peto222
09.01.06,17:27
Zdravim, potrebujem poradit.
Otvaram obchodik ktory sa nachadza na prizemi jedneho novopostaveneho cinziaku, je to obchodny priestor.Potrebujem k otvoreniu suhlas majitelov bytov ktori byvaju v tomto cinziaku??Pripadne ktory zakon o tomto pojednava??Diky.
liba2
09.01.06,16:33
Zdravim, potrebujem poradit.
Otvaram obchodik ktory sa nachadza na prizemi jedneho novopostaveneho cinziaku, je to obchodny priestor.Potrebujem k otvoreniu suhlas majitelov bytov ktori byvaju v tomto cinziaku??Pripadne ktory zakon o tomto pojednava??Diky.Právne to podložiť neviem. Ale v našom vchode pokiaľ chcel niekto priestory na podnikanie, museli s tým súhlasiť majitelia bytov. Letáčikom nás informoval a potom jedného dňa zazvonil u každého a žiadal si písomne vyjadriť súhlas-nesúhlas. Takže niečo na tom bude.:)
Tweety
09.01.06,16:38
Zdravim, potrebujem poradit.
Otvaram obchodik ktory sa nachadza na prizemi jedneho novopostaveneho cinziaku, je to obchodny priestor.Potrebujem k otvoreniu suhlas majitelov bytov ktori byvaju v tomto cinziaku??Pripadne ktory zakon o tomto pojednava??Diky.
Ak tie priestory sú spoločné pre všetkých nájomníkov, tak potom určite potrebuješ, ide o vyňatie priestorov na podnikanie, ale určite si to mal už absolvovať predtým, ako si to vôbec chcel uskutočniť. :o ;)
Beba
09.01.06,16:42
V našom dome to bolo tiež tak - je tam väčšina osobných vlastníkov bytov. Ak by to bol majetok štátu,rozhoduje štát /neviem, či ešte také sú/.
ajobs
09.01.06,16:43
Zdravim, potrebujem poradit.
Otvaram obchodik ktory sa nachadza na prizemi jedneho novopostaveneho cinziaku, je to obchodny priestor.Potrebujem k otvoreniu suhlas majitelov bytov ktori byvaju v tomto cinziaku??Pripadne ktory zakon o tomto pojednava??Diky.

A kto ti prenajal uvedený priestor ?
Pravdepodobne to je správca domu, alebo spoločenstvo vlastníkov bytov.
Je potom nutné komunikovať buď s jedným alebo druhým subjektom, ktorý zastupuje jednotlivých vlastníkov bytov v uvedenom bytovom dome.
Platí Občiansky zákonník a zákon č. 182/1993 Z.z o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov.
peto222
09.01.06,16:44
tweety> je to samostatny priestor, s vlastnym vchodom takze moj osobny nazor je ze by som ten suhlas ani mat nemusel...
ajobs
09.01.06,16:45
tweety> je to samostatny priestor, s vlastnym vchodom takze moj osobny nazor je ze by som ten suhlas ani mat nemusel...

Kto ti ho prenajal ?
Tweety
09.01.06,16:46
tweety> je to samostatny priestor, s vlastnym vchodom takze moj osobny nazor je ze by som ten suhlas ani mat nemusel...
Lenže ten priestor niekomu patrí a ten majiteľ musí byť o tom informovaný a čo je podstatné, s tým súhlasiť.;)
liba2
09.01.06,16:48
tweety> je to samostatny priestor, s vlastnym vchodom takze moj osobny nazor je ze by som ten suhlas ani mat nemusel...U nás to je tiež taký priestor (predajňa) a súhlas musel byť.
peto222
09.01.06,16:48
to mi je jasne ze majitel priestoru ako osoba je o tom informovana - ved od neho som si to prenajal

len chcem vediet ci aj majitelia bytov ktory v tom cinziaku byvaju musia s tym suhlasit, a co ak jeden nebude suhlasit???
Tweety
09.01.06,16:50
to mi je jasne ze majitel priestoru ako osoba je o tom informovana - ved od neho som si to prenajal
len chcem vediet ci aj majitelia bytov ktory v tom cinziaku byvaju musia s tym suhlasit, a co ak jeden nebude suhlasit???

