15
katalóg
25.05.11,12:16
Ja pridam jednu moju osobnu skusenost:

kupil som o.i. viazaničku redkoviek v nemeckom LIDL-i

napočítal som tam 15 ks redkoviek

z akeho dovodu obsahuje viazanička redkoviek na Slovensku len 9-10 ks ???
Výrazné resp. opakované prekročenie limitov rezíduí pesticídov bolo na slovenskom trhu v roku 2005 pri jablkách, pomarančoch, slivkách, uhorkách, sladkej paprike a reďkovke. Kritické sú vo väčšej miere dovozové potraviny, predovšetkým dovozové ovocie a zelenina.
http://www.cepta.sk/index.php/sk/pesticidy-a-potraviny/dokumenty-grantmenu-311/71-vieme-o-jeme
katalóg
25.05.11,12:25
Ja pridam jednu moju osobnu skusenost:

kupil som o.i. viazaničku redkoviek v nemeckom LIDL-i

napočítal som tam 15 ks redkoviek

z akeho dovodu obsahuje viazanička redkoviek na Slovensku len 9-10 ks ???
Lidl bol hodnotenený ako jeden z najhorších obchodných reťazcov v predaji rezíduami
kontaminovaných potravín, predovšetkým ovocia a zeleniny.
http://www.cepta.sk/documents/Pesticidy/list%20Lidl_TS_DL%20FINAL%20021106.pdf
misoft
25.05.11,14:43
kupil som o.i. viazaničku redkoviek v nemeckom LIDL-i

napočítal som tam 15 ks redkoviek

z akeho dovodu obsahuje viazanička redkoviek na Slovensku len 9-10 ks
Lebo v našej viazaničke máš miesto zvyšných reďkoviek dusičnany :D. A čo by si chcel? 15 reďkoviek + dusičnany navyše? Takže dostaneš len dusičnany, reďkovky sú pre Nemcov.
Gapo
25.05.11,16:01
Rád som si prečítal doterajšiu debatu a tiež by som chcel prispieť troškou. Nedávno som bol prekvapený oznamom v TV, že Prešovská soľ, nie je Prešovská, ale Rakúska. Iba obal sa používa starý, nie je to tak trochu podvod?
Aj to si pamätám, ako v Rakúsku vylepšovali víno našim jedovatým glykolom, ale to neznamená, že tam je všetko zlé.
Voľakedy naše potraviny boli kvalitné, dnes sú bohužiaľ európske a ešte vylepšené podľa hesla " za najmenší náklad, najväčší zisk", čo tam po kvalite. Kde sú tie sľubované špekáčiky a či šunka čo budú spĺňať kvalitu, ale budú drahšie?
Mám rád mäkkú salámu diétnu, alebo parizér s okami, dnes som musel zahodiť parizér, lebo smrdel. Za bývalého režimu som si kupoval v Maďarsku túto salámu, keď sme išli z kúpaliska, kým sme prišli domov, bol som uslintaný ako bernardín, celé auto voňalo, dnes to už nie je pravda, tiež sa poeurópštili.
Tak teraz si chodím ju kupovať do Hainburgu, je drahá, ale chutná a z mäsa.
Porovnávať výrobky a úroveň predaja u nás a v Rakúsku napríklad v Lídli, je ako porovnávať trabant a mercedes.
Osky má pravdu, na Rakúskych výrobkoch je jasne vyznačené odkiaľ sú.
Tiež nedávno rezonovalo vyhlásenie nemenovaných odborníkov o tom, že nemôže byť rovnaká kvalita toho istého výrobku pre ich trh (rozumej napr. Nemecký) a pre náš. Dôvod? Bolo by to pre nás drahé a tak sa to zohľadní na kvalite. Dobré, že? SVINSTVO!!! Idú správy, už sa mi nechce.....:mee::mad:
lujza.j
25.05.11,17:17
ja dnes tiež tradične nákup v Hainburgu :)
lujza.j
25.05.11,17:22
Ja vôbec u nás nevidím to čo v Česku volajú "bedničkový prodej": t.j. objednám si telefonicky u farmára debničku rôzneho ovocia a zeleniny dajme tomu v piatok a mám na celý týždeň doma z čoho variť. Takže viete od koho kupujete, či naozaj má roľu (záhradu) s týmto sortimentom. Zákazník si môže k nemu osobne prísť kúpiť (ale aj sám naoberať) to čo potrebuje z jeho dvora. Stáva sa akýmsi rodinným dodávateľom ovocia a zeleniny, nezriedka aj mäsa, alebo syra a mlieka. Mne sa toto veľmi páči.

mimotemy aj ja chcem mať takého farmára, kde sa dá k nemu dojsť okrem toho, že by som sa zapojila do údajne úspešnej reality "Farmár hladá ženu":D:D
Rozalka
26.05.11,19:05
mne nie, ja si idem nakúpiť do At

Kým žila naša známa v AT, často sme tam spravili aj väčší nákup.
Svokrinej ušľachtilej mačke sme vždy priniesli nejaké dobré papanky (Whiskas ai).
Keď známa zomrela, už sme tam chodili pomenej, svokre som odporučila, aby tie whiskas kupovala tu, veď "Je to predsa ten istý výrobok".
"Máš ho vidieť", povedala mi, tej mačke naše nechutia.
Prečo asi?
A tak je to aj s potravinami pre ľudí, bohužiaľ!
arizona
26.05.11,19:40
Kým žila naša známa v AT, často sme tam spravili aj väčší nákup.
Svokrinej ušľachtilej mačke sme vždy priniesli nejaké dobré papanky (Whiskas ai).
Keď známa zomrela, už sme tam chodili pomenej, svokre som odporučila, aby tie whiskas kupovala tu, veď "Je to predsa ten istý výrobok".
"Máš ho vidieť", povedala mi, tej mačke naše nechutia.
Prečo asi?
A tak je to aj s potravinami pre ľudí, bohužiaľ!
Rozalka, Whiskas, ci Kitekat v nasich obchodoch stoji okolo 1,78 €. V AT kupujem za 0,49...niet co dodat,ked kupujem nie na kusy,ale za nakupny vozik...
Neznackove kupujem za 0,29-0,35 €.
Mase macky sa zas nedotknu niektorych druhov mliek z hypermarketov. A to veru,mliecko lubia,na jeden sup zlopnu aj dva dcl na macku... :D

A nehovorim o konzervach pre psa. U nas stoja cca 2-3€ za konzervu, v AT kupujem cca za 0,80-1,30 € .

takze tie ceny su ozaj neporovnatelne...
pavol54
26.05.11,19:43
mimotemy aj ja chcem mať takého farmára, kde sa dá k nemu dojsť okrem toho, že by som sa zapojila do údajne úspešnej reality "Farmár hladá ženu":D:D
Mám suseda, prišiel že chce vňaťku petržlenovú vraj k nedeľnému obedu, ja že: viazanička 0,2€(100 g) a on že vraj " ďakujem žena zmenila jedálniček" ja mu na to nech trhne nohou, a viac nech sa u mňa neukazuje lebo ja z predaj zeleniny žijem. Tí chudáci španieli čo sa musia namakať, to len nám slovenským pestovateľom rastie všetko zadarmo.
lujza.j
26.05.11,19:47
Mám suseda, prišiel že chce vňaťku petržlenovú vraj k nedeľnému obedu, ja že: viazanička 0,2€(100 g) a on že vraj " ďakujem žena zmenila jedálniček" ja mu na to nech trhne nohou, a viac nech sa u mňa neukazuje lebo ja z predaj zeleniny žijem. Tí chudáci španieli čo sa musia namakať, to len nám slovenským pestovateľom rastie všetko zadarmo.

jááááj ako by som bola rada mať ťa za suseda, keď by som si mohla od teba kúpiť fajnovú zeleninku;) a rada by som za ňu zaplatila:)
220870
26.05.11,19:58
Rozalka, Whiskas, ci Kitekat v nasich obchodoch stoji okolo 1,78 €. V AT kupujem za 0,49...niet co dodat,ked kupujem nie na kusy,ale za nakupny vozik...
Neznackove kupujem za 0,29-0,35 €.
Mase macky sa zas nedotknu niektorych druhov mliek z hypermarketov. A to veru,mliecko lubia,na jeden sup zlopnu aj dva dcl na macku... :D

A nehovorim o konzervach pre psa. U nas stoja cca 2-3€ za konzervu, v AT kupujem cca za 0,80-1,30 € .

takze tie ceny su ozaj neporovnatelne...
Mačke nekupujem nič .Keď je hladná chytí si sama.Mlieko z hyprbordelov má s mliekom spoločný len názov na krabici.Prestal som to kupovať pred pár rokmi keď zostala krabica cez noc vonku a mliko sa pokazilo.Nebolo kyslé ale horké.Omylom som sa napil.Pes ani mačka to nechcú,ale od levimilku by vychlastali za kýbel.;)
arizona
26.05.11,20:04
to je ake? Z levimilku?
pavol54
27.05.11,03:54
Levmilk je výborné, len má chybu dokáže sa skyslieť v deň záruky, ale veď je to mlieko, inak jediné na trhu ktoré skyslie a dá sa konzumovať ako kyslie mlieko a nie to horka hmota( inak je to tým že len raz pasterizované tak nie sú likvidované všetky baktérie)
great.zv
27.05.11,07:00
mačky neoklameš....hneď zbadajú rozdiel medzi mliekom a "mliekom"....:---
ale smutné je to, že dovážame pre ľudí "bordel" z EU - viď posledná aféra, uhorky zo Španielska... dovážame a dovážame:mee:..a to namiesto toho aby sme sa snažili byť tejto a myslím, že dosť dôležitej oblasti, sebestační.... ľudia by mali prácu a národ by vedel čo konzumuje...
veď ;)nie je nad zeleninu a ovocie z vlastnej záhrady, ani vôňou ani chuťou... tak na zdravie...
trisestri
27.05.11,12:20
celkom my chutí polievka z neho http://www.hsh.sk/page.php?4
220870
27.05.11,16:56
celkom my chutí polievka z neho http://www.hsh.sk/page.php?4
Kde sa to dá kúpiť?
arizona
27.05.11,17:00
Kde sa to dá kúpiť?

Zoznam predajní
PJ 01 - POD KAŠTIELOM 319, VEĽKÉ ZÁLUŽIE, t.č. 037/6592329
PJ 02 – ŠPITÁLSKA č. 6, NITRA, t.č. 037/6545604
PJ 03 – ŠTEFÁNIKOVA 50, NITRA, t.č. 037/7413129
PJ 04 – JURKOVIČOVA 27, NITRA, t.č. 037/6518647
PJ 06 – PARKOVÁ 2, SEREĎ, t.č. 031/7893086
PJ 07 – NáM. SV. MICHALA 27, HLOHOVEC, t.č. 033/7423090
PJ 09 – COBORIHO č. 1, NITRA, t.č. 037/6523612
PJ 12 – HVIEZDOSLAVOVA č. 3, PIEŠŤANY, t.č. 033/7740349
PJ 13 – HLAVNÁ č. 172, VRÁBLE, t.č. 037/7831343
PJ 14 – CYRILA A METODA č. 12, VRBOVÉ, t.č. 033/7791421
PJ 15 – Župná 2314 , Zlaté Moravce , t.č. 037/6423522
PJ 16 – BERNOLÁKOVA 1, NOVÁ BAŇA, t.č. 045/6790794
PJ 17 – HLAVNÁ č. 255, VEĽKÉ ZÁLUŽIE, t.č.037/6592206
PJ 20 – HLAVNÁ č. 740, JAROK, t.č.037/6587090
PJ 21 – HLAVNÁ č. 771, CABAJ-ČÁPOR, t.č.037/7888077
PJ 22 – NáM. SV. IGNÁCA č. 31, LEOPOLDOV, t.č. 033/7341118
PJ 25 - HLAVNÁ 937 , MOJMÍROVCE , t.č. 037/7798565
PJ 26 – RÁBSKA 9, KOLÁROVO, t.č. 035/7772634
PJ 28 - MOYZESOVA č.2 ,BÁNOVCE N/BEB. , t.č.038/7606492
PJ 30 – SV.GORAZDA č.957, MOČENOK, t.č. 037/7781574
PJ 31 – NÁM. SV. ŠTEFANA 1, TVRDOŠOVCE, t.č. 035/6402074
PJ 32 – LEGIONÁRSKA 24, TRENČÍN, t.č. 032/6491908
PJ 33 - DOLNÁ DEDINA 420, RIŠŇOVCE , t.č.037/7828654

Kura kráľovské môžete kúpiť i v prevádzkach našich obchodných partnerov:
METRO Cash & Carry Slovakia s.r.o.,
Hydina Miroslav Martinčo, Tržnica, Šancova 112, Bratislava
HAM s. r. o., Rajecká 9, Bratislava
Imrich Jurišta/Delikates, Suchohradská 1, Bratislava
Framipek s. r. o., Horná 9, Šenkvice
Michal Hupka, Dukelská 8, Svätý Jur
Bartáloš, Murgašova 5, Komárno
Danubius s. r. o., Turecká 28, Nové Zámky
Kaufland Slovenská republika v.o.s.,
TESCO STORES SR a. s.,
Mäso Parížek s. r. o., Martin
Nitrazdroj a.s.
Coop Jednota Nové Zámky s. d.
Coop Jednota Trnava s. d.
Coop Jednota Bratislava s. d.
220870
27.05.11,17:27
Pýtal som sa preto že o takomto kurati som ešte nepočul ani nevidel.Ten sajrat čo sa v TO predáva už nechce žrať ani pes.Budem hľadať kura s korunkou.Ďakujem za tip.
arizona
27.05.11,18:22
No,mna uputalo to oznacenie vyrobcu :

100% slovenske WELFARE kura od HSH

To oznacenie je ozaj rydzo slovenske... :---:D
Nella_2
27.05.11,18:27
No,mna uputalo to oznacenie vyrobcu :

100% slovenske WELFARE kura od HSH

To oznacenie je ozaj rydzo slovenske... :---:D
to fakt... to kura si žilo akože v blahobyte? :rolleyes:
vcielkaisr
27.05.11,18:53
Videla som ho aj v Kauflande,nie som z Bratislavy,tam na trhu majú ešte lepšie,vozia ich z Maďarska - kohúty a sliepky aj z behákmi ako z dvora.
220870
27.05.11,18:56
www.euractiv.sk/fileadmin/images/TK_test_znackovych_potravin_final.ppt
Rozalka
27.05.11,19:24
Asi som mala smolu s výrobkom 100% slovenske WELFARE kura od HSH
kúpené, vyhodené - po upečení stráááááášne smrdelo,
trapas ako svet: hostia sedeli pri stole!
Nedalo mi, po mesiaci - mesiaci a pol som zariskovala .... skončilo rovnako!
Možno krivdím výrobcovi, možno to v predajni skladovali nevhodne: Nikdy viac vzduchom chladené kura!
trisestri
28.05.11,08:53
Mám suseda, prišiel že chce vňaťku petržlenovú vraj k nedeľnému obedu, ja že: viazanička 0,2€(100 g) a on že vraj " ďakujem žena zmenila jedálniček" ja mu na to nech trhne nohou, a viac nech sa u mňa neukazuje lebo ja z predaj zeleniny žijem. Tí chudáci španieli čo sa musia namakať, to len nám slovenským pestovateľom rastie všetko zadarmo.

u nás na trhu je zväzok petržlenu po 80 centov ale hned ráno sa vypreda,málo zeleniny je na trhu-za 20 centov by som hned bral
trisestri
28.05.11,08:57
Asi som mala smolu s výrobkom 100% slovenske WELFARE kura od HSH
kúpené, vyhodené - po upečení stráááááášne smrdelo,
trapas ako svet: hostia sedeli pri stole!
Nedalo mi, po mesiaci - mesiaci a pol som zariskovala .... skončilo rovnako!
Možno krivdím výrobcovi, možno to v predajni skladovali nevhodne: Nikdy viac vzduchom chladené kura!

tak ja mám z ním dobré skúsenosti,ale je pravda že chladené výrobky sú rizikové,stači zlé chladenie,alebo skladovanie a už sa rýchlo pokazia,ja mám takú skusenost zas z chladenými držkami,takisto som raz kúpil stehna ktoré boli pokazené z jednej predajne,inde čo kupujem zas boli čerstvé a v poriadku.
220870
28.05.11,09:31
pavol54
29.05.11,04:48
u nás na trhu je zväzok petržlenu po 80 centov ale hned ráno sa vypreda,málo zeleniny je na trhu-za 20 centov by som hned bral
Mňa dokáže rozčúliť tá lenivosť slovenského národa, radšej bude každý majiteľ pestovať trávnik a kvety od výmyslu sveta, a pre dve hriadky petržlenu mrkvy a hrášku a pár paprík a či rajčiakov sa miesto nenájde preto, lebo to dizajnove nepasuje. Ale asi to bude výsledok výchovy, veď to nie je tak dávno čo sa na každom kúsku čosi pestovalo, nikde burina, jeden sused sa predháňal pred druhým aby ukázal čo sa mu podarilo vypestovať a dnes škoda hovoriť.
arizona
29.05.11,04:57
Mňa dokáže rozčúliť tá lenivosť slovenského národa, radšej bude každý majiteľ pestovať trávnik a kvety od výmyslu sveta, a pre dve hriadky petržlenu mrkvy a hrášku a pár paprík a či rajčiakov sa miesto nenájde preto, lebo to dizajnove nepasuje. Ale asi to bude výsledok výchovy, veď to nie je tak dávno čo sa na každom kúsku čosi pestovalo, nikde burina, jeden sused sa predháňal pred druhým aby ukázal čo sa mu podarilo vypestovať a dnes škoda hovoriť.
Nemyslim si, ze to je lenivost nasich ludi.
Pamatam si, ako kedysi ludia hufne koncili v praci o 14.00 max. o 15,30hodine.
Takze casu na zahradky bolo viac.

Dnes sa chodi do prace od nenidim do nevidim,casto aj cez vikendy, v mode su 3-4zmeny, aby z ludi bol co najvacsi osoh.

