1neroamd
24.05.11,12:51
ahojte,mame velku zahradu, no skor to vyzerak ako luka vsade nieco rastie trava burina vsetko sa len existuje. Je nejaky postrek myslim nejaki supperkiller vsetkeho zeleneho ktori ked postriekam po zahrade zostane len cista zem?
Alebo ako sa da zbavit dej zeliny aby v zahrade nic nerastlo.Treba to orat? Lebo sme to neorali a teraz to treba kazdy vykend kosit a to zbytocne zere peniaze.
Oliwa
24.05.11,10:55
Ak chceš všetko zelené vyvraždiť, tak potom - zabetónovať...
BXLmiami
24.05.11,11:00
Predat zahradu a odist do panelaka.
Indeed
24.05.11,11:04
Ak chceš aby v záhrade zostala len čistá zem, bez akéhokoľvek porastu, nasaď tam 20 sliepok.

Predtým skontroluj, či je dobre oplotenie,aby sliepky nepoutekali.

Po 2 mesiacoch , zostane len čistá zem,slipky všetko vyhrabú a vyzobú.
hubatá
24.05.11,11:08
Takí ľudia ako vy by nemali mať záhradu dokonca som toho názoru že by vám za tieto slová mali pôdu vyvlastniť. Vykynožiť všetky rastliny, otráviť chrobáky, červíky a tým zabezpečiť istú trýznivú smrť lastovičkám, vrabcom, sýkorkám! Celú záhradu pokryť dlažbou aby malo auto kde parkovať keď sa vrátite z nákupu z Lidla alebo z Tesca: v nákupných taškách banány. liči, pomaranče, pomelo, mandarinky, avokádo. Z dovolenky absolvovanej v 200 km rýchlosti za hodinu po najmodernejšej diaľnici si nezabudnite doniesť: grécky syr feta, talianske paradajky, španielske víno, chorvátske hrozno, maďarské melóny .........
Deti bývajú často choré, ste alergickí, na antibiotikách?

Dúfam že vás nie je viacero takéhoto zmýšľania, lebo za chvíľu tu budeme mať mesačnú krajinu.
Nechcete mi prenajať tú vašu záhradu, aby deti vedeli ako chutí jablko?
Sharon
24.05.11,11:28
Ale dotazovateľka sa chcela trávy a buriny zbaviť možno preto, aby tam mohla pestovať zeleninu a ovocie!!!
Indeed
24.05.11,11:30
Ale dotazovateľka sa chcela trávy a buriny zbaviť možno preto, aby tam mohla pestovať zeleninu a ovocie!!!


Zadavateľka temy sa pytala ako vykynožiť zeleny porast na svojom pozemku.

Naučte sa pochopiť VYZNAM čítaneho textu !
arizona
24.05.11,11:31
A naco Ti je ta "zahrada"?
Radsej ju prenajmi niekomu,kto vyuzije ten kusok zeme a mas bez starosti.

.
hubatá
24.05.11,11:33
A to sa dá pestovať ovocie a zeleninu na otrávenej pôde chemikáliami ? Už si videla záhradu bez buriny ? Ja teda nie, lebo potom to nie je záhrada ale mesačná krajina.
arizona
24.05.11,11:34
ahojte,mame velku zahradu, no skor to vyzerak ako luka vsade nieco rastie trava burina vsetko sa len existuje. Je nejaky postrek myslim nejaki supperkiller vsetkeho zeleneho ktori ked postriekam po zahrade zostane len cista zem?
Alebo ako sa da zbavit dej zeliny aby v zahrade nic nerastlo.Treba to orat? Lebo sme to neorali a teraz to treba kazdy vykend kosit a to zbytocne zere peniaze.

Najucinnejsi a najekologickejsi prostriedok je kupit si kozu, ci ovcu. Napasie sa sama a mas bez starosti.

Alebo celu zahradu zaliat chemoiu, tam uz potom vyhubis vsetko zive...:mee::mad:
hubatá
24.05.11,11:39
Arizonka čo im radíš ešte aj kozu trápiť. Koza to spasie za jeden deň a treba ju podojiť. Ako ju budú dojiť keď smrdí ...... v protiatómovej maske?
Oliwa
24.05.11,11:41
Arizonka, no celkom bez starostí by to nebolo... Ovcu aj kozu treba /aspoň občas/ podojiť...
Ak teda takúto "bio" kosačku, tak potom barana alebo capa...
PS: Hubka, predbehla si ma...
robovi
24.05.11,13:02
Ja neviem, co sa starate o to, aky clovek to je a preco chce zlikvidovat zelen v zahrade. Prd vas je do toho. Ked mu neviete poradit, chodte na fejzbuuk a tam to rozoberajte kolk vladzete. Ale toto je PORADA. Takze ak potrebujes vykynozit vsetko zive pouzi travex, zeazin, alebo nieco si vypytaj od kamaratov od zeleznice. Ti maju take srandy. Priprav sa vsak na to, ze potom ti chvilu bude trvat obnovit zelen, ak ju budes chciet v buducnosti. Lebo taky zeazin vydrzi aj 3 roky.
1neroamd
24.05.11,13:31
Ludia vy ste sa zblaznili? Takze teraz sme kupily dom s tou zahradou kde dlho nikto nebyval a zelina sa rozrastla. Ako tam mam teraz sadit ked vsetko mi prerastie trava a burina? Pozemok je pri vode a je tu sama zaba. V zahrade je vela ovocnich stromov tak tam nechcem naliat kyselinu a vypalit tam krater. Za tie zvieracie porady dakujem tie sliepky nepomahaju susedia vedla maju a caz diery prechadzaju k nam no nestihaju to spasat. Koza by ozaj bola lepsia ale kto ma dnes kozu? nikoho nepozname aby nam ju pozicali:) A pani s komplexom by som chcel vydet ako beha cely den s kosackou strunovou a kupuje benzin s olejom a robi a palti za to len aby trevicka bola pokosena a mandelinky a selijake vosky boli v pohode.
A nemam audinu a jazdim 90 ako sa patri tak sa domna nenavazajte lebo sa zacnem navazat ja do vas tak pohov!
Travex to som niekde pocul striekali to na ihrisku v skole aby to nemuseli cistit od travy. Ale ja som mal na mysly nejake ekologicky odburatelne nieco ako ferodo na buriny. Proste je to tak zatravnene ze niet kde sadit a aj keby kusok vycistim tak z kazden strany to zarastie. A niesom zena. Preto ten pravopis
Marína
24.05.11,13:43
Ja neviem, co sa starate o to, aky clovek to je a preco chce zlikvidovat zelen v zahrade. Prd vas je do toho. Ked mu neviete poradit, chodte na fejzbuuk a tam to rozoberajte kolk vladzete. Ale toto je PORADA. Takze ak potrebujes vykynozit vsetko zive pouzi travex, zeazin, alebo nieco si vypytaj od kamaratov od zeleznice. Ti maju take srandy. Priprav sa vsak na to, ze potom ti chvilu bude trvat obnovit zelen, ak ju budes chciet v buducnosti. Lebo taky zeazin vydrzi aj 3 roky.
Zeazin sa už pár rokov nesmie používať http://sk.wikipedia.org/wiki/Atraz%C3%ADn
Teraz ma za môj názor neukameňujte, ale tým, že máme poriadne veľkú záhradu, nedá sa v nej udržiavať poriadok podľa dnes zaužívaných "noriem", zvykli sme si na niektoré druhy tzv. burín a ja ozaj dosť dobre nechápem, kto vymyslel, že táto tráva áno, táto už však nie. Niektoré druhy tzv. buriny sú celkom pekné a ja ich považujem za zeleň, ktorá tiež patrí do prírody. Samozrejme, že aj my kosíme, nebeháme však s kosačkou každú chvíľu po záhrade. Mne sa osobne len čistý trávnik, vyholený na ježka, zdá nudný. Pred časom, keď sme prestali pestovať zeleninu, sme dosievali lúčnu trávu.
Obrázky som našla len s našim Julom.
Marína
24.05.11,13:47
časť citátu:

................
Travex to som niekde pocul striekali to na ihrisku v skole aby to nemuseli cistit od travy. Ale ja som mal na mysly nejake ekologicky odburatelne nieco ako ferodo na buriny. Proste je to tak zatravnene ze niet kde sadit a aj keby kusok vycistim tak z kazden strany to zarastie. A niesom zena. Preto ten pravopis
Roundup sa tiež používa ale na veľkú plochu budú vysoké náklady.
http://www.monsanto.sk/agrochemia/roundup/
willma
24.05.11,13:53
no vidíš, keby si začal s týmto príspevkom, tak by si dostal adekvátnejšie rady. Nediv sa babám, že sa do teba tak obuli- zrovna hubatá túži po záhradke. Inak vlastná skúsenosť: tiež sa mi podarilo "vyšantiť" sa na pozemku, ktorý bol riadne zanedbaný - dokonca tak, že som kované vidly zohla :o, teraz je to už lepšie a postup? Na jeseň ťažká mechanika - hlboká orba, na jar funguje rotavátor, potom posadím čo treba - závlaha je zabezpečená - akurát tá sa páči aj burine (zrovna tento víkend som s ňou usilovne bojovala a ešte som nezvíťazila) zbytok, kde nebolo posadené, bol opätovne prebehnutý rotavátorom a burina sa dočasne stratila. Inak existuje nejaký prípravok, ktorým sa postrieka burina a cez listy sa dostáva ku koreňom po nejakých dvoch týždňoch zoschne a dá sa prekopať a sadiť. Potom už len manuálna práca - lebo nik ešte nevymyslel taký postrek, ktorý by nás buriny zbavil raz a navždy a posadené nami chcené nechal - ten výmyselník by si potom zaslúžil Nobelovu cenu :rolleyes:
1neroamd
24.05.11,14:01
Mate to odskusane? Kolko stoji ta bandaska povedzme 5L? Lebo to ferodo na niektore rastliny trochu ucinkovalo ale len na tie co maly velke listy ale na vysoku travu vobec. A co s tim oranim? keby sa to pravidelne a poriadne preorava znicia sa tim korene a zelina ustupi?
Marína
24.05.11,14:03
Danka, aj Roundup, ktorý som tu vyššie spomenula, ja takýto prípravok.
Marína
24.05.11,14:08
Mate to odskusane? Kolko stoji ta bandaska povedzme 5L? Lebo to ferodo na niektore rastliny trochu ucinkovalo ale len na tie co maly velke listy ale na vysoku travu vobec. A co s tim oranim? keby sa to pravidelne a poriadne preorava znicia sa tim korene a zelina ustupi?
Aj Roundup účinkuje skôr na rastliny s väčšími listami.
Oraním sa korene nezničia, my sme na konci záhrady pri potoku mali lopúchy, po oraní sme zem prekopávali a korene vyberali, aj tak sa nám znova rozmnožili.