Nedá sa svietiť, musia súhlasiť. ;)
peto222
09.01.06,16:51
a ked nebudu chcet???Kvoli jednemu to padne???
ajobs
09.01.06,16:52
to mi je jasne ze majitel priestoru ako osoba je o tom informovana - ved od neho som si to prenajal

len chcem vediet ci aj majitelia bytov ktory v tom cinziaku byvaju musia s tym suhlasit, a co ak jeden nebude suhlasit???


Čo to je "majiteľ priestoru" ? Majiteľom paneláku je 1 osoba-fyzická alebo právnická, realitka, alebo aký subjekt ? Nie sú to všetci majitelia bytov ?
Nechceme vedieť meno (obchodné meno), iba to v akom právnom režime funguje tento panelák.
Tweety
09.01.06,16:54
a ked nebudu chcet???Kvoli jednemu to padne???
To už ideš otvárať a ešte nevieš či to máš dovolené? Skús sa obrátiť na majiteľa budovy, mal by vedieť svoje práva a povinnosti.;) :o
ajobs
09.01.06,16:56
To už ideš otvárať a ešte nevieš či to máš dovolené? Skús sa obrátiť na majiteľa budovy, mal by vedieť svoje práva a povinnosti.;) :o

mimotemy Maja, gratulujem k certifikácii 2000:) , mala by si dačo poplatiťmimotemy
Tweety
09.01.06,17:02
mimotemy Maja, gratulujem k certifikácii 2000:) , mala by si dačo poplatiťmimotemy
Čumím na príspevok ako puk a nevedela som o akej certifikácii píšeš, až potom mi došlo, asi si sedím na vedení. Ale môžem naliať šampus, najradšej de luxe, ak máš flautu, tak nalievam. ;) :)
Ďakujem za gratuláciu.:)
JankaO
09.01.06,17:06
Zdravim, potrebujem poradit.
Otvaram obchodik ktory sa nachadza na prizemi jedneho novopostaveneho cinziaku, je to obchodny priestor.Potrebujem k otvoreniu suhlas majitelov bytov ktori byvaju v tomto cinziaku??Pripadne ktory zakon o tomto pojednava??Diky.

Ak je to priestor, ktorý bol postavený a skolaudovaný ako obchodný priestor:

tak treba pozrieť
Zákon 116/1990
§ 3

Zmluva o nájme
(1) Prenajímateľ môže nebytový priestor prenechať na užívanie inému (ďalej len „nájomca“) zmluvou o nájme (ďalej len „zmluva“).
(2) Nebytové priestory sa prenajímajú na účely, na ktoré sú stavebne určené.3)
ďalšie znenie : ....Miestnosti určené na prevádzkovanie obchodu a služieb možno prenajímať iba po predchádzajúcom súhlase národného výboru. Pokiaľ národný výbor do 15 dní od prijatia žiadosti o veci nerozhodne, predpokladá sa, že súhlas bol udelený. .... bolo zákonom 350/2004 zrušené.

Z toho mi vychádza, ak máte z vlastníkom platnú zmluvu o nájme nebytového priestoru, ktorý je určený ako obchodný priestor, ďalší súhlas nepotrebujete. Už aj s ohľadom na fakt, že ak je vlastníkom spoločenstvo alebo individuálni vlastníci, už na uzavretie zmluvy o nájme nebytových priestorov je potrebný ich súhlas. Buď Spoločenstva alebo nadpolovičnej väčšiny vlastníkov.
Beba
09.01.06,17:14
a ked nebudu chcet???Kvoli jednemu to padne???Je to veru tak. Priateľ , ktorý si chcel prenajať kočíkáreň v ich dome /nevyužívanú/ na stolársku dielňu ,mal v dome "neprajníka" a ten si postavil hlavu no a priestory sú stále nevyužité a nik z ostatných s ním nepohne a sú riadne naštvaní. Mohli mať vo fonde zopár koruniek a príspevok na elektriku ale...treba súhlas všetkých- tak im tvrdil správca
peto222
09.01.06,17:48
a kde najdem tie zakony??? Mate nejaky link???
Tweety
09.01.06,17:56
a kde najdem tie zakony??? Mate nejaky link???
skús www.zbierka.sk ;)
peto222
09.01.06,18:02
skusal som, ale kde tam????
ajobs
09.01.06,18:06
skusal som, ale kde tam????

