Jakub3791
24.05.11,08:55
Moja mamina je na čiastočnej invalidnej a chcela by začať podnikať, prosím o radu v čom má podnikať a prosim nevete nekto o nejakom príspevku alebo dotácii na podnikanie pre invalidov?
KEJKA
24.05.11,06:57
v prvom rade sama musí vedieť, čo chce alebo môže robiť.
Nechcel si sa opýtať skôr na zamestnanie? Brigádu?
Alebo ide formálnu záležitosť ako sa dostať k dotácii?
Je evidovaná na úrade práce?
charonme
24.05.11,07:01
poznam chlapika ktory je na tom len o nieco lepsie ako stephen hawking a rozbehol obrovsky biznis v oblasti sprostredkovania prekladov
Jakub3791
24.05.11,17:46
no ona chce podnikať lebo zamestnanie si hlada pomaly 3 roky a nic namá, ma polovičný invalidný dôchodok a nudi sa doma tak by chcela zacat podnikat, ale problem je ze nevie v com alebo s cím... moze robit len lahšie párce, v sede a nie namáhavé ma totiž sklerozu multiplex.
KEJKA
24.05.11,17:55
to by mohla skúsiť MLM, aj ked je tolko zatracovaný. Ak vie a môže komunikovať, zoberie to ako kontakt s ľudmi, aj si privyrobí, nie je to náročné, neprerobí, zarobí, bude sa cítiť užitočná.
Ak sa nepohybuje, nerozpráva, tak neviem. MLM mám na mysli Amway, aj ked ho tolko ludí zatracuje. Ide o výrobky dennej spotreby, takže na tom sa prerobiť nedá. Obchod sa rieši elektronicky, záujemcov môže prijať v byte, predvedie, vysvetlí a ostatné je už len o tom - vedieť komunikovať cez internet.
Jakub3791
24.05.11,18:19
Je mobilná chodí aj rozpráva, ta choroba je tak v prvom stadiu... tak ze výrobky každodennej spotreby, no tak to by mohla skusiť... dik za radu a este prosím vas keby si spraví živnnost a ide podnikat realne tak invalidi dostavaju nejakí prispevok na podnikanie? lebo neosm si istí.
veronikasad
24.05.11,18:24
to by mohla skúsiť MLM, aj ked je tolko zatracovaný. Ak vie a môže komunikovať, zoberie to ako kontakt s ľudmi, aj si privyrobí, nie je to náročné, neprerobí, zarobí, bude sa cítiť užitočná.
Ak sa nepohybuje, nerozpráva, tak neviem. MLM mám na mysli Amway, aj ked ho tolko ludí zatracuje. Ide o výrobky dennej spotreby, takže na tom sa prerobiť nedá. Obchod sa rieši elektronicky, záujemcov môže prijať v byte, predvedie, vysvetlí a ostatné je už len o tom - vedieť komunikovať cez internet.
Kejka, ale v prípade MLM by asi nemala na čo tú dotáciu použiť ...
Jakub3791
24.05.11,18:31
aha, a pri inom type podnikania, ona je krajcirka a pocul som aj ze by sa dola podnikav v sfere výroba ochranných pracovných prostriedkov... mohly by ste mi povedat vas nazor?
KEJKA
24.05.11,18:39
s dotáciou som si nie istá. Je na úrade práce?
že je krajčírka -s tým bolo treba začať.
neodrádzam, sú všelijaké ochranné pomôcky, ale je aj firma, ktorá ich vo veľkom dováža z Číny, takže či sa tým uživí - možnos opravami, údržbou
alebo by sa mohla skúsiť zapojiť vo sfére pomôcok v rámci rehabilitícií, aj ked na to sú tiež špeciálne školy.
Jakub3791
24.05.11,18:48
nie je na urade prace, je doma na ciastocnej invalidnej... a to s ochrannými pracovnými prostriedkami to bolo len nápad som to počul. A niečo iné ?
Zewa
24.05.11,22:45
- ak je krajcirka, moze poskytovat sluzby v tomto obore: napriklad uprava odevov (skracovanie, predlzovanie nohavic, sak, kosiel, siat, sukni), sitie oblecenia pre domace zvierata, sitie historickych odevov a krojov, vysivanie firemnych znaciek na textil, sitie vlajok, potahov do domacnosti, uprava zaclon/zavesov na mieru..

- ak ma pedagogicke vzdelanie - ak nie moze si ho urobit - a moze robit kurzy pre krajcirky zaciatocnicky kde ich nauci zaklady tejto profesie, figle , triky, ak ovlada...

- ak by jej zdravie nedovolilo alebo by nechcela podnikat so sitim, tak potom ma mnoho dalsich moznosti - sprostredkovania poistenia, MLM, vybavovanie na uradoch za niekoho ineho, starostlivost o domace alebo hospodarske zvierata

- pripadne nech zacne ako dobrovolnicka pre niektoru s organizicacii...

