yuck
24.05.11,10:01
Dobrý deň. Daňová kontrola na daň z príjmu PO vyhodila z účtovníctva faktúry na dopravu. Boli to faktúry za prepravu ozdobného kameňa do miesta, kde mal byť predávaný. Obchod sa nakoniec neuskutočnil pre nerentabilnosť a kameň bol odvezený späť do skladu. Konateľ s.r.o., ktorý platil prepravu do miesta budúceho predaja, si dal tieto faktúry do účtovníctva. Spiatočnú cestu platila druhá strana obchodu. Kontrola to vyhodila, lebo k nákladu nie je príjem. Máme to nechať tak, alebo? Vďaka.
Zoltán Kovács
24.05.11,08:03
Odvolať sa..... To, že náklad nie je krytý zdaniteľným príjmom, ešte neznamená, že by náklad bol neopodstatnený.
betka
25.05.11,20:44
2/i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,

podmienky:
- súvisí so zdaniteľným príjmom? Súvisí. Kupovali ste kameń v súvislosti s podnikaním
- je zaúčtovaný? Je
- je preukázateľne vynaložený? Je.

Odpoveď, že k nákladu nie je príjem, je nedostatočný od správcu.

Ja som vynaložila určitý náklad, aby som dosiahla príjem v budúcnosti.

Je to detto, ako ja účtovníčka idem na školenie k DPH (náklad, výdavok), a tento rok som nenašla žiadneho zákazníka. Ja som nedosiahla príjem, ale náklad mi vznikol. Môžem za to? Ja sa snažím uskutočniť niečo, čím mi vznikne výdavok (náklad), aby som v budúcnosti dosiahla príjem.
Ak sa vrátime k par. 21/1.... kt. vynaloženie nie je dostatočne preukázané.
Však by vám dopravca len tak pre nič za nič nefakturoval dopravu (jedine, že by ste mali iný úmysel (nejdem rozpisovať)
- ďalší dôkaz sklad, príjem na sklad, výdaj zo skladu....

Par. 17/2- príjem prislúchajúci k výdavku , kt. nebol uznaný za dańový výdavok.
Toto je par., kt. sa týka úplne inej súvislosti. Tento par. neznie opačne.
Par. sa poníma v tom zmysle, že som poskytla v roku 2010 pôžičku niekomu, a dotyčný mi pôžičku vrátil v roku 2011.
marjankaj
25.05.11,21:11
Podľa toho ich vysvetlenia by nemohol žiadny nákup tovaru ísť do nákladov. Veď najprv sa musí nakúpiť a až potom predávať.
Raz sa to dostane do príjmov, buď sa to predá, alebo pri ukončení podnikania sa základ dane upraví o zásoby na sklade. §17 ods.8.
promont maja
26.05.11,04:38
Odvolať sa..... To, že náklad nie je krytý zdaniteľným príjmom, ešte neznamená, že by náklad bol neopodstatnený.
Súhlasím aj ja ... a už len doplním, že ak by to ale bola kontrola pre daň z pridanej hodnoty, tak opodstatnenie by bolo:

§ 49 Zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH
2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7.

... ale pre daň z príjmu?

... ale keďže by stálo za úvahu aj toto rozobrať ... či? .. a hlavne to slovíčko: ... nesúvisia ...

§ 21 Zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmu
(1) Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď tieto výdavky (náklady) daňovník účtoval,1) výdavky (náklady), ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané, a ďalej ...
Dáša_
26.05.11,05:03
ja by som sa na to asi pozrela inak. Aká je výška toho, čo z účtovníctva vyhodili? Je to v pomere k obratu podstatná čiastka? Je zanedbateľná? (pre niekoho je 200€ likvidujúca čiastka, niekto si to ani nevšimne)
Ak je to čiastka "zanedbateľná" a ostatné veci su OK, tak by som to tak nechala. Lebo moja skúsenosť za tie roky je taká, že aj kontrolór je len človek a potrebuje šéfovi ukázať, že kontrolu urobil dobre, veď je nález. A máloktoré účtovníctvo je na 100% OK. Vždy sa tam niečo prešmykne.
Uvedomujem si, že tento názor je nesprávny, dokonca v začiatkoch som bola veľmi proti takémuto riešeniu. Je to nesprávne. Ale jednoduchšie.
Teraz dokonca skoro programovo v účtovníctve nechavam taketo "drobnosti" Najlepšie hned niekde na začiatku. Kontrolór nájde, je potešený a zvyčajne stráca ostražitosť...

Je pravda, že sú klienti, ktorým sa takýto prístup nepáči. Ale po pravde, ja takých nemám :)
promont maja
26.05.11,05:19
... asi to nebude zanedbateľná čiastka.

... "tam-tamy", a to dúfam, že sa nikoho nedotknem a nie som už mimotemy, o daňových kontrolách, aspoň u nás, hovoria, že zamestnanci daňového úradu majú aj pohyblivú zložku platu ... a tá sa hodnotí aj podľa toho, koľko a či niečo nájdu ...
srska
26.05.11,07:54
... asi to nebude zanedbateľná čiastka.

... "tam-tamy", a to dúfam, že sa nikoho nedotknem a nie som už mimotemy, o daňových kontrolách, aspoň u nás, hovoria, že zamestnanci daňového úradu majú aj pohyblivú zložku platu ... a tá sa hodnotí aj podľa toho, koľko a či niečo nájdu ...
a vymôžu
Kristina27
27.05.11,08:26
Vyhodila by daňová kontrola toto:


s.r.o. od januára 2011 nemá žiadne zdaniteľné príjmy, je plátcom DPH,
mesačne účtuje DF za telekom.služby, potom jej automaticky vyjde nadmerný odpočet DPH.

Vo výdavkoch: mzdové náklady, poplatky za vedenie účtu
V príjmoch: dotácia z ÚPSVaR na mzdové náklady chránenej dielne


Daňovo je to obhájiteľné, používame telefón a internet, lebo si o.i. zháňame prácu, komunikujeme s ÚPSVaR ...
srska
27.05.11,08:48
Vyhodila by daňová kontrola toto:


s.r.o. od januára 2011 nemá žiadne zdaniteľné príjmy, je plátcom DPH,
mesačne účtuje DF za telekom.služby, potom jej automaticky vyjde nadmerný odpočet DPH.

Vo výdavkoch: mzdové náklady, poplatky za vedenie účtu
V príjmoch: dotácia z ÚPSVaR na mzdové náklady chránenej dielne


Daňovo je to obhájiteľné, používame telefón a internet, lebo si o.i. zháňame prácu, komunikujeme s ÚPSVaR ...
je to obhájiteľné - nevyhodila