Napr. Občiansky zákonník tu http://www.danovezakony.sk/predpis.php?x=051203_obcian,

http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_zak_fr0.htm
(zadáš číslo zákona 182/1993)
JankaO
09.01.06,20:16
skusal som, ale kde tam????

Na www.zbierka.sk sú zákony len od roku 2001. Napr. ja to mám v publikácii od Poradcu s.r.o. Žilina a to v Zákony 2004.
peto222
09.01.06,20:19
tak nieco som nasiel, ked som do www.google.sk zadal zakon 116/1990, ale nikde sa o tom vyslovne nepise ze treba pisomne suhlasy ostatnych majitelov bytov , tak ja uz fakt neviem, sakra..
JankaO
09.01.06,20:44
tak nieco som nasiel, ked som do www.google.sk (http://www.google.sk) zadal zakon 116/1990, ale nikde sa o tom vyslovne nepise ze treba pisomne suhlasy ostatnych majitelov bytov , tak ja uz fakt neviem, sakra..

Skúste si dobre prečítať môj príspevok č. 17. Snáď to bude stačiť. Máte tam citovaný aj spomínaný zákon...
Chobot
09.01.06,22:01
Prihodím trochu rozumov, pretože v bytovke sme na výbor vlastníkov riešili kopec otázok okolo tejto problematiky.

V prvom rade si treba ujasniť, či si prenajímaš spoločné priestory alebo nebytový priestor.

Vlastníkom spoločných priestorov sú všetci majitelia bytov každý svojím podielom podlahovej plochy. Takéto priestory si môžeš prenajať, ak s prenájmom súhlasí nadpolovičná väčšina vlastníkov. Rozhoduje sa o tom na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Pravidlá schôdze a hlasovania sú popísané v § 14 zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov č. 182/1993. Vlastníci si môžu určiť podmienky prenájmu, napr. dobu trvania, cenu a účel využitia priestorov.

Takto sme napr. prenajali časť strechy na umiestnenie smerovej antény jednej firme. Súhlas úplne všetkých vlastníkov bytov nedosiahneš nikdy, preto je to hlasovanie.

Ak by si chcel odkúpiť spoločný priestor, tak to je tortúra, na ktorú radšej zabudni. V tomto prípade už musíš mať súhlas úplne všetkých vlastníkov bytov, ktorí sú zároveň aj spolumajiteľmi toho spoločného priestoru. Pri predaji musí byť urobený vklad do katastra, pretože sa jedná o zásah do vlastníctva každého jedného majiteľa a tí Ti vlastne predávajú svoj malý podiel (napr. 50/250000, čiže prakticky nejakých pár dm2 plochy) spoločného priestoru. Hoci je to malý podiel, aj tak musia byť kúpno predajné zmluvy, alebo jedna hromadná, ktorú podpíše každý majiteľ. Ak s tým nesúhlasí čo len jeden majiteľ, priestor nemôžeš odkúpiť. (Toto ale asi nebude Tvoj prípad).

Ak si prenajímaš nebytový priestor, tento nie je v spoluvlastníctve všetkých vlastníkov obytného domu, hoci je súčasťou bytového domu. Väčšinou sú to prízemné priestory v panelákoch, kde vlastníkom býva buď obec alebo už nejaká konkrétna fyz. alebo právnická osoba, ktorá ho od obce alebo inej osoby odkúpila alebo budovu postavila. Vtedy zmluvu o prenájme nebytových priestorov uzatváraš iba s majiteľom nebytového priestoru. Tento zmluvný vzťah sa riadi už spomenutým zákonom 116/1990 o nájme a podnájme nebytových priestorov.

Tento zákon už v prvom § hovorí, že nebytovými priestormi nie sú príslušenstvo bytu (napr. prenájom jednej izby bytu) ani spoločné priestory domu.

Podmienky nájmu alebo podnájmu sú uvedené v §3. Podstatný je odst. 2, ktorý hovorí, že nebytové priestory sa prenajímajú na účely, na ktoré sú stavebne určené. Tzn., že ak bol priestor skolaudovaný ako kancelárske priestory, nemôžeš tam prevádzkovať napr. hotel alebo reštauráciu. Niekedy sa to rieši tak, že účel priestoru sa určí nie úplne jednoznačne, napr. tichá prevádzka. Pod týmto pojmom sa môže rozumieť kancelária, knižnica, kaviareň, banka,...

