miromartina
23.05.11,14:22
Ahojte,

chceli by sme vas poprosit o radu. Ideme stavat dom na Ciernej Vode - kde je vysoka spodna voda a nepriepustna ilovita zem. Poculi sme o tom, ze v takychto podmienkach by sme mali dat do zakladovej dosky hydroizolaciu. Viete nam poradit kedy by sme ju tam mali dat, aky druh a aky je presny postup?

Velmi pekne dakujeme za pomoc.
ciners
24.05.11,04:54
neviem, ci je to tema vhodna na internet...ked sa to raz pokazi, tak to potom uz ani "kristus" neopravi...tu hydroizolaciu myslim
chandler
24.05.11,05:28
nechapem ako hydroizolaciu "do" zakladovej dosky? na ciernej vode sa stavia normalne pokial viem, bez suterenu sice ale inac nic specialne. hlavne sietky proti komarom do okien :)
vladoziak
24.05.11,12:24
Jedno riesenie,ale neviem ci je to prave pre Vas pripad.Po vyliati podkladneho betonu/zakl.dosky/ sa celoplosne natavi hydroizolacia a urobi sa na nu poter v hrubke 5 cm a az potom sa muruje,tym je dosiahnute to,ze hydroizolacia sa pri buducich pracach neposkodi,ale nie je to dost caste riesenie.Proti vysokej spodnej vode je dobre spravit odvodnenie pozemku alebo aspon casti okolo domu
Marekgahir
24.05.11,19:04
je jedno či je tam spodná voda vysoko alebo nízko, ak sa jedná o základovú dosku nad terénom stále izolujete voči zemnej vlhkosti, na to stačí ASF pás, ten stačí klásť pod nosné múry a z vonkajšej strany zahnúť smerom dole a opracovať vonkajsie a vnútorné rohy už vtedy aby bolo možné bezproblémové napojenie zvyslej izolácie .
Až neskôr pred podlahami napojíť zostávajúcu vodorovnú izoláciu na vnútorné presahy.

Ochranný poter nie je nutné realizovať v prípade použitia dosky nad terenom izolovanej asfaltovým pásom , toto je nutné použiť pri použití PVC izolačnej fólie, ktoré je náchylnejsšia na poškodenie počas stavebného procesu, ASF pás sa dá pekne zataviť.

Má to nevýhodu , nie je isté , že zladíte murárov s izolatérmi a keď pojdu stavať priečky jednoducho tam len hodia niečo pod to nezvaria , a to je ešte úspech ak tam vobec volačo dajú. Takže v tomto je vyhotovenie celej vodorovnej izolácie v celku a následné prekrytie ochranným betonovým poterom výhodnejši, hlavne vtedy ka sa máte spoliehať na druhých, a nebudete si to osbone strážiť.

Radonové riziko by nemalo byť vysoké nakoľko uvádzate , že sa tam nachádza nepriepustný íľ, preto by som ani neuvažoval o použití izolácie na báze mPVC.

Dôležité je ale venovať pozornosť zvislej izolácii ( soklu ) , ktorá musí byť vedená do výšky min 150mm nad okolitý terén.

Ak mám barák položený nízko, a podlahu budem mať pomaly v úrovni terénu , čo je veľmi nerozumné , tam je veľmi dôležitý práve sokel - zvislá izolácia dôkladne napojená na vonkajší presah vodorovnej izolácie, tam táto bude odolávať stekajúcej a gravitačnej vode, ktorá može pôsobyť na izoláciu v prípade prívaľového dažďa alebo topiaceho sa snehu pomaly tlakovo s súvislej hladine.

Preto je potrebné ešte pred murovaním prave pri pokladke vodorovnej izolácie na vonkajšom presahu túto zahnúť smerom dole ( vhodné aspoň po obvode použiť pružnejší modifikovaný ASF pás) a opracovať vnútorné a vonkajšie rohy , nie potom ... inak nie je možné spoľahlivé a bezproblémové napojenie zvislej izolácie.