A tu trochu volna, co clovek ma, tak od radosti nevie co s nou.
Ci dospat nevyspate,ci sa venovat rodine,ci ist aspon niekde za sportom ci kulturou...
Ked niekto pride v podvecer domov, je rad ,ze sa osprsi,naje,urobi to najpotrebnejsie doma,napr. uprace,povenuje sa detom, navari a pod. Vecer padne do postele a na druhy den ho caka rovnaky kolotoc...:mee::mee::mee:
pavol54
29.05.11,05:49
Aj na tom bude niečo pravdy, lenže niekedy miesto nejakého rozumného relaxu radšej sa skočí do auta ide marketovať na pár hodín
durisovad
29.05.11,06:02
Ak je cas na pestovanie kvetin, nasiel by sa aj na pestovanie hrasku.
arizona
29.05.11,06:58
Aj na tom bude niečo pravdy, lenže niekedy miesto nejakého rozumného relaxu radšej sa skočí do auta ide marketovať na pár hodín
To je skor relax pre cinziakovych ludi :--- Aj ja poznam zopar takych rodin :rolleyes:
V rod. dome sa vzdy najde iny "relax"...
pavol54
29.05.11,07:07
To je skor relax pre cinziakovych ludi :--- Aj ja poznam zopar takych rodin :rolleyes:
V rod. dome sa vzdy najde iny "relax"...
No s tou lenivosťou ja som myslel aj tých chudákov čo si už niekoľko rokov nevedia nájsť žiadnu prácu, nadávajú a pri dome majú po pás buriny, ale som to skrátil len na majiteľov okrasných záhradiek ktorým sa tiež neoplatí len trávnik. Tie myšlienkové procesy: ak si má niekto vypestovať niečo, na konzum, tak hneď to preráta a neoplatí sa mu do toho investovať, ale na vytvorenie okrasnej záhradky nie je žiadna investícia dosť vysoká.
tibor.
29.05.11,07:12
trisestri
29.05.11,10:45
jasné že tu nejde o tých čo sa narobia dost v zamestnani,ale o tých čo sú bez roboty a majú záhradu,poznám takých čo sú doma traja bez roboty a polhektarové pole u nich stojí ladom,ako aj iných ako píše Pavol,samé výhovorky čo sa neoplatí a pritom na rozné kvety,trávy,zeminy a iné sprostosti minajú jedná radost,ešte ani kompost si nespravia,dedovia z gazdovstiev sa musia v hrobe obracat.Ale je tu aj problémy,ktoré idú z hora.
http://moje.hnonline.sk/node/7539
pavol54
29.05.11,10:53
Myslim ze u je to napisane vystizne (http://oslovensku.blog.sk/detail-hanbim-sa-byt-slovak---radsej-chcem-byt-madar.html)
O tom mi niečo hovor, pred pár rokmi som na miletičke predával nové zemiaky, všetci okolo mňa predávali "Nové zemiaky,novú kapustu,..."s pôvodom ktohovie odkiaľ asi z veľkoskladu, tak som napísal "Slovenské nové zemiaky" to si mal vidieť tú ponižujúcu reakciu spolupredávajúcich ešte aj pomaranče aj nohavičky zrazu boli "Slovenské ....", len aby dali najavo nesúhlas, skrátka niekedy je to hanbou lepšie sa číta "svetové". Tak je to aj obchodníkmi, ponúkol som jednému niečo nové do distribúcie pozrel na ponuku a na mňa a prehlásil sklamane "však je to náš výrobok"
220870
29.05.11,17:42
Ak je cas na pestovanie kvetin, nasiel by sa aj na pestovanie hrasku.
Mládež radšej marišku.;)
arizona
29.05.11,17:51
O tom mi niečo hovor, pred pár rokmi som na miletičke predával nové zemiaky, všetci okolo mňa predávali "Nové zemiaky,novú kapustu,..."s pôvodom ktohovie odkiaľ asi z veľkoskladu, tak som napísal "Slovenské nové zemiaky" to si mal vidieť tú ponižujúcu reakciu spolupredávajúcich ešte aj pomaranče aj nohavičky zrazu boli "Slovenské ....", len aby dali najavo nesúhlas, skrátka niekedy je to hanbou lepšie sa číta "svetové". Tak je to aj obchodníkmi, ponúkol som jednému niečo nové do distribúcie pozrel na ponuku a na mňa a prehlásil sklamane "však je to náš výrobok"
...to nebola ponizujuca reakcie, to bola ZAVIST ;):)
220870
29.05.11,17:51
V celom tomto biznis podvode mi niečo chýba .Novinári noviny správy v tv .Ľudia ktorý ovládajú médiá sú všade vo svete výkladnou skriňou spoločnosti.Kdežto u nás mi pripadajú ako župma spoločnosti.Nekritizujú do podrobností nerozoberajú podvody ,krádeže neupozorňujú na nekalé praktiky reťazcov nehľadajú podvody obchodníkov.Som presvedčený o tom že ak by dookola premielali v správach podvody a svinstvo ktoré sa predáva v obchodných reťazcoch ,tak tie obchody by si musely dávať pozor na to čo predávajú.
bettylou
31.05.11,18:19
niekde v amerike cit:
Ironií je, že průměrnému spotřebiteli se zdá, že nemá žádnou moc. Myslí si, že musejí přijímat, cokoli jim průmysl předloží ke spotřebě. Věřte mi, je to pravý opak. Když projíždíme se zbožím pokladnou, volíme pro zboží místní, nebo ne, organické, nebo ne. Před rokem jsme se ve Wal-Martu rozhodli pro přechod na prodej mléka od krav nepodpořených růstovým hormonem. Rozhodli jsme se tak podle preferencí zákazníků. Jednotliví zákazníci změnili největší společnost na světě a zároveň tak pravděpodobně zatloukli poslední hřebík do rakve umělých růstových hormonů. V této zemi zaplatíte za zdravou stravu víc než za tu škodlivou. Stojí to víc peněz a někteří je prostě nemají. A to je jedním z důvodů, proč potřebujeme změnu na politické úrovni, aby mrkev vynášela víc než chipsy. Lidé si myslí: "Tyhle společnosti jsou tak velké a mocné. Jak můžeme něco změnit?" Ale podívejte se na tabákový průmysl. Měl ohromnou kontrolu nad veřejností a o tu kontrolu přišel. Boj proti tabákovému průmyslu je dokonalým příkladem, jak může být bezohledné chování průmyslu změněno. Představte si, jaké by to bylo, kdyby státní politika stavěla svou úspěšnost na tom, aby se v nemocnicích tento rok léčilo méně lidí než předchozí rok. Co taková definice úspěchu? Myšlenka, že bychom měli tak nutričně bohaté, nepančované potraviny, že by se lidé, kteří by je snědli, cítili lépe, měli více energie a nebyli tolik nemocní. To je vznešený cíl. Nemohu změnit skutečnost, že Kevin zemřel. Když někomu řeknete, že jste přišla o dítě, ten pohled plný lítosti nemám ráda, jak se na mě smutně koukají, jak mě litují. Dokážu si uspořádat vlastní smuteční večírek, díky. Nepotřebuji na to ostatní. Potřebuji, aby poslouchali a pomohli mi něco změnit. Musíte pochopit, že my farmáři budeme trhu dodávat to, co bude trh požadovat. Pokud budete kupovat mléko za dva dolary, postavím si za domem ohradu. Takhle snadné to je. Lidé od nás musejí začít vyžadovat zdravé potraviny. A my jim je dodáme. To slibuju. Jsme velmi vynalézaví. Budeme je dodávat. To je vše, co jsem měl na srdci. Máte možnost volby ku změně tohoto systém. Třikrát denně. Nakupujte od společností, které se chovají k dělníkům, zvířatům a životnímu prostředí s respektem. Když jdete do supermarketu, vybírejte potraviny, které jsou v sezóně. Kupujte biopotraviny. Znejte složení svých potravin. Čtěte obaly. Znejte, co kupujete. Průměrné jídlo putuje z farmy do supermarketu 2 400 km. Kupujte potraviny vypěstované u vás. Nakupujte na farmářských trzích. Založte si zahradu. (třeba i malou) Vařte jídlo se svou rodinou a jezte společně. Každý má právo na zdravé jídlo. Ujistěte se, že váš farmářský trh má potravinářskou pečeť. Požádejte svou školní radu, aby poskytovala zdravé školní svačiny. Správa potravin a léčiv a Ministerstvo zemědělství mají chránit vás a vaši rodinu. Řekněte Kongresu, aby prosadil bezpečnostní standardy a znovuzavedl Kevinův zákon. Pokud se modlíte před jídlem, poproste o potraviny, které udrží zdravé nás, jakož i planetu. Můžete změnit svět. Každým soustem můžete změnit svět. Máte chuť na změnu?
lujza.j
31.05.11,18:24
včera v bile, nevídané veci okrem toho, že dva druhy uhoriek boli záhadne zo Slovenska, tak mali červené-vodové melony celé boli zo Španielska 1,19e porcované za 1,29e z Panamy:eek: hneď mi prebehlo hlavou, že v akom stave ich asi zbierali,ale po chvíle prišlo rozuzlenie.pracovník bily prišiel k celým melonom-Španielskym nabral ich do vozíka a odišiel, po chvílke sa vrátil už s nakrájanými- z Panamy:eek: keby som to nevidela neuverím, aj takto nás klamú,naši obchodníci sú čarodeji u nás v SR je ten istý melon v celku zo Španielska, ale naporocovaný je už z Panamy a potom že uhorky sú Slovenské:eek:
Zita5
31.05.11,18:35
V súvislosti s uhorkami zo Španielska - dnes v TV novinách JOJ dávali, že ceny ovocia a zeleniny išli veľmi s cenou dolu , ľudia prestali nakupovať ...napr.uhorky sú za O,50 eur /1 kg.Zásoby sa nemíňajú .
Marína
31.05.11,18:48
niekde v amerike cit:
.
.
.

Je to z tohto http://www.porada.sk/1755732-post15.html veľmi poučného filmu(záver). Pozerala som ho s prestávkami, nedalo sa inak, musela som to predýchavať, niečo aj vynechať.
gilda
03.06.11,05:50
http://www.animalsaustralia.org/media/videos.php?vid=live-export-web-full
Stories from Indonesia, ak nepôjde prehrať, dá sa stiahnuť. Brutálne.
gilda
03.06.11,07:28
Mám suseda, prišiel že chce vňaťku petržlenovú vraj k nedeľnému obedu, ja že: viazanička 0,2€(100 g) a on že vraj " ďakujem žena zmenila jedálniček" ja mu na to nech trhne nohou, a viac nech sa u mňa neukazuje lebo ja z predaj zeleniny žijem. Tí chudáci španieli čo sa musia namakať, to len nám slovenským pestovateľom rastie všetko zadarmo.

Viem o čom hovoríš. Z čias, keď sme sa venovali predaju vlastného ovocia mám skúsenosť, že boli takí, ktorým sa aj vtedy smiešne nízka cena zdala vysoká (vždy to boli slovensky hovoriaci zákazníci, s Čechmi bola radosť obchodovať). Myslím,že mnohým tu bliká majáčik závisti. Jednoducho, čo by ti dal zarobiť, radšej kúpi v obchode drahšie. Aj dnes, napríklad sused známeho, čo má potraviny, nakupuje vo vzdialenom mieste, len aby nemusel do jeho obchodu a pritom ho má pod nosom.... U nás je to tak.
trisestri
04.06.11,07:00
Viem o čom hovoríš. Z čias, keď sme sa venovali predaju vlastného ovocia mám skúsenosť, že boli takí, ktorým sa aj vtedy smiešne nízka cena zdala vysoká (vždy to boli slovensky hovoriaci zákazníci, s Čechmi bola radosť obchodovať). Myslím,že mnohým tu bliká majáčik závisti. Jednoducho, čo by ti dal zarobiť, radšej kúpi v obchode drahšie. Aj dnes, napríklad sused známeho, čo má potraviny, nakupuje vo vzdialenom mieste, len aby nemusel do jeho obchodu a pritom ho má pod nosom.... U nás je to tak.

Závisť je zlá vec,hlavne ked niekto zavidí tým čo sa namakajú a majú svoje príjmy zaslužené-namiesto toho aby sa ludia viac angažovali proti tým ktorý majú svoje príjmy z nepoctivých zdrojov /korupcia,podvody,predražené tendre a verejné zákazky atd/
Apropo dnes som kúpil slovenské paradajky,pekne vonali a chutia takmer ako domáce-predpokladám že sú tie čo začali pestovat baníci.
trisestri
11.06.11,08:57
vcielkaisr
15.06.11,21:17
Teraz chystajú nejaké opatrenia aby sa zelenina a ovocie mohli priamo od pestovateľa dostať k zakazníkovy,bolo by dobré keby tieto opatrenia boli aj účinné.
arizona
16.06.11,19:31
trisestri
16.06.11,19:56
to by sme sa v zime mohli aj zaobíst bez tých umelín
Chokma
16.06.11,20:21
Mám suseda, prišiel že chce vňaťku petržlenovú vraj k nedeľnému obedu, ja že: viazanička 0,2€(100 g) a on že vraj " ďakujem žena zmenila jedálniček" ja mu na to nech trhne nohou, a viac nech sa u mňa neukazuje lebo ja z predaj zeleniny žijem. Tí chudáci španieli čo sa musia namakať, to len nám slovenským pestovateľom rastie všetko zadarmo.

najlepsie je, ked ta este obvinia, ze si nenazranec a si lakomy, lebo si drahy a nevies znizit ceny... pritom lakomy je zjavne niekto iny...
my mame taku skusenost, ze zrovna ti najchudobnejsi z chudobnych si pridu a normalne si kupia, vobec nefrflu a ti, co by na to skutocne mali, ti by si dali aj do kolena vrtat. tomu sa hovori paradox.
Jedna pani prisla minulu jesen na zemiaky a velke sa jej zdali drahe, male vsak tiez a zacala nam vypravat ako sa ona narobi, lez ich ocisti, ze aby sme dali lacnejsie. Ako ked ti pride viacero takychto ludi s takymto vylevom, a pritom ich dobre poznas a vies, co su zac... tak ta to uz napali. Tak som na nu spustila, ze kolko sa ona narobi... ze pani a viete kolko sa narobi moj otec, lez sa tie krumple dostanu az sem k vam? vsetko som jej spocitala, ale charakter sa mi este nepodarilo v istych ludoch vzbudit, akurat adrenalin si zvysit. :D
tuto jar prisiel jeden kuko a mali sme posledne priesady (samozrejme, ze jemu sa zdalo, ze mame este moc a ze moze zacat vyvadzat s cenou - to nevedel, kolko sme mali). zacal zjednavat, pekne sme ho vyprevadili - arogantnost bola jeho cnost. niektori ludia nevedia pochopit, ze my nie sme Tesco a nehyrime akciami, takze cakat sa im neoplati. jednoducho sa nam nezda ferove, aby nasi stali zakaznici platili viac pretoze si pridu po tovar ako prvi ako ti, co cakaju na zlavy, hoci nudzu netru... ludia nevedia pochopit, preco sa radsej nieco vyhodi ako by sa znizilo z ceny takymto arogantakom. pritom velmi radi dame navyse stalym zakaznikom, radi dame charitakom zadara, nech si zasadia... ale takyto nikhaji sancu rozhodne nemaju. to maju vacsiu sancu sa napapat nase sliepky, kacice a prasiatka :)
Chokma
16.06.11,20:28
Viem o čom hovoríš. Z čias, keď sme sa venovali predaju vlastného ovocia mám skúsenosť, že boli takí, ktorým sa aj vtedy smiešne nízka cena zdala vysoká (vždy to boli slovensky hovoriaci zákazníci, s Čechmi bola radosť obchodovať). Myslím,že mnohým tu bliká majáčik závisti. Jednoducho, čo by ti dal zarobiť, radšej kúpi v obchode drahšie. Aj dnes, napríklad sused známeho, čo má potraviny, nakupuje vo vzdialenom mieste, len aby nemusel do jeho obchodu a pritom ho má pod nosom.... U nás je to tak.


u nas napodobne ;)
napr. niektori ludia k nam nedojdu na priesady alebo aj na zeleninu, ale kupia si u panej na trhu za drahsie, ktora ju chodi brat k nam. vysledok - daju zarobit jej aj nam. jake dobre... aki su ti ludia altruisti :D:) a vacsinu nasich zakaznikov tvoria obyvatelia okolitych dedin alebo aj z daleka, paradoxne domaci tvoria najmensiu cast... :) uz je nam to take usmevne... a ked si das opravit dom a kazdy si mysli, ze to mas zrovna z toho kila rajcin, co si u teba kupil, to je tiez uzas. :D
Chokma
16.06.11,20:34
A este aby som bola aj v teme - ak to tu uz bolo prezentovane, tak sa pripajam - ale to, ze potraviny nie su uz to, co byvali je dosledok viacerych veci:

1. snaha zvysit zisk - treba znizit naklady na vyrobu, nahradit nieco drahsie lacnejsim, kvalitu nekvalitou, vopchat sa do ceny a mat z toho viac...
lenze neodsudzujte to...

2. zakaznici - ako sami aj uznate - vacsina kuka na cenu, takze nic ine neocakavajte. ak ma prezit vyrobca potravin a ceny vstupnych nakladov (medzi ktore patri aj tolko spominany plyn, elektrika, benzin) sa zvysuju, musi spravit to, co robi - ak chce predat, musi sa vopchat to ceny, za ktoru je schopny svoj vyrobok predat a to znamena, ze bude nasledovat bod 1.

kolecko :)
trisestri
21.06.11,09:04
durisovad
21.06.11,12:52
Veru, clovek sa uz moze spolahnut len sam na seba. Nepouzivat jedy na hubenie skodcov, ale poctivo a usilovne ich zbierat a hubit mimo pola. Lenze to sa na velkych lanoch neda.
Chokma
21.06.11,13:10
Veru, clovek sa uz moze spolahnut len sam na seba. Nepouzivat jedy na hubenie skodcov, ale poctivo a usilovne ich zbierat a hubit mimo pola. Lenze to sa na velkych lanoch neda.

Ale poda samotna moze obsahovat vysoky podiel negativnych latok, ktore rastlina nasaje, co spravis s nimi? Tie neoberies ako mandarinky (pasavky). Odpoviem si sama - nic, lebo ani nebudes vediet, ze ich v pode mas. ;-) V principe tak moze byt zdravsia zelenina, ktora je sem-tam striekana...
220870
17.07.11,11:05
Ľubomír
17.07.11,14:51
Viem o čom hovoríš. Z čias, keď sme sa venovali predaju vlastného ovocia mám skúsenosť, že boli takí, ktorým sa aj vtedy smiešne nízka cena zdala vysoká (vždy to boli slovensky hovoriaci zákazníci, s Čechmi bola radosť obchodovať). Myslím,že mnohým tu bliká majáčik závisti. Jednoducho, čo by ti dal zarobiť, radšej kúpi v obchode drahšie. Aj dnes, napríklad sused známeho, čo má potraviny, nakupuje vo vzdialenom mieste, len aby nemusel do jeho obchodu a pritom ho má pod nosom.... U nás je to tak.

Chodil som nakúpovať do jeného malého zelovocu, o ktorom som si myslel, že je super, ale len dovtedy kým som nevidel majiteľa robiť veľké nákupy v Kauflande.Celé bedničky ovocia ládoval do dodávky. Takže aj takí sú slovenskí obchodníci. Dnes už tam nechodím a zeleninu kupujem v Kauf.
misoft
17.07.11,15:38
To Ľubomír: Toto nie je nič nové pod slnkom. Už skôr som napísal postrehy z mojich pochôdzok po obchodných reťazcoch a aj o tom, ako "podnikatelia" nakupujú vo veľkom a hlavne, keď sú zľavy a "akcie". Nebolo zriedkavé vidieť nakupovať "obchodníka" 100 kg cukru, 100 kg múky, desiatky litrov oleja a pod. Kúpil cukor za 65c/kg a doma to predal za 1,2€/kg. To isté sa deje aj so zeleninou - zemiaky skoré 0,44€/kg v T***u, u súkromníka 1,05€/kg - a otočí sa aj 15x (limit 10kg/osobu voľne sypaných).
eluša
17.07.11,15:39
Už anio neviem, na ktorú stranu sa mám prikloniť- či hundrať na kvalitu kupovaných potravín, na ktoré mi peňaženka stačí, alebo si kúpiť niečo kvalitné - slovenské- a to možno raz za mesiac. Stačí sa pozrieť, aké úrodné lány sú pod obchodnými centrami a tak vlastne vychádza, že naša úroda je v Lídloch a Kauflandoch. Tiež pozerám do dvorov a záhrad, tam, kde naši starí rodičia pestovali kvalitné, zdravé zemiaky a zeleninu, má väčšina dnešných "gazdov" nasadené tuje a tam, kde sa pásli kravy a ovce, rastie tráva do metrovej výšky a nik nemá o ňu záujem. Tak kde chceme vziať zdravé slovenské potraviny ?
misoft
17.07.11,15:42
Tak kde chceme vziať zdravé slovenské potraviny ?
Žeby v Poľsku a v Čechách? :D
arizona
17.07.11,16:22
Chodil som nakúpovať do jeného malého zelovocu, o ktorom som si myslel, že je super, ale len dovtedy kým som nevidel majiteľa robiť veľké nákupy v Kauflande.Celé bedničky ovocia ládoval do dodávky. Takže aj takí sú slovenskí obchodníci. Dnes už tam nechodím a zeleninu kupujem v Kauf.
To si nevedel? To robia hlavne male obchodiky a obchody na dedinach. Tovar na velke auto by sa im neminul a s par kartonami im nijaky dodavatel nepride.Alebo ak by prisiel, tovar by ho vysiel dost draho.
Takze hypermarkety v okoli su najcastejsim "dodavatelmi ";):rolleyes:
trisestri
17.07.11,18:13
posledne mesiace už aj klobasy sa zhoršili,nech sú lacne alebo drahé,hociakej značky,alebo mäkke,tvrde všetko jedno,všetky bez štavy a chuti-údeniny asi budú onedlho patrit pod múčne jedla-čo už na balkone sa údit nedá a ani gazdov niet čoby predali a u Madarov budú drahé,lebo ich zaradili medzi nezdravé potraviny
220870
17.07.11,18:24
Minule som kúpil čabjku (original) nestála ani za dobré slovo.
misstka
17.07.11,18:43
k tej lenivosti dopestovať si niečo doma. nie je to vždy len o lenivosti, ale aj o tom, že dnes je problém niečo si dopestovať.
či už kvôli rôznym škodcom ako slimáky, hraboše a podobne a na škodce už nezaberajú ani žiadne postreky. takisto aj výdatné dažde, nedajbože aj potopy často ničia úrodu. a problém je aj s diviakmi, ľudia si často pestujú, drú tam a nakoniec im úrodu zničí diviak.
veľa ľudí sa snaží sa aj niečo dopestovať, ale nakoniec im ostanú len oči pre plač a neostane im nič iné ako si skoro všetko kúpiť.
220870
17.07.11,19:02
Na indiánov ste zabudli.
lujza.j
17.07.11,19:40
Minule som kúpil čabjku (original) nestála ani za dobré slovo.

je fakt hnusná, tie oranžové mastné tuhé oká fúúúúj
misstka
17.07.11,20:20
to "na indiánov ste zabudli" úplne nechápem, ale ak niekto zastáva názor, že všetci čo majú možnosť nepestujú preto, že sú lenivý, tak netreba zabúdať na to, že na dedinách v okolí ktorých sú polia žijú hlavne starší, pôvodný obyvatelia tých dedín a oni sú naučený makať na poli.
ak sa už poľa vzdajú a sadia si iba v okolí domova, tak je to nie kvôli lenivosti, ale kvôli tomu, že niekoľko rokov po sebe im všetku úrodu zničia napríklad diviaky.
časť to aj tak nevzdá, práve kvôli tomu, že sú už tak naučený a nedokážu nesadiť veľké množstvá, hoci po iné roky o úrodu prišli. ale aj tak nakoniec všetko kupujú, lebo diviaky prídu znovu.
a toto píšem z vlastnej skúsenosti, u nás a v okolitých dedinách boli diviaky niekoľko rokov po sebe.
trisestri
19.07.11,08:43
Ľubomír
19.07.11,09:20
To si nevedel? To robia hlavne male obchodiky a obchody na dedinach. Tovar na velke auto by sa im neminul a s par kartonami im nijaky dodavatel nepride.Alebo ak by prisiel, tovar by ho vysiel dost draho.
Takze hypermarkety v okoli su najcastejsim "dodavatelmi ";):rolleyes:

Vieš bolo v začiatkoch sl. podnikania, takže som to naozaj nevedel. Teraz je to už známa vec každému. Do tohto zelovocu už nechodím roky.
Timer3
19.07.11,09:33
Akurat vcera som videl na markize tych polakov, co predavaju z auta a ludia tam idu este nakupovat a nasi domaci krachuju... Ja tiez nechapem, ako moze niekto nakupovat maso zo zahranica v hypermarketoch, ved to vypecies a zostane ti tam pol deka umeliny na panvici a ludia este jak sialeny behaju za tymito akciami... Treba chodit do normalneho masiarstva a hladat domacu kvalitu, no na to treba mat mentalitu, ono slovaci predaju aj vlastnu mater, ak sa to oplati a v tom je problem... ine krajiny v EU si svoje nepustia a mozes im doniest lacnejsie a take iste dobre, opluju ta.
Zas neni ani dobre uzavriet domaci trh pred zahranicim, lebo si domaci vyrobcovia budu robit co chcu aj s kvalitou aj s masom. Zavadzat kvoty a cla su na obohatenie statu a nie na riesenie tochto problemu, dufajme, ze sa to zacne riesit. Zereme tu plasty a davame to jest aj nasim detom, hlavne ze je to lacne.. sme fakt smiesny.
Timer3
19.07.11,09:38
k tej lenivosti dopestovať si niečo doma. nie je to vždy len o lenivosti, ale aj o tom, že dnes je problém niečo si dopestovať.
či už kvôli rôznym škodcom ako slimáky, hraboše a podobne a na škodce už nezaberajú ani žiadne postreky. takisto aj výdatné dažde, nedajbože aj potopy často ničia úrodu. a problém je aj s diviakmi, ľudia si často pestujú, drú tam a nakoniec im úrodu zničí diviak.
veľa ľudí sa snaží sa aj niečo dopestovať, ale nakoniec im ostanú len oči pre plač a neostane im nič iné ako si skoro všetko kúpiť.

