Jarmila Barosova
23.05.11,12:42
Ešte doplňam k predchádzajúcej otázke, kto teda vydrží pozemok pod domom, ktorý vyplatili moji svokrovci, dom darovali synovi, môjmu manželovi, ktorý zomrel a ja som s deťmi po ňom zdedila dom bez pozemku?
Mária27
23.05.11,11:05
Ďalšia otázka sa píše do obdĺžnika na odpoveď pod príspevkami. Nezakladá sa nová téma.

Môžeš si dať pozemok zapísať ako vydržaný, lebo 10 rokov na vydržanie platí aj pre právnych predchodcov. Kto je zapísaný ako vlastník v katastri? Ak ten žije, pýtaj si od neho súhlas; ak by ho nedal, potvrdí vydržanie súd. Ak taký vlastník nežije alebo je neznámy, nepotrebuješ nič len potvrdenie starostu... Pozri si k tomu notársky poriadok.

§ 134 obč.z.
Vydržanie
(1) Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť.
(2) Takto nemožno nadobudnúť vlastníctvo k veciam, ktoré nemôžu byť predmetom vlastníctva, alebo k veciam, ktoré môžu byť len vo vlastníctve štátu alebo zákonom určených právnických osôb (§ 125).
(3) Do doby podľa odseku 1 sa započíta aj doba, po ktorú mal vec v oprávnenej držbe právny predchodca.
(4) Pre začiatok a trvanie doby podľa odseku 1 sa použijú primerane ustanovenia o plynutí premlčacej doby.