srnočka
21.05.11,18:36
Dobrý deň všetkým,
manžel je poľovník a potrebuje vyčistiť puškohľad. Pôvodne bol plnený dusíkom. Má ho už 7 rokov a bloček od neho sa záhadne stratil. Preto hľadám niekoho, kto by to dokázal opraviť. Vygooglila som, že dusík ochraňuje vnútro proti zahmlievaniu. Znamená to, že keď bude odborne utesnený, dusík nie je nutný? Plnenie dusíkom vo firme je veľmi drahé, to by sa tuším oplatil kúpiť skôr nový.
Vie mi niekto poradiť čo s tým?
Nokerla
21.05.11,16:46
Tesnost nezarucuje, ze sa nebude zahmlievat. Prave tu ide o ten dusik, lebo ma nizsiu teplotu nez okolie, cize nehrozi zarosenie.
BorisM
21.05.11,17:13
S dusíkom je to asi tak, vo výrobnom závode je jednoduchšie zatvárať hotový puškohľad v dusíkovej komore, ako nákladne vysušovať vzduch v celej výrobnej hale, nehľade na to, že pracovníci by museli pracovať v maskách, aby nezvlčovali prostredie dychom. Dusík však v ďalekohľadu nevydrží večne a voda sa vo forme vlhkosti potom nemá problém dostať dovnútra. Pri opravách je najdôležitejšie prístroj vysušiť a po vyčistení urobiť vše pre to, aby v ňom neostali zvyšky vlhkosti, náležite ho utesniť. Zopár som ich už opravil.
srnočka
21.05.11,17:24
cit.:
Tesnost nezarucuje, ze sa nebude zahmlievat. Prave tu ide o ten dusik, lebo ma nizsiu teplotu nez okolie, cize nehrozi zarosenie.


Ja:
Nechápem to celkom...znamená to, že to plnia tekutým dusíkom?...ale veď to by sa rozpadol ďalekohľad na kusy od takej nízkej teploty...v prírode - vo vzduchu, ktorý dýchame, je 75% dusíku...a teplota kolíše vo vysokej krivke...ten dusík v tom ďalekohľade ako udrží nižšiu teplotu?...neviem, mne sa to s tým dusíkom zdá skôr ako reklamný ťah aby sa lepšie predávalo...
srnočka
21.05.11,17:32
S dusíkom je to asi tak, vo výrobnom závode je jednoduchšie zatvárať hotový puškohľad v dusíkovej komore, ako nákladne vysušovať vzduch v celej výrobnej hale, nehľade na to, že pracovníci by museli pracovať v maskách, aby nezvlčovali prostredie dychom. Dusík však v ďalekohľadu nevydrží večne a voda sa vo forme vlhkosti potom nemá problém dostať dovnútra. Pri opravách je najdôležitejšie prístroj vysušiť a po vyčistení urobiť vše pre to, aby v ňom neostali zvyšky vlhkosti, náležite ho utesniť. Zopár som ich už opravil.


Vy ste od fachu?
BorisM
21.05.11,17:36
Ano som od fachu, vyučil som sa v Druopte Praha mechanikom optických prístrojov a stále pracujem v tomto obore. Je len škoda, že tento podnik už nejestvuje, ako jediný sa kedysi v ČSR venoval opravám optických prístrojov.
srnočka
21.05.11,17:40
Ano som od fachu, vyučil som sa v Druopte Praha mechanikom optických prístrojov a stále pracujem v tomto obore. Je len škoda, že tento podnik už nejestvuje, ako jediný sa kedysi v ČSR venoval opravám optických prístrojov.

mohla by som Vás poprosiť o kontakt ?...dalo by sa to prekonzultovať cez telefón?...alebo cez e-mail?
BorisM
21.05.11,17:49
No link sa dá vygůgliť s heslom AKAB tam je komplet kontakt alebo stačí zavolať 0903162204