Ja som bol akurat u babky minule, som sa s nou bavil o tomto, ze co uz nic nepestuje a hovori mi, ze ved sa pozri do zahrad susedom, vsade je burina, nikto uz nepestuje, radsej si to kupia, viac sa to casovo aj financne oplati.
Danielle369
19.07.11,09:48
Vieš bolo v začiatkoch sl. podnikania, takže som to naozaj nevedel. Teraz je to už známa vec každému. Do tohto zelovocu už nechodím roky.
Možnože sú radi že tam nechodíš:D
Ľubomír
19.07.11,10:05
Možnože sú radi že tam nechodíš:D

Možno, ale ja to neriešim.
Chokma
19.07.11,10:53
Akurat vcera som videl na markize tych polakov, co predavaju z auta a ludia tam idu este nakupovat a nasi domaci krachuju... Ja tiez nechapem, ako moze niekto nakupovat maso zo zahranica v hypermarketoch, ved to vypecies a zostane ti tam pol deka umeliny na panvici a ludia este jak sialeny behaju za tymito akciami... Treba chodit do normalneho masiarstva a hladat domacu kvalitu, no na to treba mat mentalitu, ono slovaci predaju aj vlastnu mater, ak sa to oplati a v tom je problem... ine krajiny v EU si svoje nepustia a mozes im doniest lacnejsie a take iste dobre, opluju ta.
Zas neni ani dobre uzavriet domaci trh pred zahranicim, lebo si domaci vyrobcovia budu robit co chcu aj s kvalitou aj s masom. Zavadzat kvoty a cla su na obohatenie statu a nie na riesenie tochto problemu, dufajme, ze sa to zacne riesit. Zereme tu plasty a davame to jest aj nasim detom, hlavne ze je to lacne.. sme fakt smiesny.

My chovame osipane, ale mamina raz dostala chut na hovadzie, normalne kupujeme od nasho znameho, co vieme, ze chova - stvrtky, ale teraz sme chceli len na gulas kusok, tak sme sa stavili cestou z NR v jednych priestoroch oznacenych ako bitunok a cerstve maso a pod. v domneni, ze si kupime teda slovenske cerstve maso. Zial, nic takeho sa nedialo, dovoz a o cerstvosti ani reci. Ale ako reklama to bol od nich dobry tah predavat na byvalom bitunku.
Ja som tiez proti tomu, aby sa dovoz uplne zakazal, ale urcite by sa mali urobit nejake opratrenia, ktore zvyhodnia domacich, resp. im umoznia za realne ceny vyvoz - podobne ako su zvyhodneni zahranicni dodavatelia - aj zo strany svojho aj nasho statu.
Chokma
19.07.11,10:57
Vieš bolo v začiatkoch sl. podnikania, takže som to naozaj nevedel. Teraz je to už známa vec každému. Do tohto zelovocu už nechodím roky.

Co zelovoce... u nas, co predavaju popri ceste, maju svoj tovar z Kauf. a inych. Melony skupili v Kauflande, Tescu, navysili si cenu a oznacovali ich pri predaji ako slovenske, hoci u nas este nemohli byt, ale kupujuci casto o tom nema ani potuchy, kedy sa co urodi a ako to odlisit a mysli si, ze ved pri ceste - to ako z dvora, to musi byt nas tovar... Houby.
Chokma
19.07.11,11:01
Ja som bol akurat u babky minule, som sa s nou bavil o tomto, ze co uz nic nepestuje a hovori mi, ze ved sa pozri do zahrad susedom, vsade je burina, nikto uz nepestuje, radsej si to kupia, viac sa to casovo aj financne oplati.

Ale babka predpokladam, ze este pestuje... ona to ma v krvi. :)
Vela ludom sa to tiez neoplati, pretoze aj nevedia pestovat, nepoznaju uz tie finty ako poznali nasi stari rodicia. Myslia si, ze zaseju a ze im to same vyrastie. Ked to skusia a prd maju, nechaju to tak. To je dalsia skupina ludi.

A suhlasim tiez, ze svoje robia financie - ked nejaky hypermarket v case zberu nakladaciek u nas, znizi cenu zavarenych nakladaciek - za pohar 60 centov, tak ako mozu ludia zavarat?
Ľubomír
19.07.11,11:04
Ale babka predpokladam, ze este pestuje... ona to ma v krvi. :)
Vela ludom sa to tiez neoplati, pretoze aj nevedia pestovat, nepoznaju uz tie finty ako poznali nasi stari rodicia. Myslia si, ze zaseju a ze im to same vyrastie. Ked to skusia a prd maju, nechaju to tak. To je dalsia skupina ludi.

A suhlasim tiez, ze svoje robia financie - ked nejaky hypermarket v case zberu nakladaciek u nas, znizi cenu zavarenych nakladaciek - za pohar 60 centov, tak ako mozu ludia zavarat?

Nie je umenie zasadiť a vypestovať. Umenie je zobrať úrodu,pretože ľudia sa s tým natrapia potom prídu tí hnedší a je po úrode. Robota vyšla nazmar.
Timer3
19.07.11,11:50
Ale babka predpokladam, ze este pestuje... ona to ma v krvi. :)
Vela ludom sa to tiez neoplati, pretoze aj nevedia pestovat, nepoznaju uz tie finty ako poznali nasi stari rodicia. Myslia si, ze zaseju a ze im to same vyrastie. Ked to skusia a prd maju, nechaju to tak. To je dalsia skupina ludi.

A suhlasim tiez, ze svoje robia financie - ked nejaky hypermarket v case zberu nakladaciek u nas, znizi cenu zavarenych nakladaciek - za pohar 60 centov, tak ako mozu ludia zavarat?

Nie uz ani ona nepestuje, jednak je stara a uz proste koli tomu sa jej nechce s tym, aj ked pozna finty, ved mala kacky male furt, prasa, sliepky, zajace, teraz nic a tiez cigani lubia chodit, no ja som chcel ze na jej zahrade by som si trosku popestoval, ale zistil som, ze uz ani studnu nema, a fakt to nemusi dobre dopadnut a este sa tomu venovat popri robote na smeny... No ked budem mat vlastne a chcem na dedinu, tak nieco budem urcite, aspon trochu pre seba, zeleninu a mozno dam datelinu a kravu, kozu ci zajace, proste vytvorit nejaky cyklus, ak by som aj choval. A ano vraj chybaju mlady polnohospodari, ludia idu radsej na ekonomiu a informatiku v dnesnej dobe, podla mna je to chyba, potom jeme co jeme..
Chokma
19.07.11,13:22
Nie je umenie zasadiť a vypestovať. Umenie je zobrať úrodu,pretože ľudia sa s tým natrapia potom prídu tí hnedší a je po úrode. Robota vyšla nazmar.

No... podla mna to umenie je. Aspon podla toho, ked pocuvam otazky, pripadne nazory niektorych. Clovek si mysli, ze to musi byt jasne kazdemu a nie je. Dokazom toho je aj rubrika na porade Zahradka, kde sa nie vzdy chvalime, ako nam to samo od seba vyrastlo, ale aj pytame ako na to, aby to vyrastlo.

Napr. vela ludi k nam pride a nevie dopestovat taky vodovy melon. Zasadia (vyber odrody), polievaju hlava nehlava, ohrdzavie im hlavny kolovity koren a dopestuju akusi neurcitu spongiovitu hmotu. A je po umeni. To len jeden priklad.

Dalsi pohlad je ten, ze ludia sa uspokoja s kdecim. Tzn. ze aj ked dopestuju nie velmi podareny plod, ktory by si normalne na trhu nekupili, su s nim spokojni, lebo to dopestovali oni. Potom by som tiez povedala, ze dopestovat nie je umenim...

Ti "Indiani", ktorym to rastie zadarmo - ktorych spominas, su dalsou parketou, ktoru treba riesit, samozrejme... a kazdy to riesi po svojom. Alebo radsej nesadi... ma na vyber. ;)
Chokma
19.07.11,13:32
Nie uz ani ona nepestuje, jednak je stara a uz proste koli tomu sa jej nechce s tym, aj ked pozna finty, ved mala kacky male furt, prasa, sliepky, zajace, teraz nic a tiez cigani lubia chodit, no ja som chcel ze na jej zahrade by som si trosku popestoval, ale zistil som, ze uz ani studnu nema, a fakt to nemusi dobre dopadnut a este sa tomu venovat popri robote na smeny... No ked budem mat vlastne a chcem na dedinu, tak nieco budem urcite, aspon trochu pre seba, zeleninu a mozno dam datelinu a kravu, kozu ci zajace, proste vytvorit nejaky cyklus, ak by som aj choval. A ano vraj chybaju mlady polnohospodari, ludia idu radsej na ekonomiu a informatiku v dnesnej dobe, podla mna je to chyba, potom jeme co jeme..

Ziaci nemenovanej strednej skoly s ekonomickym zameranim, ked sa ich ucitelka opytala, preco si vybrali prave tu skolu, odpovedali: A co som mal ist na hnojarinu? V tu chvilu boli na polutovanie, lebo sami nemali nejaku inu motivaciiu ist na skolu, ktorej boli studenti. A pravdou je, ze aj na tej hnojarine, nie vsetci maju nejaku motivaciu pre svoj odbor. A v tom je problem. Nejako sa uz nedelime podla zaujmu do skol, ale podla prestize aku ta-ktora skola ma, aka skola je v kurze, kde zarobim viac prachov...
Potom mame nasledne vela ludi so syndromom vyhorenia vo svojom zamestnani, pretoze nenaplna ich potreby, tuzby a ich talenty su nevyuzite... a adekvatny k tomu je aj vysledok ich prace.
trisestri
21.07.11,11:30
Ziaci nemenovanej strednej skoly s ekonomickym zameranim, ked sa ich ucitelka opytala, preco si vybrali prave tu skolu, odpovedali: A co som mal ist na hnojarinu? V tu chvilu boli na polutovanie, lebo sami nemali nejaku inu motivaciiu ist na skolu, ktorej boli studenti. A pravdou je, ze aj na tej hnojarine, nie vsetci maju nejaku motivaciu pre svoj odbor. A v tom je problem. Nejako sa uz nedelime podla zaujmu do skol, ale podla prestize aku ta-ktora skola ma, aka skola je v kurze, kde zarobim viac prachov...
Potom mame nasledne vela ludi so syndromom vyhorenia vo svojom zamestnani, pretoze nenaplna ich potreby, tuzby a ich talenty su nevyuzite... a adekvatny k tomu je aj vysledok ich prace.

je to smutné ale je to tak,nedajbože o pár rokov nebude kto pestovat a hospodarit-neviem prečo je gazdovanie tak dehostované,ved poznat všetko potrebné k pestovaniu plodín alebo chovu zvierat treba poznatky,robit na poli a okolo statku je drina ale ten pohlad na pole plné plodov stojí za to,ak nepríde nejaka živelná pohroma.
trisestri
21.07.11,11:32
je ponuka a je dopyt-prečo sa tie dve naše potvori nevedia strednút?
Chokma
21.07.11,13:43
je ponuka a je dopyt-prečo sa tie dve naše potvori nevedia strednút?

Vcera sa u nas stretli dvaja pani, jeden priniesol nakladacky, aby sme mu ich ich vykupili a druhy prisiel, ze chce nakladacky kupit. Tomu prvemu bola suma mala a ten druhy nechcel dat viac ako je vykupna cena. A to su obaja jednotlivci, ktori to nerobia z nejakych obchodnych dovodov, neziju z toho, proste jeden priniesol prebytok a ten druhy si chcel zavarit.

Predvcerom zas dosiel jeden pan a ak ide o rajciny, vzdy sa pytame na odrodu, pretoze je potrebne vediet, ci rajciny po obrati maknu, resp. ako dlho vydrzia pevne, ci zvladnu prevoz zopar kilakov na sever Slovenska. Mal presne 8 kg rajcin Tornada. Tornado su rajciny vhodne na priamy konzum, nie na prevoz. Vzdy, ked aj predavame priesady, pytame sa ludi, ci to chcu na svoju potrebu, na priamy konzum alebo chcu o 10 centov drahsie, ale kvalitnejsie racinky, ktore vydrzia po obrati viac.
Dotycny pan nas presviedcal, aby sme mu ich vzali, ze co on s tym bude robit. Mala som chut mu doniest recept napretlak, kecup a pod. A on si hudol, ze za taku cenu.

Ano, cena je nic moc. My to vieme. A predavame za tu cenu aj nas vlastny tovar, to vela ludom unika.

Ale poviem ti nieco - ked preberam nase rajciny alebo papriku alebo cokolvek ine, vzdy sa sama seba pytam, ci by som si ten plod na trhu kupila. Je to jednoducha otazka a velmi uzitocna. Vela ludi si ju vsak nekladie. Chcu jednoducho predat, ale nevedia pochopit aj druhu stranku. A to sa dotyka aj ceny - ti, co chcu tovar dodat, by chceli svety (aj ked pochybujem, ze by si to, co prinesu za tu cenu oni kupili) a ti, co pridu tovar zobrat, chcu zas neviem aku kvalitu za smiesnu sumu.

Toto nie je zovseobecnovanie. Je to len popis niektorych pripadov. Ale odzrkadluje to nejake to myslenie a problemy - preco sa ponuka a dopyt nie vzdy stretnu...
Chokma
21.07.11,14:03
Este mi neda vyjadrit sa k tej kvalite potravin, konkr. zeleniny, kedze moji rodicia v tom pracuju.

Minule sme sa bavili s bratrancom z BA o rajcinach, ze v Grecku, ked sme tam boli, predavali normalne seriozne v malych marketkoch, obchodikoch v mestecku popraskane take velke rajciny, baklazan tam bol tiez taky o nicom aj na pultoch, aj v zahradach - matny, nevyfarbeny, zvadnuty... Teraz sa vratim k tym rajcinam. Bratranec mi hovori: Ale ved tie boli najlepsie, lebo dozreli na koreni, popraskane od zrelosti. Dovolila som si suhlasit, ale tiez zdoraznit, ze slovenski zakaznici na taketo nie su zvyknuti a ze my si musime davat pekelny pozor, aby sme nasim dodavatelom dali krasny tovar, lebo inak ho jednoducho nepredaju a stratime ich ako odberatelov. Zaroven tu na porade casto pocuvam o tom, ako ludom vraj nevadi "cervicek v jablcku", hlavne, ze je tovar bez postreku... a to ma vie vytocit, pretoze vidim, aka je realita - ze cervive jablko si nik nekupi...


Dalsi pripad - mali sme viacero brigadnicok na zber, ale aj viazanie rajcin a inej zeleniny. Okrem place, mali u nas privilegium si vziat domov zeleninku zadarmo. Len dve z nich si svoju pracu skutocne vazili - pri zbere rajcin si odkladali mierne puknute ale krasne rajciny, ktore by sme my museli pri preberani vyhodit, a to im moj otec zdoraznil, nech si beru normalny, dobry tovar. Dalsie dve, ked sme vykopavali mrkvu a petrzlen na zimu, si mali tiez moznost vziat pre seba. Dosli sme domov a mamina sa cudovala, ze aku mame krasnu mrkvu a petrzlen - dlhy rovny, vsetok ako jeden... az neskor sa dozvedela, ze to su bedne, ktore si pre seba navyberali pracovnicky. Nemali v sebe tolko serioznosti, ze si zoberu rovnaky tovar, ako je v ostatnych bedniach. Dalsia nam chodila v nedelu "zberat" lahodkovu kukuricu a predavala si ju po cinziaku - lebo tiez mala moznost si vziat - ale akosi zabudla, ze len pre vlastnu potrebu...

A mohla by som pisat dalsie litanie... co su ludia schopni a ako si vazia svoju pracu - v potravinarstve, ako sa stavaju ku konecnemu produktu kupujuci...
Chokma
21.07.11,20:01
Neda mi nezdielat, co som prave citala. Da sa to aplikovat aj na potraviny...

Vieš - Prečo je Švajčiarsko bohaté?
Stretol som spolužiačku z detstva. Už niekoľko rokov žije vo Švajčiarsku,
odišla tam starať sa o svoje vnúčatá.
Keď podrástli, našla si prácu v miestnej samospráve, v centre logistiky.
Aj predtým, na Slovensku, bola zásobovačkou.
Hneď v prvý deň nástupu do práce, jej šéf oddelenia nariadil písomne
predložiť svoju predstavu zaobstarávania.
Vedúci, počas čítania jej výtvoru, nesúhlasne krútil hlavou.
Boli v ňom postupy, ktoré používala u nás: nájsť najlacnejšie ponuky,
urobiť výberové konanie, atď.
Keď dočítal jej predstavu, roztrhal ju (slovne aj ručne) a dal jej tento
návod:
1. Zistite, či sa daná vec/služba/ vyrába v meste.
Ak áno, je to najlacnejšie a najlepšie riešenie.
Kúpte ju, o kvalite niet pochýb.
Je to dobré pre miestnu zamestnanosť a podnikanie.
2. Ak sa potrebná vec /služba/v meste nevyrába, treba hľadať v regióne.
Je to druhé najlacnejšie riešenie.
Dôvody sú tie isté.
3. Ak ani tu ju nenájdete, treba zistiť, či sa služba alebo vec vyrába /dá
zabezpečiť / vo Švajčiarsku.
Ak áno, treba ju vziať.
Je to v poradí tretia najlepšia možnosť.
Na otázku, že ak ani tu nenájde daný výrobok, či môže postupovať podľa jej
pôvodného návrhu dostala túto odpoveď:
Vtedy sa pohodlne posaďte, oprite sa, prípadne si zdriemnite a odpočinutá
popremýšľajte, či nám tú cudziu sračku skutočne treba.
Ak áno, tak až potom ju kúpte !!!!!!
Chokma
22.07.11,05:04
80121

Chcem sa spytat tych, co kedysi pestovali alebo aj nebodaj teraz pestuju nakladacky, kto z vas by ich bol ochotny predat na takuto cenu: 0,99 E za 5 kg, tj. 0,198 E za 1 kg?