Čo ti až tak prekážalo na mojom príspevku, že "neužitočné"?:confused: Vôbec som na teba neútočila, len som sa tu zdôverila, aký mám pohľad na vec, tiež som netušila, že tam chceš sadiť.:rolleyes: Svoj príspevok som písala zarovno s tebou, len mi to dlhšie trvalo, kým som našla a zmenšovala fotky. Ak ti až tak v tvojej téme prekáža, vyhodím ho. Vyjadri sa, prosím.
1neroamd
24.05.11,14:20
Chcel som vediet ako odstranit zelen co my bude hubit co tam budem chcet pestovat a ty si my napisala aby som to tam nechal veselo rast. Preto neuzitocna odpoved. Nic proti tebe. Takze ani orba nepomoze hmm. aj ja som ohromeni rychlostou pridavania diskusii kim som dopisal ten posledny naskocili dalsie 3 odpovede.
pavol54
24.05.11,14:30
Už sa to tu opakuje treba si najprv prečítať podobné články.
Tak sa musím opakovať postreky proti burinám nie sú 98 %kyselina NEOSTANE PO NICH HOLOZEM, najprv musíš vyšší porast skosiť a odstrániť, potom postriekať nejakým totálnym desikantom alebo defoliantom napr Rundop, kapazín, kaput,po štrnástich dňoch musíš pôdu v každom prípade preorať alebo prekopať lebo niektoré trvalé rastliny sa aktivujú, ak ti niekto hovorí že to nie je pravda never mu.
TAKŽE EKOLOGICKEJŠIA JE VARIANTA - pokosiť, prekopať a korene trvalých rastlí v horúčave samé uschnú a na ten zbytok(ak prežije) použiješ po vzídení nejaký systemový postrek .
Čo už chceš terAz siať alebo sadiť?
Marína
24.05.11,14:31
Chcel som vediet ako odstranit zelen co my bude hubit co tam budem chcet pestovat a ty si my napisala aby som to tam nechal veselo rast. Preto neuzitocna odpoved. Nic proti tebe. Takze ani orba nepomoze hmm. aj ja som ohromeni rychlostou pridavania diskusii kim som dopisal ten posledny naskocili dalsie 3 odpovede.
Ešte raz, nevedela som, že chceš niečo pestovať, preto môj príspevok mal vyznieť povzbudzujúco, že sa aj na burinu dá pozerať inak a to ako na inú zeleň, to je všetko.:) Už to nechajme.;)
Orba pomôže, len by si po nej mal v zemi nechať čo najmenej koreňov. Máme známych, ktorí zeminu v celej záhrade preosievali cez stojanové sito (http://www.rucnenaradie.sk/?Mode=Sti&StiId=42118), používa sa na preosievanie piesku. Myslím, že mali väčšie oká ako v linku, ktorý som priložila.

Pavol, napr. pred postrekom Roundup sa nemá kosiť, "jedy" sa nasávajú cez zelené časti rastliny.
1neroamd
24.05.11,14:35
Pokosene mam, dnes som to kosil, ale kopat to urcite nebudem to by som motyku polamal zem je tvrda. Dam to zorat lebo aj teren nieje dobry, su tam same minikopceky. Tak dakujem vsetkim za rady
willma
24.05.11,14:39
pozor po orbe tie minikopčeky zostanú tiež, keď je to veľká plocha tak by sa to malo aj brániť - ono to trochu zrovná.
KEJKA
24.05.11,14:45
ja mám tiež problém, syn pracne udržiava zahradu okolo starého domu, nik tam nebýva, je to hrozné. Ale musíme to nejako udržiavať kvôli susedom, tak viem o čom to je.
Doma mám trávnik, kríky ale aj nevyužitú časť záhrady - tam to veru vytrhávam po daždi aj s korenmi, ale vždy to nejako zarastie.
takže kopec roboty je aj s udržiavaním, aj s odstraňovaním. Roundup zaberá, ale ide to do peňazí, treba radšej striekať, ked je pôda ako tak vyčistená, tak len aby sa zabránilo rastu nových. Ono tie burinové semená priveje vietor odhocikiaľ, takže rastu buriny nezabrániš, treba sa tomu venovať neustále.
Okolo nového domčeka, kde ešte nič nesadím, ale okopávam a zarovnávam priebežne, tak na cca 200-250m2, ktorá už bola čistá a urovnaná, som natiahla folie a geotextílie, aby som aspoň týmto spôsobom obmedzila rast novej buriny. Zvyšok obieham motykou - hlavne po daždi a okopem, je to najlepší spôsob - zatiaľ. a lopuchy a ostricu - to má tuhé korene vždy postriekam roundupom, nech to kape.
trávnik - tam je iný prípravok - ničí iba burinu, ale trávu nechá, to je tiež dobré, len si neviem spomenúť na názov.
1neroamd
24.05.11,14:46
Takze orat. Ved aj polnohospodary maju cele polia cistu zem a nikdy som tam nikoho neviel s motykou to je nerealne. To by sa malo robit niekolo dni po orbe alebo to moze spravit hned. keby objednam traktor tak nech mi to neuctuju 2 krat aj ked asi sa bude musiet otocit 2 krat aby zhodil pluh.
robovi
24.05.11,14:55
Tak potom naozaj len ta ovca, alebo koza. Aby bolo jasno. Ovca aj koza sa musi dojit, az ked sa jej prvy raz narodi mlada. Dovtedy mlieko nedava. My mame kozu a ta zozerie vsetko doradu. Aj koru zo stromov, takze na to pozor. Absolutne ekologicka kosacka. Ovca ma anatomicky tak usposobeny krk, ze nie je schopna obhryzat zo stromov koru, ale kamos mi minule hovoril, ze jeho ovce sa to od jeho kozy naucili, takze neviem. Ovciam staci dat dva razy tyzdenne do velkeho koryta vodu a trochu soli. Zvysok si uz obriadi vo vlastnej rezii. Kozy potrebuju aj strechu nad hlavou v pripade dazda, alebo velkeho upeku. A bacha na socialnu mensinu. Lebo niekedy ovce aj koza zvyknu na ohni skoncit.
pavol54
24.05.11,14:57
Ešte raz, nevedela som, že chceš niečo pestovať, preto môj príspevok mal vyznieť povzbudzujúco, že sa aj na burinu dá pozerať inak a to ako na inú zeleň, to je všetko.:) Už to nechajme.;)
Orba pomôže, len by si po nej mal v zemi nechať čo najmenej koreňov. Máme známych, ktorí zeminu v celej záhrade preosievali cez stojanové sito (http://www.rucnenaradie.sk/?Mode=Sti&StiId=42118), používa sa na preosievanie piesku. Myslím, že mali väčšie oká ako v linku, ktorý som priložila.

