osi62
21.05.11,17:42
Dobrý deň, chcel by som poprosiť o pomoc pri zodpovedaní pár otázok, ktoré mi dal oponent mojej DP, nejak si neviem rady nakoľko cieľ mojej práce bol úplne iný. Prosím súrne poraďte:

1. 1. stručne vysvetlite čo tvorí obsah pojmu vlastný kapitál podľa zákona o účtovníctve a čo tvorí obsah pojmu cudzí kapitál podľa zákona 431/2002 z.z., v platnom znení?



Pozeral som si ten zakon a tam vobec nie je definovany vlastny kapital a cudzi kapital.. je tam len ze pasiva predstavuju celkovu sumu zavazkov, inych pasiv a rozdielu majetku a zavazkov...

Podla mna cudzi kapital su tie zavazky a vlastny kapital by mal byt rozdiel majetku a zavazkov? nejak mi to nedava zmysel

druha otazka je nasledovna:

1. 2. Ktorá legislatíva definuje majetok podniku, resp. podnikateľa a aký je rozdiel medzi účtovným a právnym vymedzením majetku a imania?


Tuto pojde pravdepodobne o obchodny zakonnik nie? Rozdiel medzi úctovnym a pravnym vymedzenim majetku by som asi vedel ale imania????

Prosim poradte niekto. Vopred dakujem za Vase usilie a cas.
Mária27
21.05.11,22:54
Pozri sa na súvahu
http://www.oa-po.sk/msp/51_poznamky.pdf

Obchodný zákonník § 6

Účtovníci ti poradia lepšie, možno sem prídu v pondelok.
KEJKA
22.05.11,05:13
áno, ako píšeš
cudzi kapital su tie zavazky a vlastny kapital by mal byt rozdiel majetku a zavazkov? nejak mi to nedava zmysel...............
.....verím, že ti nedáva zmysel, ani mne, podľa mňa je tá otázka skôr chyták, na ktorý kludne môžeš odpovedať s úsmevom, citujem

. stručne vysvetlite čo tvorí obsah pojmu vlastný kapitál podľa zákona o účtovníctve a čo tvorí obsah pojmu cudzí kapitál podľa zákona 431/2002 z.z., v platnom znení?

zákon 431/2002 je zákon o účtovníctve v platnom znení:)
ak teda vysvetľuje tie pojmy, tak rovnako, alebo ako to ten oponent myslel? Nech objasní otázku.
===========
a tá druhá otázka - áno, je to OZ tak ako sa píše vyššie - právne hľadisko
a účtovné - to je krytie majetku - imanie - PASIVA
resp. majetok = AKTÍVA, viac v tej vyššie odporúčanej prílohe.
Zita5
23.05.11,11:58
Pozri sa na súvahu
http://www.oa-po.sk/msp/51_poznamky.pdf

Obchodný zákonník § 6

Účtovníci ti poradia lepšie, možno sem prídu v pondelok.

Nadväzujem na tento príspevok

MAJETKOVÉ A KAPITÁLOVÉ ŠTRUKTÚRY

Prehľad o majetkovej a kapitálovej štruktúre majiteľovi podniku poskytuje súvaha, ktorá je produktom podvojného účtovníctva. Vzťah medzi majetkom podniku (aktíva) a zdrojmi jeho financovania, je v súvahe vyjadrený vzťahom:

A (aktíva) = P (pasíva)


Ostatné v časti Kapitál v priloženom dokumente .




P.S. Tiež sa mi nepozdáva znenie otázky ,tak ako je položená v úvode od oponenta .Kto vie čo mal konkrétne na mysli ;)
osi62
23.05.11,13:09
Dakujem vsetkym za rady. Ono co sa tyka suvislosti medzi majetkom a kapitalom tak to mi je jasne nakolko som robil analyzu majetkovej a kapitalovej struktury v realnom podniku, len tie otazky sa mi zdali take zavadzajuce. Prisiel som na taketo odpovede, schvalne povedzte co vy na to?