Poprosim, aby sa vyjadrili iba ti, co skutocne mali alebo maju s pestovanim, zberom, atd. skusenost.
Chokma
22.07.11,05:21
...a potom sa cudujte, ze dedinske zelovoce a trhovnici chodia nakupovat do hypermarketov. :)
Ľubomír
22.07.11,06:07
...a potom sa cudujte, ze dedinske zelovoce a trhovnici chodia nakupovat do hypermarketov. :)

Nechem ťa nahnevať, ale vieš mi vysvetliť prečo sú trhovníci takí drahí? Niekedy som chodieval pre zelenininu aj na trh, a teraz sú drahšší ako v minulosti TUZEX. Hlavne tu pod Tatrami je to nehrázne. Doma by to vysypal sviniam a tu pytá za paradajky 2€. Som ochotní zapaltiť za domáce výpestky viac, ale nie toľko, ako si pýtajú Janošíci u nás na trhu. Malý "zelovociar" začal nakúpovať ovocie a zeleninu v kauf. a trhovníci sú drahí ako Volvo.
Chokma
22.07.11,06:58
Nechem ťa nahnevať, ale vieš mi vysvetliť prečo sú trhovníci takí drahí? Niekedy som chodieval pre zelenininu aj na trh, a teraz sú drahšší ako v minulosti TUZEX. Hlavne tu pod Tatrami je to nehrázne. Doma by to vysypal sviniam a tu pytá za paradajky 2€. Som ochotní zapaltiť za domáce výpestky viac, ale nie toľko, ako si pýtajú Janošíci u nás na trhu. Malý "zelovociar" začal nakúpovať ovocie a zeleninu v kauf. a trhovníci sú drahí ako Volvo.

Mna nenahnevas, ja nie som trhovnicka. Najlepsie by bolo, keby sa teraz k situacii vyjadril niekto, kto chodi predavat, tzn. aby zdovodnil on svoje naklady suvisiace s dovozom tovaru a predajom.
My sme davali napr. karfiol do Jednoty, robili sme tak cez tyzden, ked nemali akcie, cize cena bola vyssia, dostali sme samozrejme mensiu ako polovicnu cenu a uz aj ta bola pre nas vyhovujuca, lebo nam pokryla naklad. Markety tovar aj vracaju, ked nepredaju, co si trhovnik teda dovolit k nam nemoze. Chvalabohu, tovar bol pekny, takze Jednota nam ho nevratila, lebo sa rychlo predal.
Mame na Liptove jedneho trhovnika, ktory nema nizke ceny, napriek tomu ludia u neho kupuju a pytaju tovar (aj nas), napriek tomu, ze ho mozu tlacit zhora Poliaci.
U nas dole vsak nabehlo vela trhovnikov na system - ideme kupit do velkoskladu v Mad. alebo aj akciovy do hypermarketov... hodnotit to uz nejdem. Je to velmi komplexny problem, nevyriesi sa ani tym, ze ludia zacnu kupovat domaci drahsi tovar... Chcelo by to zmenit myslenie ludi, vsetkych ludi... Aj predavajucich, aj kupujucich, aj celej statnej politiky. Mozeme si tu akurat tak vsetci stazovat a lamentovat.
Chokma
22.07.11,07:03
Nechem ťa nahnevať, ale vieš mi vysvetliť prečo sú trhovníci takí drahí? Niekedy som chodieval pre zelenininu aj na trh, a teraz sú drahšší ako v minulosti TUZEX. Hlavne tu pod Tatrami je to nehrázne. Doma by to vysypal sviniam a tu pytá za paradajky 2€. Som ochotní zapaltiť za domáce výpestky viac, ale nie toľko, ako si pýtajú Janošíci u nás na trhu. Malý "zelovociar" začal nakúpovať ovocie a zeleninu v kauf. a trhovníci sú drahí ako Volvo.

O tomto som pisala aj vyssie. V Grecku presne takyto tovar predavali, ze u nas je pre sliepky. V Grecku to kupuju, ale slovensky zakaznik si nekupi puknutu rajcinu, ani spomenute cervive jablcko...
bettylou
24.07.11,13:22
to by sme sa v zime mohli aj zaobíst bez tých umelín

my hej, ale tí čo z toho profitujú určite nie :cool: zato tá kolosálna globálna lobby
ono, celé to mohlo byť aj dobre myslené.... len sa nedomysleli dôsledky
220870
29.07.11,17:58
Gina Er
29.07.11,18:19
Neda mi nezdielat, co som prave citala. Da sa to aplikovat aj na potraviny...

Vieš - Prečo je Švajčiarsko bohaté?
Stretol som spolužiačku z detstva. Už niekoľko rokov žije vo Švajčiarsku,
odišla tam starať sa o svoje vnúčatá.
Keď podrástli, našla si prácu v miestnej samospráve, v centre logistiky.
Aj predtým, na Slovensku, bola zásobovačkou.
Hneď v prvý deň nástupu do práce, jej šéf oddelenia nariadil písomne
predložiť svoju predstavu zaobstarávania.
Vedúci, počas čítania jej výtvoru, nesúhlasne krútil hlavou.
Boli v ňom postupy, ktoré používala u nás: nájsť najlacnejšie ponuky,
urobiť výberové konanie, atď.
Keď dočítal jej predstavu, roztrhal ju (slovne aj ručne) a dal jej tento
návod:
1. Zistite, či sa daná vec/služba/ vyrába v meste.
Ak áno, je to najlacnejšie a najlepšie riešenie.
Kúpte ju, o kvalite niet pochýb.
Je to dobré pre miestnu zamestnanosť a podnikanie.
2. Ak sa potrebná vec /služba/v meste nevyrába, treba hľadať v regióne.
Je to druhé najlacnejšie riešenie.
Dôvody sú tie isté.
3. Ak ani tu ju nenájdete, treba zistiť, či sa služba alebo vec vyrába /dá
zabezpečiť / vo Švajčiarsku.
Ak áno, treba ju vziať.
Je to v poradí tretia najlepšia možnosť.
Na otázku, že ak ani tu nenájde daný výrobok, či môže postupovať podľa jej
pôvodného návrhu dostala túto odpoveď:
Vtedy sa pohodlne posaďte, oprite sa, prípadne si zdriemnite a odpočinutá
popremýšľajte, či nám tú cudziu sračku skutočne treba.
Ak áno, tak až potom ju kúpte !!!!!!
do frasa,keby u nás takto ľudia rozmýšľali...nebolo by v obchodoch toľko sračiek ........ale to sa nikdy nestane.....
Gina Er
29.07.11,18:22
Nechem ťa nahnevať, ale vieš mi vysvetliť prečo sú trhovníci takí drahí? Niekedy som chodieval pre zelenininu aj na trh, a teraz sú drahšší ako v minulosti TUZEX. Hlavne tu pod Tatrami je to nehrázne. Doma by to vysypal sviniam a tu pytá za paradajky 2€. Som ochotní zapaltiť za domáce výpestky viac, ale nie toľko, ako si pýtajú Janošíci u nás na trhu. Malý "zelovociar" začal nakúpovať ovocie a zeleninu v kauf. a trhovníci sú drahí ako Volvo.
ja Ti poviem,prečo trhovníci sú takí drahí....1.lebo nakupujú v normálnom veľkosklade
2. hypermarkety skurvili ceny
220870
29.07.11,18:57
Najlepšie je na tom to, že sa týchto magasračkových podvodoch hypermarketov konečne začalo písať v novinách a kvákať v televízii.Túto tému budem stále živiť.Je jedna z najužitočnejších na porade.
lujza.j
29.07.11,19:02
http://www.plus7dni.sk/plus7dni/vsimli-sme-si/masko.html
túto časť budem mať stále pred očami:(:(:eek::eek:
Takzvané mechanicky separované hydinové mäso, uvádzané na etiketách, je v podstate všetko, čo sa dá z kurčaťa či morky dostať. „Z hydiny sa odoberú ako najdrahšia časť prsia a stehná a celý ostatný trup sa dá do vysokotlakových lisov. Pretlačí sa cez mriežku s otvormi veľkými menej ako 1,3 milimetra. Sú to doslova výlisky až do špiku kostí. Najhrubšie kosti ostanú ako odpad a vyhodia sa.“ Surovina sa pridáva aj do výrobkov v kombinácii s iným mäsom. Zákazník sa môže stretnúť aj s hydinovým párkom, ktorý je čisto zo separátu, pričom ho v ňom môže byť až sedemdesiat percent.
sanny237
29.07.11,19:43
Čítala som ten článok, to hádam ani nemôže byť pravda!!!!!!!!!
lujza.j
29.07.11,19:45
Čítala som ten článok, to hádam ani nemôže byť pravda!!!!!!!!!

ten článok je hotová hrôza:eek::eek:
Ľubomír
30.07.11,07:25
ja Ti poviem,prečo trhovníci sú takí drahí....1.lebo nakupujú v normálnom veľkosklade
2. hypermarkety skurvili ceny

Možno, ale ja si myslím, že na Slovensku chce byť každý bohatý aj keby predával iba zápalkové krabičky. Obchodníci, malí, veľkí aj trhovníci sa správajú rovnako. Každý z nich chce mať najvyššie zisky za každú cenu. V sezóne predávať paradajky pod Tatrami za 1,9 €, to chcce riadnu dávku drzosti. Ako som už inde napísal, rád si priplatím niečo navyše za kvalitný tovar vypestovaný na Slovensku, ale nie som blázon aby som sa nechal takto okato okrádať. Kto sa môže čudovať Slovákom žijúcom v pohranočí, že chodia na nákupy k susedom? Obchodníci plačú, že majú malé tržby ale ceny neznížia ani o pár centov. Nemysím tým iba sezonný tovar ale aj spotrebný. Ktovie ako by to dopadlo, keby niekto viedol štatistyku o množstve vyvezaných € na zahraničné nákupy. Jednoducho Slováci začali romýšľať racionalne. Urobia si výlet, rodinný nákup, natankujú plnú nádrž a ešte aj ušetria.
trisestri
30.07.11,09:34
A to je vo všetkom tak,prišiel komukapitalizmus a mnohý si myslia že podnikanie alebo živnost je na zbohatnutie za par dní,pritom niekedy je to aj o štastí,ale mnohokrát o dlhoročnom usilí a investovaní,ale aj o marketingu,budovaní pozície a dovery na trhu,logistike ale aj o trpezlivosti a pracovitosti,aj tak mnohý nemožu čakat nejaké extra zbohatnutie,pokial nevybudujú velkú a úspešnú firmu,alebo značku,alebo úspešný produkt.
Konečne sa začalo hovorit o zanedbanom polnohospodarstve a potravinarstve,ale to vieme a z rečí sa nenajeme,nielen prislušný minister podohospodarstva,ale cela vlada by mala začat makat na tejto problematike v spolupraci z primatormi a starostami,ako aj úradmi práce a dalšími inštitútmi za pomoci združenia všetkých možných dostupných prostriedkov-ved to čo dodžubali,roky budovanú potravinovú sebestačnost,bude tažké napravat,ale je to nevyhnutné,nielen kvoli kvalite potravín a zamestnanosti,ale hlavne kvoli budúcnosti,ked je predpoklad že potravín bude nedostatok.A nie ako raz Mikloš povedal že potraviny si dovezieme-ale skade a za akú cenu ked nebude ich dostatok?/inak Mikloš zo seba robí velkého ekonoma,ale aký on ekonom a odborník na podnikanie,ked robí od vyštudovania v štatnej sprave?/
Chokma
30.07.11,11:52
Možno, ale ja si myslím, že na Slovensku chce byť každý bohatý aj keby predával iba zápalkové krabičky. Obchodníci, malí, veľkí aj trhovníci sa správajú rovnako. Každý z nich chce mať najvyššie zisky za každú cenu. V sezóne predávať paradajky pod Tatrami za 1,9 €, to chcce riadnu dávku drzosti. Ako som už inde napísal, rád si priplatím niečo navyše za kvalitný tovar vypestovaný na Slovensku, ale nie som blázon aby som sa nechal takto okato okrádať. Kto sa môže čudovať Slovákom žijúcom v pohranočí, že chodia na nákupy k susedom? Obchodníci plačú, že majú malé tržby ale ceny neznížia ani o pár centov. Nemysím tým iba sezonný tovar ale aj spotrebný. Ktovie ako by to dopadlo, keby niekto viedol štatistyku o množstve vyvezaných € na zahraničné nákupy. Jednoducho Slováci začali romýšľať racionalne. Urobia si výlet, rodinný nákup, natankujú plnú nádrž a ešte aj ušetria.

Vo mne len skrsla taka otazka... neviem, ci je to racionalne cele, a to z jednoducheho dovodu: vymenoval si obchodnikov, trhovnikov... stale hovoris vlastne o jednotlivcoch, lenze napr. nasa firma sa sklada nielen zo sefa, ale aj zamestnanca, a ked ten zacne takto racionalne rozmyslat, ze si kupi vsetko, co potrebuje v zahranici a bude robit tu u nas, aku moze ocakavat, ze bude cena jeho prace? Zrovna vcera som sa o tom bavila s kamaratkou, ktora konstatovala tolko omielanu frazu ako je u nas draho a ake su nizke platy. Opytala som sa jej, ako by zaplatila zamestnanca, ktory sa podiela na vyrobe produktu, ak sa dany produkt nebude predavat, resp. bude sa predavat pod vyrobne naklady? Takymto sposobom - ze budeme kupovat v zahranici - sa z tohto svrabu totiz nedostaneme, platy sa nikdy nedvihnu a podobne tiez zamestnanost.

Viem, ze toto je tema o potravinach, mna by vsak tak mimo temy zaujimali tiez ceny ostatneho tovaru a sluzieb u nas a v zahranici. Kamaratka v Nemecku mi napr. pisala mail, poslala mi tabulku platov tam a tu a posmesne, ze kedy my budeme tam. Subezne mi vsak napisala, ze uz ide domov a ostrihat sa da u nas, lebo tam je to pekelne drahe. Preto by ma zaujimali tiez naklady na ostatne zivobytie...
220870
30.07.11,11:56
A to je vo všetkom tak,prišiel komukapitalizmus a mnohý si myslia že podnikanie alebo živnost je na zbohatnutie za par dní,pritom niekedy je to aj o štastí,ale mnohokrát o dlhoročnom usilí a investovaní,ale aj o marketingu,budovaní pozície a dovery na trhu,logistike ale aj o trpezlivosti a pracovitosti,aj tak mnohý nemožu čakat nejaké extra zbohatnutie,pokial nevybudujú velkú a úspešnú firmu,alebo značku,alebo úspešný produkt.
Konečne sa začalo hovorit o zanedbanom polnohospodarstve a potravinarstve,ale to vieme a z rečí sa nenajeme,nielen prislušný minister podohospodarstva,ale cela vlada by mala začat makat na tejto problematike v spolupraci z primatormi a starostami,ako aj úradmi práce a dalšími inštitútmi za pomoci združenia všetkých možných dostupných prostriedkov-ved to čo dodžubali,roky budovanú potravinovú sebestačnost,bude tažké napravat,ale je to nevyhnutné,nielen kvoli kvalite potravín a zamestnanosti,ale hlavne kvoli budúcnosti,ked je predpoklad že potravín bude nedostatok.A nie ako raz Mikloš povedal že potraviny si dovezieme-ale skade a za akú cenu ked nebude ich dostatok?/inak Mikloš zo seba robí velkého ekonoma,ale aký on ekonom a odborník na podnikanie,ked robí od vyštudovania v štatnej sprave?/
Smutné konštatovanie .No lepšieho ekonoma asi nemáme.:mee:
Niečo mimo tému ,ale akých ekonomov majú v USA keď si vyrobili takúto krásnu sekeru.http://finweb.hnonline.sk/c1-52430310-ako-vyzera-dlh-spojenych-statov
Američanov je 300 miliónov.Nie všetci sú múdry a schopný.
trisestri
30.07.11,12:06
Smutné konštatovanie .No lepšieho ekonoma asi nemáme.:mee:
Niečo mimo tému ,ale akých ekonomov majú v USA keď si vyrobili takúto krásnu sekeru.http://finweb.hnonline.sk/c1-52430310-ako-vyzera-dlh-spojenych-statov
Američanov je 300 miliónov.Nie všetci sú múdry a schopný.

To je pravda a oni aj neboli zasiahnutý svetovými vojnami ako Europa,skor z vojen tažia a ani nemajú taký socialný systém ako v Europe a predsa sú zadlžený ako Gréci,ale to sa v mediách nehodí hovorit,lebo tam nevládla nikdy lavica,nuž a ešte k tomu biliony dolarov dlhov na kreditkách a na každú ich krízu najviac doplácame my.Ktovie či nás aj kvoli ním nezasiahne ovela horšia kríza ako ta minula. http://finweb.hnonline.sk/c1-52430310-ako-vyzera-dlh-spojenych-statov /náš problem je v danových únikov a všelijakých zlodejinách na štatných a verejných zákazkach,tu sa kradne a podvádza všade kde sa robí z cudzími peniazmi,vid naposledy podvody s solarnými elektrarnami./
220870
30.07.11,12:43
SORRY som úplne mimo tému. vymažemto.
Každá spoločnosť má svoj vývin.Nedá sa to preskočiť.Rusko a takmer celá Afrika prekočilo z otrokárskej do ranno kapitalistickej spoločnosti respektíve komunistickej.Je to zložité a bolo by to na dlhé písanie,ale jediné s čím súhlasím s komunistami je to, že najvyššie štádium spoločnosti je kounizmus.Ľudstvo vždy vo svojej hystórii šlo hore dolu kopcom,len nikdy predtým nemali k dispozícií toľko zbraní hromadného ničenia a toho sa bojím .Minulá kríza bola len slabým odvarom toho čo bude následovať teraz.Prvá sv kríza sa skončila až druhou svetovou vojnou.O tom nechce nikto z politkov hovoriť lebo sa toho boja ako čert kríža.
Niečo čo som napísal v inej diskusii.Ohladne toho čo sa stalo v Nórsku..........Skončí sa to brutálnym krviprelievaním.Nieje možné v žiadnej spoločnosti ,aby skupina ,alebo skupiny jedincov parazitovali na spoločnosti ,ktorá sa ich snaží prijať v dobrej viere im pomôcť.My u nás na Slovensku sme nič.Ale Nemci ,Francúzi,Holanďani si nedajú stúpať po krku.Je to len otázka času .Blíži sa celosvetová recesia nebývalých rozmerov.Tá v tridsiatych rokoch bola len slabý odvar toho čo sa udeje a skončila až druhou svetovou vojnou.Ak DE,FR prídu o svoje celoživotné úspory a prídu o prácu nebudú vedieť uživiť seba aj svoje rodiny,prídu o svoje sociálne istoty tak neohnú chrbát ako Slovani.Zrejme sa udeje to čo x krát v minulosti.Budú chcieť zvrhnúť svoje neschopné vlády a tie sa budú chcieť vyhnúť ich hnevu tak sa budú snažiť odvráťiť ich hnev a hľadať vinníka v neutešenej sociálnej sitácie v poberateľoch soc. dávok.A to sú hlavne prisťahovalci. Bude veselo.
Gina Er
30.07.11,12:44
Možno, ale ja si myslím, že na Slovensku chce byť každý bohatý aj keby predával iba zápalkové krabičky. Obchodníci, malí, veľkí aj trhovníci sa správajú rovnako. Každý z nich chce mať najvyššie zisky za každú cenu. V sezóne predávať paradajky pod Tatrami za 1,9 €, to chcce riadnu dávku drzosti. Ako som už inde napísal, rád si priplatím niečo navyše za kvalitný tovar vypestovaný na Slovensku, ale nie som blázon aby som sa nechal takto okato okrádať. Kto sa môže čudovať Slovákom žijúcom v pohranočí, že chodia na nákupy k susedom? Obchodníci plačú, že majú malé tržby ale ceny neznížia ani o pár centov. Nemysím tým iba sezonný tovar ale aj spotrebný. Ktovie ako by to dopadlo, keby niekto viedol štatistyku o množstve vyvezaných € na zahraničné nákupy. Jednoducho Slováci začali romýšľať racionalne. Urobia si výlet, rodinný nákup, natankujú plnú nádrž a ešte aj ušetria.
počuj,prečo stále nadávaš na trhovníkov? tak si choď kúpiť zeleninu do hypermaketu!
Ľubomír
30.07.11,13:06
Vo mne len skrsla taka otazka... neviem, ci je to racionalne cele, a to z jednoducheho dovodu: vymenoval si obchodnikov, trhovnikov... stale hovoris vlastne o jednotlivcoch, lenze napr. nasa firma sa sklada nielen zo sefa, ale aj zamestnanca, a ked ten zacne takto racionalne rozmyslat, ze si kupi vsetko, co potrebuje v zahranici a bude robit tu u nas, aku moze ocakavat, ze bude cena jeho prace? Zrovna vcera som sa o tom bavila s kamaratkou, ktora konstatovala tolko omielanu frazu ako je u nas draho a ake su nizke platy. Opytala som sa jej, ako by zaplatila zamestnanca, ktory sa podiela na vyrobe produktu, ak sa dany produkt nebude predavat, resp. bude sa predavat pod vyrobne naklady? Takymto sposobom - ze budeme kupovat v zahranici - sa z tohto svrabu totiz nedostaneme, platy sa nikdy nedvihnu a podobne tiez zamestnanost.

