peto1310
24.05.11,09:01
Caute,
chcel by som si zalozit sro a zacat najprv so sprostredkovanim rozneho tovaru. Su napr. 3 firmy: X, Y-moja firma a firma Z. Ak by som napr. firme X sprostredkoval nejaky obchod, cize by nieco predali firme Z a ja by som mal urcite % zo zisku, ako mozem zaistit, ze vypocitaju moj podiel zo skutocneho zisku a nie z nejakej mensej sumy, ako sa nenechat oklamat. Mam 20 rokov a nemam zatial vela penazi, tak preto by som zo zaciatku potreboval obchodovat nejakou takouto formou, kym nieco nezarobim.

Uvitam nejake rady a napady.
Dik
KEJKA
24.05.11,07:07
dohodneš si odmenu-províziu z predajnej, resp. nákupnej ceny. Teda podnikal by si formou komis-tovaru. Predal by si za cenu, ktorú poznáš, následne by tento tovar firma X vyfakturovala tebe.
Ty zinkasuješ celú sumu od odberateľa-Z a až následne zaplatíš cenu tovaru dodávateľovi-X. rozdiel cien Z-X bude tvoj príjem.
Ak by si urobil len službu, zohnal odberateľa Z a firma X by priamo obchodoval s ním, tak je možné, že to bude len jeden obchod a ďalšie už ťa obídu - Z sa obráti priamo na X.
A pri tomto systéme, nevidím možnosť, ako skontrolovať zisk firmy X.
peto1310
24.05.11,07:13
No, islo mi presne o to, aby ma neobisli :) Hm, ale ten dodavatel(firma X), nebude chciet, aby som jej najprv zaplatil ? Alebo ako to chodi ? Ci je to vobec mozne, ze ja dam vyexpedovat dany tovar, vyfakturujem, Y mi zaplati a potom ten rozdiel vyplatim X.
KEJKA
24.05.11,07:18
samozrejme, že musíš nájsť taký tovar a takého dodávateľa, čo bude súhlasiť a uzavrie s tebou zmluvu o komis.predaji. Odpovedala som na zadanie - problém mať budeš.
Aj klient - sro mal problém a dodávateľovi musel najskôr vyplatiť cenu za predaný tovar, neskôr získal právo debetu - teda do určite hodnoty mohol zobrať tovar bez platenia. Pri dobrej platobnej disciplíne získa dôveru a ten povolený debet sa zvýši.
peto1310
24.05.11,07:22
no ok, tak zatial dik za info
peto1310
24.05.11,07:51
este by som sa chcel spytat, na kolko % provizii je mozne dohodnut sa, lebo nemam ani sajnu, kolko by som mohol ziadat, kolko by % by bolo rozumne ?
KEJKA
24.05.11,08:37
hm, že by si si najpr našiel toho ochotného dodávateľa? aby sme vedeli o akú komoditu sa jedná?
provízia sa musí zmestiť do marže obchodníka a tá je 5-50%, takže ťažko radiť.
peronka
24.05.11,09:33
Kejka..môžem aj ja otázku? ako mám vyfakturovať sprostredkovanie práce? respekt..cenu mam dohodnutú ale človek ktorému som prácu "dohodila" nie je živnostník ale len "fuškar" na stavbe..
KEJKA
24.05.11,10:03
tak prečo mu to chceš fakturovať?
resp. ty máš personálnu agentúru?
peronka
24.05.11,10:09
nie ale mám založenu živnosť na sprostredkovanie v oblasti služieb..akože môžem niekomu dohodiť kšeft a nemusim si to dať na papier?????
KEJKA
24.05.11,10:31
vystavíš faktúru občanovi.
peronka
24.05.11,10:38
:-) no ja som číslo že ma to nenapadlo :-) VĎAKA .. ale kyždý dajak začíname..
peronka
28.05.11,11:33
ešte sa chcem opýtať, musím mať na to aj ERP ked vystavím že faktura bola zaplatená v hotovosti?
KEJKA
28.05.11,12:24
toho roku nie.
peronka
28.05.11,12:27
a od kedy? som myslela že ak beriem peniaze v hotovosti musím to riešiť cez pokladnu už teraz
KEJKA
28.05.11,12:37
ja som to napísala len skrátene. Aj tak predpokladám, že na tvoju činnosť sa nevzťahuje povinnosť mať ERP - ako si to riešila doteraz?
Takže ak ju nepotrebuje všeobecne, nebudeš to riešiť ani v budúcom roku.
Ak to však spadá pod ERP, tak toho roku je tá povinnosť odložená - povinnosť je od 1.1.2012.
Máš tu kopec tém o ERP.
peronka
28.05.11,12:46
doteraz som to neriešila cez živnosť :-) teraz je stavieb čas a kopec roboty tak som sa rozhodla ju založiť na to sprostredkovanie len mi dajak robí ta fakturácia problém :-) vystavujem fa len ako "provízia za dla dohody za sprostredkovanie práce" a to je väčšinou vyplatene na ruku.