Tento zákon nikde nespomína, že by si potreboval súhlas obyvateľov obytného domu na prevádzkovanie činnosti. Si limitovaný iba nájomnou zmluvou s vlastníkom priestoru. Vlastníci bytov Ti v podnikaní priamo nemôžu zabrániť, leda ak formou sťažnosti na rušenie nočného kľudu, alebo ak by si porušoval napr. hygienické normy.

Môže sa však stať, že nejaký spoločný priestor si vlastníci zmenili na nebytový priestor, hoci je to zriedkavé (byrokraticky je to dosť komplikované - je nutné mať na to stavebné povolenie a potom nechať priestory skolaudovať - a má to veľmi malý efekt; robí sa to len v prípadoch, ak vlastníci chcú priestory predať). V takom prípade s prenájmom musí súhlasiť nadpolovičná väčšina vlastníkov.


ZHRNUTIE:

Čiže ak si od niekoho prenajímaš nebytový priestor, máš určite uzavretú nájomnú zmluvu, kde máš uvedené podmienky. Ak máš pochybnosti, či tam môžeš prevádzkovať to, čo chceš, pozri si na aké účely bol priestor skolaudovaný. Kolaudačné rozhodnutie by mal mať majiteľ priestoru. Ale to by si už mal mať hádam ujasnené s majiteľom ešte pred uzatvorením zmluvy.

Ak si prenajímaš spoločné priestory, potrebuješ súhlas väčšiny vlastníkov spoločného priestoru.

Takže aký priestor to máš prenajatý? Vyzerá to na ten nebytový priestor.
Chobot
09.01.06,22:04
tak nieco som nasiel, ked som do www.google.sk (http://www.google.sk) zadal zakon 116/1990, ale nikde sa o tom vyslovne nepise ze treba pisomne suhlasy ostatnych majitelov bytov , tak ja uz fakt neviem, sakra..

Na pozeranie zákonov používam www.justice.gov.sk , tam kliknem na JASPI a potom môžem vyhľadať všetky aktuálne znenia zákonov. Praktické je však vedieť čísla zákona, lebo podľa názovu sa ťažko hľadá.
Monika333
11.01.06,13:39
Súhlasím s odpoveďou, pri prenájme spoločných priestorov treba 2/3 súhlas vlastníkov, príjem z prenájmu ide do fondu opráv.
V prípade podnikania v nebytových priestoroch pokiaľ sa nezmení účel podnikania (t.j. z predajne hračiek je drogéria alebo hodinárstvo) netreba žiaden súhlas.
V prípade zmeny účelu ( z hodinárstva bude krčma) dochádza k stavebnému konaniu pri ktorom sa vyjadruje každý vlastník nehnuteľnosti.

Pekný deň.
dpepo
04.04.06,18:00
pozdravujem všetkých účastníkov , ďakujem za radu Chobot , podľa príležitosti budem prispievať i ja dpepo
DušanČ
04.04.06,18:46
Objavil som túto tému neskoro, ale prekvapilo ma, že až príspevky 26 a 28 riešia problém tak ako malo byť. Čo predchádzajúci, neviete o zákone o vlastníctve bytov a nebytových priestoroch č. 182/93 Z.z. v znení zákona č. 367/2004 Z.z. ?
dpepo
04.04.06,19:38
dpepo - súhlasím s ajobs a tweety
uvedom si právny stav kto je vlastník domu od toho potrebuješ súhlas.
ak sú to jednotliví LV tak bez ohľadu nato koľko ich je,
a porípade ak nie všetci tak aj s vlastníkom ktorí predáva byty
ak máš s vlastníkmi dobré vzťahy ešte to vyriešiš a ak nie tak závistlivci ti to znepríjemnia , ale pamätaj zabezpeč si priaznivcov ktorí budú tvoriť 2/3 LV a máš to v suchu.
uzivatel2
03.03.08,13:23
Prihodím trochu rozumov, pretože v bytovke sme na výbor vlastníkov riešili kopec otázok okolo tejto problematiky.

V prvom rade si treba ujasniť, či si prenajímaš spoločné priestory alebo nebytový priestor.

Vlastníkom spoločných priestorov sú všetci majitelia bytov každý svojím podielom podlahovej plochy. Takéto priestory si môžeš prenajať, ak s prenájmom súhlasí nadpolovičná väčšina vlastníkov. Rozhoduje sa o tom na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Pravidlá schôdze a hlasovania sú popísané v § 14 zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov č. 182/1993. Vlastníci si môžu určiť podmienky prenájmu, napr. dobu trvania, cenu a účel využitia priestorov.