Pavol, napr. pred postrekom Roundup sa nemá kosiť, "jedy" sa nasávajú cez zelené časti rastliny.
Áno máš pravdu o účinku látky, lenže ak vysoká široklistá burina zatieni malú tak sa minie účinkom to za prvé, za druhé aj po postreku ostane suchá burina a aj tú bude treba odstrániť tak že je to to isté a sviežu pokosenú časť použiť na kompost a čo zo suchou ťažšie pokosenou? páliť sa nemá.
pavol54
24.05.11,14:59
Pokosene mam, dnes som to kosil, ale kopat to urcite nebudem to by som motyku polamal zem je tvrda. Dam to zorat lebo aj teren nieje dobry, su tam same minikopceky. Tak dakujem vsetkim za rady
u nás sa často používa synonymum kopať môže byť aj rýľovať.
robovi
24.05.11,14:59
Takze orat. Ved aj polnohospodary maju cele polia cistu zem a nikdy som tam nikoho neviel s motykou to je nerealne. To by sa malo robit niekolo dni po orbe alebo to moze spravit hned. keby objednam traktor tak nech mi to neuctuju 2 krat aj ked asi sa bude musiet otocit 2 krat aby zhodil pluh.

Spracovavat sa poda po orbe nema hned. Mala by sa prevetrat trochu a rozdrobit vplyvom pocasia hrudy. Len ti to potom utlaci hned. Ked budes po orbe spracovavat podu, daj si to prejst rotovatorom, alebo kultivatorom. Nasej dominantne rastliny, ako su datelina, lucerka, vicenec vikolisty a pod. Tieto nedovolia rast burinam. Ked to das skosit miestnemu chovatelovi zajacov potom, rad sa o to postara a budes mat o starost menej. Vravel si, ze kosenie ide do prachov, tak to prenechaj nejakemu gazdovi, co ti to obriadi.

A polnohospodari postrekuju ako o zivot. Kazdu plodinu na to urcenym postrekom. To je uz premakane, tomu ver.
pavol54
24.05.11,15:04
Takze orat. Ved aj polnohospodary maju cele polia cistu zem a nikdy som tam nikoho neviel s motykou to je nerealne. To by sa malo robit niekolo dni po orbe alebo to moze spravit hned. keby objednam traktor tak nech mi to neuctuju 2 krat aj ked asi sa bude musiet otocit 2 krat aby zhodil pluh.
lenže poľnohospodári používajú systémové prípravky a to v štádiu maximálne 4 pravých listov buriny takže tie samé vyschnú, vysiata kultúra ostáva nedotknutá, lenže taký postrek môže stáť aj 1200€ /kg.
pavol54
24.05.11,15:08
Zatiaľ si sa nezmienil čo tam chceš mať? To by som s tým spojil.
Keď A tak aj B.
1neroamd
24.05.11,15:09
Takze to zhrnem: Zvieratka co sa pasu maju silo ucinne zbrane na travu ale len ju skonzumuju a bude rast dalej takze kozicky budu mat co papkat ale stale to bude travnata plocha na ktorej sa neda sadit. A chov zvierat je narocne. Nato sa necitim mame 3 psov a to nam zatial staci.

Postreky su neucinne a skodia zivotnemu prostrediu. Nieco postrasia a nedotiahnu to dokonca

