mima0001
23.05.11,20:41
Chcem sa spytať: dávam do prenájmu byt a v zmluve je napísané ze zálohové platby za spotrebu el. energie, studenú a teplú vodu, plyn, teplo a služby spolejé s užívaním spoločných priestorov domu je určitá suma. Prišlo vyučtovanie a nedoplatok. Nájomca sa však ale ohrádza, že on nedoplatok nemá. Vo vyučtovaní nákladov spojených s užívaním bytu sú jasne napísané všetky poplatky za užívanie bytu. (a to sú: ústredné kúrenie, poistné, vodné, stočné, príprava T/V- ohrev, poplatky za rozúčtovanie, správa, funkčná odmena zástupcovi vlast. bytov, vodomery, fond opráv, pôžička, DPH k položke Správa, zrážková voda, SV na prípravu TÚV a elektrina využitá za spoločné užívanie bytu) Nájomca tvrdí, že on čo platil zálohové platby sa nemalo počítať napr. fond opráv a pôžička, ktoré v podstate tvorili dosť vysokú čiastku vo vyučtovaní. Má nato právo a podľa zákona sa to nemá prirátavať k zálohovým platbám? alebo má riadne platiť za všetko čo súvisí s bytom? Prosím poradte mi!!! Je nato nejaký zákon čím by som sa mohla obhájiť aj ja, že to tam všetko patrí k užívaniu bytu a nájomca je povinný platiť aj za takéto veci??? Vopred ďakujem za odpoveď.
verkaz
23.05.11,18:57
Najlepšie by bolo v zmluve dohodnúť, že nájomník platí mesačne určitú sumu prenajímateľovi. Prenajímateľ ako vlastník je povinný uhrádzať mesačné úhrady. Tak isto si dohodnúť, že v prípade nedoplatku za služby, tento zaplatí nájomník a tak isto ak je z vyúčtovania preplatok, tento sa vráti nájomcovi. Všetko je vedou dohody prenajímateľa a nájomcu.
mima0001
23.05.11,19:05
je to tam všetko v mluve uvedené aj presná suma za zalohové platby aj to ze ked pride vyuctovanie tak sa bud vráti preplatok, alebo nedoplatok musi zaplatit nájomca, noon sa ohrádza tým ze do vyuctovania by nemala patrit polozka ako fond opráv alebo nejaka pozicka, ktorú si vlastne museli brat vsetci vlastníci bytu na opravu ich baráku a tak. On ráta s tým ze zálohové platby sú len za spotrebu energie,plyn a vodu. Má pravdu alebo nie? podľa akého zákona by som sa mohla ohradit na nho, ze zálohove platby su myslené vsetko s uzivanim bytu? On si mysli ze to su poplatky, ktoré má platiť vlastník bytu teda ja a nie on ako nájomník.
verkaz
23.05.11,19:20
Ja si myslím, že ten fond opráv, poplatok za správu a poistenie domu by tam nemalo byť.
Ale o tú sumu si môžeš zvýšiť nájomné.
mima0001
23.05.11,19:53
Ja si myslím, že ten fond opráv, poplatok za správu a poistenie domu by tam nemalo byť.
Ale o tú sumu si môžeš zvýšiť nájomné.
to silen myslíš, alebo by to tak malo byť?
verkaz
26.05.11,10:37
Príspevok do FO , poplatok za správu a poistenie domu je povinnosť platiť vlastníkovi bytu. Prečo by to mal platiť nájomník ?
Všetko ale je závislé od vzájomnej dohody.
Katarína Cigánová
26.05.11,10:43
tu sa potvrdzuje , ake dôležité je mat v zmluve všetko do detailu dohodnuté , potom nemôžu vzniknut takéto dohady.
my naozaj nevidíme zmluvu ako je postavená. Toto sa neriadi zákonom - toto je dohoda medzi dvoam stranami.
čiže otázka či má na niečo právo alebo nie - nie je na mieste , resp my ti neodpovieme . musíš sa riadit zmluvou.
LydaLyda
27.05.11,20:20
Ja som dávala byt do prenájmu a mala som nájomnú zmluvu, ktorú som si vypracovala sama. Prikladám
verkaz
28.05.11,17:39
V zmluve mi chýba popis bytu. K prenájmu bytu nie je potrebný súhlas výboru samosprávy, len sa oznamuje prenájom(komu) a počet osôb, ktoré budú byt prenajímať. Za plnenie zodpovednosť je prenajímateľovi.
Uhrádzanie poistného za byt je povinnosťou prenajímateľa tak isto daň z nehnuteľnosti (namalo by to byť v zmluve).
Zákon 116/1990 hovorí o nájme nebytových priestorov, nájom bytu je citovaný v OZ.
Nikde nemáš dohodnutú platbu do FO.

Zadaj si do vyhľadávača - Zmluva o nájme bytu - a tam máš vzorovú, ktorú môžeš porovnať.
mima0001
30.05.11,15:19
posielam zmluvu a k tomu vyuctovanie nákladov, ake je v skutocnosti. Na ochranu osobných údajov som niektoré miesta vybodkovala, tak namiesto toho sú reálne údaje alebo čísla. Vedel by mi teda niekto s tým pomôcť?