Tinaho
23.05.11,08:57
Poraďáci ahojte,

chcela by som sa Vás opýtať k akým pohľadávkam možno tvoriť opravné položky. Viem, že treba vychádzať z § 20 ods. 14 Zákona o dani z príjmov a rešpektovať dobu splatnosti.

Skôr ma táto otázka zaujíma z pohľadu typu pohľadávky, konkrétne môžem tvoriť opravné položky k akejkoľvek pohľadávke, ktorá spĺňa horecitovaný paragraf, alebo je niekde definované, čo je to pohľadávka, napr. je možné vytoriť OP v nasledovných prípadoch?:
- zákazník zaplatil faktúru, ale náš montér (dohodár) neodviedol peniaze na účet firmy, t.j. vznikla pohľadávka medzi zamestnávateľom a zamestnancom, resp. bývalým zamestnancom,
- pohľadávka voči organizačnej zložke.

Asi je to trošku zložito napísané, ale budem rada keď sa niekto vyjadrí. Ďakujem.
KEJKA
23.05.11,07:04
OP z účtovného hľadiska môžeš vytvoriť v podstate ku akejkoľvek aj tebou vymenovanej pohľadávke - typu pohľadávky.
Z hľadiska DPPO sa do nákladov uzná len OP vytvorená podľa stanovených pravidiel a tak, ako je v Z_DPPO uvedené, musí ísť o pohľadávku, ktorá bola účtovaná do výnosov.
Tinaho
23.05.11,11:20
Ďakujem za info, už mi je to trochu jasnejšie. Ale ešte upresním môj prípad:
Vystavili sme faktúru - bola účtovaná na účet 604. Zákazník ju zaplatil nášmu montérovi (zamestnanec na dohodu o pracovnej činnosti), ale on mám už neodviedol peniaze, to znamená, že táto pohľadávka sa nám v salde javí stále ako nezaplatená, len sa zmenil dlžník, už to nie je zákazník, na ktorého bola vystavená faktúra ale montér (zamestnanec, s ktorým sme medzičasom ukončili pracovný pomer). Ja som túto pohľadávku preúčtovala z 311 na 378 a teraz ju mám evidovanú pod menom daného montéra.

Je možné aj v takomto prípade vytvoriť opravnú položku?
KEJKA
23.05.11,17:38
áno, ale podľa mňa len ako nedaňovú.
Tinaho
24.05.11,06:15
Ďakujem za názor, tak som to aj riešila.