JanaSys
09.01.06,19:39
Zdravím všetkých. Potrebujem poradiť a vopred ďakujem za pomoc.
Náš dodávateľ poskytuje na svoj softvér (databázové prostredie) okrem potrebných licencií tzv. užívateľskú podporu (na rok je v tom hotline, pomoc pri problémoch a podobne). Nášmu odberateľovi jednak predávame ďalej tieto licencie a jednak túto službu - ročnú podporu. V máji sme dostali faktúru za službu = užívateľská podpora na 1 rok (31.5.05=30.6.06). Pre nás klasika - daňovo rozlíšené náklady. S odberateľom sa uzatvorila zmluva o dodaní tejto služby (podpory) s tým, že sa mu to bude fakturovať 2x - 20 % v júni 2005 a zvyšok v januári 2006. Faktúra vystavená v júni (vznik DP v júni) na tých 20% s textom fakturácia za službu užív. podpora I.časť (31.5.05-30.06.06), druhá FA vystavená v januári 06 (vznik DP v 01) ...podpora II.časť (31.5.05-30.06.06). Z hľadiska DzPríjmov sa to časovo rozlišuje, ale je to v poriadku aj z hľadiska DPH??? Zmluvu skontroloval právnik, ale ten nie je daniar. Jediná obrana je zatiaľ, že fakturujeme podľa zmluvy, aj keď akokeby v polovici dodania služby. Môžme ešte zmeniť texty na faktúrach, (31.5.05-31.12.05) a (1.1.06-30.06.06), ale ak sme do nákladov dali časovo 50% za to isté obdobie, môžme dať do výnosov len 20%?
Čo s tým?
ALBO
10.01.06,07:46
No ak tomu dobre rozumiem, tak refakturujete službu poskytnutú v odobí máj až jún (ročnú, resp. aj na viac rokov, účtujete v PU).
Z pohľadu dane z príjmov musíte výnosy alikvotne rozdeliť 50% a 50%.
Z pohľadu DPH je otázne ako je naformulovaná zmluva.
Či sa jedná o jednorázovú službu a tá je uskutočnená dňom dodania služby, čo je ukončenie služby a to je v júni. 20% a aj 80 %je len preddavok a potom DP vzniká dňom kedy je platba preddavku prijatá.
Či sa jedná o opakovanú službu(na dobu neurčitú) a zas ako je pomenovaná tá 20% platba. Pri opakovanom plnení by mala byť vaša fakturácia v poriadku, pretože zákon hovorí , že DP vzniká najneskôr v posledný deň obdobia , ku ktorému sa platba vzťahuje. Najneskôr, znamená, že môžete fakturovať hocikedy od mája do júna.
JanaSys
10.01.06,08:17
Ďakujem . Jana
Jana Acsová
10.01.06,08:28
Dávam do pozornosti § 19 ods. 6:
Pri obstaraní služby podľa § 9 ods. 4 vzniká daňová povinnosť dňom vyhotovenia faktúry, ktorou obstarávateľ požaduje platbu za obstaranú službu, alebo dňom prijatia platby, a to tým dňom, ktorý nastane skôr.
A následne § 9 ods. 4:
(4) Ak zdaniteľná osoba na základe komisionárskej zmluvy obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala.

Podľa môjho názoru sa vás dotýkajú práve spomínané §§ a tak bude posudzovaný aj vznik daňovej povinnosti, t.j. daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry (pozor na platby vopred).
ALBO
10.01.06,14:20
Dávam do pozornosti § 19 ods. 6:
Pri obstaraní služby podľa § 9 ods. 4 vzniká daňová povinnosť dňom vyhotovenia faktúry, ktorou obstarávateľ požaduje platbu za obstaranú službu, alebo dňom prijatia platby, a to tým dňom, ktorý nastane skôr.
A následne § 9 ods. 4:
(4) Ak zdaniteľná osoba na základe komisionárskej zmluvy obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala.

Podľa môjho názoru sa vás dotýkajú práve spomínané §§ a tak bude posudzovaný aj vznik daňovej povinnosti, t.j. daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry (pozor na platby vopred).