Viem, ze toto je tema o potravinach, mna by vsak tak mimo temy zaujimali tiez ceny ostatneho tovaru a sluzieb u nas a v zahranici. Kamaratka v Nemecku mi napr. pisala mail, poslala mi tabulku platov tam a tu a posmesne, ze kedy my budeme tam. Subezne mi vsak napisala, ze uz ide domov a ostrihat sa da u nas, lebo tam je to pekelne drahe. Preto by ma zaujimali tiez naklady na ostatne zivobytie...

Aha, tak ty nemôžeš riadne zapaltiť zamestnanca pretože nebudeš schopna predať svoj tovar? Keď nebudú mať ľudia slušné platy, tak aj tak budeš mať problém s odbytom, pretože si to ľudia nebudú môsť kúpiť, NO to je logika všetkých podnikateľov.
Ľubomír
30.07.11,13:09
počuj,prečo stále nadávaš na trhovníkov? tak si choď kúpiť zeleninu do hypermaketu!

Tí trhovníci sú iba na porovnanie. Dám ti polopatický: Môj príspevok sa týka Hypermarketov, supemarketov, manších obchodov ....až po trhovníkov. Trhhoníci uzatvárajú široké spektrum obchodnikov na Slovensku. Sú ako príklad. Dúfam, že si to schopná pochopiť. Nemaj obavy, ja viem kde si mám urobiť nákup aj bez tvojej rady.
pavol54
30.07.11,16:09
Možno, ale ja si myslím, že na Slovensku chce byť každý bohatý aj keby predával iba zápalkové krabičky. Obchodníci, malí, veľkí aj trhovníci sa správajú rovnako. Každý z nich chce mať najvyššie zisky za každú cenu. V sezóne predávať paradajky pod Tatrami za 1,9 €, to chcce riadnu dávku drzosti. Ako som už inde napísal, rád si priplatím niečo navyše za kvalitný tovar vypestovaný na Slovensku, ale nie som blázon aby som sa nechal takto okato okrádať. Kto sa môže čudovať Slovákom žijúcom v pohranočí, že chodia na nákupy k susedom? Obchodníci plačú, že majú malé tržby ale ceny neznížia ani o pár centov. Nemysím tým iba sezonný tovar ale aj spotrebný. Ktovie ako by to dopadlo, keby niekto viedol štatistyku o množstve vyvezaných € na zahraničné nákupy. Jednoducho Slováci začali romýšľať racionalne. Urobia si výlet, rodinný nákup, natankujú plnú nádrž a ešte aj ušetria.
Poď ku mne na tovar a môžeš robiť trhovníka schválne skús to nech ti každý nadáva, ja som to nechal keď to ešte šlo. to znamená že výnosy mi pokryli náklady(ak som do nákladu zahrnul minimálnu mzdu), akosi sa mi nepodarilo nahrabať na bavoráka, čím to asi bude.
Chokma
30.07.11,18:13
Aha, tak ty nemôžeš riadne zapaltiť zamestnanca pretože nebudeš schopna predať svoj tovar? Keď nebudú mať ľudia slušné platy, tak aj tak budeš mať problém s odbytom, pretože si to ľudia nebudú môsť kúpiť, NO to je logika všetkých podnikateľov.

Neviem, co robis, v akom odvetvi, ale chcela som tym povedat len tolko, ze keby si napr. robil takeho krajcira (nech nie sme stale v potravinarstve) a ludia zo Slovenska budu chodit kupovat handry do zahranicia, tak tvojmu zamestnavatelovi nezostane nic ine ako ta vyhodit, zadarmo ta zivit nebude... to je vsetko. Kazda karta ma dve mince. Ano, je pravda, ze ludia musia mat na nakup peniaze, ale aj ich mzda je obrazom kupyschopnosti slovenskeho obyvatelstva. Mzda nemoze byt nikdy vysoka, pokial nie je odbyt, resp. dopyt po produkte ich prace. Je to jednoducho zacarovany kruh. Preto nepokladam za racionalny pristup kupovat v zahranici. ;) Tadial cesta nevedie.

A je pravda, ze sme si doma uz velakrat povedali, ze ak to takto pojde dalej, resp. ak sa to este zhorsi, tak zamestnanec padaka dostane. Jednoducho si na svoj plat nezarobi. O produkt jeho prace nebude adekvatny zaujem. Co je zle na tomto pristupe? Ak by sme ho dalej drzali aj za takychto podmienok, to by sme sa museli pretransformovat na charitu.
A ked uz plujes na zamestnavatelov, tak ti nieco poviem, zamestnali sme raz jednu mladu pani, ktora si po troch mesiacoch skusobnej doby porezala palec, isla k dr., ten ju vypisal, lebo mu povedala, ze vraj robi so zemou... o tom, ze moze pouzivat rukavice nepadlo ani slovo. Pocas vychadzky chodievala vyfintena na ihlickach mojich rodicov pozerat, ze ako im ide robota a smiala sa im do ksichtu... nechala nas v stichu v najvacsej sezone. Moj otec chodi do roboty v horuckach, so zlomenymi rebrami, s natrhnutou achylovkou, mamina ma ruky zodrate, krize v r... Tak mi len vypravaj o charaktere zamestnancov a zamestnavatelov. Tota panicka bola ta, co som spominala v minulom prispevku ako si chodila na nasu zeleninku a brala pre cely cinziak si predavat...

Okrem toho - ked je zamestnanec tak sikovny, nech sam podnika, nech sa paci... ani tebe v tom nik nebrani. Podnikaj a ukaz ako dokazes dat svojim zamestnancom uzasne platy. Ved sa predved v tom pristupe, aky tu preferujes.

A suhlasim s pavlom a ginou v tom, ze sa prilis navazas na trhovnikov... ano, su vselijaki, podobne ako vsetci ludia... Kazdy - aj ista osoba z vlady - kritizuje tzv. medziclanky medzi pestovatelom a kupujucim, ale keby nebolo ich, tak by si uz fakt nemal inu ako hypermarketovu zeleninu. Ved pod si spod tych Tatier k nam na dolniaky na 1 kg rajcin, kto ti brani? Asi by sa to nevyplatilo, co? Tak zober celu dodavku a ludom tam u vas nepredavaj s prirazkou, ale za to, co si kupil. Skus si to. Za to nic nedas. :)
osky
30.07.11,18:31
ludia,este pred mesiacom som konstatovala ze zo Slovenska sa uz neoplati nic vozit,je tam uz tak draho ako tu....
ale idem si oci vyocit.podvihali nam tu zase pekne ceny,takze konstatujem,ze aj ked na Slovensku je draho,predsalen sa mi znova oplati nakupit do zasoby aspon to,co sa da.
skoro mi oci z jamky vyskocili,ze najlacnejsi uplne obycajny olej stoji uz 1,59 euro.pred tym stal 1,39.v tej dobe ho zrovna na Slovensku tiez zdvihli na tuto cenu,pred tym som kupovala okolo 1 eura.
rovnako cukor.o mäse ani nehovorim.ja neviem kam tento svet speje.
furt som premyslala ako ludia na slovensku z tych platov utiahnu taketo ceny,ale vidim,ze pomaly aj tu z nas urobia bedacinu.....:mad::(
Chokma
30.07.11,18:46
http://www.plus7dni.sk/plus7dni/vsimli-sme-si/masko.html
túto časť budem mať stále pred očami:(:(:eek::eek:
Takzvané mechanicky separované hydinové mäso, uvádzané na etiketách, je v podstate všetko, čo sa dá z kurčaťa či morky dostať. „Z hydiny sa odoberú ako najdrahšia časť prsia a stehná a celý ostatný trup sa dá do vysokotlakových lisov. Pretlačí sa cez mriežku s otvormi veľkými menej ako 1,3 milimetra. Sú to doslova výlisky až do špiku kostí. Najhrubšie kosti ostanú ako odpad a vyhodia sa.“ Surovina sa pridáva aj do výrobkov v kombinácii s iným mäsom. Zákazník sa môže stretnúť aj s hydinovým párkom, ktorý je čisto zo separátu, pričom ho v ňom môže byť až sedemdesiat percent.


Ked toto ludom rozpravame, tak vacsinou len neveriacky pokrutia hlavou a myslia si, ze to hovorime preto, ze chceme predat svoje a ociernit dovoz... A priznam sa, ze uz sme to doma vzdali so snahou stale cosi komusi vysvetlovat...
trisestri
30.07.11,18:57
Neviem, co robis, v akom odvetvi, ale chcela som tym povedat len tolko, ze keby si napr. robil takeho krajcira (nech nie sme stale v potravinarstve) a ludia zo Slovenska budu chodit kupovat handry do zahranicia, tak tvojmu zamestnavatelovi nezostane nic ine ako ta vyhodit, zadarmo ta zivit nebude... to je vsetko. Kazda karta ma dve mince. Ano, je pravda, ze ludia musia mat na nakup peniaze, ale aj ich mzda je obrazom kupyschopnosti slovenskeho obyvatelstva. Mzda nemoze byt nikdy vysoka, pokial nie je odbyt, resp. dopyt po produkte ich prace. Je to jednoducho zacarovany kruh. Preto nepokladam za racionalny pristup kupovat v zahranici. ;) Tadial cesta nevedie.

A je pravda, ze sme si doma uz velakrat povedali, ze ak to takto pojde dalej, resp. ak sa to este zhorsi, tak zamestnanec padaka dostane. Jednoducho si na svoj plat nezarobi. O produkt jeho prace nebude adekvatny zaujem. Co je zle na tomto pristupe? Ak by sme ho dalej drzali aj za takychto podmienok, to by sme sa museli pretransformovat na charitu.
A ked uz plujes na zamestnavatelov, tak ti nieco poviem, zamestnali sme raz jednu mladu pani, ktora si po troch mesiacoch skusobnej doby porezala palec, isla k dr., ten ju vypisal, lebo mu povedala, ze vraj robi so zemou... o tom, ze moze pouzivat rukavice nepadlo ani slovo. Pocas vychadzky chodievala vyfintena na ihlickach mojich rodicov pozerat, ze ako im ide robota a smiala sa im do ksichtu... nechala nas v stichu v najvacsej sezone. Moj otec chodi do roboty v horuckach, so zlomenymi rebrami, s natrhnutou achylovkou, mamina ma ruky zodrate, krize v r... Tak mi len vypravaj o charaktere zamestnancov a zamestnavatelov. Tota panicka bola ta, co som spominala v minulom prispevku ako si chodila na nasu zeleninku a brala pre cely cinziak si predavat...

Okrem toho - ked je zamestnanec tak sikovny, nech sam podnika, nech sa paci... ani tebe v tom nik nebrani. Podnikaj a ukaz ako dokazes dat svojim zamestnancom uzasne platy. Ved sa predved v tom pristupe, aky tu preferujes.

A suhlasim s pavlom a ginou v tom, ze sa prilis navazas na trhovnikov... ano, su vselijaki, podobne ako vsetci ludia... Kazdy - aj ista osoba z vlady - kritizuje tzv. medziclanky medzi pestovatelom a kupujucim, ale keby nebolo ich, tak by si uz fakt nemal inu ako hypermarketovu zeleninu. Ved pod si spod tych Tatier k nam na dolniaky na 1 kg rajcin, kto ti brani? Asi by sa to nevyplatilo, co? Tak zober celu dodavku a ludom tam u vas nepredavaj s prirazkou, ale za to, co si kupil. Skus si to. Za to nic nedas. :)

Všetko ma dve strany,zas v marketoch alebo firmách sú mnohý dobrý zamestnanci nedocenený,snažia sa a nakoniec aj tak ich vykopnú,lebo treba miesto niekomu protekčnému,alebo taký protekčný sa vysmievajú,alebo intrigujú proti tým čo sa snažia,tak ako problem ponuky na trhu aby sa stretla z dopytom,tak problém aby sa dobrý zamestnavatel natrafil na dobrých zamestnancov a netreba sa hadat,treba sa chapat ,trochu empatie nezaškodí-všetci poctivci by v prvom rade mali odsudit lumpov a darebacké praktiky.
Pavol nielen na trhovisku sa dočkaš nadávok,všade sú taký ktorý si riešia svoje mindráky na predavačoch,ale to čo je poctivé,dlhodobo si získa dobrú povest a tých čo nadavajú ubudne-ale je to komplikovaný a tažký proces.
Chokma
30.07.11,19:06
Všetko ma dve strany,zas v marketoch alebo firmách sú mnohý dobrý zamestnanci nedocenený,snažia sa a nakoniec aj tak ich vykopnú,lebo treba miesto niekomu protekčnému,alebo taký protekčný sa vysmievajú,alebo intrigujú proti tým čo sa snažia,tak ako problem ponuky na trhu aby sa stretla z dopytom,tak problém aby sa dobrý zamestnavatel natrafil na dobrých zamestnancov a netreba sa hadat,treba sa chapat ,trochu empatie nezaškodí-všetci poctivci by v prvom rade mali odsudit lumpov a darebacké praktiky.
Pavol nielen na trhovisku sa dočkaš nadávok,všade sú taký ktorý si riešia svoje mindráky na predavačoch,ale to čo je poctivé,dlhodobo si získa dobrú povest a tých čo nadavajú ubudne-ale je to komplikovaný a tažký proces.

Ano, mali sme aj zamestnankynu, mlade usmievave dievca s nelahkym zivotom, ktore si svoju pracu vazilo. Bola seriozna, dalo sa s nou porozpravat a praca jej sla od ruky. Aj ju som prave spominala v tych predoslych prispevkoch - spolu s pripadom tej tam, co sa snazila vsetko zneuzit.
Ze som spomenula lubomirovi prave negativny pripad, je naprotivok jeho prispevku, v ktorom hani zamestnavatelov, podnikatelov a obchodnikov. Podobne ako nie vsetci zamestnanci su zli, rovnako tiez zamestnavatelia. Takze suhlasim - treba sa chapat vzajomne a nie chciet len od jednej stranky pochopenie svojej situacie a postoja. ;)

chcela by som aby sa tvoj idealizmus (vid posledne riadky tvojho prispevku) stal realnym.:)
trisestri
30.07.11,19:17
Ano, mali sme aj zamestnankynu, mlade usmievave dievca s nelahkym zivotom, ktore si svoju pracu vazilo. Bola seriozna, dalo sa s nou porozpravat a praca jej sla od ruky. Aj ju som prave spominala v tych predoslych prispevkoch - spolu s pripadom tej tam, co sa snazila vsetko zneuzit.
Ze som spomenula lubomirovi prave negativny pripad, je naprotivok jeho prispevku, v ktorom hani zamestnavatelov, podnikatelov a obchodnikov. Podobne ako nie vsetci zamestnanci su zli, rovnako tiez zamestnavatelia. Takze suhlasim - treba sa chapat vzajomne a nie chciet len od jednej stranky pochopenie svojej situacie a postoja. ;)

chcela by som aby sa tvoj idealizmus (vid posledne riadky tvojho prispevku) stal realnym.:)

Možno idealizmus,ale aj minister na to prišiel že inej cesty ako sa vratit k domácej produkcii,není-ceny potravín lacnejšie už asi nebudú a ich dostupnost tiež nebude do buducnosti ružova,treba si to uvedomit skor než všetku urodnú podu premenime na priemyselné parky,s ktorých aj tak niektoré nemajú budúcnost a vela ludom sa aj otvarajú oči ohladom kvality dovezených potravin
KoxXxo
30.07.11,19:28
pavol54
30.07.11,20:14
ludia,este pred mesiacom som konstatovala ze zo Slovenska sa uz neoplati nic vozit,je tam uz tak draho ako tu....
ale idem si oci vyocit.podvihali nam tu zase pekne ceny,takze konstatujem,ze aj ked na Slovensku je draho,predsalen sa mi znova oplati nakupit do zasoby aspon to,co sa da.
skoro mi oci z jamky vyskocili,ze najlacnejsi uplne obycajny olej stoji uz 1,59 euro.pred tym stal 1,39.v tej dobe ho zrovna na Slovensku tiez zdvihli na tuto cenu,pred tym som kupovala okolo 1 eura.
rovnako cukor.o mäse ani nehovorim.ja neviem kam tento svet speje.
furt som premyslala ako ludia na slovensku z tych platov utiahnu taketo ceny,ale vidim,ze pomaly aj tu z nas urobia bedacinu.....:mad::(
Budem citovať politikov:
Dlouhý 89 výroba přestane být úrčující obchod rozhodne o všem, na naších polích nebudeme pěstovat pšenici ale postavíme golfová hřiště.
Ivan 98 my nemusíme pestovať potravín si doveziem lacnejších toľko koľko budeme chcieť
Béla asi 98 pravidelne chodíme s manželkou nakupovať do gyoru.
Žolt 11 kupujte od slovenských poľnohospodárov výrobky
Dobré ráno páni politici i napriek tomu že je momentálne noc nielen astronomická . Nakoniec politici prídu na to že to obdobie budovania rozvinutého socializmu nebolo až také zlé.
pavol54
30.07.11,20:20
Možno idealizmus,ale aj minister na to prišiel že inej cesty ako sa vratit k domácej produkcii,není-ceny potravín lacnejšie už asi nebudú a ich dostupnost tiež nebude do buducnosti ružova,treba si to uvedomit skor než všetku urodnú podu premenime na priemyselné parky,s ktorých aj tak niektoré nemajú budúcnost a vela ludom sa aj otvarajú oči ohladom kvality dovezených potravin
Že by? alebo sadol na vlnu spoločenského dopytu na riešenie danej témy
Ľubomír
31.07.11,05:13
Neviem, co robis, v akom odvetvi, ale chcela som tym povedat len tolko, ze keby si napr. robil takeho krajcira (nech nie sme stale v potravinarstve) a ludia zo Slovenska budu chodit kupovat handry do zahranicia, tak tvojmu zamestnavatelovi nezostane nic ine ako ta vyhodit, zadarmo ta zivit nebude... to je vsetko. Kazda karta ma dve mince. Ano, je pravda, ze ludia musia mat na nakup peniaze, ale aj ich mzda je obrazom kupyschopnosti slovenskeho obyvatelstva. Mzda nemoze byt nikdy vysoka, pokial nie je odbyt, resp. dopyt po produkte ich prace. Je to jednoducho zacarovany kruh. Preto nepokladam za racionalny pristup kupovat v zahranici. ;) Tadial cesta nevedie.

A je pravda, ze sme si doma uz velakrat povedali, ze ak to takto pojde dalej, resp. ak sa to este zhorsi, tak zamestnanec padaka dostane. Jednoducho si na svoj plat nezarobi. O produkt jeho prace nebude adekvatny zaujem. Co je zle na tomto pristupe? Ak by sme ho dalej drzali aj za takychto podmienok, to by sme sa museli pretransformovat na charitu.
A ked uz plujes na zamestnavatelov, tak ti nieco poviem, zamestnali sme raz jednu mladu pani, ktora si po troch mesiacoch skusobnej doby porezala palec, isla k dr., ten ju vypisal, lebo mu povedala, ze vraj robi so zemou... o tom, ze moze pouzivat rukavice nepadlo ani slovo. Pocas vychadzky chodievala vyfintena na ihlickach mojich rodicov pozerat, ze ako im ide robota a smiala sa im do ksichtu... nechala nas v stichu v najvacsej sezone. Moj otec chodi do roboty v horuckach, so zlomenymi rebrami, s natrhnutou achylovkou, mamina ma ruky zodrate, krize v r... Tak mi len vypravaj o charaktere zamestnancov a zamestnavatelov. Tota panicka bola ta, co som spominala v minulom prispevku ako si chodila na nasu zeleninku a brala pre cely cinziak si predavat...

Okrem toho - ked je zamestnanec tak sikovny, nech sam podnika, nech sa paci... ani tebe v tom nik nebrani. Podnikaj a ukaz ako dokazes dat svojim zamestnancom uzasne platy. Ved sa predved v tom pristupe, aky tu preferujes.

A suhlasim s pavlom a ginou v tom, ze sa prilis navazas na trhovnikov... ano, su vselijaki, podobne ako vsetci ludia... Kazdy - aj ista osoba z vlady - kritizuje tzv. medziclanky medzi pestovatelom a kupujucim, ale keby nebolo ich, tak by si uz fakt nemal inu ako hypermarketovu zeleninu. Ved pod si spod tych Tatier k nam na dolniaky na 1 kg rajcin, kto ti brani? Asi by sa to nevyplatilo, co? Tak zober celu dodavku a ludom tam u vas nepredavaj s prirazkou, ale za to, co si kupil. Skus si to. Za to nic nedas. :)

Panebože, nanávažam sa do nikoho, iba som reagoval na to ako obchodníci plačú, ža nemajú tržby. Už som napísal vyššie, že sa týka všetkých obchodníkov. Veľkých aj malých. Trhovníkov som uviedol ako okatý príklad. Nič viac. Pre mňa za mňa nech majú aj o 100% vyššie ceny. Mám pocit, ze reaguješ zbytočne podráždene. Mimochodom tiež sa živým ako živnostník, takže viem o čom to je. Nepotrebujem ku šťastiu tvoju zaleninu. Nemyslí si, že iba vieš ako sa živí živnostník.
Ľubomír
31.07.11,05:14
Poď ku mne na tovar a môžeš robiť trhovníka schválne skús to nech ti každý nadáva, ja som to nechal keď to ešte šlo. to znamená že výnosy mi pokryli náklady(ak som do nákladu zahrnul minimálnu mzdu), akosi sa mi nepodarilo nahrabať na bavoráka, čím to asi bude.

