verenka@azet.sk
24.05.11,07:17
Dobrý deň do Porady. Mám otázku: Môže firma začať nový pracovný pomer so zamestnancom na novú prac. zmluvu hned po skončení prac. pomeru, ktorý skončil uplynutím doby 2 roky pracoval.A aká by to bola prac. zmluva myslím tým či bez skúš. doby alebo na dobu neurčitú? dakujem za odpoved
ivka70
24.05.11,05:40
Zmluva by mala byt na dobu neurcitu a mohla by v nej byt aj skusobna doba.
ANNAP
24.05.11,05:47
§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu
(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.
(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát.
(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.
(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d vykonávania opatrovateľskej služby podľa osobitného predpisu,
e) vykonávania prác, pre ktoré sa vyžaduje vzdelanie umeleckého smeru,
f) vykonávania prác tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
g) vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve.
(5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.
(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.
(7) Zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu nemožno zvýhodniť alebo obmedziť, ak ide o pracovné podmienky a podmienky zamestnávania podľa tohto zákona a o pracovné podmienky súvisiace s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci podľa osobitného predpisu, v porovnaní s porovnateľným zamestnancom.
(8) Zamestnávateľ informuje vhodným spôsobom zamestnancov v pracovnom pomere na určitú dobu a zástupcov zamestnancov o pracovných miestach na neurčitý čas, ktoré sa u neho uvoľnili.
(9) Obmedzenia podľa odsekov 2 až 7 sa nevzťahujú na zamestnávanie agentúrou dočasného zamestnávania.
Lucia Červenková
26.05.11,10:21
Dobrý deň do Porady. Mám otázku: Môže firma začať nový pracovný pomer so zamestnancom na novú prac. zmluvu hned po skončení prac. pomeru, ktorý skončil uplynutím doby 2 roky pracoval.A aká by to bola prac. zmluva myslím tým či bez skúš. doby alebo na dobu neurčitú? dakujem za odpoved


na dobu neurcitu a s tou skusobnou dobou neviem, radsej by som ju tam nedavala. V zakone je sice napisane, ze "Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu." (§45 ods.4) Ale aj tak mi tam skusobna doba nesedi. (btw, novu zmluvu nemusite uzatvarat, akonahle pracuje zamestnanec dalej u zamestnavatela s jeho suhlasom, PZ na dobu urcitu sa meni na dobu neurcitu)
AdrianaA
01.06.11,09:39
Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát.

Rozumiem tomu dobre: uzavrem zmluvu na dobu určitú napr. od 01 do 08. Zamestnancovi predĺžim zmluvu do decembra ( to je prvé predĺženie ) a potom ešte do júna ( druhé predĺženie ) .
vieraaaa
01.06.11,09:43
Áno - zatiaľ platné.
Ale: "Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát." - túto časť ZP chcú zmeniť, myslím že od septembra na "...v rámci troch rokov najviac trikrát.
Tomi
22.04.13,07:47
Aké sú povinnosti pri opätovnom uzatvorení pracovného pomeru, myslím prihlášky odhlášky do poisťovni ak PP končí 30.04 a nový začína 01.05. Je potrebné odhlasovať v poisťovni SP a ZP a posielať všetko ELDZ atdˇ.
Tweety
22.04.13,07:50
Aké sú povinnosti pri opätovnom uzatvorení pracovného pomeru, myslím prihlášky odhlášky do poisťovni ak PP končí 30.04 a nový začína 01.05. Je potrebné odhlasovať v poisťovni SP a ZP a posielať všetko ELDZ atdˇ.
Áno, je to potrebné, odhlášky a zas prihlášky, len neviem, prečo tak komplikovane, nestačilo predlžiť PP?
Tomi
22.04.13,07:55
Zamestnávateľ chce ešte raz využiť skúšobnú dobu, ktorá bude platiť znovu od 01.05.
veronikasad
22.04.13,07:57
Zamestnávateľ chce ešte raz využiť skúšobnú dobu, ktorá bude platiť znovu od 01.05.
Prečo to nerieši uzatvorením prac.pomeru na dobu určitú ?

Predchádzajúci pracovný pomer skončil uplynutím skúšobnej doby, alebo bol na dobu určitú ?

§ 45
Skúšobná doba
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2013-a.html#hore)

(1) V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace, a u vedúceho zamestnanca v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu a vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, je najviac šesť mesiacov.

(2) Skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca.

(3) Skúšobná doba sa musí dohodnúť písomne, inak je neplatná.

(4) Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu.
Tweety
22.04.13,07:59
Zamestnávateľ chce ešte raz využiť skúšobnú dobu, ktorá bude platiť znovu od 01.05.
A zamestnanec so skončením súhlasí? Aký dôvod je pre skončenie PP? Len tak naokraj, nerozumiem praktikám , že zas využiť SD? To sa predtým neosvedčil?
Tomi
22.04.13,08:04
Už som to naštudovala, bol to pomer na dobu určitú a ukončenie dohodov. Už viem že skúšobnú dobu nemožno opätovne dohodnúť. Skúsim zamestnávateľa presvedčiť aby to riešil ináč. Ďakujem za odpovede. Chela by som ešte vedieť či sa dá dodatkom riešiť zmenu pracovného času z riadneho na kratší prac. čas na 20 hod. týždenne.
veronikasad
22.04.13,08:05
Už som to naštudovala, bol to pomer na dobu určitú a ukončenie dohodov. Už viem že skúšobnú dobu nemožno opätovne dohodnúť. Skúsim zamestnávateľa presvedčiť aby to riešil ináč. Ďakujem za odpovede. Chela by som ešte vedieť či sa dá dodatkom riešiť zmenu pracovného času z riadneho na kratší prac. čas na 20 hod. týždenne.
dodatkom sa dá riešiť čokolvek, ak s tým obidve strany súhlasia (zamestnanec aj zamestnávatel)

Ak však ide o zmenu podstatných náležitostí prac.zmluvy, nemal by to byť dodatok, ale Dohoda o zmene pracovnej zmluvy.
Tweety
22.04.13,08:08
Už som to naštudovala, bol to pomer na dobu určitú a ukončenie dohodov. Už viem že skúšobnú dobu nemožno opätovne dohodnúť. Skúsim zamestnávateľa presvedčiť aby to riešil ináč. Ďakujem za odpovede. Chela by som ešte vedieť či sa dá dodatkom riešiť zmenu pracovného času z riadneho na kratší prac. čas na 20 hod. týždenne.
Treba využiť ZP a §54 § 54
Dohoda o zmene pracovných podmienok, dodatok k PZ.
Tomi
22.04.13,08:15
Zamestnanec so zmenou súhlasí pretože bol dlhodobo PN a je uznaný za čiastočne invalidného na 70%, takže, to vyhovuje aj jemu táto úprava prac. času.PN mu končí 30.04. Použijem §54. Do SP a ZP netreba nič?
Tweety
22.04.13,08:16
Zamestnanec so zmenou súhlasí pretože bol dlhodobo PN a je uznaný za čiastočne invalidného na 70%, takže, to vyhovuje aj jemu táto úprava prac. času.PN mu končí 30.04. Použijem §54. Do SP a ZP netreba nič?
Na dodatok áno, tu už potom nemusíš nič odhlasovať, prihlasovať, PP trvá naďalej.