Teraz sa neurazte ale asi ozaj prejdem na tie supermarkety a budem si vsetko kupovat ako dopestovavat. Asi by to malo zmysel keby tam pestujem nieco vo velkom napriklad zemiaky.
Musime rekonstruovat dom a na zahradu niesu ani peniaze ani cas.
Este raz sa chcem podakovat za prispevky.
hubatá
24.05.11,17:53
Nehnevaj sa @1neroamd, ale ide z teba strach, byť tvojim susedom tak ten tvoj bordel mám aj na mojom pozemku, veď tá burina sa semenami a poplazmi dostane kam len chce. Nie je nič horšie ako mať za suseda človeka ktorý si myslí že príroda končí jeho plotom a nehľadí ani naľavo ani napravo. Keď nezmeníš svoje myslenie tak o 2-3 roky to predáš a si naspäť v paneláku. Dom so záhradou je robota na celý život, je to dielo ktoré sa dedí z generácie na generáciu, stromy a kríky ti dajú najlepšiu úrodu len keď sú dlhoročné a taký gaštan až vtedy keď ty už budeš mŕtvy.
Len ak svojimi rukami zdoláš nejaké prekážky, len tak ti to prirastie k srdcu a nepredáš to. A ak to ešte aj manželku nebaví - veď to je 90 % ženská robota - tak to potom naozaj neviem. Spomínaš že na záhradu nie sú peniaze: na to netreba veľa peňazí, ale tam treba len robiť a robiť. Aj keď tam zasadíš "len"zemiaky, tie treba tiež okopať, oberať mandelinky, a ani nehovorím čo za burinu rastie pri zemiakoch - samý pýr ktorý sa trhá rukami.
pavol54
24.05.11,18:29
pýr popri zemiakoch mi nevadí, ale pýr prerastajúci cez zemiaky áno
Oliwa
24.05.11,18:47
ja mám tiež problém, syn pracne udržiava zahradu okolo starého domu, nik tam nebýva, je to hrozné. Ale musíme to nejako udržiavať kvôli susedom, tak viem o čom to je.
Doma mám trávnik, kríky ale aj nevyužitú časť záhrady - tam to veru vytrhávam po daždi aj s korenmi, ale vždy to nejako zarastie.
takže kopec roboty je aj s udržiavaním, aj s odstraňovaním. Roundup zaberá, ale ide to do peňazí, treba radšej striekať, ked je pôda ako tak vyčistená, tak len aby sa zabránilo rastu nových. Ono tie burinové semená priveje vietor odhocikiaľ, takže rastu buriny nezabrániš, treba sa tomu venovať neustále.
Okolo nového domčeka, kde ešte nič nesadím, ale okopávam a zarovnávam priebežne, tak na cca 200-250m2, ktorá už bola čistá a urovnaná, som natiahla folie a geotextílie, aby som aspoň týmto spôsobom obmedzila rast novej buriny. Zvyšok obieham motykou - hlavne po daždi a okopem, je to najlepší spôsob - zatiaľ. a lopuchy a ostricu - to má tuhé korene vždy postriekam roundupom, nech to kape.
trávnik - tam je iný prípravok - ničí iba burinu, ale trávu nechá, to je tiež dobré, len si neviem spomenúť na názov.
Kejka, no ja viem aj o lepšom spôsobe - a určite zdravšom a užitočnejšom... Aspoň provizórne, kým nebudeš robiť defitívne záhradné úpravy a zatrávňovať... :rolleyes:
Nie je to škoda, naťahovať tie fólie a textil - do záhrady?
Ja by som zatiaľ namiesto tých umelín zasadila proti zaburineniu hrášok /čerstvý, zelený, sladký ako med/, fazuľu so žltými strukmi /pokrájané, udusené na cibuľke a s vajíčkami - delikatesa/, cukiny, cukety /plnené na všetky spôsoby, zapečené so syrom, na grilovanie - mňam/, tekvicu /krémová tekvicová polievka s nadrobno posekaným voňavým kôprom a chrumkavým chlebíkom.../. Všimni si, koľko za tieto dobroty pýtajú tety na Miletičke či ktoromkoľvek trhovisku na Slovensku... Tie isté "dobroty", dovážané z celej Európy do hypermarketov akosi cestou stratia tú čerstvosť, vôňu a chuť, lebo kým ich odtrhnú v Taliansku či Španielsku a dotrmácajú sa v tom teple /aj keď v chladených kamiónoch/ k nám - ďakujem pekne... :(
Hrášok a fazuľa Ti zabránia rastu pýru, obsahujú veľa dusíka, a veľké listy ostatných plodín zabránia, resp. výrazne obmedzia rast ostatnej buriny, lebo nie je slnko, nie je svetlo, nie je život - fotosyntéza proste nepustí... :)
1neroamd
24.05.11,19:29
pani hubata zasa mi nie-aj krivdite. Sa priznam ze som lenivy jak svina.
Ale 1 dom vedla nikto nebiva a ta trava sa taho od neho ku mne. Je taka vysoka ze nevidim 3. susedovy. sused za nasim pozemkom ma v zahrade pri spolocnom plote nasadenu travicku. to aby sa ta nasa strasna burina a plana trava nesirila k nemu a az potom ma miesto na sadenia a sused z druhej strany ma ovacne stromy a nesadi do zeme takze mu to asi vadit nebude. Potraviny volne predavane v obchodoch, MUSIA byt zdravotne nezavadne takze nevidim problem. Ja nemam fajnovy jazicek ja sa chcem najest. A kazdy sa chce najest a nic nerobit tak preco by som mal lopotit s motykou ked nemusim??? Je nieco ine si dopestovat rajcinu a papriku a nieco ine ze vsetko silou mocou budem plantovat sam, kto uz dneska sadi mak alebo fazulu? ved to je taka strasna piplacka no uznajte ze je lepsie si kupit sacik lupanej fazuje ,hrasok sadime to je nenarocne a fakt je dobry a radost pozerat ako rastu struciky.
A v panelaku sme byvali ked som mal rok.
220870
24.05.11,19:44
Rundop.Mám s ním len tie najlepšie skúsenosti.Vykynožil som tým aj bazu a nejaké trojmetrové kríky po zeline nezostal ani smrad.Najlepšie je postrekovať zavčasu na jar a postupne každé dva mesiace všetko čo znovu vyrastie.Aplikuje sa na zelené časti rastlín.
PS:Ak niekto chce nech si kozu,alebo ovcu dotiahne aj do spálne.U nás za rohom momentálne naši slávny JRD=áci práve postrekujú pole v tomto roku už 5-krát!!!!!Nemýlim sa 5krát!!!!To bude nejaká cukrová bomba ten Považský cukor, čo vyrobia z tej cukrovej "burgine" ktorú tak svedomito postrekujú.
gilda
25.05.11,04:57
Nehnevaj sa @1neroamd, ale ide z teba strach, byť tvojim susedom tak ten tvoj bordel mám aj na mojom pozemku, veď tá burina sa semenami a poplazmi dostane kam len chce. Nie je nič horšie ako mať za suseda človeka ktorý si myslí že príroda končí jeho plotom a nehľadí ani naľavo ani napravo. Keď nezmeníš svoje myslenie tak o 2-3 roky to predáš a si naspäť v paneláku. Dom so záhradou je robota na celý život, je to dielo ktoré sa dedí z generácie na generáciu, stromy a kríky ti dajú najlepšiu úrodu len keď sú dlhoročné a taký gaštan až vtedy keď ty už budeš mŕtvy.
Len ak svojimi rukami zdoláš nejaké prekážky, len tak ti to prirastie k srdcu a nepredáš to. A ak to ešte aj manželku nebaví - veď to je 90 % ženská robota - tak to potom naozaj neviem. Spomínaš že na záhradu nie sú peniaze: na to netreba veľa peňazí, ale tam treba len robiť a robiť. Aj keď tam zasadíš "len"zemiaky, tie treba tiež okopať, oberať mandelinky, a ani nehovorím čo za burinu rastie pri zemiakoch - samý pýr ktorý sa trhá rukami.

Veľký súhlas s podčiakrnutým. Výstižné a pravdivé, môžem potvrdiť. Stará záhrada má svoje čaro, v nej aj kus "divočiny" (buriny) má svoje miesto. Ak sa mi ten "koberec" páči, nechám si ho a potom kosím. Ak nie, je na rade spomínaná chémia. Ak sú v záhrade stromy, pod nimi veľa "ušľachtilého" neporastie. Zvážila by som, koľko zmeniť, aby záhrada nestratila svoj kolorit.
marleau
25.05.11,05:04
Kto nechce kosiť,asi sa ťažko bude starať o zvieratá.Chcem záhradu,ale nechcem tam zeleň,lebo som lenivý a lakomý...to je sila.
willma
25.05.11,05:14
1neroamd pokiaľ naozaj nemáš čas a chuť, tak naozaj investuj do kosačky alebo toho rotavátora - nechaj tú plochu poorať, a potom v pravidelných intervaloch prebehni s tým rotavátorom, prípadne ako tu už bolo povedané zasej na celú plochu ďatelinu a dohodni sa s nejakým susedom - chovateľom zajacov, že si to môže prísť pokosiť - neskôr tomu na chuť prídeš. Ako puberťáčka som tiež chodila makať na záhradu ako elektrikár - s odporom :D, teraz ma to baví aj keď burina sa snaží nado mnou zvíťaziť. A naozaj to máme podelené - záhrada je moja parketa - aj keď je pravda, že pooranie, behanie s rotavátorom a polievanie je partnerova zásluha - a potom zber a konzumácia - to nám ide obom dobre :) (také reďkovky, cibuľka - mňam, a hrášku sa darí neskutočne. Už som tu v niektorej z minuloročných tém pricapila aj fotá cukiet a tekvíc- tie pestujem najmä pre dcéru do školy na jesennú súťaž) jednoducho povedané, je to neskutočný relax a radosť, keď sa zadarí.
gilda
25.05.11,05:30
Takze to zhrnem: Zvieratka co sa pasu maju silo ucinne zbrane na travu ale len ju skonzumuju a bude rast dalej takze kozicky budu mat co papkat ale stale to bude travnata plocha na ktorej sa neda sadit. A chov zvierat je narocne. Nato sa necitim mame 3 psov a to nam zatial staci.