Berieš všeto ako urážky?
Chokma
31.07.11,06:24
Panebože, nanávažam sa do nikoho, iba som reagoval na to ako obchodníci plačú, ža nemajú tržby. Už som napísal vyššie, že sa týka všetkých obchodníkov. Veľkých aj malých. Trhovníkov som uviedol ako okatý príklad. Nič viac. Pre mňa za mňa nech majú aj o 100% vyššie ceny. Mám pocit, ze reaguješ zbytočne podráždene. Mimochodom tiež sa živým ako živnostník, takže viem o čom to je. Nepotrebujem ku šťastiu tvoju zaleninu. Nemyslí si, že iba vieš ako sa živí živnostník.

No bohuzial, vyjadrujes sa ako keby si to nevedel...

Totiz kupovanie v zahranici, vyuzivanie sluzieb v zahranici slovenskymi obyvatelmi nici aj teba - ci uz si zamestnanec alebo zamestnavatel. Zamestnanec pracuje na tom istom diele ako jeho sef, je na tej istej lodi... mnohi si toto prave neuvedomuju, ziju za "styrmi murmi" svojho pracovneho miesta a ked dojde nedajboze k vypovedi, alebo znizeniu platu, tak sa cuduju a spinia na svojho zamestnavatela...

A k tej mojej zelenine - ak ju k stastiu nepotrebujes, tak sa k nej nevyjadruj. A teraz, prosim nepis, ze si sa k nej ani nevyjadroval, pretoze to nie je pravda. ;) Gina ti tu adresovala vyzvu, aby si kupoval hypermarketovu zeleninu, ja ti ju adresujem tiez. Ak ti moja zelenina k stastiu nechyba, potom ti nezostava nic ine ako kupovat tu tam, pretoze ta moja - ako si sam napisal - ti k stastiu nechyba... :)
Ajk&
31.07.11,06:37
Mala by sa obnoviť domáca výroba potravín (ale nielen potravín, všetkého tovaru)
- o 99 % by sa zmenšila nezamestnanosť, pracovné uplatnenie by tu našli aj rómovia a ostatní neprispôsobiví na sociálnych dávkach. Potrebovali by dozor, ale myslím že drvivá väčšina by chcela už robiť, aspoň z tej generácie ktorá za socíka musela robiť, lebo práca bola povinná - vedia si porovnať svoj život vtedy a život svojich detí a vnukov dnes.
Keď si len predstavíte koľko ľudí by sa len pri výrobe potravín mohlo zamestnať a koľko profesíí je pri nej potrebných, tak mi je až dobre pri srdci. Keby bolo 90 % ľudí zamestnaných, nemuseli by sme platiť kukláčov, sociálne dávky, živiť cudzie deti v DD, rozvíjala by sa doprava aj na cestách V. kategórie nielen na diaľniciach - jeden človek by vytváral robotu pre ďalších, kupovali by sme čerstvé potraviny, neboli by žiadne paradajky pestované v zime v roztokoch, ale len aktuálne z poľa. Robota by bola potom aj v mraziarňach, konzervárňach a páleniciach. Je mi jedno že nebudú mať robotu portugalci, holanďania, taliani a španieli: ja chcem aby ju mali naši ľudia ktorých musím teraz živiť ja, lebo sú umelo nezamestnaní. Ale toto naša vláda práve nedopustí, lebo pozemky treba zastavať supermarketmi, dovážať po diaľniciach potraviny a prinútiť tak nepracujúcich aby si ten hnoj kupovali. Pár boháčov ktorí kupujú rakúske potraviny v Rakúsku sa na tom výborne nabalilo, nabaľuje a bude nabaľovať. Tak isto ako na nezamestnanosti a rómskej otázke.
Je mi jedno ako sa spoločenské zriadenie volalo, volá a bude volať - chcem budovať moju vlasť a nie ísť za prácou do zahraničia, jesť naše kvalitné mäso, mlieko, zeleninu, ovocie od Chokmy. Len mi to nedovolí žiadna porevolučná vláda - prečo asi?
pavol54
31.07.11,07:16
Berieš všeto ako urážky?
Nie, len komentujem a reagujem na myšlienkové pochody diskutujúcich.
Gapo
31.07.11,07:40
Ktovie prečo sa u nás trhovisko tak volá, voľakedy sa na trhu zjednávalo, dnes sa ti každý trhovník vysmeje, takže súčasný názov je asi podľa toho, trhni čo najviac. V južných krajinách platí dodnes, že na trhu sa jedná, je to obchod aj pre potešenie.
Najväčšia sranda je, že centy sa začali považovať za haliere, ktovie prečo. Akosi rýchlo sme zabudli, že je x 30,126 Sk.
Iste vstupy do výroby zdraželi a poriadne, ale z čoho majú tie haciendy, píšem o trhovníkoch v Blave, že by vyrástli z dažďa?
durisovad
31.07.11,07:44
Pocula som, ze ak chce nejaky trhovnik predavat lacnejsie ako ostatni, ti mu to zatrhnu, v lepsom pripade skupia jeho tovar za jeho cenu a predavaju vsetci za ceny rovnake.
Ľubomír
31.07.11,07:51
No bohuzial, vyjadrujes sa ako keby si to nevedel...

Totiz kupovanie v zahranici, vyuzivanie sluzieb v zahranici slovenskymi obyvatelmi nici aj teba - ci uz si zamestnanec alebo zamestnavatel. Zamestnanec pracuje na tom istom diele ako jeho sef, je na tej istej lodi... mnohi si toto prave neuvedomuju, ziju za "styrmi murmi" svojho pracovneho miesta a ked dojde nedajboze k vypovedi, alebo znizeniu platu, tak sa cuduju a spinia na svojho zamestnavatela...

A k tej mojej zelenine - ak ju k stastiu nepotrebujes, tak sa k nej nevyjadruj. A teraz, prosim nepis, ze si sa k nej ani nevyjadroval, pretoze to nie je pravda. ;) Gina ti tu adresovala vyzvu, aby si kupoval hypermarketovu zeleninu, ja ti ju adresujem tiez. Ak ti moja zelenina k stastiu nechyba, potom ti nezostava nic ine ako kupovat tu tam, pretoze ta moja - ako si sam napisal - ti k stastiu nechyba... :)

Aha, takže ty sa môžeš vyjadrovať ku každému a ku všetkému a dokonca dávaš rady druhým k čomu sa môžu vyjadrovať. Môj názor sa ti nepáči, pretože ťa neľutujem aký máš ťažký život. To je pozoruhodné. Zamestnávateľ a zamestnanec neboli a nebudú nikdy na jedenej lodi. To je iba formulácia ,ktorá sa používa vtedy, keď to zamestnávateľovi vyhovuje. Trh je neúprosný. Ľudia idú nakúpovať tam , kde sa im to oplatí. S tým nenarobíš nič. Našťastie Slováci davajú jasne najavo čo si myslia o cenách a o sl. obchodníkoch. K tomu, že ľudia začali robiť nákupy u susedoch si možno prispaela aj ty, a teraz tu poúčaš o čo všetko príchadzame bez toho aby sme si to uvedomovali. Máš nevalnú mienku o ľuďoch.
Ľubomír
31.07.11,07:53
Nie, len komentujem a reagujem na myšlienkové pochody diskutujúcich.

Tak to potom beriem.
arizona
31.07.11,08:09
Niekedy davno som rada chodievala na trznicu nakupit zeleninu a ovocie od domacich pestovatelov.

Kto si co vypestoval, to predal,vedeli sme , ze ta babka ma dobre ceresne, druha zase zeleninu, tretia zase orechy.
Rada som chodila kupovat aj zahradne kvety,take obycajne kyticky,len tak domov do vazy pre potesenie.

Bola to taka pasia,babky si vedeli cenit svojich zakaznikov, vzdy "akoze" prihodili nieco navyse. Spokojni boli vsetci...
Kazdy predaj mal svoj ritual, v sobotu doobeda sa tu stretavalo takmer cele mesto.

Pojem trznica som mala zauzivany pre predaj ozaj doma vypestovanych produktov,nazberanych kratko pred kupou.

Dnes to uz nie je trznica,aka byvala niekedy.
Skor pripominaju cinske trznice, kde sa predava hocico...
Pri vstupe navesane rozne umele vence,klasicke kyticky sa vytratili, dnes dostat akurat drahe luxusne kytice,ktore si malokto len tak, pre seba do vazy nekupi, najst tam babicku, ktora predava svoje orechy, ci mak do kolaca je tiez uz umenie najst,o ovoci a zelenine je skoda hovorit. Uz na prvy pohlad je vidiet, ze je to taky isty dovozovy brak bez vone a chuti, aky dostanete v kazdom hypermarkete za ovela nizsiu cenu...

Nazov Trznica by sa mal zachovat pre predaj vyrobkov od domacich pestovatelov a pre rucne vyrabane domace vyrobky.
pavol54
31.07.11,08:39
Niekedy davno som rada chodievala na trznicu nakupit zeleninu a ovocie od domacich pestovatelov.

Kto si co vypestoval, to predal,vedeli sme , ze ta babka ma dobre ceresne, druha zase zeleninu, tretia zase orechy.
Rada som chodila kupovat aj zahradne kvety,take obycajne kyticky,len tak domov do vazy pre potesenie.

Bola to taka pasia,babky si vedeli cenit svojich zakaznikov, vzdy "akoze" prihodili nieco navyse. Spokojni boli vsetci...
Kazdy predaj mal svoj ritual, v sobotu doobeda sa tu stretavalo takmer cele mesto.

Pojem trznica som mala zauzivany pre predaj ozaj doma vypestovanych produktov,nazberanych kratko pred kupou.

Dnes to uz nie je trznica,aka byvala niekedy.
Skor pripominaju cinske trznice, kde sa predava hocico...
Pri vstupe navesane rozne umele vence,klasicke kyticky sa vytratili, dnes dostat akurat drahe luxusne kytice,ktore si malokto len tak, pre seba do vazy nekupi, najst tam babicku, ktora predava svoje orechy, ci mak do kolaca je tiez uz umenie najst,o ovoci a zelenine je skoda hovorit. Uz na prvy pohlad je vidiet, ze je to taky isty dovozovy brak bez vone a chuti, aky dostanete v kazdom hypermarkete za ovela nizsiu cenu...

Nazov Trznica by sa mal zachovat pre predaj vyrobkov od domacich pestovatelov a pre rucne vyrabane domace vyrobky.
Aj by som s tebou súhlasil, lenže majiteľ trhoviska je najväčší boháč, voľakedy sa platila za trhové miesto symbolická cena, dnes za trhové miesto pýtajú také horibilné sumy že sa treba otáčať aby sa to zaplatilo takže možno by sa malo diferencovane platiť za občasný predaj prebytkov a denný biznis živnostníka - priekupníka. Napr Miletička bola celá o zelenine a ovocí, nástupom vysokých cien( v roku 1997 stál jeden stôl aj 250 000,- Sk) sa tam nasáčkovali Vietnamci a tí pri svojom zisku ten prenájom unesú.
Chokma
31.07.11,09:40
Aha, takže ty sa môžeš vyjadrovať ku každému a ku všetkému a dokonca dávaš rady druhým k čomu sa môžu vyjadrovať. Môj názor sa ti nepáči, pretože ťa neľutujem aký máš ťažký život. To je pozoruhodné. Zamestnávateľ a zamestnanec neboli a nebudú nikdy na jedenej lodi. To je iba formulácia ,ktorá sa používa vtedy, keď to zamestnávateľovi vyhovuje. Trh je neúprosný. Ľudia idú nakúpovať tam , kde sa im to oplatí. S tým nenarobíš nič. Našťastie Slováci davajú jasne najavo čo si myslia o cenách a o sl. obchodníkoch. K tomu, že ľudia začali robiť nákupy u susedoch si možno prispaela aj ty, a teraz tu poúčaš o čo všetko príchadzame bez toho aby sme si to uvedomovali. Máš nevalnú mienku o ľuďoch.

V tejto myslienke na jednej lodi su... ruinuje to oboch podobne. Nieto odbyt, niet prace, niet place. ;)

Kde mam prosbu, aby si ma lutoval? Ani ja sa nelutujem.

A rady a nazory mozem rozdavat, pokial nenapisem dotycnemu, ze ma vlastne ani tema nezaujima, ze mi k stastiu nechyba... pretoze prave to je neracionalne.
iv@n
31.07.11,09:54
Mala by sa obnoviť domáca výroba potravín (ale nielen potravín, všetkého tovaru)

mala, myslíš ako sama od seba alebo nejakým príkazom? ved vidíš aj tu v diskuzii, že naša domáca zelenina je nám drahá a ideme kúpiť madarskú alebo rakúsku, tak pre koho tu chceš obnovovať domácu výrobu potravín, ked si ľudia zájdu do Gyoru alebo do lídlu kúpiť lacnejšie.
všetko má svoj čas, aj spoločnosť v tomto musí prejsť nejakým vývojom a možno sa za pár rokov budeme obiehať v tom, kto kupuje viac slovenských výrobkov a nie ako dnes, že frajer je ten kto ide nakúpiť o PL/CZ/AT/HU a teší sa ako vybabral so systémom.
len sa to nedá spraviť direktívne a príkazom, taký systém sme tu už raz mali.
trisestri
31.07.11,10:08
mala, myslíš ako sama od seba alebo nejakým príkazom? ved vidíš aj tu v diskuzii, že naša domáca zelenina je nám drahá a ideme kúpiť madarskú alebo rakúsku, tak pre koho tu chceš obnovovať domácu výrobu potravín, ked si ľudia zájdu do Gyoru alebo do lídlu kúpiť lacnejšie.
všetko má svoj čas, aj spoločnosť v tomto musí prejsť nejakým vývojom a možno sa za pár rokov budeme obiehať v tom, kto kupuje viac slovenských výrobkov a nie ako dnes, že frajer je ten kto ide nakúpiť o PL/CZ/AT/HU a teší sa ako vybabral so systémom.
len sa to nedá spraviť direktívne a príkazom, taký systém sme tu už raz mali.

Ono je to komplikovanejšie,ani likvidácia domácej produkcie nebola úplne prirodzená,nejde to vratit direktívne,ale tiež prislušné organy by nemali pasívne sa prizerat úpadku domácej produkcie,obzvlážt ked vidíme kolko nekvality sa k nám dováža,ale hlavne trend je taký že potravín v budúcnosti bude nedostatok a obzvlašt tých kvalitných.Treba kopec úsilia a mravenčej práce,aby a tie nepriaznivé trendy zvratili,inak nám hrozi že o pár rokov budeme aj chciet doviezt a nebude skade.Vela sa hovorí o cenách,ale ešte nikto odborne nespracoval ich serioznú analýzu,možno je aj chýba že málo zapájame eurofonda,ktoré sú na podporu a rozvoj vidieka,ale aj iných.
Chokma
31.07.11,10:14
Ono je to komplikovanejšie,ani likvidácia domácej produkcie nebola úplne prirodzená,nejde to vratit direktívne,ale tiež prislušné organy by nemali pasívne sa prizerat úpadku domácej produkcie,obzvlážt ked vidíme kolko nekvality sa k nám dováža,ale hlavne trend je taký že potravín v budúcnosti bude nedostatok a obzvlašt tých kvalitných.Treba kopec úsilia a mravenčej práce,aby a tie nepriaznivé trendy zvratili,inak nám hrozi že o pár rokov budeme aj chciet doviezt a nebude skade.Vela sa hovorí o cenách,ale ešte nikto odborne nespracoval ich serioznú analýzu,možno je aj chýba že málo zapájame eurofonda,ktoré sú na podporu a rozvoj vidieka,ale aj iných.


Mna napr. hneva aj to, ze Afrika hladuje a pritom oni nas zasobuju svojim tovarom - zeleninou a ovocim. Potom sa my Europania zahrame na dobre duse a posielame im tam peniazky akoze humanitarnu pomoc... cely svet je na ruby.
katalóg
31.07.11,10:55
katalóg
31.07.11,10:59
220870
31.07.11,11:53
Pritom to svinstvo z hypermarketov nechcú ani svine.Ja sa moc čudujem, že to vôbec niekto kupuje.
http://www.rno.sk/o-nas/rolnicke-noviny/Luxus__s1318x56988.html
katalóg
31.07.11,17:37
mala, myslíš ako sama od seba alebo nejakým príkazom? ved vidíš aj tu v diskuzii, že naša domáca zelenina je nám drahá a ideme kúpiť madarskú alebo rakúsku, tak pre koho tu chceš obnovovať domácu výrobu potravín, ked si ľudia zájdu do Gyoru alebo do lídlu kúpiť lacnejšie.
všetko má svoj čas, aj spoločnosť v tomto musí prejsť nejakým vývojom a možno sa za pár rokov budeme obiehať v tom, kto kupuje viac slovenských výrobkov a nie ako dnes, že frajer je ten kto ide nakúpiť o PL/CZ/AT/HU a teší sa ako vybabral so systémom.
len sa to nedá spraviť direktívne a príkazom, taký systém sme tu už raz mali.
Česi majú na svojich pultoch 71% potravín zo svojej produkcie. My medzi 35 do 40%. Aj to sa mi zdá vysoké číslo.
220870
31.07.11,18:40
Česi majú na svojich pultoch 71% potravín zo svojej produkcie. My medzi 35 do 40%. Aj to sa mi zdá vysoké číslo.
To asi preto že ju preávajú v obaloch cudzích firiem ktoré vlastia baliace linky u nás doma.
katalóg
31.07.11,19:16
To asi preto že ju preávajú v obaloch cudzích firiem ktoré vlastia baliace linky u nás doma.
Domnievaš sa, alebo to vieš?
Dáša_
31.07.11,19:24
Mala by sa obnoviť domáca výroba potravín (ale nielen potravín, všetkého tovaru)
- o 99 % by sa zmenšila nezamestnanosť, pracovné uplatnenie by tu našli aj rómovia a ostatní neprispôsobiví na sociálnych dávkach. Potrebovali by dozor, ale myslím že drvivá väčšina by chcela už robiť, aspoň z tej generácie ktorá za socíka musela robiť, lebo práca bola povinná - vedia si porovnať svoj život vtedy a život svojich detí a vnukov dnes.
Keď si len predstavíte koľko ľudí by sa len pri výrobe potravín mohlo zamestnať a koľko profesíí je pri nej potrebných, tak mi je až dobre pri srdci. Keby bolo 90 % ľudí zamestnaných, nemuseli by sme platiť kukláčov, sociálne dávky, živiť cudzie deti v DD, rozvíjala by sa doprava aj na cestách V. kategórie nielen na diaľniciach - jeden človek by vytváral robotu pre ďalších, kupovali by sme čerstvé potraviny, neboli by žiadne paradajky pestované v zime v roztokoch, ale len aktuálne z poľa. Robota by bola potom aj v mraziarňach, konzervárňach a páleniciach. Je mi jedno že nebudú mať robotu portugalci, holanďania, taliani a španieli: ja chcem aby ju mali naši ľudia ktorých musím teraz živiť ja, lebo sú umelo nezamestnaní. Ale toto naša vláda práve nedopustí, lebo pozemky treba zastavať supermarketmi, dovážať po diaľniciach potraviny a prinútiť tak nepracujúcich aby si ten hnoj kupovali. Pár boháčov ktorí kupujú rakúske potraviny v Rakúsku sa na tom výborne nabalilo, nabaľuje a bude nabaľovať. Tak isto ako na nezamestnanosti a rómskej otázke.
Je mi jedno ako sa spoločenské zriadenie volalo, volá a bude volať - chcem budovať moju vlasť a nie ísť za prácou do zahraničia, jesť naše kvalitné mäso, mlieko, zeleninu, ovocie od Chokmy. Len mi to nedovolí žiadna porevolučná vláda - prečo asi?

no akurát by ma zaujímalo, kto bude v tom poľnohospodárstve pracovať. Vyrastala som na dedine a musím trpko konštatovať, že tam sa už mnohým ľuďom veľmi pracovať nechce. Aj keď sú nezamestnaní, záhrady zarastajú burinou, prípadne sú tam vykosené anglické trávniky. Načo by sa trápili, socialna podpora im stačí na prežitie. Kto by okopával kosil trávu, sušil seno. prípadne si prilepšia nejakou fuškou, prípadne prácou na čierno. Ale pravidelné vstávanie, zodpovednosť, to veru už nie...
rudopp
31.07.11,20:14
Ono je to komplikovanejšie,ani likvidácia domácej produkcie nebola úplne prirodzená,nejde to vratit direktívne,ale tiež prislušné organy by nemali pasívne sa prizerat úpadku domácej produkcie,obzvlážt ked vidíme kolko nekvality sa k nám dováža,ale hlavne trend je taký že potravín v budúcnosti bude nedostatok a obzvlašt tých kvalitných.Treba kopec úsilia a mravenčej práce,aby a tie nepriaznivé trendy zvratili,inak nám hrozi že o pár rokov budeme aj chciet doviezt a nebude skade.Vela sa hovorí o cenách,ale ešte nikto odborne nespracoval ich serioznú analýzu,možno je aj chýba že málo zapájame eurofonda,ktoré sú na podporu a rozvoj vidieka,ale aj iných.

