Helena23
22.05.11,20:53
Dobry vecer chcem sa spytat moj brat si zobral hypoteku na 30 rokov na dom, ktoru vsak momentalne nemoze splacat...moj druhy brat je jeho spoludlznik...hypoteka bola splacana 3 roky...chcem sa spytat ak by hypoteku nesplacal to ze by mu zobrali dom to mi je jasne ale je pravda ze by mu vznikla exekucia a moj druhy brat by musel hypoteku splacat dalej teda dalsich 27 rokov?
Za odpoved velmi pekne dakujem...
bubkoch
22.05.11,19:02
ak hypoteku nebude splacat ani prvy brat, ani druhy brat-spoludlznik, banka si na zalozenu nehnutelnost uplatni zalozne pravo, preda ju, z vynosu z predaja splati hypoteku, poplatky a zvysne peniaze ked este nieco ostane, vyplatí bratovi ... ziadna exekucia, ziadna povinnost dalej platit
Stanislav 1975
22.05.11,19:29
ak hypoteku nebude splacat ani prvy brat, ani druhy brat-spoludlznik, banka si na zalozenu nehnutelnost uplatni zalozne pravo, preda ju, z vynosu z predaja splati hypoteku, poplatky a zvysne peniaze ked este nieco ostane, vyplatí bratovi ... ziadna exekucia, ziadna povinnost dalej platit

píšeš síce pravdu, ale ja mám z mojho okolia skúsenosti, že dražba vačšinou nepokryje dlh na hypo- vačšinou im vydražili byty, ale sú ešte naďalej dlžníkmi...
bubkoch
22.05.11,19:37
píšeš síce pravdu, ale ja mám z mojho okolia skúsenosti, že dražba vačšinou nepokryje dlh na hypo- vačšinou im vydražili byty, ale sú ešte naďalej dlžníkmi...

moze byť, tyka sa to asi bytov kupovanych tesne pred krizou (2007-2008), potom ich ceny spadli o cca 30% ... lebo byty kupovane napr. v období 2002-2004 sa dnes (aj po spominanom poklese) predavaju minimalne za dvojnasobok :)
ak vynos z predaja nestaci na splatenie hypo, tak rozdiel samozrejme bude musiet dlznik zaplatit
Stanislav 1975
22.05.11,19:42
moze byť, tyka sa to asi bytov kupovanych tesne pred krizou (2007-2008), potom ich ceny spadli o cca 30% ... lebo byty kupovane napr. v období 2002-2004 sa dnes (aj po spominanom poklese) predavaju minimalne za dvojnasobok :)
ak vynos z predaja nestaci na splatenie hypo, tak rozdiel samozrejme bude musiet dlznik zaplatit

No ale aj dražbou, lebo na dražbe sa možu predať tuším aj 30% pod terajšiu ich cenu...-t.znamená, že keď spočítame oba faktory, tak teoreticky vydražia dom a stále zaplatil iba 40% hypo...a to nepočítam ešte odmenu dražobky, pokuty banke a pod.
Stanislav 1975
22.05.11,19:43
moze byť, tyka sa to asi bytov kupovanych tesne pred krizou (2007-2008), potom ich ceny spadli o cca 30% ... lebo byty kupovane napr. v období 2002-2004 sa dnes (aj po spominanom poklese) predavaju minimalne za dvojnasobok :)
ak vynos z predaja nestaci na splatenie hypo, tak rozdiel samozrejme bude musiet dlznik zaplatit

ale ona píše že hypo splácal 3 roky, takže to asi nebude ten druhý prípad...
Ice dive
22.05.11,19:48
No ale aj dražbou, lebo na dražbe sa možu predať tuším aj 30% pod terajšiu ich cenu...-t.znamená, že keď spočítame oba faktory, tak teoreticky vydražia dom a stále zaplatil iba 40% hypo...a to nepočítam ešte odmenu dražobky, pokuty banke a pod.
no tušim sa mýliš, ak tam majú trvalý pobyt tak prvé podanie na dražeb nesmie byť nižšie ako 3/4 z terajšej ceny t.j. v najhoršom prípade predajú o 25 % pod cenu a ak tam trvalý pobyt nemajú tak prvé podanie môže byť 50 % z ceny nehnuteľnosti...

avšak banky neradi dražia... sú radšej ak sa spláca treba ísť do banky priznať farbu a pokúsiť sa nájsť riešenie - odklad splátok, splácať len úroky atď... alebo skúsiť predať skôr... nakoľko pri dražbách ťahá dlžník za kratší koniec...
Ice dive
22.05.11,19:50
ale ona píše že hypo splácal 3 roky, takže to asi nebude ten druhý prípad...
no asi to bude vyplácanie dedičstva z rodičovského domu... keď je tam brat ako spoludlžník...