Postreky su neucinne a skodia zivotnemu prostrediu. Nieco postrasia a nedotiahnu to dokonca

Teraz sa neurazte ale asi ozaj prejdem na tie supermarkety a budem si vsetko kupovat ako dopestovavat. Asi by to malo zmysel keby tam pestujem nieco vo velkom napriklad zemiaky.
Musime rekonstruovat dom a na zahradu niesu ani peniaze ani cas.
Este raz sa chcem podakovat za prispevky.

Ak máš troch psov, ber to tak, že majú ideálny výbeh, keď je záhrada veľká. Ideš rekonštruovať, nebudeš mať čas s hafanmi sa špacírovať. Sadenie vynechaj, psiská by sa postarali o úrodu (ak by mali voľný vstup). Takže niečo v rámci kosenia a to by si mal, pokiaľ budú mať hafani prístup do záhrady. Výskyt kliešťov je aj tento rok vysoký.:D
Ajk&
25.05.11,07:35
Počuj veď to skombinuj takto: neor to - ale tú prvú obrovskú trávu a burinu ti musí vykosiť nejaký dedko ručnou kosou, lebo by ti to kosačka už nevzala. Potom obstriháš alebo obrežeš všetky stromy a kríky aby mali taký tvar ako si predstavuješ teda nebudeš z nich robiť bonsaje, ty ho potrebuješ len na tieň a aby mali kde vtáci hniezdiť. Bude to záhrada v dedinskom štýle: kvety len pod oknami a po bokoch aj to len trvalky alebo čo sa samé vysemenia, žiadne také ktoré treba pikýrovať, polievať, presádzať, obstrihávať. To sú všetky tie ktoré nemusíš kupovať ale ich dostaneš u susedov, dajú ti kolegovia, známi (cibule tulipánov, narcisov, krokusov, orgován, odkopneš si z margarétok, chrazantém, vysemenia sa ti macošky, nezábudky, ozdobné trávy, atď.).
Ak chceš aj jesť vlastnú zeleninu: urob si obrubník (kamenný, drevený, plechový) vo výške cca 50 cm o šírke takej aby si sa pohodlne dostal k zelenine z každej strany. Dĺžka môže byť čo oko dovidí alebo podľa hadice na polievanie. Musíš ho naplniť dobrou zeminou, dospodu daj fóliu s malinkými dierkami alebo ak máš možnosť takú aká býva v bonboniére. Výhoda je tá že sa k obrábanej zelenine nemusíš zohýňať, polievaš len do toho veľkého hranta, nedostanú sa ti tam slimáky, a je to teplejšie ako keď to máš len v zemi posadené. A tam môžeš pestovať čo chceš a koľko budeš vládať: mrkvu, hrášok, šalát, rajčiny, papriku, uhorky, tekvicu atď. Okrem toho si nasaď na pozemku aj trvalé kríky a rastliny ktoré tiež nie sú náročné na ošetrovanie: hrozno samoroďák, bazu, topinambury, chren, pažítku, vegetu, dulu, rebarboru, ríbezle, šípky, černice, maliny, necháš si koleso nepokosenej žihľavy, medovky, atď. Samozrejme že to musíš sem-tam odpleveliť, dať pozor aby ti to neprerástlo tam kde nechceš (chren, topinambury) - ale to nie je každodenná nutná robota, nič sa nestane keď ti napr. bazu alebo dulu ociká pes. Myľne sa ľudia domnievajú že trávnik musí byť nutne celý bez buriny: ak necháš jeden lopúch narásť len z jednej strany a dáš pod jeho obrovské listy pieskovisko, tak ti splní tú istú funkciu čo očakávaš od tuje: urobí ti pre dieťa tieň na hranie a máš to zadarmo a len okolo neho kosíš aby vynikla jeho krása. Nechaj žiť to čo považuješ za burinu, je to tvrdé, nedá sa ti to vykopať - daj len tomu inú formu napr. urob z bazy bonsaj alebo krík alebo naopak nechaj ju vyrásť ako živý plot a tvaruješ ju aj ako živý plot. Sám prídeš na všelijaké tvary, kombinácie a len vtedy ťa to začne tešiť keď si sadneš ráno ku káve pod orgován čo má tvar jablone. Ani sedenie nemusí byť z teakového dreva, stačí ti zbitá lavica zo 4 dosák, stôl bude peň z odrezaného stromu. Ohnisko nebude z Baumaxu, ale len 6 veľkých kameňov čo ti zavadzali na pozemku a na tom rošt zo starého šporáka. Chápeš už čo chcem povedať? Nerob si násilie a výdavky tým že tam chceš mať anglický trávnik bez buriny, lebo ty potrebuješ mať pre 3 psov výbeh s trávnikom ktorý znesie psí moč. Nebudeš predsa chodiť so psami na prechádzky alebo ich zatvárať do koterca keď môžu voľne lietať po tráve, lebo budeš mať trávnik síce skosený ale s burinou, t.j. tvrdý, pevný, nebudeš mať mláky ani lysiny, bude zdravý.
jorge01
25.05.11,07:54
Je len jediná možnosť-totálny herbicíd,tých baranov,čo ti prispievatelia písali,by bolo treba veľa.sliepky vyzobú len malú trávu.
Záleží aká je tá plocha záhrady veľká.
pavol54
25.05.11,11:42
Kejka, no ja viem aj o lepšom spôsobe - a určite zdravšom a užitočnejšom... Aspoň provizórne, kým nebudeš robiť defitívne záhradné úpravy a zatrávňovať... :rolleyes:
Nie je to škoda, naťahovať tie fólie a textil - do záhrady?
Ja by som zatiaľ namiesto tých umelín zasadila proti zaburineniu hrášok /čerstvý, zelený, sladký ako med/, fazuľu so žltými strukmi /pokrájané, udusené na cibuľke a s vajíčkami - delikatesa/, cukiny, cukety /plnené na všetky spôsoby, zapečené so syrom, na grilovanie - mňam/, tekvicu /krémová tekvicová polievka s nadrobno posekaným voňavým kôprom a chrumkavým chlebíkom.../. Všimni si, koľko za tieto dobroty pýtajú tety na Miletičke či ktoromkoľvek trhovisku na Slovensku... Tie isté "dobroty", dovážané z celej Európy do hypermarketov akosi cestou stratia tú čerstvosť, vôňu a chuť, lebo kým ich odtrhnú v Taliansku či Španielsku a dotrmácajú sa v tom teple /aj keď v chladených kamiónoch/ k nám - ďakujem pekne... :(