Súhlasím aj s § 19ods. 6. Problém vidím možno v tom , že oni pre nich tú službu ešte neobstarali a obstaraná bude až v júni. Keby refakturovali vtedy alebo neskôr, tak je to deň vystavenia. Oni akoby tam robili tie zálohy, takže dôležité by malo byť to prijatie platby vopred-§ 19 ods. 4
Jana Acsová
10.01.06,14:56
Súhlasím aj s § 19ods. 6. Problém vidím možno v tom , že oni pre nich tú službu ešte neobstarali a obstaraná bude až v júni. Keby refakturovali vtedy alebo neskôr, tak je to deň vystavenia. Oni akoby tam robili tie zálohy, takže dôležité by malo byť to prijatie platby vopred-§ 19 ods. 4
Skúsme si to rozobrať z pohľadu DPH:
Mám za to, že služba bola už obstaraná celá, nakoľko bola celá obstarávateľovi fakturovaná. Obstarávateľ sa však rozhodol, že bude fakturovať svojmu odberateľovi na 2x a to raz v júni 2005 20 % z dodávky dohodnutej služby a zostatok v januári 2006.
Tu je neštandardný postup podľa môjho názoru, v tom, že došlo k rozdeleniu služby a nefakturuje sa celé prijaté plnenie. Mám však za to, že zákon o DPH neurčuje počet fakturácií v prípade takéhoto obstarávania služby, ale viaže vznik daňovej povinnosti na vystavenie faktúry alebo prijatie platby. Čiže ak by došlo k platbe, za službu obstaranú komisionárskym spôsobom mimo fakturácie, nejednalo by sa o vznik daňovej povinnosti podľa § 19 ods. 4, ale podľa § 19 ods. 6. Toto je potrebné si uvedomiť v prípade, že by došlo k nejakej úhrade mimo fakturácie.
Z celého sa mi však javí, že v prípade, že fakturačné obdobie sa zmestí do 12 kalendárnych mesiacov, vznik daňovej povinnosti sa viaže na vystavenie faktúr alebo prijatie platby, pričom nie je stanovená povinnosť jednorázovej fakturácie.

Takto sa mi to javí ...
Jana Acsová
10.01.06,15:03
Z hľadiska DzPríjmov sa to časovo rozlišuje, ale je to v poriadku aj z hľadiska DPH??? Zmluvu skontroloval právnik, ale ten nie je daniar. Jediná obrana je zatiaľ, že fakturujeme podľa zmluvy, aj keď akokeby v polovici dodania služby. Môžme ešte zmeniť texty na faktúrach, (31.5.05-31.12.05) a (1.1.06-30.06.06), ale ak sme do nákladov dali časovo 50% za to isté obdobie, môžme dať do výnosov len 20%?
Čo s tým?K druhej časti otázky ... neviem presne, čo máte na mysli ... ak sme dali do nákladov 50 % ... do výnosov 20%.

Riešenie nákladov a výnosov:
Zatiaľ sme rozvinuli otázku fakturácie. Fakturácia sa však týka správneho odvodu DPH, netýka sa časového rozlíšenia výnosu. Mám za to, že zmluvné plnenie je potrebné časovo rozlíšiť ak máte stanovenú cenu za celé zmluvné obdobie bez bližšieho určenia ceny podľa jednotlivých mesiacov. Alikvótnu časť výnosu je potrebné premietnuť do účtovného obdobia, s ktorým vecne a časovo súvisí, napr. zápisom 385/6xx. Otázka odvodu DPH týmto nie je dotknutá ... tam je potrebné sa riadiť správnou aplikáciou ustanovení ZDPH.
ivan01
10.01.06,15:36
Sme majiteľom tech. zariadenia. Uzatvorili sme nájomnú zmluvu na 2 roky s tým ze platby za nájom nám budú uhrádzať mesačne k poslednému dňu mesiaca. Môžme vystaviť fakturu na celú sumu nájmu za celý rok (resp.dva roky) a zároveň odviezť DPH s tým že fa bude postupne-čiastkovo splácaná ?
dada 1
11.01.06,10:13
Viete mi niekto poradiť, vyrábame pre firmu v SR drevené časti na pohovky táto firma vyváža už skompletované výrobky do cudziny,majú stále problémy s platbami niekedy nám Fa, ktoré sme fakturovali pre slov. firmu uhradia ich odberatelia z cudziny.
Chceme robiť Fa pre zahraničného odberateľa ale výrobky dáme firme na Slovensku bude to správne?:mad:
JanaSys
11.01.06,12:47
K druhej časti otázky ... neviem presne, čo máte na mysli ... ak sme dali do nákladov 50 % ... do výnosov 20%.

Riešenie nákladov a výnosov:
Zatiaľ sme rozvinuli otázku fakturácie. Fakturácia sa však týka správneho odvodu DPH, netýka sa časového rozlíšenia výnosu. Mám za to, že zmluvné plnenie je potrebné časovo rozlíšiť ak máte stanovenú cenu za celé zmluvné obdobie bez bližšieho určenia ceny podľa jednotlivých mesiacov. Alikvótnu časť výnosu je potrebné premietnuť do účtovného obdobia, s ktorým vecne a časovo súvisí, napr. zápisom 385/6xx. Otázka odvodu DPH týmto nie je dotknutá ... tam je potrebné sa riadiť správnou aplikáciou ustanovení ZDPH.

