Nana22
23.05.11,19:17
Prosím všetkých poraďackých odborníkov, či by mi pomohli s nasledujúcim problémom. Sme slovenská firma, máme pridelené IČ DPH v SR. Predávame do Čiech tovar, predaj oslobodzujeme s odvolávkou, že ide o oslobodené dodanie. V Čechách však máme sprostredkovateľa - FO, neplatcu dph, ktorý nám vyfakturoval províziu za to, že nám "zohnal" odberateľov, jej výška je vypočítaná z hodnoty faktúr, ktoré sme fakturovali. Faktúra je vystavená bez dph a ja neviem, či je potrebné ju u nás dodaniť, prípadne či aj dodaniť a zároveň uplatniť, alebo s tým nerobiť nič a dať to len do evidencie. Zajtra musím odovzdať priznanie a nenašla som na Porade takýto prípad, preto si dovolím použiť aj ikonku otáznika. Ďakujem za pomoc.
betka
23.05.11,19:05
§ 15
Miesto dodania služby
Na začiatok

(1) Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň. Ak zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.

Miesto dodania služby je tuzemsko.
Sprostredkovateľ musí uviesť na FA je IČ DPH pridelené v CZ. Pretože i on je zdaniteľnou osobou, i keď nie je platiteľom DPH, (viď náš par. 7a).
Daňová povinnosť je prenesená na Vašu spoločnosť-par. 69/3.

Treba si preštudovať i par. 16/13

Ak sa mýlim, opravte ma.
Nana22
23.05.11,22:56
Milá Betka, véééľmi pekne ďakujem, študovala som doteraz poradu aj zákon, nevedela som či sa nájde dobrá duša, ktorá by mi pomohla. Nakoniec som však, ešte pred prečítaním tvojej odpovede, tiež prišla k takémuto záveru. Som rada, že si mi to potvrdila. Je tam však problém, sprostredkovateľ sa nezaregistroval a teda asi sa mal a nemá IC DPH. Čo sa týka samozdanenia - môžem si uplatniť aj odpočet? Mne vyšlo, že áno, takže ak by som ťa ešte mohla poprosiť, aký máš názor na odpočet? Nevadí, že nemá IC DPH, je to asi len jeho problém, že sa nezaregistroval? Ešte raz srdečná vďaka.