Hrášok a fazuľa Ti zabránia rastu pýru, obsahujú veľa dusíka, a veľké listy ostatných plodín zabránia, resp. výrazne obmedzia rast ostatnej buriny, lebo nie je slnko, nie je svetlo, nie je život - fotosyntéza proste nepustí... :)
Hrášok a fazuľa ani náhodou nezabránia rastu pýru, skôr naopak pýr ho zadusí skôr než zakvitne. Nemá zmysel niečo začínať pestovať kým nevykynožíš trváce buriny a trávy
KEJKA
25.05.11,11:51
nepestujem, lebo práce neskončili, bude sa po tej pode behať, ked budu montovať terasu, ešte budeme robiť okapové chodníky, a určite pri tých starostiach, radostiach nemám čas ani chuť okopávať a strážiť úrodu.
Chcem sa len zbaviť buriny a niekedy v auguste mať všetko pekne vyrovnané, priebežne čistené a vysiala by som trávnik. plus zasadila nejake exkluzívne stromčeky od wabiho.
nechám si miizahradku na uhorky aj hrášok, ale to bude až na rok. Vdaka za dobre mienené rady.
Oliwa
25.05.11,12:41
Pavol, moja reakcia na Kejkin príspevok sa týkala toho vyčisteného územia, ktoré zakryla fóliou a geotextíliou, nie zaburinenej časti záhrady...
Píšem z vlastnej skúsenosti, tiež sme kúpili záhradu, v ktorej celé roky nič ušľachtilé nerástlo, takže viem, o čom hovorím... A zvládli sme to v podstate bez chémie - nie síce za mesiac ani za rok, ale vlastnými rukami a teraz sa nám to vynaložené úsilie vracia...
gilda
26.05.11,13:28
Pre 1neroamd: Ak si sa nepomýlil v hodnotení môjho príspevku na s. 4, poprosím Ťa prezentuj svoj postoj. Máš záhradu, ako to vidíš Ty. Ďakujem.
Katarína Cigánová
26.05.11,13:42
Počuj veď to skombinuj takto: neor to - ale tú prvú obrovskú trávu a burinu ti musí vykosiť nejaký dedko ručnou kosou, lebo by ti to kosačka už nevzala. Potom obstriháš alebo obrežeš všetky stromy a kríky aby mali taký tvar ako si predstavuješ teda nebudeš z nich robiť bonsaje, ty ho potrebuješ len na tieň a aby mali kde vtáci hniezdiť. Bude to záhrada v dedinskom štýle: kvety len pod oknami a po bokoch aj to len trvalky alebo čo sa samé vysemenia, žiadne také ktoré treba pikýrovať, polievať, presádzať, obstrihávať. To sú všetky tie ktoré nemusíš kupovať ale ich dostaneš u susedov, dajú ti kolegovia, známi (cibule tulipánov, narcisov, krokusov, orgován, odkopneš si z margarétok, chrazantém, vysemenia sa ti macošky, nezábudky, ozdobné trávy, atď.).
Ak chceš aj jesť vlastnú zeleninu: urob si obrubník (kamenný, drevený, plechový) vo výške cca 50 cm o šírke takej aby si sa pohodlne dostal k zelenine z každej strany. Dĺžka môže byť čo oko dovidí alebo podľa hadice na polievanie. Musíš ho naplniť dobrou zeminou, dospodu daj fóliu s malinkými dierkami alebo ak máš možnosť takú aká býva v bonboniére. Výhoda je tá že sa k obrábanej zelenine nemusíš zohýňať, polievaš len do toho veľkého hranta, nedostanú sa ti tam slimáky, a je to teplejšie ako keď to máš len v zemi posadené. A tam môžeš pestovať čo chceš a koľko budeš vládať: mrkvu, hrášok, šalát, rajčiny, papriku, uhorky, tekvicu atď. Okrem toho si nasaď na pozemku aj trvalé kríky a rastliny ktoré tiež nie sú náročné na ošetrovanie: hrozno samoroďák, bazu, topinambury, chren, pažítku, vegetu, dulu, rebarboru, ríbezle, šípky, černice, maliny, necháš si koleso nepokosenej žihľavy, medovky, atď. Samozrejme že to musíš sem-tam odpleveliť, dať pozor aby ti to neprerástlo tam kde nechceš (chren, topinambury) - ale to nie je každodenná nutná robota, nič sa nestane keď ti napr. bazu alebo dulu ociká pes. Myľne sa ľudia domnievajú že trávnik musí byť nutne celý bez buriny: ak necháš jeden lopúch narásť len z jednej strany a dáš pod jeho obrovské listy pieskovisko, tak ti splní tú istú funkciu čo očakávaš od tuje: urobí ti pre dieťa tieň na hranie a máš to zadarmo a len okolo neho kosíš aby vynikla jeho krása. Nechaj žiť to čo považuješ za burinu, je to tvrdé, nedá sa ti to vykopať - daj len tomu inú formu napr. urob z bazy bonsaj alebo krík alebo naopak nechaj ju vyrásť ako živý plot a tvaruješ ju aj ako živý plot. Sám prídeš na všelijaké tvary, kombinácie a len vtedy ťa to začne tešiť keď si sadneš ráno ku káve pod orgován čo má tvar jablone. Ani sedenie nemusí byť z teakového dreva, stačí ti zbitá lavica zo 4 dosák, stôl bude peň z odrezaného stromu. Ohnisko nebude z Baumaxu, ale len 6 veľkých kameňov čo ti zavadzali na pozemku a na tom rošt zo starého šporáka. Chápeš už čo chcem povedať? Nerob si násilie a výdavky tým že tam chceš mať anglický trávnik bez buriny, lebo ty potrebuješ mať pre 3 psov výbeh s trávnikom ktorý znesie psí moč. Nebudeš predsa chodiť so psami na prechádzky alebo ich zatvárať do koterca keď môžu voľne lietať po tráve, lebo budeš mať trávnik síce skosený ale s burinou, t.j. tvrdý, pevný, nebudeš mať mláky ani lysiny, bude zdravý.
naprosto s tebou súhlasím ,... len to nemôže byť niekto - citujem : "lenivý jak sviňa " . Píšeme tu všetci , čo máme vzťah k záhradám , záhradkám , / ale u zadávateľa témy ten vzťah nevidím. resp vidím , ale velice silno negatívny .
1neroamd
26.05.11,14:59
pre gildu: nespominam si ze by som hlasoval, bude to omyl.