Takto sme napr. prenajali časť strechy na umiestnenie smerovej antény jednej firme. Súhlas úplne všetkých vlastníkov bytov nedosiahneš nikdy, preto je to hlasovanie.

Ak by si chcel odkúpiť spoločný priestor, tak to je tortúra, na ktorú radšej zabudni. V tomto prípade už musíš mať súhlas úplne všetkých vlastníkov bytov, ktorí sú zároveň aj spolumajiteľmi toho spoločného priestoru. Pri predaji musí byť urobený vklad do katastra, pretože sa jedná o zásah do vlastníctva každého jedného majiteľa a tí Ti vlastne predávajú svoj malý podiel (napr. 50/250000, čiže prakticky nejakých pár dm2 plochy) spoločného priestoru. Hoci je to malý podiel, aj tak musia byť kúpno predajné zmluvy, alebo jedna hromadná, ktorú podpíše každý majiteľ. Ak s tým nesúhlasí čo len jeden majiteľ, priestor nemôžeš odkúpiť. (Toto ale asi nebude Tvoj prípad).

Ak si prenajímaš nebytový priestor, tento nie je v spoluvlastníctve všetkých vlastníkov obytného domu, hoci je súčasťou bytového domu. Väčšinou sú to prízemné priestory v panelákoch, kde vlastníkom býva buď obec alebo už nejaká konkrétna fyz. alebo právnická osoba, ktorá ho od obce alebo inej osoby odkúpila alebo budovu postavila. Vtedy zmluvu o prenájme nebytových priestorov uzatváraš iba s majiteľom nebytového priestoru. Tento zmluvný vzťah sa riadi už spomenutým zákonom 116/1990 o nájme a podnájme nebytových priestorov.

Tento zákon už v prvom § hovorí, že nebytovými priestormi nie sú príslušenstvo bytu (napr. prenájom jednej izby bytu) ani spoločné priestory domu.

Podmienky nájmu alebo podnájmu sú uvedené v §3. Podstatný je odst. 2, ktorý hovorí, že nebytové priestory sa prenajímajú na účely, na ktoré sú stavebne určené. Tzn., že ak bol priestor skolaudovaný ako kancelárske priestory, nemôžeš tam prevádzkovať napr. hotel alebo reštauráciu. Niekedy sa to rieši tak, že účel priestoru sa určí nie úplne jednoznačne, napr. tichá prevádzka. Pod týmto pojmom sa môže rozumieť kancelária, knižnica, kaviareň, banka,...

Tento zákon nikde nespomína, že by si potreboval súhlas obyvateľov obytného domu na prevádzkovanie činnosti. Si limitovaný iba nájomnou zmluvou s vlastníkom priestoru. Vlastníci bytov Ti v podnikaní priamo nemôžu zabrániť, leda ak formou sťažnosti na rušenie nočného kľudu, alebo ak by si porušoval napr. hygienické normy.

Môže sa však stať, že nejaký spoločný priestor si vlastníci zmenili na nebytový priestor, hoci je to zriedkavé (byrokraticky je to dosť komplikované - je nutné mať na to stavebné povolenie a potom nechať priestory skolaudovať - a má to veľmi malý efekt; robí sa to len v prípadoch, ak vlastníci chcú priestory predať). V takom prípade s prenájmom musí súhlasiť nadpolovičná väčšina vlastníkov.


ZHRNUTIE:

Čiže ak si od niekoho prenajímaš nebytový priestor, máš určite uzavretú nájomnú zmluvu, kde máš uvedené podmienky. Ak máš pochybnosti, či tam môžeš prevádzkovať to, čo chceš, pozri si na aké účely bol priestor skolaudovaný. Kolaudačné rozhodnutie by mal mať majiteľ priestoru. Ale to by si už mal mať hádam ujasnené s majiteľom ešte pred uzatvorením zmluvy.

Ak si prenajímaš spoločné priestory, potrebuješ súhlas väčšiny vlastníkov spoločného priestoru.

Takže aký priestor to máš prenajatý? Vyzerá to na ten nebytový priestor.

Aké zmeny v tomto súhrne nastali po novele 268/2007 Z.z z 1.7.2007?
Ďakujem. Kata