adeenka
21.05.11,18:50
Dobrý deň,
chcem sa spýtať na otázku ohľadom výživného. Momentálne si robím absolventskú prax a nebývam s rodičmi, žijem s priateľom v prenájme, ale výdavky hradí z veľkej časti on, ja čo zarobím na praxi dám akurát na jedlo a cestovné. S rodičmi nemám veľmi vrúcny vzťah ale potrebujem finančne vypomocť, len s nimi sa nedá dohodnúť. Dá sa to nejako riešiť pomocou súdu? Kedže som na abs.praxi, som nezamestnaná a chodím na úrad každý mesiac sa hlásiť. V tomto prípade podľa mňa niesom v prac.pomere a tým pádom si myslím že mám na to nárok. Vraj do 26 rokov života sú povinní sa postarať. Viete mi poradiť?:confused:
stanco007
22.05.11,09:36
Len si uvedom, ze si odisla od nich ty, nie oni od teba... Myslis si, ze sa postaras o seba ked si rodicov opustila, tak sa postaraj a im daj pokoj...
adeenka
22.05.11,10:03
A čo mám u nich trčat do 30-tky??očakávam odpoveď z právneho hľadiska,a nie nejaký komentár,ako sa mám správať k rodičom...
Xanti
22.05.11,10:09
Dobrý deň,
chcem sa spýtať na otázku ohľadom výživného. Momentálne si robím absolventskú prax a nebývam s rodičmi, žijem s priateľom v prenájme, ale výdavky hradí z veľkej časti on, ja čo zarobím na praxi dám akurát na jedlo a cestovné. S rodičmi nemám veľmi vrúcny vzťah ale potrebujem finančne vypomocť, len s nimi sa nedá dohodnúť. Dá sa to nejako riešiť pomocou súdu? Kedže som na abs.praxi, som nezamestnaná a chodím na úrad každý mesiac sa hlásiť. V tomto prípade podľa mňa niesom v prac.pomere a tým pádom si myslím že mám na to nárok. Vraj do 26 rokov života sú povinní sa postarať. Viete mi poradiť?:confused:
Môžeš dať návrh na súd na určenie výživného od rodičov. Do 25 rokov Ti to súd môže ale nemusí schváliť. http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-rodine/ §62

A čo sa týka tohoto
Vraj do 26 rokov života sú povinní sa postarať. Viete mi poradiť?:confused: tak ťa upozorňujem na http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-rodine/ § 66 ktorý hovorí
Druhý oddiel
Vyživovacia povinnosť detí k rodičom


§ 66

Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú.


Tak daj pozor aby v budúcnosti Ti Tvoju lásku rodičia nevrátili obdobnou žiadosťou na súd aby si ich živila.
ivka70
22.05.11,10:28
Kedze si evidovana na Urade prace a si na absolventskej praxi dostavas prispevok od statu 185 EUR/mesacne, je to tvoj prijem, si teda schopna sa sama zivit, narok na vyzivne nemas.

Neviem aky prijem maju tvoji rodicia, ale ake vyzivne by si isi tek asi predstavovala? Zo 185 EUR mesacne dnes ziju aj cele rodiny.
Radsej si najdi riadnu pracu ako ziadat rodicov o financovanie tvojho pobytu u frajera.
Ak budes mat po abs.praxi, budes mat narok uz len na socialnu podporu, a tiez nikoho nebude zaujimat, ci vyzijes zo 62 EUR mesacne.
Xanti
22.05.11,10:37
Ivka,
ona nemá viac ako 25 rokov tak ani na dávku v hmotnej núdzi vo výške 62,50 € nebude mať nárok. Lebo ináč ak by mala viac ako 25r. tak by nemohla byť na AP.
bubkoch
22.05.11,10:51
Dobrý deň,
chcem sa spýtať na otázku ohľadom výživného. Momentálne si robím absolventskú prax a nebývam s rodičmi, žijem s priateľom v prenájme, ale výdavky hradí z veľkej časti on, ja čo zarobím na praxi dám akurát na jedlo a cestovné. S rodičmi nemám veľmi vrúcny vzťah ale potrebujem finančne vypomocť, len s nimi sa nedá dohodnúť. Dá sa to nejako riešiť pomocou súdu? Kedže som na abs.praxi, som nezamestnaná a chodím na úrad každý mesiac sa hlásiť. V tomto prípade podľa mňa niesom v prac.pomere a tým pádom si myslím že mám na to nárok. Vraj do 26 rokov života sú povinní sa postarať. Viete mi poradiť?:confused:

si uplne mimo ...
okrem toho z toho co si napisala jednoznacne vyplyva ze uz si schopna sama sa zivit a teda ze ziaden narok na vyzivne uz nemas
ivka70
22.05.11,11:20
Ivka,
ona nemá viac ako 25 rokov tak ani na dávku v hmotnej núdzi vo výške 62,50 € nebude mať nárok. Lebo ináč ak by mala viac ako 25r. tak by nemohla byť na AP.

Ja som to precitala, ze ma 26 rokov ....
Xanti
22.05.11,11:21
Ak by mala viac ako 25 rokov tak by nemohla byť na absolventskej praxi.
stanco007
22.05.11,13:21
A čo mám u nich trčat do 30-tky??očakávam odpoveď z právneho hľadiska,a nie nejaký komentár,ako sa mám správať k rodičom...
Ty si zdrhnes ku frajerovi ( paradna vdaka rodicom ) a este chces aby ti rodicia platili??? :confused: Odstahovala si sa dobrovolne od rodicov, tak sa staraj...! A pravne si myslim, ze ta poslu tiez do teplych krajin... dostavas peniaze od statu a mozes si zarobit sama, nie si na rodicov odkazana... Xanti ti to pekne napisala...