Prestupy vodorovnou izoláciou situovať tak aby každý jeden bol opracovateľný, nedávať ich k ebe potom nie je možné ich opracovať, mne tak bachli dve trubky pri seba.. to je problém...
220870
24.05.11,19:26
je jedno či je tam spodná voda vysoko alebo nízko, ak sa jedná o základovú dosku nad terénom stále izolujete voči zemnej vlhkosti, na to stačí ASF pás, ten stačí klásť pod nosné múry a z vonkajšej strany zahnúť smerom dole a opracovať vonkajsie a vnútorné rohy už vtedy aby bolo možné bezproblémové napojenie zvyslej izolácie .
Až neskôr pred podlahami napojíť zostávajúcu vodorovnú izoláciu na vnútorné presahy.

Ochranný poter nie je nutné realizovať v prípade použitia dosky nad terenom izolovanej asfaltovým pásom , toto je nutné použiť pri použití PVC izolačnej fólie, ktoré je náchylnejsšia na poškodenie počas stavebného procesu, ASF pás sa dá pekne zataviť.

Má to nevýhodu , nie je isté , že zladíte murárov s izolatérmi a keď pojdu stavať priečky jednoducho tam len hodia niečo pod to nezvaria , a to je ešte úspech ak tam vobec volačo dajú. Takže v tomto je vyhotovenie celej vodorovnej izolácie v celku a následné prekrytie ochranným betonovým poterom výhodnejši, hlavne vtedy ka sa máte spoliehať na druhých, a nebudete si to osbone strážiť.

Radonové riziko by nemalo byť vysoké nakoľko uvádzate , že sa tam nachádza nepriepustný íľ, preto by som ani neuvažoval o použití izolácie na báze mPVC.

Dôležité je ale venovať pozornosť zvislej izolácii ( soklu ) , ktorá musí byť vedená do výšky min 150mm nad okolitý terén.

Ak mám barák položený nízko, a podlahu budem mať pomaly v úrovni terénu , čo je veľmi nerozumné , tam je veľmi dôležitý práve sokel - zvislá izolácia dôkladne napojená na vonkajší presah vodorovnej izolácie, tam táto bude odolávať stekajúcej a gravitačnej vode, ktorá može pôsobyť na izoláciu v prípade prívaľového dažďa alebo topiaceho sa snehu pomaly tlakovo s súvislej hladine.

Preto je potrebné ešte pred murovaním prave pri pokladke vodorovnej izolácie na vonkajšom presahu túto zahnúť smerom dole ( vhodné aspoň po obvode použiť pružnejší modifikovaný ASF pás) a opracovať vnútorné a vonkajšie rohy , nie potom ... inak nie je možné spoľahlivé a bezproblémové napojenie zvislej izolácie.

Prestupy vodorovnou izoláciou situovať tak aby každý jeden bol opracovateľný, nedávať ich k ebe potom nie je možné ich opracovať, mne tak bachli dve trubky pri seba.. to je problém...
súhlasím aj je to užitočné ,ale budem tu možno jeden z 4-5 -tich čo to pochopia.:)
alltracboy
24.05.11,21:13
ja sa divim ze sa v tej bazine vobec predavaju domy a pozemky.. v zime a na jar ked poriadne nasnezi alebo naprsi, je tam spodna voda na urovni terenu.
miromartina
25.05.11,12:06
Marekgahir velmi pekne dakujeme za velmi uzitocne rady! Velmi si nam pomohol!
miromartina
25.05.11,12:11
Vsetky velmi pekne dakujeme za pomoc a rady!
Alltracboy a ty ked nemas co povedat k danej teme, tak sa nevyjadruj, nikto nie je zvedavy na tvoje komentare. Ked uz sme pri tom, ta voda je tam z dovodu nepriepustnej ilovitej pody, takze navazka ornice vyriesi vsetky problemy:) Snad teraz uz trosku viac rozumies problematike na Ciernej Vode!
bjuty smis
25.05.11,15:12
s tou navážkou ornice to myslíš vážne ? :)) že to tie desiatky novousadlíkov ešte nenapadlo....
georgo25
25.05.11,17:37
Problematika hydroizolácie je poriadne zlozita zalezitost.

Nepadli tu este podstatne otazky.
1. Bude stavba so suterénom?
2. Je voda neakym spôsobom agresivna (voci betonu, vystuzi,...)
3. je teren svahovity?
....
Tych otazok je este viac.

