zuzubalu
09.01.06,18:55
Ahojte,

najprv objasnenie problemu. Jedno obcianske zdruzenie, ktore bolo zalozene v roku 2005 vykonava cinnosti, ktore ma napisane v stanovach. Z tejto cinnosti vsak vykazuje zisk. Podla mojho nazoru na tom nie je nic zle, kedze som sa nikde nedocitala, ze obcianske zdruzenie patri medzi neziskovky a teda to znamena ze zisk moze byt. Moje otazky:

1. Ako je to vsak so zdanovanim tohto zisku?
2. Na co sa vztahuje nezdanitelna cast 300 000 v pripade obcianskeho zdruzenia?
3. obcianske zdruzenie dostalo dotaciu z uradu prace, soc. veci a rodiny 30.12. Je potrebne tuto dotaciu zdanit, alebo je od dane oslobodena.

Za skore prispevky vopred dakujem.

Zuzu
Vladimír Ozimý
10.01.06,08:14
no prvom rade treba si uvedomit ze sice je to neziskovka ale pravidla podnikania platia rovnako ako pre podnikatelov...no ale su tam nejake vynimky a to su uvedene v paragrafe 13 zakona o dani z prijmov...

- tam je jasne definovane ze oslobodene od dane z prijmov su prijmy neziskoviek z cinnosti, na ktory ucel boli zalozene okrem prijmov z podnikania alebo vyberane podla paragrafu 43 (zrazkova dan). takze podnikanie je co - definicia z obchodneho zakonnika ide o cinnost sustavnu za ucelom dosiahnutia zisku bla bla bla...

no stale sa vedu spory o tom ci vobec neziskovka splna tuto definiciu pretoze nie je zalozena za ucelom dosiahnutia zisku...

- no tych 300 000 sk su prave prijmy z ktorych dosahuje neziskovka zisk takze nejdu tam prijmy typu dotacie, granty atd...

- a co sa tyka toho prispevku z uradu prace..........viem ze u podnikatelov je to normalne zdanitelny prijem to jest asi rovnaky princip aj tu

ja by som si asi zadefinoval 13 ods 1 pism a) co su to prijmy na ucely ktore neziskovka vznikla...(ja napr. tiez som rozmyslal nad tym ze ak mam zadefinovane sluzby napr. starostlivost o deti v stanovach a dosiahnem kladny rozdiel nejde o prijmy z podnikania ale o prijmy z hlavnej cinnosti.)
bendži
13.02.06,10:56
Ahojte Poraďáci,

idem sa opýtať na váš názor...

Robím účtovníctvo pre občianske združenie - ide o jednoduché účtovníctvo, aj keď od nasledujúceho roka prechádzajú na podvojné (teda od tohto roka), nakoľko majú aj podnikateľskú činnosť.

Neviem, ako mám definovať jeden príjem, či je z podnikateľskej činnosti alebo ako príjem oslobodený, čiže príjem z hlavnej činnosti.

Ide o predaj CD, ktoré občianske združenie nahralo a vydalo...

V stanovách v hlavnej činnosti má aj vydávanie audiovizuálnych nosičov.

Takú istú činnosť má aj v živnosti.

Tak čo mi poradíte? :(

Ďakujem
bendži
13.02.06,11:48
Neviete mi poradiť?
bendži
14.02.06,11:53
To mi je všetko jasné a samozrejme to dodržiavame. Tvoja odpoveď mi žial nepomohla vyriešiť moju otázku, či daný príjem definovať ako príjem z hlavnej činnosti, alebo ako príjem z činnosti podnikateľskej...
Vladimír Ozimý
14.02.06,13:56
naco pouzivate CD ak ho len tak predavate na komercne ucely je to podnikatelska aktivita, ak je to vsak vydavane v ramci nejakeho projektu progoramu za ucelom nejakej prospesnej zalezitosti podla mna je to hlavna cinnost
bendži
14.02.06,14:07
Aby som teda upresnila na čo používame tie CD
Občianske združenie ako také sa zameriava na podporu umelecky nadaných detí a v rámci svojej činnosti (hlavnej ale i podnikateľskej) má zapísané, že vydáva CD. Ide o to, že podporujeme určitú konkrétnu hudobnú skupinu, ktorej sme zabezpečili prostriedky na nahratie CD a následne ho vydali a teraz ho predávame.
Sama som skôr náchylná zaradiť to do hlavnej činnosti.
Majka
14.02.06,14:27
prosim vas ked uctujete v podvojnom uctovnictve pouzivate ucty ako pri klasickom uctovani ?
bendži
14.02.06,14:29
prosim vas ked uctujete v podvojnom uctovnictve pouzivate ucty ako pri klasickom uctovani ?