Sestričky.

Gramatika :D:D:D

Demagóg - pozri sa z okna auta / všetko je obrobené, tak o akej likvidácii to hovoríš ?????????????

Zväzácke KECY
rudopp
31.07.11,20:20
Bryndza nie je bryndza,žinčica z kravskej srvátky,umelé ovocie a zelenina, dopovanie hydiny, krmenie prasat kostnou múčkou a výsledkom sú nechutné umeliny-je ešte možnost zohnat na SK ,zdravé a kvalitné potraviny? Nechápem prečo nechránime aj pravne svoje výrobky /však mame patenty EU,inde sa uplatnujú žaloby o poškodenie dobrého mena výrobku -išlo by to myslím u bryndze a ovčích syrov/Kam to všetko povedie,?

To je čo ????

Gramatika

Kecy
Chokma
01.08.11,09:49
no akurát by ma zaujímalo, kto bude v tom poľnohospodárstve pracovať. Vyrastala som na dedine a musím trpko konštatovať, že tam sa už mnohým ľuďom veľmi pracovať nechce. Aj keď sú nezamestnaní, záhrady zarastajú burinou, prípadne sú tam vykosené anglické trávniky. Načo by sa trápili, socialna podpora im stačí na prežitie. Kto by okopával kosil trávu, sušil seno. prípadne si prilepšia nejakou fuškou, prípadne prácou na čierno. Ale pravidelné vstávanie, zodpovednosť, to veru už nie...

Aj ked musim suhlasit, ze na dedinach to uz nevyzera ako kedysi... na druhej strane musim tiez konstatovat, ze aj ti, co stale robia v polnohospodarstve, robia z akejsi zotrvacnosti a v nadeji, ze novy rok bude lepsi. Nechcem, aby to vyznelo opat ako stazovanie sa a vyzva k lutovaniu, ale poviem vam, ze aj ta produkcia, co tu mame, co este funguje, aj tu nie je kde dat. Ak ju chcete niekomu dodat a povie vam, ze dostali prikaz, aby brali istemu jednemu dodavatelovi, a ten ju dovaza z madarskeho velkoskladu a nalepuje Made in Slovakia... co si mozete uz len o tomto mysliet. Potom moze minister trepat ako podporuju slovenske vyrobky...

A verte, ze nepredavame draho, tie ceny, ktore su tu prezentovane - ako ze 1,90 za rajciny, to u nas nie je realita... na trhu minuly tyzden predavala trhovnicka 0,45 a vsetci jej na ne s... a to bola vysledna cena, nie ta, ktoru dostavame my. Asi tolko. Mozno preto ti dedincania vysadili travnik. :mee::confused::mad::(;)
Chokma
01.08.11,09:53
To je čo ????

Gramatika

Kecy


mimotemy

Chod si dobre robit sem http://www.porada.sk/t167527-na-slovicko-slovaci.html ;)
trisestri
01.08.11,09:55
Sestričky.

Gramatika :D:D:D

Demagóg - pozri sa z okna auta / všetko je obrobené, tak o akej likvidácii to hovoríš ?????????????

Zväzácke KECY

Byvalý súdruh hovorí o zväzakoch,súdruh Karas aspon vieš čo si videl za komunistoch-ale posledné roky ani ta von nepustia alebo sa ti sníva,aspon ked si od rána do noci pri nete,tak si pozri štatistiky aby si vedel o čom trepeš,alebo počuvaj ministra polnohospodarstva,ved je Váš pravicový.
trisestri
01.08.11,09:58
mimotemy

Chod si dobre robit sem http://www.porada.sk/t167527-na-slovicko-slovaci.html ;)

V iných jeho príspevkov našli mnohý tiež chyby a ktovie ako by ovládal gramatiku,keby nepoužival jeden užitočný program,ale čo už kto nemá vecné a logické argumenty,tak sa chyta stebielka,jeho nafúkane ego nestrpi aby mu niekto opnoval.:D:D:D:D:D:D:D:D
trisestri
01.08.11,10:01
Aj ked musim suhlasit, ze na dedinach to uz nevyzera ako kedysi... na druhej strane musim tiez konstatovat, ze aj ti, co stale robia v polnohospodarstve, robia z akejsi zotrvacnosti a v nadeji, ze novy rok bude lepsi. Nechcem, aby to vyznelo opat ako stazovanie sa a vyzva k lutovaniu, ale poviem vam, ze aj ta produkcia, co tu mame, co este funguje, aj tu nie je kde dat. Ak ju chcete niekomu dodat a povie vam, ze dostali prikaz, aby brali istemu jednemu dodavatelovi, a ten ju dovaza z madarskeho velkoskladu a nalepuje Made in Slovakia... co si mozete uz len o tomto mysliet. Potom moze minister trepat ako podporuju slovenske vyrobky...

A verte, ze nepredavame draho, tie ceny, ktore su tu prezentovane - ako ze 1,90 za rajciny, to u nas nie je realita... na trhu minuly tyzden predavala trhovnicka 0,45 a vsetci jej na ne s... a to bola vysledna cena, nie ta, ktoru dostavame my. Asi tolko. Mozno preto ti dedincania vysadili travnik. :mee::confused::mad::(;)

Vieš ma to jedno pozitívum a to ked lepia Made in Slovakia,tak asi začina dopyt po tej našej produkcii-ešte tak najst sposob ako ju rozoznat,ked sa všetko prebaluje a falšuje.
Chokma
01.08.11,10:02
V iných jeho príspevkov našli mnohý tiež chyby a ktovie ako by ovládal gramatiku,keby nepoužival jeden užitočný program,ale čo už kto nemá vecné a logické argumenty,tak sa chyta stebielka,jeho nafúkane ego nestrpi aby mu niekto opnoval.:D:D:D:D:D:D:D:D

Poviem to slusne - kasli uz na neho, vsimla som si, ze ste sa pochytili aj v inej teme a nema to konca kraja. Ked prestanes reagovat, aj on prestane pisat blbosti, iba zeby bol samomluvec...
Chokma
01.08.11,10:06
Vieš ma to jedno pozitívum a to ked lepia Made in Slovakia,tak asi začina dopyt po tej našej produkcii-ešte tak najst sposob ako ju rozoznat,ked sa všetko prebaluje a falšuje.

No ale ved prave... my na nase uhorky nelepime napriklad nic a su slovenske a nejaky dovozca si nalepi na dovoz z bohvieodkial, ze slovenske, aby sa ten, komu dodava, mohol robit, ze podporuje tuzemske... Mna to uplne vyvadza z miery. Asi zacnem na ich supu vyryvat dekorativne nechtami, ze od Chokmy, aby ste vedeli... :D Ale poviem ti, do smiechu by ti nebolo z tohto vsetkeho. Ono stat vymysli ako si uchranit vlastne a aj tak sa to zvrtne naopak. Medzi nami - mozem aj ja lepit, ze slovenske, aj tak mi to nezoberu, v pozadi je hovova mafia za obycajny struk papriky, uhorku, rajcinu... toto by uz jeden neveril.
trisestri
01.08.11,10:15
No ale ved prave... my na nase uhorky nelepime napriklad nic a su slovenske a nejaky dovozca si nalepi na dovoz z bohvieodkial, ze slovenske, aby sa ten, komu dodava, mohol robit, ze podporuje tuzemske... Mna to uplne vyvadza z miery. Asi zacnem na ich supu vyryvat dekorativne nechtami, ze od Chokmy, aby ste vedeli... :D Ale poviem ti, do smiechu by ti nebolo z tohto vsetkeho. Ono stat vymysli ako si uchranit vlastne a aj tak sa to zvrtne naopak. Medzi nami - mozem aj ja lepit, ze slovenske, aj tak mi to nezoberu, v pozadi je hovova mafia za obycajny struk papriky, uhorku, rajcinu... toto by uz jeden neveril.

Tu sa da verit všetkému,krajina neobmedzených možnosti pre obmedzených-inak z označovaním krajiny povodu potravín ma za ušami EU,ktorý to neschvalili, hlavne že schvalili takú blbost ako povinný výkup solarnej energie za úplne premrštené ceny, tam tiež už namiesto racia funguje lobing.
hubatá
01.08.11,10:58
Vnesiem trošku čerstvého vzduchu do tejto pesimistickej témy: bola som sa prejsť po bývalých záhradkárskych osadách a mala som dobrý pocit že generácia 50-60 ročných ľudí sa vracia k pestovaniu vlastnej zeleniny a ovocia. 4á pozemky s maličkými chatkami (niekde už aj domami-zrejme ak nejakým spôsobom pozemky získali do OV) sú obrábané, zarastené plochy vykosené. Možno k tomu troška prispeli aj viaceré aféry v OC so zeleninou, ale predpokladám skôr to, že títo ľudia zostali nezamestnaní a takýmto spôsobom si chcú prilepšiť k tomu mizernému predčasnému dôchodku.

Ešte by som dodala že generácia 50-60 ročných ľudí si pamätá chuť čerstvej rajčiny, uhorky, cibule, cesnaku - takže chcú mať svoje.
Podľa mňa príde aj na mäso a spomenú si ako sme robili doma klobásky, jaterničky, tlačenky, vytápali slaninu na masť a znovu prídu do módy teraz už dlho vypnuté mrazáky.

Zatiaľ niektorí váhajú - mňa napríklad odrádza iba vysoká cena elektriny. Ale zasa keď si predstavím že koľko som narobila rezňov z domáceho kvalitného bravčového stehna, ktoré bolo problém vyklepať a porovnám ho s tou handrou (rozumej mäso) čo si nosím z hypermarketu, ktorú ani nemusím klepať a svieti sa cez ňu - tak uvažujem stále intenzívnejšie o záhradnej chatke niekde na dedine na staré kolená.

Zároveň budem mať možnosť nákupu aj mäsa zo dvora. Stále mi to vychádza že by som bola v pluse: ak napr. kúpim 1 mladú sliepku a rozdelím ju na 4 ks, tak mi vyjde 4x kvalitné jedlo pri ktorom môžem využiť aj moju zeleninu.
A ešte sa k mäsu môžem dostať lacnejšie bartrovým obchodom: budem nosiť môjmu farmárovi zbytky ako napr. suchý chlieb, rožky, možno pomyje a mäso (zajaca, kuriatko, vajcia alebo svoj mäsový výrobok) mi predá o to lacnejšie.

Takto uvažujem ja pokiaľ som zamestnaná. Ak už nebudem zamestnaná, tak si to vajíčko alebo zajaca dorobím sama a pokiaľ mi to zdravotný stav dovolí tak budem schopná (podľa mňa) zásobovať z tej dajme tomu 10 árovej záhrady ovocím, zeleninou, vajíčkami a mäsom aj domácnosti mojich detí.

Mýlim sa alebo uvažujem reálne ?
timkoprvy
01.08.11,14:49
Byvalý súdruh hovorí o zväzakoch,súdruh Karas aspon vieš čo si videl za komunistoch-ale posledné roky ani ta von nepustia alebo sa ti sníva,aspon ked si od rána do noci pri nete,tak si pozri štatistiky aby si vedel o čom trepeš,alebo počuvaj ministra polnohospodarstva,ved je Váš pravicový.

Nužžžžžžžž
Možno je načase, aby som do niečoho vstúpil, lebo ja som ešte v žiadnej strane nebol

Príspevok, čo nemá ani hlavu ani pätu.
Autor = trisestri - čo nemá veľa rozumu, ale hlavne, že je s ním spokojný :D:D:D:D .
timkoprvy
01.08.11,14:53
V iných jeho príspevkov našli mnohý tiež chyby a ktovie ako by ovládal gramatiku,keby nepoužival jeden užitočný program,ale čo už kto nemá vecné a logické argumenty,tak sa chyta stebielka,jeho nafúkane ego nestrpi aby mu niekto opnoval.:D:D:D:D:D:D:D:D

Podľa seba súdim teba

PS1
Ja napríklad používam hlavu :D:D:D:D .

PS2
Oponovať môžeš, ale pravdou/argumentami a nie kecmi/hovadinami/xenofóbiou.
trisestri
01.08.11,15:00
Vnesiem trošku čerstvého vzduchu do tejto pesimistickej témy: bola som sa prejsť po bývalých záhradkárskych osadách a mala som dobrý pocit že generácia 50-60 ročných ľudí sa vracia k pestovaniu vlastnej zeleniny a ovocia. 4á pozemky s maličkými chatkami (niekde už aj domami-zrejme ak nejakým spôsobom pozemky získali do OV) sú obrábané, zarastené plochy vykosené. Možno k tomu troška prispeli aj viaceré aféry v OC so zeleninou, ale predpokladám skôr to, že títo ľudia zostali nezamestnaní a takýmto spôsobom si chcú prilepšiť k tomu mizernému predčasnému dôchodku.

Ešte by som dodala že generácia 50-60 ročných ľudí si pamätá chuť čerstvej rajčiny, uhorky, cibule, cesnaku - takže chcú mať svoje.
Podľa mňa príde aj na mäso a spomenú si ako sme robili doma klobásky, jaterničky, tlačenky, vytápali slaninu na masť a znovu prídu do módy teraz už dlho vypnuté mrazáky.

Zatiaľ niektorí váhajú - mňa napríklad odrádza iba vysoká cena elektriny. Ale zasa keď si predstavím že koľko som narobila rezňov z domáceho kvalitného bravčového stehna, ktoré bolo problém vyklepať a porovnám ho s tou handrou (rozumej mäso) čo si nosím z hypermarketu, ktorú ani nemusím klepať a svieti sa cez ňu - tak uvažujem stále intenzívnejšie o záhradnej chatke niekde na dedine na staré kolená.

Zároveň budem mať možnosť nákupu aj mäsa zo dvora. Stále mi to vychádza že by som bola v pluse: ak napr. kúpim 1 mladú sliepku a rozdelím ju na 4 ks, tak mi vyjde 4x kvalitné jedlo pri ktorom môžem využiť aj moju zeleninu.
A ešte sa k mäsu môžem dostať lacnejšie bartrovým obchodom: budem nosiť môjmu farmárovi zbytky ako napr. suchý chlieb, rožky, možno pomyje a mäso (zajaca, kuriatko, vajcia alebo svoj mäsový výrobok) mi predá o to lacnejšie.

Takto uvažujem ja pokiaľ som zamestnaná. Ak už nebudem zamestnaná, tak si to vajíčko alebo zajaca dorobím sama a pokiaľ mi to zdravotný stav dovolí tak budem schopná (podľa mňa) zásobovať z tej dajme tomu 10 árovej záhrady ovocím, zeleninou, vajíčkami a mäsom aj domácnosti mojich detí.

Mýlim sa alebo uvažujem reálne ?

Držím palce nech to vyjde,dobrá sorta na chov je aj mangalica,vynimočne mávam s trhu slaninu z nej a je fajnová-bodaj tak uvažovalo viac ludí a vrátilo sa k tradiciam domáceho chovu a pestovania.
trisestri
02.08.11,12:09
mám domácu bryndzu,žinčicu,len ten údeny syr nejako vrzga pod zubami,tak neviem čím to je taký som ešte nemal
misoft
02.08.11,15:51
Moja 3/4 sa vrátila z malého výletu na stredné Slovensko. Bonus: oštiepky + ovčí syr (pravý - žiadny pančovaný - rovno zo salaša). To som si pochutnal - je obrovský rozdiel medzi kupovaným a "doneseným" zo salaša.
Slayer666
04.08.11,20:31
Vnesiem trošku čerstvého vzduchu do tejto pesimistickej témy: bola som sa prejsť po bývalých záhradkárskych osadách a mala som dobrý pocit že generácia 50-60 ročných ľudí sa vracia k pestovaniu vlastnej zeleniny a ovocia. 4á pozemky s maličkými chatkami (niekde už aj domami-zrejme ak nejakým spôsobom pozemky získali do OV) sú obrábané, zarastené plochy vykosené. Možno k tomu troška prispeli aj viaceré aféry v OC so zeleninou, ale predpokladám skôr to, že títo ľudia zostali nezamestnaní a takýmto spôsobom si chcú prilepšiť k tomu mizernému predčasnému dôchodku.

Ešte by som dodala že generácia 50-60 ročných ľudí si pamätá chuť čerstvej rajčiny, uhorky, cibule, cesnaku - takže chcú mať svoje.
Podľa mňa príde aj na mäso a spomenú si ako sme robili doma klobásky, jaterničky, tlačenky, vytápali slaninu na masť a znovu prídu do módy teraz už dlho vypnuté mrazáky.

Zatiaľ niektorí váhajú - mňa napríklad odrádza iba vysoká cena elektriny. Ale zasa keď si predstavím že koľko som narobila rezňov z domáceho kvalitného bravčového stehna, ktoré bolo problém vyklepať a porovnám ho s tou handrou (rozumej mäso) čo si nosím z hypermarketu, ktorú ani nemusím klepať a svieti sa cez ňu - tak uvažujem stále intenzívnejšie o záhradnej chatke niekde na dedine na staré kolená.

Zároveň budem mať možnosť nákupu aj mäsa zo dvora. Stále mi to vychádza že by som bola v pluse: ak napr. kúpim 1 mladú sliepku a rozdelím ju na 4 ks, tak mi vyjde 4x kvalitné jedlo pri ktorom môžem využiť aj moju zeleninu.
A ešte sa k mäsu môžem dostať lacnejšie bartrovým obchodom: budem nosiť môjmu farmárovi zbytky ako napr. suchý chlieb, rožky, možno pomyje a mäso (zajaca, kuriatko, vajcia alebo svoj mäsový výrobok) mi predá o to lacnejšie.

Takto uvažujem ja pokiaľ som zamestnaná. Ak už nebudem zamestnaná, tak si to vajíčko alebo zajaca dorobím sama a pokiaľ mi to zdravotný stav dovolí tak budem schopná (podľa mňa) zásobovať z tej dajme tomu 10 árovej záhrady ovocím, zeleninou, vajíčkami a mäsom aj domácnosti mojich detí.

Mýlim sa alebo uvažujem reálne ?

Keby aspon polovica slovenska takto uvazovala...
Slayer666
04.08.11,21:21
viazanička 0,2€(100 g) a on že vraj " ďakujem žena zmenila jedálniček" ja mu na to nech trhne nohou,

Ze pozdravujem, a spytaj sa ho, ci mu 1,79€ za 50g v Bille vyhovuje viac.
trisestri
05.08.11,10:01
Ze pozdravujem, a spytaj sa ho, ci mu 1,79€ za 50g v Bille vyhovuje viac.