Uz to tu bolo ciastocne naznacene, ale dimenzovanie HI je nutné za kazdych podmienok, aj ked by stavba bola nad terenom. (vzlinavost vody pôsobí stale).

Ked uz riesim otazku HI vzdy chcem vidieť vykresy objektu, teren, okolie, a samozrejme hydrogeologicky prieskum v pripade zloziteho zakladania (ideal stále).
Urcite si nechajte poradit od odbornika, pretoze potom tie nasledne upravy su neumerne drahe. Pr. z mojej praxe kde som pisal posudok k jednemu bytovemu objektu v BA a nasledne navrhoval napravu zleho zaizolovania spodnej stavby, nasledna rekonstrukcia bola vyrozpoctovana na 2 mil.Sk.....

Vela stastia pri vystavbe.
miromartina
25.05.11,17:59
georgo25 - dakujeme velmi pekne.

bjuty smis - ano myslim to vazne! Robi to tam takmer kazdy, nie je to ziadna novinka, ale samozrejme az po dokonceni stavby domu, v suvislosti s upravou okolia sa navezie poriadna vrstva ornice a je po probleme. Totizto mnohy ludia maju dost zle informacie o tom preco tam stoji voda, je to voda, ktora sa po dazdoch z dovodu velmi ilovitej zeminy nevsiakne, ornica ti zabezpeci vsiaknutie. Vsetci nasi susedia to tak spravili a rozdiel je viditelny!
alltracboy
25.05.11,21:24
Vsetky velmi pekne dakujeme za pomoc a rady!
Alltracboy a ty ked nemas co povedat k danej teme, tak sa nevyjadruj, nikto nie je zvedavy na tvoje komentare. Ked uz sme pri tom, ta voda je tam z dovodu nepriepustnej ilovitej pody, takze navazka ornice vyriesi vsetky problemy:) Snad teraz uz trosku viac rozumies problematike na Ciernej Vode!
kazda spodna voda je z dovodu nepriepustnejsej vrstvy. Tak kludne navazajte. Ale zasa nie kazdy ma moznost sa korculovat priamo pred barakom. naco je niekomu informacia preco tam stoji voda, ked tam stoji. Stacilo mi vidiet ako tie korejske domy maju par krat do roka rybnik na zahrade.. no asi chceli aby sa citili ko doma.. uz len rizu nasadit. ja som sa len cudoval ze tam ludia vobec tie pozemky kupuju.. ist vedome do niecoho kde len uprava terenu bude stat majland, a zaklady 70% roku v stojacej vode.
220870
26.05.11,03:33
Vsetky velmi pekne dakujeme za pomoc a rady!
Alltracboy a ty ked nemas co povedat k danej teme, tak sa nevyjadruj, nikto nie je zvedavy na tvoje komentare. Ked uz sme pri tom, ta voda je tam z dovodu nepriepustnej ilovitej pody, takze navazka ornice vyriesi vsetky problemy:) Snad teraz uz trosku viac rozumies problematike na Ciernej Vode!
Navážka to nevyrieši lez zakryje.Tak to bude fungovať len dovtedy kým nenaprší nadnormálny stav potom sa zbadáte Najň ak tak urobia všetci naokolo.
miromartina
26.05.11,14:33
Zasa k teme, vsak? Ja teda neviem, ale otazka bola polozena jasne a par odbornikov sa tu vyjadrilo k veci, neviem preco maju potrebu sa vyjadrovat aj ti, co sa danej problematike velmi nerozumeju. Nikto sa totizto nepytal na nazor ci kupit pozemok alebo nie. Nikto ta nenuti tam pozemok kupovat, takze neviem k comu su dobre tieto tvoje komentare. Je nam uplne jasne, ze urcite byvas v perfektnej lokalite, ved to je uplne v poriadku, tak si to tam hlave uzi a nemiesaj sa do tem, v ktorych nevies ludom poradit!
alltracboy
26.05.11,18:39
poradene ti bolo uz na zaciatku, tak som si dovolil povedat svoj nazor.
edgarx
11.06.12,06:45
Zárukou nepriepustnosti stavby je dôkladne vybudovaná hydroizolácia (http://stavbadomu.sk/staviame-rodinny-dom/hydroizolacia-spodnej-stavby-domu/), ktorá zabráni trvalému poškodeniu a znehodnoteniu budovy.