Palo Ucnik
22.05.11,12:11
Ahojte poradaci, mam problem s DPH, z ktoreho som uplny magor, PROSIM VAS PORADTE ak viete.

Situacia je zjednodusene nasledovna - dodavam pocitacovu grafiku pre klienta z krajiny mimo EU, ktory ale ma podmienku, ze si to z nejakeho dovodu prevezme u mna osobne a osobne sa postara o dopravu, pricom platba prebehne elektronicky. Ja mu to nahram na jeho medium a on sa o to stara dalej. Ja som platca DPH a on vo svojej krajine tiez. Ako mu to mam vyfakturova ked podla zakona sa DPH plati v krajine kde bol tovar dodany? Mam to chapat tak, ze tovar som dodal na Slovensku? Lebo ja nebudem mat ziadne potvrdenie o doprave ani to nepreclievam ani nic...
KEJKA
22.05.11,15:57
ale PC grafika je skor služba ako tovar, či nie? To že mu to nahráš na nosič, je podľa mňa detail.
Ak máš od neho objednávku s ičDPH - nie SK, ale napr. CZ, alebo DE
tak mu to kludne vyfakturuj bez DPH, daj odvolávku, že službu zdaňuje on a podáš elektronicky súhrnný výkaz.
Predpokladám, že to spadá pod §15, ods.1
...................
poznámka - platí pre odberateľa z EU
zadávateľ však píše o zakaznikovi z tretieho štátu.
aj ja by som zaťažila slov.DPH, dokazovanie práva fakturovať bez DPH je na dodávateľovi, čo v tom to prípade môže byť obtiažne.
Chrusťa
23.05.11,07:43
Zadávateľ však píše, že je to klient mimo EU, faktúru vystavíš bez DPH v zmysle §47 zákona o DPH.....avšak ak je to na súkromné účely /spotrebu/ kupujúceho je nutné to zaťažiť slovenskou DPH
KEJKA
23.05.11,07:52
pardon
betka
27.05.11,21:13
Ak je klinent z ukrajiny a je ZO a grafika je služba, postupujeme v zmysle 15/1. Potrebujete nejaký dôkaz, že je podnik. subjektom.

Ak je občan, postupujete v zmysle 15/2, ide o inú osobu ako zdaniteľnú osobu, a miestom dodania je tuzemsko (pokiaľ ste vy registr. Sk, a máte v SR sídlo).