babinka
24.05.11,12:52
Dobrý deň,náš predseda SVB chce medzi jednotlive byty vložiť protipožiarne prepážky, aby sa v budúcnosti zabránilo šíreniu požiaru medzi podlažiami a zároveň chce vymenit zvislé vodovodné potrubie a odpadové potrubie - ide o spoločné zariadenie bytového domu.. Kedže mám v byte urobené murované jadro nie je možné, aby sa cez ten maly otvor (kde mam pristup k meracom) namontovali prepážky a vymenili potrubia. Povedal mi, že si budem musiet na vlastné náklady zbúrať murovanú stenu,aby ich tam firma mohla namontovať a následne si na vlastné náklady znovu stenu postaviť. Vyslovila som súhlas so zbúraním steny, len ak mi firma dá stenu do pôvodného stavu. S tým predseda nesúhlasi, že by boli škodní tí, čo majú len "umakartové" jadrá, pritom im to firma demontuje a namontuje naspäť. Som si vedomá že mám sprístupniť spoločné zariadenie bytu ( potrubia) v zmysle zákona o SVB a zmluvy o SVB, ale stena je mojim vlastníctvom ako súčasť bytu. Som toho názoru , že tým že mi poškodia počas sprístupnenia spoločných zariadení moju stenu je ich povinnosťou dať ju do "pôvodného stavu" alebo nahradiť poškodenie. Vychádzam pritom z Občianskeho zákonníka (zodpovednosť za poškodnie nehnutelnosti a náhrada škody) - keďže zákon o SVB poškodenie veci nerieši.
Zdá sa mi to neférové. Je nás 40 bytov, ale asi len 7 bytov má murované jadro. Tým čo majú len umakartové jadrá to dajú do pôvodného stavu a my ostatní si to máme urobiť na vlastné náklady. Čo by ste mi poradili?
krokodil28
24.05.11,10:56
predseda SVB má pravdu, mali ste na to mysliet dopredu, že stupacky bude potrebne raz menit a vy ich musíte sprístupnit, nic sa neda robit:o(
babinka
24.05.11,11:09
ja som tento byt kupila uz prerobeny, takze som nemohla vediet, ze sa tu bude o rok nieco prerabat a spristupnenim (zburanim steny) mi vznika skoda.
Podľa občianskeho zákonníka §420a - škoda pri opravnenej činnosti sa považuje tiež za škodu a patri za nu nahrada.
Halli
24.05.11,13:04
To je bohužiaľ tvoj problém, náklady musíš znášať sama. Ako si kúpila tak máš...Otvor v jadre musí mať prístup pre výmenu potrubia. Tak to bolo pôvodne projektované. Niekto si projekt zmenil po svojom, tak si pýtaj náhradu od neho....ak máš možnosť buraj z druhej strany...napr za sporakom, neviem akú máš situáciu.
Mária27
24.05.11,13:27
Umakartové jadro som nikdy nemala. To sa bude u mňa búrať?
krokodil28
25.05.11,05:58
s náhradou škody by si neuspela, nakoľko ako bolo povedané, bol svojvolne urobený zasah a namiesto umakartu urobene nove jadro a bohuzial sa na to pozabudlo,..riesit nejaký pricinny vztah,zavinenie pri otazke nahrady skody si myslim, že v tomto prípade by nebolo realne
verkaz
25.05.11,10:58
Najlepšie urobíš, keď si dáš sama rozobrať potrebný počet obkladačiek a po výmene stúpačiek si ich dáš znovu urobiť. Nebudeš mať takú veľkú škodu a ani si nepoškodíš obklad.
babinka
25.05.11,13:52
no do bytu nebol urobený žiadny svojvolný zásah- (svojvolne=bez potrebných povolení, na vlastnú zodpovednosť) išlo o štadardnú prerábku jadra s potrebnými podkladmi a súhlasmi. z čoho vyplýva že mám znášať naklady na buranie a rekonštrukciu steny sama? chcem právny predpis.... na to mi nik presne nedal odpoveď. ja nemám problém sprístupniť byt za účelom výmeny potrubí- problém nastáva s nákladmi na buranie steny a jej navratenie preto som zato že treba sa pozreť lepšie do zákona o SVB a občianskeho zákonníka. zákon o SVB hovorí o nevyhnutnom čase a miere sprístupnenia bytu za účelom opráv atd- byt predsa sprístupnim tak ako pri kontrole spotreby vody. možno je to na právnika....
energetik1
25.05.11,14:55
A si si naozaj istá že máš od stavebného úradu povolenie zamurovať prístup k spoločným rozvodom? Ak áno, tak náklady bude znášať stavebný úrad, v opačnom prípade Ty. A čo rozumieš pod pojmom štandardná prerábka jadra? Lebo štandardne prístup k rozvodom má zostať zachovaný...
Xanti
25.05.11,16:34
no do bytu nebol urobený žiadny svojvolný zásah- (svojvolne=bez potrebných povolení, na vlastnú zodpovednosť) išlo o štadardnú prerábku jadra s potrebnými podkladmi a súhlasmi. z čoho vyplýva že mám znášať naklady na buranie a rekonštrukciu steny sama? chcem právny predpis.... na to mi nik presne nedal odpoveď. ja nemám problém sprístupniť byt za účelom výmeny potrubí- problém nastáva s nákladmi na buranie steny a jej navratenie preto som zato že treba sa pozreť lepšie do zákona o SVB a občianskeho zákonníka. zákon o SVB hovorí o nevyhnutnom čase a miere sprístupnenia bytu za účelom opráv atd- byt predsa sprístupnim tak ako pri kontrole spotreby vody. možno je to na právnika....
Aké náklady z búraním?
Minulý týždeň nám menili stupačky, tiež sme mali vymurované jadro s malými dvierkami, lebo v čase ked sa prerábalo jadro sa nič nehovorilo o výmenách stupačiek.
A nebol problém vybrať dvierka, pekne s pilovým listom na železo sa vyrezal potrebný otvor, pekne po špárach ako boli kachličky. 8 kachličiek aj s iporkami sa vybralo vonku a stupačky v pohode vymenili. Teraz sa tam tá časť steny opäť vložila, dala sa troška lepidla a vyšpárovalo sa to.

A akurát čo bola robota tak s tým vypílením ... žiadna škoda nevznikla. Tak skús sa na to pozrieť triezvo a nepanikar. Pracovníci firmy čo Vám budú vymieňať stupačky Ti povedia čo všetko máš odstrániť.
krokodil28
26.05.11,06:32
A si si naozaj istá že máš od stavebného úradu povolenie zamurovať prístup k spoločným rozvodom? Ak áno, tak náklady bude znášať stavebný úrad, v opačnom prípade Ty. A čo rozumieš pod pojmom štandardná prerábka jadra? Lebo štandardne prístup k rozvodom má zostať zachovaný...


suhlasim s týmto nazorom, svojvolne znamena aj nerespektovanie povodneho rozmeru dvierok na pristup k stupackam a nakolko ide v podstate o spolocne priestory a spolocne vlastnictvo na stupackach, tam je pravne zakotvene to, že musis spristupnit tieto priestory a na vlastne naklady umožnit pristup k stupackam a to bud este rada, že si nemenila nejak moc celkovy podorys wc a kupelne, lebo su aj horsie prípady