Avo, plne súhlasím. Len na vysvetlenie. Auditori chceli, aby sme prerobili texty na tých dvoch faktúrach. Pôvodne:
20% 31.5.05 - 30.6.06 (50% z 20% výnosy 2005, zvyšok výnosy 2006)
80% 31.5.05 - 30.6.06 (50% z 80% výnosy 2005, zvyšok výnosy 2006)
t.j. v sumáre 50 % výnosy 2005, 50 % výnosy 2006. (zodpovedá to časovému rozlíšeniu nákladov na obstaranie služby)
Lenže po nás chceli prerobiť faktúry (aby sme mali v poriadku DPH!) takto:
20% 31.5.05 - 31.12.05 (všetko výnosy 2005 )
80% 1.1.06 - 30.6.06 (všetko výnosy 2006)
t.j. v roku 2005 by išlo do výnosov len 20%, ale do nákladov by bolo išlo pôvodne 50 %.
Jana Acsová
11.01.06,14:33
Avo, plne súhlasím. Len na vysvetlenie. Auditori chceli, aby sme prerobili texty na tých dvoch faktúrach. Pôvodne:
20% 31.5.05 - 30.6.06 (50% z 20% výnosy 2005, zvyšok výnosy 2006)
80% 31.5.05 - 30.6.06 (50% z 80% výnosy 2005, zvyšok výnosy 2006)
Osobne mám za to, že by mohol nastať problém a to z dôvodu pomerne presnej špecifikácie obdobia v texte faktúry, aj keď ... nemusel by (je to na obhajobe). Ak teda môžete prerobiť texty faktúr tak by som doporučovala neuvádzať v texte obdobie (je to trošku zavádzajúce), ale odvolala by som sa iba na predmet zmluvy t.j. napr. text:

Fakturujeme Vám také a také služby v zmysle predmetu zmluvy č. ... zo dňa vo výške 20 % dohodnutej ceny xy Sk.

Ostatné mám za to, že by mohlo byť podľa mnou uvádzaného textu (za spomínanej argumentácie) ...
Je to na vás .-)
Jana Acsová
11.01.06,14:38
V máji sme dostali faktúru za službu = užívateľská podpora na 1 rok (31.5.05=30.6.06).
Ako počítam, tak počítam, ale to nie je 1 rok ale 13 mesiacov (7 mesiacov v roku 2005 a 6 mesiacov v roku 2006).
Celkovo doporučujem (je to dosť komplikovane napísané) viacmenej kopírovať pomernú časť nákladov a výnosov. Javí sa mi to, že v zmluve je dohodnutá celková cena za predmet zmluvy. Z toho som v mojich príspevkoch viacmenej vychádzala.
Jana Acsová
11.01.06,14:42
Pre nás klasika - daňovo rozlíšené náklady.
Keď som sa už do tejto problematiky tak "zahryzla" .-) tak len opravím ... klasika je účtovné časové rozlíšenie nákladov a zároveň by ste mali zohľadniť aj časovú a vecnú súvislosť výnosov k nim prislúchajúcich. Daňový základ vyčísľujeme z hospodárskeho výsledku zisteného z podvojného účtovníctva, t.j. nebudete musieť robiť žiadne úpravy ak správne časovo rozlíšite náklady a výnosy v účtovníctve ... a to by ste aj mali.
Predpokladám však, že to bola iba formálna chyba pri písaní príspevku .-)
Jana Acsová
11.01.06,14:50
Môžme ešte zmeniť texty na faktúrach, (31.5.05-31.12.05) a (1.1.06-30.06.06), ale ak sme do nákladov dali časovo 50% za to isté obdobie, môžme dať do výnosov len 20%?
Čo s tým?Osobne si myslím, že toto by nebolo najšťastnejšie riešenie, najmä ak je zmluvné plnenie ocenené ako celok, t.j. za celé zmluvné obdobie. Povinnosť fakturácie vyplývajúca napr. zo zmluvy nerieši časovú súvislosť nákladov a výnosov. To by musel riešiť text zmluvy týkajúci sa ceny služieb.
Neviem, či to máte v zmluve riešené.
JanaSys
11.01.06,20:36
je zmluvné plnenie ocenené ako celok, t.j. za celé zmluvné obdobie. Povinnosť fakturácie vyplývajúca napr. zo zmluvy nerieši časovú súvislosť nákladov a výnosov.
Vďaka. Už sa s tým netráp. Vďaka Porade to budeme vedieť obhájiť, ich riešenie sa nám nepáčilo od začiatku. Ak nie je problém s DPH, tak to určite máme dobre.