Je účtovná osnova pre neziskové organizácie účtujúce v podvojnom účtovníctve...
Nike
14.02.06,18:58
prosim vas ked uctujete v podvojnom uctovnictve pouzivate ucty ako pri klasickom uctovani ?
Ako hovorí bendži- je účtovná osnova pre neziskovky.
Skús VerlagDashofer majú špecialnu príručku s účtovnou osnovou a postupmi účtovania pre neziskovky.
Majka
15.02.06,19:49
Ako hovorí bendži- je účtovná osnova pre neziskovky.
Skús VerlagDashofer majú špecialnu príručku s účtovnou osnovou a postupmi účtovania pre neziskovky.

Dakujem Vam,
no fakt neviem ci je to az tak strasne zle ked to uctujem v normalnom PU. mam len Fibu pre PU a to obcianske zdrruzenie ma 5 odberatelskych faktur rocne na sumy +- 4000.- vedie si pokladnu a bank.ucet v so zostatkom +- 20tis. Zauctovane v PU to mam za hodinku.
Vykay som robila tie pre neziskovku a dan.priznanie klasicke PO.
Nike
16.02.06,08:07
Dakujem Vam,
no fakt neviem ci je to az tak strasne zle ked to uctujem v normalnom PU. mam len Fibu pre PU a to obcianske zdrruzenie ma 5 odberatelskych faktur rocne na sumy +- 4000.- vedie si pokladnu a bank.ucet v so zostatkom +- 20tis. Zauctovane v PU to mam za hodinku.
Vykay som robila tie pre neziskovku a dan.priznanie klasicke PO.
To neviem či je tak strašne zle. Pýtala si sa na účto neziskoviek, tak si dostala odpoveď.
Podľa mňa nemusíš mať špecialny software, ak si ten čo máš vieš prispôsobiť a použiť správne účty a vzťahy.
Valleri1
21.02.06,08:53
ja robim vsetky firmy v PU v jednom uctovnom programe, ked zadavam novu firmu tak sa tam zaskrtava ci ide o fyzicku osobu, pravnicku osobu alebo neziskovku. Takze ked das neziskovku, tak by si mala hned mat v nastaveniach aj uctovnu osnovu pre neziskove organizacie, aspon v nasom programe to tak funguje. Uctovna osnova je ina, takze uctovat v klasickej pre PO je nespravne, aj pri zostaveni danoveho priznania mas ine tlacivo na suvahu a vykaz zisku a strat. Ked to budes kupvat, musis si pytat tlaciva pre neziskove organizacie, oni ich maju delene podla nejakych cisel, myslim, ze pre neziskovky je to Suvaha - NUJ 1-01 a Vykaz ziskov a strat - NUJ 1-02 ale nie som si teraz uplne ista, nemam ich pri sebe
Nike
21.02.06,08:57
ja robim vsetky firmy v PU v jednom uctovnom programe, ked zadavam novu firmu tak sa tam zaskrtava ci ide o fyzicku osobu, pravnicku osobu alebo neziskovku. Takze ked das neziskovku, tak by si mala hned mat v nastaveniach aj uctovnu osnovu pre neziskove organizacie, aspon v nasom programe to tak funguje. Uctovna osnova je ina, takze uctovat v klasickej pre PO je nespravne, aj pri zostaveni danoveho priznania mas ine tlacivo na suvahu a vykaz zisku a strat. Ked to budes kupvat, musis si pytat tlaciva pre neziskove organizacie, oni ich maju delene podla nejakych cisel, myslim, ze pre neziskovky je to Suvaha - NUJ 1-01 a Vykaz ziskov a strat - NUJ 1-02 ale nie som si teraz uplne ista, nemam ich pri sebe
Sú to NUJ 1-01 a NUJ 2-01 - ale inak správne - súhlasím.
Majka
27.02.06,12:08
ako uctujete ked neziskovka kupi nejaky majetok napr. je zdruzenie kt. chodi hravat na rozne koncertiky,do kupelov ... teraz si kupili novy akordeon od sukr. osoby kt. nie je clenom obc.zdrucenia. jeho cena je 50tis.
Majka
27.02.06,13:25
prosim nik mi nevie poradit?:rolleyes:
ucetni_fantozzi
27.02.06,13:42
ako uctujete ked neziskovka kupi nejaky majetok napr. je zdruzenie kt. chodi hravat na rozne koncertiky,do kupelov ... teraz si kupili novy akordeon od sukr. osoby kt. nie je clenom obc.zdrucenia. jeho cena je 50tis.