Necham to zarast, nech tam rastu stromy a budem mat len ovacie. to uz nedam do stavu aby sa tam dalo poriadne sadit.
Oliwa
27.05.11,16:34
No tak na túto tému som si dnes spomenula, idúc z práce okolo jedného rodinného domu. Nový dom aj plot sú O.K. len to okolie nie a nie dať do poriadku - a to tam nežijú žiadni starčekovia, ale pár v produktívnom veku... Už niekoľko rokov je okolie domu postrekované chemikáliami, momentálne je všetko žlté, uschhnuté a ľahnuté na zemi... Keď burina opäť po výdatných dažďoch ozelenie, zasa ju postriekajú... Asi čakajú, že sama zmizne... Ale dnes som si všimla novinku - na balkóne pribudlo 6 kvetináčov v umelohmotných obaloch a v nich - čuduj sa svete - 6 priesad rajčín... Celé roky tam nerástlo nič, raz pekné muškáty, ale odkedy manžel vyhodil manželku s deťmi a nasťahoval si tam nejakú blondínu-omladinu, ide to dolu vodou...
Paradoxom je, že v tom istom dvore /spojenom/ jeho rodičia-dôchodcovia, žijúci s postihnutým synom pestujú všetko, čo bežná slovenská kuchyňa potrebuje - od hrášku, mrkvy, petržlenu, zeleru, rajčín, papriky až po maliny a jahody... Takže to nebude neúrodnou pôdou, ale tým, že tí mladí sú len leniví... Za tie roky, čo chodím okolo, by to boli už aj s manikúrovými nožničkami dali do poriadku... Ale hlavná vec, že im pribudli tuje - jedna tu je, druhá tam je...
Miloš+
27.05.11,18:07
A ja som že Julo je tvoj manžel.
hubatá
27.05.11,19:39
Ak niekto nemá vzťah a cit k svojej vlastnej záhrade, k pôde a iné ho nenapadne len všetko živé otráviť herbicídmi - aký má vzťah k Malým Karpatom, k Tatrám? Dostáva hysáky keď mu vletí večer do izby komár, nočný motýľ, kopne do ježka lebo mu skrížil cestu, vyhodí loj z polievky a nedá ho sýkorkám? Buď si tu z nás robíš srandu alebo si jeden z tých novodobých pakov čo poskupovali pozemky v Kvetoslavove, Hamuliakove, Jure, Pezinku len aby mali kam uliať peniaze. A potrebujú psychiatra lebo neznášajú zelenú farbu, všade samý nerez, sklo, betón, dlažba a uprostred toho bazén s tromi tujami.
Ajk&
28.05.11,23:17
Presne hubatá: a ešte sa všetci čudujú že máme záplavy a domy sa rúcajú lebo je podmočená pôda na svahoch. Čo viac spevnie svah tuja alebo rozložitý ovocný strom s koreňmi v hĺbke 3 metre? Kto vypije prebytočnú vodu tuja alebo ovocný strom? A spomeňte si čo sa napolievate mrkvy, hrachu, rajčiny. A to sú takto vystavané a obrábané celé dediny, to nie je pár jednotlivcov, čo rozmýšľa tým čo má od pol pása dole. Zrejme sa to týka aj necitlivej ťažby v lesoch a vyvážame drevo, lebo inde si lesy chránia. Neťaží u nás drevo na Záhorí Ikea na tie svoje pozliepané výrobky z borovice?
Chokma
29.05.11,09:49
Prepacte, ale nemam pocit, ze by vase lamentacie posobili motivacne. Skor si myslim, ze mate potrebu sa tu nejakym sposobom odreagovat... Co tak ist radsej vytrhat zelinu do zahrady? :) Kto zahradu pravda ma... A autorovi otazky odkazujem, nech sa hned nedava znechutit, ked na neho hned vyhukne. Na internete ma kazdy viac odvahy a chuti na druheho hucat a podsuvat mu svoj nazor na fungovanie sveta. ;) Zahradu nepredavaj, ale postupne si ju prerabaj podla rad, ktore budes vediet skor zrealizovat, a raz bude krasna a podla tvojich predstav a ostatni ti mozu vyliezt niekam. ;)