- s prispevkom poradit neviem, nemam s tym skusenost.
Jakub3791
25.05.11,03:09
A ak by zacala podnikat tak casom moze zamestnat aj nekoho kto nieje na invalidnom dôchodku?
Ajk&
25.05.11,03:34
Ja by som asi sa zamerala na to na čo ľudia čo sú v robote 12 hodín denne nemajú čas ale ona ho má: vybaviť niečo po úradoch, odviesť deti ráno do škôlky a poobede na nejaké aktivity, povarovať psa počas dovolenky, opraviť zips, prešiť šaty, s nejakou babkou skočiť k lekárovi, počas dovolenky poliať záhradu, roznos letákov a pod. Teda mám na mysli služby všetkého druhu čo sa dajú lacno ponúknuť len oznamom na dverách v činžiakoch alebo na autobusovej zastávke.

Ak by začala podnikať na živnostenskký list, asi by ju sociálka dobre preklepala či vôbec potrebuje invalidný dôchodok - keď sa dokáže uživiť sama. Oni by si už nejaký § na to našli a prišla by o invalidný dôchodok.
pepsikova
25.05.11,03:56
...ak chce dotáciu na podnikanie, musí byť evidovaná na ÚP aspoň 3 mesiace a potom môže požiadať na základe podnikateľského zámeru, ktorý si musí vypracovať,o dotáciu...je to približne 7300€, pre TZP...
Xanti
25.05.11,04:17
Ak by začala podnikať na živnostenskký list, asi by ju sociálka dobre preklepala či vôbec potrebuje invalidný dôchodok - keď sa dokáže uživiť sama. Oni by si už nejaký § na to našli a prišla by o invalidný dôchodok.
Sociálka toto vôbec neskúma,
človek môže poberať invalidný dôchodok a byť SZCO alebo zamestnanec. Nič neobmedzuje, akurát zdravotný stav a odporúčania v posudku čo vydá SP.

Ako je spomenuté, ak chce dotáciu z UP tak sa musí zaevidovať, požiadať o http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/podpora-zamestnavania-obcanov-so-zdravotnym-postihnutim/57-prispevok-obcanovi-so-zdravotnym-postihnutim-na-prevadzkovanie-alebo-vykonavanie-samostatnej-zarobkovej-cinnosti.html?page_id=12996 splniť podmienky a hotovo.
Dáša_
25.05.11,14:43
aha, a pri inom type podnikania, ona je krajcirka a pocul som aj ze by sa dola podnikav v sfere výroba ochranných pracovných prostriedkov... mohly by ste mi povedat vas nazor?

toto bolo zrejme myslené ako náhradné plnenie za nezamestnávanie ztp. U nás takto funguje (alebo fungovala, nemam aktuálne prehľad) chránená dieľňa. Vyrábali nejaké pracovné rukavice, a firmy, ktoré od nich kupovali, zároveň plnili limit za nezamestnávanie
janulka
07.06.11,19:13
Sociálka toto vôbec neskúma,
človek môže poberať invalidný dôchodok a byť SZCO alebo zamestnanec. Nič neobmedzuje, akurát zdravotný stav a odporúčania v posudku čo vydá SP.

Ako je spomenuté, ak chce dotáciu z UP tak sa musí zaevidovať, požiadať o http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/podpora-zamestnavania-obcanov-so-zdravotnym-postihnutim/57-prispevok-obcanovi-so-zdravotnym-postihnutim-na-prevadzkovanie-alebo-vykonavanie-samostatnej-zarobkovej-cinnosti.html?page_id=12996 splniť podmienky a hotovo.

Xanti, no to si ma potešia. Lebo taaaaaaaaaaaaaaaaak som sa zľakla, tiež sa totiž odhodlávam otvorit si živnost, som poberatelkou invalidného dôchodku / bez následnej lekárskej prehliadky - po poslednej posudkovej konrole / a až ma zamrazilo, že by mi ho mohli zobrat. Hladám si prácu 2 roky a nič tak som sa rozhodla využiť to čo viem a nové sa naucit a ked tu som čítala ze by mi ho mohli zobrat, skoro som stiahla žiadost o dotáciu z úpsvar.

Ďakujem
Xanti
07.06.11,19:22
Xanti, no to si ma potešia. Lebo taaaaaaaaaaaaaaaaak som sa zľakla, tiež sa totiž odhodlávam otvorit si živnost, som poberatelkou invalidného dôchodku / bez následnej lekárskej prehliadky - po poslednej posudkovej konrole / a až ma zamrazilo, že by mi ho mohli zobrat. Hladám si prácu 2 roky a nič tak som sa rozhodla využiť to čo viem a nové sa naucit a ked tu som čítala ze by mi ho mohli zobrat, skoro som stiahla žiadost o dotáciu z úpsvar.

Ďakujem
Určite kvôli tomu nevezmú.
Môžeš pracovať, alebo mať živnosť. Mnoho ľudí takto je. A ja tiež :D

Držím palce a prajem hodne úspechov.