ahoj Majka!

aj ja uctujem vo FIBU a uctovnu osnovu pre neziskovky som si urobil, ved je to editovatelne... sice sa s tym musis pohrat, ale inak pohodicka... urcite by som to neuctoval v normalnej osnove pre podnikatelske subjekty, ved predsa su vydane osobitne postupy uctovania, vykazy... :eek:

takyto pripad majetku by sa mal uctovat ako normalne obstaranie majetku, myslim ze ucty su tie iste (042, 022)...
Majka
01.03.06,05:44
ahoj Majka!

aj ja uctujem vo FIBU a uctovnu osnovu pre neziskovky som si urobil, ved je to editovatelne... sice sa s tym musis pohrat, ale inak pohodicka... urcite by som to neuctoval v normalnej osnove pre podnikatelske subjekty, ved predsa su vydane osobitne postupy uctovania, vykazy... :eek:

takyto pripad majetku by sa mal uctovat ako normalne obstaranie majetku, myslim ze ucty su tie iste (042, 022)...

dakujem pekne.
takze by som to mala aj normalne odpisovat kedze ten akordeon stal 50tis?
trnka
05.03.06,11:10
A ako je to s tlacivami ak uctujem OZ v jednoduchom uctovnictve. Davam normalne vykaz o majetku a zavazkoch a prijmoch a vydavkoch, alebo je na tieto ucely presne stanovene tlacivo aj v JU??
bendži
06.03.06,06:50
Na tieto účely majú neziskovky svoje tlačivá, nájdeš ich na stránkach ministerstvá financií, v sekcii dokumenty a materiály - tlačivá
Majka
06.03.06,07:02
Kam vo vykaze o prijmoch zapisujete prispveky 2perc. kt.vam poukaza DU.
do r. 5?
Majka
06.03.06,08:43
Kam vo vykaze o prijmoch zapisujete prispveky 2perc. kt.vam poukaza DU.
do r. 5?

su to prijmy neovplyv.zaklad dane....
prosim vypisuju sa do vykazu do tejto kolonky?
bendži
29.03.06,06:48
Ahojte poraďáci,

opäť prichádzam s prosbou o radu ohľadom občianskeho združenia.. je to žiaľ dosť súrne, stojím na tom s daňovým priznaním :confused:

v minulom roku sme mali nasledovný prípad:
Akordeónový orchester, ktorého činnosť zastrešujeme v rámci našej hlavnej činnosti, nahrával CD. My sme uzavreli so spoločnosťou, ktorá CD nahrávala, licenčnú zmluvu, na základe ktorej táto spoločnosť sa stala vydavateľom CD a bolo dohodnuté,že
1. my poskytneme licenčné práva k nahrávkam orchestra
2. daná spoločnosť nahrá za svoje prostriedky CD a nám po jeho dokončení dodá zadarmo 500 ks

(čiže ako protihodnotu za naše licenčné práva sme dostali "zadarmo" nahrávku + 500 ks hotových CD)
problém je, ako to zaúčtovať...
sklady robím spôsobom B

ďakujem za rýchle rady
bendži
29.03.06,08:36
prosiiiiiim...... neviete mi poradit? :(
Eva Vorošova
27.05.11,08:03
Ahojte,

najprv objasnenie problemu. Jedno obcianske zdruzenie, ktore bolo zalozene v roku 2005 vykonava cinnosti, ktore ma napisane v stanovach. Z tejto cinnosti vsak vykazuje zisk. Podla mojho nazoru na tom nie je nic zle, kedze som sa nikde nedocitala, ze obcianske zdruzenie patri medzi neziskovky a teda to znamena ze zisk moze byt. Moje otazky:

1. Ako je to vsak so zdanovanim tohto zisku?
2. Na co sa vztahuje nezdanitelna cast 300 000 v pripade obcianskeho zdruzenia?
3. obcianske zdruzenie dostalo dotaciu z uradu prace, soc. veci a rodiny 30.12. Je potrebne tuto dotaciu zdanit, alebo je od dane oslobodena.

Za skore prispevky vopred dakujem.

Zuzu
Ahoj, ja si chcem založiť občianské združenie a neviem odkial a ako žiadať o finančné prostriedky. Pomože mi stým niekto? Ďík