1. stručne vysvetlite čo tvorí obsah pojmu vlastný kapitál podľa zákona o účtovníctve a čo tvorí obsah pojmu cudzí kapitál podľa zákona 431/2002 z.z., v platnom znení?
Súčasná platná právna úprava účtovníctva podnikateľov nepoužíva pojem kapitál (pozná však pojem kapitálov' účty a označuje nimi účty, na ktorých sa účtuje o vlastnom imaní). To je podľa zákona o účtovníctve definované ako rozdiel majetku a záväzkov. Namiesto pojmu cudzí kapitál sa používa pojem záväzky – existujúca povinnosť účtovnej jednotky, ktorá vznikla z minulých udalostí, je pravdepodobné, že v budúcnosti zníži ekonomické úžitky účtovnej jednotky a dá sa spoľahlivo oceniť podľa § 24 až 28; vykazuje sa v účtovnej závierke v súvahe alebo vo výkaze o majetku a záväzkoch.

2. Ktorá legislatíva definuje majetok podniku, resp. podnikateľa a aký je rozdiel medzi účtovným a právnym vymedzením majetku a imania?
Majetok podniku definuje obchodný zákonník.
Právne vymedzenie majetku - súhrn majetkových hodnôt (vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt), ktoré patria podnikateľovi a slúžia alebo sú určené na jeho podnikanie.
Účtovné vymedzenie majetku - tie aktíva účtovnej jednotky, ktoré sú výsledkom minulých udalostí, je takmer isté, že v budúcnosti zvýšia ekonomické úžitky účtovnej jednotky a dajú sa spoľahlivo oceniť podľa § 24 až 28; vykazujú sa v účtovnej závierke v súvahe alebo vo výkaze o majetku a záväzkoch,
Podľa obchodného zákonníka sa súbor obchodného majetku a záväzkov vzniknutých podnikateľovi v súvislosti s podnikaním označuje ako obchodné imanie.
Čistým obchodným imaním je obchodný majetok po odpočítaní záväzkov vzniknutých podnikateľovi v súvislosti s podnikaním.
Vlastné imanie tvoria vlastné zdroje financovania obchodného majetku podnikateľa podľa osobitného predpisu.

Hadam to bude OK lebo pred komisiou uz toho vela nevymyslim :)
Jana Acsová
25.05.11,06:21
1. 1. stručne vysvetlite čo tvorí obsah pojmu vlastný kapitál podľa zákona o účtovníctve a čo tvorí obsah pojmu cudzí kapitál podľa zákona 431/2002 z.z., v platnom znení?


Pojem "vlastný a cudzí kapitál" a jeho obsah je z terminológie ekonómie. Určite ste ho v rámci predmetu preberali. Samozrejme, že slovenská legislatíva pracuje s pojmami a to jednak v kontexte všeobecnom a jednak v kontexte toho ktorého osobitného predpisu. A takto chápem položenú otázku. Pojem vlastný kapitál a cudzí kapitál je všeobecným pojmom definovaným ekonómiou (teoretické východiská). Vašou úlohou je pri zodpovedaní otázky nájsť medzi týmto pojmom a našou legislatívou spojivko a vysvetliť súvislosti.

Vo Vašej odpovedi idete na to dobre. Podstata otázky podľa môjho názoru nie je nájsť pojmy v slovenských zákonoch, ale súvislosti medzi všeobecnými pojmami a východiskami slovenských účtovných predpisov.
Jana Acsová
25.05.11,06:28
1. 2.Ktorá legislatíva definuje majetok podniku, resp. podnikateľa a aký je rozdiel medzi účtovným a právnym vymedzením majetku a imania?Pri tejto otázke odporúčam neskončiť len pri základných definíciách. Pokračujte rozvinutím z účtovného hľadiska, t.j. neúčtujeme iba o majetku vo vlastníctve ale napríklad aj o majetku, keď ešte k prevodu vlastníckeho práva nedošlo. Určite viete o špecifickom prípade finančného prenájmu (majetok nevlastníme ale účtujeme o ňom), alebo prípad výhrady prechodu vlastníckeho práva vo väzbe na úhradu, uplatnenie zabezpečovacieho prevodu práva a podobne. V účtovníctve sa majetok spája nielen s vlastníctvom. Tu vidím ďalší zaujímavý priestor pre Vašu odpoveď. A logické mapovanie teoretických vedomostí z oblasti účtovníctva.