U nás na trhu 40 centov,aj to akcia,lebo som zobral po viazaničke mrkvy, zeleru, petržlenu-inak od 50 do 60 centov,v retazcoch od 80 centov vyššie iba za petržlen,alebo urobia zeleninový baliček od 1,7 eur-za 20 centov od suseda by som aj 3 zobral,ale tu taká možnost nie je,kto ju ma,ten si ju neváži,asi si myslia že niekomu samo zadarmo sa rodí-ked som býval na dedine,tak jeden sused si chodil k nám roky zadarmo na čerešne, naoberal si ich tolko že aj víno si z nich robil,raz sme my potrebovali súrne pomoc,tak povedal že nemá čas,hoci sme mu ponukli obvyklú cenu za danú službu a hoci nemal nič na praci.
pavol54
05.08.11,14:47
Ze pozdravujem, a spytaj sa ho, ci mu 1,79€ za 50g v Bille vyhovuje viac.
Ale to je predsa obchod !!http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif tam je to samozrejmé
Slayer666
05.08.11,14:50
U nás na trhu 40 centov,aj to akcia,lebo som zobral po viazaničke mrkvy, zeleru, petržlenu-inak od 50 do 60 centov,v retazcoch od 80 centov vyššie iba za petržlen,alebo urobia zeleninový baliček od 1,7 eur-za 20 centov od suseda by som aj 3 zobral,ale tu taká možnost nie je,kto ju ma,ten si ju neváži,asi si myslia že niekomu samo zadarmo sa rodí-ked som býval na dedine,tak jeden sused si chodil k nám roky zadarmo na čerešne, naoberal si ich tolko že aj víno si z nich robil,raz sme my potrebovali súrne pomoc,tak povedal že nemá čas,hoci sme mu ponukli obvyklú cenu za danú službu a hoci nemal nič na praci.

mimotemy
Co sa da robit s vnatou mrkvy? Zelerova a petrzlenova vnat su skvele, ale mrkva? Ci to boli viazanicky aj s korenmi?
trisestri
05.08.11,15:32
mimotemy
Co sa da robit s vnatou mrkvy? Zelerova a petrzlenova vnat su skvele, ale mrkva? Ci to boli viazanicky aj s korenmi?

jasné že z korenom,ako inak-aj ked vnat možu zjest zvieratá,králikalebo morča.
arizona
06.08.11,11:25
Oplati sa poztriet tento dokument o potravinarstve :eek::rolleyes::mee::mad:

http://www.zlo.cz/food-inc-potraviny-as.php
travina
06.08.11,13:40
Veľmi dobrý link, vďaka.
220870
06.08.11,14:59
Zobrazili sa mi reklamy zrovna pod týmto tvojím príspevkom,keby sa dalo dám zaň 1000 bodov.
Prirodzene chudnite
Chutné jedlo v Žiline Kebeb,hamburger hranolky ....
Food§ beverage Company
to tým smradom spravili dobrú reklamu.
Ja od jesene znova začínam doma chovať sliepky.Ten mrazený sajrajt z obchodov sa mi totálne zhnusil.Vajíčka chutove skôr ako polystyrén.Stačí keď si k tomu kuraťu človek pričuchne a musí mu byť na vracanie.Na "hovadinu" chvala bohu mám dodávateľa,"farmára".
rudopp
07.08.11,05:05
Držím palce nech to vyjde,dobrá sorta na chov je aj mangalica,vynimočne mávam s trhu slaninu z nej a je fajnová-bodaj tak uvažovalo viac ludí a vrátilo sa k tradiciam domáceho chovu a pestovania.

Bindič u Bičana dokonca tvrdil, že masť z nej neobsahuje cholesterol.
Rozalka
07.08.11,14:39
Osobne ma o tom presviedčali aj chovatelia z Békéšskej Čaby (mávali aj akýmsi certifikátom pred mojim nosom).
Slayer666
07.08.11,14:45
Oplati sa poztriet tento dokument o potravinarstve :eek::rolleyes::mee::mad:

http://www.zlo.cz/food-inc-potraviny-as.php

Michael Pollan tiez napisal zopar zaujimavych knih. Odporucam.
rudopp
07.08.11,14:45
Osobne ma o tom presviedčali aj chovatelia z Békéšskej Čaby (mávali aj akýmsi certifikátom pred mojim nosom).

Z takéto receptu som kedysi robil klobásy (aj hrubé )
220870
07.08.11,17:14
Smutné a zároveň odstrašujúce.
http://www.zlo.cz/food-matters-na-jidle-zalezi.php
trisestri
03.09.11,07:51
Ani sa nečudujem že trhovnici hlavne taký náhodny sa vytracajú z trhovisk,ked v niektorých mestach im zvyšili poplatky takmer na 4 eura za den,ked priratam cestovne a ine naklady,tak možu to okaškat,kvoli predaju pár kil ovocia alebo zeleniny sa im to neoplati-niektorý kompetentný načisto stracajú súdnost,oni by šklbali aj tam kde už dávno nie je čo-ved skor treba ist opačnou cestou a upadajúce trhoviska zatraktivnit pre predavajúcich aj zakaznikov
BIZAL
03.09.11,08:12
suhlasim pravdaze s touto temou,vsetko co v zadani odznelo je pravda.len si polozme otazku,preco to naozaj tak je!!!!!!!!!

Lidl-akcia!!!!bezme,nech sa nam este nieco ujde,
bacha,v Tescu je to este lacnejsie......................................... ...co vam to pripomina.nie ste to nahodou aj vy?!
väcsina z nas totiz pozera na ceny/co teda neodsudzujem,viem ake su platy na slovensku.../ a nevnima,ze tym ze kupujeme lacnejsie zahranicne potraviny,okradame vlastne samy seba,lebo ak nase vyrobky su o nieco drahsie , stoja v regaloch nepovsimnute..
a tak,postupne,nasi pekari,mliekari,mäsiari,cukrari....pomaly ale isto prechadzaju na trend zo zahranicia-nahrady.
potom moze byt uz aj nas vyrobok trochu lacnejsi a tito sa nemusia bat nezamestnanosti.ale odnesie si to samozrejme kvalita.
my len somreme.ale ked pride na slovensko napr.moj muz-rakusak,nechce nase syry,nasu bryndzu,korbaciky,nase cokolady ani kupovane zakusky-je mi z toho vzdy do placu.

nedavno som bola na slovensku a navstivili sme salas,uz som to tu pisala.to bola bryndza!!!a syry,korbace,mnam,mnam,moj muz sa nevedel dojest a ja som mu konecne mohla ukazat,co je to Slovensko.okrem dobrych kvalitnych vyrobkov aj nadherne kroje,hory,tradicie.....dobre ze to este nevymizlo!!!
ale do obchodov sa taketo vyrobky nedostanu,lebo musia byt balene,musia mat dostatocnu trvanlivost....potom to straca na chuti.ale moj muz konecne pochopil,co je to pravy slovensky vyrobok.
keby sme kupovali nase vyrobky,pozdvihli by sme aj ich uroven a lacne zahranicne nahradky nebudu mat sancu.
musela som sa vydat do rakuska a vidiet ako si tu oni vychvaluju a udrzuju to svoje,nic nechcu zo zahranicia!!!!!
veru,musela som sa sem vydat,aby som pochopila,ze vlast je vlast!!!!!!!!!!!!
ale slovac svoju rodnu hrudu len kritizuje,nic jej nepomoze!!!
ked prilozime ruku k dielu vsetci,aj politici budu musiet rozmyslat inak.
ked pridem na slovensko,hladam len nase vyrobky!!!!!!!!!!!!!!

staci AK sa pozrieme do NL, ľudia tam kupujú holandské výrobky, pretoze ani import nepustia. Môžme si na jednej strane brať príklad, no na druhej strane by to musel takto zariadiť nás stat. Stat na Tom záujem nemá, patrioti áno. Ako pises o Lidl, Tesco...kazdy kupuje podľa svojich možnosti, ale keby tu kolosy neboli aj naši vyrobcovia by dali vyhodne ceny, pretože by mohli konečne vyrábať vo veľkom...
katalóg
03.09.11,12:02
Ani sa nečudujem že trhovnici hlavne taký náhodny sa vytracajú z trhovisk,ked v niektorých mestach im zvyšili poplatky takmer na 4 eura za den,ked priratam cestovne a ine naklady,tak možu to okaškat,kvoli predaju pár kil ovocia alebo zeleniny sa im to neoplati-niektorý kompetentný načisto stracajú súdnost,oni by šklbali aj tam kde už dávno nie je čo-ved skor treba ist opačnou cestou a upadajúce trhoviska zatraktivnit pre predavajúcich aj zakaznikov
Zrejme je to veľmi individuálne. Práve min. týždeň som dostala s nákupom trhovníkov blok od zaplatenia sumy za miesto. Predpokladám, že to malo byť za deň, a bola som milo prekvapená, že ich nezdierajú. Nabudúce sa ich opýtam. Asi to záleží od mestskej časti.
Napr. dnes som kúpila rôzne veľmi kvalitné bylinky po 50 centov. Bohaté čerstvé kvalitné viazaničky zo záhrady, dobrý výber. Ak porovnám s množstvom a hlavne čerstvosťou oproti bylinkám z Billy (väčšinou dovoz Izrael), tak jednoznačná výhra.
Petržlenovú vnať mal každý po 20 centov.
220870
03.09.11,12:05
Predvčerom sme piekly kura z THP.Ja som to vyhodil, ešte to ani nebolo dopečené.Smrad bol z toho ,ako keby sme piekly kuracince.Psovi to chutilo, ešte žije;).
katalóg
03.09.11,12:27
staci AK sa pozrieme do NL, ľudia tam kupujú holandské výrobky, pretoze ani import nepustia. Môžme si na jednej strane brať príklad, no na druhej strane by to musel takto zariadiť nás stat. Stat na Tom záujem nemá, patrioti áno. Ako pises o Lidl, Tesco...kazdy kupuje podľa svojich možnosti, ale keby tu kolosy neboli aj naši vyrobcovia by dali vyhodne ceny, pretože by mohli konečne vyrábať vo veľkom...
Komu ak nie štátu by malo záležať na zdraví obyvateľstva. "Ľahostajnosť" sa vráti ako bumerang. Okrem toho vplyv na zamestnanosť.
Niekto by sa mal ujať osvety. Nenechávať to na vládu. Čo sme nesamostatní?
Keď sledujem niekedy ľudí v obchodoch, manželka drží v ruke šunky a pýta sa manžela - ktorú- a on samozrejme, že tú lacnejšiu. Prakticky je úkaz vidieť ľudí čítať zloženie výrobkov na etikete. Keby si konkrétne aj títo prečítali obsah mäsa v nej, tak by zistili, že nič neušetrili. A ten balast, čo dostávajú do organizmu...
Práve Česi mali v správach, že ľudia začínajú kupovať lacnejšie potraviny.
Už som to spomínala, že ČR má 71% potravín zo svojej produkcie, my cca 34%.
Najlepšou osvetou v tomto smere by asi bolo, keby bola zakomponovaná do deja Paneláka, Ordinácie a pod. Tam sú ľudia prilepení deň čo deň. Tam však asi cesta nevedie.:)
Ešte dodám, že Česi majú roky fantastickú osvetu kvality a zloženia potravín a prístupu k výžive cez TV reláciu Jste to co jíte. Takže dá sa cez médiá, len treba chcieť.
pavol54
03.09.11,15:06
Niekto by mohol rozprávať o tom aké potraviny sa jedia v Kostarike, iný zase v Thajsku, ja to nemôžem hovoriť lebo som tam nebol na dovolenke. Tí však do volieb majú pri r... čo ty budeš jesť a napokon čo si zoberie od nášho pestovateľa ako províziu kilo zemiakov a viazaničku mrkvy? ale od mohutného raťazca môže mať aj pre seba aj na volebnú kampaň.
katalóg
03.09.11,18:24
Niekto by mohol rozprávať o tom aké potraviny sa jedia v Kostarike, iný zase v Thajsku, ja to nemôžem hovoriť lebo som tam nebol na dovolenke. Tí však do volieb majú pri r... čo ty budeš jesť a napokon čo si zoberie od nášho pestovateľa ako províziu kilo zemiakov a viazaničku mrkvy? ale od mohutného raťazca môže mať aj pre seba aj na volebnú kampaň.
V tomto smere máš v mnohom pravdu.
Taktiež sa mi páči, ako Mihál obhajuje dôchodcovský kôš. Ako argument používa, že prihliadajú na položky, na ktoré dôchodcovia vydávajú najviac peňazí. Potraviny a lieky. Jeden väčší biznis ako druhý.
Ale nepovie aj B, že míňajú najviac na tieto položky preto, lebo im na iné už nezostáva.
Nedávno bol prezentovaný projekt, štúdia?, že na južnom Slovensku by sa mohlo na základe našej poľnohospodárskej produkcie zamestnať 9 tis. ľudí. Ďakujem pekne. Toľko ľudí nepracuje ani v Slovnafte, bývalom gigante. Ktorý podnik má dnes 9 tis. zamestnancov?
katalóg
03.09.11,18:26
Tak nezodpovedne sme si nechali obsadiť náš trh.
220870
03.09.11,19:24
Trochu mimo.Známi bol svedkom rozhovoru dvoch Dánov v Dánsku.Zákazník si pýtal cigarety stánkar také nemal ponúkol Americké.Odpovedal ,že cudziu cigaretu do huby nezoberie ,radšej i našúla listy z dánskych stromov.Nekúpil.
katalóg
03.09.11,20:22
Ani nie mimo. Je to o prístupe domáceho obyvateľstva k ponúkanému tovaru zo zahraničia.
katalóg
03.09.11,20:29
Naviažem, na výstave potravín u nás zo zahraničia sa zasa cudzinci bavili medzi sebou v domnienke, že im nikto z okolo prítomných nerozumie. Doslova povedali "Sem môžeš priviezť čokoľvek, zoberú všetko." No nemáme hanby sami pred sebou?
bettylou
03.09.11,23:32
mám domácu bryndzu,žinčicu,len ten údeny syr nejako vrzga pod zubami,tak neviem čím to je taký som ešte nemal

*Ak vŕzga, tak bolo veľa syridla ;)
Ľubomír
04.09.11,05:30
Na potraviny by mala byť zvýhodnená DPH, tak aby nechodili ľudia na nákupy ku susedom. Nie som ekonóm, ale keď vidím v TV koľko ľudí nakúpuje v zahraničí, tak to musí byť strašné množstvo stratených peňazí pre rozpočet. Zvýšený záujem o naše potraviny by určite lepší ako vyvážanie € do PL, ČR alebo Rakúska. Možno by stálo za zváženie aj stanovenie maximalného rabatu pre obchodníkov, tak aby to neboli desiatky percent.
Antea
04.09.11,07:13
Prečítala som celú diskusiu od A po Z lebo ma táto téma zaujíma. Mám pár poznámok: Poľské potraviny nie sú nekvalitné sú lacnejšie, lebo poľskí poľnohospodári neplatia dane! U nás ? Prvé čo im po voľbách vadilo bola DPH z predaja z dvora, zrušili sa dotácie na mliečne automaty, zrušila sa červená nafta alebo zelená? Súbežne s tým, minister, ktorému by malo na tom najviac záležať, začal točiť o Tokaji, chce znížiť, alebo už znížil, slovenskú výmeru kde sa pestuje. Nedávno, zase mu vadí bryndza, vraj nezáleží na tom z čoho je vyrobená. Tak čo od nich očakávame??????
Na tržnicu chodievam rada a je to nutnosť, lebo v "škatuliach" málokedy nakupujem, ale naozaj mi vadia najmä tie rajčiny, lebo majú takú istú chuť ako zo škatúľ. Len jedného som objavila, ktorý má rajčiny ozajstné a je z blízkeho okolia. Teraz ma napadlo, že raz pri takejto návšteve trhoviska, dcére povedala, aha tieto rajčiny vyzerajú ako ozajstné, predavač to počul a tak na mňa zazrel až no. Tohto roku som na balkón vysadila dva korene rajčín, ale nie malé prťaté, ale riadne, úroda bola fajn a ešte aj sú, pre mňa manna nebeská. Ja chápem pestovateľov, že sa skôr orientujú na také čo vydržia dlhšie, no keď musím po prekrojení kus zeleného vyrezať, tak radšej nekúpim.
Gina Er
04.09.11,07:15
no keď musím po prekrojení kus zeleného vyrezať, tak radšej nekúpim.
to zelené je aj v doma pestovaných....
Antea
04.09.11,07:54
to zelené je aj v doma pestovaných....
Viem, ale len na tých odrodách, ktoré sú určené na dlhú skladovateľnosť a prepravu.
Hazard77
04.09.11,09:08
Úplne súhlasím, som stále na cestách a z času na čas mi príde chuť na dobré bryndzové halušky a plný očakávania si idem do nejakej reštaurácie tie halušky objednať a poväčšine to dopadne nemilým prekvapením. Keby nájdem kolibu alebo reštiku kde ich robia naozaj dobre s poriadnou bryndzou tak by som bol určite stály zákazník.
Chokma
04.09.11,10:24
Viem, ale len na tých odrodách, ktoré sú určené na dlhú skladovateľnosť a prepravu.

Su aj take odrody, ktore nemaju ten tvrdy biely, resp. zeleny hlub, vystuz vo vnutri a tiez vydrzia prepravu. Taky hlub maju napr. Partner. A dalsie zas chutovo bieda - Elan. Len mnohokrat musi pestovatel vyskusat viacero odrod lez sa dopracuje prave k takym, co nieco vydrzia, pekne vyzeraju a maju aj chut.

To je pekne, ze pises, ze chces take bez hlubu, resp. ze by si si mozno aj kupila radsej maksie, ale realita je zial ina. Ked tu mnohokrat citam prispevky na porade, tak mam pocit, ze zijem v dvoch paralelnych no velmi odlisnych svetoch. Ludia hubuju ako si za kvalitu radi priplatia, ako kupuju slovenske, ako im nevadi cervicek v jablcku len nech je bez postreku, ale akosi tento pristup nedochadza do praxe. Takze vsetko zostava po starom. Aj na jednej strane (kupujuci) aj na druhej (predavajuci). ;)
220870
04.09.11,12:20
Su aj take odrody, ktore nemaju ten tvrdy biely, resp. zeleny hlub, vystuz vo vnutri a tiez vydrzia prepravu. Taky hlub maju napr. Partner. A dalsie zas chutovo bieda - Elan. Len mnohokrat musi pestovatel vyskusat viacero odrod lez sa dopracuje prave k takym, co nieco vydrzia, pekne vyzeraju a maju aj chut.

To je pekne, ze pises, ze chces take bez hlubu, resp. ze by si si mozno aj kupila radsej maksie, ale realita je zial ina. Ked tu mnohokrat citam prispevky na porade, tak mam pocit, ze zijem v dvoch paralelnych no velmi odlisnych svetoch. Ludia hubuju ako si za kvalitu radi priplatia, ako kupuju slovenske, ako im nevadi cervicek v jablcku len nech je bez postreku, ale akosi tento pristup nedochadza do praxe. Takze vsetko zostava po starom. Aj na jednej strane (kupujuci) aj na druhej (predavajuci). ;)
Dobre píšeš.Ale všetko to dokáže zvrátiť len donemoty opakovaná celospoločenská diskusia.Treba o tom písať ,rozprávať v rádiach,televíziach,a búšiť do spotrebiteľov ,menovať zlých chváliť dobrých výrobcov a predajcov.Stále verím ,že nie sme tak sprostý národ,pojedači odpadkov zo západu a že aj tá slovenská malomeštiackosť sa dá potlačiť.O cene to nieje .Veď v Rakúsku predávajú neporovnateľne kvalitnejšie potraviny za tú istú cenu ,ako na Slovensku.:mad:
pavol54
04.09.11,12:33
to zelené je aj v doma pestovaných....
veľkosť toho zeleného závisí od odrody.
pavol54
04.09.11,12:42
Dobre píšeš.Ale všetko to dokáže zvrátiť len donemoty opakovaná celospoločenská diskusia.Treba o tom písať ,rozprávať v rádiach,televíziach,a búšiť do spotrebiteľov ,menovať zlých chváliť dobrých výrobcov a predajcov.Stále verím ,že nie sme tak sprostý národ,pojedači odpadkov zo západu a že aj tá slovenská malomeštiackosť sa dá potlačiť.O cene to nieje .Veď v Rakúsku predávajú neporovnateľne kvalitnejšie potraviny za tú istú cenu ,ako na Slovensku.:mad:
Presne tak celospoločenská diskusia a vôľa spotrebiteľov mať to. Spomínam si na socializmus a rifle. To že rifle boli dobré a praktické sa šírilo od spotrebiteľov, teda zvnútra, pamätám sa aj na iné tovary, to bola lavína spotreby a vnútorného presvedčenia o kvalite tovaru. To isté musí ísť aj od spotrebiteľov slovenských potravín a vôbec dobrých výrobkov. Darmo ti niekto bude diktovať aby si kupoval to a to keď o tom nie si vnútorne presvedčený že ja to pravda svoje návyky nezmeníš .
pavol54
04.09.11,13:17
V tomto smere máš v mnohom pravdu.
Taktiež sa mi páči, ako Mihál obhajuje dôchodcovský kôš. Ako argument používa, že prihliadajú na položky, na ktoré dôchodcovia vydávajú najviac peňazí. Potraviny a lieky. Jeden väčší biznis ako druhý.
Ale nepovie aj B, že míňajú najviac na tieto položky preto, lebo im na iné už nezostáva.
Nedávno bol prezentovaný projekt, štúdia?, že na južnom Slovensku by sa mohlo na základe našej poľnohospodárskej produkcie zamestnať 9 tis. ľudí. Ďakujem pekne. Toľko ľudí nepracuje ani v Slovnafte, bývalom gigante. Ktorý podnik má dnes 9 tis. zamestnancov?
Lenže tých 9000 ľudí treba nájsť, lebo čo mladšie utieklo čo staršie nevládze, a komu sa nechce toho treba vyhodiť menej škody napácha. Prečo majú okolo Bratislavy len Ukrajincov Rumunov?
pavol54
04.09.11,13:20
Naviažem, na výstave potravín u nás zo zahraničia sa zasa cudzinci bavili medzi sebou v domnienke, že im nikto z okolo prítomných nerozumie. Doslova povedali "Sem môžeš priviezť čokoľvek, zoberú všetko." No nemáme hanby sami pred sebou?
Nie my, ale obchodníci nemajú hanbu, a kto sú tí obchodníci?.