saabinna
22.05.11,08:38
Ahoj, živnosť mám cca od júla 2010 a dostala som dotáciu z UP. Prvý rok neplatím odvody do SP, na základe príjmov mi nevzniká povinnosť platiť odvody do SP ani v ďalšom roku (od júla 2011), čiže povinnosť mi vznikne najskôr od júla 2012 (podľa príjmov) ale v podnikateľskom zámere mám vyhradenú určitú sumu z dotácie určenú na odvody do SP (dotáciu musím vyčerpať do 2 rokov od začatia podnikania) takže túto sumu zrejme neminiem na odvody to SP keďže mi nevzniká povinnosť. Na odvody do ZP som v podnikateľskom zámere uviedla sumu na platby do ZP na celé dva roky (myslela som najprv že urobím zmenu a sumu čo bola určená na odvody do SP presuniem na odvody do ZP). Neviete poradiť, čo môžem urobiť, aby som sumu nemusela vracať úradu a ani platiť odvody do SP keď nemusím? Ďakujem.
Sabina
KEJKA
22.05.11,06:44
skús požiadať z uvedených dôvodov o zmenu účelu.
Prípadne ak nie si poistená z iného dôvodu /alebo aj ked si/, tak plať aspoň dôchodkové a nemocenské, to sa nestratí - využiješ pri PN, OČR, MD, RD,----- započítaju sa ti roky do dôchodku.
Tiež nie je na zahodenie platiť poistenie nezamestnanosti.
Vždy lepšie, ako keby si tie peniaze naozaj z dôvodu nevyčerpania musela vrátiť.
saabinna
22.05.11,07:00
skús požiadať z uvedených dôvodov o zmenu účelu.
Prípadne ak nie si poistená z iného dôvodu /alebo aj ked si/, tak plať aspoň dôchodkové a nemocenské, to sa nestratí - využiješ pri PN, OČR, MD, RD,----- započítaju sa ti roky do dôchodku.
Tiež nie je na zahodenie platiť poistenie nezamestnanosti.
Vždy lepšie, ako keby si tie peniaze naozaj z dôvodu nevyčerpania musela vrátiť.
a je možné plaiť napr. iba nemocenske a starobne....co vychadza okolo 75 € ?
KEJKA
22.05.11,07:24
ako dobrovoľne poistená osoba áno.
Pepa
22.05.11,07:29
a je možné plaiť napr. iba nemocenske a starobne....co vychadza okolo 75 € ?


ako dobrovoľne poistená osoba áno.

Nie, nie je možné platiť iba starobné. Ak sa rozhodneš byť dobrovoľne dôchodkovo poistená, platíš starobné, invalidné a rezervný fond solidarity.


"Dobrovoľne poistená osoba si vymeriavací základ v zákonom stanovených hraniciach určuje sama a môže si vybrať všetky druhy poistenia alebo len niektoré z nich; pokiaľ platí poistné na dobrovoľné dôchodkové poistenie, je povinná platiť aj poistné do rezervného fondu solidarity" Zdroj: SP
saabinna
23.05.11,05:50
ďakujem za odpovede, ešte jedna otazka, keďže mi od jula nevznika povinnosť, ale vyčerpať sumu z dotácie na odvody do SP budem chcieť, môžem sa dobrovoľne prihlásiť aj inokedy v priebehu budúceho roka, napr. od januára 2012 ?
KEJKA
23.05.11,06:09
napr. aj od jula 2011...........